elektrik Haberleri

Elektrik şalterleri kapanmaya başladı

Ekonomik küçülmeden kaynaklanan elektrik harcamaları düşmeye başladı. 2018’de elektrik tüketimi bir önceki yıla göre sadece yüzde 0.8 arttı.

Elektrik fiyatlarına zam gelebilir! Yarın açıklanacak

EPDK elektriğe zammı görüşmek için yarın toplanacak. Sektörel kaynaklar, bu toplantıdan elektrik fiyatlarına yüzde 10-15 aralığında bir zam kararı çıkabileceğini düşünüyor.

Elektrikte 122 milyon liralık kapasite mekanizması desteği

Kapasite mekanizması kapsamında 39 elektrik üretim santraline ağustos ayı için toplam 122 milyon 873 bin 772 lira ödenecek.

4 kişilik aile ortalama 163 TL elektrik faturası ödeyecek!

Elektrik Mühendisleri Odası'ndan yapılan açıklamaya göre, yeni gelen zammın ardından 4 kişilik bir ailenin ortalama elektrik faturası 142 TL'den 163 TL'ye çıktı.

Elektrik tüketimi eylülde azaldı

Türkiye'nin elektrik tüketimi eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,37 azalarak 24 milyar 123 milyon 772 bin kilovatsaate geriledi.

Süt fiyatlarına zam geldi

Doğalgaz, elektrik ve akaryakıtın ardından bir zam da süt fiyatlarına geldi. Sütün litre fiyatı 2 TL'den 2.30 TL'ye yükseldi.

Dar gelirli, Bakanlık'tan gelecek cevabı bekliyor

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, TBMM Başkanlığı'na konutlarda kullanılan elektrik ve doğalgazdaki KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi teklifinde bulundu. Demirtaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Sönmez’e de zamlarla ilgili soru önergesi verdi.

Verimsiz santral göçü

Zorlu Enerji, Türkiye’de verimsiz çalışan santralların-daki gaz türbinlerini ABD’ye satıyor. Bu türbinler yurtdışında yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretiminde yaşanabilecek ani aksaklıkları dengelemek amacıyla aniden devreye girmek için hazır bekleyen yedek santrallar olarak kullanılıyor.

Elektrik üreticileri kapısına kilit vurdu!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) verilerinden yaptığı hesaplamaya göre, Ocak 2013'ten Ekim 2019'a kadar geçen dönemde bin 273 elektrik enerjisi üreten anonim şirket kapısına kilit vurdu.

Artan elektrik fiyatları çiftçiyi de vurdu

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, elektriğin kilovat saat ücretinin 80 kuruşu aştığına dikkat çekerek, acil olarak indirime gidilmesi gerektiğini söyledi.

Elektrik tüketimi ekimde arttı

Geçen ay günlük bazda en yüksek elektrik tüketimi 785 milyon 728 bin kilovatsaatle 3 Ekim'de, en düşük tüketim ise 641 milyon 374 bin kilovatsaatle 20 Ekim'de gerçekleşti.

İşte 2020 için elektrik kullanımı tahmini

Uluslararası Enerji Ajansının Dünya Enerji Görünümü Raporu'na göre, küresel elektrik üretimi 2040'ta 38,7 milyar megavatsaate ulaşacak.

Gülizar Biçer Karaca: “Elektrik üretimi, tüketimin 3 katı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, AKP iktidarının ülkeyi plansız büyüme hamleleriyle çöküşe sürüklediğini belirterek, elektrik üretiminin tüketimin 3 katı olduğunu söyledi.

EPDK 17 şirkete lisans verdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) elektrik ve petrol piyasalarında faaliyet gösterecek 17 şirkete lisans verdi.

"Türkiye'nin Otomobili" hem ekonomiye hem sağlığa dost

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl: - "Gelişmiş ülkelerde 2030'a kadar dizel araçlar kademeli olarak yasaklanacak. 2050'ye kadar benzinli araçların da satışının yasaklanması planlanıyor.

Çiftçiyi elektrik çarptı! İki yılda yüzde 108...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiftçilerin artan elektrik fiyatları karşısında yaşadığı zorlukları dile getirdi. Gürer, son bir yıl içerisinde elektriğe zam oranının yüzde 108’e ulaştığını hatırlattı.

Elektrikli araçlar yakıt maliyetini yüzde 80 azaltıyor

Ev ve iş yerlerindeki elektrikli araç şarj istasyonlarında 100 kilometrelik menzil için dolum maliyeti, gece saatlerinde 6-7 lira, gündüz saatlerinde ise 8-10 lira olarak hesaplanıyor.

Elektrik üretimi kasımda yüzde 1,5 azaldı

Geçen yıl kasımda lisanslı elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 25,67'si ithal kömür, yüzde 24,04'ü doğal gaz ve yüzde 17,47'si linyit santrallerinden karşılandı.

Elektrikli ve hibrit otomobil sayısı bir yılda üçe katlandı

Türkiye'de trafiğe kayıtlı elektrikli ve hibrit otomobil sayısı, çevre duyarlılığı ve model çeşitlerinin artmasıyla her yıl yükseldi.

Elektrik ithalatı faturası 2019'da yüzde 28 azaldı

Geçen yıl en fazla elektrik ithal edilen ülke, 27 milyon 256 bin 807 dolarla Bulgaristan oldu.

Elektirikte yeni dönem

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “İsteyen tüketiciler için yenilenebilir enerji tarifesi üzerinde çalışıldığını daha önce söylemiştik. Bu tarifeyle, sadece yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektriği tüketmek isteyen kullanıcılara bu fırsatı vereceğiz” dedi.

Türkiye'nin elektrik tüketimi ocakta yüzde 3 arttı

Geçen ay günlük bazda en yüksek elektrik tüketimi 898 milyon 365 bin kilovatsaatle 8 Ocak'ta, en düşük tüketim ise 684 milyon 710 bin kilovatsaatle 1 Ocak'ta gerçekleşti.

Elektrik faturaları neden iki katına çıktı?

Artan elektrik faturalarının nedeni olarak, enerji çıkış maliyetleri üzerine getirilen dağıtım bedeli ve katkı payları gibi ekstra vergiler gösteriliyor. Elektrik piyasası uzmanlarının değerlendirmelerine göre ise elektrik şirketleri bu maliyetleri tüketiciye yansıtıyor.

3 barajda elektrik üretimi arttı

Atatürk, Karakaya ve Keban Barajları'ndan elektrik üretiminde yüzde 106 artış yaşandı.

Ünal Aysal'ın şirketi Yeni Elektrik Üretim A.Ş. iflas etti

Galatasaray eski Başkanı Ünal Aysal’ın yüzde 60 payla ortak olduğu Yeni Elektrik Üretim A.Ş. iflas etti. Ayrıca, şirketin 450 Milyon TL borcu olduğu da belirtildi.

Elektrik üretimi aralıkta yüzde 0,57 arttı

Türkiye'nin lisanslı elektrik üretimi geçen yıl aralıkta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,57 artışla 25 milyon 757 bin 480 megavatsaate yükseldi.

Elektrik şarj istasyonları navigasyondan bulunacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Navigasyon uygulamasında, Türkiye'nin her yerine ulaşabileceğiniz elektrikli şarj istasyonlarını, vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu sağlık merkezleri gibi birimleri de görebileceksiniz" dedi.

Türkiye'de rüzgar enerjisinde güç artıyor

Türkiye'de geçen yıl 687 megavatlık rüzgar enerjisi santrali devreye alındı.

Elektrik ve doğalgaz faturalarında 'korona' dönemi

Dünya üzerinde birçok ülke ekonomisini olumsuz etkileyen korona virüs salgını nedeniyle Türkiye’de elektrik ve doğalgaz faturaları iki yıllık ortalama tüketim değerlerine göre faturalandırılacak.

Doğalgaz ve elektrik faturalarında şok! Hiç kullanmasanız bile 2 katı gelebilir

Gazeteci Cem Seymen, geçen aylara göre yarı yarıya elektrik ve doğalgaz kullanmasına rağmen faturaların 2 kat daha fazla geldiğini söyledi. Onlarca vatandaş Seymen'in tweetinin altına aynı sorundan muzdarip olduklarını yazdı.

Elektrik üretimi şubatta yüzde 5,9 arttı

Türkiye'nin lisanslı elektrik üretimi şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,9 artışla 24 milyon 343 bin 224 megavatsaate yükseldi.

Volkswagen satın alma yapabilir

Volkswagen Çinli elektrikli araç şirketleriyle satın alma görüşmelerinde sona yaklaştı.

Elektrik üretimi azaldı

Türkiye'nin lisanslı elektrik üretimi martta 23,8 milyon megavatsaat olarak hesaplandı.

4 milyonun elektriği kesildi, faturalar 3 kez zamlandı

CHP’li Ömer Fethi Gürer’in elektrik faturalarını ödeyemeyen vatandaşların durumlarını meclis gündemine taşıması sonucu 4 milyon abonenin elektriğinin kesildiği ortaya çıktı.

Hepimizin başına gelebilir: Öğrenci evine gönderilen elektrik faturası yok dedirtti

Edirne'de üniversite öğrencilerinin kaldığı bir eve 70 bin 840 liralık elektrik faturası geldi. Şaşkınlık yaşayan öğrenciler, faturadaki yanlışlığın düzeltilmesiyle 120 lira ödedi.

Ertelenen elektrik ve doğalgaz faturaları ile ilgili kötü haber

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, olası bir afet durumunda elektrik ve doğal gaz faturalarının tahakkuk ve tahsilatlarının ertelenmesine yönelik uygulamanın yeni tip korona virüs (Kovid-19) dönemini kapsamadığını bildirdi.

Bu şartları sağlayan dar gelirliye bedava elektrik

Elektrik tüketim desteği kapsamında yapılan ödemeler diğer sosyal yardımlar için yapılan muhtaçlık hesabında ve gelir tespitinde dikkate alınmıyor. Peki ücretsiz elektrik uygulaması devam ediyor mu? Kimler ücretsiz elektriğe başvurabilir?

Aboneler dikkat, Elektrikte 'Yeşil Tarife' dönemi başlıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sadece yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği kullanmak isteyen vatandaşlar için geliştirilen Yenilenebilir Tarife olarak bilinen, Yeşil Tarife'ye (YETA) ağustos ayı itibariyle geçilebileceğini açıkladı.

Elektrikli otomobillerin sayısı artmaya devam ediyor

Haziran sonunda Türkiye'de 173 adet elektrikli ve 5 bin 704 adet hibrit otomobil satışı gerçekleştirilirken, elektrikli otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 92,2, hibrit otomobil satışları da yüzde 18 yükseldi.

Elektrik yatırımlarına temiz kaynaklar damga vurdu

Türkiye'de bu yıl ocak-nisan döneminde yaklaşık 416 megavat elektrik kapasitesi devreye alındı.

Resmi gazetede yayınlandı: Elektrik faturalarında yeni dönem başlıyor

Elektrik faturalarında yeni bir dönem başlıyor.. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK), 1 Ağustos itibarıyla başlatacağı Yeşil Tarife (YETA) uygulamasında fiyatlar abone grubuna göre kilovatsaat başına 79,25 ile 91,46 kuruş arasında değişiklik gösterecek

Elektrik faturalarına "yeşil" işaret

Yeşil Tarife kapsamında enerji temin eden tüketicilerin faturalarında, kullanılan enerjinin temiz kaynaklardan üretildiğini gösteren özel bir işaret yer alacak.

Elektrikli otomobile ilgi artıyor

Yılın 7 ayında Türkiye'de 191 adet elektrikli ve 8 bin 129 adet hibrit otomobil satışı gerçekleşirken, elektrikli otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 99, hibrit otomobil satışları da yüzde 47,3 yükseldi.

Elektrikli araç satışları iki kat arttı

Yılın 7 ayında Türkiye'de 191 adet elektrikli ve 8 bin 129 adet hibrit otomobil satışı gerçekleşirken, elektrikli otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 99, hibrit otomobil satışları da yüzde 47,3 yükseldi.

Elektrik üretiminde yerli ve yenilenebilir kaynakların payı yüzde 60'ı aştı

Türkiye'de ocak-temmuz döneminde üretilen 162 milyar 131 milyon 457 bin kilovatsaat elektriğin 100 milyar 651 milyon 208 bin kilovatsaatlik kısmı yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elde edildi.

12 petrol şirketinin toplam zararı 80 milyar dolar, Elektrikli araç değil korona vurdu

Dünyanın en büyük 12 petrol şirketi, petrol fiyatlarının düşük olması nedeniyle yılın ilk yarısında toplam 80 milyar dolar zarar etti. Bu firmaların toplam geliri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37 azalırken İngiliz BP en çok zarar eden, Hollandalı Royal Dutch Shell ise geliri en fazla düşen firma oldu.

Elektrik ve doğalgaz faturaları 3 ay ertelenecek, Resmi Gazete'de yayınlandı

Elazığ ve Malatya'daki depremden etkilenen vatandaşların elektrik ve doğal gaz faturalarının 3 ay ertelenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Elazığ ve Malatya'da depremde zarar görenlerin elektrik ve doğalgaz fatura tahsilatlarında erteleme kararı

Elazığ ve Malatya'daki depremde zarar görenlerin elektrik ve doğal gaz tüketimlerine ilişkin tahsilatlarının 3 ay süreyle ertelenmesi kararlaştırıldı.

Bakan duyurdu, elektrik faturaları erteleniyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 'Afet bölgesindeki vatandaşlarımızın elektrik faturalarının tahakkuk ve tahsilatını erteliyoruz' açıklamasında bulundu.

Flaş... TÜİK doğalgaz ve elektriğe gelen zam oranlarını açıkladı

TÜİK'ten yapılan son dakika açıklamasına göre geçen yılın bu dönemine göre elektrik yüzde 32.3, doğalgaz ise yüzde 34.7 oranında zamlandı.

Trenleri ASELSAN'ın "beyni" yönetecek

ASELSAN, raylı sistemler alanında geliştirdiği elektronik çözümlerle yurt dışı bağımlılığı sonlandırıp ihraç edilebilecek ürünler oluşturdu.

Bakan Dönmez açıkladı. Günlük üretim rekoru kırıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "6 Kasım Cuma günü 151.325 MWh’la rüzgardan günlük elektrik üretim rekoru kırdık" dedi.

Irak'a elektrik ihracatı yarın başlıyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Aksa Aksen Enerji Ticareti AŞ'nin Irak'a 150 megavata kadar elektrik ihracatı yapması için tedarik lisansının tadil edilmesine karar verdi. Buna göre, Irak'a elektrik ihracatı 28 Aralık itibarıyla başlayacak ve 1 Kasım 2021'e kadar sürecek.

Elektrik üretimi ekimde arttı

Türkiye'nin lisanslı elektrik üretimi ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,1 artışla 24 milyon 502 bin 629 megavatsaat oldu.

Elektrikli otoda en düşük ÖTV yüzde 10

Otomotiv sektöründe son yıllarda en çok konuşulan gelişmelerin başında elektrikli ve otonom araçlar yer alıyor.

Doğal gazdan elektrik üretimi 2020'de arttı

Türkiye'nin elektrik üretiminde doğal gazın payı geçen yıl 2019'a göre yüzde 21 arttı. Söz konusu artışta yılın son aylarında etkisini gösteren kuraklık önemli rol oynadı.

Bakan Dönmez: Rüzgarımız rekorlarla esiyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, rüzgar enerjisine yönelik Twitter'dan mesaj yayımladı. Dönmez "Ocak’ta ürettiğimiz elektriğin %10,7’sini Anadolu’nun serin rüzgârlarından elde ettik" dedi. 

Kur Alış Satış
Altın
...
- -
Ons
...
- -
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Euro/Dolar
...
- -
Dolar/Kg
...
- -
Euro/Kg
...
- -
Gümüş
...
- -
Alış Satış
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Sterlin
...
- -
Japon Yeni
...
- -
Kanada Doları
...
- -
Avustralya Doları
...
- -
Norveç Kronu
...
- -
Danimarka Kronu
...
- -
İsveç Kronu
...
- -
İsviçre Frangı
...
- -
Suudi Riyali
...
- -
Alış Satış
Çeyrek(Yeni)
...
- -
Çeyrek(Eski)
...
- -
Yarım(Yeni)
...
- -
Yarım(Eski)
...
- -
Tam(Yeni)
...
- -
Tam(Eski)
...
- -
Ata(Yeni)
...
- -
Ata(Eski)
...
- -
Ata5(Yeni)
...
- -
Ata5(Eski)
...
- -
Ata2.5
...
- -
Reşat
...
- -
Gremse(Yeni)
...
- -
Gremse(Eski)
...
- -

Kur Çevirici

Miktar


04:02 küçük