Merkez Bankası Haberleri

Küresel Piyasalar ECB ve Fed'den gelecek Haberleri Bekliyor

Küresel piyasalar, 21.02.2019 tarihinde duyurulan verilerin ekonomik aktiviteyle ilgili endişelerin artması sonrasında bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi tarafından ve ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin konuşmalarına odaklandı.

Merkez Bankası’ndan kur açıklaması geldi!

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada brüt rezervlerde yaşanan dalgalanmaların olağan işlemlerden ve dönemsel unsurlardan kaynaklandığı belirtilirken...

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya'dan rezerv açıklaması

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, "Merkez Bankası, rezervlerini güçlendirme politikasına kararlılıkla devam etmektedir

Murat Muratoğlu: Faiz indirimi habercisi

Merkez Bankası politika faizini beklendiği gibi yüzde 24 seviyesinde sabit bıraktı. Yapılan açıklamada "ilave parasal sıkılaştırma" ifadesinin çıkarıldı.

Tüketici güven endeksi 11 yılın dibinde

Tüketicilerin kişisel mali durumları ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ve gelecek dönem beklentileri...

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini yüzde 24 oranında sabit tuttu.

Döviz Karşılığı Altın Swap Piyasası açıldı

Merkez Bankası bünyesinde Döviz Karşılığı Altın Swap Piyasası faaliyete geçirildi.

Merkez Bankasının 88 yıllık serüveninde "milli" ve "bağımsız" adımlar

Türkiye'de para ve kur politikalarını düzenleyerek, banknot dolaşımını sağlamaktan sorumlu Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, faaliyetlerine başladığı 3 Ekim 1931'den bugüne birçok değişim ve dönüşüm geçirdi.

Merkez'den enflasyon açıklaması!

Merkez Bankası, yüzde 9.26'ya gerileyen Eylül ayı enflasyon verilerinin ardından bugün yayımladığı raporda ekim ayı enflasyonu için "Enerji fiyatlarında aylık bazdaki artış eğilimi devam edecek" uyarısında bulundu.

Merkez Bankası Fiyat Gelişmeleri Raporu'nu yayınladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Eylül ayında tek haneye düşen enflasyonun ardından Fiyat Gelişmeleri Raporu'nu duyurdu.

Rekor sektördeki beklentileri artırdı

Konut kredi faizlerindeki indirimler sonrası eylülde ipotekli konut satışlarında son 5 yılın rekorunun kırılması sektörü gelecek için umutlandırdı.

Merkez, dolar beklentisini yükseltti

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın son anketine göre yıl sonu dolar TL beklentisi yükselirken, TÜFE beklentisi ise düşürüldü. Ankete göre yıl sonu Dolar/TL beklentisi 6.0473'e yükseldi.

Lagarde, ECB Başkanı olarak atandı

AB liderleri, Christine Lagarde'ı Avrupa Merkez Bankası'nın yeni başkanı olarak atadı.

Piyasanın önündeki bariyerler kalkıyor

Suriye'nin kuzeydoğusunda elde edilen başarı ile azalan jeopolitik riskler, küresel tarafta ise ticaret müzakereleri ve Brexit'e ilişkin artan iyimserlik, Türk lirası varlıkların önündeki bariyerlerin ortadan kalktığına işaret etti.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası, ekim toplantısının ardından merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, haftalık repo faizini yüzde 16,5'ten yüzde 14'e indirdi.

90 günde 10 puan indirim

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) dün yaptığı toplantıda politika faizini yüzde 16.50’den yüzde 14’e indirdi.

İTO Başkanı Avdagiç’ten bankalara ’faiz’ çağrısı

İTO Başkanı Şekib Avdagiç "Ticari bankalarımızın hızlıca faiz indirime ayak uydurmasını bekliyoruz” dedi.

Orta vadede hedef yüzde 5

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, ekonomik toparlanma ve ithalat fiyatları ile gıda fiyatlarındaki aşağı yönlü güncellemelerin de etkisiyle yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 12’ye çektiklerini ve orta vadede enflasyonun yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını açıkladı.

Ekonomist değil ‘arabulucu'

Dün Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) ilk kadın başkanı olarak göreve başlayan eski IMF Başkanı Christine Lagarde’a ekonomist olmadığı için mesafeli yaklaşan piyasalar büyük bir arabulucu olduğuna dikkat çekiyor. Lagarde’ın görevi devraldığı Draghi’nin politikalarında büyük bir değişiklik yapması beklenmiyor.

Taşıt kredi faizleri yaklaşık 2 yılın en düşüğünde

Taşıt kredi faizleri, kasımın ilk haftasında aylık ortalama yüzde 1,27 ile yaklaşık 2 yılın en düşük seviyesine geriledi. Otomobil ve hafif ticari araç pazarı, geçen ay 2018'in aynı dönemine kıyasla yüzde 127,5 büyüyerek 49 bin 75 oldu. Sektör temsilcileri, kasım ve aralık aylarında hem faiz oranlarındaki düşüşün sürmesi hem de şirketlerin yıl sonu kampanyalarıyla toplam pazarın 400 binin üzerine çıkabileceğini tahmin ediyor.

Cari işlemler verisi açıklandı

Cari işlemler fazlası, bir önceki yılın eylül ayına göre 599 milyon dolar artarak 2 milyar 477 milyon ABD doları olarak açıklandı.

‘İndirim için daha yer var’

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, dünyada faizlerin düşüş trendinde olduğunu, Merkez Bankası’nın da faiz indirimine devam edebileceği öngörüsünde bulunarak, “Faiz indirimi için daha yer var. Yılı çift hanelerin önlerinde yüzde 10-12 seviyelerinde kapatırız. Hedeflenen büyüme için bir an evvel tek haneli faiz seviyelerinin yakalanması lazım” dedi.

Merkez Bankası'nın rezervleri azaldı

TCMB toplam rezervleri, geçen hafta 3 milyar 241 milyon dolar azalarak 102 milyar 36 milyon dolara düştü.

İşte Merkez’in yıl sonu dolar beklentisi

Merkez Bankası kasım ayı Beklenti Anketi İstatistikleri'ni açıkladı. Ankete göre dolar beklentisi bir önceki anket döneminde 6.05 TL iken bu anket döneminde 5.91 TL'ye geriledi.

TCMB repo ihalesiyle piyasaya yaklaşık 4 milyar lira verdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün miktar yöntemiyle düzenlediği 26 Kasım vadeli repo ihalesi ile piyasaya 3 milyar 999 milyon 999 bin 998 lira verdi.

Son dakika: Kurumlar vergisi rekortmeni Merkez Bankası oldu

Türkiye'nin 2018 yılı kurumlar vergisi rekortmeni 10 milyar 610 milyon 547 bin 65 lira vergi tahakkuk ettirilen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası oldu.

Merkez Bankası'ndan Hazine'ye para mı aktarılacak?

TCMB'nin analitik bilançosunda "değerleme hesabı"nın son bir ayda 20 milyar TL civarında azalış göstermesi, TCMB'nin değerleme hesabından Hazine'ye para aktarımı olabileceği iddia edildi.

Kişi başına düşen borç ikiye katlandı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı 31 Ekim itibariyle merkezi yönetimin 1 trilyon 260 milyar lira borcu olduğunu duyurdu. Genç yaşlı her yurttaşa 15 bin 374 lira düşüyor. 12 ayda 176 milyar lira artan borcun yüzde 64’ü ile EYT sorunu çözülebilir.

Merkez Bankası’ndan Katar hamlesi

Merkez Bankası’ndan Katar ile ilgili dikkat çeken bir hamle geldi. Katar ile yapılan swap miktarı 3 milyar dolardan 5 milyar dolara yükseldi.

Merkez Bankası, Katar Merkez Bankası ile swap anlaşmasını tadil etti

Yerel para birimleri üzerinden gerçekleştirilen ticareti kolaylaştırmayı amaçlayan swap anlaşması 5 milyar dolar karşılığı Türk lirası ve Katar riyaline yükseltildi.

Merkez'in Katar ile anlaşması ne anlama geliyor?

Merkez Bankası'nın Katar Merkez Bankası ile vardığı swap tadil anlaşmasına ilişkin değerlendirmede bulunan ekonomist Uğur Gürses, "Merkez bankaları "kozmetik işlere" girişmişse doğru işlerden uzaklaşıyor demektir..." dedi.

Merkez Bankası'ndan dolar ve faiz açıklaması

Merkez Bankası, 'Enflasyondaki düşüş ve beklentilerdeki iyileşme ön plana çıkarken, döviz kuru oynaklıkları azaldı, faiz oranları belirgin geriledi' açıklamasını yaptı.

Yabancı ekonomistler, TCMB'den faiz indirimi bekliyor

Rabobank Gelişen Piyasalar Kıdemli Kur Stratejisti Piotr Matys "TCMB'nin yarınki toplantısında politika faizini 150 baz puan düşürerek yüzde 12,50 seviyesine çekeceğini düşünüyorum" dedi.

Merkez Bankası ne zaman taşınacak?

İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, bütçe görüşmelerinin devam ettiği Meclis'te Hazine Bakanı Berat Albayrak'a Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınmasını sordu. Albayrak, söz konusu taşınmanın 2022'de tamamlanacağını ifade etti.

Merkez Bankası'ndan bir faiz indirimi daha

Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 200 baz puan düşürerek yüzde 14'ten yüzde 12'ye çekti.

Arjantin faiz indirimine gitti

Arjantin Merkez Bankası faizi yüzde 55'ten yüzde 52'ye düşürdü

Merkez Bankası faiz indirimine devam ediyor

Geçen yıl son dört toplantıda politika faizinde indirime giden Merkez Bankası, yeni yılın ilk toplantısında da 75 baz puanlık indirimle faiz oranını yüzde 11,25'e çekti.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını açıkladı. Merkez faizi 75 baz puan indirilerek yüzde 12'den yüzde 11.25'e çekildi.

Merkez Bankası açıkladı: Kısa vadeli borç arttı

Kısa vadeli dış borç stoku, Kasım sonu itibarıyla, 2018 yıl sonuna göre yüzde 1 artışla 114.6 milyar dolara yükseldi. Orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç stoku da, 164.2 milyar dolar oldu.

Merkez Bankası Olağanüstü Genel Kurulu toplandı!

Merkez Bankası Olağanüstü Genel Kurulu toplandı. Merkez Bankası, son yıl kârından ayrılan hariç, birikmiş ihtiyat akçesinin tamamının kâra katılarak dağıtılması kabul edildi.

Türkiye’ye faiz indirimi uyarısı: “Yatırımcı güvenini olumsuz etkiler”

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Merkez Bankası’nın son beş toplantıda faizde yaptığı bin 275 baz puan indirimin yatırımcı güveni üzerinde olumsuz etki yaratabileceği uyarısı yaptı.

Merkez Bankası yabancı misyonların ekonomi ataşelerini bilgilendirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkan Yardımcıları, Türkiye'deki yabancı misyonların ekonomi ataşelerini makroekonomik görünüm ve para politikası hakkında bilgilendirdi.

TCMB repo ihalesiyle piyasaya yaklaşık 2 milyar lira verdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün miktar yöntemiyle düzenlediği 29 Ocak vadeli repo ihalesi ile piyasaya 1 milyar 999 milyon 999 bin 998 lira verdi.

Küresel piyasalar ECB'ye odaklandı

Küresel piyasalar karışık bir seyir izlerken, bugün Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz kararı takip edilecek.

Borsa güne 122.392 puanla başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, açılışta yüzde 0,29 azalarak 122.392,42 puana geriledi.

Koronavirüsünü Merkez de izliyor

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, 2020’de sıkı bir para politikası duruşunun devam edeceğine ve yılsonu için yüzde 8.2 olarak belirlenen enflasyonun kademeli olarak hedeflere yakınsayacağını öngördüklerini söyledi. Koronavirüsüne ilişkin bir soru üzerine Uysal, “Yakından iziliyoruz. Gerektiğinde elimizdeki tüm ararçlarla adım atma imkanımız var” dedi.

Merkez Bankası'ndan hükümete açık mektup

Merkez Bankası’ndan hükümete enflasyon hedefine ilişkin gönderilen açık mektupta, “TCMB fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyondaki katılık ve oynaklıkları azaltacak yapısal adımlara devam edilmesi fiyat istikrarına ve dolayısıyla toplumsal refaha olumlu katkıda bulunacaktır” denildi.

Merkez Bankası'ndan iktidara açık mektup

İktidarın enflasyon hedefine ilişkin açık bir mektup gönderen Merkez Bankası, "Enflasyondaki katılık ve oynaklıkları azaltacak yapısal adımlara devam edilmesi fiyat istikrarına ve dolayısıyla toplumsal refaha olumlu katkıda bulunacaktır" dedi.

Merkez Bankası için dikkat çeken iddia: "Hazine'ye fazladan..."

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez Bankası'nın fazladan kâr göstererek, Hazine'ye 22.8 milyar lira para aktardığını iddia etti. Öztrak hazırladığı soru önergesiyle konuyu Meclis'e taşıdı.

Bankalar, kredi faizlerini kendi belirleyecek

Merkez Bankası’nın yayınladığı yeni tebliğ ile bankalara kredi faiz oranlarını serbestçe belirleyebilecek ancak vadesiz mevduat faiz oranı yıllık yüzde 0,25'i geçemeyecek.

Merkez Bankası dolar beklentisini açıkladı

Merkez Bankası yıl sonu dolar beklentisine ilişkin Şubat ayı anketlerini açıkladı. Merkez'den yapılan açıklamaya göre, dolar kuru beklentisi 6,41 TL'den 6,45 TL'e yükseldi.

Merkez Bankası şubat ayı beklenti anketi yayınlandı

Cari yıl sonu TÜFE beklentisi yüzde 10,06'e yükseldi - Yıl sonu cari işlemler açığı beklentisi 13 milyar 783,9 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Dolar güne nasıl başladı?

Piyasalar bugün merkez bankalarının ne yapacağına odaklandı. Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz açıklayacağı güne dolar/TL 6.05 seviyesinin üstünde başladı. Akşam saatlerinde Amerikan Merkez Bankası da (Fed) faiz kararını duyuracak. Fed'in faizleri sabit bırakması beklenirken TCMB'nin bugün ne yapacağı merak ediliyor.

Bütçeyi Merkez Bankası kurtardı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 2020 bütçesinin 100.7 milyar lirasını ocak ayında harcadığı, Hazine'nin Merkez Bankası'ndan aktarılan paralar ile bu ay fazla verdiği belirtildi.

Dolarda faiz hareketliliği!

Merkez Bankasının faizi 50 baz puan indirmesinin ardından gece 6,10 seviyesinin üzerini gören Dolar/TL, 6,09 seviyesine gelerek yatay seyir izlemeye başladı.

Kapasite kullanım oranı şubatta arttı

İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), şubatta bir önceki aya göre 0,5 puan artarak yüzde 76 seviyesine yükseldi.

Reel Kesim Güven Endeksi şubatta yükseldi

Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE), şubatta bir önceki aya göre 2,8 puan artarak 106,9 seviyesinde gerçekleşti.

Merkez Bankası enflasyon için ne dedi?

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, 2021 yıl sonu enflasyon beklentisine ilişkin açıklamalarda bulundu. Uysal, 2020 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 8,2 olarak koruduklarını belirterek, "Enflasyonun 2021 yıl sonunda yüzde 5,4’e gerilemesini bekliyoruz" dedi.

Merkez Bankası’na dikkat çeken yetki!

Bankaların tüketicilerden faiz dışında aldığı her türlü komisyon ve ek ücretin belirlenmesi yetkili Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan Merkez Bankası’na devredildi. Söz konusu değişikliğin yer aldığı madde Resmi Gazete’de yayımlandı.

TCMB repo ihalesiyle piyasaya yaklaşık 4 milyar lira verdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün miktar yöntemiyle düzenlediği 4 Mart vadeli repo ihalesi ile piyasaya 3 milyar 999 milyon 999 bin 996 lira verdi.

Merkez Bankası rezervleri 102 milyar 671 milyon dolar oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri, geçen hafta 1 milyar 385 milyon dolar azalarak 102 milyar 671 milyon dolara geriledi.

M3 para arzı arttı

En geniş tanımlı para arzı M3, geçen hafta yüzde 0,79 artışla 2 trilyon 648,2 milyar liraya yükseldi.

Euro Bölgesi'nde şirket kredileri yerinde saydı

Euro Bölgesi’nde Aralık 2019’da yıllık 3,2 artan şirket kredileri ocak ayında da yüzde 3,2'lik büyüme gösterdi.

TCMB'den tedavüle çıkarılacak bazı banknotlarda imza değişikliği

E9 Emisyon Grubu IV. tertip 200, 20 ve 5 TL banknotlar 2 Mart'tan itibaren tedavüle verilecek.

Merkez Bankası'ndan kredi tedbiri

Faiz oranlarının yüzde 0.89'a kadar gerilemesinin ardından ihtiyaç kredilerinde 7 ayda 62 milyar TL'lik artış oldu. Merkez Bankası (MB), tüketim ağırlıklı kredi genişlemesinin önüne yeni bir ‘zorunlu karşılık formülü’ ile geçmeye hazırlanıyor.

TCMB Olağan Genel Kurulu 20 Mart'ta yapılacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Olağan Genel Kurul toplantısı 20 Mart Cuma günü Ankara'da gerçekleştirilecek.

Merkez Bankası'nın rezervleri 21 ayın zirvesinde

Merkez Bankası'nın rezervleri 5.1 milyar dolar artarak 107.8 milyar dolara ulaştı.

Merkez Bankası'ndan tüketici kredileri için flaş karar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, tüketici kredilerindeki artışın önüne geçmek için mevcut zorunlu karşılıklarda değişikliğe gitti.

Kısa vadeli dış borç stoku ocakta değişmedi

Kısa vadeli dış borç stoku, ocak sonu itibarıyla 2019 yılsonuna göre önemli bir değişiklik göstermeyerek 123,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

ABD'de sanayi üretimi şubatta beklenenden fazla arttı

ABD'de sanayi üretimi, şubatta aylık yüzde 0,6 artarak piyasa beklentisinin üzerinde yükseliş kaydetti.

ECB'den 750 milyar euroluk corona virüs önlemi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) piyasaları sakinleştirmek ve koronavirüsün etkileriyle boğuşan Euro Bölgesi ekonomisini korumak için 750 milyar euro (820 milyar dolar) tutarında ek acil tahvil alım programı başlattı.

Son dakika... Merkez Bankası'ndan corona virüs önlemi! Ertelendi

TCMB: covıd-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında, 20 mart 2020 tarihinde yapılacağı duyurulan bankamız 88. hesap dönemi olağan genel kurul toplantısı ileri bir tarihte yapılmak üzere ertelenmiştir.

Merkez Bankası repo limitlerini artırdı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, piyasa yapıcı bankaların repo limitlerini açıklanan tedbirler kapsamında artırdı.

Atilla Yeşilada'dan ekonomide korona virüs reçetesi

Ekonomist Atilla Yeşilada, korona virüsün ekonomiyi daha fazla sıkıntıya sokmaması için Merkez Bankası'nın para basıp halka dağıtması gerektiğini savundu.

İngiltere Merkez Bankası'ndan bankacılık değerlendirmesi

İngiltere Merkez Bankası Finansal Politika Komitesi'nden bankacılık değerlendirmesi: "Komitemiz, İngiliz bankalarının sert piyasa şoklarına ve ekonomik aksamalara karşı dirençli olduğunu değerlendirmektedir"

Merkez Bankası swap ihaleleri limitini arttırdı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bugün bankalara gönderdiği talimatla, Döviz Karşılığı Türk Lirası Swap Piyasası'nda geleneksel yöntemle gerçekleştirilen swap ihalelerinin limitini yüzde 20'den yüzde 30'a çıkardı

II. Dünya Savaşı'ndan beri görülmedi

Fransa Merkez Bankası ilk çeyrek GSYİH'nın bir önceki çeyreğe göre yüzde 6 daralacağını tahmin ediyor. Bu da 1968 yılın ikinci çeyreğindeki düşüşten yüksek bir rekor ve İkinci Dünya Savaşı'ndan beri olan en büyük ekonomik daralması anlamına geliyor.

Flaş iddia: Türkiye dolar için ABD'ye başvurdu

Korona virüsü salgını nedeniyle IMF'ye kredi başvurusunda bulunan 90 ülke arasına dahil olmayan Türkiye, dolar ihtiyacı için ABD Merkez Bankası'na başvurdu. Bloomberg, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) dolar ihtiyacını karşılamak için takas hattına (swap line) dahil olmak üzere geçen ay ABD Merkez Bankası'na başvurduğunu yazdı.

Ekonomist Şevket Apuhan'dan çarpıcı açıklamalar

Ekonomist Şevket Apuhan gündeme ilişkin Yeniçağ'a önemli açıklamalarda bulundu.

Ekonomide kritik hafta: Piyasalar bu kararı bekliyor!

Yeni haftada piyasanın takip edeceği en önemli veri Merkez Bankası'nın faiz kararı olacak. Mart ayında yaptığı 100 baz puanlık indirim ile iki yıl sonra politika faizini tekrar tek haneye düşüren Merkez Bankası'nın, bu hafta da faiz indirimine gitmesi bekleniyor. Merkez kararını çarşamba günü 14.00'da açıklayacak.

‘İndirime devam’ beklentisi

BU hafta piyasalarda gözler yine Merkez Bankası’nda olacak. Geçen ay toplantısını iki gün önceye alan Para Politikası Kurulu (PPK) bu ayki toplantısını 22 Nisan’da Ankara’da yapacak. 30 Nisan’daki Enflasyon Raporu toplantısı ise İstanbul’da olacaktı ancak koronavirüs nedeniyle toplantının sanal ortamda yapılması planlanıyor.

Faiz kararı sonrası dolarda son durum!

Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası dolar 7 TL'ye dayandı.

Bloomberg: Kamu bankaları yükselişi frenlemek için dolar sattı

Bloomberg'de yer alan habere göre, Türkiye'deki kamu bankalarının dolardaki yükselişin önüne geçmek için dolar satışı gerçekleştirdiği iddia edildi.

Japonya parasal genişlemeyi artırdı

Daha önce yıllık 80 trilyon yen olan devlet tahvili alım miktarı üst sınırını metinden kaldıran banka, toplam yaklaşık 20 trilyon yen olacak şekilde şirket tahvili ve bonosu alacağını duyurdu.

Küresel piyasalar Fed'e odaklandı

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu akşam açıklanacak faiz kararı ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarını bekliyor.

Fed faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası Fed piyasaların merakla beklediği faiz kararını duyurdu. Banka faizi yüzde 0.25 olarak belirledi.

Fed'in kozları sınır tanımayacak

ABD Merkez Bankası (Fed), dünkü toplantısında, faizleri değiştirmemesine ve ek bir önlem kararı almamasına karşın piyasalara "elindeki kozları sınırsız bir şekilde kullanacağı" mesajını verdi.

M3 para arzı arttı

En geniş tanımlı para arzı M3, geçen hafta yüzde 2,13 artışla 3 trilyon 25 milyar liraya yükseldi.

Avrupa Merkez Bankası faizleri sabit tuttu

Avrupa Merkez Bankası (ECB), piyasa beklentileri doğrultusunda faiz oranlarında değişikliğe gitmezken, Uzun Vadeli Refinansman İşlemleri'nin (TLTRO) şartlarını kolaylaştırdığını duyurdu.

Merkez Bankası'nda 65.7 milyar dolarlık kayıp fark

Merkez Bankası bilançosunda sadece 900 milyon dolarlık artış görülürken 65.7 milyar dolar 'kayıp fark' olduğu ortaya çıktı.

Doların ateşi sönmeyince! Merkez Bankası'ndan flaş hamle

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Döviz Karşılığı TL Swap Piyasası`nda vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırını yüzde 30`dan yüzde 40`a çıkardı.

ECB, Avro Bölgesi'nde ikinci çeyrekte güçlü ekonomik gerileme bekliyor

Avrupa Merkez Bankası'nınca (ECB) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ikinci çeyrekte Avro Bölgesi’nin ekonomisinde güçlü bir ekonomik gerileme beklendiği belirtildi.

M3 para arzı arttı

En geniş tanımlı para arzı M3, geçen hafta yüzde 1,91 artışla 3 trilyon 99,1 milyar liraya yükseldi.

ABD'de sanayi üretimi nisanda rekor seviyede düştü

ABD'de sanayi üretimi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle, nisanda aylık yüzde 11,2 azalarak rekor seviyede düşüş kaydetti.

TCMB'den flaş swap kararı

TCMB ile Katar Merkez Bankası arasındaki swap tutarı tadil edilerek 15 milyar ABD doları karşılığı Türk lirası ve Katar riyaline yükseltildi.

Swap haberleri faiz indiriminin boyutunu değiştirebilir

Ekonomistler, Merkez Bankası'nın yarınki toplantısında politika faizini 50 baz puan indirerek yüzde 8,25'e çekebileceğini, swap anlaşmalarına ilişkin haber akışının faiz indiriminin boyutunu etkileyebileceğini belirtti.

İYİ Partili Durmuş Yılmaz'dan Katar ve swap açıklaması

Türkiye'nin, İngiltere ve Çin'le anlaşamamasının ardından swap (döviz-TL takası) ihtiyacını Katar ile karşılanacağı duyuruldu. Kararı değerlendiren Merkez Bankası eski Başkanı ve İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, iki ülkenin de paralarının değer kaybedeceğini ifade etti.

Gözler Merkez Bankası'nda, dolarda son durum ne

Katar ile swap görüşmelerinin başlamasıyla birlikte 6.80'nin altına gerileyen dolar/TL'de gözler Merkez Bankası'nın bugün açıklayacağı kararda. Peki dolar ne kadar, dolardaki düşüş devam edecek mi? Dolar yükselir mi?

ECB’nin Pandemi Acil Varlık Alım Programı genişletilebilir

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) nisan ayı para politikası toplantı tutanaklarında, eğer ekonomik veriler bankanın Pandemi Acil Varlık Alım Programı'nı (PEPP) genişletmesini gerektiriyorsa bunu en erken haziran ayında başlayabileceği belirtildi.

ECB Lane: Euro Bölgesi ekonomisi "biraz" büyüyecek

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başekenomisti Philip Lane, "yakın zamanlardaki önemli toparlanmaların ekonomiyi öngörülen bölge içinde tutmaya devam etmesine karşın" Euro Bölgesi ekonomisinin, Nisan’da dip düzeyleri gördükten sonra "biraz" büyüyeceğini vurguladı.

Merkez Bankası rezervleri eridi: Döviz ve Altın rezervlerinde büyük düşüş!

Merkez Bankası'nın resmi rezerv varlıkları, nisanda bir önceki aya göre yüzde 6,3 azalarak 86,3 milyar dolara geriledi. Nisan ayındaki 22 milyar 300 milyon dolar dış borcun 5 milyar dolarını faiz oluşturdu.

İngiliz ajansı duyurdu: TL'nin desteklenmesi için dudak uçuklatan harcama

Reuters, kamu bankalarının TL'yi desteklemek için TCMB rezervlerinden kullandığı miktarın Ocak-Mayıs döneminde 50 milyar doları aştığını yazdı.

Merkez Bankası’ndan firmalara 20 milyar TL

Merkez Bankası, yatırım teşvik belgesi bulunan belirli sektörlerdeki firmalar için 20 milyar TL'lik yatırım teşvik kredisi verileceğini açıkladı. Kredinin 10 milyar TL'lik kısmının kamu bankaları diğer 10 milyar TL'lik kısmı ise diğer bankalar aracılığıyla verileceği ifade edildi.

Merkez Bankası'ndan flaş karar 20 milyar TL daha

Merkez Bankası yatırım taahhütlü avans kredilerine 20 milyar lira daha eklendiğini duyurdu. Yapılan açıklamada söz konusu kredilerin Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası aracılığı ile kullandırılmaya başlanacağı belirtildi.

Ekonomist Mahfi Eğilmez'den dikkat çeken analiz: Merkez Bankası para basmalı mı?

Ekonomist Mahfi Eğilmez son zamanların ekonomide en çok tartışılan konulardan biri olan 'Merkez Bankası para basmalı mı?' sorusuna yanıt veren bir analiz kaleme aldı.

Altın 1,730 doların üzerinde

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararının ardından 1.14 düzeyini de gören euro/dolar paretisinin yeniden 1.12 - 1.13 düzeylerine çekilmesi üzerine hafif gerileyen altın fiyatlarındaki düşüş, artan güvenli liman talebiyle sınırlı kaldı ve 1,730 doların üzerinde tutundu.

Cari denge Nisan'da 5.06 milyar dolar açık verdi

Cari işlemler dengesi Nisan'da 5.06 milyar dolar açık verdi. 12 aylık cari açık 3 milyar 291 milyon dolar oldu. Beklenti cari açığın 4.40 milyar dolar olmasıydı.

ABD’de bu yıl işsizlik yüzde 8.0’i aşabilir

ABD Merkez Bankası (Fed) Dallas Başkanı Robert Kaplan, Haziran ayından itibaren başlayan yeni istihdam artışlarına karşın, ABD genelinde işsizliğin 2020 yılının sonunda yüzde 8.0 ya da biraz daha üzerinde olabileceği uyarısı yaptı.

Japonya MB faiz değiştirmedi

Japonya Merkez Bankası para politikasında değişikliğe gitmeyerek faizleri eksi yüzde 0.1 seviyesinde tuttu ve varlık alımını sabit bıraktı.

Fed, şirket tahvili almaya başlayacak

ABD Merkez Bankası (Fed), şirket tahvili almaya başlayacağını bildirdi.

Konut Fiyat Endeksi nisan ayında arttı

Konut Fiyat Endeksi, nisanda aylık yüzde 1,7, yıllık yüzde 16,7 artışla 127,5 seviyesinde gerçekleşti.

Yıl sonu dolar kuru beklentisi geriledi

Yılsonu dolar kuru beklentisi bir önceki anket döneminde 7,02 TL iken, bu anket döneminde 6,99 TL oldu.

Bankalarda kredi talebi artınca: Merkez Bankası'ndan flaş karar!

Merkez Bankası, zorunlu karşılık oranları ve nema ödemelerini kredi büyümesi oranlarıyla ilişkilendiren zorunlu karşılık düzenlemesinde değişiklik yapıldığını açıkladı.

Merkez Bankası: Çin'le swap anlaşması yapıldı

Son dakika haberine göre, Merkez Bankası, Çin ile imzalanan swap anlaşması kapsamında ilk Çin Yuanı fonlamasının 18 Haziran'da yapıldı.

Flaş... Flaş.. Yıl sonu dolar beklentisi değişti

Merkez Bankası beklenti anketine göre yıl sonu dolar beklentisi bir önceki anket döneminde 7,02 TL iken, bu anket döneminde 6,99 TL'ye geriledi. Yıl sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 9.38'den yüzde 9.54'e çıktı.

Dolar haftaya böyle başladı

Korona virüsü salgınında küresel ikinci bir dalga olacağı endişesi doları gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında daha güçlü hale getirdi. Dolar/TL 6,85 seviyesinin üstünde haftaya başlarken gözler Merkez Bankası'nın perşembe günü alacağı faiz kararında olacak.

Almanya mahkemesi ECB ile sorunları çözecek

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, Almanya Anayasa Mahkemesi’nin, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ile olan sorununu yakın bir gelecekte çözeceğine inandığını söyledi.

ECB: Euro Bölgesi ekonomisi ikinci yarıda toparlanır

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkan Yardımcısı Luis De Guindos, Euro Bölgesi’nde gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) yılın ikinci yarısında yüzde 13 düzeyine kadar daralabileceğine dikkat çekti.

Yurt içi piyasalar Merkez Bankası'na odaklandı

Küresel piyasalar yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin artan ikinci dalga endişeleriyle negatif seyrederken, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararı bekleniyor.

Merkez piyasaya 9 milyar lira verdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), miktar yöntemiyle düzenlediği 1 Temmuz vadeli repo ihalesi ile piyasaya 8 milyar 999 milyon 999 bin 994 lira verdi.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu toplantısından faiz indirimi çıkmadı. Banka, faizleri değiştimeyerek yüzde 8.25'te tuttu. Merkez Bankası, salgın sürecinde 2,5 puan faiz indirirken, son dokuz toplantısında ise 15,75 puan faiz indirimi gerçekleştirmişti.

Bankacılık sektörünün mevduatı arttı

Bankacılık sektörünün mevduatı 3 trilyon 126,5 milyar lira, kredi hacmi de 3 trilyon 114,5 milyar lira oldu.

M3 para arzı arttı

En geniş tanımlı para arzı M3, geçen hafta yüzde 1,38 artışla 3 trilyon 134,6 milyar liraya yükseldi.

TCMB: Resmi rezervler Mayıs’ta yüzde 5.3 yükseldi

Resmi rezerv varlıkları, Mayıs’ta aylık bazda yüzde 5.3 artarak 90.9 milyar dolara yükseldi.

Euro Bölgesi'nde şirket kredileri mayısta arttı

Euro Bölgesi'nde, bankalar başta olmak üzere finans kuruluşları tarafından şirketlere verilen krediler mayısta Kovid-19 krizinde likidite ihtiyacı nedeniyle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,3 artış gösterdi.

Reuters'ten Türkiye ekonomi anketi: Bakın yüzde kaç verdiler

Korona virüsü salgını sürecinde alınan tedbirler ve salgına bağlı arz yönlü diğer bozulmaların yarattığı yukarı yönlü riskler nedeniyle Tüketici Fiyatları Endeksi'nin (TÜFE) Haziran'da %12 seviyesini aşması bekleniyor. Yıl sonu enflasyon beklentisi ise %9.5 seviyesinde oluşuyor. Tahminler %11.60 ve %7.5 arasında değişiyor.

Murat Uysal, Amerikan Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell ile görüştü

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın 1 Mayıs'ta Amerikan Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell ile bir telefon görüşmesi yaptığı ortaya çıktı.

ECB dijital para birimini incelemeyi sürdürecek

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta, uygulanma yöntemine bağlı olarak, merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) parasal bazda yerel ya da küresel etkileri olabileceğine dikkat çekerek, bu bağlamda, Avrupa Merkez Bankası açısından, dijital dünyada parayla ilgili tartışmaya öncülük etmesi önemli olduğunu vurguladı.

CHP’li Özgür Karabat’tan flaş Merkez Bankası iddiası

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Merkez Bankası’na tecrübe şartı yanında ihtiyat akçesinin de kaldırıldığını iddia etti.

Küresel piyasalar ECB faiz kararını bekliyor

Küresel piyasalarda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisine ilişkin olumlu haberler ve beklentilerin üzerinde veri akışının oluşturduğu pozitif görünüm, ABD-Çin geriliminin tırmanmasıyla gölgelenirken, bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararının yanı sıra Avro Bölgesi ve ABD'de açıklanacak yoğun veri gündemi takip edilecek.

Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon yüzde 0,3'e çıktı

Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin gevşemeye devam ettiği haziran ayında yüzde 0,3'e yükseldi.

Dolar ve euroyu 3 gün önceden bilen adam Remzi Özdemir Merkez Bankası rezervlerindeki erimeyi yorumladı: 'Doların son günleri'

Merkez Bankası’nın döviz rezervi 468 milyon dolar daha azaldı. Azalan rezerv tehlikenin habercisi mi? Dolar ve euroyu 3 gün önceden bilen adam Remzi Özdemir Yeniçağ için yorumladı.

Merkez Bankası rezervleri bir haftada 468 milyon dolar eridi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri geçen hafta 468 milyon dolar azalarak 90 milyar 36 milyon dolara geriledi.

Piyasalara 100 milyar dolar arz yapıldı, 5 yılda yüzde 60 kayıp

Türkiye'nin 2019 başından bu yana piyasaları müdahaleyi de içeren toplam döviz arzı da 100 milyar doları aşmış durumda.

Dolar ve altını 3 gün önceden bilen adam Remzi Özdemir, doların son durumu yazdı; Merkez Bankası rezevleri neden eriyor? "Doların son günleri"

Merkez Bankası’nın döviz rezervi 468 milyon dolar daha azaldı. Azalan rezerv tehlikenin habercisi mi? Dolar ve euroyu 3 gün önceden bilen adam Remzi Özdemir Yeniçağ için yorumladı.

Fed'den kredi programında düzenleme

ABD Merkez Bankası (Fed), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkilerini hafifletmek amacıyla uygulamaya koyduğu küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik kredi programının kapsamında, hastaneler ve sosyal hizmet kuruluşları gibi kar amacı gütmeyen kuruluşlara kredi sağlamak amacıyla düzenlemeye gitti.

Merkez Bankası rezervleri eridi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri geçen hafta 577 milyon dolar azalarak 89 milyar 459 milyon dolara geriledi.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) Temmuz 2020 toplantısı gerçekleşti. Merkez Bankası beklentilere paralel politika faizini yüzde 8.25 olarak sabit tuttu. Ekonomistlerin beklentisi de faizlerin sabit tutulacağı yönündeydi.

Merkez Bankası enflasyon tahminini artırdı

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini 1.5 puan artırarak yüzde 8.9 yaptı.

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, açılışta yüzde 0,29 artışla 1.156,04 puana yükseldi.

Fed için "ters istikamet" söz konusu değil

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararı ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları sonrasında piyasalarda bankanın sözle yönlendirmede revizeyi düşünebileceği ancak para politikasında aksi yöne dönmesinin söz konusu olmadığı öngörüsü ağır bastı.

Market ve pazardan haberleri yok galiba: Merkez Bankası "enflasyon geriledi" dedi

Merkez Bankası, fiyat gelişmeleri raporunda temmuz ayında enerji fiyatlarının uluslararası petrol fiyatlarındaki toparlanmaya bağlı olarak artışını sürdürürken, gıda yıllık enflasyonunun sınırlı bir düşüş kaydettiği belirtildi.

Merkez Bankası repo ihalesini tamamladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası repo ihalesiyle piyasaya yaklaşık 23 milyar lira verdi.

İstanbul'da önemli ekonomi toplantısı

Merkez Bankası, BDDK ve bankacılar İstanbul'da saat 19.00 itibariyle bir araya geldi. Ekonomi yönetimi ve bankacılar normalleşme döneminde likidite adımlarını ele alacak.

Merkez Bankası’ndan yeni açıklama

BDDK ve Banka yetkileriyle dün akşam bir araya gelen Merkez Bankası’ndan “Açık piyasa işlemlerinden likidite imkanı yarıya düşürüldü.” açıklaması geldi.

Bankacılardan işbirliği mesajı

Perşembe akşamı Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, bankacılarla bir araya geldi. Piyasalardaki gelişmelerin ve normalleşme dönemine ilişkin alınan kararların değerlendirildiği toplantıda, katılımcılar işbirliği mesajı verdi.

Kredi çekecekler dikkat: Bankaya gidince şaşırmayın! Şartlar değişti

Uzun zaman sonra çift haneyi gören mevduat faizleriyle birlikte, kredi faizleri de kademe kademe yükseliyor. Kurdaki artıştan dolayı fonlama faizini yükseltmeye başlayan Merkez Bankası'ndan (MB) sonra bankalar da mevduat ve kredi faizlerini artırmaya başladı.

Merkez Bankası yıl sonu dolar kuru beklentisi yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2020 yılı Ağustos ayı beklenti anketi sonuçlarını paylaştı. Yıl sonu dolar kuru tahmini bir önceki anket döneminde 7,02 TL iken, bu anket döneminde 7,34 TL oldu.

Doların yükselişi bu karara bağlı… Bizi neler bekliyor… Uzmanlar neler söylüyor

Merkez Bankası doların ateşini düşürmek için son derece önemli olan faiz kararını bu perşembe günü açıklayacak. Merkez dolara karşı faiz artışına gitmese de sıkılaştırma adımlarına devam ediyor. Reuters'ın 16 kurumun tahminleriyle yaptığı ankette medyan beklentisi TCMB'nin politika faizini %8.25'te sabit tutacağına işaret ederken, beş ekonomist bankanın faiz artırımına gitmesini bekliyor.

Fed tutanakları yayımlandı! Belirsizlik arttı

Fed'in son toplantısına ait tutanaklar, korona virüs salgınının ekonomik etkilerine ilişkin belirsizliğin son derece arttığını, sağlık krizinin yakın vade de ekonomik faaliyet, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceğini ortaya koydu.

Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı!

Son Dakika: Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası politika faizini beklendiği üzere yüzde 8,25 seviyesinde sabit bıraktı.

Merkez faizi sabit tuttu

Merkez Bankası dün politika faizine dokunmadı ancak sıkılaştırmayla ilgili adımlar attı. Piyasanın merakla beklediği faiz kararı dün 14.00’te açıklandı ve bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı (politika faizi) yüzde 8.25’te sabit bırakıldı. Yaklaşık yarım saat sonra yapılan bir başka açıklamayla ise sıkılaştırma adımı geldi. Reel kredi büyümesi koşullarını sağlayan bankalar için Türk Lirası ve yabancı para zorunlu karşılık oranları artırıldı.

Merkez Bankası döviz rezervleri son 15 yılın en düşük seviyesine geriledi

Yıl başında 81,2 milyar dolar olan Merkez Bankası'nın (TCMB) brüt döviz rezervi, 14 Ağustos'ta 45,4 milyar dolara geriledi ve Kasım 2005 sonrasındaki en düşük seviyeye çekildi.

Merkez Bankası'ndan önemli repo kararı

Merkez Bankası ilerleyen dönemde ihtiyaç duyulan günlerde geleneksel repo ihalelerine devam edileceğini duyurdu.

Yatırımcılar bu habere dikkat: Bloomberg'te altınla ilgili çok önemli iddia

Bloomberg'te yerli üreticinin ürettiği altının tek alıcısının Merkez Bankası olduğu ve Türkiye'de altın üretiminin rekora gittiğini bildirilirken, döviz kurunun hızla artması ve Türk Lirası'nın değer kaybetmesiyle altına olan ilgi arttığı bildirildi.

Bitcoin 1,400 dolarda seyrediyor

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasının hemen ardından hızla tırmanan kripto para piyasalarının en yüksek hacimli birimi Bitcoin, 11,570 dolara kadar çıktı. Ancak, Bitcoin, daha sonra gelen satışlarla yeniden eski düzeylerine döndü.

Altın ve petrol fiyatları yatay

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın bu yıl sanal olarak düzenlenen Jackson Hole ekonomik politika sempozyumunda yaptığı konuşmanın ardından 1,970 düzeyinin üzerini kısa süreli test eden spot altın daha sonra hızlı bir geri çekilmeyle 1,930 dolar düzeyine kadar indikten sonra 1,940 doların üzerine döndü.

70 ton altın 1 ayda buhar mı oldu? Dünya Altın Konseyi: Türkiye altın rezervini 100 ton arttırdı Altın Madencileri Derneği: Türkiye 170 ton altın satın aldı

Altın Madencileri Derneği Başkanı Hasan Yücel, Merkez Bankası’nın Ocak-Haziran döneminde 170 ton altın satın aldığını belirtirken Dünya Altın Konseyi, altın rezervini 100 ton arttırarak 583 ton rezerv ile Dünya’da 11.sırada yer aldı.

Kredi çekecekler dikkat: Faizler çift haneye yükseldi!

Faizini yüzde 8,25'te sabit bırakan Merkez Bankası , örtülü faiz artışına devam ediyor. 16 Temmuz'da yüzde 7,34'e kadar gerileyen Merkez'in fonlama faizi, dün yüzde 10 ile çift haneye yükseldi. Fonlama faiziyle birlikte vatandaşın ve işletmelerin kullandığı kredilerin faizleri de yukarı doğru gidiyor. İhtiyaç kredisinde yıllık ortalama faiz, 20 günde yüzde 11,48'den yüzde 17,74'e yükseldi.

İYİ Partili Durmuş Yılmaz'dan otomobil ve konut almak isteyenlere flaş uyarı!

İYİ Parti Toplumsal Politikalar Başkanlığı tarafından, “A’dan Z’ye Covid-19’un Türkiye’deki Etkileri Çalıştayı” kapsamında düzenlenen panelde konuşan İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, Merkez Bankası'nın aldığı tedbirlerle piyasaya, otomobil, konut almak isteyenlere uzun vadeli yatırım yapmak isteyenlere doğru sinyaller vermediğini belirtti.

Fed Başkanı Powell: "İşsizlik artış hızı beklenenden daha iyi"

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, işsizlik oranının beklenenden iyi olduğunu belirterek, düşük faiz oranlarının uzun bir süre devam edeceğinin sinyalini verdi. 

Kredi çeken çekeneydi şimdi ödeme zamanı… Garson hesabı getiriyor

Korona virüs salgınıyla birlikte binler aile ekonomik olarak zor duruma düşerken, kredi çekmeye yönlendirildi. Kamu bankalarının sunduğu kredi paketlerinden nisan ayında yararlananlar için ödemesiz dönem bu ay bitiyor. Salgında ikinci dalga endişeleri giderek artarken, milyonlarca vatandaş kredi taksitlerini nasıl geri ödeyeceğini kara kara düşünüyor.

Fransa Merkez Bankası küçülme tahminini düşürdü

Fransa Merkez Bankası, ülke ekonomisine ilişkin bu yıl ve gelecek yıl için büyüme tahminlerini yukarı yönlü güncelledi.

FED faiz değişikliğine gitmedi

Son dakika...ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı

Merkez Bankası ve TÜİK'in ortak raporu açıklandı. Borçlar alarm veriyor

Merkez Bankası ve TÜİK reel sektörün bilançosunu açıkladı. Rapora göre Reel sektörün iç ve dış borçları 2019'da 2 trilyon 764 milyar 634 milyon liraya ulaştı.

Merkez Bankası repo ihalesini tamamladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası repo ihalesiyle piyasaya 10 milyar lira verdi.

Dolar kahini Remzi Özdemir açıkladı: Merkez Bankası'nın kararı ne anlama geliyor? Dolar düşecek mi?

Yeniçağ'ın ekonomi yazarı Remzi Özdemir, Merkez Bankası'nın aldığı faiz artırım kararı ile ters köşe yaptığını açıkladı. Hiç kimsenin bu kararı beklemediğini belirten Özdemir, "Doları yeniden yükseliş trendinde görürsek eğer şaşırmayalım." dedi.

Merkez Bankası faizi artırdı

Merkez Bankası 8.25 olan politika faizini 2 puan artırarak 10.25'e yükseltti.

Merkezi Kayıt Kuruluşu'nun faaliyet alanı genişletildi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından, Merkezi Kayıt Kuruluşu AŞ'nin (MKK) elektronik yönetim kurulu sistemi servis sağlayıcılığı hizmetinin kapsamının genişletilmesine karar verdi.

Yabancı yatırımcılar normalleşme adımlarıyla alışa geçti

Yurt dışında yerleşik kişiler geçen hafta yaklaşık son üç yılın en güçlü hisse senedi ve Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) alımını yaparken, analistler, söz konusu varlıklara gösterilen talepte ekonomi yönetiminin attığı normalleşme adımlarının önemi rol oynadığını ifade ediyor.

Merkez Bankası'nın rezervleri açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri geçen hafta 43 milyon dolar azalarak 83 milyar 595 milyon dolara geriledi.

Piyasalar perşembe gününü bekliyor, merak edilen karar açıklanacak!

Piyasalar Merkez Bankası’nın önümüzdeki Perşembe günü alacağı faiz kararına odaklandı. Beklentiler Merkez Bankası'nın bu ay da faizi yükselteceği yönünde…

Konut metrekare fiyatları tarihi zirvesini gördü

Türkiye genelinde konut metrekare ortalama birim fiyatı, yükselişini 17 aydır sürdürerek ağustos sonunda 3 bin 530 lira ile tüm zamanların zirvesini gördü.

ECB: Dijital euro banknotların yerini almayacak

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, dijital euronun, banknot euroların yerini almayacağını, ancak onların tamamlayıcısı olacağını belirtti.

Doları ve Euroyu önceden bilen Remzi Özdemir bundan sonra ne olacağını açıkladı. Dolar yine çıldırdı

Dövizin seyrine yönelik yaptığı isabetli tahminleri ile bilinen Yeniçağ ekonomi yazarı Remzi Özdemir, Merkez Bankası'nın faiz kararını değerlendirdi. "Merkez Bankası’nın bu hamlesini müteahhitler kazandı şeklinde yorumlayabiliriz." diyen Özdemir, önümüzdeki günlerde doları hareketli günlerin beklediğini belirtti.

Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı

Son Dakika: Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası faizleri sabit tuttu...

Goldman Sachs'ten Türkiye için korkutan faiz yorumu... Yıl sonu tahminini açıkladılar

Merkez Bankası'nın faiz kararı sonra değerlendirmede bulunan yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye'de faizlerin yıl sonunda yüzde 17 seviyesine yükselmesini beklediğini açıkladı.

Son dakika... Kapasite kullanım oranı açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ekim ayına ilişkin imalat sanayi kapasite kullanım oranının yüzde 75.4 olduğunu açıkladı.

Son dakika... Reel kesim güven endeksi arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası reel kesim güven endeksinin ekim ayında 108.1 olduğunu açıkladı. Eylül ayında 105.3 olarak gerçekleşmişti.

Kredi çekecekler dikkat, Konut ve ihtiyaç kredisi faizleri yükseldi

Politika faizini artırmayarak yüzde 10,25'te sabit bırakan Merkez Bankası'nın diğer kanalları kullanarak attığı para politikasını sıkılaştırma adımları, kredi faizleri üzerinde etkisini gösterdi.

Dolar 8.32'yi aştı, ekonomistler zehir zemberek sözlerle Merkez Bankası'nı ve yönetimini eleştirdi

Doların 8.32 TL'yi aşmasının ardından ekonomistler Uğur Gürses, Yalçın Karatepe, Selva Demiralp, Veysel Ulusoy, Evren Devrim Zelyut, Burak Arzova ve Mahfi Eğilmez Merkez Bankası'nı ve yönetimini eleştirdi.

Dolar ihtiyacı olan Merkez Bankası'nın tonlarca altın sattığı ortaya çıktı

Dolar ihtiyacı olan Merkez Bankası’nın Eylül’de 45,5 tonluk altın satışı yaptığı ortaya çıktı.

Merkez Bankasın'da görev değişimi. Başkan Murat Uysal görevden alındı yerine Naci Ağbal atandı. Resmi Gazete'de yayımlandı

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alındı. Merkez Bankası Başkanlığına Maliye eski bakanı, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal atandı.

Ünlü ekonomist Özgür Demirtaş'tan Merkez Bankası'ndaki değişime olay yorum

Ünlü Ekonomistlerden Özgür Demirtaş'ın, Merkez Bankası Başkanı değişimine ilişkin sosyal medyada yaptığı yorum dikkat çekti.

Ali Babacan'dan flaş Merkez Bankası yorumu

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın görevden alınmasına ilişkin konuştu.

Merkez Bankası'ndan yeni ödeme sistemi açıklaması

Merkez Bankası'nın yaptığı açıklamaya göre FAST Sisteminin, 18 Aralık 2020 tarihinden itibaren pilot uygulama olarak hizmete alınacağını duyuruldu. Yeni sistemle vatandaşların, farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebileceği vurgulandı

Merkez Bankası'nın sürpriz altın kararı ortaya çıktı. Haftalar önce yapılmış

Merkez Bankası'nın haftalar önce altında fren yaptığı ortaya çıktı. Bankanın yerli üretim altın alımını durdurduğu öğrenildi. Altın sektörü temsilcileri, bankanın alımı durdurmasını sürpriz bir karar olduğunu belirtiyor.

Merkez Bankası yeni dolar beklentisini açıkladı

Merkez Bankası yıl sonu dolar beklentisini açıkladı. Dolar beklentisi 7,90 TL iken, 7,89 TL'ye düşürüldü.

Merkez Bankası'ndan 10 milyar liralık repo hamlesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bugün geleneksel yöntemle düzenlediği 14 Aralık vadeli repo ihalesi ile piyasaya 10 milyar lira verdi.

Doları ve euroyu önceden bilen adam Remzi Özdemir Perşembe günü Merkez Bankası’nın alacağı kararı şimdiden açıkladı

Yeniçağ gazetesi yazarı Remzi Özdemir, Yeniçağ TV canlı yayınında Merkez Bankası’nın Perşembe günü alacağı faiz kararını şimdiden açıkladı.

Fed Başkanı Powell: Faizleri artırırken sabırlı olmalıyız

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, "toplumda eşitsizliğin yolunu açan" faiz artışlarında sabırlı olmaları gerekeceğini vurguladı.

Fatih Portakal Merkez Bankası'nın ne karar alacağını bir gün önceden açıkladı. Herkes sıkı dursun

Gazeteci Fatih Portakal, FOX TV’den ayrılık kararının ardından YouTube kanalı üzerinden yayınlarına devam ediyor. Son olarak ekonomi uzmanı Figen Özavcı Gümülcineli’yi konuk eden Portakal, Merkez Bankası’nın alacağı kararı değerlendirdi.

TCMB repo ihalesiyle piyasaya 10 milyar lira verdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün geleneksel yöntemle düzenlediği 16 Aralık vadeli repo ihalesi ile piyasaya 10 milyar lira verdi.

Doları ve euroyu önceden bilen Remzi Özdemir Merkez Bankası ne yaparsa doların düşeceğini açıkladı

Yeniçağ'ın ekonomi yazarı Remzi Özdemir, Merkez Bankası’nın tarihi toplantısına saatler kala kaç puan arttırırsa dolar düşeceğini açıkladı. Özdemir, 375 ile 400 baz puan arasında bir kararın, dövizi olumsuz etkileyeceğini ama sert yükselişe neden olmayacağını belirtti. Özdemir, Merkez Bankası’nın doların belini kırması için en az 600 baz puan faiz artışı gerektiğini ifade etti.

Mahfi Eğilmez Merkez’in faiz kararını değerlendirdi Bundan sonra ne olacağını açıkladı

Ekonomist Mahfi Eğilmez, Merkez Bankası’nın 4.75 faiz artımı kararına ilişkin “Kararın tek yararı sadeleştirme oldu” ifadelerini kullandı.

Habertürk ekranlarında dolar ve euro’nun düşmeme nedenini açıkladı, Merkez Bankası kararı sonrası beklenen düşüş yaşanmadı

Merkez Bankasının 4,75 puanlık faiz artırım kararı sonrası politika faizi 10,25’ten 15’e yükselirken kararı değerlendiren Cüneyt Başaran, “Zaten faiz 10,25 iken Merkez Bankası faizi 14,75’ten uyguluyordu. Bu birazda malumun ilanı oldu. Olanın sadeleşmesi, kulağı farklı yerden göstermek yerine bunu net bir şekilde ifade etme” yorumunda bulundu.

Talep yüzünden bankaların internet sitesi çöktü. Merkez bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası'nın 475 baz puanlık faiz artışı ile birlikte dolar 7.520 TL'yi gördü. Dolara saldıran vatandaş bankaların internet sitelerini kilitledi.

Doları ve euroyu önceden bilen Remzi Özdemir yine haklı çıktı

Yeniçağ gazetesi yazarı Remzi Özdemir, Merkez Bankası’nın 475 baz puan faiz artımına gideceğini ve 600 puanın altında bir artışın dolara etkisi olmayacağını açıklamıştı. Merkez’in kararının ardından ilk etapda gerileyen dolar ve euro tekrar yükselişe geçti.

Merkez Bankası piyasaların odaklandığı faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası, politika faizini 4,75 puan artırarak yüzde 15'e yükseltti. Kararın ardından dolar ilk tepki olarak 7.53 seviyesine kadar indi. Euro 9 liranın altına düşerek 8.94'e kadar geriledi. Ancak bu gerileme kısa sürdü. Dolar ve euro yeniden yönünü yukarı çevirdi.

JP Morgan'dan Merkez Bankası değerlendirmesi

Uluslararası bankacılık ve finansal hizmetler alanında faaliyet gösteren JPMorgan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal'ın görevine oldukça "ihtiyatlı" ve "kararlı" başladığını bildirdi.

Kapasite kullanım oranı kasımda arttı

İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), kasımda bir önceki aya göre 0,4 puan artarak yüzde 75,8 seviyesine yükseldi.

Türk varlıkları cazip hale geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ekonomide yeni dönem" söylemi ve ekonomi yönetimindeki bayrak değişimiyle Türk lirası varlıklara olan talep önemli ölçüde artarken analistler, Türk lirası varlıkların küresel bazda en iskontolu varlıklardan olduğunu, atılan son adımlarla risk algısını artıran bir çok etkenin törpülendiğini söyledi.

Fitch'in raporu Türk bankalarındaki vahim durumu ortaya çıkardı. Çarpıcı Merkez Bankası detayı

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch'in '2020 Üçüncü Çeyrek Sonu' raporu, Türk Bankaları ile ilgili çarpıcı bir durumu ortaya koydu. Raporda, Türk bankalarının yarısından fazlasının döviz likiditesinin yeterli ancak ağırlıklı olarak Merkez Bankası'na bağımlı hale geldiği belirtildi.

Mahfi Eğilmez flaş yorumda bulundu. Doların önce nasıl düşürülüp sonra nasıl çıkarıldığını açıkladı

Ekonomist Mahfi Eğilmez, doların önce düşüşü daha sonra da yükselişine ilişkin flaş bir yorumda bulundu. Eğilmez, “Yılsonunu beklemenin ne anlamı var?” diye sordu.

Vatandaş dövize koştu! 2,4 milyar dolar ile tarihi seviyeler görüldü

Ekonomi yönetimi değişimi ve Merkez Bankası’nın 475 baz puan faiz artırımı sonrasında "normalleşme" adımlarına rağmen yurt içi yerleşiklerin yabancı para mevduatı hesapları gösterdiği artışla tarihi bir rekora imza attı.

Merkez Bankası'ndan yeni swap hamlesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, swap ihaleleri limitini yüzde 50'den yüzde 60'a yükseltti.

Merkez Bankası'ndan gece yarısı çıkan zorunlu karşılık kararı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, bankaların tabi olduğu zorunlu karşılık uygulamasında değişiklik yaptı.

Merkez Bankası, karar alma sürecini tek tek anlattı: PPK’dan önce 7 gün ‘sessiz dönem’

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın önceki gün açıkladığı 2021 yılına ilişkin para ve kur politikası metninde, Banka’nın karar alma süreci de detaylı bir şekilde anlatıldı.

TCMB ile Azerbaycan Merkez Bankası arasında işbirliği

TCMB ile Azerbaycan Merkez Bankası, merkez bankacılığı konularında işbirliğinin geliştirilmesine zemin oluşturmak üzere Mutabakat Zaptı imzaladı.

Dolar yönünü değiştirdi

İngiltere'nin birçok kısmının kapatılmasına neden olan yeni korona virüsü dalgasına yönelik endişelerle küresel piyasalarda belirgin bir riskten kaçış görülürken, dolar/TL de sınırlı bir yükseliş yaşandı.

Merkez Bankası kritik faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz toplantısı sonrası kararını açıkladı. Banka faiz oranlarını 2 puan artırarak yüzde 17'ye yükseltti.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’dan enflasyon mesajı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal, kurum olarak, enflasyon hedeflemesi rejimi çerçevesinde fiyat istikrarına odaklı para politikasını kararlı bir şekilde uygulayacaklarını açıkladı.

Commerzbank'dan flaş Türk Lirası açıklaması

Merkez Bankası'nı faiz artış hamlesi sonrası güçlenen Türk Lirası, yeni haftanın ilk gününde yaklaşık 4 ayın en düşük seviyelerine geriledi. Türk Lirası'ndaki düşüş hız kesmeden devam ederken MB'nin faiz hamlelerine ilişkin yabancı yatırımcılardan gelen iyimser yorumlar da sürüyor.

Türk lirası gelişmekte olan ülke para birimlerini geride bıraktı

TL, kasım ayından bu yana dolar karşısında yaklaşık yüzde 15 değer kazancıyla gelişmekte olan ülkeler arasında en iyi performans gösteren para birimi oldu.

Merkez Bankası'ndan flaş döviz adımı! Artık günlük olacak

Merkez Bankası swap hamleleriyle ilgili flaş bir karar aldı. Karara göre; yurt içi piyasalarda bankalarla gerçekleştirilen swap ve TL uzlaşmalı vadeli döviz işlemlerine ilişkin veriler artık günlük olarak yayınlanacak.

4 Ocak’ta günlük yayın

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın duyurduğu swap işlemlerinin günlük olarak açıklanması 4 Ocak’ta başlıyor.

Merkez’den yeni tebliğ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nca (TCMB) mal ve hizmet tedarikinde alacaklıya yapılan geç ödemelere ilişkin temerrüt faiz oranının sözleşmede öngörülmediği veya ilgili hükümlerin geçersiz olduğu hallerde uygulanacak faiz oranı yıllık yüzde 18,25, alacağın tahsili masrafları için talep edilebilecek asgari giderim tutarı 385 Türk lirası olarak tespit edildi.

Merkez Bankası repo ihalesiyle piyasaya yaklaşık 30 milyar lira verdi

TCMB, bugün miktar yöntemiyle düzenlediği 18 Ocak 2021 vadeli repo ihalesi ile piyasaya 29 milyar 999 milyon 999 bin 983 lira verdi.

Merkez bankaları pandemide 207 defa faiz indirdi

Koronavirüs salgınıyla mücadele edilen ve literatüre "Büyük Duruş" olarak geçen 2020'de, merkez bankaları ekonomiyi desteklemek amacıyla yılbaşından itibaren faiz indirim yarışına girdi.

Kapasite kullanım oranı azaldı

İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), ocakta bir önceki aya göre 0,2 puan azalarak yüzde 75,4 seviyesine indi.

Enflasyon Raporu 28 Ocak'ta açıklanacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal, "Enflasyon Raporu 2021-I"in tanıtımı amacıyla 28 Ocak Perşembe basın bilgilendirme toplantısı düzenleyecek.

BoE’ye "Finansmanda çevre gözetilmeli" uyarısı

İngiliz Parlamentosu Çevresel Denetim Komitesi, İngiltere Merkez Bankası Başkanına gönderdiği mektupta, salgında mali destek alan şirketlerin çevre ve iklimsel etkilerinin göz önünde bulundurulması gerektiğini bildirdi.

ECB Başkanı'ndan 2021 tahmini

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, 2021 yılının Euro bölgesi için "toparlanma yılı" olmasını beklediğini söyledi.

Kapasite kullanım oranı şubatta azaldı

İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), şubatta bir önceki aya göre 0,5 puan azalarak yüzde 74,9 seviyesine indi.

Bakır Eylül 2011'den bu yana en yüksek seviyesinde

Emtia piyasasında işlem gören ürünlerde geçen hafta kayda değer yükselişler görüldü. Özellikle bakırın fon fiyatları ton başına 9 bin doları aştı.

Canikli, Merkez Bankası rezervlerine ilişkin açıklamalara tepki gösterdi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, Merkez Bankası tarafından satışı yapılan dövizlerin kimlere yapıldığının isim isim, tarih ve saat olarak belli olduğunu söyledi.

Kur Alış Satış
Altın
...
- -
Ons
...
- -
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Euro/Dolar
...
- -
Dolar/Kg
...
- -
Euro/Kg
...
- -
Gümüş
...
- -
Alış Satış
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Sterlin
...
- -
Japon Yeni
...
- -
Kanada Doları
...
- -
Avustralya Doları
...
- -
Norveç Kronu
...
- -
Danimarka Kronu
...
- -
İsveç Kronu
...
- -
İsviçre Frangı
...
- -
Suudi Riyali
...
- -
Alış Satış
Çeyrek(Yeni)
...
- -
Çeyrek(Eski)
...
- -
Yarım(Yeni)
...
- -
Yarım(Eski)
...
- -
Tam(Yeni)
...
- -
Tam(Eski)
...
- -
Ata(Yeni)
...
- -
Ata(Eski)
...
- -
Ata5(Yeni)
...
- -
Ata5(Eski)
...
- -
Ata2.5
...
- -
Reşat
...
- -
Gremse(Yeni)
...
- -
Gremse(Eski)
...
- -

Kur Çevirici

Miktar


05:25 küçük