Oran Haberleri

ABD’de işsizlik 50 yılın dibinde

Obama yönetiminin aldığı ekonomik tedbirler ABD'de meyvesini veriyor. Nisan ayında ülkedeki işsizlik yüzde 3.6 seviyesiyle 50 yılın dibinde çıktı.

"Emekli maaşı için zam oranı 7.3 olabilir"

12 milyondan kişinin emekli maaşı zam oranları netleşmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde açıklan ve SSK ve Bağ- Kur emeklilerini yakından ilgilendiren enflasyon verilerine göre 2020 emekli maaşının 7.3 zamlanması bekleniyor. İşte bu orana göre en düşük ve yüksek emekli maaşları...

Dolar virüs kaptı!

Çin'de ortaya çıkan SARS benzeri ölümcül coronavirüsüne dair endişeler uluslararası piyasalarda güvenli liman arayışını hızlandırırken, dolar/TL corona virüsün küresel piyasalarda oluşturduğu baskı unsuru sebebiyle son üç haftanın en yüksek seviyesinde seyrediyor.

Kapasite kullanım oranı şubatta arttı

İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), şubatta bir önceki aya göre 0,5 puan artarak yüzde 76 seviyesine yükseldi.

Asya borsaları sert düştü

Asya borsalarında haftanın son işlem gününde sert düşüş yaşandı.

Ekmek satışına corona virüs önlemi

Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, Türkiye’de giderek etkisini arttıran Korana virüsü ile mücadele kapsamında ekmeklerin vatandaşlar tarafından ellenerek seçilerek alınmasının yerine, steril eldivenli bir tezgahtar tarafından vatandaşlara servis edilmesi gerektiğini söyledi.

Kiralara ne kadar zam olacak?

2018 yılından beri kira artışı 12 aylık TÜFE ortalamaları üzerinden hesaplanıyor. TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerine göre 12 aylık TÜFE ortalaması yüzde 13,33 oldu.

Ev ve araba alacaklar dikkat işte banka banka faiz oranları

Kredi faiz oranları ne kadar? Ziraat, Halkbank, İş Bankası ihtiyaç - taşıt - konut kredisi faiz oranları listesi...

IMF Başkanı'ndan küresel ekonomi uyarısı

Uluslararası Para Fonu IMF Başkanı Kristalina Georgieva, küresel ekonomik tahminlerin daha da düşürebileceğini söyledi. Georgieva ayrıca, ABD ile Çin’e koronavirüs salgınında ekonomik toparlanmayı zayıflatabilecek bir ticaret savaşını alevlendirmeme uyarısında bulundu.

Kapasite kullanım oranı mayısta arttı

İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), mayısta bir önceki aya göre 1,0 puan artarak yüzde 62,6 seviyesine yükseldi.

Kilosu 50 bin liraya satılıyordu: Restoranlar kapanınca elde kaldı

Korona virüs salgını nedeniyle en çok etkilenen sektörlerin başında yeme- içme sektörü geldi. Kilogramı 7,400 dolar (50 bin TL) satılan trüf mantarının depolarda kaldığı kaydedildi.

Lokantacılardan korona virüs talebi

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, "Lokantacılar olarak saat uygulamasından muaf olmak istiyoruz. Hiç değilse saat 24.00'e kadar açık olmak bile bir nebze bizi rahatlatır" dedi.

Eskiye dönebildiler mi? Restoranların iki günlük durumu açıklandı

TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl, yaklaşık 3 ay sonra açılan restoranlarda ciroların yüzde 15 ile yüzde 40 seviyesinde değiştiğini belirtti.

Kredi faizlerinde peş peşe indirimler! Hangi banka ne uyguluyor

Kamu bankaları (Ziraat, Vakıfbank, Halkbank) tarafından devreye alınan düşük faizli kredi destek paketi sonrası konut satışları arttı. Bu kapsamda vatandaşlar da bankaların sunduğu ihtiyaç - taşıt - konut kredisi faiz oranları araştırmalarına hız verdi. Uzmanlar önümüzdeki dönemde satışların daha da artacağını ve rekor seviyede kredi kullanılacağını belirtiyor.

Enflasyon rakamları açıklandı: Memur ve emeklilere verilecek zam oranı belli oldu!

Haziran ayında enflasyon geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,62 arttı. Aylık enflasyon artışı yüzde 1,13 olarak gerçekleşti. Memur ve memur emeklisine yüzde 4 artı yüzde 1.75 enflasyon farkıyla birlikte yüzde 5.75 zam yapılacak. İşçi, çiftçi ve esnaf emeklilerinin aylıklarına da yüzde 5.75 zam geldi...

Ünlü İngiliz restoran zinciri iflas etti

İngiltere’nin önde gelen restoran gruplarından Causal Dining Group iflas ettiğini duyurdu. Açıklamada, grubun farklı restoran markaları altında hizmet veren bin 250 şubesinden 91'inin kapatılacağı, toplam 6 bin kişiden bin 900'ünün ise işten çıkarılacağı ifade edildi

Avrupa ülkesi hakkında korkutan iddia

Korona virüs krizi nedeniyle İtalya'da şirketlerin üçte birinden fazlasının bir yıl içinde kapanma riski altında olduğu açıklandı.

Marketlerde satılacak: Şimdi de bize bunu yedirecekler

Fast-food zinciri Kentucky Fried Chicken(KFC), laboratuvar ortamında tavuk parçası üretimi için Rus bir şirketle anlaştı. Şirketten yapılan açıklamaya göre bu yöntem, çevreye ve hayvanlara daha az zarar verecek.

Stopaj oranında indirim esnafı sevindirdi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, iş yeri kiralarında stopaj oranının yüzde 20'den yüzde 10'a düşürülmesini "esnafa bayram müjdesi" olarak nitelendirerek, "Esnafımızın başkasının kazancı üzerinden ödemek zorunda olduğu vergi böylelikle yarı yarıya düşürüldü." ifadesini kullandı.

Avrupa'nın göbeğindeki restoranlar ile ilgili korkutan tahmin

Avrupa Birliği (AB) kurumlarıyla NATO'ya ev sahipliği yapan Belçika'nın başkenti Brüksel'de faaliyet gösteren yaklaşık 1200 restoranın üçte birinin korona virüs salgını nedeniyle bu sonbaharda iflas ederek kapanacağı tahmin ediliyor.

İstanbul'a Nobu

Ünlü oyuncu Robert de Niro’nun da ortağı olduğu Nobu Restoran, İstanbul’da şube açıyor. Süzer Plaza içerisindeki The Ritz-Carlton Istanbul’da şubatta hizmete girecek şube ile ilgili konuşan Nobu Uluslararası Direktörü Steven Lam, “Bu lokasyona inancımız tam. Şimdi sırada Türkiye’nin güneyinde bir restoran açmak daha var” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Kararı’na göre Altın ve gümüşte devletin hak oranı arttırıldı

Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre altın ve gümüş için belirlenen devlet hakkı oranları yüzde 25 artırımlı uygulanacak.

İngiltere'de işsizlik oranı üç yılın en yüksek seviyesine ulaştı

Birleşik Krallık işsizlik oranı, salgın devam ederken üç yıldan fazla bir süredir en yüksek düzeyine yükseldi.

Sezon açılmadan yüzde 90 doldu

Dünya standartlarındaki pistleri, modern tesisleri, konaklama ve kolay ulaşım imkanlarıyla Erciyes Dağı'ndaki oteller, sezon başlamadan yüzde 90 yatak doluluk kapasitesine ulaştı.

Vergi, harç ve trafik cezaları hepsine zam geliyor. İşte 2021 yılında uygulanacak zamlar

Her yıl ekim ayında belirlenen yeniden değerleme oranı belli oldu. Bu kapsamda MTV, harçlar, trafik cezaları başta olmak üzere devletin vatandaştan toplayacağı vergi ve cezalara 2021 yılında gelecek zam oranı açıklandı. Yeni yılda vergi, harç ve trafik cezalarına yüzde 9.11 zam gelecek.

Kumbarasındaki parayla üstüne bir de bahşiş bırakıyor, ülkesinde alıyor kullanıyor geri veriyor bu parayı iade ediyorlar

Türk Lirası, Dolar ve Euro karşısında hızla değer kaybetmeye devam ederken 5 Euro bozuk parayla bir turistin 44 TL’lik hesabı ödemesi ve 7 TL’de bahşiş bırakması sosyal medyada gündem oldu.

Kumbarasındaki parayla hesap ödüyor üstüne bir de bahşiş bırakıyor, ülkesinde alıyor kullanıyor geri veriyor bu parayı iade ediyorlar

Türk Lirası, Dolar ve Euro karşısında hızla değer kaybetmeye devam ederken 5 Euro bozuk parayla bir turistin 44 TL’lik hesabı ödemesi ve 7 TL’de bahşiş bırakması sosyal medyada gündem oldu.

Kapasite kullanım oranı kasımda arttı

İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), kasımda bir önceki aya göre 0,4 puan artarak yüzde 75,8 seviyesine yükseldi.

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor. Bankalar faiz oranlarını değiştirdi, işte banka banka güncel faiz oranları

Bankalar faiz oranlarını değiştirdi. Merkez Bankası’nın faizleri yükseltmesiyle bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredi faiz oranlarına da yansıdı. İşte yeni faiz oranları...

Ekim ayı işsizlik rakamları açıklandı

Türkiye'de işsizlik oranı, Ekim 2020'de 2019'un aynı ayına göre 0,7 puan azalarak yüzde 12,7 oldu. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 391 bin kişi azalarak 4 milyon 5 bin kişiye geriledi.

Kapasite kullanım oranı azaldı

İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), ocakta bir önceki aya göre 0,2 puan azalarak yüzde 75,4 seviyesine indi.

Yiyecek, içecek sektörü dikkat! Ciro kaybı desteği için süreç başladı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından etkilenen yiyecek ve içecek hizmeti faaliyet alanlarındaki işletmelere sağlanacak "ciro kaybı desteği"ne ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Kapasite kullanım oranı şubatta azaldı

İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), şubatta bir önceki aya göre 0,5 puan azalarak yüzde 74,9 seviyesine indi.

Metal işçisine net 3 bin 554 lira zam

Metal sektöründe 130 binden fazla çalışanı ilgilendiren ve Türkiye’nin dev sanayi tesislerini kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlandı.

Türk restoranlardan yurtdışı atağı

Pandeminin tüm dünyada yarattığı ekonomik daralma henüz tam anlamıyla bitmese de toparlanma hız kazanmaya başladı. Türkiye’de yeme-içme sektörü de pandemide...

Kur Alış Satış
Altın
...
- -
Ons
...
- -
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Euro/Dolar
...
- -
Dolar/Kg
...
- -
Euro/Kg
...
- -
Gümüş
...
- -
Alış Satış
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Sterlin
...
- -
Japon Yeni
...
- -
Kanada Doları
...
- -
Avustralya Doları
...
- -
Norveç Kronu
...
- -
Danimarka Kronu
...
- -
İsveç Kronu
...
- -
İsviçre Frangı
...
- -
Suudi Riyali
...
- -
Alış Satış
Çeyrek(Yeni)
...
- -
Çeyrek(Eski)
...
- -
Yarım(Yeni)
...
- -
Yarım(Eski)
...
- -
Tam(Yeni)
...
- -
Tam(Eski)
...
- -
Ata(Yeni)
...
- -
Ata(Eski)
...
- -
Ata5(Yeni)
...
- -
Ata5(Eski)
...
- -
Ata2.5
...
- -
Reşat
...
- -
Gremse(Yeni)
...
- -
Gremse(Eski)
...
- -

Kur Çevirici

Miktar


22:38 büyük