Türkiye Haberleri

Bakan Turhan: 2020 yılında ..

Bakan Turhan: 2020 yılında önemli merkezlerde 5G’yi hizmete sunacağız

Büyüme rakamları açıklandı..

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçen yıla ilişkin üretim yöntemiyle hesaplanan gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı..

Türkiye Bankalar Birliği'nden tavsiye kararı

Türkiye Bankalar Birliği "Yönetim Kurulu, yükümlülüklerini gecikmeli de olsa yerine getiren/getirmeye çalışan iyi niyetli müşterilere, borcunu hiç ödemeyenlere göre daha olumlu....

"Finans merkezini en kısa sürede ülkemize kazandıracağız"

Bakan Albayrak, "İstanbul’a yakışan finans merkezini en kısa sürede ülkemize kazandıracağız" dedi.

Mart ayı sanayi üretimi açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK),mart ayına ilişkin sanayi üretim rakamlarını açıkladı. Sanayi üretimi mart ayında beklentilerden iyi geldi. Mart ayında sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 2.2 azaldı. Beklenti yüzde 4.4 düşüş olacağı yönündeydi. Aylık artış da yüzde 2.1 ile 0.9'luk artış beklentisini aştı

Tüketici güven endeksi 11 yılın dibinde

Tüketicilerin kişisel mali durumları ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ve gelecek dönem beklentileri...

Türklerin Karadağ'daki konut yatırımı 22 kat arttı

Türkler, Balkanların yükselen yıldızı Karadağ'da en çok ev alan ikinci millet oldu. Türklerin bu ülkede konuta ödediği rakam 3 yılda 22 kat artarak 2018'de 15 milyon avroya ulaştı.

IMF'den Türkiye raporu

IMF heyeti, Türkiye'deki temaslarının ardından ilk bulgularına dair bir rapor yayınladı.

Enerji ithalatı faturası ağustosta yüzde 5,5 azaldı

Türkiye'nin enerji ithalatı faturası ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 5,5 azalarak 3,2 milyar dolar oldu.

Türklerin Karadağ'daki konut yatırımı 22 kat arttı

Türkler, Balkanların yükselen yıldızı Karadağ'da en çok ev alan ikinci millet oldu. Türklerin bu ülkede konuta ödediği rakam 3 yılda 22 kat artarak 2018'de 15 milyon avroya ulaştı.

Türkiye Varlık Fonu'ndan enerji sektörüne yatırım planı

Türkiye Varlık Fonu, özel sektör veya yabancı sermaye iş birliğine dayanan petrokimya, madencilik ve yerli kaynaklardan enerji üretimi projelerine yatırım yapacak.

Merkez Bankasının 88 yıllık serüveninde "milli" ve "bağımsız" adımlar

Türkiye'de para ve kur politikalarını düzenleyerek, banknot dolaşımını sağlamaktan sorumlu Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, faaliyetlerine başladığı 3 Ekim 1931'den bugüne birçok değişim ve dönüşüm geçirdi.

"Afrika'nın kapıları Türkiye'ye ardına kadar açılacak"

"Turizmin Davos'u" olarak önceki yıllarda İstanbul'da düzenlenen Dünya Turizm Forumu'nun 2020 Küresel Toplantısı, en az 5 bin kişinin katılımı ve minimum 5 milyar dolarlık iş hacmi hedefiyle 4-6 Mart'ta Etiyopya'da düzenlenecek.

TOBB Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketini arıyor

Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketini belirlemek amacıyla düzenlenen "Türkiye 100" programı için başvurular başladı.

Varlık Fonu borçlanacak!

Bloomberg'in haberine göre Türkiye Varlık Fonu yurt dışı piyasalardan borçlanmayı planlıyor. Yani Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin borçları dışında, devlete ait kamu şirketlerinden oluşan Varlık Fonu da tahvil piyasalarından borçlanacak.

İhracatın yarısından fazlasını 3 il sırtlıyor

Türkiye'nin yılın ocak-eylül dönemindeki ihracatının yüzde 56,19'luk kısmı İstanbul, Kocaeli ve Bursa'dan yapıldı.

Kırmızı ete zam yok

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı "Kırmızı ete zam dedikoduları sektöre zarar veriyor, işimizi aksatıyor" dedi.

Toplanan inek sütü miktarı azaldı

Toplanan inek sütü miktarı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,4 azaldı.

Savunma ve güvenlik ödeneği 120 milyar liraya dayandı

Ülke güvenliğinde görev alan kurumlara 2020 için ayrılan ödenek bu yıla göre yüzde 15.9 arttı.

Toplusözleşme değerleri için buluştular

TÜRKİYE’DE ilk kez tüm işçi sendikaları işverenler ve Çalışma Bakanlığı, toplu sözleşmelere girecek sosyal değerleri belirlemek için buluştu.

Rekorlar devam edecek

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, "Bu yıl oldukça güzel geçti. Turizmde rekorlarla devam eden yeni yıllar gelecek" açıklamasında bulundu.

Türkiye’de kadın kadına iş veriyor

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Türk Tuborg AŞ’nin katkıları ile gerçekleştirilen “Türkiye Kadın Girişimcilik Endeksi Çalışması” açıklandı.

"75 milyon turist hedefini rahatlıkla tutturacağız"

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, "Türkiye kapasite olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2023 hedefi olarak koyduğu 75 milyon turist hedefini kaldırabilecek güçte. Sektör dinç ve dinamik. 75 milyon turist hedefini rahatlıkla tutturacağız. Fiyat kalite dengesine baktığımızda Avrupa'da bizimle rekabet edebilecek başka bir ülke yok" açıklamasında bulundu.

Tarım- ÜFE yüzde 1,59 arttı

Tarım-ÜFE, 2019 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1,59 arttı.

Perakende satış hacmi arttı

Perakende satış hacmi, ağustosta bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı.

IMF'den Türkiye tahminini

IMF, Türkiye ekonomisinin 2019 yılında yüzde 0,2 büyümesini beklediğini bildirdi.

Turizmciler 2020'de yeni rekor bekliyor

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık "Türkiye bundan sonra her yıl yeni bir rekora imza atacak. 2020 de muhtemelen bizim için yeni bir rekor yılı olacak" dedi.

Türkiye'ye 160 milyon sterlinlik turizm atağı

İngiliz tur operatörü Jet2holidays Üst Yönetcisi Steve Heapy "Uçuşlarımızı artırıyoruz. 100 uçakla göklerdeyiz. Türkiye pazarına 160 milyon sterlin yatırım yapıyoruz. Thomas Cook'tan dolayı ortaya çıkan durumu düzeltebilmek için çok sıkı çalışıyoruz" dedi.

"Türkiye'nin Kuşak ve Yol Girişimi'nde Konumlandırılması" raporu

DEİK Başkanı Nail Olpak "Almanya'nın doğusundan Çin'e kadar olan coğrafyada Türkiye gibi gelişmiş, kapsamlı bir üretim ağı olan ikinci bir ülke yok. Bu doğrultuda Çin ve Türkiye, uluslararası arenada kazan-kazan ilişkisine dayalı, sağlam ilişkiler kurarak birlikte hareket edebilir" dedi.

Rekor sektördeki beklentileri artırdı

Konut kredi faizlerindeki indirimler sonrası eylülde ipotekli konut satışlarında son 5 yılın rekorunun kırılması sektörü gelecek için umutlandırdı.

ABD ile Türkiye anlaştı: Doların tepkisi ne oldu?

ABD ile Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nın 5 gün durdurulması yönünde aldıkları kararın ardından günü 5,94 seviyesinden kapatan dolar/TL 5,83'e sert düştü.

Türkiye'de kivi üretimi artıyor

Tarımsal destekler için gelecek yılın bütçesinde ayrılan tutar bu yıla göre yüzde 37'lik artışla 22 milyar liraya çıkarken, söz konusu artış sektörü memnun etti.

İTO Başkanı Avdagiç: Cumhurbaşkanımız Türkiye'nin bekası açısından tarihi bir duruş sergiledi

İTO Başkanı Şekib Avdagiç "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin bekası açısından son derece önemli ve tarihi bir duruş sergiledi. Bu duruşun, sahanın ardından masada sonuç vereceğine inanıyoruz" dedi.

İSO Başkanı Bahçıvan: Söz konusu vatansa ekonomi dahil her şey ikinci planda kalır

İSO Başkanı Bahçıvan "Söz konusu vatan ve ülke güvenliği olduğu zaman, ekonomi de dahil her şey ikinci planda kalır" dedi.

2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi TBMM’de

2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) sunuldu.

TTK'ye 30 nitelikli işçi alınacak

Türkiye Taşkömürü Kurumunca (TTK), toplam 30 nitelikli işçi alımı gerçekleştirilecek.

Milyoner sayısı 8 ayda 30 bin kişi arttı

Hesabında 1 milyon lira veya üzeri parası olan mudi sayısı, yılın 8 ayında 29 bin 928 kişi artarak 210 bin 54'e ulaştı.

TİM Başkanı Gülle: Türkiye hedeflerini rahatlıkla yakalayacaktır

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle "Askerimizin, Mehmetçiğimizin mücadelesi neticesinde bu illetten kurtulduğumuzda Türkiye, çok şeyden kurtulacak ve koyduğu hedeflerin hepsini rahatlıkla yakalayacak" dedi.

İnşaat maliyet endeksi açıklandı

İnşaat maliyet endeksi (İME), Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,73 düştü, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,79 arttı.

MÜSİAD Başkanı Kaan: Türkiye ekonomisi pozitif büyümeye doğru ilerliyor

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan "Türkiye ekonomisi, yılın başındaki negatif büyüme beklentilerine rağmen pozitif büyümeye doğru ilerliyor" dedi.

Ukrayna turizm pazarında aşı tuttu

Ukraynalı turistler, Antalya’nın yanı sıra İstanbul, Kapadokya, Kayseri, İzmir ve Sapanca gibi diğer destinasyonları da tercih ediyor.

Destekle yola çıktı balda dünya birincisi oldu

Amasyalı girişimci Halit Çelebi, 46. Apimondia Uluslararası Arıcılık Kongresi'nde "Karakovan balı" kategorisinde birinci, "Kristalize bal" kategorisinde üçüncü oldu.

Volkswagen'in Türkiye'de üreteceği iki model belli oldu

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar, "Hem Passat hem de Superb, sedan sınıfında Avrupa'da en fazla satılan modeller. Bu nedenle aramızda hoş bir yarış olacak Türkiye'de de üretildiği zaman... Onlar kendi iddialarını ortaya koyacaklar, biz kendi iddiamızı ortaya koyacağız. Volkswagen ailesi içinde Skoda'nın ve Superb'in çok özel bir yeri var. Hem ülke ekonomimiz açısından hem bizim bilinirliğimiz açısından hem rekabet gücümüz açısından bu modelin Türkiye'de üretilecek olması bizi çok mutlu ediyor. Volkswagen'in Türkiye'ye olan bakışı son derece müspet" açıklamasında bulundu.

TİM'in insani yardımlarının dağıtımı başladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından Barış Pınarı Harekatı bölgesine yardım amacıyla başlatılan kampanya kapsamında toplanan 35 tır yardım malzemesinin bir kısmı Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesi ile Kilis'te dağıtıldı.

Türkiye'den konut alan Yemenli sayısında rekor artış

Yemenlilerin Türkiye'den aldığı konut sayısı, bu yılın 9 ayında, Yemen'de savaşın başladığı 2015 yılının aynı dönemine göre yüzde 536 artarken, yabancılara satılan konut sayısındaki artış söz konusu dönemde yüzde 98 düzeyinde gerçekleşti.

Vergi paketinden 6 milyar lira

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşmeleri başlayan vergi paketi bütçeye 2020 yılında 6 milyar TL gelir sağlayacak.

Hanehalkı tüketim harcaması bölgesel verileri açıklandı

Konut ve kira harcamasına en yüksek payı 2018 yılında İstanbul Bölgesi ayırdı.

İSO Türkiye İmalat PMI ekimde 49 oldu

İSO İmalat Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ekimde 49 seviyesinde gerçekleşti. İSO İstanbul İmalat PMI da ekimde 53,6’ya yükselirken, sektördeki iyileşme Şubat 2018’den beri gözlenen en yüksek hızda oldu.

Fitch 'Türkiye'nin kredi notu'nu revize etti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu "BB-" olarak teyit ederek görünümünü "Negatif"ten "Durağan"a revize etti. Fitch'in açıklamasının ardından dolar/TL 5.71'den işlem gördü.

Yurtdışında Türk istihdamı artacak

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, 3 kamu bankasının devreye aldığı istihdam odaklı kredi paketini değerlendirdi.

Türkiye'nin e-tarım stratejisi belirlenecek

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğiyle Ulusal E-Tarım Stratejisinin Desteklenmesi Projesi hayata geçirildi.

Elektrik tüketimi ekimde arttı

Geçen ay günlük bazda en yüksek elektrik tüketimi 785 milyon 728 bin kilovatsaatle 3 Ekim'de, en düşük tüketim ise 641 milyon 374 bin kilovatsaatle 20 Ekim'de gerçekleşti.

Ekimde en fazla DİBS kazandırdı

Aylık en yüksek reel getiri Ekim döneminde Devlet İç Borçlanma Senetleri'nde (DİBS) oldu.

329 bin işçi aranıyor

Türkiye’deki çalışma hayatının 2019 yılı fotoğrafı ortaya çıktı. Türkiye İş Kurumu’nun tamamladığı çalışmaya göre halen 329 bin açık iş var. Kadınlarda en çok makineci, erkeklerde imal işçisi aranıyor. İşyerlerinin yüzde 10’u bir yıl içinde yatırım planlıyor. Gelecek 10 yıl içinde 3 boyutlu katı model teknikeri, network güvenlik uzmanı, homologasyon uzmanı gibi mesleklerin ise öne çıkması bekleniyor.

Taşıt kredi faizleri yaklaşık 2 yılın en düşüğünde

Taşıt kredi faizleri, kasımın ilk haftasında aylık ortalama yüzde 1,27 ile yaklaşık 2 yılın en düşük seviyesine geriledi. Otomobil ve hafif ticari araç pazarı, geçen ay 2018'in aynı dönemine kıyasla yüzde 127,5 büyüyerek 49 bin 75 oldu. Sektör temsilcileri, kasım ve aralık aylarında hem faiz oranlarındaki düşüşün sürmesi hem de şirketlerin yıl sonu kampanyalarıyla toplam pazarın 400 binin üzerine çıkabileceğini tahmin ediyor.

Türkiye Yalova kivisine doyacak

Türkiye'nin kivi üretiminde yüzde 50'lik paya sahip olan Yalova, bu yıl da dalında satılan yaklaşık 35 bin ton kiviyle ekonomiye 250 milyon lira girdi sağlayacak.

Türkiye'den 10 ayda 93 ülkeye Antep fıstığı ihraç edildi

Türkiye, yılın 10 ayında Antep fıstığı ihracatında 2018 yılı rakamlarını aşarak, 111 milyon 624 bin dolar gelir elde etti.

Son dakika: Moody’s’den Türkiye açıklaması

ABD'li kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'den gelen son dakika açıklamasına göre Türkiye ekonomisinde 2019 yılında yüzde 0.2, 2020 ve 2021 yıllarında ise yüzde 3 büyüme bekleniyor.

Gürcistan'ın ticari potansiyeli Türk iş adamlarına fırsat sağlıyor

Gürcü ve Türk İş Adamları Derneği Başkanı Osman Turan "Türk girişimcilerin Gürcistan'da bir milyarın üzerinde yatırımı var. Türkiye, Gürcistan'ın en büyük ticaret ortağı" dedi.

Moody’s’den Türkiye açıklaması

ABD'li kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'den gelen açıklamaya göre Türkiye ekonomisinde 2019 yılında yüzde 0.2, 2020 ve 2021 yıllarında ise yüzde 3 büyüme bekleniyor.

‘Transit’ ihracat

Türkiye’ye yumurta ihracatı yasağı koyan Irak’a, ihracat devam ediyor. Irak’a yumurta gönderdiklerini söyleyen üreticiler, “Irak’ta yumurta fiyatları çok yükselip ihtiyaç da artınca, Irak’ta ‘aracılar’ farklı bir yöntem geliştirdi. Irak’tan transit geçip başka ülkeye gideceği belirtilen yumurtalar aracılar tarafından satın alınarak, Irak’ta piyasaya sürülüyor” dedi.

İşsizlikte rekor artış

Ağustos döneminde işsizlik geçen yılın aynı ayına göre 2.9 puanlık artış ile yüzde 14 oldu. İşsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 980 bin kişi artarak 4 milyon 650 bine yükseldi. Üniversitesi mezunu işsizlerin oranı da genç işsizlerin oranı da artmaya devam ediyor.

Rüzgarda 2 milyar dolarlık yatırım mümkün

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yıldırım, gelecek yıl 2 bin megavatlık karasal rüzgar enerjisi santrali (RES) lisansının verilmesi durumunda, toplam 2 milyar dolar yatırım seviyesine ulaşılacağını söyledi.

Karar ertelenmişti: Volkswagen ile görüşmeler sürüyor...

Türkiye'nin sınır güvenliği için teröristlere yönelik başlattığı harekatın ardından Volkswagen tarafından askıya alınan görüşmelerin devam ettiği öğrenildi.

İşsizlikte düşündüren rakamlar: Batı, bu tabloyu mu kıskanıyor?

İktidar çevrelerinin her fırsatta söylediği ‘Batı bizi kıskanıyor’ ve ‘Ekonomimiz şahlanıyor’ söylemlerine rağmen durumun tam tersi yönde olduğu ortaya çıktı. Türkiye ile yaklaşık aynı nüfusa sahip Almanya’nın istihdam rakamları karşılaştırıldığında ortaya düşündüren bir tablo çıkıyor.

Türkiye'nin yurt dışı varlıkları yüzde 8 arttı

Türkiye'nin eylül ayında yurt dışı varlıkları 247,5 milyar dolar, yurt dışı yükümlülükleri 599,2 milyar dolar oldu.

Yapı izin istatistikleri açıklandı

Yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü Ocak-Eylül döneminde yüzde 58 azaldı.

Bankacılık sektöründe neler oluyor? On binlerce bankacı işsiz kaldı

Türkiye Bankalar Birliği’nin açıkladığı rakamlara göre bankacılık sektöründde son 5 yılda 11 bin 698 kişi işten çıkarıldı. Son yıllarda katılım bankalarının sektörüne ek istihdam sağlamasına rağmen pek çok bankacının işsiz kalması dikkat çekerken, son bir yılda mevduat bankaları 169 şube kapandı.

Fitch'ten Türkiye yorumu

Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmede bulunan Fitch EMEA Ülke Notları Grubu Direktörü Ed Parker, ekonominin son dönemde dengelendiğini belirtti.

Gelir değil gider sorun... Bankalar Birliği Başkanı futbol kulüplerini değerlendirdi

Türkiye Bankalar Birliği Başkan Hüseyin Aydın, futbol kulüplerinin borçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Kimsenin borcunu silmedik. Hibe de yapmadık. Cari piyasa koşullarını ne getiriyorsa onu yaptık. Türkiye’de kulüplerin sorunu gelir değil, gider yönetiminde sorun var” dedi.

Çevre korumaya 5 yılda 150 milyar liradan fazla harcama yapıldı

Türkiye'de atık ve atık su yönetimlerine harcanan tutar, toplam çevre koruma harcamalarının yüzde 85,5'ini buldu.

Türk bankaları JCR Avrasya'nın çoğunluk hissesini satın aldı

Türkiye Bankalar Birliği, kredi derecelendirme kurulu olan JCR Avrasya’nın yüzde 85,05'lik hissesini satın aldı.

Berat Albayrak’tan ‘yerli reyting şirketi’ açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Yerli reyting şirketimiz, BIST ve Bankalar Birliği ortak girişimi ile kuruldu.” açıklamasını yaptı. Albayrak’ın yerli reyting şirketi açıklaması, Türkiye’nin uluslararası derecelendirme kuruluşları nezdinde düşük olan kredi notunun bundan böyle hiç düşmeyeceği yorumlarına neden oldu.

Türkiye Bankalar Birliği duyurdu: Yüzde 85'i için anlaşmaya varıldı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Türk finans sektörünün öncü kurumlarının, Japan Credit Rating Agency Ltd. (JCR) Avrasya’nın yüzde 85,05 hissesinin kurucu ortaklarından satın aldığını açıkladı.

‘Sıfırcı hocalar’a karşı milli adım

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından hak ettiği notu alamadığı gerekçesiyle ulusal rating ajansı kurmayı uzun zamandır gündeminde tutan Türkiye, önemli bir adım attı. Türk bankaları ve finans kuruluşları JCR Avrasya’nın çoğunluk hissesini satın aldığını duyurdu.

Türkiye turizminde 2020'de "rekor" beklentisi

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Türkiye turizminin sağlıklı bir şekilde yoluna devam ettiğini belirterek, "2019'da olduğu gibi turizmimiz sağlıklı bir şekilde yürüyor, inşallah 2020 turizmini hedeflerin üzerinde bir sonuçla bitireceğiz." dedi.

Türkiye’deki yoksul sayısı 65 milyona dayandı

Türkiye’deki gelir adaletsizliğinin geldiği boyut son açıklanan verilerle bir kez daha gözler önüne serildi. Ülkede yerleşik milyonerlerin sayısı 10 ayda 30 binin üzerinde artarak 200 bin kişiye yaklaşırken, yaklaşık 65 milyon vatandaşın açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşadığı ortaya çıktı.

Dolar güne nasıl başladı?

Döviz piyasasının en çok takip edilen döviz para birimi olan ABD Doları 4 Aralık 2019 Çarşamba gününe nasıl başladı? İşte detaylar....

Türk firması Kazakistan'da turistik tesis inşa edecek

Kazakistan'ın Türkistan kentinde uluslararası turistik tesis Türk firması Sembol İnşaat tarafından inşa edilecek.

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi kasım ayında 50,1 oldu

Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, kasım ayında 50,1’e geriledi.

Hindistan'daki soğan krizi Türk üreticilere fırsat oldu

Hava şartlarından dolayı soğan rekoltesi azalan Hindistan, yaşadığı sorunu Türkiye'nin de aralarında bulunduğu ülkelerden yaptığı ürün alımıyla gidermeye çalışıyor.

"İthal ürün özentisinden vazgeçmeliyiz"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ülke olarak yerli üretimin artırılması için yerli malı kullanılmasını belirterek, "İthal ürün özentisinden vazgeçilmeli" dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile TÜBİTAK personel alacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 3, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 52 personel alacak.

Kısa vadeli dış borç ekimde 118 milyar dolar oldu

Bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku yüzde 1 azalarak 56,6 milyar dolar, diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku yüzde 8,2 artarak 55 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Yerli otomobil tanıtıldı

Yerli otomobilin tanıtım töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ''Bugün ülkemiz için tarihi bir güne, Türkiye'nin 60 yıllık rüyasının gerçeğe dönüşmesine hep birlikte şahitlik ediyoruz. Aracımız sıfır emisyonla çalışarak çevreyi hiç kirletmeyecek. Bu otomobil yerli ve millidir'' dedi. Erdoğan, yerli otomobil fabrikasının Bursa Gemlik'te TSK arazisi üzerinde yapılacağını da açıkladı.

Türkiye’den Güney Avrupa’ya

Philips marka televizyonların üreticisi Hollanda merkezli TP Vision Türkiye Genel Müdürü Ünal Masalcı, “Philips 1930’dan bu yana Türkiye’de olan, çok bilinen ve sevilen bir marka. Biz de buradaki katma değeri arttırmak üzere adım attık. Güçlü yerel şirketlerle işbirliği yapıp burada yerli girdisini arttırarak Türkiye’de montajladığımız TV’leri Güney Avrupa ve Ortadoğu’ya ihraç etmeyi planlıyoruz” dedi.

Yabancı ziyaretçiler Türkiye'de alışverişi seviyor

2019'da KDV iade (tax free) satışlar Türkiye'de yüzde 28 büyürken, satış payında Çinliler, ortalama harcamada ise Katarlılar öne çıktı.

Türkiye'de vergi mükellefi sayısı 11 milyonu aştı

Vergi mükellefi sayısı 2019'da bir önceki yıla kıyasla yüzde 2,9 artarak 11 milyon 270 bin 157 kişiye ulaştı.

Taşınmaz alan yabancılara uygunluk belgesi verildi

6 bin 85'i geçen yıl olmak üzere 2017'den bugüne kadar, belirlenen rakamlarda taşınmaz edinen 101 ülkeden 6 bin 694 yabancı ülke vatandaşına, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı için uygunluk belgesi düzenlendi.

Toplanan inek sütü miktarı azaldı

Türkiye genelinde toplanan inek sütü miktarı, Kasım 2019'da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,2 azalarak 727 bin 917 tona geriledi.

Kümes hayvancılığı üretimi açıklandı

Kasım 2019'da tavuk eti üretimi 168 bin 7 ton, tavuk yumurtası üretimi de yaklaşık 1,7 milyar adet olarak gerçekleşti.

Davos yarın başlıyor

İsviçre'nin Davos kasabasında 21-24 Ocak'ta gerçekleştirilecek 50'inci Dünya Ekonomik Forumu'na, 3 bin civarında iş insanı, siyasetçi, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katılacak.

İtalyan şirketleri Türkiye'de yatırım yapmaktan memnun

Roma merkezli Uluslararası Politikalar Çalışma Merkezi'nin Kasım-Aralık 2019 döneminde yaptırdığı "İtalyan şirketlerinin Türkiye'deki yatırımlarına ilişkin anket"in sonuçlarına ilişkin sunum düzenlendi.

Glovo, Türkiye'den çekiliyor

İspanya merkezli talep bazlı dünyaca ünlü teslimat firması Glovo, Türkiye'nin de içinde bulunduğu dört ülkede operasyonlarını durdurma kararı aldığını açıkladı.

Merkez Bankası yabancı misyonların ekonomi ataşelerini bilgilendirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkan Yardımcıları, Türkiye'deki yabancı misyonların ekonomi ataşelerini makroekonomik görünüm ve para politikası hakkında bilgilendirdi.

TCMB repo ihalesiyle piyasaya yaklaşık 2 milyar lira verdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün miktar yöntemiyle düzenlediği 29 Ocak vadeli repo ihalesi ile piyasaya 1 milyar 999 milyon 999 bin 998 lira verdi.

Renault Trucks, Türkiye'de uzun yıllar kalmayı planlıyor

Renault Trucks Dünya Başkanı Bruno Blin, Türkiye'deki varlıklarını bundan sonra daha da güçlendirerek sürdüreceklerini belirterek, "Uzun zamandır Türkiye'de varız. Bundan sonra çok daha uzun zamanlar Türkiye'de olacağız" dedi.

Son dakika... Tüketici güven endeksi açıklandı

Son dakika... Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Ocak ayında bir önceki aya göre %0,1 oranında arttı; Aralık ayında 58,77 olan endeks, Ocak ayında 58,82 oldu.

Borsa güne 122.392 puanla başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, açılışta yüzde 0,29 azalarak 122.392,42 puana geriledi.

Geçen yıl en çok süt üreten il Konya oldu

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, 2019 yılında süt üretim miktarı bakımından Konya'nın 1 milyon 315 bin 120 tonla birinci olduğunu söyledi.

Volkswagen’in Türkiye yatırımı ne durumda?

Geçtiğimiz yıl kurulması planlanan Volkswagen’in Türkiye’ye kuracağı fabrika ile ilgili Alman otomotiv firmasının 1994 yılından beri distribütörlüğün yapan Doğuş Otomotiv’den konuya ilişkin açıklamada geldi.

Halıcılar 2020'ye rekorla başladı

Türk halıcılar, 2020 yılının ilk ayına rekor bir rakamla başlayarak 221 milyon 658 bin dolarlık dış satım gerçekleştirdi.

Ocak ayında en fazla borsa kazandırdı

Aylık en yüksek reel getiri ocak ayında BIST 100 endeksinde oldu.

Küçükbaş hayvancılık sektörü 2023'e odaklandı

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, 2023 yılına nüfus başına bir koyun olacak şekilde odaklandıklarını söyledi.

Bizi iyi denetleyin

Depremlerle dayanıklı bina tartışmaları yeniden başlarken, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün’den ‘Bizi iyi denetleyin’ çağrısı geldi. Geçen yıl yapılan mevzuat düzenlemesiyle müteahhitlerin sınıflara ayrıldığını hatırlatan Yenigün, “Birkaç yıla ise elemeler başlar. Ben diyorum ki, ‘Bizi iyi denetleyin ki yapabilen yapsın, geri kalanı dökülsün” dedi.

Süt ve süt ürünleri üretimi verilerini açıklandı

Ticari süt işletmelerince Aralık ayında 780 bin 842 ton inek sütü toplandı

Merkez Bankası şubat ayı beklenti anketi yayınlandı

Cari yıl sonu TÜFE beklentisi yüzde 10,06'e yükseldi - Yıl sonu cari işlemler açığı beklentisi 13 milyar 783,9 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Milyonlarca emekliye bankalardan kötü haber

Banka promosyonları ilgili açıklama bekleyen milyonlarca emekliye üzücü haber geldi.

Türkiye sanayi üretiminde Avrupa'yı solladı

Türkiye'nin sanayi üretimi Aralık 2019 itibarıyla yıllık bazda yüzde 8,6 artarken, verileri açıklanan AB ülkelerinin tamamını geçti. Sanayi üretimi geçen yıl aralık itibarıyla AB'de yüzde 3,6, Avro Bölgesi'nde yüzde 4,1 azaldı.

HSBC 35 bin kişiyi işten çıkarıyor...

Londra merkezli bankacılık devi HSBC'nin daralmaya giderek 35 bin çalışanını işten çıkarmaya hazırlandığı iddia edildi. Bankanın Türkiye'den çekilme ihtimalini de masaya yatırdığı belirtiliyor.

Gençlere yapay zekâyı öğretecek

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği işbirliğiyle hayata geçirilen ‘Yarını Kodlayanlar’ projesine yeni eğitim modülleri eklendi.

Bakan Dönmez: Nüfusumuzun 60 milyonu doğal gaza erişti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 83 milyona ulaşan Türkiye nüfusunun 60 milyonunun doğal gaza eriştiğini, 52 milyonun da doğal gaz kullandığını söyledi.

İsraf edilen 1,3 milyar ton gıda 821 milyon aç insanı doyurabilir

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, "Dünyada gıda israfının büyüklüğü yaklaşık 1,3 milyar ton. Dünyada 821 milyon insan ise açlık sınırında yaşıyor. 1,3 milyar ton israf edilen gıda 821 milyon insanı 3 defa doyurabilir" dedi.

Kapasite kullanım oranı şubatta arttı

İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), şubatta bir önceki aya göre 0,5 puan artarak yüzde 76 seviyesine yükseldi.

Reel Kesim Güven Endeksi şubatta yükseldi

Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE), şubatta bir önceki aya göre 2,8 puan artarak 106,9 seviyesinde gerçekleşti.

Yapı izin istatistikleri açıklandı

Belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı, geçen yıl 2018'e göre yüzde 48,3 geriledi.

Turizmde hızlı başlangıç

Türkiye 2019’u 45 milyon yabancı turistle kapatmış, toplamda ise 52 milyon turist ağırlamıştı.

5 bin ton domates çöpe gitmişti... Rusya’dan yeni karar

İdlib’de yaşanan gerilimin ardından’kota doldu’ bahanesiyle Rusya sınırında bekletilen yüzler TIR dolusu domatesin çöpe gitmesinin ardından Rusya Tarım Bakanlığı, Türkiye’den domates sevkiyatına yönelik kotayı 150 binden 200 bin tona kadar çıkarma kararı aldığını açıkladı.

TCMB repo ihalesiyle piyasaya yaklaşık 4 milyar lira verdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün miktar yöntemiyle düzenlediği 4 Mart vadeli repo ihalesi ile piyasaya 3 milyar 999 milyon 999 bin 996 lira verdi.

Coronavirüs dünya ekonomisini nasıl etkileyecek?

Çin'de ortaya çıkan coronavirüs yayılmasına hızla devam ediyor. Öte yandan salgının ekonomiye etkileri de büyük tartışma konusu. Prof. Dr. Emre Alkin, "Salgının yıl sonuna kadar sürmesi durumunda dünya ekonomisinin büyümesi beklenenden 0.5 puan azalacaktır" dedi.

Merkez Bankası rezervleri 102 milyar 671 milyon dolar oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri, geçen hafta 1 milyar 385 milyon dolar azalarak 102 milyar 671 milyon dolara geriledi.

Fitch'ten Türkiye açıklaması

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Direktörü Douglas Winslow, Türkiye'de yakın vadede büyümenin iyileşmesine ilişkin güvenlerinin daha fazla olduğunu söyledi.

M3 para arzı arttı

En geniş tanımlı para arzı M3, geçen hafta yüzde 0,79 artışla 2 trilyon 648,2 milyar liraya yükseldi.

Tarım işçisinin günlük ücreti arttı

Tarımsal işletmelerde mevsimlik tarım işçilerinin ortalama günlük ücretleri, 2019'da bir önceki yıla göre yüzde 17,1 artışla 87 lira, sürekli tarım işçilerinin aylık ücretleri ise yüzde 14,4 artışla 2 bin 422 lira oldu.

TÜBİTAK 15 personel alacak

Türkiye Bilimsel ve Teknoloji Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Başkanlık bünyesinde istihdam edilmek üzere 15 personel alacak.

TCMB'den tedavüle çıkarılacak bazı banknotlarda imza değişikliği

E9 Emisyon Grubu IV. tertip 200, 20 ve 5 TL banknotlar 2 Mart'tan itibaren tedavüle verilecek.

Rusya Dışişleri'nden açıklama: Türkiye ile anlaştık

Suriye'nin İdlib kentindeki hain saldırıda 33 askerimizin şehit olması üzerine Rusya ile gerilim sürerken Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ankara'da yapılan görüşmelerde İdlib'de tansiyonun düşürülmesi için Türkiye ile anlaştıklarını söyledi.

TCMB Olağan Genel Kurulu 20 Mart'ta yapılacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Olağan Genel Kurul toplantısı 20 Mart Cuma günü Ankara'da gerçekleştirilecek.

Çeyrek asra özel kitap

İstanbul’un önde gelen restoranlarından Sunset, 25. yılını Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan ‘Sunset Grill & Bar Cookbook’ adlı kitapla kutluyor.

Mahfi Eğilmez yorumladı: Küresel kriz Türkiye’yi nasıl etkileyecek?

Ekonomist Mahfi Eğilmez, küresel krizin devam edeceğini belirterek, “Bugün içinde bulunduğumuz durum beklentilerin çok kötü olduğu bir aşamayı temsil ediyor. O nedenle buradan çıkış o kadar kolay değil” yorumunda bulundu.

Düşüş sürerse 27 doları görebilir

Suudi Arabistan’ın Rusya ile üretim kesintisi üzerinde anlaşılamaması üzerine “petrol fiyatında indirim ve üretim artışı” hamlesiyle yeni bir gerilim yaşanmaya başladı.

Kümes hayvancılığı üretimi verileri açıklandı

Tavuk eti üretimi 2020 ocak döneminde yüzde 8,8 artarak 183 bin 713 ton, tavuk yumurtası üretimi de yüzde 2,6 artarak 1,8 milyar adet olarak gerçekleşti.

İnşaat maliyet endeksi ocakta arttı

İnşaat maliyet endeksi, ocakta aylık bazda yüzde 5,09, yıllık bazda 9,31 artış kaydetti.

Türkiye 14 ülkeye kapılarını kapattı

Kovid-19 önlemleri kapsamında, 9 Avrupa ülkesiyle uçuşların durdurulmasıyla Türkiye'nin kapılarını kapattığı ülke sayısı 14'e ulaştı.

Türkiye'de ekonomiye koruma kalkanı

Korona virüse karşı alınan tedbirler, ekonomiyi de olumsuz etkiledi. Salgın nedeniyle vatandaşların eve kapanması başta AVM'ler olmak üzere esnafa darbe vururken, hükümet olası senaryolara karşı yeni 'yol haritası' belirledi.

Kısa vadeli dış borç stoku ocakta değişmedi

Kısa vadeli dış borç stoku, ocak sonu itibarıyla 2019 yılsonuna göre önemli bir değişiklik göstermeyerek 123,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Halciler Corona virüs nedeniyle artacak talebe hazır

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, ülkenin sebze ve meyve varlığında sorun bulunmadığını belirterek, "Telaş edecek, panik yapacak bir durum ya da sıkıntı yok, elimizde yeterli ürün var." dedi.

İYİ Parti'li Tatlıoğlu: Sıfır faizle, piyasaya para pompalanmalı

Korona virüs salgını nedeniyle ekonomik krizin daha da derinleşeceğini belirten İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, Merkez Bankası ve Hazine'nin; ortak bir politikayla piyasaya ucuz para vermesi gerektiğini söyledi.

Volkswagen, Avrupa'da üretimini durduruyor

Dünyanın önemli otomobil markalarından Volkswagen, korona virüs nedeniyle Avrupa'daki fabrikalarında üretimi durdurduğunu açıkladı.

Bartu Soral: Türkiye için büyük fırsatlar var

Korona virüs salgınının ekonomik yapıya etkileri hakkında değerlendirmede bulunan ekonomist Bartu Soral, "Küreselleşme çöküyor, ulus devlet yükseliyor" dedi.

Dev otomotiv şirketi Honda'dan Türkiye'deki üretime korona virüs arası!

Honda Türkiye korona virüs salgını nedeniyle üretimini geçici bir süre durdurma kararı aldı.

KOBİ'ler batarsa, ekonomiler batar

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı İsmail Tatlıoğlu; Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler'in (KOBİ) desteklenmesi gerektiğini söyledi. Koronavirüs salgını geçene kadar KOBİ'lerin özel kalkınma programına dahil edilmesini isteyen Tatlıoğlu "Ekonomimizin bel kemiğini KOBİ'ler oluşturuyor. Bu süreci zararsız atlatmaları için gereken destek sağlanmalı" dedi.

Katı yakıt istatistikleri açıklandı

Katı yakıtlarda ocakta en fazla üretim ve teslimat linyit kömüründe yapıldı.

Tüketici güven endeksi martta arttı

Tüketici güven endeksi martta geçen aya göre yüzde 1,7 artarak 58,2 oldu.

Fitch'ten Türkiye açıklaması

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk katılım bankacılığındaki büyümenin son yıllarda geleneksel bankaların büyümesini geride bıraktığını bildirdi.

‘Hedeflerimiz için hız kesmiyoruz’

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye Varlık Fonu (TVF) ile Çin İhracat ve Kredi Sigortası Kurumu’nun (Sinosure) imzaladığı mutabakat belgesiyle ilgili olarak Twitter’dan değerlendirme yaptı. Albayrak, “COVID-19‘a rağmen hedeflerimiz için hız kesmiyoruz. Sinosure, TVF’nin cari açığı azaltacak projelerine 5 milyar dolar sigorta desteği sağlayacak, Çinli firmalarla köprü olacak” dedi.

Belediyelere, korona desteği

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs ile mücadele eden belediyelerin, borçlarına karşılık vergi geliri tahsilatından ayrılacak paylardan 3 ay kesintisi yapılmayacak.

Kola, puro ve sigarilloda ÖTV yükseldi

Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile kolalı içeceklerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranı yüzde 25'ten yüzde 35'e çıkarıldı. Sigaranın ÖTV oranı değişmedi, puro ve sigarillonun ÖTV oranı ise yüzde 80'e çıktı.

TÜBİTAK BİLGEM ve ARDEB'e personel alınacak

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezine (BİLGEM) bağlı Kurumsal Kaynak Yönetimi Başkan Yardımcılığı ile Araştırma Destek Programları Başkanlığında (ARDEB) görevlendirilmek üzere 36 personel alımı yapılacak.

İş dünyası desteğe devam ediyor

Türkiye, etkisini arttıran koronavirüs salgını sonrasında tek yürek oldu. Bir yandan hükümet ardı ardına açıkladığı paketlerle ekonomiyi rahatlatmaya çalışırken, bir yandan da düzenlenen destek kampanyalarına katılım çığ gibi büyüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 maaşını bağışlayarak başlattığı kampanyaya verilen destekler devam ederken, bir yandan da Sağlık Bakanlığı ve çeşitli kurumlar aracılığıyla, şirketler ve vatandaşlar Türkiye’nin bu süreci daha rahat atlatabilmesi için yardım kampanyalarına katılıyor.

Kırmızı et fiyatlarıyla ilgili açıklama

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını süresince kırmızı ete zam yapılmayacağını belirterek, "Provokatif amaçlı açıklamalar oluyor, kimse itibar etmesin, tedirgin de olmasın." dedi.

TÜBİTAK 99 personel alacak

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanlığı Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezine (BİLGEM) bağlı Bilişim Teknolojileri Enstitüsünde (BTE) görev yapmak üzere 99 personel alınacak.

IMF: 2020'de Türkiye ekonomisi yüzde 5 küçülecek

Uluslararası Para Fonu, Türkiye'nin yüzde 3 olan büyüme beklentisini yüzde 5 daralma olarak revize etti. IMF, koronavirüs salgınının olumsuz etkileri nedeniyle ocak ayında yüzde 3,3 olarak öngördüğü küresel büyüme tahminini yüzde 3 daralma olarak değiştirdi.

Tarım Kredi 1 milyar liralık sabit faizli kredi kullandırdI

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz "Özellikle 2018'deki döviz ve faiz artışında hem çiftçimiz hem de biz mağduriyet yaşadık. Bunu gidermek için tarımsal girdi kredilerinde sabit faize geçmeyi öngördük ve uygulamayı başlattık" dedi.

Türkiye'de korona virüs sonrası harcamalarda düşüş

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV), korona virüs sonrası Türk ekonomisinin durumu hakkında önemli bir çalışmaya imza attı. TEPAV verilerine göre korona virüs sonrası harcamalarda önemli oranda düşüş mevcut.

Ramazanda sağlıklı gıda arzı için uyarı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ramazanın bu yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele sürecinde idrak edileceğini belirterek, "Bu dönemde gıda arzında sıkıntı yaşanmaması için çiftçilerimizi desteklemek, üretime devam etmelerini sağlamak zorundayız." ifadelerini kullandı.

Elektrik ve Doğalgaz faturaları neden yüksek geldi? Zorunlu bağış mı alınıyor?

Bu ayki faturaları yüksek gelen vatandaşlar, korona virüs salgını için zorunlu bağış alınıp, alınmadığını sorguluyor. İşte yanıtı...

1000'er liralık destekten kimler faydalanabiliyor?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyacı olan ailelere verilecek nakdi yardıma başvurular başladı. Peki, kimler başvuru yapabilecek? İşte detaylar...

Korona virüs, Coca Cola satışlarını düşürdü

Korona virüs salgını nedeniyle Coca Colanın Nisan ayı satışlarında düşüş yaşandığı kaydedildi.

Tüketici güven endeksi 54,9 oldu

Tüketici güven endeksi nisanda geçen aya göre yüzde 5,8 azalarak 54,9 oldu.

Bloomberg: Kamu bankaları yükselişi frenlemek için dolar sattı

Bloomberg'de yer alan habere göre, Türkiye'deki kamu bankalarının dolardaki yükselişin önüne geçmek için dolar satışı gerçekleştirdiği iddia edildi.

TÜBİTAK'a 10 personel alınacak

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bünyesinde görev yapmak üzere 10 personel alımı gerçekleştirilecek.

Servis ücretleri geri alınabilecek mi?

Hukukçular, korona virüs salgını nedeniyle aileler tarafından ücreti verilen ancak hizmeti alınmayan kalemlerin, geri tahsil edilebileceğini açıkladı.

İnternet üzerinden alışveriş yapanlara uyarı

DPC Kişisel Veri Danışmanlığı Ceo’su Avukat Sefa Karcıoğlu, online alışverişte üyelik koşulları ve güvenli ödeme sistemleri ile ilgili, "Yüksek limitli kredi kartı kullanmayın, sanal kart tercih edin" diye uyardı.

Bartu Soral: Varlık vergisi toplanması faydalı olabilir

Ekonomist Bartu Soral, devletin finansman açığını kapatmasının yollarından birinin, Varlık Vergisi toplamak olacağını söyledi.

Yeni ofislere özel platform

ŞİRKETLERE esnek çalışma yönetimi sunan ve gayrimenkul teknolojileri şirketi olan HAN Spaces, içerisinde bulunduğumuz salgın süreci sonrası ofis ve çalışma alanlarının tartışılacağı ‘RE-SET Workspace’ adlı bir ortak düşünce ve proje platformu kurdu.

M3 para arzı arttı

En geniş tanımlı para arzı M3, geçen hafta yüzde 2,13 artışla 3 trilyon 25 milyar liraya yükseldi.

Başarı cinsiyete değil yeteneğe bağlı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Alt Komisyonu (KEFEK), iş hayatında kadınlara rol model olarak Limak Vakfı ve Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir’i dinledi.

Koronanın etkileri gün yüzüne çıkıyor: İstanbul, Ankara ve İzmir'de büyük düşüş

Chicago Üniversitesi’nden Ufuk Akçiğit ve Sabancı Üniversitesi'nden Yusuf Emre Akgündüz, Türkiye'nin kredi kartı alışveriş haritasını çıkardı. Haritada Marmara Bölgesi'ndeki düşüş dikkat çekti.

AVM'lerin açılmasını istemiyorlar

Korona virüs salgını nedeniyle kapılarını kapatan alışveriş merkezlerinin 11 Mayıs’tan itibaren kademeli şekilde açılacak olması, esnafların tepkisini çekti. Esnaf odaları başkanları yerel gazetelere yaptıkları açıklamalar ile AVM’lerin açılış tarihlerinin erken olduğunu savundu.

IMF'den korkutan kehanet: O listede Türkiye de var

Uluslararası Para Fonu(IMF) tarafından gerçekleştirilen hesaplamaya göre SGP-GSYH, bu yıl içlerinde Türkiye’nin de bulunduğu ve ABD’nin başını çektiği 148 ülkede yaklaşık 4,7 trilyon dolar azalacak.

Çok konuşulacak iddia: Varlık Fonu'ndan şahıslara para mı aktarıldı

CHP'li Erdoğan Toprak, Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) borcunun 2018 yılında ikiye katlandığını; fon bünyesinde kullandırılan 641 milyar TL tutarındaki avans ve kredinin 500 milyar TL’sinin şahıslara verildiğini ifade etti. Bu şahısların kim ve kaç kişi olduğunu sordu.

Berat Albayrak ve Avrupa Birliği ters düştü

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Türkiye'nin yüzde 5 büyüme hedefine Avrupa Birliği raporlarından karşılık geldi. AB, Türkiye ekonomisinin 2020 yılında yüzde 5,4 daralacağını açıkladı.

Korona fırsatını açıkladı: 1 dolara hava yolu şirketi sahibi olabilirsiniz

Mısırlı milyarder yatırımcı Naguib Sawiris, korona virüsü salgınının fırsatları da beraberinde getirdiğini söyledi. Sawiris, 1 dolara hava yolu şirketi sahibi olunabileceğini söyledi.

Efsane yatırımcı, tarihinin en büyük zararını açıkladı: Çarpıcı Türkiye detayı

Efsane yatırımcı olarak bilinen Warren Buffett'ın kurucusu ve CEO'su olduğu Berkshire Hathaway tarihin en büyük zararını açıkladı

Olağanüstü yazın kuralları belli oldu

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yazın tatil beldelerinde uygulanacak kuralları açıkladı.

Korona sürecinde berber tarifesi yüzde 100 zamlandı

Korona virüs salgını nedeniyle yaklaşık 1,5 aydan bu yana kapalı olan berberlerin, kapılarını açması ile birlikte fiyatlara da ciddi oranda zam yaptıkları öğrenildi.

Normalleşmenin adı bile yetti: 1 ayda yüzde 18 artış

Türkiye'deki kredi kartı harcamaları, bir önceki aya göre yüzde 18 arttı.

Son anket sonuçları açıklandı: Gençler, en çok bu durumdan kaygılı

Türkiye Gençlik STK’ları Platformu tarafından gerçekleştirilen ankette, gençlerin ekonomik gelecekten kaygı duydukları aktarıldı.

Tavuk eti üretimi yüzde 10,9 arttı

Mart ayında bir önceki aya göre tavuk eti üretimi yüzde 10,9 artarak 191 bin 629 ton olarak gerçekleşti.

Rusya'da otomobil satışlarında tarihi düşüş

Rusya’da yeni hafif ticari araç satışları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle nisanda bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 72,4 azalarak tarihin en büyük düşüşünü yaşadı.

DEİK: Son 18 yılda, Türkiye'nin Afrika ülkeleriyle ticaret hacmi 4 kat arttı

DEİK Başkanı Nail Olpak "Son 18 yılda, Türkiye ve Afrika ülkeleri arasındaki siyasi güven çok daha ileri seviyelere taşındı. Son 18 yılda, Türkiye’nin Afrika ülkeleri ile ikili ticaret hacmi 4 kat arttı" dedi.

Çimento ihracatı yılın ilk 4 ayında yüzde 37 arttı

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) yılın ilk 4 ayında çimento ihracatının yüzde 37 artarak 10,2 milyon tona, ihracat gelirinin ise yüzde 20 artışla 352 milyon dolara çıktığını bildirdi.

Türkiye'de yumurta üretiminde rekor

Türkiye'de tavuk yumurtası üretiminde, 5,1 milyar adetle son 10 yılın en iyi ilk çeyrek rakamı elde edildi.

M3 para arzı arttı

En geniş tanımlı para arzı M3, geçen hafta yüzde 1,91 artışla 3 trilyon 99,1 milyar liraya yükseldi.

Anket sonuçları açıklandı: Ruslardan tatil sorusuna yanıt

Rusya'da gerçekleştirilen bir araştırmada, yurt dışında tatil yapmak isteyen Rusların oranı ortaya konuldu.

Bu haftanın kazandıranı belli oldu

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 1,97 değer kazandı, altının gram satış fiyatı yüzde 1,95, dolar/TL yüzde 3,04, avro/TL yüzde 2,84 değer kaybetti.

Gözler Merkez Bankası'nda, dolarda son durum ne

Katar ile swap görüşmelerinin başlamasıyla birlikte 6.80'nin altına gerileyen dolar/TL'de gözler Merkez Bankası'nın bugün açıklayacağı kararda. Peki dolar ne kadar, dolardaki düşüş devam edecek mi? Dolar yükselir mi?

TÜBİTAK'a personel alımı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bünyesinde 15 kişi istihdam edilecek.

Konya’da seyahat acentaları, 2021 yılından umutlu

TÜRKİYE Seyahat Acentacıları Birliği Konya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Özdal Karahan, "Şehrin en önemli turist çeken markası olan Mevlana Müzesi de pandemi ile birlikte kapatıldı. En büyük markamızın kapalı olmasından dolayı turizm açısından şu anda sıfırız. 2020 yılında yüzde 70 oranında kayıp yaşayacağız. Buna karşılık 2021 yılında bundan katbekat fazla olacak. 2020’nin kaybının bir kısmını orada kazanacağız. Salgının durumuna göre de Mevlana törenlerini yapabiliriz" dedi.

Türkiye yüzde 4,5 büyüdü

Türkiye'nin büyüme rakamları ilk çeyrek için açıklandı. TÜİK'in açıkladığı verilere göre Türkiye yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,5 büyüdü.

Otellere sertifika fiyatları belli oldu

KORONAVİRÜS (Covid-19) salgını nedeniyle durma noktasına gelen turizmi canlandırmak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda otellerde ’Sağlıklı Turizm Sertifikası’ dönemi başlıyor. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), oteller ve restoranlar için yatak kapasitesi ve metrekare büyüklüklerine göre sertifika ücretlerini açıkladı. Buna göre, sertifika bedeli 600 ve üzeri yataklı şehir otelinde 2 bin 200 TL iken resort otelde 2 bin 600 TL olarak belirlendi.

İngiliz ajansı duyurdu: TL'nin desteklenmesi için dudak uçuklatan harcama

Reuters, kamu bankalarının TL'yi desteklemek için TCMB rezervlerinden kullandığı miktarın Ocak-Mayıs döneminde 50 milyar doları aştığını yazdı.

Tarım Kredi online satış için düğmeye bastı

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi) Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, gerekli hazırlıkların tamamlanmasıyla Tarım Kredi ürünlerini dijital pazar üzerinden de satacaklarını bildirdi.

Eskiye dönebildiler mi? Restoranların iki günlük durumu açıklandı

TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl, yaklaşık 3 ay sonra açılan restoranlarda ciroların yüzde 15 ile yüzde 40 seviyesinde değiştiğini belirtti.

Bankalar Birliği'nden önemli uyarı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), vatandaşlara kısa mesajla (SMS) gelen uygulama linklerine karşı ihtiyatlı olunması çağrısında bulundu.

Amerikalılar satın almıştı: Türkiye'deki tekstil devi konkordato istedi

Türkiye’nin önde gelen entegre halı üreticilerinden Bursa merkezli Sofiteks konkordato istedi. Temeli 25 yıl önce atılan şirketi 5 yıl önce ABD’li Mc Three Grubu satın almıştı.

CHP'li Erdoğdu, Türk lirası ile ilgili gerçeği açıkladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, “Ülkede, hiçbir dönemde yaşamadığı kadar yeni para basımına tanık oluyoruz. Piyasada dolaşan paranın neredeyse 3’te 1’i yeni basılmış para. İlk defa bu kadar kısa bir sürede bu kadar yüklü bir para basımı gerçekleşiyor” dedi.

Merkez Bankası’ndan firmalara 20 milyar TL

Merkez Bankası, yatırım teşvik belgesi bulunan belirli sektörlerdeki firmalar için 20 milyar TL'lik yatırım teşvik kredisi verileceğini açıkladı. Kredinin 10 milyar TL'lik kısmının kamu bankaları diğer 10 milyar TL'lik kısmı ise diğer bankalar aracılığıyla verileceği ifade edildi.

TBMM'ye geldi ancak geçmedi: Karşılıksız çekler hakkında yeni düzenleme

AKP’nin Meclis’e verdiği yeni torba kanunda karşılıksız çeklerle ilgili bir düzenleme de yer aldı. Karşılıksız çek verenlere yeniden cezaevine girmemeleri için yüzde 10’unu ödemeleri halinde 26 Haziran’a kadar tanınan süre bir yıl uzatıldı. Düzenleme yaklaşık 330 bin kişiyi ilgilendiriyor.

Toyota, personel alacak

Toyota, üretim ve ihracat hedeflerini artırmak için İŞKUR üzerinden projeyle kaynak, montaj ve boya işçiliği mesleklerinde olmak üzere 800 kişilik ilave istihdam sağlayacak.

CHP'li Muharrem İnce, ekonominin düzelmesi için yapılması gerekeni açıkladı

CHP eski milletvekili Muharrem İnce, korona virüs krizinin ardından ekonominin düzelmesi için atılması gereken adımı duyurdu.

İşte Türkiye’nin enleri: Toplam değeri 24,6 milyar dolar

Brand Finance, 2020 yılına ilişkin "Türkiye'nin En Değerli Markaları-Turkey 100" çalışmasını tamamladı. Türk Hava Yolları (THY), 2 milyar dolara yaklaşan marka değeriyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da "Türkiye'nin en değerli markası" oldu.

Son dakika! Kredi kartı kullananlar dikkat

BDDK'nın toplantısında belirlenen kredi kartlarında taksitlendirme sürelerinin; havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda on iki aydan on sekiz aya çıkarılmasına karar verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı: Emeklilik Sistemi'nde detaylar belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'ne ilişkin detaylar belli oldu.

Uzmanlardan flaş tespit: İşsizlik verisi tanımı gereği ‘korona’ etkisini yansıtamıyor

İşsizlik oranının mart döneminde bir önceki yıla göre 0.9 puan azalışla yüzde 13.2 açıklanmasının ardından, ekonomistler verinin tanımı gereği korona virüsü etkisini yansıtmadığına dikkat çekti.

Nasıl düzeleceği merak ediliyor: Türkiye tarihinde bir ilk yaşandı

Cari açık nisanda 5 milyar dolarla beklentilerin üzerinde gelirken turizm gelirlerinin pandeminin etkisiyle ödemeler dengesi istatistiklerinde sıfır olarak yer alması dikkat çekti.

Tarım ÜFE mayısta arttı

Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım ÜFE) mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,88, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,59 arttı.

Konut satış rakamları açıklandı

Türkiye genelinde konut satışları Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 44.6 azalarak 50 bin 936 düzeyine geriledi.

Kocaeli'nin ihracatında yüzde 34'lük artış

Türk sanayisinin merkez üssü Kocaeli'nin nisan ayında keskin bir düşüş yaşayan ihracatı, mayısta bir önceki aya göre yüzde 34 artış gösterdi.

Altının kilosu yükseldi

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) standart altının kilogramı 380 bin liraya yükseldi.

Türkiye'ye kötü haber: Gelmiyorlar

Türkiye Rus turistleri beklerken, Rusya, şu koronavirüs ile ilgili kısıtlamalar tamamen kaldırılsa bile, Rus turistlerin gidebileceği ülke olmadığını açıkladı

Bakan açıkladı: Tam 43.6 milyon lira

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ilk çeyrekte 35 bin 370 parti ürünü denetlediklerini, 2 bin 798’inin uygunsuz, 525’inin de güvensiz bulunduğunu duyurdu. Pekcan, söz konusu ürünler için 43,6 milyon lira ceza kesildiğini açıkladı.

Konut Fiyat Endeksi nisan ayında arttı

Konut Fiyat Endeksi, nisanda aylık yüzde 1,7, yıllık yüzde 16,7 artışla 127,5 seviyesinde gerçekleşti.

KKTC'ye tarifeli uçuşlar yeniden başlıyor

KKTC ile Türkiye arasındaki tarifeli uçuşlar yeniden başlıyor. KKTC ile Türkiye arasındaki tarifeli uçuşlar 17 Haziran'da Pegasus tarafından gerçekleştirilecek birer sefer, 20 Haziran'da ise Türk Hava Yolları haftada 4 sefer ile yeniden başlıyor. Uçuşlar ilk etapta İstanbul Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Esenboğa Havalimanı, Adnan Menderes Havalimanı ve Antalya Havalimanlarından karşılıklı seferler ile başlayacak.

Avrupa'nın en ucuzu Türkiye

Avrupa'da tüketim mal ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi en düşük ülke 47 ile Türkiye, en yüksek ülke ise 162 ile İsviçre oldu.

Yıl sonu dolar kuru beklentisi geriledi

Yılsonu dolar kuru beklentisi bir önceki anket döneminde 7,02 TL iken, bu anket döneminde 6,99 TL oldu.

TÜİK'ten 'para birimi şakası olsa' gerek: Türkiye en ucuz ülke ama 47 euron varsa

TÜİK verilerine göre, 100 euro karşılığı alınabilecek mal ve hizmet sepeti hesaplamasına göre, 37 Avrupa ülkesinin en ucuzu oldu.

Merkez Bankası: Çin'le swap anlaşması yapıldı

Son dakika haberine göre, Merkez Bankası, Çin ile imzalanan swap anlaşması kapsamında ilk Çin Yuanı fonlamasının 18 Haziran'da yapıldı.

Flaş... Flaş.. Yıl sonu dolar beklentisi değişti

Merkez Bankası beklenti anketine göre yıl sonu dolar beklentisi bir önceki anket döneminde 7,02 TL iken, bu anket döneminde 6,99 TL'ye geriledi. Yıl sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 9.38'den yüzde 9.54'e çıktı.

‘Tatilciler sokağa çıkma yasağından etkilenmeyecek’

İÇİŞLERİ Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü, Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi ve sonrasında oluşabilecek yoğunluğu ve bulaşma riskini azaltmak, sınavların sorunsuz bir şekilde yapılmasını temin etmek amacıyla; 20 Haziran 2020 Cumartesi günü saat 09.00 ile 15.00, 27 Haziran 2020 Cumartesi günü saat 09.30 ile 15.00 ve 28 Haziran 2020 Pazar günü 09.30 ile 18.30 arasında genelgede belirli istisnalar hariç olmak üzere 81 il sınırları içinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını açıkladı.

Linyit üretimi 4 milyonun üzerinde

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 nisan dönemi katı yakıtlar istatistiklerini açıkladı. Buna göre; linyit satılabilir üretimi bir önceki aya göre yüzde 18,7, ocak-nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15,5 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 35,6 azaldı.

Bankacılık sektörünün mevduatı arttı

Bankacılık sektörünün mevduatı 3 trilyon 126,5 milyar lira, kredi hacmi de 3 trilyon 114,5 milyar lira oldu.

M3 para arzı arttı

En geniş tanımlı para arzı M3, geçen hafta yüzde 1,38 artışla 3 trilyon 134,6 milyar liraya yükseldi.

Türk- İş açıkladı: İşte 4 kişilik bir ailenin beslenme tutarı: Kira yok, fatura yok, giyim yok, eğlence yok, tatil yok...

ürkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (Türk-İş) 33 yıldır yaptığı aylık "açlık ve yoksulluk sınırı" araştırmasının sonuçlarına göre, Haziran ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı Haziran'da aylık bazda yüzde 0.29 düşerek 2 bin 431.08 liraya geriledi.

Asgari ücret hakkında flaş öneri

Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Baş, "Asgari ücretin içinde bulunduğumuz pandemi döneminde yeniden düzenlenerek, yılın ikinci 6 ayı için yeni bir ücret belirlenmesi gerekiyor" dedi.

İngilizlerden Türkiye piyasası için dolar tahmini: Olası senaryoyu yazdılar: Vatandaşın cebine yansıyabilir

İngiliz Financial Times gazetesi, hisse senedi piyasaları için uluslararası yatırımcıların endeks sağlayıcısı olan MSCI'ın Türkiye'yi bir alt lige düşürmesi durumunda ülkeden 5 milyar dolarlık yabancı çıkışı olabileceğini yazdı.

Bankacılıkta ye dönem: Bir devir sona eriyor

Artık bankaya gitmeden dijital kanallardan hesap açılabilecek, kart sahibi olunabilecek. Ayrıca sermaye piyasalarında da yatırımcılar işlemlerini dijitalde başlayıp bitirebilecek.

Yatırım yapacaklar dikkat: Borsa, altın ve dolar kazandırdı, euro kaybettirdi

Borsa İstanbul`da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 0,93, altının gram satış fiyatı yüzde 1,05 ve dolar/TL yüzde 0,18 değer kazanırken, avro/TL yüzde 0,05 değer kaybetti.

Tatil keyfiniz Türkiye’de güvende tanıtım filmi

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’yi ziyarete gelen bir ailenin koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında havalimanından itibaren yaşayacağı bütün deneyimlerin aktarıldığı kısa tanıtım filminin ’GoTurkey’ hesabında ve 17 ülkede dijital platformlarda yayınlandığını duyurdu.

Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği'ne ilişkin esaslar Resmi Gazete'de

Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun uyarınca Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği'nin organları, görev ve yetkileri ile çalışma ilke, usul ve esasları belirlendi.

Reuters'ten Türkiye ekonomi anketi: Bakın yüzde kaç verdiler

Korona virüsü salgını sürecinde alınan tedbirler ve salgına bağlı arz yönlü diğer bozulmaların yarattığı yukarı yönlü riskler nedeniyle Tüketici Fiyatları Endeksi'nin (TÜFE) Haziran'da %12 seviyesini aşması bekleniyor. Yıl sonu enflasyon beklentisi ise %9.5 seviyesinde oluşuyor. Tahminler %11.60 ve %7.5 arasında değişiyor.

Kredi çekenler dikkat! Türkiye Bankalar Birliği'nden flaş yapılandırma açıklaması

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ödemesi devam eden konut kredilerinde müşterilerin bankalardan yapılandırma talep etmesinin mümkün olmadığını açıkladı.

Dolar ile ilgili flaş gelişme: Türkiye'de de yüksek sesle dillendirilmeye başlandı

Amerikan finans şirketi MSCI’nin Türkiye’yi gelişmekte olan ülkeler endeksinden çıkarılabileceği yönündeki spekülasyonlar, Türk piyasasında da yüksek sesle konuşulmaya başlandı. Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı Alp Keler, bu kararın Türkiye’den 3.5 milyar dolarlık çıkışa neden olabileceğini söyledi.

Muğla, en fazla ihracatı Yunanistan’a yaptı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2020 yılı Mayıs ayı dış ticaret istatistikleri yayımlandı. Muğla Mayıs ayında en fazla ihracatı Yunanistan’a yaparken, en fazla ithalatı da Fas’tan yaptı.

Türk kuyumcularına flaş çağrı

Özbekistan Kuyumcular Federasyonu Başkanı Davron Samatov, Türkiye'nin kuyumculuk ve mücevher sektöründe büyük bir tecrübeye sahip olduğunu belirterek, Türk kuyumcuları iş birliği için ülkesine davet etti.

Anket sonuçlarını açıkladı ve ekledi: Alarm veriyoruz, böyle giderse sonumuz kötü

Korona virüs salgını kapsamında kapalı tutulan, normalleşme adımları ile birlikte de kapılarını açan Alışveriş Merkezleri’nin, havalandırma sistemleri tartışma konusu olmuştu. AVM’lere gidip gitmeme konusunda tedirginlik yaşayan vatandaşların, AVM’ler yerine açık alanlarda dolaşmayı tercih ettiği ortaya çıktı.

Dünya Bankası'ndan demiryolu yatırımı için kredi

Dünya Bankası Türkiye'nin demiryolu lojistik projesi için 314.5 milyon euro krediyi onayladı.

Bodrum'daki pahalılık, İngiliz medyasına konu oldu

Bodrum’da geçtiğimiz günlerde turistlerin ödediği pide faturası, İngiliz medyası tarafından haberleştirildi.

İhracat yeni normale rekorla başladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), haziran ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Türkiye’nin ihracatı 2020 yılı haziran ayında yüzde 15,8 artışla 13 milyar 469 milyon dolar oldu. Mayıs ayına göre yüzde 35,2 ile ihracatta rekor artış hızı elde edildi. Haziran’da 1.443 firma ihracat ailesine katılırken, 27 sektörün 24’ü ihracatta artış sağladı. Fındık ve Mamülleri, Hububat, Mücevher, Gemi ve Yat, Süs Bitkileri sektörleri ihracatlarını aylık bazda yüzde 50’nin üzerinde artırırken, en çok ihracat gerçekleştiren ilk 5 sektör Otomotiv, Kimyevi Maddeler, Hazırgiyim, Çelik ve Elektrik- Elektronik oldu.

Elektrikli otomobillerin sayısı artmaya devam ediyor

Haziran sonunda Türkiye'de 173 adet elektrikli ve 5 bin 704 adet hibrit otomobil satışı gerçekleştirilirken, elektrikli otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 92,2, hibrit otomobil satışları da yüzde 18 yükseldi.

Süre resmen uzatıldı: Ev alacak vatandaşlar dikkat

Son günlerde artan deprem olayları, evlerinde risk bulunan vatandaşların evlerini değiştirme süreçlerini de hızlandırdı. İnşaat mühendisi Yahya Üregen, devletin, evlerini değiştiren vatandaşlara kira yardımını uzattığını söyledi.

Türkiye'nin rakamları açıklandı: 78 milyar liralık milli servet harcandı

Sağlık Bakanlığı verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye'de son 1 yılda sigara 78 milyar TL harcandı.

Mobilya ihracatında hedef ABD pazarı

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Mustafa Balcı, mobilya ihracatında yeni hedef pazarlarının Amerika ülkeleri ve ABD olduğunu bildirdi.

TİM, Türkiye'yi Avrupa'da temsil edecek

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), "İnovaTİM Liselerde Yapay Zeka, İnovasyon ve Girişimcilik" projesiyle Avrupa Komisyonu tarafından girişimciliğin ve KOBİ’lerin desteklenmesinde ulusal, bölgesel, yerel düzeydeki iyi uygulamaların ödüllendirildiği Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri (EEPA) kapsamında "Ulusal Şampiyon" seçilerek Türkiye'yi Avrupa Komisyonu’nda temsil etmeye hak kazandı.

Türklere pahalı yabancıya ucuz: Dolar 7 Euro 8 lira olunca sudan ucuz ülke Türkiye

Ceoworld dergisi yaptığı bir araştırmaya göre, dünyanın en pahalı ve ucuz ülkeleri belirlendi. Türkiye, dünyaca ünlü dergiye göre, dünya sıralamasında 102. sırada yer alırken, Avrupa sıralamasında Ukrayna ile birlikte en ucuz iki ülkeden biri oldu.

SunExpress Londra uçuşlarına başlıyor

Türkiye’nin uyguladığı dış hat seyahat yasaklarını 10 Haziran’da kaldırması ile Antalya, İzmir ve Ankara’dan dış hat uçuşlarını ilk başlatan hava yolu SunExpress, İzmir ve Ankara’nın ardından, Antalya ve Gaziantep’ten de Londra’ya direkt seferlere başlıyor. SunExpress, İzmir’den haftada iki kez ve Ankara’dan haftada bir kez sunduğu Londra uçuşlarının yanı sıra 10 Temmuz itibarıyla Antalya ve Gaziantep’ten de Londra’ya (LTN) direkt tarifeli seferler yapacak.

Koronada ikinci dalga en çok Türkiye ve İspanya ekonomisini etkileyecek

OECD'nin açıkladığı rapora göre korona virüste olası bir ikinci dalga görüldüğünde Türkiye ve İspanya ekonomisi bu salgından büyük yara alacak.

Libya hükümeti Türk şirketlerin ülkeye dönüşünü görüştü

Başbakan Fayiz es-Serrac, Planlama Bakanı Tahir el-Cuheymi, Merkez Bankası yetkilileri ve diğer ilgili kurumların katıldığı toplantıda elektrik ve enerji alanındaki altyapı projeleri masaya yatırıldı.

Şaşılacak bir ekonomik durum: Sierra Leone’den sonra Türkiye geliyor

Haziran ayında yıllık enflasyon yüzde 12.62’ye çıktı. Bu sonuç, dünyada en yüksek enflasyona sahip ülkeler sıralamasında Türkiye’yi 14’üncülüğe yükseltti. Türkiye’den yüksek çift haneli enflasyona sahip ülkeler Güney Sudan, Sudan, Arjantin, Liberya, İran, Haiti, Etiyopya, Özbekistan, Angola, Zambiya ve Sierra Leone olarak sıralanıyor. Sierra Leone’den sonra da Türkiye geliyor.

Flaş rapor yayınlandı: Türkiye için tarihi fırsat: Tam 500 milyon dolar

İstanbul Ticaret Üniversitesi akademisyenleri tarafından hazırlanan raporda masaya yatırıldı. Raporda, Türkiye’nin korona virüs salgını sürecinin ardından 500 milyon dolarlık bir pastayı kapabileceği belirtildi.

202 yıllık dev şirket, korona virüse yenildi: Türkiye'de de çok sayıda mağazası var

Birçok ABD başkanını giydirmesiyle bilinen 202 yıllık Brooks Brothers şirketi, korona virüs salgını sebebiyle iflas koruma başvurusu yaptı.

İkinci el araç alacaklar için çok önemli uyarı: İşte fiyatların düşeceği tarih

Korona virüs salgınının ardından, ikinci el araçların fiyatı da yükselmişti. Galeri sahipleri, fiyatların düşeceği tarih olarak eylül ayını gösteriyor.

Doları 3 gün önceden bilen Remzi Özdemir TUİK'in işsizlik raporunu yorumladı!

Doların, euronun hareketlerini 3 gün önceden bilen adam Remzi Özdemir, TUİK'in işsizlik raporunu Yeniçağ'a yazdı.

Milyonlarca insanı ilgilendiriyor: İkinci el araç satışına ilişkin Yargıtay'dan emsal karar

İkinci el araç fiyatlarının arttığı şu günlerde Yargıtay'dan milyonlarca araç sahibini ilgilendiren emsal nitelikte bir karar geldi. Yüksek Mahkeme; piyasa değerinden ucuz alınan aracın 'pert olduğunun' bilindiği kanaatinin yanlış olduğuna, ağır hasarlı aracı herhangi bir bilgilendirme yapmadan vatandaşa satmanın yasal olmadığına hükmetti.

Sendikalar gerçeği açıklıyor, saklamıyorlar: İşsizlikte korkunç rakam açıklandı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) tarafından açıklanan işsizlik raporuna göre Kovid-19 sürecinde Türkiye tarihinin en yüksek işsizlik oranlarına ulaşıldığı, geniş tanımlı işsiz sayısının 17,7 milyon olduğu belirtildi.

İstanbul'da korkunç rakam: Tam yüzde 99,9 azaldı

Salgının etkisiyle mayıs ayında İstanbul'a gelen turist sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 99,9 azalarak 847 oldu. Bu dönemde İstanbul'a gelen yabancı ziyaretçilerden 768'i hava yoluyla, 79'u deniz yoluyla geldi. Mayısta İstanbul'da otel doluluk oranı yüzde 6,5'e düştü.

Ruslar açıkladı: Türkiye resmi olarak bildirdi

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu sekiz ülkenin belirli koşullar altında Rus turistleri kabul etmeye hazır olduğunu resmi olarak bildirdiğini söyledi.

Özel emeklilik toplam fon büyüklüğü 148 milyar TL'yi aştı

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, "Özel emeklilik toplam fon büyüklüğü 148 milyar TL'yi aştı. Pandemi döneminin ardından özel emeklilik sistemine ilginin artacağını düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Türk ayakkabısı sanal fuarla dünyaya açılacak

Türk ayakkabı sektörü, 25-27 Ağustos'ta düzenlenecek Uluslararası Dijital Ayakkabı Moda Fuarı (AYMOD) ile küresel arenada vitrine çıkacak.

Geçen yıl en çok harcama konut ve kira için yapıldı

Türkiye genelinde geçen yıl hanehalklarının tüketim amaçlı harcamalarının en büyük kısmını yüzde 24,1 ile konut ve kira harcamaları oluşturdu.

Uluslararası göç istatistikleri yayınlandı

Türkiye'ye göç edenlerin sayısı geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 17,2 artışla 677 bin 42 olarak kayıtlara geçti.

Piyasalara 100 milyar dolar arz yapıldı, 5 yılda yüzde 60 kayıp

Türkiye'nin 2019 başından bu yana piyasaları müdahaleyi de içeren toplam döviz arzı da 100 milyar doları aşmış durumda.

TÜBİTAK'tan teknoloji ve yenilik programları için destek

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Yönetim Kurulu tarafından gerçek ve tüzel kişilere, teknoloji ve yenilik destek programları kapsamında teminat alınmaksızın, hibe ve/veya kredi olarak sermaye desteği ve ön ödeme verilebilecek.

6 ayda 841,9 milyon dolarlık ihracat

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) üyesi firmalarca ocak-haziran döneminde 841 milyon 869 bin dolarlık ihracat yapıldı.

Türk akademisyenler, koronanın vatandaşa maliyetini açıkladı

Türk akademisyenler Uluslararası Para Fonu (IMF) için hazırladıkları çalışmada, salgının Türkiye’nin gayri safi yurt içi hasılasına (GSYH) yıllık maliyetinin yüzde 5.8 ile yüzde 11 olacağını belirterek, acil makro ekonomik ve yapısal reform çağrısında bulundular.

Bir zamanlar 0.13 kuruştu, bugün 4.00 TL, bugünleri görmeseydik paramız pul oldu

Günümüz parasıyla 2000 yılında 0.13 kuruş, 2002 yılında 0.43 kuruş seviyelerinden işlem gören Bulgar Levası bugün, 4.02 TL’den işlem görüyor.

Yabancıya konut satışında 'Çinli' sürprizi

Türkiye’de yabancıya konut satışında bu yıl bir ilk yaşandı. Son yıllarda ilk 20’de yer almayan Çinliler, 2020'nin ilk yarısında salgına rağmen aldıkları 415 adet konutla sekizinci sırada yer aldı.

Bulgarların parası şuan kaç TL biliyor musunuz? Bugünleri de mi görecektik

Günümüz parasıyla 2000 yılında 0.13 kuruş, 2002 yılında 0.43 kuruş seviyelerinden işlem gören Bulgar Levası bugün, 4.02 TL’den işlem görüyor.

THY, PTT, Ziraat Bankası ve HalkBank devredilmişti, Varlık Fonu CEO'su: “Özelleştirme furyası kendini tüketti”

Türkiye Varlık Fonu (TVF) CEO'su Zafer Sönmez, “1980’lerde başlayan özelleştirme furyası ve bu yolla devleti ekonomide küçültme düşüncesi dünyada kendini tüketmiştir” açıklamasında bulundu.

Amerikalılar'dan Türk ekonomisi ile ilgili flaş kredi iddiası

Amerikan Wall Street Journal gazetesi, yılın ilk yarısında yabancı yatırımcıların Türkiye'de tahvil piyasasından 7 milyar dolar, hisse senedi piyasasından 4 milyar dolarlık çıkışa imza attığını ve kredilerin geri dönüşlerinde sorunlar yaşanabileceğini yazdı.

Egeli turizmcilerin gözü yurt dışında

Kurban Bayramı tatilini dolu dizgin geçirmeyi hedefleyen Egeli turizmciler özellikle Avrupa'dan gelecek haberlere odaklandı.

Emeklilerin talebi kabul görecek mi? “En düşük maaş” bilmecesi sürüyor

Türkiye Emekliler Derneği’nden (TÜED) SSK ve Bağ-Kur sigortalılarının taban emekli aylıklarının asgari ücret seviyesine yükseltilmesi talebiyle ilgili çalışmalar sürüyor. Eğer talep kabul görürse en düşük emekli aylığı 2 bin 324 lira olacak.

Türk patronlar rica etti, hemen harekete geçildi: Akın akın Türkiye'ye gelebilirler

Gürcistan, uyguladığı sıkı sınır politikasını Türk patronların işçileri davet etmesi üzerine gevşetme kararı aldı. Patronların daveti üzerine Gürcistan vatandaşlarının çalışmak için 3 aylığına Türkiye'ye gelebileceği açıklandı.

Milyonlarca tüketiciyi ilgilendiriyor: Bu parayı ödemek zorunda kalabilirsiniz

Aldığı mal ayıplı çıkan tüketici hem ayıplı maldan mağduriyet yaşayacak hem de arabulucuya ayıplı malın bedelinin yüzde 3’ü kadar para ödeyecek.

Tarım Kredi'den rekor arpa alımı

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi) 220 bin ton arpa alımı ve bunun için ödenen 250 milyon lira ile geçen yılın tamamında alınan arpa miktarını şimdiden geçti. Böylece yılın 7 ayında arpa alımında rekor seviyeye ulaşıldı.

Marketlerde satılacak: Şimdi de bize bunu yedirecekler

Fast-food zinciri Kentucky Fried Chicken(KFC), laboratuvar ortamında tavuk parçası üretimi için Rus bir şirketle anlaştı. Şirketten yapılan açıklamaya göre bu yöntem, çevreye ve hayvanlara daha az zarar verecek.

Uzman isim Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ı tek tek saydı: Türk ekonomisindeki tehlikeye dikkat çekti

BDDK verilerine göre, 24 Temmuz itibarıyla 3 kamu bankasının toplam döviz açığı 10 milyar doları aştı. Döviz açığının kanuni sınırının üzerinde seyrettiğini belirten ekonomist Murat Kubilay 'Herhangi bir kur artışı halinde büyük kamu zararı oluşabilir ve finansal sistem çatırdayabilir. Tehlikenin farkında mısınız?' dedi.

Oda ve borsaların tescil ettirdiği coğrafi işaretli ürün sayısı 206'ya ulaştı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine (TOBB) bağlı oda ve borsalar tarafından tescil ettirilen coğrafi işaretli ürün sayısı 206'ya, tescil başvurusu yapılan ürün sayısı ise 197'ye ulaştı.

Stopaj oranında indirim esnafı sevindirdi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, iş yeri kiralarında stopaj oranının yüzde 20'den yüzde 10'a düşürülmesini "esnafa bayram müjdesi" olarak nitelendirerek, "Esnafımızın başkasının kazancı üzerinden ödemek zorunda olduğu vergi böylelikle yarı yarıya düşürüldü." ifadesini kullandı.

Oxford Economics’ten Türkiye’ye kritik uyarı: ‘2018 krizindeki seviyeyi aştınız’

Oxford Economics'in Türkiye'ye ilişkin hazırladığı son raporda dikkat çeken uyarılara yer verildi. Rapora göre 2018'de kur krizinde yaşanan seviyenin aşıldığı belirtilirken TL'deki devalüasyonu önlemek isteyen yöneticilerin "Faizi yükseltme konusunda TCMB'ye seçenek bırakmadığı" vurgulandı.

Türkiye’de 32 bin kişi daha artık paraya ‘para’ demiyor: Korona milyonerleri

Türkiye’de korona virüsün etkili olduğu Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında toplamda 32 bin kişi daha milyonerler listesine girdi. Bu dört ayda milyonerler servetlerine 210 milyar 874 milyon TL kattı.

Tüm Avrupa’da azaldı, bir tek Türkiye’de yükseldi

Otomotiv pazarı bu yılın ilk yarısında 2019'un aynı dönemine göre yüzde 30,4 büyüyen Türkiye, Avrupa'da bu dönemde satışlarını artıran tek ülke oldu.

THY çalışanları: Sendika bu dönemde aidat almasın

Dünya genelinde COVID-19 nedeniyle havacılık sektörü tarihin en büyük krizini yaşıyor. Binlerce havayolu çalışanı işsiz kalırken süreçteki olumsuzluğun ne kadar devam edeceği de belirsizliğini koruyor. Yaklaşık dört aydır kısa çalışma ödeneği imkanından yararlanan THY çalışanları belirsizlik ortamı sürerken temmuz ayı itibarıyla yeniden, üyesi oldukları Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş) aidatı ödemeye başladı. İsmini açıklamak istemeyen birçok çalışan, ekonomik açıdan zor bir süreç yaşadıkları bu günlerde sendikanın eski maaşları oranına göre aidat alındığını belirterek duruma tepki gösterdi ve bu dönemde sendikanın kendilerinden aidat almamasını istedi.

Kuyumcular Odası Başkanı, altının yılbaşında göreceği rakamı açıkladı

Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman, altın fiyatlarındaki yükselişin devam edeceğini belirterek "Orta ve kısa vadede 500-550 lirayı görecek gibi altın. Yılbaşına da altın 550'in üzerinde 600 liraya yakın bir rakamda olması beklenmekte" ifadelerini kullandı.

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P’den Türkiye açıklaması

Dolar/TL'deki dalgalanmanın ardından uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings, Türkiye'nin olası bir faiz artışından kaçınmasının daha da zorlaştığını ifade etti.

Rekora doymayan altın için bomba tahmin: "Gram altın 600 lira olacak" İnşallah gerçek olmaz

Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman, altının 600 lira olacağını söyledi.

Elektrikli araç satışları iki kat arttı

Yılın 7 ayında Türkiye'de 191 adet elektrikli ve 8 bin 129 adet hibrit otomobil satışı gerçekleşirken, elektrikli otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 99, hibrit otomobil satışları da yüzde 47,3 yükseldi.

Kamu bankalarından mevzuat faizi hamlesi

BDDK ve Merkez Bankası ile bankalar arasında yapılan toplantıda aktif rasyosunun gevşetilmesi ile mevduat ve kredi mevduatlarının artırılması yönünde fikir birliğine varılmasından sonra sektörde ilginç gelişmeler yaşanıyor.

Atatürkçü Amerikalı profesör “bana inanmadınız” dedi, doların geleceği yeni seviyeyi açıkladı

Atatürk paylaşımları ile bilinen Amerikalı profesör Steve Hanke, Türkiye’de doların 8 lira olacağını söyledi.

Dünya Bankası’ndan kritik Türkiye uyarısı

Dünya Bankası, "Türkiye Ekonomik İzleme" raporunda, sermaye çıkışları ve rezervlerdeki düşüşün dış finansman baskılarını artırdığını belirtti. Türkiye'nin salgını görece hızlı bir şekilde kontrol altına aldığını ancak hassas durumun sürdürülebilmesi için ihtiyatlı tutumun devamının gerektiğini belirten banka, Türkiye ekonomisinin 2020'de yüzde 3,8 küçüleceği beklentisini paylaştı.

Faturalarınızı kesinlikle kontrol edin: Milyonlarca tüketiciye kritik uyarı: Bakın neden

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, tüketicilerin pek çok hizmet kolunda getirilen katma değer vergisi (KDV) indirimlerinin takipçisi olması gerektiğini bildirdi.

Pandemi sürecinde geldiler, aynı bölgeden 500’den fazla konut aldılar: İstanbul’da Çin mahallesi

Türkiye’den emlak alan yabancılarda Çinliler öne çıkmaya başladı. Pandemi döneminde dahi 500 konut aldılar. Yatırım danışmanı Hakan Bucak, 'Oluk oluk geliyorlar, 5 yıl sonra da burada üretime başlayacaklar' dedi.

Fındık üreticilerine kurutma ve pazar uyarısı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, üreticilere hastalık oluşmaması için fındığı yeterince kurutup bu şekilde depoya koymaları ve ardından pazara sunmaları tavsiyesinde bulundu.

Borçlanarak ev alma rekoru kırıldı

Türkiye genelindeki konut satışlarında aylık bazda tüm zamanların satış rekoru kırıldı.

Kira yok, faturalar yok, giyim yok, ulaşım yok: Birleşik Metal İş'ten çarpıcı araştırma

Birleşik Metal İş Sendikası Araştırmaları Merkezi'nin (Bisam) tarafından yapılan hesaplamalara göre temmuz ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı 2 bin 385 liraya oldu.

Araç sahibi olan herkesi ilgilendiriyor: Geri ödenecek...

Trafik kazası yaptıktan sonra aracını tamir ettiren ve bu nedenle aracı değer kaybına uğrayan araç sahiplerinin, değer kaybını telafi edileceği belirtildi.

Türk yetkili doğalgazla ilgili iddiaları cevapladı

Reuters'a konuşan bir Türk yetkili, "Karadeniz'de Tuna 1 kuyusunda 800 milyar metreküp doğal gaz bulundu, bu rezerv Türkiye'nin 20 yıllık doğal gaz ihtiyacını karşılayacak büyüklükte" açıklamasında bulundu.

Tüketici güven endeksi açıklandı

Tüketici güven endeksi ağustosta aylık bazda yüzde 2,2 azalarak 59,6 oldu.

Türkiye'nin tarım ürünü ithalatı arttı

Türkiye'nin Rusya'dan tarım ürünü ithalatı bir önceki yıla göre yüzde 42 artış gösterdi.

Rus doğalgazı çok pahalıya ithal ediliyor! Gerçek ortaya çıktı

Karadeniz’de keşfedilen 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi sayesinde bir başka gerçek ortaya çıktı. Hesaplamalara göre Rus doğalgazı Türkiye'ye 3 kat daha pahalıya ithal ediliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez 'Yeni kaynak bulamazsak bile bu gaz 7-8 yıllık ihtiyacı karşılar. Geriye dönük hesaplandığında gazın değeri 65 milyar dolar' demişti. 

İngilizler gerçekleştirdi: Türk ekonomisi hakkında çarpıcı anket

Reuters tarafından gerçekleştirilen ankette Türkiye'de sanayi üretiminin koronavirüs salgınını kontrol altına almak için alınan önlemlerin etkisiyle mayıs ayında yıllık bazda yüzde 22,5 daralması bekleniyor.

Trafiğe 7 ayda 526 bin 939 aracın kaydı yapıldı

Türkiye'de ocak-temmuz döneminde 526 bin 939 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı, 28 bin 373 taşıtın kaydı silindi. Böylece, trafikteki toplam taşıt sayısı 498 bin 566 arttı.

70 ton altın 1 ayda buhar mı oldu? Dünya Altın Konseyi: Türkiye altın rezervini 100 ton arttırdı Altın Madencileri Derneği: Türkiye 170 ton altın satın aldı

Altın Madencileri Derneği Başkanı Hasan Yücel, Merkez Bankası’nın Ocak-Haziran döneminde 170 ton altın satın aldığını belirtirken Dünya Altın Konseyi, altın rezervini 100 ton arttırarak 583 ton rezerv ile Dünya’da 11.sırada yer aldı.

Son dakika... Türkiye - Özbekistan uçuşları bugün başlıyor

Türkiye ile Özbekistan arasında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeni ile durdurulan tarifeli uçak seferleri bugün yeniden başlayacak.

Economist’ten Türkiye'nin bulduğu doğalgaz için "boş hayal" çıkışı

İngiliz Economist dergisinden yer alan bir makalede, Karadeniz'de keşfedilen doğalgazın dışa bağımlığı sona erdireceğine yönelik açıklamaların "Hayal" olduğu ifade edildi.

Türkiye'nin 8 aylık ihracatına tarım sektörü damgası

Kovid-19 nedeniyle birçok sektörün dış satım rakamlarında düşüş görülürken, yılın 8 ayında ihracatta artış yakalayan 7 sektörden 5'inin tarımla ilişkili olması dikkati çekti.

Dünyaca ünlü analiz kuruluşu raporunu yayınladı, Türkiye Arjantin olma yolunda

Ekonomik tahmin ve analiz kuruluşu Oxford Economics’in raporuna göre, Türkiye enflasyondaki artışla Arjantin’den sonra ikinci sırada geliyor.

Türkiye Sigorta ile sektörde yeni bir dönem başlıyor

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez "Yeni Ekonomi Planı’nda belirtilen, sigorta sektörünün penetrasyonunun artması, bankacılık dışı finansal sektörün payının yükseltilmesi, Türkiye’nin tasarruf bazının artırılması, bölgesel ve hatta küresel sigorta lideri bir şirket oluşturulması amaçlarıyla çıktığımız yolculuğumuzda bugün önemli bir dönüm noktasındayız" dedi.

Moody's Türkiye ile ilgili kararını verdi! Durum iç açıcı değil

Moody’s Türkiye’nin kredi notunu B1’den B2’ye düşürdü. Görünümü negatif olarak teyit etti.

Tarım teknolojileri TEKNOFEST'te görücüye çıkıyor

Türkiye, son yıllarda sağlıktan savunmaya, sanayiden uzaya kadar birçok alanda yerli ve milli teknolojilere odaklanırken tarım teknolojilerindeki yenilikler de TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'ne taşındı. Festivalde bu yıl ilk kez tarım teknolojileri de yarışıyor.

Tarım ÜFE ağustosta arttı

Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım ÜFE) ağustosta bir önceki aya göre yüzde 0,22, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,36 arttı.

Perakende satış endeksleri açıklandı

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, temmuzda yıllık bazda yüzde 11,9 arttı.

Piyasanın göbeğindeki isim açıkladı: İşte ikinci el araç fiyatlarının düşeceği tarih: Herkes bu haberi bekliyordu

Türkiye’de sanayi ve araç üretim kapasitesi ile bilinen Kocaeli’nin Oto Ticaret Merkezi Başkanı Fahrettin Batı, ikinci el araç fiyatlarının düşeceği tarihi açıkladı.

Türkiye'nin ikinci büyük sulama barajı olacak Silvan'da önemli bir eşik aşıldı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "Diyarbakır'ın çılgın projesi olarak bilinen Silvan Barajı'nda gövde dolgusu tamamlandı. Bu devasa barajın 2020 yılı sonu itibarıyla ön yüz beton imalatlarını bitirmeyi, 2021 başlarında ise barajı su tutmaya hazır hale getirmeyi hedefliyoruz" dedi.

Türkiye, 50 yıl sonra Amerika'ya rakip oluyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nce geliştirilen ve ürünü geliştiren ziraat mühendisinin adı verilen yer fıstığı çeşidi ‘Ayşehanım’ın çiftçilerin yeni alternatifi olması hedefleniyor.

İnternetten alışveriş yaparken dikkat edin. Yetkili isimden çok önemli uyarı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, online alışveriş yapan vatandaşlara ürünlerin ambalajını, son kullanma tarihini mutlaka kontrol etmeleri, güvenilir sitelerden alışveriş yapmaları uyarısında bulundu.

Türkiye’ye bu yaz en çok hangi ülkeden turist geldi. İşte o rakamlar

Türkiye'yi, ocak-ağustos döneminde 7 milyon 255 bin 107 yabancı turist ziyaret etti. Turistlerin geldiği ülkeler arasında 789 bin 602 kişiyle Almanya ilk sırada yer aldı.

Türkiye’de borçlu mükellefler uzlaşma ile 207 milyon lira cezadan kurtuldu

Devletle mükellef arasında vergi uzlaşmaları hem iş yükünün hem de ceza miktarını azalmasına neden oldu. Geçen yıl vergi tarhiyatı sonrasında 43 bin 562 dosyada uzlaşmaya varıldı, uygulama sonrasında yaklaşık 256 milyon liralık ceza tutarı 49 milyon lira olarak belirlendi

TÜBİTAK personel alacak

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsünde (TÜSSİDE) görev yapmak üzere 34 personel istihdam edecek.

Türkiye Varlık Fonu'ndan itiraf gibi rapor

Türkiye Varlık Fonu’nun açıkladığı finansal rapora göre, bünyesinde 20 şirketi bulunduran fonun karı 2019 yılında yüzde 48,3 azaldı.

Merkezi Kayıt Kuruluşu'nun faaliyet alanı genişletildi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından, Merkezi Kayıt Kuruluşu AŞ'nin (MKK) elektronik yönetim kurulu sistemi servis sağlayıcılığı hizmetinin kapsamının genişletilmesine karar verdi.

Çimento sektörünün ihracatı arttı

Türk çimento sektörünün, bu yılın ocak-eylül dönemindeki ihracatı miktar bazında yüzde 38,3 artışla 24 milyon tonu aştı, dış satım geliri de yüzde 25 artışla 845 milyon dolara yükseldi.

Yabancı yatırımcılar normalleşme adımlarıyla alışa geçti

Yurt dışında yerleşik kişiler geçen hafta yaklaşık son üç yılın en güçlü hisse senedi ve Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) alımını yaparken, analistler, söz konusu varlıklara gösterilen talepte ekonomi yönetiminin attığı normalleşme adımlarının önemi rol oynadığını ifade ediyor.

İş dünyasından "Suudi Arabistan" ile ilgili ortak açıklama

Türk ekonomisinin önde gelen sivil toplum ve meslek kuruluşları, ortak açıklamayla son dönemde Türkiye'den ithalatı engelleme girişimlerine karşı Suudi Arabistan yetkililerini, ticari ve ekonomik ilişkilerdeki sorunları çözmek için somut adımlar atmaya çağırdı.

Volkswagen'den flaş Türkiye kararı

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'de fabrika kurmaktan vazgeçen Volkswagen şimdi de kamyon fabrikası MAN ile gündemde... Şirketin Almanya ve Avusturya’da kapatılan fabrikalarını Türkiye’ye taşıma kararı aldığı belirtiliyor.

Azerbaycan, Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayi ihracatında ilk sırada

Türkiye'nin savunma ve havacılık sanayi sektörü, geçen ay en fazla ihracatı 77 milyon 167 bin dolarla Azerbaycan'a gerçekleştirdi.

IMF'den küresel ekonomide bu yıl yüzde 4,4'lük daralma beklentisi

Uluslararası Para Fonu, dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 4,4 küçülmesinin beklendiğini bildirdi.

Dünyaca ünlü rezervasyon sitesi Booking.com'dan flaş Türkiye kararı

Dünyaca ünlü online rezervasyon sitesi Booking.com Türkiye’de ofis açmayı ve vergi ödemeyi kabul etti. Böylece kapalı olan siteye Türkiye'den erişim yeniden sağlanacak.

Merkez Bankası'nın rezervleri açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri geçen hafta 43 milyon dolar azalarak 83 milyar 595 milyon dolara geriledi.

TÜROFED Başkan Yardımcısı Tacettin Özden açıkladı. İşte güvenli turizm sertifikalı otellerdeki doluluk oranı

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Tacettin Özden, korona virüs sürecinde güvenli turizm sertifikası alıp kapılarını misafirlerine açan otellerde doluluk oranının yüzde 80'e kadar çıktığını açıkladı.

Ticaret Bakanlığı'ndan internetten alışveriş yapan vatandaşlara çok önemli uyarı

Ticaret Bakanlığı, internetten alışveriş yapan vatandaşların mağduriyet yaşamaması için uyarılarda bulundu. Bakanlık, internet sitesinde satıcının ticari unvanı, adresi, sabit telefonu, MERSİS numarası, ETBİS kaydı, güven damgası gibi bilgilerin olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiğini belirtti.

Marmara'da balıkçılar onu tutmak için birbiri ile yarışıyor: Kilosu tam tamına 200 lira

Marmara'da nadir olarak görülen kalkan balığının kilosunun 200 lirada satıldığı belirtildi.

Mobilyada talep yoğunluğu yıl sonuna kadar sürecek

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle mart, nisan ve mayıs aylarını kapalı geçiren sektörün hazirandan itibaren yoğun bir şekilde çalışmaya başladığını, talep yoğunluğunun yıl sonuna kadar devam etmesini beklediklerini bildirdi.

Konut metrekare fiyatları tarihi zirvesini gördü

Türkiye genelinde konut metrekare ortalama birim fiyatı, yükselişini 17 aydır sürdürerek ağustos sonunda 3 bin 530 lira ile tüm zamanların zirvesini gördü.

Türkiye'den Suudi Arabistan'a cevap böyle geldi. Türk malı ürünleri almayın çağrısı yapılmıştı

Suudi Arabsitan'ın Türk malı ürünlere yönelik başlattığı boykot kampanyasının ardından PETKİM’in başvurusu üzerine Ticaret Bakanlığı, “alçak yoğunluk polietilen” ile ilgili olarak Arabistan aleyhine damping soruşturması başlattı. Bakanlığın Suudi Arabistan hakkında ilk kez bir soruşturma başlattığı bildirildi.

Suudi Arabistan'ın boykotu Türkiye'deki emlak satışlarını vurdu

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud’un da Türkiye’ye boykottan yana tavır aldığının iddia edilmesinin ardından Suudilerin Türkiye’de emlak alışının tamamen kesildiği emlak alanlarında satması konusunda baskı yapıldığı iddia edildi.

Türkiye'de bir ilk! Artık Trabzon'da üretiliyor

Türkiye’de ilk kez Trabzon Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde Ar-Ge çalışmaları yürüten ATİGENCELL Hücre ve Doku Merkezi’nde yerli ve milli Allogreft (kemik küp ve kemik cips gibi) üretimi yapıldı.

Ford ve Volkswagen'den çok önemli Türkiye kararı

Amerikan otomobil markası Ford ile Alman Volkswagen'in ortak geliştireceği ticari araçları Türkiye'de üretecekleri netlik kazandı. Kocaeli'de bulunan fabrikaya, ilave olarak 2.000-2.500 arası istihdam sağlanacağı da belirtildi.

2021’de başlıyor artık vergi alınacak yılda 2 defa

Geçtiğimiz dönem ertelenen değerli konut vergisinin 2021’de yürürlüğe gireceği belirtildi.

Türkiye açık ara dünya lideri olacak!

Türkiye, dünya kuru üzüm ihracatının yüzde 36’sını tek başına yapmayı hedefliyor

Kovid-19 sürecinde makarna tüketimi arttı

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde makarna tüketiminin arttığını bildirdi.

Ünlü vergi uzmanı Bingöl, 2021 bütçesindeki flaş gerçeği açıkladı

Vergi uzmanı Ozan Bingöl, 2021 bütçesi ile ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Uzman isim doların neden yükseldiğini açıkladı ve ekledi: Baskı artıyor

Doların TL karşısında yükselişe geçmesinin ardından, yükselmenin nedenleri merak edilmeye başlandı. Uzman isim Uğraş Ülkü, Türkiye’de doların yükselmesinin en büyük nedeninin yabancı yatırımcıların piyasadan çıkması olarak değerlendirdi.

Ünlü ekonomist Özgür Demirtaş, “Lütfen, Allah aşkına lütfen” dedi ve açıkladı.

Ünlü ekonomist Özgür Demirtaş, Türkiye’nin ucuz işgücüne özenmemesi gerektiğini belirterek, “Türkiye: Ucuz işgücüne özenmemeli. Bangladeş olmaya özenmemeli. Lütfen artık hata yapmayalım. Allah aşkına lütfen” dedi.

250 milyon TL yatırımla 400 kişiye istihdam

Nestle Türkiye Medikal Beslenme Ürünleri Fabrikası’nın temeli Bursa’da atıldı

Otomotivde Türkiye yükselişe geçti

Avrupa otomotiv pazarında eylül ayında kaydedilen toparlanmaya karşın, Türkiye otomotiv pazarı hem eylül ayı hem de ocak-eylül 2020 dönemindeki güçlü performansıyla dikkati çekiyor.

Türkiye’nin yılın 10 ayındaki halı ihracat rakamları açıklandı

Türkiye İhracatçılar Meclisi Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, 10 ayda 2 milyar 57 milyon 553 bin dolarlık halı ihracatı gerçekleştirildiğini açıkladı.

Türkiye'den Balkanlara 10 ayda 10 milyar doları aşkın ihracat

Türk şirketleri, yılın 10 ayında Balkan ülkelerine 10 milyar 213,6 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Söz konusu dönemde en fazla ihracat gerçekleştirilen Balkan ülkesi 3 milyar 47,6 milyon dolarla Romanya olurken, Kovid-19'un tüm olumsuz etkilerine rağmen dış satım hacminde Sırbistan'a yüzde 5,6'lık ve Kosova'ya yüzde 2,6'lık yükseliş yaşandı.

Piyasanın kalbindeki isim altın fiyatlarına ne olacağını açıkladı. Bu bilgiler olmadan kuyumcuya gitmeyin

Türkiye ve dünya piyasasında yaşanan gelişmelerin ardından altın fiyatlarının ne yönde seyredeceği de tüketiciler ve yatırımcılar tarafından merak edilmeye başlandı. Altın ticaretinin kalbindeki isimler arasında yer alan Mehmet Ali Yıldırımtürk, altın fiyatlarındaki artışın devam edeceğini söyledi.

Bankada altını olanlar için karar çıktı, hepsi tek tek bildirilecek

Yurtdışında yaşayan Türkler, Türkiye'de banka hesabı, finansal geliri, emeklilik ya da kira geliri, faiz geliri olan herkes 2020 itibari ile hesap dökümünü vatandaşı oldukları ülkelere bildirecek. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Hukuk İşleri Koordinatörü Fatih Nişancı, altın hesaplarının da bildirileceğini ancak bankada kasası bulunanların bu durumu bildirmeyeceğini söyledi.

Türk ekonomi profesörü Türkiye ekonomisindeki acı gerçeği açıkladı: Önümüzdeki günlerde yaşanacak

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalçın Karatepe, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bahsettiği 'acı reçetenin' Türk halkını yoksullaştıracağını söyledi.

TESK'ten indirim kampanyası uyarısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, indirim kampanyalarına karşı vatandaşların tedbirli olması gerektiğini belirterek, "Yanıltıcı kampanya ve reklam yapan firmalara cezai işlem uygulanmalı. İndirim sezonu yılda iki kez olmak üzere sınırlandırılmalı ve indirimler izinle olmalı." çağrısında bulundu.

Türksat AŞ ile Türkiye Sigorta'dan iş birliği

Türksat AŞ ile Türkiye Sigorta arasında haberleşme uydularının 1 yıl süreyle sigortalanması için iş birliği yapılacak.

Konut satış istatistikleri açıklandı

Türkiye'de konut satışları, ekimde yıllık bazda yüzde 16,3 azalarak 119 bin 574 oldu.

5 yılda 1,5 milyon konutun dönüşümü planlanıyor

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, "Kentsel dönüşüm eylem planına göre önümüzdeki 5 yılda 1,5 milyon konutun dönüştürülmesi hedefleniyor." dedi.

Piyasanın kalbindeki isim "Türkiye için tehlike çanları çalıyor" dedi ve tarihini açıkladı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfedarasyonu(TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, son gelen yasakların ardından birçok esnafın kapısına kilit vuracağını söyledi.

TCMB repo ihalesiyle piyasaya 10 milyar lira verdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün geleneksel yöntemle düzenlediği 16 Aralık vadeli repo ihalesi ile piyasaya 10 milyar lira verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ihracatçılarla buluştu

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) heyetini kabul etti.

Yeniçağ TV’ye konuşan genç Türkiye’nin gündemine oturdu, doktora öğrencisi kabak çekirdeği satıyor

Yeniçağ TV tarafından gerçekleştirilen bir röportajda doktora öğrencisi bir gencin iş bulamadığı için kabak çekirdeği satması Türkiye’deki acı tabloyu ortaya koyarken ülke gündemine de oturdu.

Sürücülere çok önemli uyarı

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğü ve yağışların başladığı bölgelerdeki sürücülerin araçlarında kış lastiği kullanmak için 1 Aralık'ı beklememesi gerektiğini bildirdi.

TESK Başkanı Palandöken'den bandrolsüz içki uyarısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bu ay sonu itibarıyla evsel amaçlı etil alkolün raflardan kaldırılacağını belirterek, "Vatandaşlarımız daha bilinçli olmalı ve merdiven altı sahte alkol yerine, bandrollü şişeleri tercih etmeli." ifadesini kullandı.

Türkiye’deki mısır üretiminde bu yıl rekor beklentisi

Türkiye'de geçen yıl 6 milyon ton olarak kayıtlara geçen mısır üretiminin bu yıl 6,5 milyon tonu bularak Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaşması bekleniyor.

Kapasite kullanım oranı kasımda arttı

İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), kasımda bir önceki aya göre 0,4 puan artarak yüzde 75,8 seviyesine yükseldi.

Türkiye kış turizminde ön plana çıkıyor

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, "Gerek iç pazardan gerekse Rusya, Ukrayna ve Polonya pazarlarından kış turizmi merkezlerimize ilgi mevcuttur. Türkiye kış turizminde ön plana çıkıyor." dedi.

10 ayda 14 milyon turist

2020 yılının ilk 10 ayında gelen yabancı turist sayısı 11.2 milyon oldu. Geçen yıla göre turist sayısında yaşanan kayıp yüzde 72’yi aştı. Salgın döneminde alınan güvenlik önlemleri sayesinde bu kadar turist ağırlandığına dikkat çeken sektör temsilcileri, turist sayısının Türkiye için yeterli olmadığını ancak gelecek yıl için umutlandırdığını söyledi.

Varank: Türkiye, rüzgar türbini ekipman üretiminde Avrupa'da ilk 5'te yer alıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin rüzgar türbini ekipman üretimi yapan büyük ölçekli tesisleriyle Avrupa'da ilk 5 ülke içinde yer aldığını belirterek, "Hem kara hem deniz üstü rüzgar türbin ekipmanlarının üretiminde, yurt içi sanayimizi rekabetçi bir noktaya taşımayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası'ndan gece yarısı çıkan zorunlu karşılık kararı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, bankaların tabi olduğu zorunlu karşılık uygulamasında değişiklik yaptı.

Altın sert düştü, petrol fırladı

Covid-19'a karşı geliştirilen aşılara ilişkin olumlu haberlerin ardından, yatırımcıların güvenli liman varlıklardan çıkışlarını artırmasının etkisiyle altının ons fiyatı 1,800 doların da altına inerek, 1,780 dolara kadar geriledi.

Aegon Türkiye'deki faaliyetlerini sattı

Sigorta şirketi Aegon, Türkiye dahil 4 ülkedeki faaliyetlerini Vienna Insurance Group'a sattı.

Bir ilk gerçekleşiyor, İstanbul’dan Çin’e 9 bin kilometrelik yolculuk

Marmaray'dan geçerek Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattı ve Hazar Geçişli Doğu-Batı Orta Koridor üzerinden Çin'e ulaşacak ihracat treninin 8 bin 693 kilometre yol alıp, 2 kıta, 2 deniz ve 5 ülke geçerek yükünü Çin'e 12 günde ulaştıracağı belirtildi.

İkinci el online oto pazarında satılık araç sayısı artarken, alıcı sayısı azaldı

İkinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar, kasımda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 ve ekim ayına göre yüzde 34 düşerken, ilana çıkan araçların yüzde 34'ü satıldı.

Otomotiv sektöründen kasımda 2,7 milyar dolarlık ihracat

Türkiye'nin otomotiv endüstrisi, geçen ay gerçekleştirdiği 2,7 milyar dolar dış satımla 2020'nin aylık bazda ikinci en yüksek ihracat rakamına ulaştı.

Her tahmini doğru çıkan Evren Devrim Zelyut, dolar kurunu tepetaklak edecek olayı açıkladı. Uyarı üstüne uyarı yaptı

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunda düzeltmeye gitmemesi dolar kuru açısından oldukça önemli bir faktör olarak gösterilirken, Yeniçağ Gazetesi Ekonomi Yazarı ve Avrasya Yatırım’dan Evren Devrim Zelyut Moody’s aldığı kararı dolar kuru açısından değerlendirdi. Zelyut, sonraki dönemde kuvvetle muhtemel Türkiye’nin kredi notunu düşüreceği uyarısında bulunduğunu söyledi.

Vodafone Türkiye’ye Yeni CEO

Vodafone Türkiye CEO’su olarak Engin Aksoy atandı.

Bakan Varank'tan yerli aşı açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Tasarım, prototip aşı ve hayvan çalışmaları aşamaları sonrasında 4 aşı adayımız hayvan deneylerini başarıyla tamamlamış durumda." açıklamasında bulundu.

TCMB ile Azerbaycan Merkez Bankası arasında işbirliği

TCMB ile Azerbaycan Merkez Bankası, merkez bankacılığı konularında işbirliğinin geliştirilmesine zemin oluşturmak üzere Mutabakat Zaptı imzaladı.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ekonominin gerçek durumunu açıkladı

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, ülke ekonomisinin en temel sermayesinin güven olduğunun altını çizerek, “Petrol gibi doğal kaynağı, yeterli sermayesi, tasarruf fazlası olmayan bir ülke dış kaynak kullanmak zorunda. Dış kaynak kullanabilmek için de güven duyulan bir taraf olunmalı. Güven sarsıldığında problem çıkar. güvenin de karşılığı basittir aslında; Hukuk ve Serbest Piyasa…" dedi.

Hollanda ile Türkiye arasında uçuşlar yeniden başladı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) Hollanda ile Türkiye arasındaki uçak seferlerinin yeniden başladığını bildirdi.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’dan enflasyon mesajı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal, kurum olarak, enflasyon hedeflemesi rejimi çerçevesinde fiyat istikrarına odaklı para politikasını kararlı bir şekilde uygulayacaklarını açıkladı.

Ekonomik güven endeksi açıklandı

Ekonomik güven endeksi, aralıkta aylık bazda yüzde 3,5 azalarak 86,4 değerine geriledi.

Sağlık turizmi 2021’de rekora hazırlanıyor

2019’da 3 milyar dolar büyüklüğe ulaşan sağlık turizmi bu yılı yüzde 20 kayıpla kapatıyor. Türkiye Sağlık Turizm Derneği (TÜSATDER) Başkanı Uzm. Dr. Servet Terziler, “Bu yılın ilk çeyreğini de hasarsız atlatırsak ikinci ve üçüncü çeyrek itibariyle sağlık turizmi 2019 rakamlarını geçecek.” dedi.

12 bin ATM ücretsiz kullanılacak

ING Türkiye, özel bankalar ile gerçekleştirdiği işbirlikleriyle ATM ağını genişletmeye devam ediyor.

Tavuk yumurtası üretimi azaldı

Türkiye'nin tavuk yumurtası üretimi, kasımda aylık bazda yüzde 0,9 azalarak 1 milyar 693 milyon 589 bin adet oldu.

İnek sütü miktarı yüzde 1,2 arttı

Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre toplanan inek sütü miktarı yüzde 1,2 arttı

Ekim ayı işsizlik rakamları açıklandı

Türkiye'de işsizlik oranı, Ekim 2020'de 2019'un aynı ayına göre 0,7 puan azalarak yüzde 12,7 oldu. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 391 bin kişi azalarak 4 milyon 5 bin kişiye geriledi.

Kapasite kullanım oranı azaldı

İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), ocakta bir önceki aya göre 0,2 puan azalarak yüzde 75,4 seviyesine indi.

Enflasyon Raporu 28 Ocak'ta açıklanacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal, "Enflasyon Raporu 2021-I"in tanıtımı amacıyla 28 Ocak Perşembe basın bilgilendirme toplantısı düzenleyecek.

TÜİK açıkladı. GSYH'den 2019'da en yüksek payı yüzde 30,7 ile İstanbul aldı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) İl düzeyinde yapılan hesaplamalarına göre, 2019'da gayrisafi yurt içi hasıladan (GSYH) en yüksek pay 1 trilyon 327 milyar 452 milyon lirayla (yüzde 30,7) İstanbul'un oldu, bu ili Ankara ve İzmir takip etti.

En fazla ihracat artışına mücevher sektörü imza attı

Mücevher, geçen ay yüzde 13,4'lük yükselişle en fazla ihracat artışı kaydeden sektör oldu.

BES 12,6 milyon katılımcıya ulaştı

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) raporuna göre, 2020 sonu itibarıyla Bireysel Emeklilik Sistemi'nin (BES) katılımcı sayısı 12,6 milyona ulaşırken, yaklaşık portföy büyüklüğü 171 milyar lira oldu.

2021'in ilk ayında 158 ülkeye ihracat

Otomotiv ve tekstil başta olmak üzere birçok alanda önemli üretimin yapıldığı Bursa'dan 2021'in ilk ayında 158 ülke, serbest bölge ve özerk bölgeye ürün gönderildi.

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi ocakta 49,9 oldu

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, ocakta 49,9 olarak gerçekleşti.

Otomotiv sanayisinin üretimi azaldı

Otomotiv sanayisinin üretimi geçen ay 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 3 azalarak 106 bin 176 adet, otomobil üretimi de yüzde 9 düşerek 68 bin 777 adet olarak gerçekleşti.

Patates ve soğanda pazarlama şart

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, patates ve soğanda pazarlama sorunlarına ve gübre fiyatlarının düşürülmesine ilişkin açıklama yaptı.

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu, ocak ayına ilişkin YD-ÜFE verilerini açıkladı. Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE), ocakta aylık bazda 1,37 arttı.

İş gücü girdi endeksleri açıklandı

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında istihdam endeksi, geçen yılın dördüncü çeyreğinde, yıllık bazda yüzde 4,5 yükseldi.

Kapasite kullanım oranı şubatta azaldı

İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), şubatta bir önceki aya göre 0,5 puan azalarak yüzde 74,9 seviyesine indi.

Bakır Eylül 2011'den bu yana en yüksek seviyesinde

Emtia piyasasında işlem gören ürünlerde geçen hafta kayda değer yükselişler görüldü. Özellikle bakırın fon fiyatları ton başına 9 bin doları aştı.

Fitch direktöründen Türkiye için olumlu senaryo

Fitch Ratings Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe "Temel senaryomuzda, mevcut politika karışımının sürdürülmesinin cari açıkta azalmayı, enflasyonda kademeli düşüşü ve 2021-2022'de uluslararası rezervlerde ılımlı bir toparlanmayı desteklemesi var" dedi.

Enerji ithalatı yüzde 35.8 azaldı

Türkiye'nin enerji ithalatı için ödediği tutar, ocakta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 35,8 azalarak 2 milyar 636 milyon 566 bin dolara geriledi.

Hollandalı yatırıma uzun vadeli bakıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerine göre Hollanda, Türkiye’ye 2002-Ekim 2020 döneminde en çok uluslararası doğrudan yatırım yapan ülke konumunda bulunuyor.

Kur Alış Satış
Altın
...
- -
Ons
...
- -
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Euro/Dolar
...
- -
Dolar/Kg
...
- -
Euro/Kg
...
- -
Gümüş
...
- -
Alış Satış
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Sterlin
...
- -
Japon Yeni
...
- -
Kanada Doları
...
- -
Avustralya Doları
...
- -
Norveç Kronu
...
- -
Danimarka Kronu
...
- -
İsveç Kronu
...
- -
İsviçre Frangı
...
- -
Suudi Riyali
...
- -
Alış Satış
Çeyrek(Yeni)
...
- -
Çeyrek(Eski)
...
- -
Yarım(Yeni)
...
- -
Yarım(Eski)
...
- -
Tam(Yeni)
...
- -
Tam(Eski)
...
- -
Ata(Yeni)
...
- -
Ata(Eski)
...
- -
Ata5(Yeni)
...
- -
Ata5(Eski)
...
- -
Ata2.5
...
- -
Reşat
...
- -
Gremse(Yeni)
...
- -
Gremse(Eski)
...
- -

Kur Çevirici

Miktar


06:12 küçük