avrupa Haberleri

EBRD Türk ekonomisinin bu yıl yüzde 1 daralmasını bekliyor

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası(EBRD) Türk ekonomisinin bu yıl yüzde 1 daralıp gelecek sene yüzde 2.5 büyüyeceğini öngördüğünü açıkladı. 37 ülkeyi takip eden kuruluş bu ülkelerin ortalama büyüme tahmininde kasım ayında yayımladığı rapora göre eksi yönde 0.3 puanlık değişikliğe imza attı.

1 günde 250 milyon dolar

Bu yıl eş zamanlı olarak düzenlenen Avrupa Giyim ve Tekstil Konfederasyonu’nun (EURATEX) yıllık kongresi ve 12. İstanbul Moda Konferansı, tekstil ve hazır giyimde ABD’nin ve Avrupa’nın önde gelen temsilcilerini İstanbul’da buluşturdu.

Lagarde, ECB Başkanı olarak atandı

AB liderleri, Christine Lagarde'ı Avrupa Merkez Bankası'nın yeni başkanı olarak atadı.

Varlık Fonu, Borsa İstanbul'un hisselerine talip!

Türkiye Varlık Fonu (TVF) Genel Müdürü Zafer Sönmez, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD), Borsa İstanbul’daki yüzde 10’luk hisselerinin tamamını satın almak istediklerini söyledi.

Ekonomist değil ‘arabulucu'

Dün Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) ilk kadın başkanı olarak göreve başlayan eski IMF Başkanı Christine Lagarde’a ekonomist olmadığı için mesafeli yaklaşan piyasalar büyük bir arabulucu olduğuna dikkat çekiyor. Lagarde’ın görevi devraldığı Draghi’nin politikalarında büyük bir değişiklik yapması beklenmiyor.

Avro Bölgesi'nde ÜFE eylülde yükseldi

Avro Bölgesi'nde (AB) Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), eylülde bir önceki aya göre yüzde 0,1 artış gösterdi.

Çin'den Avrupa'ya giden trenin yolculuğunda Türk Konseyi'nin katkısı büyük

Çin'den gelip Marmaray'ı kullanarak Avrupa'ya geçecek ilk yük treninin yolculuğu için güzergah üzerindeki Türk Konseyi üyelerinin ulaştırma alanındaki çalışmaları ciddi katkılar sundu.

Türkiye'nin yollarına Avrupa'dan övgü

Kaplamalar Birliği (EUPAVE) Direktörü Luc Rens, Türkiye'deki yol ağının ve şehir içi yolların iyi kalitede olduğunu belirterek, "Ülkede yoğun trafik şartlarının bulunduğu şehir içi yollardaki iyileştirmeler takdir edilmeli." dedi.

Borsa'dan 20 ayın en yüksek kapanışı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,39 değer kazancıyla 106.846,18 puandan tamamlayarak 20 ayın en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

Avro Bölgesi'nde işsizlik ekimde geriledi

Avro Bölgesi'nde işsizlik, ekim ayında yüzde 7,5 seviyesine geriledi.

En fazla asgari ücretli Türkiye’de

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020 yılı için zam oranlarını belirlemek için toplanırken, Türkiye’deki asgari ücretlinin halinin ne boyutlara geldiği bir kez daha gözler önüne serildi. Asgari, ücretle çalışanlar açlık sınırında yaşarken, çalışanların yüzde 43’ü asgari ücret alıyor.

Türkiye’den Güney Avrupa’ya

Philips marka televizyonların üreticisi Hollanda merkezli TP Vision Türkiye Genel Müdürü Ünal Masalcı, “Philips 1930’dan bu yana Türkiye’de olan, çok bilinen ve sevilen bir marka. Biz de buradaki katma değeri arttırmak üzere adım attık. Güçlü yerel şirketlerle işbirliği yapıp burada yerli girdisini arttırarak Türkiye’de montajladığımız TV’leri Güney Avrupa ve Ortadoğu’ya ihraç etmeyi planlıyoruz” dedi.

AB'den "Türkiye fonlarında yeni kesinti olmayacak" açıklaması

Avrupa Birliği (AB), Türkiye'ye yönelik katılım öncesi mali yardım (IPA) fonlarında daha fazla kesinti yapılacağı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Gazprom'un Avrupa'daki bazı varlıklarına yönelik tedbir kaldırıldı

Rus enerji şirketi Gazprom'a, Ukrayna'nın devlet doğal gaz şirketi Naftogaz'a Tahkim Enstitüsü'nün kararına rağmen ödeme yapmaması üzerine İngiltere, Galler, Lüksemburg ve Hollanda’daki varlıklarına uygulanan tedbir, şirketin 2,9 milyar dolarlık ödemesinin ardından kaldırıldı.

Avrupa Yatırım Bankası'ndan Türk ekonomisine kötü haber

Türkiye'ye en çok kredi veren yabancı kuruluşlardan Avrupa Yatırım Bankası, "Türkiye, AB seviyesine doğru bir değişim sağlamazsa, bu ülkeye vereceğimiz borçlarda daha önceki gibi seçici davranacağız" açıklamasını yaptı.

AB'den Davos'ta adil iş birliği çağrısı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Adaletli ve karşılıklı saygıya dayalı bir biçimde iş birliğinin gücünü yeniden keşfetmemiz gerekiyor." dedi.

Küresel piyasalar ECB'ye odaklandı

Küresel piyasalar karışık bir seyir izlerken, bugün Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz kararı takip edilecek.

Avrupa borsaları İtalya hariç düşüşte

Avrupa borsaları güne İtalya hariç satıcılı başladı. Açılışın ardından Stoxx Europe 600 gösterge endeksi yüzde 0,36 değer kaybıyla 421,51 puanda, Almanya'da DAX 30 endeksi dün tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesinin ardından başlayan düşüşünü bugüne de taşıyarak yüzde 0,55 azalışla 13.441,61 puanda seyrediyor.

Euro Bölgesi'nde işsizlik aralıkta geriledi

Euro Bölgesi'nde işsizlik, geçen yılın aralık ayında yüzde 7,4 seviyesine düştü.

SunExprees Antalya'dan Avrupa'ya uçacak

Türk Hava Yolları ve Lufthansa'nın ortak kuruluşu SunExpress, 2020 kış sezonunda Antalya-Avrupa uçuşlarına Fransa'nın başkenti Paris'i ekledi.

AB'de istihdam 4. çeyrekte yüzde 0,2 yükseldi

Avrupa Birliği'nde (AB), mevsimsellikten arındırılmış istihdam 2019'un 4'üncü çeyreğinde önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,2 yükseldi.

İspanya'da tarım işçileri gösterilerini sürdürüyor

İspanya'da tarım işçileri, hükümetin aldığı sektöre destek veren kararlara rağmen ülke genelinde eylemlerini devam ettiriyor.

Euro Bölgesi'nde şirket kredileri yerinde saydı

Euro Bölgesi’nde Aralık 2019’da yıllık 3,2 artan şirket kredileri ocak ayında da yüzde 3,2'lik büyüme gösterdi.

Fiat Chrysler Avrupa'daki fabrikalarını kapattı

Fiat Chrysler koronavirüs nedeniyle Avrupa'daki fabrikalarında üretime iki hafta ara verdi.

Volkswagen, Avrupa'da üretimini durduruyor

Dünyanın önemli otomobil markalarından Volkswagen, korona virüs nedeniyle Avrupa'daki fabrikalarında üretimi durdurduğunu açıkladı.

Avrupa borsaları güne sert düşüşle başladı

Avrupa borsaları, ekonomi yönetimlerinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkilerine yönelik attığı destek adımlarına karşın güne satıcılı başladı.

Dünyada üçüncü oldu

Avrupa şebekesindeki uçuş trafiği koronavirüs nedeniyle şubatta yıllık bazda yüzde 2,6 düştü. THY Şubat ayında dünyada 3'üncü oldu.

ECB'den 750 milyar euroluk corona virüs önlemi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) piyasaları sakinleştirmek ve koronavirüsün etkileriyle boğuşan Euro Bölgesi ekonomisini korumak için 750 milyar euro (820 milyar dolar) tutarında ek acil tahvil alım programı başlattı.

Avrupa borsaları haftaya sert düşüşle başladı

Avrupa borsaları, haftanın ilk işlem gününe satıcılı başladı.

Corona virüs AB'de taşımacılığı felç etti

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan önlemlerin taşımacılığı felç ettiğini belirtti.

Avrupa borsaları güne hızlı yükselişle başladı

Avrupa borsaları güne alış ağırlıklı başladı. Açılışın ardından Stoxx Europe 600 gösterge endeksi yüzde 2,2 kazançla 311 puanda, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 2,3 artışla 9.920 puanda seyrediyor.

AB, Kovid-19'a karşı ekonomi teşvik paketi hazırlıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ekonomik etkilerine karşı yeni teşvik paketi hazırlanacağını duyurdu.

AB ülkeleri Kovid-19 ekonomi programında anlaşamadı

Avro para birimini kullanan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) etkilerine karşı ortak ekonomik program belirleyemedi.

Avrupa'da Kovid-19'a karşı yeşil yatırım çağrısı

Avrupa'da siyasetçiler, şirket yöneticileri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ardından sürdürülebilir ve çevre dostu yatırım programı uygulanması çağrısında bulundu.

Avrupa borsaları haftaya yükselişle başladı

Avrupa borsaları, haftanın ilk işlem gününe alış ağırlıklı başladı.

AB, şubatta dış ticaret fazlası verdi

Avrupa Birliği'nin (AB) dış ticaret fazlası, şubat ayında yaklaşık 22,4 milyar avro oldu.

Korona virüs, Coca Cola satışlarını düşürdü

Korona virüs salgını nedeniyle Coca Colanın Nisan ayı satışlarında düşüş yaşandığı kaydedildi.

Avrupa’da hava trafiği yüzde 86 azaldı

DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin, paylaştığı Eurocontrol verilerine göre Avrupa hava trafiği, 27 Nisan’da geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 86 azaldı.

Avrupa Merkez Bankası faizleri sabit tuttu

Avrupa Merkez Bankası (ECB), piyasa beklentileri doğrultusunda faiz oranlarında değişikliğe gitmezken, Uzun Vadeli Refinansman İşlemleri'nin (TLTRO) şartlarını kolaylaştırdığını duyurdu.

Virüsle mücadele için bağış kampanyası: Hedef 7.5 milyar Euro

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, corona virüsüyle mücadele kapsamında Bill ve Melinda Gates Vakfı'nın da desteklediği bir bağış kampanyası başlatacaklarını ve hedeflenen miktarın 7.5 milyar euro olduğunu söyledi.

AB'de perakende satışlar martta sert düştü

Avrupa Birliği'nde (AB) perakende satışlar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin geniş ölçüde yürürlüğe girmeye başladığı mart ayında bir önceki aya göre yüzde 10,4 azaldı.

Berat Albayrak ve Avrupa Birliği ters düştü

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Türkiye'nin yüzde 5 büyüme hedefine Avrupa Birliği raporlarından karşılık geldi. AB, Türkiye ekonomisinin 2020 yılında yüzde 5,4 daralacağını açıkladı.

Makine sektörü Avrupa Birliği’nin açılışına şartlandı

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) yılın ilk 4 ayında toplam makine ihracatını 5,3 milyar dolar olarak açıkladı. İhracatı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 10’un üzerinde azalan sektör Nisan ayında 957 milyon dolar ihracatta kaldı. MAİB’in Makine Federasyonu ve TOBB Makine Sektör Meclisi işbirliği ile yaptığı anket ise makine ihracatçısı firmaların salgın nedeniyle ciddi iş kaybına uğradığını ortaya koyuyor. Her 10 imalatçıdan 5’inin Mart ve Nisan aylarında dış sipariş alamadığını vurgulayan Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “Her 10 firmadan 9’u da elinde gelecek üç aydan sonrası için iş olmadığını söylüyor. Kamu ve altyapı hizmetlerinin aksaksız sürebilmesi için açık kalması gereken makine sektörü, yüksek maliyetlere katlanarak verimsiz çalışmaya devam edecek. İyi başladığımız bir yılda frene basmak zorunda kaldık ama doğru hamlelerle yeniden hız kazanabiliriz” dedi.

ECB, Avro Bölgesi'nde ikinci çeyrekte güçlü ekonomik gerileme bekliyor

Avrupa Merkez Bankası'nınca (ECB) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ikinci çeyrekte Avro Bölgesi’nin ekonomisinde güçlü bir ekonomik gerileme beklendiği belirtildi.

AB'de istihdam 1. çeyrekte yüzde 0,2 düştü

Avrupa Birliği'nde (AB), istihdam 2020'nin 1'inci çeyreğinde önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,2 azaldı.

Avro Bölgesi 1. çeyrekte yüzde 3,8 küçüldü

Avro Bölgesi ekonomisi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 3,8 küçüldü.

AB'nin dış ticareti martta düştü

Avrupa Birliği'nin (AB) dış ticareti, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin geniş ölçüde yürürlüğe girmeye başladığı mart ayında geriledi.

Avrupa'da en genç Bulgarlar anne oluyor

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler arasında en genç anne olunan ülke Bulgaristan oldu.

Çelik ihracatçılarından Avrupa'nın tutumuna eleştiri

Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan "(AB'nin bazı çelik ürünlerinde damping yapılıp yapılmadığı soruşturması) Çelik sektörü olarak haksız uygulamalara karşı tüm hukuki haklarımızı kullanacağız” dedi.

AB, 3 milyar fidan dikmeye hazırlanıyor

Sürdürülebilir ve sağlıklı gıda sistemleri alanında araştırmalar için 10 milyar avro mali kaynak sağlanacak.

ECB’nin Pandemi Acil Varlık Alım Programı genişletilebilir

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) nisan ayı para politikası toplantı tutanaklarında, eğer ekonomik veriler bankanın Pandemi Acil Varlık Alım Programı'nı (PEPP) genişletmesini gerektiriyorsa bunu en erken haziran ayında başlayabileceği belirtildi.

Avrupa ekonomisi çareyi kurtarma fonlarında arayacak

Avrupa ekonomisi, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ekonomik etkileriyle mücadele edebilmek için çareyi kurtarma fonlarına başvurmakta buldu.

ECB Lane: Euro Bölgesi ekonomisi "biraz" büyüyecek

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başekenomisti Philip Lane, "yakın zamanlardaki önemli toparlanmaların ekonomiyi öngörülen bölge içinde tutmaya devam etmesine karşın" Euro Bölgesi ekonomisinin, Nisan’da dip düzeyleri gördükten sonra "biraz" büyüyeceğini vurguladı.

AB'den seyahat bilgi internet sitesi

Avrupa Birliği (AB), üye ülkelere seyahat edeceklere yönelik güncel bilgilerin yer aldığı bir internet sitesi kurdu.

Avrupa'da saatlik iş gücü maliyeti ilk çeyrekte arttı

Avrupa Birliği'nde (AB) saatlik iş gücü maliyeti, bu yılın ilk çeyreğinde 2019'un aynı dönemine göre yüzde 3,7 arttı.

AB’den Apple’a iki ayrı soruşturma

Avrupa Birliği'nin (AB) rekabet kurumu rekabeti zayıflattığı iddiasıyla Apple'ın App Store ve Apple Pay ürünleri hakkında iki ayrı soruşturma başlattı.

Avrupa'nın en ucuzu Türkiye

Avrupa'da tüketim mal ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi en düşük ülke 47 ile Türkiye, en yüksek ülke ise 162 ile İsviçre oldu.

AB liderleri bütçede ayrı düştü

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin liderleri, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ekonomik sonuçlarıyla mücadeleye yönelik hazırlanan kurtarma programı ve birliğin gelecekteki bütçesine ilişkin konularda uzlaşı sağlayamadı.

İstanbul iki basamak geriledi

Dünya genelindeki 209 şehrin dahil edildiği araştırmaya göre, dünyanın en pahalı şehri Hong Kong olurken en ucuz şehri Tunus oldu. İstanbul ise geçen seneye göre daha da ucuzlayarak 156.sıraya geriledi.

TÜİK'ten 'para birimi şakası olsa' gerek: Türkiye en ucuz ülke ama 47 euron varsa

TÜİK verilerine göre, 100 euro karşılığı alınabilecek mal ve hizmet sepeti hesaplamasına göre, 37 Avrupa ülkesinin en ucuzu oldu.

Almanya mahkemesi ECB ile sorunları çözecek

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, Almanya Anayasa Mahkemesi’nin, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ile olan sorununu yakın bir gelecekte çözeceğine inandığını söyledi.

İstanbul Havalimanı, EASA ‘Kovid-19 Havacılık Sağlık Emniyeti Protokolü’nü imzaladı

İstanbul Havalimanı, Avrupa Birliği Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) tarafından yayınlanan ‘Kovid-19 Havacılık Sağlık Emniyeti Protokolü’nü imzaladı.

ECB: Euro Bölgesi ekonomisi ikinci yarıda toparlanır

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkan Yardımcısı Luis De Guindos, Euro Bölgesi’nde gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) yılın ikinci yarısında yüzde 13 düzeyine kadar daralabileceğine dikkat çekti.

Avrupa borsaları yükselişle açıldı

Avrupa borsaları, haftanın son işlem gününe alıcılı başladı.

Euro Bölgesi'nde şirket kredileri mayısta arttı

Euro Bölgesi'nde, bankalar başta olmak üzere finans kuruluşları tarafından şirketlere verilen krediler mayısta Kovid-19 krizinde likidite ihtiyacı nedeniyle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,3 artış gösterdi.

Kaçak pilot ile uçmak istemeyenler dikkat

Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA), havacılık bakanının “Ülkedeki her üç pilottan birinin ehliyeti sahte” açıklamasının ardından, Pakistan’ın ulusal havayolu şirketinin en az altı ay boyunca Avrupa'ya uçuş gerçekleştiremeyeceğini açıkladı.

Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon yüzde 0,3'e çıktı

Euro Bölgesi'nde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin yumuşatılmaya başlandığı haziran ayında yıllık enflasyon yüzde 0,3'e yükseldi.

Euro Bölgesi'nde ÜFE mayısta düştü

Euro Bölgesi'nde Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin geniş ölçüde uygulandığı mayıs ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0,6 geriledi.

Euro Bölgesi'nde işsizlik mayısta yükseldi

Euro Bölgesi'nde işsizlik, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle mayıs ayında yüzde 7,4 seviyesine çıktı.

AB'de perakende satışlar mayısta arttı

Avrupa Birliği'nde (AB) perakende satışlar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin gevşemeye başladığı mayısta bir önceki aya göre yüzde 16,4'lük artış gösterdi.

Türklere pahalı yabancıya ucuz: Dolar 7 Euro 8 lira olunca sudan ucuz ülke Türkiye

Ceoworld dergisi yaptığı bir araştırmaya göre, dünyanın en pahalı ve ucuz ülkeleri belirlendi. Türkiye, dünyaca ünlü dergiye göre, dünya sıralamasında 102. sırada yer alırken, Avrupa sıralamasında Ukrayna ile birlikte en ucuz iki ülkeden biri oldu.

ECB dijital para birimini incelemeyi sürdürecek

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta, uygulanma yöntemine bağlı olarak, merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) parasal bazda yerel ya da küresel etkileri olabileceğine dikkat çekerek, bu bağlamda, Avrupa Merkez Bankası açısından, dijital dünyada parayla ilgili tartışmaya öncülük etmesi önemli olduğunu vurguladı.

Avrupa ülkesi hakkında korkutan iddia

Korona virüs krizi nedeniyle İtalya'da şirketlerin üçte birinden fazlasının bir yıl içinde kapanma riski altında olduğu açıklandı.

AB'nin nüfusu 447,7 milyon oldu

Avrupa Birliği'ne (AB) üye 27 ülkenin toplam nüfusu 2020 yılı itibarıyla 447,7 milyon oldu.

Avrupa Birliği'nde sanayi üretimi yükseldi

Avrupa Birliği'nde (AB) sanayi üretimi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin gevşemeye başladığı mayısta bir önceki aya göre yüzde 11,4 arttı.

Küresel piyasalar ECB faiz kararını bekliyor

Küresel piyasalarda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisine ilişkin olumlu haberler ve beklentilerin üzerinde veri akışının oluşturduğu pozitif görünüm, ABD-Çin geriliminin tırmanmasıyla gölgelenirken, bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararının yanı sıra Avro Bölgesi ve ABD'de açıklanacak yoğun veri gündemi takip edilecek.

AB Liderler Zirvesi başladı

Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülkenin lideri, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ekonomik sonuçlarıyla mücadele için hazırlanan kurtarma fonu ile gelecekteki bütçeyi görüşmek için Brüksel'de bir araya geldi.

AB'de inşaat üretimi mayısta yükseldi

Avrupa Birliği'nde (AB) inşaat üretimi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin gevşemeye başladığı mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 21,2 arttı.

Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon yüzde 0,3'e çıktı

Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin gevşemeye devam ettiği haziran ayında yüzde 0,3'e yükseldi.

AB'den ABD yaptırımlarına tepki

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "ABD'nin Avrupa şirketlerine ve çıkarlarına karşı artan yaptırımlarından ve yaptırım tehditlerinden derin endişe duyuyorum." ifadesini kullandı.

Ekonomi kulislerinden flaş iddia: Dolarda atak beklerken, Euro yükselişe geçiyor

Avrupa Birliği edinilen kulis bilgilerine göre 750 milyar euroluk teşvik paketinde anlaşmaya yaklaşıyor. Bu nedenle, Euro küresel piyasalarda rekor yükselişte.

Euro Bölgesi'nde işsizlik haziranda yükseldi

Euro Bölgesi'nde işsizlik, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin gevşemeye başladığı haziran ayında yüzde 7,8 seviyesine çıktı.

AB ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 11,9 küçüldü

Avrupa Birliği (AB) ekonomisi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 11,9 küçüldü.

Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon yüzde 0,4'e çıktı

Euro Bölgesi'nde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin yumuşamaya devam ettiği temmuz ayında yıllık enflasyon yüzde 0,4'e yükseldi.

Avrupa borsaları güne yükselişle başladı

Avrupa borsaları haftanın son işlem gününe alış ağırlıklı bir seyirle başladı.

Tüm Avrupa’da azaldı, bir tek Türkiye’de yükseldi

Otomotiv pazarı bu yılın ilk yarısında 2019'un aynı dönemine göre yüzde 30,4 büyüyen Türkiye, Avrupa'da bu dönemde satışlarını artıran tek ülke oldu.

Avrupa'nın göbeğindeki restoranlar ile ilgili korkutan tahmin

Avrupa Birliği (AB) kurumlarıyla NATO'ya ev sahipliği yapan Belçika'nın başkenti Brüksel'de faaliyet gösteren yaklaşık 1200 restoranın üçte birinin korona virüs salgını nedeniyle bu sonbaharda iflas ederek kapanacağı tahmin ediliyor.

TikTok'tan 500 milyon dolarlık Avrupa adımı

TikTok Avrupalı kullanıcılarının verilerini depolamak için İrlanda'da 500 milyon dolar yatırımla yeni bir veri merkezi açacağını açıkladı.

Düzce'den AB ülkelerine fındık ihracatı sürüyor

Düzce'den Avrupa Birliği (AB) ülkelerine, 7 ayda 14 bin 585 ton iç fındık ihracat edildi.

Elektrikli otobüsün merkezi Türkiye

Avrupa'da birçok şehirde uygulanan ulaşım kaynaklı hava kirliliğini düşürme çalışmalarında elektrikli toplu taşıma araçları önemli rol oynuyor.

Avrupa Parlamentosu'ndan İngiltere'ye uyarı

Avrupa Parlamentosu'ndaki (AP) siyasi partiler, Brexit ayrılık anlaşmasının ihlal edilmesi durumunda İngiltere'yle başka bir anlaşmaya onay vermeyeceklerini açıkladı.

Avrupa'nın seyahat ve turizm sektörü karantinaların bitmesini istedi

Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren seyahat ve turizm sektörlerini temsil eden kurumlar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle zorunlu karantina gibi kısıtlamaların uygulanmaması çağrısında bulundu.

Avrupa Birliği'nden 16 ülkeye korona desteği

Avrupa Birliği (AB), yeni tip korona virüs (Kovid-19) nedeniyle 16 üye ülkedeki istihdamı koruma programlarına 87,4 milyar avro mali destek verilmesini onayladı.

Avrupa borsaları İspanya hariç güne yükselişte

Avrupa borsaları, İspanya hariç güne alıcılı seyirle başladı.

THY günlük sefer sayısında Avrupa'da 2'inci sıraya yükseldi

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Ekşi, THY'nin günlük uçuş sayısında Avrupa'da 2. sıraya yükseldiğini açıkladı.

ECB: Dijital euro banknotların yerini almayacak

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, dijital euronun, banknot euroların yerini almayacağını, ancak onların tamamlayıcısı olacağını belirtti.

Sabiha Gökçen, Avrupa'nın en yoğun beşinci havalimanı

Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı verilerine göre, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanından 20 Ekim'de 429 uçuş gerçekleştirildi.

Bakan Pekcan: Serbest Ticaret Anlaşması olumlu ilerliyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Avrupa Birliği (AB) ile Birleşik Krallık arasında sağlanacak anlaşmaya paralel bir biçimde; ülkemiz ile Birleşik Krallık arasında bir Serbest Ticaret Anlaşması imzalanması yönünde Birleşik Krallık makamları ile çalışmalarımız olumlu biçimde ilerliyor, hatta belli bir noktaya ulaşmış durumdayız" açıklamasında bulundu.

Uzman isim doların neden yükseldiğini açıkladı ve ekledi: Baskı artıyor

Doların TL karşısında yükselişe geçmesinin ardından, yükselmenin nedenleri merak edilmeye başlandı. Uzman isim Uğraş Ülkü, Türkiye’de doların yükselmesinin en büyük nedeninin yabancı yatırımcıların piyasadan çıkması olarak değerlendirdi.

Kırsalda projelerle kalkınma seferberliği

Avrupa Birliği (AB) Kırsal Kalkınma Programı (IPARD-II) kapsamında 3 bin 274 projeye, yaklaşık 540 milyon avroluk yatırım için 193,5 milyon avro ödeme yapıldı.

Avrupa borsaları yükselişle kapandı

Avrupa borsaları, Asya'da beklentilerden iyi gelen makroekonomik veriler ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısına ilişkin olumlu haber akışının etkisiyle haftanın ilk işlem gününü yükselişle kapattı.

Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon sıfırın altında kaldı

Euro Bölgesi'nde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin sıkılaştırıldığı ekim ayında yıllık enflasyon yüzde eksi 0,3 seviyesinde gerçekleşti.

AB'den G20'de borç hafifletme çağrısı

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, az gelişmiş ülkelerin yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) daha iyi mücadele edebilmeleri için borçlarının daha fazla hafifletilmesi çağrısında bulundu.

AB'den Afganistan'a yardım taahhüdü

Avrupa Birliği (AB), Afganistan'a 2021-2025 döneminde toplam 1,2 milyar avroluk yardım taahhüdünde bulundu.

Yenilenebilir kaynaklar, AB'nin elektrik üretiminde fosil yakıtları ilk kez geçti

Avrupa Birliği'nin (AB) elektrik üretiminde, yenilenebilir kaynakların oranı geçen yıl ilk defa fosil yakıtları geride bırakarak birinci sıraya yükseldi.

ECB Başkanı'ndan 2021 tahmini

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, 2021 yılının Euro bölgesi için "toparlanma yılı" olmasını beklediğini söyledi.

Hedef Avrupa’da Türk hastanesi

Medicana Grubu İzmir’in ardından 95 milyon dolarlık yatırımla Ataşehir’de yeni bir hastane açmaya hazırlanıyor. İstanbul’da iki yeni hastaneyi daha devreye almayı planladıklarını belirten Medicana Grup Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Bozkurt, “Bu yatırımların ardından hedefimiz yurtdışında hastane açmak. Radarımızda Avrupa, Afrika ve Türk cumhuriyetleri var. Ancak Avrupa’dan başlamak istiyoruz” dedi.

Avrupa'da bankaları zor günler bekliyor

Avrupa Merkez Bankası Denetim Kurulu Başkanı Andrea Enria, Euro Bölgesi'nde kredilerin geri dönmeme ihtimaline karşı hazırlıklı olunması gerektiğini açıkladı.

Ekonomi dünyası bu olayı konuşuyor. Moody's'e dev ceza

Ekonomi dünyası, kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'e kesilen dev cezayı konuşuyor. Avrupa Birliği'nin (AB) finansal piyasa otoritesi, bünyesinde menfaat çatışmaları olduğunu belirlediği Moody's'e 3 milyon 703 bin avro para cezası verdi.

Küresel piyasalar, yeni haftada ECB'ye odaklandı

Küresel piyasaların geçen hafta pozitif görünümünü korumasının ardından bu hafta Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) toplantısı ve Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri takip edilecek.

THY, Avrupa liderliğini sürdürüyor

Türk Hava Yolları (THY), günlük ortalama 621 uçuşla Avrupa'daki liderliğini sürdürdü.

THY yine Avrupa'da lider oldu

Türk Hava Yolları (THY), 6 Mayıs'taki günlük ortalama 504 uçuşla Avrupa'daki liderliğini sürdürdü.

ECB, bankalara kaldıraç esnekliğini 9 ay uzatacak

Avrupa Merkez Bankası (ECB), bankalar için mevcut kaldıraç esneklik oranının 2022 yılının mart ayına kadar uzatıldığını duyurdu.

AB'den Google'a rekabet soruşturması

AB, Google'ın reklam teknolojisinde kendi hizmetlerini avantajlı konuma getirip getirmediğini ve rakip reklam hizmet sağlayıcıları zarara uğratıp uğratmadığını inceleyecek.

Avrupa'da enerji sorunu! Fiyatlar patladı

Enerji Ekonomisi ve Finansal Analiz Enstitüsü (IEEFA) Analisti Ana Maria Jaller-Makarewicz Geçen yıl Kovid-19 nedeniyle görülen düşük talebin ardından bu yıl...

AP komitesinden Frontex bütçesi kararı

AP Bütçe Kontrol Komitesi milletvekilleri, AB'nin dış sınırlarından sorumlu kurumu Frontex'in 2022 yılı bütçesinin 90 milyon avroluk kısmının dondurulmasını...

‘Yeşil mutabakatta geç kalmamalıyız’

Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) her yıl düzenlediği Meslek Komiteleri toplantısının ana gündemini Avrupa Yeşil Mutabakatı oluşturdu.

22 bin mülteciye Avrupa’da iş buldu

ABD’nin en büyük yoğurt markası Chobani’nin kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya, tüm dünyada mültecilere destek olmak üzere kurduğu vakıf TENT ile Ukraynalı...

Avrupa’da yatırımla ‘süper lüks’ üretecek

Kordsa, Avrupa’da süper lüks otomotiv sektörü ve motor sporlarına karbon fiber dokuma ve prepreg sağlayan İtalyan Microtex Composites şirketinin çoğunluk...

AB’nin beklediği oldu, Rusya vanayı kapattı

Avrupa Birliği’nin Ukrayna’daki savaşın başlangıcından bu yana beklediği adım geldi.

Türkiye Avrupa'nın lideri oldu! İstanbul en çok gökdelene sahip şehir

Hızla büyümeye devam eden mega kent İstanbul artan nüfusuyla birlikte daha fazla gökdelene ev sahipliği yapıyor.

AB’den Rus petrolüne ‘kademeli yasak’

Avrupa Birliği, şu ana kadar devreye sokulan beş yaptırım paketinde dokunmadığı ve Rusya’nın önemli gelir kalemleri arasında yer alan petrol konusunda...

Rus petrolüne yaptırım AB’yi böldü

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaş başlatmasının ardından Özellikle ABD ve AB ülkeleri Rusya’ya karşı birbiri ardına yaptırım kararları almıştı. Son olarak...

Akaryakıtta en fazla artış Almanya’da

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri içinde Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaş sonrası akaryakıt fiyatlarının en fazla artış gösterdiği ülke Almanya oldu.

Kur Alış Satış
Altın
...
- -
Ons
...
- -
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Euro/Dolar
...
- -
Dolar/Kg
...
- -
Euro/Kg
...
- -
Gümüş
...
- -
Alış Satış
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Sterlin
...
- -
Japon Yeni
...
- -
Kanada Doları
...
- -
Avustralya Doları
...
- -
Norveç Kronu
...
- -
Danimarka Kronu
...
- -
İsveç Kronu
...
- -
İsviçre Frangı
...
- -
Suudi Riyali
...
- -
Alış Satış
Çeyrek(Yeni)
...
- -
Çeyrek(Eski)
...
- -
Yarım(Yeni)
...
- -
Yarım(Eski)
...
- -
Tam(Yeni)
...
- -
Tam(Eski)
...
- -
Ata(Yeni)
...
- -
Ata(Eski)
...
- -
Ata5(Yeni)
...
- -
Ata5(Eski)
...
- -
Ata2.5
...
- -
Reşat
...
- -
Gremse(Yeni)
...
- -
Gremse(Eski)
...
- -

Kur Çevirici

Miktar


16:46 büyük