şirket Haberleri

Flaş Petrol Hareketi ! İmzalar atıldı..

Katar Petrol şirketi, enerji bağımlılığını düşürmek adına ve "millileştirme programı" kapsamında, uluslararası 3 şirketlerle 2,4 milyar dolar rakamında anlaşma imzaladı.

Türkiye'nin Dev Şirketlerinin Karı Yüzde 14 Eridi

Borsa İstanbul 100 endeksi altında işlem gören şirketlerin net karı, ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,4 azalarak 15 milyar 597,7 milyon liraya geriledi. En fazla net zarar açıklayan şirket 1 milyar 253 milyon lirayla THY oldu.

TOBB Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketini arıyor

Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketini belirlemek amacıyla düzenlenen "Türkiye 100" programı için başvurular başladı.

BDDK'dan yeni yapılandırma kararı

TBB borcu 25 milyon TL'nin altında olan küçük şirketler için yapılandırma uygulamasının BDDK tarafından onaylandığını duyurdu.

Volkswagen'den 9 ayda 14,8 milyar avro kar

Şirket, yılın 9 ayında 2018'in aynı dönemine göre özel kalemler hariç karını yüzde 11,2 artışla 14,8 milyar avroya çıkardı.

ASELSAN yine BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde

ASELSAN, Borsa İstanbulun (BIST), sürdürülebilirlik ve kurumsal sosyal sorumluluk ilkelerini benimseyen, bu alanlarda fark yaratan şirketlerin yatırımcılarca ayırt edilebilmesi amacıyla başlattığı sürdürülebilirlik endeksinde aralıksız altıncı kez yer aldı.

ASELSAN denizlerde "fersah fersah" ilerliyor

ASELSAN, son 10 yıldaki performansıyla "sonar pazarında" güçlü bir küresel oyuncu haline geldi.

Rekabet Kurulu kararları

Türkiye Bankalar Birliği tarafından hazırlanan Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması'na iki yıl süreyle rekabetçi sürecin sağlanmasına yönelik esasların dikkate alınması suretiyle bireysel muafiyet tanınmasına karar verildi.

Bankaya borcu olan herkesi ilgilendiriyor

Bankalar, tahsil edemediği 2 milyondan fazla müşterinin borcunu varlık yönetim şirketine devretti. Devredilen tutarın 51 milyar lira olduğu belirlendi.

Berat Albayrak’tan ‘yerli reyting şirketi’ açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Yerli reyting şirketimiz, BIST ve Bankalar Birliği ortak girişimi ile kuruldu.” açıklamasını yaptı. Albayrak’ın yerli reyting şirketi açıklaması, Türkiye’nin uluslararası derecelendirme kuruluşları nezdinde düşük olan kredi notunun bundan böyle hiç düşmeyeceği yorumlarına neden oldu.

Türk firması Kazakistan'da turistik tesis inşa edecek

Kazakistan'ın Türkistan kentinde uluslararası turistik tesis Türk firması Sembol İnşaat tarafından inşa edilecek.

Saudi Aramco'nun piyasa değeri 2 trilyon doları aştı

Aramco'nun hisse başına değeri 38,7 riyale (10,32 dolara) tırmanırken, firmanın piyasa değeri 2,05 trilyon dolar oldu.

Bakan Varank'tan KOBİ'lere 'destek' çağrısı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "KOBİ'lere yönelik destek programları kapsamında geçen yıl 70 bin işletmeye 2,3 milyar liralık kaynak kullandırdık. Destek bütçesini bu yıl yüzde 9 artırdık" dedi.

İtalyan şirketleri Türkiye'de yatırım yapmaktan memnun

Roma merkezli Uluslararası Politikalar Çalışma Merkezi'nin Kasım-Aralık 2019 döneminde yaptırdığı "İtalyan şirketlerinin Türkiye'deki yatırımlarına ilişkin anket"in sonuçlarına ilişkin sunum düzenlendi.

Aralık’ta kapanan şirket sayısında büyük artış!

Türkiye genelinde, kapanan şirket sayısı Aralık’ta aylık bazda, yüzde 112.66, kapanan kooperatif sayısı yüzde 30.88 ve kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı ise yüzde 28.15 artış gösterdi.

Türkiye'de geçen yıl yabancı ortaklı 12 bin 634 şirket kuruldu

Yabancı ortaklı şirketlerin toplam sermayesi 5,7 milyar lirayı buldu. Bu alanda zirvede yer alan İstanbul'da kurulan şirketlerin toplam sermayesi 3,4 milyar liraya ulaşırken, 952,7 milyon lirayla Volkswagen'in yatırım yapmayı planladığı Manisa ikinci sırada yer aldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı firmaların kar dağıtımlarını sınırladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, firmaların kar dağıtımlarını 2019 karının yüzde 25'i ile sınırladı.

Havayolu şirketlerinin yolcu gelirleri büyük oranda azalabilir

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hava yolu şirketlerinin gelirlerinin bu yıl 314 milyar dolar azalabileceğini duyurdu.

ABD, havayolu şirketlerine yardım edecek

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin "Gerekli anlaşmaları sonuçlandırmak ve ödemeleri mümkün olduğunca çabuk yapmak için hava yolu şirketleriyle birlikte çalışmayı umuyoruz" dedi.

Ekonomik İstikrar Kalkanı "can suyu" oldu

Diyarbakır'da faaliyet gösteren İzoset AŞ, ham madde ödemelerinde sıkıntı yaşamamak için Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamındaki "İşe Devam Kredisi"nden, üretimin devamı için de "Kısa Çalışma Ödeneği"nden faydalandı.

Korona fırsatını açıkladı: 1 dolara hava yolu şirketi sahibi olabilirsiniz

Mısırlı milyarder yatırımcı Naguib Sawiris, korona virüsü salgınının fırsatları da beraberinde getirdiğini söyledi. Sawiris, 1 dolara hava yolu şirketi sahibi olunabileceğini söyledi.

Dev şirket 9 bin kişiyi işten çıkaracak

Rolls-Royce, 9.000 kişiyi işten çıkaracağını ve koronavirüs pandemisinden iyileşmesinin "birkaç yıl" alacağını söyledi.

66 şirket "dış ticaret sermaye şirketi" statüsüne alındı

Ticaret Bakanlığı, 66 şirkete "dış ticaret sermaye şirketi" statüsü verdi.

İstanbul'daki şirketler corona virüs sürecinde durmadı

İTO üyesi firmalar, 11 Mart-21 Mayıs'ta 326 bin 20 dış ticaret belgesi, 105 bin 888 Faaliyet Belgesi, 21 bin 726 Ticaret Sicil Gazetesi Sureti, 1.871 iş makinası tescili ve 768 kapasite raporu için İTO’ya müracaat etti.

'Çalışanları sömüyorsunuz' dediler: Kurye şirketine kayyum atandı

İtalya'da bisikletli kuryelerini yasalara aykırı şekilde çalıştırdığı iddia edilen Uber İtalya'ya mahkeme kararıyla "kayyum" atandı.

Büyük kriz patladı: 2,1 milyar euro zarar ettiler

Almanya`nın bayrak taşıyıcı hava yolu şirketi Lufthansa, ilk çeyrekte net 2,1 milyar euro zarar etti. Geçen yılın aynı döneminde 342 milyon euro zarar açıklanmıştı.

Şirket bilgilerini kopyalama yetkisi tartışma yarattı

Meclis Komisyonu’nda kabul edilen değişiklik, Rekabet Kurumu’na şirketlerin defterlerini, fiziki ve elektronik ortam ile bilişim sistemlerinde tutulan her türlü veriyi inceleyip kopyalama yetkisi veriyor.

Salgın sürecinde büyük jest! Her koronalıya 600 bin lira

Özel sigorta şirketleri korona virüs salgını tedavilerinin sağlık sigortası kapsamda olmamasına rağmen Mart ayının ortalarında tedavi giderlerini jest ödemesi adı altında karşılama kararı almıştı.

Korona krizi gün yüzüne çıkıyor: Milyar dolarlık zararı açıkladılar

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Kovid-19 salgını nedeniyle hava yolu şirketlerinin 84.3 milyar dolar zarar edebileceğini duyurdu.

Ortaklıklara rekabet yasağı, 10 madde Meclis’ten geçti

TBMM Genel Kurulunda, Rekabetin Korunması Hakkında kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin birinci bölümünde yer alan 10 madde kabul edildi. Buna göre; herhangi bir mal veya hizmet piyasasındaki etkin rekabetin önemli ölçüde azaltılması sonucunu doğuracak şekilde birleşmeler hukuka aykırı ve yasak olacak.

Bir işten çıkarma haberi daha: Dev şirket 22 bin kişiyi işten çıkarıyor

Lufthansa Grubu, korona virüs salgınının sebep olduğu ekonomik kriz nedeniyle 22 bin tam zamanlı çalışanını işten çıkarmayı planlıyor.

Uçuş personeline maske taktırmayacaklar: Bakın sebep ne

Endonezya'nın bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Garuda Indonesia, uçuş personeli için maske zorunluluğunu kaldırmaya hazırlanıyor. Sebebi ise yolcuların personelin 'gülen yüzlerini' görememesi.

Bankalardan sorunlu krediler için flaş hamle!

Bankalar sorunlu krediler için Varlık Yönetim Şirketi kuruyor. Yeni yapıyla bankalar donuk alacaklarını bilançodan çıkaracak. Şirketler ise tek bir varlık yönetimiyle muhatap olacak.

7 milyar euroluk destek de çare olmadı: Bir şirket daha küçülüyor

Fransa Hava Yolları'nın (Air France), 7 milyar euroluk devlet desteğini garantilemesine rağmen şirket bünyesinde 7 bin 500 kişilik istihdam kaybı yaşanacağını açıklaması ülkede tepkilere neden oldu.

Gökyüzünün Kraliçesi için yolun sonu geldi

Korona virüs salgını nedeniyle yolcu kapasiteleri yarı yarıya azalan havayolu şirketlerinin, önümüzdeki süreçte Boeing'in 747 tipi uçakları sahadan çekmeye hazırlandığı belirtildi.

MÜSİAD'dan dijital fuar atağı

Online düzenlenecek "1. Bölgesel Dijital Ticaret Fuarı"nda Adana, Antalya, Alanya, Burdur, Denizli, Fethiye, Isparta, Kahramanmaraş, Mersin, Muğla ve Uşak'taki şirketlerin stantları yer alacak.

Libya hükümeti Türk şirketlerin ülkeye dönüşünü görüştü

Başbakan Fayiz es-Serrac, Planlama Bakanı Tahir el-Cuheymi, Merkez Bankası yetkilileri ve diğer ilgili kurumların katıldığı toplantıda elektrik ve enerji alanındaki altyapı projeleri masaya yatırıldı.

Ballı ihalelerin vazgeçilmez şirketleri listeye bile giremedi: İşte isim isim 500 şirket

İstanbul Sanayi Odası'nın “Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasının 2019 yılı sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, Türkiye'de en fazla kamu ihalesi almasıyla bilinen şirketlerden Limak 148. sırada yer alırken, diğer şirketler ise listeye giremedi.

Kurulan şirket sayısı yüzde 179,12 arttı

Haziran ayında kurulan şirketlerin sayısında bir önceki aya göre yüzde 179,12 artış oldu.

Bir şirket daha işçi sayısında azalmaya gidiyor

İsviçreli asansör ve yürüyen merdiven üreticisi Schindler de yaşanan küresel ekonomik kriz nedeniyle dünya çapında 2 bin personelini işten çıkaracağını açıkladı.

Korona krizi devam ediyor: 400 bin çalışanın işi tehlikede

Küresel çapta birçok havayolu şirketi çok sayıda çalışanını işten çıkardı. Bir çoğu da çalışan sayısının azaltılmasına yönelik planlar yapıyor.

Dev şirketin karında rekor azalma

McDonald's, koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan karantina tedbirlerinin etkisi ile ikinci çeyrekte karının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 67 azaldığını bildirdi.

Dev sektörün toparlanacağı tarihi açıkladılar

Uluslararası Hava Taşımacılığı Derneği (IATA) küresel hava trafiğinin koronavirüs öncesi seviyeye geri dönmesinin 2024 yılını bulacağını açıkladı.

ABD'li teknoloji devleri çeyreklik bilançolarını açıkladı

ABD'li teknoloji devlerinden Apple, Amazon ve Facebook'un nisan-haziran döneminde elde ettiği gelir yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen artış gösterirken Google'ın ana kuruluşu Alphabet'in geliri aynı dönemde düşüş kaydetti.

Lufthansa'dan 1.5 milyar euro zarar

Alman hava yolu şirketi Lufthansa ikinci çeyrekte 1.5 milyar euro zarar açıkladı.

12 petrol şirketinin toplam zararı 80 milyar dolar, Elektrikli araç değil korona vurdu

Dünyanın en büyük 12 petrol şirketi, petrol fiyatlarının düşük olması nedeniyle yılın ilk yarısında toplam 80 milyar dolar zarar etti. Bu firmaların toplam geliri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37 azalırken İngiliz BP en çok zarar eden, Hollandalı Royal Dutch Shell ise geliri en fazla düşen firma oldu.

Türkiye’nin dev şirketleri teker teker açıkladı: İşte büyük holdinglerin salgın dönemindeki kâr ve zararları!

Korona virüs salgını nedeniyle birçok şirketin kârı azalırken, bazı şirketler bu süreçten kazançlı çıkmayı başardı. İşte Türkiye'nin dev şirketlerinin salgının etkili olduğu dönemdeki finansal karneleri...

Araç sahibi olan herkesi ilgilendiriyor: Geri ödenecek...

Trafik kazası yaptıktan sonra aracını tamir ettiren ve bu nedenle aracı değer kaybına uğrayan araç sahiplerinin, değer kaybını telafi edileceği belirtildi.

Dev şirketler Dow Jones'tan çıkıyor

ABD'li enerji şirketi Exxon Mobil, ilaç şirketi Pfizer ve savunma sanayi alanında faaliyet gösteren Raytheon Technologies şirketlerinin hisseleri 31 Ağustos itibarıyla Dow Jones endeksinde işlem görmeyecek.

Tek tek açıklıyorlar: 19 bin çalışan daha işsiz kalacak

ABD'li hava yolu şirketi American Airlines, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının havacılık sektörünü olumsuz etkilemesi sonucu 19 bin çalışanının işine ekim ayında son vereceğini duyurdu.

Rusya'nın en büyük özel şirketleri belli oldu

Petrol şirketi Lukoil, Rusya'nın en büyük özel şirketi konumunda bulunuyor.

Ünlü şirket resmen duyurdu. 20 bin çalışan korona virüse yakalandı

ABD'li satış sitesi Amazon tarafından yapılan açıklamada, 20 bin şirket çalışanının korona virüse yakalandığı bildirildi.

Rusya’nın petrol gelirleri yüzde 40 azaldı

Rusya Federal Gümrük Servisi verilerine göre, Rusya’nın petrol ihracatı geliri ocak-ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 azalarak 49 milyar dolara geriledi. Petrol ve doğal gaz ihracat tutarı Rusya'da federal bütçenin yaklaşık yüzde 40'ını oluşturuyor.

Türk kozmetik sektörü Çin pazarında büyüyecek

Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur "Pazar Araştırması ile amacımız, dünyanın en büyük kozmetik ithalatçısı ve en büyük ikinci kozmetik pazarı olan Çin’e kozmetik ihracatımızın potansiyelini yakalamasıdır." ifadelerini kullandı.

Halkbank'tan Türk P ve I Sigorta AŞ'nin hisse devrine ilişkin açıklama

Halkbank, Türk P ve I Sigorta AŞ'nin sermayesindeki yüzde 16,6667 oranındaki Halkbank hisselerinin Türkiye Sigorta AŞ'ye satış yoluyla devrine ilişkin banka yönetim kurulu tarafından karar alındığını bildirdi.

Borsa İstanbul’da ekim ayında yatırımcısına en çok kazandıran futbol kulübü belli oldu

Borsa İstanbul'da işlem gören spor şirketleri arasında ekim ayında yatırımcısına kazandıran tek şirket yüzde 19,1 ile Fenerbahçe Futbol AŞ oldu.

Borsa İstanbul'dan kote şirketlerin tanıtımına destek

Borsa İstanbul Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla "Projemiz ile Borsa İstanbul’da farklı pazarlarda işlem gören ve farklı sektörlerde hizmet veren şirketlerimizin tanıtım videoları çekilecek" dedi.

Kanadalı şirket Carrefour'u satın almak istiyor. Görüşmeler başladı

Kanadalı Couche-Tard, Fransız Carrefour'u satın almak istiyor. Carrefour ile anlaşmak için ön görüşmelerde bulunduklarını belirtti.

MAN'dan büyük işten çıkarma

Alman dev kamyon üreticisi MAN'dan yapılan açıklamada, üretiminin yeniden yapılandırılması kapsamında bazı fabrikaların kapatılacağına da işaret edildi.

Çin'den teknoloji devlerine yeni yasa

Çin, büyük teknoloji şirketlerinin tekelci uygulamalarının önüne geçmek için yeni düzenlemeleri hayata geçirdi.

Apple 100'den fazla şirket satın aldı

Amerikan teknoloji devi Apple'ın CEO'su Tim Cook, son altı yıl içinde 100'den fazla şirket satın aldıklarını açıkladı.

Boeing zararını azalttı

Boeing'in 737 Max uçaklarını teslim etmesiyle birlikte zararını azalttı. Şirket yılın ilk çeyreğinde 353 milyon dolar zarar açıkladı.

Suudi petrol şirketi Aramco'nun hisse satışı için görüşmeler yapılıyor

Suudi Arabistan'ın dev petrol şirketi Aramco'nun hisse satışı üzerinde görüşmeler yapıldığı bildirildi.

ASELSAN'dan 1.2 milyar lira kar

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün "2021 yılının ilk çeyreğinde büyüme ve karlılık göstergelerimizde belirgin bir ivmelenme yaşadık. 2021 yılının ilk ayları ASELSAN'ın kuruluş misyonunun, var olma nedeninin bir kez daha görünür olduğu bir dönem oldu" dedi.

Kur Alış Satış
Altın
...
- -
Ons
...
- -
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Euro/Dolar
...
- -
Dolar/Kg
...
- -
Euro/Kg
...
- -
Gümüş
...
- -
Alış Satış
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Sterlin
...
- -
Japon Yeni
...
- -
Kanada Doları
...
- -
Avustralya Doları
...
- -
Norveç Kronu
...
- -
Danimarka Kronu
...
- -
İsveç Kronu
...
- -
İsviçre Frangı
...
- -
Suudi Riyali
...
- -
Alış Satış
Çeyrek(Yeni)
...
- -
Çeyrek(Eski)
...
- -
Yarım(Yeni)
...
- -
Yarım(Eski)
...
- -
Tam(Yeni)
...
- -
Tam(Eski)
...
- -
Ata(Yeni)
...
- -
Ata(Eski)
...
- -
Ata5(Yeni)
...
- -
Ata5(Eski)
...
- -
Ata2.5
...
- -
Reşat
...
- -
Gremse(Yeni)
...
- -
Gremse(Eski)
...
- -

Kur Çevirici

Miktar


21:54 büyük