TBMM Haberleri

Güzelyurt’ta ilk sondaj

Türkiye, Doğu Akdeniz’de Rumlar’ın özel şirketlere tek taraflı ruhsat verdiği 7. Parsel’deki Güzelyurt-1 kuyusunda sondaja başlıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Bu sabah ilk matkap döndü. Yavuz gemisi en derin noktalardan birinde sonuca ulaşmak için çalışıyor. Bölgeye üçüncü sondaj gemisini göndermek için girişimlere başladık” dedi.

İki yeni vergi yolda!

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulacak Yeni Vergi Yükümlülükleri Taslağı'nda, Kurumlar Vergisi'nde indirim öngörülürken, "Dijital Hizmet Vergisi" ve "Değerli Konut Vergisi" adı altında iki yeni vergi getiriliyor.

Konaklamada yıldıza göre vergi

Konaklama Vergisi 5 yıldızlı oteller için gecelik 18 lira olarak uygulanacak. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen önergeyle konaklama vergileri maktu oldu ve otelin yıldız sayısına göre basamaklandırıldı.

Tartışmalı vergi teklifi komisyondan geçti

Gelir vergisi tarifesine yeni dilim ve oran eklenmesi gibi düzenlemeleri de içeren kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Gemi söküm rantı!

Gemi sökümü sırasında meydana gelen çevre felaketlerinin ardından verilen cezaları soran CHP’li Murat Bakan’a gelen yanıtta firmalara yedi yılda 7 milyon TL civarında ceza verildiği belirtildi. 2002 ile 2012 yılları arasındaki cezalar ise açıklanmadı.

Tepki çeken konaklama vergisinde geri adım

Turizm sektörü ile vatandaşın tepkisine neden olan konaklama vergisinde değişikliğe gidildi. TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen önergeyle teklifin ilk halindeki düzenlemeye dönüldü.

Konaklama vergisi yüzde 2 oldu

TBMM Genel Kurulu’nda yapılan düzenleme ile konaklama vergisi yüzde iki olarak belirlendi. Dün akşam kabul edilen önergeyle, teklifin ilk halindeki düzenlemeye dönüldü. AK Parti’nin kabul edilen önergesine göre “konaklama vergisini” içeren düzenleme şöyle değiştirildi:

Yeni ekonomi paketi geliyor

Değerli konut, konaklama vergisinin ardından yeni bir ekonomi paketi geliyor. 2020 bütçe görüşmelerinin ardından Meclis gündemine gelmesi beklenen pakette şimdiye kadar yapılandırmaları bozulanlara yeni bir şans verilmesi planlanıyor.

Berat Albayrak’tan cari fazla açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Meclis'te devam eden 2020 Bütçe Görüşmelerine ilişkin yaptığı konuşmada, "Bu yıl cari fazla vereceğimiz bir yıl olacak" dedi. Albayrak, “Güçlüyüz, çünkü tarihin en büyük 3 kur saldırısına rağmen düşmeden, yıkılmadan yolumuza devam ediyoruz” ifadesini kullandı.

Berat Albayrak’tan cari fazlalık açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Meclis'te devam eden 2020 Bütçe Görüşmelerine ilişkin yaptığı konuşmada, "Bu yıl cari fazla vereceğimiz bir yıl olacak" dedi. Albayrak, “Güçlüyüz, çünkü tarihin en büyük 3 kur saldırısına rağmen düşmeden, yıkılmadan yolumuza devam ediyoruz” ifadesini kullandı.

TBMM'ye geldi ancak geçmedi: Karşılıksız çekler hakkında yeni düzenleme

AKP’nin Meclis’e verdiği yeni torba kanunda karşılıksız çeklerle ilgili bir düzenleme de yer aldı. Karşılıksız çek verenlere yeniden cezaevine girmemeleri için yüzde 10’unu ödemeleri halinde 26 Haziran’a kadar tanınan süre bir yıl uzatıldı. Düzenleme yaklaşık 330 bin kişiyi ilgilendiriyor.

Karşılıksız çeke af gibi düzenleme: 1 yıl 'açık çek'

Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete'de yayınlandı: Vakıfbank için çok konuşulacak düzenleme

Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Normalleşme süreciyle beraber primler İşsizlik Fonu’ndan karşılanacak

AKP’nin ekonomik alanda düzenlemeler içeren 10 maddelik torba teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Sunulan taslağa göre, normalleşme sürecinde çalıştıkları işyerinde haftalık normal çalışma sürelerine dönülmesi halinde sigortalı ve işveren paylarının tamamının üç ay süreyle İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak.

En büyük pay eğitime

2021 yılı bütçe teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Buna göre bütçe giderleri 1.3 trilyon, faiz hariç giderler 1.1 trilyon, bütçe gelirleri 1.1 trilyon, vergi gelirleri 922 milyar lira, bütçe açığı 245 milyar lira öngörüldü. Bütçede en fazla pay 211 milyar lira ile eğitim hizmetlerine ve bu hizmetleri yürüten kuruluşlara ayrıldı.

TBMM'den tarıma dev kaynak!

Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) sunulan 2021 yılı bütçesinde tarım ve sulamaya ayrılan kaynak 57,5 milyar lirayı bulurken, tarımsal destek programları için öngörülen ödenek 22 milyar lira oldu.

Vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılması kanun teklifi mecliste kabul edildi. Borç yapılandırılması kanunlaştı

Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, MTV, ÖTV, tüm idari para cezaları, KYK borçları, Hazine alacaklarını kapsayan vergi borçları yapılandırılacak. Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları ile orman köylülerinin kullandığı krediler de yapılandırılabilecek.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’dan enflasyon mesajı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal, kurum olarak, enflasyon hedeflemesi rejimi çerçevesinde fiyat istikrarına odaklı para politikasını kararlı bir şekilde uygulayacaklarını açıkladı.

Sağlık çalışanlarına toplu zam, bütçe sonrası

Tüm sağlık çalışanlarının maaşında artış sağlayacak olan ek ödeme çalışması bütçe görüşmelerinden sonraya ertelendi.

Stokçuluğa yeni tanım

Yüksek fiyat artışlarından sorumlu tutulan fırsatçı ve stokçulara verilen cezaların arttırılması için yapılan yasal düzenleme bugünden itibaren TBMM Genel...

Maaş vergisine asgari ücret ayarı

Tüm çalışanları yakından ilgilendiren düzenlemeyle ilgili beklenen önerge, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda verildi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda...

Torba teklif görüşmeleri sürüyor: Finans sektöründen 10 milyar TL’lik gelir

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, torba yasa teklifinin görüşmelerini sürdürüyor. Toplam 3 gün sürecek teklifin geneli hakkındaki görüşmelerde, düzenlemelerin...

Kritik kanun teklifi TBMM'den geçti! Muhtar maaşları, vergi suçlarında etkin pişmanlık...

TBMM Genel Kurulu’nda, muhtar maaşlarını asgari ücretin altında olmayacak şekilde düzenlemeyi de içeren, Vergi ve Ekonomi Paketine ilişkin yasa teklifi AK...

ABD ile ticarette 4 başlık masada

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabiî Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Türkiye ile ABD arasındaki 100 milyar dolarlık ticaret...

Hal Yasası için çalışmalar hızlandı

İki yıldan fazla süredir üzerinde çalışılan ve bir türlü TBMM gündemine getirilemeyen Hal Yasası’na ilişkin çalışmalar hızlandı.

Kur Alış Satış
Altın
...
- -
Ons
...
- -
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Euro/Dolar
...
- -
Dolar/Kg
...
- -
Euro/Kg
...
- -
Gümüş
...
- -
Alış Satış
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Sterlin
...
- -
Japon Yeni
...
- -
Kanada Doları
...
- -
Avustralya Doları
...
- -
Norveç Kronu
...
- -
Danimarka Kronu
...
- -
İsveç Kronu
...
- -
İsviçre Frangı
...
- -
Suudi Riyali
...
- -
Alış Satış
Çeyrek(Yeni)
...
- -
Çeyrek(Eski)
...
- -
Yarım(Yeni)
...
- -
Yarım(Eski)
...
- -
Tam(Yeni)
...
- -
Tam(Eski)
...
- -
Ata(Yeni)
...
- -
Ata(Eski)
...
- -
Ata5(Yeni)
...
- -
Ata5(Eski)
...
- -
Ata2.5
...
- -
Reşat
...
- -
Gremse(Yeni)
...
- -
Gremse(Eski)
...
- -

Kur Çevirici

Miktar


23:20 büyük