araç Haberleri

Ağustos ayında kaydı yapılan taşıt sayısı yüzde 42,2 azaldı

TÜİK, 2019 Ağustos dönemi motorlu kara taşıtları verilerini açıkladı. Buna göre Ağustos ayında trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı bir önceki aya göre yüzde 42,2 azalırken, geçen yılın aynı ayına göre trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı yüzde 38,7'ye düştü.

İsrafın faturası vatandaşa kesildi!

85 milyar açığı olan bütçeden harcanan kalemler dudak uçuklatıyor. Kiralama ve temsil giderleri yüz milyonlarca lira tutuyor.

Yüzlerce araç çürümeye terk edildi

Ankara'da haciz, trafik cezası borçları veya çeşitli nedenlerle yediemin otoparkına çekilen yüzlerce araç, sahipleri borçlarını ödeyemediği için çürümeye terk edildi.

VakıfBank’ın dış borç hamlesine Dubai bankası aracı oldu

VakıfBank, 17 ülkeden 28 bankanın katıldığı sendikasyon kredisi ile 530 milyon lira dış borç aldı. Söz konusu krediye Dubai merkezli Emirates NBD Capital’ın aracılık etmesi dikkat çekerken, proje teminatlı fonlama ile birlikte elde edilen dış borç 730 milyon doları buldu.

Gülizar Biçer Karaca: “Elektrik üretimi, tüketimin 3 katı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, AKP iktidarının ülkeyi plansız büyüme hamleleriyle çöküşe sürüklediğini belirterek, elektrik üretiminin tüketimin 3 katı olduğunu söyledi.

"Türkiye'nin Otomobili" hem ekonomiye hem sağlığa dost

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl: - "Gelişmiş ülkelerde 2030'a kadar dizel araçlar kademeli olarak yasaklanacak. 2050'ye kadar benzinli araçların da satışının yasaklanması planlanıyor.

Volkswagen 2019'da 10.8 milyon araç sattı

Alman otomobil üreticisi Volkswagen (VW) Grubu, araç satışlarının geçen yıl 10,8 milyon adede ulaştığını duyurdu.

Bakan Dönmez, hidrojen yakıtlı otomobili test etti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez "Araç kendi içerisinde bir nevi hibrit. Normal elektrikli araçlara hidrojen yakıtlı pilleri koyduğumuzda menzil uzayacak" dedi.

Araç kiralamaya düzenleme şart

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Başkan Yardımcısı ve Garanti BBVA Filo Genel Müdürü Ayşegül Gülgör, araç kiralama sektöründe düzenlemeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Bu haftanın kazandıranı belli oldu

Bu hafta yatırım araçları kazandırdı. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftayı yüzde 0,55 artışla 122.141,75 puandan tamamladı. Endeks, hafta içinde en yüksek 124.536,60 en düşük 120.761,40 puanı gördü.

Elektrikli araçlar yakıt maliyetini yüzde 80 azaltıyor

Ev ve iş yerlerindeki elektrikli araç şarj istasyonlarında 100 kilometrelik menzil için dolum maliyeti, gece saatlerinde 6-7 lira, gündüz saatlerinde ise 8-10 lira olarak hesaplanıyor.

"Otomotiv üssü"nden dış pazara günde 1343 araç gönderildi

Otomotiv devleri TOFAŞ, OYAK Renault ve Karsan'a ev sahipliği yapan Bursa'da, 2019'da günde 1676 araç üretildi, bunların yüzde 80,13'lük kısmı olan 1343 adedi ihraç edildi.

Bu hafta borsa kaybettirdi, altın ve döviz kazandırdı

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri, haftalık bazda ortalama yüzde 2,46 azalış kaydetti.

Aracını muayeneye götürecekler dikkat! Sakın inanmayın

TÜVTÜRK tarafından, ücretsiz olarak alınabilen araç muayene randevusu için telefonla veya bazı internet siteleri aracılığıyla ücret talep eden kişilere itibar edilmemesi gerektiği bildirildi.

Kişi başına en fazla araç Muğla'da

Trafiğe kayıtlı taşıt sayısının geçen yıl itibarıyla 23,2 milyon olduğu Türkiye'de yaklaşık 4 kişiye bir araç düşüyor.

Sıfır araç kuyruğu sona eriyor

Türkiye'de faaliyet gösteren yerli ve ithal araç tedarikçileri, tüketicilerin sıfır araç taleplerini bu aydan başlamak üzere nisan ile birlikte daha güçlü karşılayacaklarını belirtiyor.

Çin'de otomobil satışları yüzde 79 geriledi

Corona virüsün etkileri Çin'de sert şekilde görülmeye başlandı. Otomobil satışları Çin'de yüzde 79.1 oranında düştü.

Dikkat aracı olan herkesi ilgilendiriyor: Yeni dönem başlıyor

İkinci el otomobil alım satımında vatandaşların şikayetlerinin artmasının üzerine bakanlık harekete geçti. Ticaret Bakanlığı, ikinci el taşıt satışında, “sahte ilanla dolandırıcılığa” son vermek için ticari ilanları yetkili işletmelerin vermesi ve sahte ilanlar için ilan sitelerine de yükümlülük getirilecek önlemler getiriyor.

Bu haftanın kazandıranı belli oldu

Bu hafta, yatırım araçlarından borsa kaybettirirken, altın ve döviz kazandırdı. Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri, haftayı ortalama yüzde 3,23'lük kayıpla kapattı.

Araç muayene işlemleri alınan önlemlerle devam ediyor

TÜVTÜRK tarafından sokağa çıkma kısıtı kapsamında olmayan araç sahipleri için Türkiye genelindeki tüm istasyonlarının açık olduğu ve isteyen sürücüler için araç muayene hizmetinin üst düzey önlemlerle devam ettiği açıklandı.

Araç sahiplerinin dikkatine

Haziran ayında zorunlu trafik sigortasındaki zam oranı yarı yarıya azaldı.

Bu haberi okumadan 2.el araç almayın, salgınla beraber “spotçu”lar ortaya çıktı

Yoğun talep gören sıfır araçları bayilerden toplayarak, plaka takan fırsatçılar, ‘2. el sıfır’ olarak daha yüksek fiyattan satıyor. Uzmanlar, korona virüsün etkisiyle tedariği zorlaşan sıfır araçlar piyasada zor bulunduğu için müşterilerin ikinci el sıfır araç satan spotçulara yöneldiğini söyledi. 2020 yılın ilk 4 ayında satışların yüzde 9’u spottan yapıldı.

İkinci el araç alacaklar için çok önemli uyarı: İşte fiyatların düşeceği tarih

Korona virüs salgınının ardından, ikinci el araçların fiyatı da yükselmişti. Galeri sahipleri, fiyatların düşeceği tarih olarak eylül ayını gösteriyor.

Altın taşıyan zırhlı araç takla attı, altınlar kayboldu, herkes kayıp altınların peşinde

Çorum’da, altın taşıyan zırhlı hafif ticari aracın elektrik direğine çarpıp tarlaya uçması sonucu 2 kişi yaralandı. Kazada, zırhlı araçtan çevreye saçılan altınların bulunması için dedektör yardımıyla arama başlatıldı.

Milyonlarca insanı ilgilendiriyor: İkinci el araç satışına ilişkin Yargıtay'dan emsal karar

İkinci el araç fiyatlarının arttığı şu günlerde Yargıtay'dan milyonlarca araç sahibini ilgilendiren emsal nitelikte bir karar geldi. Yüksek Mahkeme; piyasa değerinden ucuz alınan aracın 'pert olduğunun' bilindiği kanaatinin yanlış olduğuna, ağır hasarlı aracı herhangi bir bilgilendirme yapmadan vatandaşa satmanın yasal olmadığına hükmetti.

Zırhlı araç devrilmişti, Külçe altınlar kayıp, Tarla sahibi konuştu

Çorum'da, 11 Temmuz'da altın taşıyan zırhlı hafif ticari aracın elektrik direğine çarpıp tarlaya uçtuğu kazada, çevreye saçılan bir miktar külçe altın bulunamadı. Jandarma, kayıp altınlarla ilgili kaza sonrası bölgede bulunan 40 kişinin ifadesine başvurdu.

Son dakika haberi: Araç muayene ücretlerine zam! Ne kadar oldu?

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, araç muayene ücretlerine yüzde 22.5 zam yapıldığını açıkladı. TÜVTÜRK'te yayınlanan rakamlar da Yokuş'un paylaştığı verileri onayladı.

Son dakika haberi: Araç muayene TÜVTÜRK ücretlerine zam! Ne kadar oldu?

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, araç muayene ücretlerine yüzde 22.5 zam yapıldığını açıkladı. TÜVTÜRK'te yayınlanan rakamlar da Yokuş'un paylaştığı verileri onayladı.

İkinci el araç alacaklar dikkat: Uzman isim ilanlarla ilgili detayı açıkladı

Ferrari Türk’ün eski CEO’su Orhan Ülgür, ikinci el araç ilanlarının yarısının, esen rüzgârdan kaynaklı olduğunu söyledi. Ülgür, sıfır araçların gelmesi ile birlikte, ikinci el fiyatlarında da düşüş yaşanacağını söyledi.

Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank'ın kredi kararından sonra ikinci el fiyatları hakkında korkutan iddia

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, aralarında Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota gibi markaları düşük faizli kredi paketinden çıkarmıştı. Kamu bankalarının bu adımının arkasından, ikinci el fiyatları ile ilgili dikkat çeken yorumlar geldi.

Tüm Avrupa’da azaldı, bir tek Türkiye’de yükseldi

Otomotiv pazarı bu yılın ilk yarısında 2019'un aynı dönemine göre yüzde 30,4 büyüyen Türkiye, Avrupa'da bu dönemde satışlarını artıran tek ülke oldu.

İkinci el araç satışında 5 bin TL ceza, 1 Eylül’de başlıyor

İkinci el araç satışına ilişkin yönetmelikte yapılan düzenlemelere göre; yetki belgesi olmadan araç satışı yapanlara 5 bin TL'den başlayan cezalar kesilecek. Kayıt dışı satış yapanlar ise bakanlık tarafından tespit edilip mükellef yapılacak. Ayrıca düzenlemenin geçmesi halinde yetkisi olmayan firmaların ilanları kaldırılacak, sanal da ise dükkan açmasına izin verilmeyecek.

Elektrikli otomobile ilgi artıyor

Yılın 7 ayında Türkiye'de 191 adet elektrikli ve 8 bin 129 adet hibrit otomobil satışı gerçekleşirken, elektrikli otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 99, hibrit otomobil satışları da yüzde 47,3 yükseldi.

Elektrikli araç satışları iki kat arttı

Yılın 7 ayında Türkiye'de 191 adet elektrikli ve 8 bin 129 adet hibrit otomobil satışı gerçekleşirken, elektrikli otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 99, hibrit otomobil satışları da yüzde 47,3 yükseldi.

Bu dolandırıcılık yöntemine dikkat, en çok araç satışında yapılıyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bankacılık işlemlerindeki dolandırıcılık olaylarına ilişkin, "EFT veya havale işlemlerinde paranın hesaba geçtiğini görmeden satış işlemi yapılmamalı." uyarısında bulundu.

12 petrol şirketinin toplam zararı 80 milyar dolar, Elektrikli araç değil korona vurdu

Dünyanın en büyük 12 petrol şirketi, petrol fiyatlarının düşük olması nedeniyle yılın ilk yarısında toplam 80 milyar dolar zarar etti. Bu firmaların toplam geliri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37 azalırken İngiliz BP en çok zarar eden, Hollandalı Royal Dutch Shell ise geliri en fazla düşen firma oldu.

İkinci el araçta zarara uğramak istemeyen dikkat! Uzman isim açık açık tarih verdi

MASFED Başkanı Aydın Erkoç, NTV canlı yayınında ikinci el araba fiyatları ne zaman düşer sorusuna yanıt verdi.

Araç sahibi olan herkesi ilgilendiriyor: Geri ödenecek...

Trafik kazası yaptıktan sonra aracını tamir ettiren ve bu nedenle aracı değer kaybına uğrayan araç sahiplerinin, değer kaybını telafi edileceği belirtildi.

İkinci el araç fiyatları ne zaman düşecek? İşte o tarih

MASFED Başkanı Aydın Erkoç, kasım ayında bayilerin elindeki sıfır araç sayısının çoğalacağını ve ikinci el araba pazarında fiyatların düşeceğini ifade etti.

Araç alacaklar dikkat! Uzman isim, ikinci el piyasasının gidişatını açıkladı

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, ikinci el araç piyasası hakkında açıklamalarda bulundu.

Trafiğe 7 ayda 526 bin 939 aracın kaydı yapıldı

Türkiye'de ocak-temmuz döneminde 526 bin 939 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı, 28 bin 373 taşıtın kaydı silindi. Böylece, trafikteki toplam taşıt sayısı 498 bin 566 arttı.

Son dakika haberi: Otomotivde ÖTV oranlarına zam geldi

Motor silindir hacmi 1600 ile 2000 arasında olan araçlarda yüzde 60 olan ÖTV oranı yüzde 80'e çıktı. 2000 motor üstü araçlarda yüzde 100 ile yüzde 160 arasında olan ÖTV oranı yüzde 130 ile yüzde 220'ye çıkarıldı.

Uymayanlara para cezası var... Araç satışında yeni dönem

İkinci el araç ticareti yapmak isteyenlere yetki belgesi ve araçlara ekspertiz zorunluluğu uygulaması bugün başlıyor. MASFED Başkanı Aydın Erkoç, “Yeni dönemle tüketici mağduriyetleri son bulacak ve vergi kaybının önüne geçilecek” diye konuştu.

Uzman isim ikinci el araç arayanları uyardı: İşte dolandırıcıların yeni oyunu

Korona virüs süreci toplu taşıma araçlarına yönlendirdi. Korona virüs bulaşma riskinin yüksek olduğunu düşünen vatandaşlar, ikinci el araca yöneldi. Ancak ikinci el araç arayanların, yeni bir yöntemle dolandırıldığı belirtildi.

Otomotivde ÖTV zamlandı, ikinci el araba fiyatları yine fırladı! Vatandaş bu haberle yıkıldı

Otomotivde ÖTV'ye büyük zam yapılmasının ardından ikinci el araba fiyatları son bir haftada yüzde 8 oranında artış gösterdi.

Sahibinden.com üzerinden akıl almaz dolandırıcılık

İstanbul'da araç almak isteyen bir vatandaş dolandırıcılık mağduru oldu. Aracında kusur olmadığını söyleyen bir kişi aracın ekspertizde sorunlu çıkmasının ardından aracı almak isteyen vatandaşın kaporasını geri ödemedi.

İkinci el araç alacaklara flaş uyarı: Yeni dalga geliyor

Türkiye'de Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışı ile birlikte ikinci el fiyatları da arttı. Galericiler ise ikinci el araç fiyatlarında yeni bir dalgalanmanın yaşanacağını ve fiyatların 10 güne kadar yeniden bir yükselişe geçeceğini tahmin ediyor.

Piyasanın göbeğindeki isim açıkladı: İşte ikinci el araç fiyatlarının düşeceği tarih: Herkes bu haberi bekliyordu

Türkiye’de sanayi ve araç üretim kapasitesi ile bilinen Kocaeli’nin Oto Ticaret Merkezi Başkanı Fahrettin Batı, ikinci el araç fiyatlarının düşeceği tarihi açıkladı.

Sıfır araç piyasasındaki sıkıntının suçlusu bulundu

Patronlar Dünyası'nın Twitter'da Yuşa isimli bir profilden aktardığı habere göre, bazı oto galericilerin sıfır araçları bayilerden satın alarak 20-30 bin TL'leri bulan kar farkıyla sattığı ortaya çıktı. Söz konusu durum nedeniyle bayilerde araç sıkıntısı yaşandığı iddia edildi.

Trafikteki toplam araç sayısı belli oldu

Türkiye'de ocak-ağustos döneminde 32 bin 4 taşıtın kaydı silindi, böylece trafikteki toplam taşıt sayısı 598 bin 807 arttı. Böylelikle trafiğe kayıtlı araç sayısı yüzde 2,77 artarak 23 milyon 753 bin 664'e çıktı.

İkinci el otomobil pazarına yoğun ilgi, araç var ama satış yok

Sakarya Adapazarı'ndan kurulan ikinci el otomobil pazarına yoğun ilgi devam ediyor ancak pazara gelen eli boş dönüyor. İkinci el otomobil pazarına gelenler ikinci el otomobillerin sıfır araçlardan daha pahalı olduklarından yakınıyor. Aracını satıp, model yükseltmek isteyenler ise yenisini alamadıklarını söylüyor. 

Ukrayna’dan açıklama. 48 Türk SİHA’sının alınması planlanıyor

Ukrayna devlet silah ticaret şirketi Ukrspetseskport Genel Müdürü Vadim Nozdriya, Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Araçlarının (SİHA) Ukrayna'da ortak üretimiyle ilgilendiklerini belirterek, 48 adet SİHA satın almayı planladıklarını açıkladı.

İkinci el otomobil satışında büyük tuzak. Aman bu oyuna gelmeyin: Önümüzdeki günlerde ne olacağını da açıkladılar

İkinci el satışlarında bir oyun daha ortaya çıktı. Buna göre, bazı kişilerin sıfır araçları etiket fiyatına aldıktan sonra, üzerine en az 15-20 bin lira koyarak bir başka kişiye sattıkları belirtildi. Uzmanlar, ikinci el fiyatlarındaki artışın süreceğini de açıkladı.

2021 bütçesiyle yüzlerce araç geliyor. Kamuya araç alımında vites yükseltildi

Cumhurbaşkanlığı’nın hazırladığı ve Meclis’e sunduğu bütçe talebine göre kamu kurum ve kuruluşlarına 652 yeni araç alınacak. Hazine'nin 100 Cumhurbaşkanlığı’nın ise 47 yeni aracı olacak.

Kur Alış Satış
Altın
...
- -
Ons
...
- -
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Euro/Dolar
...
- -
Dolar/Kg
...
- -
Euro/Kg
...
- -
Gümüş
...
- -
Alış Satış
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Sterlin
...
- -
Japon Yeni
...
- -
Kanada Doları
...
- -
Avustralya Doları
...
- -
Norveç Kronu
...
- -
Danimarka Kronu
...
- -
İsveç Kronu
...
- -
İsviçre Frangı
...
- -
Suudi Riyali
...
- -
Alış Satış
Çeyrek(Yeni)
...
- -
Çeyrek(Eski)
...
- -
Yarım(Yeni)
...
- -
Yarım(Eski)
...
- -
Tam(Yeni)
...
- -
Tam(Eski)
...
- -
Ata(Yeni)
...
- -
Ata(Eski)
...
- -
Ata5(Yeni)
...
- -
Ata5(Eski)
...
- -
Ata2.5
...
- -
Reşat
...
- -
Gremse(Yeni)
...
- -
Gremse(Eski)
...
- -

Kur Çevirici

Miktar


17:29 büyük