gazetehaberleri Haberleri

1 günde 250 milyon dolar

Bu yıl eş zamanlı olarak düzenlenen Avrupa Giyim ve Tekstil Konfederasyonu’nun (EURATEX) yıllık kongresi ve 12. İstanbul Moda Konferansı, tekstil ve hazır giyimde ABD’nin ve Avrupa’nın önde gelen temsilcilerini İstanbul’da buluşturdu.

Otomotiv limanı için Japonya’dan kredi

TÜRKİYE’DE otomotiv odaklı Ro-Ro limanı’nın inşası için, 2018 yılında Nippon Yusen Kaisha (NYK Line) ile 110 milyon dolarlık yatırım kararı alan OYAK, Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) ve MUFG Bank’la kredi anlaşması imzaladı. OYAK Port finansmanı için imzalanan bu sözleşmenin, Japon şirketlerinin Türkiye’deki yatırımları ve ihracatı için fırsat yaratması bekleniyor.

‘Küresel bir güç oluşturuyoruz’

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi) Türk İş ve Yatırım Birinci Forumu Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te gerçekleştirildi. Türk Keneşi ve Özbekistan Hükümeti işbirliğinde bu yıl ilk kez düzenlenen Türk İş ve Yatırım Forumu’na Azerbaycan, Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Macaristan’dan 600’dan fazla iş adamı ve yetkili katıldı.

Hayal gücüne 5 milyon TL

Sosyal sorumluluk çalışmalarında çocuk ve gençlere odaklanma kararı alan QNB Finansbank’ın Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aras, “Çocukları geleceğe hazırlama misyonuyla yıllık 5 milyon TL bütçe ayırdığımız matematikten kodlamaya, kültür-sanattan eğitime birçok projemizde 500 bin çocuğun hayatına dokunduk” dedi.

Finans Ofisi’nden Çin atağı

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Göksel Aşan, Alman otomotiv devi Volkswagen’in Manisa’da kuracağı fabrikanın Çinli yatırımcıların Türkiye’ye ilgisini arttırdığını söyledi.

Güzelyurt’ta ilk sondaj

Türkiye, Doğu Akdeniz’de Rumlar’ın özel şirketlere tek taraflı ruhsat verdiği 7. Parsel’deki Güzelyurt-1 kuyusunda sondaja başlıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Bu sabah ilk matkap döndü. Yavuz gemisi en derin noktalardan birinde sonuca ulaşmak için çalışıyor. Bölgeye üçüncü sondaj gemisini göndermek için girişimlere başladık” dedi.

Geleceği yazmaya 8 ülkeden talep

Geleceği Yazan Kadınlar projesine bu yıl Türkiye’den 64 ilin yanı sıra 8 ülke vatandaşından da başvuru geldi. Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş, “Kadınların, mobil uygulamalar geliştirmelerine destek olmak gibi özel bir alana odaklanan böyle bir projeye 8 farklı ülkeden başvuru gelmesi uluslararası alanda dikkat çektiğimizi gösteriyor. Bu gelecek için son derece umut verici” dedi.

Düşyeri, Da Vinci ile dünyaya açılıyor

Düşyeri, ilk dijital çözümü olan Pepee TV’yi Nisan ayında yayın dünyasına sunarken çocuklara yönelik bilim ve teknoloji odaklı yayınlarıyla dünyanın önde gelen TV kanallarından biri olan Da Vinci ile işbirliğine gidiyor.

Toplusözleşme değerleri için buluştular

TÜRKİYE’DE ilk kez tüm işçi sendikaları işverenler ve Çalışma Bakanlığı, toplu sözleşmelere girecek sosyal değerleri belirlemek için buluştu.

Türkiye’nin ‘taksiti’ Avrupa’nın radarında

VISA Avrupa Bölgeleri Genel Müdürü Antony Cahill, Türkiye’nin kredi kartına taksit uygulaması ile benzersiz bir pazar olduğunu belirterek, “Taksit çok konuşulan bir konu. Bu yapı Avrupa pazarlarında pek yok. Türkiye’de gördüğümüz taksit uygulaması Avrupa genelinde yaygınlaşabilir” dedi.

Meteoroloji ‘cep’te

Sonbahar geldi... Havalar bir gün yağışlı, bir gün güneşli... Akıllı telefon uygulamaları üzerinden hava durumuna ulaşabilmek mümkün. Ancak bu veriler genel sunuluyor. Özellikle büyük bir şehirde yaşıyorsanız farklı hava durumlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sorunun çözümü tabii ki yine teknolojide. Geliştirilen küçük sensörleri anahtarlık gibi çantanıza takıyorsunuz ve bu sensörler size anlık hava durumu bilgisi sunuyor. Bununla yetinmiyorlar. Aynı zamanda hava kalitesini de akıllı telefon ekranına getiriyorlar. Biz de bu hafta meteorolojiyi cebinize getiren yeni teknolojileri araştırdık.

‘Kültür limanı’

Dünyada ilk kez İstanbul Havalimanı’nın ev sahipliğini yaptığı İstanbul Havalimanı Kütüphanesi’nin ardından, dış hatlar pasaport kontrolünden sonraki alanda 1000 metrekarelik müze açılacağı açıklandı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, müze ile Türkiye’ye girmeden başka ülkeye giden turistlerin kazanılacağını açıkladı.

Türkiye’de kadın kadına iş veriyor

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Türk Tuborg AŞ’nin katkıları ile gerçekleştirilen “Türkiye Kadın Girişimcilik Endeksi Çalışması” açıklandı.

Verimsiz santral göçü

Zorlu Enerji, Türkiye’de verimsiz çalışan santralların-daki gaz türbinlerini ABD’ye satıyor. Bu türbinler yurtdışında yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretiminde yaşanabilecek ani aksaklıkları dengelemek amacıyla aniden devreye girmek için hazır bekleyen yedek santrallar olarak kullanılıyor.

Dünyaya ‘Barış Pınarı’ mektubu

BARIŞ Pınarı harekâtının uluslararası kurallara uygun ve meşru bir operasyon olduğunu dünya kamuoyuna anlatmak üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun imzasıyla oluşturulan mektup, 190 ülkedeki muadil iş kurumlarına ve 5 kıtadaki en büyük 7 iş örgütüne gönderiliyor. Hisarcıklıoğlu'nun imzasıyla hazırlanan mektup, 190 ülkedeki muadil iş kurumlarına ve Avrupa’da Eurochambers, Asya’da Asya-Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu, İslam Ticaret Sanayi Odası, Arap Odalar Birliği, Afrika’da Afrika Odalar Birliği, Amerika’da US Chambers ve Latin Amerikan Odalar Birliğine gönderilmeye başlandı.

BES fonlarını ROBO yönetecek

Anadolu Hayat Emeklilik, İş Portföy işbirliği ile BES katılımcıları için Fonmatik ROBO’yu hayata geçirdi.

60 bin memur müjdesi!

2020 yılı bütçesi Meclis’e sunuldu. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, 2020 yılında kamuya 60 bin yeni personel alınacağı müjdesini verirken yüzde 5 büyüme sayesinde baz etkisinin katkısıyla vergi gelirlerinde artış yaşanacağını söyledi. Ağbal, savunma ve güvenlik için her türlü kaynağın süratle karşılanacağı esneklikte bir bütçe hazırladıklarını vurguladı.

Belediyelere ek vergi kaynağı

Hükümetin üç yıldan beri üzerinde çalıştığı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın büyükşehir belediye başkanlarıyla yaptığı toplantıdan sonra hızlanan, Büyükşehir Yasa Taslağı’nın en merak edilen hükümlerini “yeni gelir kaynağı” yaratmak oluşturuyor. Taslağa göre, 30 büyükşehir belediyesi için 20 kalem inceleniyor. Emlak vergisinden, motorlu taşıtlar vergisine, trafik cezalarından, sigorta primlerine kadar belediyelere pay ayrılması planlanıyor.

Dünyaya helal kolajen

Tezman Holding, 2001’de asfaltlara teknik tekstil üretti, ardından jeotekstile yöneldi. 2008’de gıda jelatini işine girdi. Dünyanın kolajenle daha sağlıklı ve gençleşme peşinde olduğu bu dönemde de grubun çatısı altındaki Sel Sanayi sığır derisinden yüzde 100 helal kolajen üretti. Şimdi bu ürünü tüm dünyaya satacak...

500 bin liraya açılacak!

Online otel organizasyonu sitesi ‘booking.com’ 2.5 yıl aradan sonra yeniden Türkiye’de faaliyetlerine devam edebilecek. TÜRSAB’ın diğer seyahat acentelerine karşı haksız rekabet oluşturduğu gerekçesiyle açtığı davanın dünkü duruşmasında mahkeme 500 bin lira teminatla sitenin yeniden faaliyete başlayabileceğine hükmetti.

Lüks konuta ek vergi

Vergi reformu paketi çalışmaları sürüyor. Edinilen bilgiye göre pakette bir değişiklik olmaması halinde 5 milyon liradan daha değerli konutlar için emlak vergisinin yanında yüzde 1 ek vergi daha konulması planlanıyor. Konutların değeri Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından ilan edilecek.

Yeni film umudu!

Türk sinema sektörü “mısır kavgası” ile zor bir yıl geçirdi. Yıl başından bugüne kadar kesilen bilet sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre 10 milyon adet azaldı. Bilet fiyatı arttığı için hasılat yükseldi. Ancak en çok izlenen 10 yapım arasında ilk kez yabancılar öne çıktı. Yeşilçam’ın son umudu ise gösterime giren ve girecek yeni filmler...

Mağdur etmeyen dönüşüm

Kentsel dönüşüm sürecinin sağlıklı ilerlemesi, evi dönüşüme giren vatandaşın mağdur olmaması için yönetmelik değişikliği yapıldı. Bundan sonra inşaata 1 yıl başlanmaması ya da inşaatın 6 ay durması halinde vatandaş müteahhitle olan sözleşmeyi tek taraflı feshedecek. Müteahhitler yüzde 10 teminat vermeden de ruhsat alamayacak.

Sana ‘daha geniş’ baktım İstanbul

Teknoloji meraklılarının heyecanla beklediği iPhone 11 ve iPhone 11 Pro modelleri geçen günlerde Türkiye’de satışa çıktı. Özellikle kamera bakımından öne çıkan yeni iPhone modellerini inceledik. Süper geniş açı lensi sayesinde yüzde 40 daha fazla kadraj sunan iPhone 11 ve iPhone 11 Pro modelleri, gece modundaki başarısıyla da dikkat çekiyor. iPhone 11, 7 bin 299 TL’den ve iPhone 11 Pro modelleri ise 10 bin 999 TL’den başlayan satış fiyatlarıyla raflarda.

Sigaradan 64.8 milyar TL vergi geliri

SİGARA üzerinden alınan vergilerden gelecek yıl 64 milyar 819 milyon liralık gelir bekleniyor.

Hazine’ye borç yönetiminde büyük ödül!

Uluslararası sermaye piyasalarına ilişkin değerlendirmeleriyle alanında itibarlı yayımcı kuruluşlardan biri olan GlobalCapital, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, yaşanan zorlu süreçlere rağmen gerçekleştirdiği borç yönetimi başarısını ödüllendirdi.

90 günde 10 puan indirim

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) dün yaptığı toplantıda politika faizini yüzde 16.50’den yüzde 14’e indirdi.

Konaklamaya yüzde 2 vergi

Yüksek gelir elde edenlerin daha fazla vergi vermesini hedefleyen yeni vergi paketi Meclis’e ulaştı. Paketle, hayatımıza üç yeni vergi girerken yüksek gelir grubunun gelir vergisi oranı da yükseltiliyor. Pakete göre yüzde 2 konaklama vergisi alınacak, lüks konutlardan binde 3 ile binde 10 arası vergi kesilecek, ayrıca yüzde 7.5 dijital hizmet vergisi alınacak.

Dizide ABD, inşaatta Çin ile yarışıyoruz

Türkiye son yıllarda sağlık, eğitim, inşaat ve eğlence gibi birçok alanın bulunduğu hizmet ihracatında öne çıkıyor.

Kulaklara özgürlük

Akıllı telefonu, tableti ve oyun konsolu derken artık herkes daha çok kendi kişisel alanında yaşamayı seviyor.

Sapanca otelcilerin gözdesi oldu

İstanbul’a yakın olması ve doğal güzelliğiyle yerli yabancı turistin ilgisini çeken Sakarya Sapanca, son dönemlerde otel yatırımcılarının da gözdesi oldu.

Muhteşem profesör

IMF, Chicago Merkez Bankası, Danimarka Bilim ve Teknoloji Bakanlığı başta olmak üzere birçok kuruma danışmanlık yapan ve Türkiye’de de Merkez Bankası için büyüme modeli geliştirmek üzere proje yürüten Prof. Dr. Ufuk Akçiğit, Almanya’nın en prestijli araştırma ödülü Max Planck-Humboldt ödülünü kazanan ilk Türk bilim insanı oldu.

Tapuya şerh satışa engel

Kaçak yapılaşmayla mücadelede devrim niteliğinde düzenleme yapılacağını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Meclisimizin yapacağı düzenlemeyle kanun yürürlüğe girdikten sonra ruhsatsız başlayan, ruhsat eklerine aykırı yapıların, kaçak yapıların tapu kayıtlarına şerh konulacak. Böylece bu yapılar satılamayacak, kiralanamayacak” dedi.

İnovasyon için sihirli karışım

Sabancı Holding’in yeni nesil dijital ve analitik şirketi SabancıDx, ileri teknoloji çözümlerine odaklanarak Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük etme hedefiyle kurulan yeni merkezinin açılışını gerçekleştirdi.

En zeki tahmin

Yaşanan iklim değişikliğiyle oluşan sıra dışı hava koşulları meydana geliyor. Kasırgalar ve dolular ilk akla gelenlerden. ‘Havayı koklayan adam’ olarak bilinen Bünyamin Sürmeli ve ortağı Kutay Mıhlıardıç, Swaps adındaki girişimi hayata geçirdi. Startup, yapay zekâ teknolojileriyle dolunun çapını bile tespit edebiliyor.

Vergi paketinden 6 milyar lira

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşmeleri başlayan vergi paketi bütçeye 2020 yılında 6 milyar TL gelir sağlayacak.

Konaklamada yıldıza göre vergi

Konaklama Vergisi 5 yıldızlı oteller için gecelik 18 lira olarak uygulanacak. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen önergeyle konaklama vergileri maktu oldu ve otelin yıldız sayısına göre basamaklandırıldı.

Ahilik Fonu için geri sayım başladı

Esnafın işsizlik fonu ‘Ahilik Fonu’ için geri sayım başladı. 2017 yılında yasalaşan fon kapsamında, esnaftan yeni yılla birlikte kesinti yapılmaya başlanacak. Dükkanını kapatan esnaf, koşulları sağlaması durumunda fondan yararlanacak.

İşte kredilerin ayrıntıları

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, ilave istihdam sağlama potansiyeli olan firmalara düşük maliyetli ve uzun vadeli işletme kredisi kullandırılmasına yönelik dört yeni ürünü hayata geçirdi. Yapılan açıklamada, “Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından ilave istihdam sağlama potansiyeli olan firmalara 2 yıla varan anapara ödemesiz dönemli, 5 yıla kadar vadeli, uygun koşullarda, düşük maliyetli ve uzun vadeli işletme kredisi kullandırılmasına yönelik dört yeni ürün hayata geçirilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

TÜRSAB’dan 5 milyar TL’lik rota

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), iç turizm pazarını hareketlendirmek için ‘TÜRSAB ROTA’ adlı dijital projeyi hayata geçirdi.

Orta vadede hedef yüzde 5

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, ekonomik toparlanma ve ithalat fiyatları ile gıda fiyatlarındaki aşağı yönlü güncellemelerin de etkisiyle yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 12’ye çektiklerini ve orta vadede enflasyonun yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını açıkladı.

41 milyon rekor turist

Türkiye’nin turizmdeki yükselişi devam ediyor. 2018’de toparlanma sürecine giren, 2019’da da atağa kalkan turizm sektörü ocak-eylül döneminde yeni bir rekora imza attı. İlk 9 ayda Türkiye’ye gelen turist sayısı 41 milyonu aşarken, turizm geliri de aynı dönemde 26 milyar doları geçti.

Veri merkezlerine milyarlık yatırım

Turkcell, 44 bin 150 metrekare kapalı ve 12 bin metrekare beyaz alana sahip, Türkiye’nin en büyük veri merkezlerinden birini Ankara Temelli’de açtı.

Yurtdışında Türk istihdamı artacak

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, 3 kamu bankasının devreye aldığı istihdam odaklı kredi paketini değerlendirdi.

TEB sendikasyon kredisini yeniledi

Türk Ekonomi Bankası (TEB), 400 milyon dolar karşılığı yeni sendikasyon kredisini imzaladı. Bu kredi, ABD, Kanada, AB, Ortadoğu ve Asya’dan önde gelen 22 bankanın katılımıyla sağlandı. 306 milyon Euro ve 61.5 milyon dolar olmak üzere, 367 gün vadeli sağlanan kredi, özellikle ihracatın finansmanında kullanılacak. Kredinin toplam maliyeti Euro ve dolar için sırasıyla Euribor artı yüzde 2.10 ve Libor artı yüzde 2.25 olarak gerçekleşti.

Ekonomist değil ‘arabulucu'

Dün Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) ilk kadın başkanı olarak göreve başlayan eski IMF Başkanı Christine Lagarde’a ekonomist olmadığı için mesafeli yaklaşan piyasalar büyük bir arabulucu olduğuna dikkat çekiyor. Lagarde’ın görevi devraldığı Draghi’nin politikalarında büyük bir değişiklik yapması beklenmiyor.

Şikayet etmeye hakkımız yok

Sompo Sigorta CEO’su Recai Dalaş, sigortacıların iyi bir yıl geçirdiğini, yüzde 20’ler civarında büyüme olduğunu belirterek, “Sigortacılık faaliyetinden elde ettiğimiz gelir azaldı, faiz gelirleri arttı. Sektör olarak şikâyet etmeye hakkımız yok, birçok sektöre göre iyiyiz” dedi.

Riskli binalara güçlendirme kolaylığı

İSTANBUL Kartal ve Beyoğlu’nda çöken binaların ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kaçak riskli binaların da güçlendirilmesinin önünü açmaya hazırlanıyor.

Güneş Mardin’den doğuyor

GLOBAL Yatırım Holding, stratejik yatırım alanları arasında yer alan temiz ve yenilenebilir enerji üretiminde ilk güneş enerjisi santralını devreye alıyor.

Ahırlar şehir merkezinden kalkıyor

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ‘Ahır Yenileme Projeleri’ ile ülke genelinde şehir merkezinde yer alan ahırların şehrin dışına taşınacağını duyurdu.

Dünyayı yıkayacak

Bor madeninden üretilen Boron deterjanının bundan sonra toz ve sıvı olarak üretileceğini açıklayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Boron için bundan sonraki hedefimiz yurtdışı pazarları” dedi. Bakan Dönmez, Boron’un kimyasal içermediği için toprağa ve suya zarar vermediğini belirtti.

Süzer, Doğa için pazarlıkta

Temeli 18 yıl önce atılan Doğa Koleji dördüncü kez satış sürecinde.

Kredilerde 'çevre' şartı

Dünyada 130 banka Sorumlu Bankacılık Prensipleri’ne imza attı. Bu bankalar arasında Garanti BBVA da yer alıyor. Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin, “Sürdürülebilir, çevreci olmayan projelere kredi sağlamıyoruz” diyor. Bankanın gündeminde yeşil kredi, yeşil bono ve yeşil mortgage’ı arttırmak var.

329 bin işçi aranıyor

Türkiye’deki çalışma hayatının 2019 yılı fotoğrafı ortaya çıktı. Türkiye İş Kurumu’nun tamamladığı çalışmaya göre halen 329 bin açık iş var. Kadınlarda en çok makineci, erkeklerde imal işçisi aranıyor. İşyerlerinin yüzde 10’u bir yıl içinde yatırım planlıyor. Gelecek 10 yıl içinde 3 boyutlu katı model teknikeri, network güvenlik uzmanı, homologasyon uzmanı gibi mesleklerin ise öne çıkması bekleniyor.

Hedef 10 Türkcorn

Belçika’nın başkenti Brüksel’de geleceğin şehirlerinin konuşulduğu proje pazarına Türkiye’den, aralarında start-up temsilcileri ile akademisyenlerin de bulunduğu 150 kişilik bir heyet katıldı.

Önce izlettik sonra sattık

Yurtdışında büyük ilgi gören Türk dizileri Türkiye imajına ve ürünlerinin tanıtımına katkı sağlayarak hizmet ve mal dışsatımının arttılmasında etkili oldu. Latin Amerika ve Karayip ülkelerine mal ihracatında istikrarlı bir artış yakalanırken, 2016 ile 2018 yılları kıyaslandığında Venezuela’ya dışsatım yüzde 572, Paraguay’a yüzde 105, Peru’ya yüzde 88 artış gösterdi.

Lezzet yolculuğu

Son dönem yerli turistin tercihleri çeşitlenmeye başladı. Geçmişte tatil için ilk akla gelen deniz, kum ve güneş olurken, şimdi ülkenin dört bir yanındaki gastronomi turları büyük ilgi çekiyor. Ciğerden, dağ otlarından yapılmış çorbaya, burma kadayıftan, yeniçeri pilavına kadar farklı ve bölgeye has lezzetleri insanlar yerinde tatmak istiyor.

Tayvan'ın ihracatı 1.4 milyar dolar

Türkiye ile Tayvan arasındaki ekonomik işbirliğini güçlendirmek amacıyla hayata geçirilen Taiwan Business Day (Tayvan İş Günü) İstanbul’da düzenlendi.

Konut pazarı hareketlendi

Ankara’da, Emlak Konut GYO arsasında Pasifik İnşaat tarafından hayata geçirilen ‘Merkez Ankara’ projesinin tanıtımı gerçekleştirildi.

Facebook’tan para gönderme dönemi

ABD merkezli sosyal medya platformu Facebook dijital hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Şirket uzun süredir üzerinde çalıştığı dijital ödeme sistemi Facebook Pay’i dün tanıttı.

Hava alarm veriyor

İklim değişikliği ve küresel ısınma canlı yaşamını tehdit ediyor. Lancet Geri Sayım Raporu’na göre sadece fosil yakıt tüketiminden dolayı oluşan hava kirliliğinden dünyada 2.9 milyon kişi öldü. Geçen yıl Türkiye’de 800 bin kişi sıcak hava dalgalarından etkilendi. Tüm dünyada tarımsal verimlilik düşerken salgın riski de arttı.

‘Şato’ müteahhidinin iflas kararı kaldırıldı

Bolu’da inşaatı başladığından beri gündemden düşmeyen Burj El Babas’la ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Fiber ağ 5 milyon km’ye çıkarılmalı

Altınbaş Üniversitesi, Türkiye Bilişim Vakfı ve Çelebi Danışmanlık tarafından düzenlenen ‘Dijital Yönetim ve Kırılma’ Konferansı’nda Türkiye’nin dijitalleşme süreci ve yaşanan sorunlar masaya yatırıldı.

‘Transit’ ihracat

Türkiye’ye yumurta ihracatı yasağı koyan Irak’a, ihracat devam ediyor. Irak’a yumurta gönderdiklerini söyleyen üreticiler, “Irak’ta yumurta fiyatları çok yükselip ihtiyaç da artınca, Irak’ta ‘aracılar’ farklı bir yöntem geliştirdi. Irak’tan transit geçip başka ülkeye gideceği belirtilen yumurtalar aracılar tarafından satın alınarak, Irak’ta piyasaya sürülüyor” dedi.

Konaklama vergisi yüzde 2 oldu

TBMM Genel Kurulu’nda yapılan düzenleme ile konaklama vergisi yüzde iki olarak belirlendi. Dün akşam kabul edilen önergeyle, teklifin ilk halindeki düzenlemeye dönüldü. AK Parti’nin kabul edilen önergesine göre “konaklama vergisini” içeren düzenleme şöyle değiştirildi:

‘Dış borç için çözüm madencilik’

MADEN sektörü son dönemde sektöre yönelik çevre eleştirilerine yanıt verdi.

‘Hobi bahçeleri toprağı kirletiyor’

TARIM ve Orman Bakanlığı’nın 2020 yılı bütçe görüşmelerinde, son dönemde sıkça gündeme gelen hobi bahçeleri tartışıldı.

Sanayiden ‘büyüme’ sinyali

Sanayi üretim endeksinin 12 aydan sonra ilk kez pozitif tarafta yer alarak eylül ayında yıllık bazda yüzde 3.4 artış göstermesi, yeniden büyüme dönemine girildiğinin belirtisi olarak değerlendirildi.

‘Artık kendimiz yapacağız’

Şehir hastaneleri üzerinde yapılan eleştirilere Sağlık Bakanı Fahrettin Koca cevap verdi. Şehir hastanelerinde hasta garantisi olmadığını vurgulayan Koca, “Şehir hastanelerini kendi imkânlarımızla, kendi bütçemizle yapacak tecrübeye sahip olduk. Bu gelecekte yine kamu-özel ortaklığıyla yapmayacağımız anlamına gelmiyor” dedi.

İki yılda 216 kantine ceza

TARIM ve Orman Bakanlığı, 2018-2019 ile 2019-2020 eğitim ve öğretim dönemlerinde 59 bin 561 okul kantinine denetim yapıldığını, bu denetimlerde mevzuata uygun olmayan 216 kantine ceza verildiğini açıkladı.

Vergi turiste sürpriz olmaz

Konaklama vergisi olarak bilinen ve konaklama sonucunda tüketicinin harcadığı paranın yüzde 2’si kadarını vergi olarak ödemesini içeren düzenleme Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, söz konusu vergi hakkında, “Bize gelen turistlerin çoğu gittikleri ülkelerde bu vergiye muhatap. Aslında turist bunu biliyor, sürpriz olmayacak” dedi.

Hasar olmazsa prim iade

Neova Sigorta Genel Müdürü Özgür Bülent Koç, katılım sigortacılığının en önemli özelliğinin bakiye iadesi olduğunu ve iadelerin başladığını belirterek, “Toplamda 50 bin kişiye 5 milyon prim iadesi yaptık. Ortalama sigortalı başına 100 lira ödedik. İadeler de daha çok kasko ve konut sigortalarında oluyor” dedi.

BES’te düşük getiriyi Fon Koçu yendi

Garanti Emeklilik’in Fon Koçu, BES yatırımcısının en büyük şikayeti olan düşük getiri sorununu yendi. Ekim ayı itibarıyla risk almak istemeyen katılımcıların tercihi olan ‘en düşük risk’ profilinde getiri yüzde 20.53, ‘çok yüksek risk’ profilindeki getiri yüzde 23.35 oldu. Yıllıkta ise en düşük risk profilinin getirisi yüzde 24.65, çok yüksek risk profilinin getirisi yüzde 28. 3 oldu. Aynı dönemde TL mevduat getirisi yüzde 20.65 oldu.

Alternatif finans şart

‘Dönüşüm’ temalı Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’ne gelişen teknolojiyle birlikte artan alternatif finans kanalları damga vurdu. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, alternatif finans çalışmalarının sektörün insanla bağının yeniden kurulmasında önemli olduğunu ve bu kanalların yeterince iyi kullanılmaması halinde 5-10 yılda finans bulmakta zorlanılacağına dikkat çekti.

Tarihi bütçe

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bütçesi, tarihte ilk kez 500 milyar lira sınırını geçiyor. 2020 yılında SGK’nın bütçesi 524 milyar TL olacak. Türkiye bütçesi ise, aynı tarih itibariyle 1 trilyon 95 milyar TL olacak. Emekli aylıklarına aktarılan tutar da 342 milyar TL’ye kadar çıkacak.

Boğalara kalite için sperm testi

TARIM ve Orman Bakanlığı, et kalitesini artırmak için 97 boğaya sperm testi yaptı. Koyun ve keçi türü hayvanlar için soy kütüğü çalışmalarının bittiğini açıklayan Bakanlık, ıslaha yönelik kayıt sisteminin de tamamlandığını bildirdi.

Tuncay Özilhan Anadolu Vakfı’nın 40 yılını anlattı: Topluma katkı için çalışmaya devam

ANADOLU Grubu’nun kurucuları Kamil Yazıcı ve İzzet Özilhan’ın, eğitim ve sağlık başta olmak üzere sosyal alanlarda toplumsal gelişime katkı sağlamak amacıyla kurdukları Anadou Vakfı bu yıl 40. yılını kutluyor. Bugüne kadar 50 kalıcı eserin yanı sıra 29 binden fazla öğrenciye burs, 80 bin öğretmene de proje hazırlama eğitimi veren Vakıf 40 yılda 204 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdi.

Gelir değil gider sorun... Bankalar Birliği Başkanı futbol kulüplerini değerlendirdi

Türkiye Bankalar Birliği Başkan Hüseyin Aydın, futbol kulüplerinin borçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Kimsenin borcunu silmedik. Hibe de yapmadık. Cari piyasa koşullarını ne getiriyorsa onu yaptık. Türkiye’de kulüplerin sorunu gelir değil, gider yönetiminde sorun var” dedi.

Uzay Ajansı’nda 123 kişi görev yapacak

TÜRKİYE Uzay Ajansı’nın kadro ve unvanları kararnameyle belirlendi. 123 personelin görevlendirileceği ajansta uzay teknolojileri uzmanı 20 kişinin yanı sıra astronom, matematikçi ve fizikçiler görevlendirilecek.

100 bin çocuk ‘kod’lamayı öğrenecek

TÜRKİYE Vodafone Vakfı, Habitat Derneği işbirliğiyle 3 yıldır 7-14 yaş aralığındaki öğrencilere kod yazmayı öğrettiği ‘Yarını Kodlayanlar’ projesinde bu yıl hedef büyüttü.

İndirim savaşları

Alışverişin rekorlarla beraber anıldığı Kara Cuma (Black Friday) indirimleri başladı. Firmalar 29 Kasım’ı beklemeden bir hafta öncesinden müşterilerin kapısını çalarken bu yıl geçen yıla göre alışverişin en az 2 kat artarak 7 milyar lirayı aşması bekleniyor. E-ticaret devleri bu süreçte müşterinin zarar görmemesi için belirlenen indirim oranlarını kilitlediklerini belirtirken perakendeciler ise AVM’lerde büyük seri sonu indirimlerinin yaşanacağını ve saat 24.00’a kadar açık olacaklarını söyledi.

Azeri Gazı Avrupa’yla buluşuyor

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Enerji Bakanı Dönmez, TANAP kapsamında Avrupa’ya ilk gaz sevkıyatının bu ay sonunda verileceğini açıkladı. Dönmez, ayrıca enerji teknolojilerinde Türkiye’nin adının bir marka haline gelmesini, kalitesiyle bütün dünyada bilinmesini amaçladıklarını söyledi.

‘Akaryakıtta kaliteden taviz yok’

ENERJİ Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıtta kaliteden taviz vermeyeceklerini ve DAKİS uygulaması sayesinde kalite kontrol zincirinin tamamlanacağını söyledi. 

Vay ‘cam’ına

Geliştirdiği elektrikli otomobil Tesla ile yeni ekonominin önemli temsilcilerinden biri olan ünlü girişimci Elon Musk, bu kez zırhlı olmasıyla övündüğü elektrikli pikapı tanıtırken camların kırılmasıyla büyük bir şok yaşadı. Salondaki gülüşmelerin şaşkına çevirdiği Musk, durumu “Daha çok çalışmamız lazım” diyerek kurtarmaya çalıştı.

Özel bankadan vergi tahsilatı yok

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), 26 Kasım tarihinde bankalara gönderdiği bir yazı ile özel bankaların vergi tahsilatına ilişkin protokollerini iptal etti.

Gençlere yüksek BES desteği

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Garanti Emeklilik BBVA Genel Müdürü Burak Ali Göçer, gençlerin BES’e girmesi için 2020’de devlet desteğinin arttırılacağını belirterek, “Bugün toplam 7 milyon katılımcımız var ve bunun sadece yüzde 5’i 25 yaşın altında. Farklı teşviklerle gençler sisteme çekilerek tasarruf etmeleri sağlanacak” diye konuştu.

Karşılıksız çeke yeni düzen

Karşılıksız çek nedeniyle hapis cezası alanların sayısının artması nedeniyle, sorunun çözümü konusunda yapılan çalışmalarda yeni bir aşamaya gelindi. Hapis cezasından önce “yeni bir kademe” getirilmesi planlanıyor. Düzenleme, hapis cezasından önce çekleri karşılıksız çıkanlara üç yıl yeni bir süre tanınmasını öngörüyor. 200 bin kişinin bu kapsamda olduğu ve daha çok orta sınıf esnafın sorun yaşadığı bilgisi verildi.

Online usta dönemi

Ticaret Bakanlığı, mahallenin esnafına internetten ulaşma dönemini başlatıyor.

Konut fırsatında son 32 gün

Konutta KDV ve tapu harcı indirimi bir ay sonra sona erecek. Yıl sonuna kadar yüzde 18 olan KDV yüzde 8, yüzde 4 olan tapu harcı yüzde 3 olarak uygulanacak. Konut kredi faizlerinin de yüzde 1’in altına indiğini belirten sektör temsilcileri, “Konutta hiçbir dönem bu kadar fırsat aynı anda sunulmadı. Alıcı, kamunun, bankaların ve özel sektörün avantajlarını kaçırmasın” diyor.

Yoğun ilgi kargoyu çökertti

Alışveriş çılgınlığı Kara Cuma (Black Friday) e-ticaret ve perakende de büyük bir yoğunluk yarattı. Çok sayıda e-ticaret platformu ve marka büyük indirimleri yapmak için 29 Kasım Cuma tarihini beklemezken indirimleri bir hafta öncesinden başlattı.

Yeni ekonomi paketi geliyor

Değerli konut, konaklama vergisinin ardından yeni bir ekonomi paketi geliyor. 2020 bütçe görüşmelerinin ardından Meclis gündemine gelmesi beklenen pakette şimdiye kadar yapılandırmaları bozulanlara yeni bir şans verilmesi planlanıyor.

Şehirlerin en İyileri seçildi

Sektörün bütün paydaşlarını aynı çatı altında buluşturan gayrimenkul sektörünün en prestijli yarışması Sign of the City Awards jürisi iki gün süren toplantılarla başvuruları değerlendirdi. Şehrin imzası seçilen projeler, RE360 Gayrimenkul Buluşması kapanışında 11 Aralık’taki ödül töreninde açıklanacak.

İndirime hücum

‘Kara’, ‘efsane’, ‘büyük’ gibi isimlerle adlandırılan Black Friday (Kara Cuma) indirimleri nedeniyle dün çok sayıda AVM’de büyük yoğunluk yaşandı. AVM ve mağazaların özel indirimleri için birçok vatandaş sabahın ilk ışıkları ile birlikte AVM kapılarının önünde uzun kuyruklar oluşturdu.Yoğunluk alışveriş caddelerine de yansıdı. Özellikle mesai bitiminin ardından kasalarda büyük yığılmalar meydana geldi.

Turist yağmuru

Yabancı turist sayısı yılın ilk 10 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14.4 artış gösterdi. Turist sayısı 35.5 milyondan 40.7 milyona çıktı. Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısı 15.7 milyondan 18.3 milyona çıkarken, Türkiye’ye en çok turist gönderen ülke Rusya’dan gelen turist sayısı 6.6 milyonu aştı.

Yatırımlar dünyada azaldı Türkiye’de arttı

2018 yılında dünya genelinde doğrudan yatırımların yüzde 13 azalmasına rağmen Türkiye’ye gelen yatırımların yüzde 12.6 arttığını açıklayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Sergilenen güçlü performans uluslararası yatırımcıların Türkiye ekonomisine olan güveninin güçlü bir işaretidir” dedi.

250 milyon TL’lik SGK dolandırıcılığı

Jandarma Genel Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, Ankara, İstanbul ve İzmir’de faaliyet gösteren 3 medikal firmasının, kullanılmamış medikal malzemeleri kullanmış gibi faturalandırarak SGK’yi dolandırdıkları iddiası üzerine harekete geçti. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep, Samsun ve Muğla’da çok sayıda adrese eş zamanlı baskın yapıldı. Medikal firmaların merkezlerine de yapılan baskınlarda 23 kişi gözaltına alınırken, milyonlarca lira değerinde düzenlenmiş fatura, sahte etiket/barkodlara el konuldu.

Yapı Kredi’de hakimiyet KOÇ’ta

Yapı Kredi Bankası’nda UniCredit ve Koç Grubu’nun dolaylı yüzde 50-50 ortaklığı sona eriyor. UniCredit ve Koç Topluluğu’nun eşit ortak olduğu Koç Finansal Hizmetler’in tüm hisseleri Koç Topluluğu’na geçecek. Böylece Koç Topluluğu’nun banka üzerindeki söz hakkı artarken, Yapı Kredi’nin halka açık olan kısmındaki yüzde 18.08’lik kısımda bir değişiklik olmayacak.

İlk start-up yatırımı 3D yazıcıya

AKSA Akrilik, İTÜ Çekirdek ile işbirliği yaparak ilk start-up projesi desteğini hayata geçirdi.

Avrupa’nın kombisi Türkiye’den

İklimlendirme sektöründeki yatırımlarına devam eden Baymak, KRC Proje ile Ataşehir’de bir showroom açılışı gerçekleştirdi. Bu deneyim merkezinde tasarruflu ve çevreci ürünler sergilenecek.

Türk P&I’dan yat sigortası

Türk P&I, yeni ürünü yat sigortasını pazara sundu.

KOBİ'leri ayakta tutmamız lazım

Ülkeye katma değer sağlayan firmaların yaşatılması gerektiğini söyleyen DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, “3-5 kuruş zararı da göze alsanız günün sonunda KOBİ’yi ayakta tutarsanız, ticari hayatı ayakta tutarsınız. Ticari hayatı ayakta tutarsanız bankaları ayakta tutarsınız” dedi.

Çin’de zorunlu tatil

Çin’de yaklaşık 9 ay önce gözaltına alınan 4 Türk işinsanından ikisi hâlâ ülkeye dönemedi. Katıldıkları doğal taş fuarının son gününde gözaltına alınan isimlerden ikisinin pasaportuna el konularak Çin’den ayrılmasına yasak getirildi. İki iş insanı Çin’de geçen zorunlu günlerini sosyal medyadan paylaşıyor.

Yemeği nakit yedik!

MASTERCARD Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, Türkiye’de 2019’da yaklaşık olarak 2.3 trilyon TL’lik harcamanın yüzde 41’inin kartla gerçekleştiğini belirterek, “Geçen sene bu oran yüzde 38 olarak gerçekleşmişti. Gelişmiş pazarlarda tüketici harcamalarının yüzde 55’ten fazlasının elektronik ödemelerle yapıldığını görüyoruz. Bunun için Türkiye’nin potansiyeline baktığımızda, 230 milyon kart mevcut ve her yıl ciddi oranda artıyor. Ancak özellikle market ve restoranlarda nakit kullanımının yüksek hala olduğu görüyoruz. Bu alanlarda kart kullanımı oranı sadece yüzde 22. Buradaki ödevimiz ağırlıklı nakit kullanımı olan alanları karta yani elektronik ödemelere dahil edebilmek. Bu dönüşüm için en uygun ürün gerek hızı gerek güvenliği ile temassız kartları” dedi.

Hedef 2.4 milyar liralık tasarruf

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, enerji verimliliğinde kamunun öncü rolü üstlenebileceğini belirterek, “Kamunun yıllık enerji gideri 6 milyar lira. Yaptığımız çalışmalardan burada yüzde 40’a yakın yani 2.4 milyar TL’lik enerji tasarrufu potansiyeli söz konusu. Bunun için Enerji Performans Sözleşmeleri’ni devreye alacağız” dedi.

‘Dipsiz Göl’ler için DSİ önlemi

Gümüşhane’deki doğa harikası 12 bin yıllık Dipsiz Göl’ün, Roma lejyonunun definesini aramak için kurutulmasının ardından, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü harekete geçti. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmeliğe göre, bundan böyle su kaynaklarının tahsisi, kiralanması, ruhsatlandırılması gibi işlemlerde DSİ’nin görüşüne başvurulacak. DSİ görüşü alınmamış suların kullanılması halinde gerekli tedbirler yine DSİ alacak.

Turizm Bakanlığı’ndan TÜRSAB’a denetçi

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Meclis Genel Kurulu’nda bütçe görüşmelerinde Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’ne (TÜRSAB) Bakanlık’tan gönderilen denetçi hakkında konuştu.

Son dakika haberi: TAV İnşaat yol ayrımında

Bankalarla borç yapılandırması için yaklaşık bir yıldır masada olan TAV İnşaat’ta ortaklar yol ayrımına geldi. TAV CEO’su Sani Şener kendi şirketi Sera İnşaat’ın İDO’daki hisselerini Akfen’e vereceğini, buna karşılık Akfen’in TAV İnşaat hisselerini alacağını söyledi. Akfen’in başkanı Hamdi Akın ise hisse devri için, “Henüz bir anlaşma sağlanmış değil, masadaki opsiyonlardan biri” dedi. Analistler ortakların uzlaşmaması durumunda kredi yapılandırma sürecinin uzayacağına ve hissedar grupların zarar görebileceğine dikkat çekiyor.

Sağlık harcamasına tamamlayıcı çözüm

TSB Başkanı Atilla Benli, tamamlayıcı sağlık sigortasının artan sağlık harcamalarının yükünü hafifleteceğini belirterek, “Kamu da tamamlayıcı sağlığın geliştirilmesini destekliyor. Hem fiyatı uygun hem de çözüm sunuyor. 2020’de yaygınlığı artacak” dedi.

Yapay zekâlı domates

Tarımın gelişmesi ve geleceğimiz için tarımda dijital dönüşümün şart olduğunu söyleyen Tat Gıda CEO’su Arzu Aslan Kesimer, “Fabrikamız ilk açıldığında domates getiren ailelerin şimdi torunları bize ürün getiriyor. Onlarla dijital tarıma geçtik. Tarlaları uydudan izliyoruz. Otomatik dümenli traktörler çalışıyor. Drone analizleri ve yapay zekâ ile domates üretiyoruz. Hem verimlilik artıyor hem daha az su kullanıyoruz” dedi.

Leshow İstanbul başlıyor

Leshow İstanbul, 16-18 Ocak 2020 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde 2’nci kez kapılarını açacak.

Faturaları düşürecek ‘zekâ’

GÜNLÜK hayatın sorunsuz işlemesi için enerjide kesintisiz bir üretim gerekirken, tüketiciler de kendi ceplerini düşünüyor.

WhatsApp taksi

Yasaklanan araç çağırma uygulaması Uber’in yerini korsan girişimler doldurdu. Neredeyse her ilçede durakları, her durakta en az 5-10 araçları var. İletişimi WhatsApp, bip gibi uygulamalar üzerinden sağlıyorlar. Uber’in kapatılması için mücadele eden eski Taksiciler Odası Başkanı Yahya Uğur, “O dönem Uber’e karşı yanlış kampanya yaptık. Agresif davrandık, onlara reklam oldu. O dönem biz hizmeti iyileştirseydik şimdi korsan bu kadar artmazdı” dedi. Taksiciler denetimlerin arttırılması istiyor, vatandaş ise ucuz ve kaliteli hizmetten memnun.

Caydırıcı paket dönemi başladı

TARIM ve Orman Bakanlığı’nca yapılan düzenleme kapsamında, bugünden itibaren sigara başta olmak üzere tütün mamullerinde sadece yeni standart paketlerin satışı yapılabilecek. AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, tütün mamullerinde düz ve standart paket uygulamasına 5 Aralık 2019’da geçilirken, düzenlemeyle bu tarihten itibaren eski paketlerle üretime son verildi.

‘Yatırım artar fiyat dengelenir’

Tarım ve hayvancılık sektörüne kullandırılacak krediler için kredi limitleri arttırılırken, faizler düşürüldü. Bazı durumlarda da sıfır faizli kredi imkânı sunuldu. Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, “Bu avantajlar sayesinde besici ve üretici birlikleri daha rahat yatırım yapabilecek. Üretim artacağı için bu durum da tüketiciye yansıyacak. En azından fiyat dengesi sağlanmış olacak” dedi.

Türkiye’den Güney Avrupa’ya

Philips marka televizyonların üreticisi Hollanda merkezli TP Vision Türkiye Genel Müdürü Ünal Masalcı, “Philips 1930’dan bu yana Türkiye’de olan, çok bilinen ve sevilen bir marka. Biz de buradaki katma değeri arttırmak üzere adım attık. Güçlü yerel şirketlerle işbirliği yapıp burada yerli girdisini arttırarak Türkiye’de montajladığımız TV’leri Güney Avrupa ve Ortadoğu’ya ihraç etmeyi planlıyoruz” dedi.

5 milyon üstü gayrimenkule iki değerleme raporu

BANKALARIN gayrimenkul değerleme şirketlerine 5 milyon lira üzerindeki konutlar için değerleme raporlarını iki kere yaptırma zorunluluğu geldi.

‘Nazar etme ne olur çalış senin de olur’

EYLÜL ayında Gaziantep’te düzenlenmesi planlanan dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali Teknofest öncesinde, Teknofest İstanbul’un Twitter hesabından dikkat çeken bir paylaşım geldi.

Derslere Phuket arası

20 Ocak itibariyle yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyona yakın öğretmen sömestr tatiline çıkmaya hazırlanıyor.

Uçuşa kadar iyi uykular

Havayoluyla seyahat edenlerin sayısı her geçen gün artarken, yolcuların konforunu artırmaya dönük hizmetler de çeşitleniyor.

Türkiye dönüşüme öncü olacak

Depremle sarsılan Arnavutluk’ta kentsel dönüşümü Türkiye başlatıyor. TOKİ eliyle yapılacak 500 konut kentsel dönüşüme örnek olacak. Türk müteahhitler de ülkede yeni projeler geliştirecek.

Pekcan’dan FAS çağrısı

FAS’ın, sahip olduğu canlı ekonomi, stratejik konum ve Afrika’ya giriş kapısı olma nitelikleriyle Türkiye’nin önemli ortaklarından biri olduğunu ifade eden Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk yatırımcıların bu ülkede daha fazla yatırım yapmasını beklediklerini söyledi.

Aralıkta ‘ev’e koştuk!

Kredi faizinin düşmesi, firmaların kampan-yaları ve 31 Aralık’ta sona eren KDV ile tapu harcı indirimleri meyvesini verdi. Aralık 2019’da konut satışları tüm zamanların rekorunu kırdı. 202 bin rakamıyla bugüne kadar aylık bazda en yüksek konut satışı gerçekleşti. Yılın tamamında ise 1 milyon 348 bin 729 kişi ev sahibi oldu.

‘Yan sanayi de elektriklenmeli’

Anadolu Isuzu Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Türkiye’nin otomobili projesinde yer alan Tuncay Özilhan, otomotiv yan sanayinin elektrikli parça dönemine hazır olması gerektiği uyarısında bulundu. Özilhan, “Elektrikli araçlar çok hızlı gelişiyor. Bizim de buna hazırlanmamız gerek. Yan sanayinin buna tam olarak hazır olmadığını görüyoruz” dedi.

2019 bütçe açığı 123.7 milyar TL

2019 yılı bütçe açığı 123.7 milyar lira oldu. 2018 yılı bütçe açığı 72.8 milyar liraydı. Bir önceki yıl 18.3 milyar lira olan aralık ayı bütçe açığı ise 30.8 milyar lira olarak gerçekleşti.

Adil bir model şart

İSTANBUL Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin bu yılın ilk aylık olağan toplantısı ‘Sürdürülebilir Büyüme İçin Nitelikli Üretim Ekonomisine Geçişte Eğitim, Kalite ve Ar-Ge’nin Önemi’ ana gündemi ile gerçekleştirildi.

Kongrede yükseliş zamanı

TURİZMDE yakaladığı yukarı yönlü ivme ile son yıllarda rekor üstüne rekor kıran Türkiye, hedeflerine ulaşmak için alternatif modellere de büyük önem veriyor.

İlk yeşil tahvil ihracı

2019 yılında Birleşmiş Milletler Sorumlu Bankacılık Prensipleri’ne kurucu imzacı olarak katılarak, sürdürülebilirlik alanında öncü bankalardan biri olduğunu bir kez daha teyit eden Yapı Kredi, sürdürülebilir ve yenilikçi ürün portföyünü genişletmeye devam ediyor.

Alman KOBİ’lerine THY avantajı

27 Ocak’ta Almanya başkenti Berlin’de düzenlenen Alman Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Birliği (BVMW) Genel Kurulu, birçok girişimci, siyasi lider, CEO ve alanlarında önde gelen ismi bir araya getirdi.

Değişimin tiryakisi olun

Türk iş dünyasının önde gelen şirketlerinde uzun yıllar üst düzey yöneticilik yapan Aclan Acar, 45 yıllık deneyimlerini bir kitapta topladı. Dünyanın ve Türkiye’nin önemli bir dönüşüm yaşadığı bugünlerde şirketlerin de bu değişime uyum sağlamasının önemini vurgulayan Acar, şirket liderlerine ve genç yönetici adaylarına, “Her zaman değişimin tiryakisi olun. Krizi gelmesini beklemeden yönetmeye başlayın” dedi.

Elazığ ve Malatya’ya 6 bin 400 konut

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ ve Malatya’da yıkılacak ve inşa edilecek konut sayısı hakkından bilgi verdi.

Favori müdür adayları içeriden

Yeni yıla girerken, mevcut genel müdürlerinin yurtdışında daha üst görevlere getirilmesi nedeniyle boşalan Citibank Türkiye ve ING Türkiye’nin genel müdürlük koltuğuna kimlerin oturacağı bir süredir finans çevrelerinde merak ediliyordu.

Çalık'tan Japonya hamlesi

Japonya devletinden ‘Altın Işıklar, Yükselen Güneş ve Boyun Bağı’ nişanı alan, Japon TÜSİAD’ına kabul edilen ilk Türk işinsanı olan Ahmet Çalık’a Tokyo’da Japon iş dünyasının katıldığı özel bir tören düzenlendi. Japon güvenlik şirketi SECOM ile ortak olduklarını kaydeden Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, “SECOM ile Türkiye’de yaşam çözümleri ve deprem konularında yeni işlere imza atacağız” dedi.

Silueti koruyacak yasa yürürlükte

Şehirlerin siluetinin korunmasından, kaçak yapılarla mücadeleye, değerli konut vergisinden bina güçlendirmeye kadar birçok alanda yapılan değişiklik ve düzenlemeleri içeren ‘Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

TAV İnşaat’ta borç gerilimi devam ediyor

BİR süredir bankalarla borç yapılandırması için masada olan TAV Grubu’nun iştiraki TAV İnşaat’ta ortaklar arasındaki anlaşmazlığın devam ettiği öğrenildi.

Mobil internet artık daha güvenli

Turkcell, tüm dünyada gerek bireysel kullanıcıların gerekse kurumların en önemli problemlerinden biri olan sahte ve dolandırıcılık amaçlı kurulan sitelere karşı önemli bir adım attı.

Gençlere yapay zekâyı öğretecek

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği işbirliğiyle hayata geçirilen ‘Yarını Kodlayanlar’ projesine yeni eğitim modülleri eklendi.

Son dakika haberi: GSM operatörlerine deprem cezası

İSTANBUL’da 26 Eylül’de yaşanan 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından yaşanan iletişim kesintisi nedeniyle BTK Sektörel Denetim Dairesi Başkanlığı, operatörler hakkında inceleme başlattı.

Havalimanına sağlık turizmi köşesi geliyor

ÖZEL Hastaneler ve Sağlık Kurumları Derneği (OHSAD) üyelerine yapılan duyuruda, bazı özel sağlık sunucularına İstanbul Havalimanı işletmesi İGA tarafından yolcu karşılama alanına ilişkin teklif dosyası gönderildiği belirtildi.

Riskli binayı yıkın!

Bakan Murat Kurum, İstanbul ilçe belediyelerine “Riskli binaları yıkın” talimatı verdi. Kurum, “Enkaz altında hayat aramak yerine, hayatı kentsel dönüşümde arayalım. Elazığ’daki gibi İstanbul’da da yekvücut olalım” dedi.

Zor dönemde iyi sınav verdik

İSTANBUL Kazlıçeşme’de Özak GYO, Ziylan Gayrimenkul ve Yenigün İnşaat ortaklığıyla inşa edilen Büyükyalı projesinde konut teslimleri başladı.

3 yılda 1 metre kazamadık

İletişimin kesintisiz gerçekleşmesi için fiber yatırımlarının çok önemli bir boyut kazandığını söyleyen Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, “İletişimin en önemli ayağı fiber ama biz İstanbul’da da Artvin’de de Hakkari’de de 3 yıldır 1 metre fiber kazamadık.

Vatandaşa 240 milyon liralık çağrı

Son 10 yıldır işlem yapılmayan 1 milyon 72 bin hesapta yaklaşık 240 milyon lira unutulurken, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yetkilileri vatandaşın parasını alması için hesaplarını kontrol etmesi çağrısında bulunuyor.

THY turizm için uçuyor

THY, Türkiye’nin turizm merkezlerine yurtdışından yaptığı direkt uçuş sayılarını arttırıyor. THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, turizme sağladıkları katkıyı arttırarak sürdüreceklerini ifade etti.

Depremzede KOBİ’lere kefalet desteği

Elazığ ve Malatya’da depremden etkilenen KOBİ’lerin sorunlarının çözümü için atılan adımlara bir yenisi eklendi.

2020’de 100 yeni market açıyor

CARREFOUR SA olarak 2019 yılında marketleri ve e-ticaret faaliyetleriyle günde ortalama 500 bin müşteriye ulaştıklarını dile getiren CarrefourSA Genel Müdürü Kutay Kartallıoğlu, yıl sonu itibarıyla 371 süper ve 208 mini market sayısına ulaştıklarını söyledi.

Faizler indi, BES’in getirisi arttı

Garanti BBVA Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer, emeklilik fonlarının geçen yıl yüzde 28.2 getiri sağladığını belirterek, “Yüksek getirinin nedeni, Merkez Bankası’nın faiz indirimlerini 2019 yılında da devam ettirmesi oldu. Bu da sabit getirili fonların kazancına pozitif yansıdı” diye konuştu.

Belediyelere borç ayarı

Belediyelerin, borçları nedeniyle yaşadığı sorunlar, AK Parti toplantısında gündem oldu.

Turizmde hızlı başlangıç

Türkiye 2019’u 45 milyon yabancı turistle kapatmış, toplamda ise 52 milyon turist ağırlamıştı.

Yeni konut ruhsatı yüzde 50 azaldı

Son 2 yıldır bekleyen talep nedeniyle zor bir dönem geçiren gayrimenkul sektörü üretimde frene bastı. Konut kredi faizlerindeki gerilemeyle son aylarda satışlarda artış olsa da yeni projeler için alınan ruhsatlarda ciddi düşüş yaşandı.

Azerbaycan’la tercihli ticaret dönemi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bugün günübirlik temaslarda bulunmak üzere gideceği Azerbaycan’da, mevkidaşı Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Zagulba Sarayı’nda baş başa ve heyetlerarası görüşmelerde bulunacak.

Kaçak yapıya geçit yok!

Bodrum’da kuralsız ve kontolsüz yapılan kaçak yapılarla mücadele sürüyor. Göreve geldiğinden bu yana 250 kaçak için yıkım emri verdiğini belirten Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “İnşaat sektörüne karşı değilim, yapılaşma makul seviyede tabi ki devam edecek. Sadece yanlış olan projelere karşı duruşumuz net” dedi.

Çiftçiye büyük destek

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından İncirliova’da 25 dönüm arazide ‘Aydın Çiftçi Merkezi’ kurulacak. Tarım ve hayvancılığın gelişimine katkı sağlanacağını belirten Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu “Bu merkez sayesinde Aydınlı çiftçinin yüzü gülecek” dedi.

Dijital hizmet vergisi başlıyor

Mart ayından itibaren yürürlüğe girecek dijital hizmet vergisine ilişkin beyannameler, vergilendirme dönemini takip eden ayın son günü akşamına kadar verilecek ve vergi de aynı sürede ödenecek. Türkiye’de elde edilen hasılatı 20 milyon liradan ve dünya genelinde elde edilen hasılatı 750 milyon Euro’dan fazla olanlar dijital hizmet vergisinin mükellefi olacak.

22 ülkeye peynir gönderiyor

23 yıldır kesintisiz olarak Amerika’ya peynir satan Teksüt, 2019’da ihracat yaptığı ülke sayısını 14’ten 22’ye çıkardı. Böyleyce ABD’den Avrupa’ya, Afrika’dan Asya’ya dek 4 kıtada ürünlerini farklı pazaralara ulaştırdı.

5 milyon ceviz fidanı ihracı

Balıkesir’in Bandırma ilçesine bağlı kırsal Sahil Yenice Mahallesi’nde bu yıl üretilen 12 milyon 500 bin ceviz fidanından 5 milyonu yurt dışına satıldı.

Bakanlardan şehitler için başsağlığı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İdlib’de rejim kuvvetlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarına yönelik saldırısında şehit olan askerler için başsağlığı mesajı yayımladı.

İş dünyası Suriye İdlib’deki hain saldırının ardından tek yürek oldu. Birlik mesajı

Suriye’nin İdlib kentinde şehit düşen askerlerin acısı bütün Türkiye’yi derinden sarstı. Hain saldırıya karşı iş dünyası temsilcileri başsağlığı mesajları yayımladı. “Şehit haberiyle yüreğimiz yandı” diyen iş dünyası “Devletimizin yanında ve emrindeyiz” mesajı verdi.

1 milyon KOBİ’den 65 bini ihracat yapıyor

Anadolu’dan yeni başarı hikayeleri çıkarmak üzere bundan 10 ay önce KOBİ’lerin kendilerini yenilemeleri, yeni teknolojileri ve iletişim olanaklarını kullanarak büyümelerini sağlamak amacıyla “İşimi Yönetebiliyorum” projesi başlatıldı.

Kredili satışta rekor beklentisi

Gayrimenkul sektörü temsilcileri banka kredili konut satışlarında rekor öngörüyor.

Dünyayı durduran salgın

Altı kıtadaki 60 ülkede görülen koronavirüs (covid-19) salgını küresel ekonomiyi tehdit etmeyi sürdürüyor.

Satışların yüzde 50’si 500X’ten gelecek

Avrupa’da SUV segmentin toplam otomobil pazarından altığı pay her geçen gün artarken, Fiat 500 Ailesi, SUV modelini yeniledi.

Sözleşmeli çiftçi sayısı 1000’i aştı

Pepsico denildiğinde her ne kadar öncelikle içecek akla gelse de marka Türkiye’de uzun zamandan beri tarımsal faaliyetler içinde.

Rekabette kurallar değişiyor

Hükümet, şirketlerin tekel oluşturmalarını önlemek, rekabet kurallarına uymalarını denetlemek için var olan kurallar bütününü değiştiriyor.

Uçuş varsa tur da var

Yurtdışı turu satın alan tüketiciler koronavirüs nedeniyle seyahatlerini iptal etmeye çalışıyor. Önceki gün Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da tüketicinin koronavirüs nedeniyle turu iptal etme hakkının bulunduğunu söyledi. Tüketici de bu açıklamayı ‘bütün turlar koronavirüs nedeniyle iptal edilebilecek’ diye anlayınca tur operatörlerinin kapısını çaldık. Ticaret Bakanlığı ile yaptığımız görüşme sonrasında işin aslı ortaya çıktı. Mücbir sebep nedeniyle iptal edilecek turların sadece uçuş kısıtlaması olan İtalya, Çin, Irak ve İran için geçerli olduğu ifade edildi.

Bira pazarı yüzde 5 daraldı

Anadolu Efes Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş, Anadolu Efes’in 50 yılını doldurması sebebiyle düzenlenen toplantıda sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘Kadın aklının zengin hazinelerine ihtiyacımız var’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan “Ülkemizde kadınların çalışma hayatına katılımında önemli gelişmeler kaydedildi. Kadınların işgücüne katılma oranı, geçen 10 yılda erkeklere göre 4 kat daha hızlı arttı. Geleceğin dünyası tasarlanırken, kadın aklının zengin hazinelerine son derece ihtiyacımız var” dedi.

‘Etkinliğimiz her yıl gelişiyor’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek ’Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar’ ödül töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da katılımıyla 16 Mart’ta Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde düzenlenecek.

Türk girişimciler İngiltere’ye açılıyor

Türkiye’de girişimcilerin sorunlarını çözmeyi hedefleyen İstanbul Teknokent Entertech’in yürüttüğü ICUBE Uluslararası Hızlandırma Programı’nın yeni dönem çalışmaları İngiltere’de devam ediyor.

Çeyrek asra özel kitap

İstanbul’un önde gelen restoranlarından Sunset, 25. yılını Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan ‘Sunset Grill & Bar Cookbook’ adlı kitapla kutluyor.

Haberler: Kamil Koç'ta muavin geri döndü... Alman usulü bize uymadı!

Alman firması Flixbus’a satıldıktan sonra muavin uygulamasını kaldıran Kamil Koç, yolculardan gelen tepkiler üzerine uzun hatlarında yeniden muavin çalıştırmaya başladı.

Düşüş sürerse 27 doları görebilir

Suudi Arabistan’ın Rusya ile üretim kesintisi üzerinde anlaşılamaması üzerine “petrol fiyatında indirim ve üretim artışı” hamlesiyle yeni bir gerilim yaşanmaya başladı.

Rusya’da kara pazartesi

Düşen petrol fiyatları nedeniyle Rusya’da dün ‘kara pazartesi’ yaşandı.

Haberler: Versace’nin 'sahte ürün' dramı!

İtalyan moda devi Versace’nin sahte ürünlerini yıllarca ürettiren Boscha Fashion Group sonunda yakayı ele verdi. Dava açan Versace, 9 milyon liraya yakın tazminat kazandı. Sanal ofis üzerinden hizmet veren firma, tazminat tutarını öğrenince depoyu da boşalttı, sırra kadem bastı. Versace’nin avukatları bu kez sahte ürün satışı yapılan sitelere haciz ihbarnameleri göndermeye başladı.

Depolar 25 TL ucuza dolacak

Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrol üretimi konusundaki anlaşmazlığı sonrasında petrol fiyatları 30 dolara kadar geriledi. Petrol fiyatlarındaki bu düşüş bugün pompaya yansıdı. Benzine 60 kuruş, motorine 56 kuruş indirim yapıldı. Vatandaş 45 litrelik depoda ortalama 25 lira daha az ödeyecek.

11 bin sosyal yardımlı 2019’da işe girdi

Türkiye’de sık sık tartışma konusu olan sosyal yardım alanların istihdama katılması çalışmalarında, 2019 yılı rakamları belli oldu.

İstanbul’dan iki ayda 107 bin 338 uçuş

Ocak ve şubat ayında toplam 15 milyon 411 bin 530 kişinin uçtuğu İstanbul’daki havalimanları, geçen senenin aynı dönemine göre yolcu sayısını 126 bin 13 artırdı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgilere göre, Atatürk Havalimanı'nda ocak ve şubat ayında toplam 4 bin 769 sefer yapıldı.

Güvensiz ürüne izlenebilirlik mekanizması

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yeni Ürün Güvenliği Kanunu ile güvensiz ürünün esas sorumlusuna ulaşmak amacıyla “izlenebilirlik mekanizması” getirdiklerini belirterek, güvensiz ürünlerin tüketiciden geri çağrılmasının da artık zorunlu hale geldiğini açıkladı.

Çek affı hazır

Koronavirüs salgını daha önce başlatılan çalışmaların hızlandırılmasına neden oldu.

Yıkanabilir maske üretmeye başladı

Türkiye’de de etkili olan koronavirüs salgını nedeniyle en çok ihtiyaç duyulan ürünlerden maskeye ilgi her geçen gün artıyor.

Trafik sigortasında değişiklik

Zorunlu trafik sigortasının genel şartlarında değişikliğe gidilerek, bedeni tazminat ve değer kaybı hesaplamalarına standardizasyon getirildi.

İşletmelere komisyon desteği verdi

Param POS üzerinden banka kartları ve kredi kartlarıyla yapılan tek çekim işlemlerde komisyon oranı yüzde 0.99’a düşürüldü.

Anne olunca anladı!

Fransa ve Türkiye’de 10 yıl gıda sektöründe çalışan Hande Ergüner İnce’nin hayatı anne olunca değişti. Bebeğine ek gıdaya başladığında annelerin yaşadığı sorunu gördü ve harekete geçti. İnce, 6 ay önce kurduğu mutfağında Bambala markasıyla bebek ve çocuklar için yemek pişiriyor. “Yolun başındayım ama talep çok” diyen İnce, Türkiye’nin en büyük bebek ve çocuk mutfağı olmayı hedefliyor.

Olağandışı senaryolara hazırlıklıyız

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “İçinde bulunduğumuz sürecin doğal bir sonucu olarak evden çalışma modeline geçişlerin artması, uzaktan eğitimin yaygınlaşması gibi süreçler için Türk Telekom olarak hazırız. Her türlü olağandışı senaryoya karşı gerekli hazırlıkları öteden beri yaptık” dedi.

Koşulsuz öteleme ödemesiz yapılandırma

Dünyayı etkisi altına koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini azaltmak için ardı ardına adımlar geliyor.

Bilim Kurulu bankaları uyardı: İçeriye banko sayısı kadar müşteri alın

Bilim Kurulu’nun, koronavirüs tedbirleri bankaları da kapsadı.

Turizm sektörüne korona desteği

Kültür ve Turzim Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı turizm belgeli tesisler ve kıyılara ilişkin düzenlemeleri içeren pakette, revizyon yapılıyor.

Maske üreticisine 6 milyon lira destek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip koronavirüs salgınına karşı KOBİ’lere kalkan olacak 3’lü koruma paketini açıkladı.

Ticari alacak sigortasına düzenleme

Hazine ve Maliye Bakanlığınca, küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) yönelik devlet destekli ticari alacak sigortasına ilişkin düzenleme yapıldı.

Stokçulara MASAK takibi

Koronavirüsü nedeniyle stokçuluk ve karaborsacılık kapsamında 2 bin 547 firmanın hesapları incelendi.

‘Hedeflerimiz için hız kesmiyoruz’

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye Varlık Fonu (TVF) ile Çin İhracat ve Kredi Sigortası Kurumu’nun (Sinosure) imzaladığı mutabakat belgesiyle ilgili olarak Twitter’dan değerlendirme yaptı. Albayrak, “COVID-19‘a rağmen hedeflerimiz için hız kesmiyoruz. Sinosure, TVF’nin cari açığı azaltacak projelerine 5 milyar dolar sigorta desteği sağlayacak, Çinli firmalarla köprü olacak” dedi.

Asgari ödeme tutarı düşürüldü

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartı ödemelerinde asgari ödeme sınırını yüzde 30’dan yüzde 20’ye düşürdü. BDDK’ya kredi kartı ödemelerinde düzenleme yapma yetkisi de verildi. Ayrıca Merkez Bankası’nın aldığı kararla, 1 Nisan 2020’den geçerli olmak üzere, Türk Lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1.40’tan yüzde 1.25’e düşürüldü.

Yaşlıların evlerine ‘Getir’ecek

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın İstanbul’daki ihtiyaç sahibi 65 yaş üstü 50 bin kişinin evine Getir’le ulaşacaklarını açıklamasının ardından Getir’in kurucusu Nazım Salur’la konuştuk.

Sanal gez online al

Koronavirüsle mücadelede evde kalmaya devam... Bu süreçte ev satacak ya da kiralayacaklar için riski en aza indirecek çözümler ortaya çıktı. Evler sanal ortamda geziliyor, alıcı için dron çekimleri yapılıyor. Görüntülü konuşma ile sorular cevaplanırken, pazarlık da yapılıyor. Alım-satımda tapu başvuruları online tamamlanırken, sadece ıslak imza için evden çıkılıyor. Kiralamada ise evden çıkmaya gerek kalmıyor.

Tatilde ‘her şey’ değişecek

Koronavirüs turizm sektörünü bir hayli etkiledi. Sürecin sona ermesinin ardından tüketicilerin kalabalık ortamlardan ve açık büfeden uzak durabileceği, ‘her şey dahil’ sisteme ilginin azalabileceği ifade edildi.

Sigortalılara 30 Nisan’a kadar ek süre

Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, yaptığı bir duyuru ile Kovid-19 salgınına ilişkin hem sigortacılıkta alınacak tedbirleri yayımladı hem de sigorta şirketlerine yönelik tavsiye kararlarını açıkladı.

Sigortada koronavirüs destekleri

Sigortacılar, koronavirüs salgınına yönelik önlemlerini açıkladı. Prim ödemelerinde yaşanacak gecikmeler nedeniyle poliçeler hemen iptal edilmeyecek, sigortalılara ilave bir ay süre tanınacak. Trafik sigortasını yaptıramayanlara nisan sonuna kadar ilave prim uygulanmayacak, hasarsızlık indirimleri olumsuz etkilenmeyecek. Sigortacılar, sosyal sorumluluk taşıdıklarını belirterek, her senaryoya hazırlıklı olduklarını ve hızlı tepki verdiklerini söylüyor. Tüketicileri bilinçlendirmek ve risk gerçekleşmeden önlemleri almak konusunda her adımı attıklarını kaydeden sigortacılar, “Bu süreçte sigortalıların teminatları devam edecek. Prim ödemelerinde esneklik, hasar ödemelerinde gereken hassasiyet sağlanacak” diyor. İşte, sigortacıların gözünden koronavirüs salgını.

65 yaş üstüne ücretsiz konuşma

Halk sağlığı için evde kalmanın kritik olduğu bu dönemde toplumsal sorumluluk bilinciyle hareket eden Türk Telekom, müşterilerinin sevdikleriyle kesintisiz iletişim kurabilmesine destek olmak amacıyla 65 yaş üstü ev telefonu kullanıcılarına 1 ay boyunca her yöne 500 dakika hediye ediyor.

G-20 Hazine Bakanları koronavirüs gündemiyle toplandı

G-20 Hazine Bakanları ve Merkez Bankaları Başkanları bir kez daha koronavirüs (COVID-19) gündemiyle toplandı.

Harcamalara virüs ayarı

Koronavirüs, Türkiye’nin harcama alışkanlıklarına da damga vurdu.

Maliye’den ihracatçılara büyük kolaylık

Gelir İdaresi Başkanlığı, koronavirüs kaynaklı mücbir sebep nedeniyle ihraç kayıtlı teslimlere ilişkin ihracat sürelerinin uzatılmasını kararlaştırdı.

İş dünyası desteğe devam ediyor

Türkiye, etkisini arttıran koronavirüs salgını sonrasında tek yürek oldu. Bir yandan hükümet ardı ardına açıkladığı paketlerle ekonomiyi rahatlatmaya çalışırken, bir yandan da düzenlenen destek kampanyalarına katılım çığ gibi büyüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 maaşını bağışlayarak başlattığı kampanyaya verilen destekler devam ederken, bir yandan da Sağlık Bakanlığı ve çeşitli kurumlar aracılığıyla, şirketler ve vatandaşlar Türkiye’nin bu süreci daha rahat atlatabilmesi için yardım kampanyalarına katılıyor.

Otoyolda çay hasadı kuyruğu

Koronavirüs salgını vakasının en çok görüldüğü İstanbul başta olmak üzere batıdaki illerden yola çıkan Karadenizliler, memleketlerine dönmeyi sürdürüyor.

Mevsimlik tarım işçilerine özel önlem talebi

Türkiye son günlerde kritik süreçlerden geçiyor. Turizmden ihracata kadar birçok sektör koronavirüs salgınını derinden hissediyor. Bu süreçte en dikkat edilmesi gereken sektör ise tarım.

‘Yeni adımlar atmak gerekiyor’

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski, krizle mücadelenin, tüm ülkelerde bir süreç yönetimini ve pek çok alanda etkili adımların hayata geçirilmesini gerektirdiğini belirtti.

Ürünü tarlada bırakmayacağız

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, koronavirüs salgınına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Zorluklara rağmen ihracata devam

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yeni tip koronavirüs (COVID-19) tedbirleri kapsamında başlatılan ‘Temassız Dış Ticaret’ uygulamasına yer verilen görüntüleri paylaştı.

Korona tişörtleri

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle mücadele sürüyor.

Destek ödemeleri evlere geliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında işsizlik sigortası, iş kaybı tazminatı, ücret garanti fonu ödemesi ve kısa çalışma ödemelerinin, PTT çalışanları tarafından vatandaşlara konutlarında teslim edileceğini bildirdi.

Olumlu bir adım, devamı gelmeli

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemelerle, Sağlık Uygulama Tebliği ve Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu kararına eklemeler yapıldı.

‘Kısa çalışmaya başvur istihdamını koru’

Koronavirüsün etkisini arttırmasıyla hükümet de sıkı tedbirleri devreye aldı. İstihdamın korunması için kısa çalışma ödeneği başlatıldı. 29 sivil toplum kuruluşu ve sendika ortak açıklama yaparak işletmelere kısa çalışma ödeneğinden faydalanma çağrısında bulundu.

Virüs 18 trilyon doları sildi

Uluslararası Finans Enstitüsü’nün (IIF) haftalık raporunu göre koronavirüs salgını küresel pay piyasalarında tarihi fiyatlamalara neden oluyor.

Otomotiv geri viteste

Koronavirüs otomotiv sektörünün her alanında etkisini arttırmaya devam ediyor. Sıfır otomobil satışları Türkiye’de de gerilerken, ikinci elde düşen talebe paralel olarak fiyatlar yüzde 5 azaldı. Özellikle Avrupa ülkelerinde virüsün sert etkisiyle otomotiv ihracatında da mart ayında yüzde 28.5’lik gerileme yaşandı.

Dünyanın sağlığını taşıyor

Turkish Cargo, Türk Hava Yolları’nın dünya ile kurduğu hava köprüsünü kargo taşımacılığı alanında sürdürmeye devam ediyor.

Siber riskler artıyor

Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Levent Sönmez, koronavirüsün siber güvenlik risklerini gündeme getirdiğini belirterek, özellikle son bir haftada, içeriğinde koronavirus, kovid-19 gibi kelimelerin geçtiği zararlı içerikler barındırabilen web sitesi adı ve adreslerinde ciddi bir artış yaşandığını söyledi.

‘Kırmızı ete zam yok’

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı, yeni tip koronavirüs salgını süresince kırmızı ete zam yapılmayacağını belirterek, “Provokatif amaçlı açıklamalar oluyor, kimse itibar etmesin, tedirgin de olmasın” dedi.

‘Tapu harcı sıfırlanmalı’

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İMSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Andıç, tapu harçlarının geçici olarak sıfırlanması, konut ve ticari alanların satışında KDV indirimlerinin uygulanması çağrısında bulundu.

Türkiye büyümesini sürdürecek

Fitch Ratings Direktörü Douglas Winslow, “Evlerde kalma sürecinin sonunda ekonomik aktivitelerin normalleşmesiyle, üçüncü çeyrekte daha yatay bir büyümenin ardından, dördüncü çeyrekte iyileşmenin görülmesini öngörüyoruz” dedi.

Tarım seferberliği

Stratejik ürünlerde rekolte artışını sağlamak için Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Programı başlattıklarını belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Yazlık ekim yapılabilecek alanlarda ekilişlerin kesintiye uğramaması ve tüm ekilebilir arazilerin üretime katılması için 21 ilde üreticilerimize tohumların yüzde 75’ini hibe ediyoruz” dedi.

‘Kredileri öteledik, taksitleri erteledik’

Koronavirüs salgını kapsamında bireysel ve ticari müşterilerinin kredi ve kredi kartı taksitlerini ertelediklerini ifade eden VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, hiçbir şekilde sektör ayrımı yapmadan, ihtiyacı olan tüm işletmelere destek olmaya çalıştıklarını kaydeden Üstünsalih, istihdamın devamlılığının, odak noktalarından biri olduğunu vurguladı.

Petrol kayıplarını telafi etti

Suudi Arabistan ile Rusya arasındaki pürüzlerin giderilememesi nedeniyle OPEC+ toplantısının 6 Nisan’dan 9 Nisan’a ertelenmesi global piyasalarda petrol fiyatlarını geriletti.

KGF destekli iki kredi paketi

Yapı Kredi, Hazine destekli Kredi Garanti Fonu (KGF) teminatıyla hayata geçirilen ‘Çek Ödeme Destek Paketi’ ve ‘Opex Kredi Destek Paketi’ ile müşterilerine destek olacak.

Rekabet Kurumu başvuruları e-Devlet üzerinden

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan korunma ve kontrol önlemleri çerçevesinde, Rekabet Kurumu’na yapılacak tüm başvuru, dilekçe ve bilgi, belge sunumu işlemleri e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabiliyor.

Vergi ertelemesine ‘kod’ kolaylığı

Hazine ve Maliye Bakanlığı koronavirüs için getirilen vergi ertelemesi uygulamasında şirketlerin yaşadığı NACE kodu karışıklığını çözmek için bir iç genelge yayımladı.

Mesajı alan maske için eczaneye!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında PTT üzerinden 20 ila 65 yaş arası bireylere her hafta 5 maske dağıtılacağı duyurulmuştu. Ücretsiz maskelerin dağıtımı ile ilgili yeni bir adım atıldı.

‘Öncelik kısa çalışma ödeneği olsun’

Torba yasa teklifi taslağıyla getirilmesi planlanan işten çıkarma yasağı düzenlemesi karşısında, işçi ve işveren kesimi temsilcileri önceliğin kısa çalışma ödeneğinde olması gerektiğini belirtiyor.

İhracatçı firmalara mağduriyet önlemi

Ticaret Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle geri gönderilen ihraç ürünlerinden dolayı firmaların mağduriyet yaşamaması için harekete geçti. Bakanlık, geri gelen eşyanın bekletilmeden kontroller yapılarak serbest dolaşıma sokulmasını istedi.

Bankalara teşekkür ve desteğe devam mesajı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, banka genel müdürlerine bir mektup göndererek, koronavirüs sürecinde bankaların yaptığa çalışmalar için teşekkür etti ve desteğe devam mesajı verdi.

Virüse karşı borlu el dezenfektanı

Son dönemlerde el dezenfektanlarına ilgi bir hayli yükseldi. Koronavirüs salgını nedeniyle artan talebi karşılayabilmek için harekete geçilirken, Eti Maden tesislerinde borlu el dezenfektanı olarak Borel’in üretimine başlandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Vatandaşların ihtiyacının karşılanması için yoğun bir gayret içindeyiz” dedi.

Geleneksel yerine ‘harmanlanmış’ eğitim

“Korona salgını ile bir dönem bitecek başka bir dönem başlayacak” diyen Nişantaşı Üniversitesi kurucusu Levent Uysal’a eğitimde ve öğretimde yaşanacak değişimi sorduk. Artık geleneksel sınıf ortamının, ezber ve sınavları destekleyen sistemin geleceği üretecek nesli yetiştirmede yetersiz kaldığını söyleyen Uysal, “Sistem, düne takılıp kalmış durumda. Bundan sonra, tamamen uzaktan eğitim olacak diyemeyiz ama sanal ve örgün eğitimin bir bütünü olan ‘harmanlanmış (blended) öğrenme modeli’ yaygınlaşacaktır” dedi. Bu modelle birlikte hem yüz yüze eğitimin hem de web tabanlı eğitimin pozitif yanlarından faydalanılabileceğini belirten Uysal, Erasmus ve Exchange gibi öğrenci programlarına katılımın da azalacağına dikkat çekti.

‘Ekmekte sıkıntı yok’

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, koronavirüs salgını nedeniyle 31 ilde uygulanan sokağa çıkma yasağı süresince vatandaşların ekmek konusunda tedirgin olmasını gerektirecek en ufak bir sebebin olmadığını söyledi.

24 saatte 950 bin ekmek üretiyorlar

İki günlük sokağa çıkma yasağında birçok vatandaş, geç saatlerde market ve fırınlara akın etti. Oysa fırınlar tam kapasite olarak çalışmaya devam ediyor.

Evde tıraş pahalıya patladı

Dünyanın şu anda en önemli konusu koronavirüs.

Medyaya 11 milyar TL yatırdılar

Türkiye’de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları 2019 Yılı Sonu Raporu’na göre, toplam medya yatırımları 8 milyar 839 milyon TL olarak gerçekleşti.

Üreticiye virüs kalkanı

Üreticilerin koronavirüs nedeniyle mağdur edilmemesi, ekim ve hasat dönemlerini sorunsuz geçirmeleri için art arda alınan önlemlere yenileri ekleniyor. Bunlar içerisinde en önemli iki başlıkla ilgili çalışmalar, Maliye ve Tarım bakanlıklarında yürütülüyor.

Çin marşa bastı

Koronavirüsün ilk ortaya çıktığı ülke olan Çin’de toparlanma sinyalleri ile birlikte otomotiv sektörü de olumlu yönde ilerliyor.

İhracata sanal fuar desteği

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, koronavirüs salgınının etkilerini değerlendirmek üzere sektörlerle sanal toplantılara başladı.

BOREL’e yoğun ilgi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın COVID-19’la mücadele kapsamında yürüttüğü Ar-Ge çalışması sonucu ortaya çıkan bor katkılı el dezenfektanı BOREL, iki gün önce satışa sunuldu.

Meyve-sebzeye virüs kalkanı

Yıldız Teknopark’ta geliştirilen yenilebilir antiviral ürün ile meyve ve sebzeler daha güvenli hale gelecek. Yaş meyve sebze işleme tesislerinde, durulama suyuna eklenecek bu sıvı ile pratik bir şekilde meyve ve sebzelere antiviral özellik kazanacak.

Koronalı bölge için anlık bildirim

Sağlık Bakanlığı, COVID-19 salgınıyla mücadelede ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasını tamamen devreye soktu.

İptal olan siparişlere sahip çıktı

Koronavİrüs salgını birçok sektörü olduğu gibi hazır giyim sektörünü de olumsuz etkiledi. Türkiye bilindiği gibi birçok yabancı markanın üretim üssü. Binlerce tedarikçi yabancı markalar için üretim yapıyor. Koronavirüs salgının tüm dünyayı etkilemesiyle birlikte birçok yabancı marka yaz sezonu için verdikleri siparişleri iptal etti. 

Bunlar da BOREL fırsatçısı

Koronavirüs salgınının ilk günlerinde ortaya çıkan maske ve dezenfektan fırsatçıları şimdi de Enerji Bakanlığı’nın ürettiği yerli dezenfektanı fırsata çevirmek istedi.

Otomotivde haziran umudu

Otomotiv sektörü bugün itibarıyla faaliyete geçen 6 fabrikayla birlikte toplam kapasitenin yüzde 15’ine karşılık gelen üretim ile hayata dönüş için ilk adımı attı. Ay başına kadar çalışan fabrikaların oranı yüzde 50’nin üzerine çıkacak. Sektör, iç pazar ve ihracatta normalleşme hedefi olan haziran ayına umutlu adımlarla ilerliyor.  

İş dünyasına dijital eğitim

Koronavirüs günlük hayatımız kadar iş hayatımızı da etkiledi. Birçok kurum evden çalışma modeline geçerken yeni döneme ayak uydurmak isteyenler dijital eğitime yöneldi. Dijital eğitim ajansı Digitallica’nın kurucusu Emre Güleçoğlu “İçinde bulunduğumuz uzaktan çalışma ve yeni normale hazırlık kapsamında verilen eğitimler arttı. Beden ve ruh sağlığı eğitimleri, yöneticiler için uzaktan ekipleri ve işleri yönetmek, çalışanlar için evden çalışmaya yönelik bilgilendirmeler, psikoloji başlığı altında belirsizlikten kaynaklı endişeleri yönetme, teknik olarak uzaktan toplantı araçlarının kullanımına yönelik eğitimler ilgi görüyor” dedi.

Sigortada koronavirüs destekleri

Koronavirüs önlemleri kapsamında trafik, kasko, konut ve işyeri sigortalarında yüzde 25’e varan oranlarda indirim uygulayan sigorta şirketleri, taksit ödeme sayılarını da 12 aya kadar uzattı. Salgın döneminde primini ödeyemeyen vatandaşın poliçeleri de iptal edilmiyor.

‘İndirime devam’ beklentisi

BU hafta piyasalarda gözler yine Merkez Bankası’nda olacak. Geçen ay toplantısını iki gün önceye alan Para Politikası Kurulu (PPK) bu ayki toplantısını 22 Nisan’da Ankara’da yapacak. 30 Nisan’daki Enflasyon Raporu toplantısı ise İstanbul’da olacaktı ancak koronavirüs nedeniyle toplantının sanal ortamda yapılması planlanıyor.

Petrol artık sudan ucuz

ABD ham petrolü düşen talep ve artan üretime bağlı olarak tarihin en büyük düşüşünü yaşayarak eksi 37.6 doları gördü ve sudan ucuz hale geldi. Bu düşüşte petrolü depolayacak yer olmaması ve tüketimdeki düşüş ana etken oldu. Uzmanlara göre eğer önümüzdeki dönemde ekonomik aktivite toparlanmazsa eksi fiyatlar daha da aşağı gidecek. Düşük fiyatlar uzun dönemde akaryakıta ve doğalgaza indirim olarak yansıyacak ancak çok sayıda ülkenin de ekonomisi daralacak.

Özel kumaştan günde 75 bin maske üretiyor

Ayaydın-Miroglio Grubu koronavirüs salgını döneminde ek yatırım yaparak 3 katlı cerrahi maske üretimine geçti. Günde 75 bin maske üreten grup, nisan sonunda kapasitesini 2 katına çıkaracak. Günde 75 bin maske üreten grup bu kapasitesini 150 bine çıkarmayı hedefliyor.

Fransız marka Bursa’da üretime başlıyor

Otomotiv sektörü pandemi sonrası normalleşme adımlarında umut verici gelişmeler yaşanırken firmalar tek tek üretime dönüyor.

Dünyayı temizliyoruz

Tüm dünyanın koronavirüsle mücadele ettiği bugünlerde en önemli konulardan biri de üretim zincirinin korunması ve ihtiyaçların tedarik edilmesi. Zira dünyanın dev ekonomileri bile stratejik öneme sahip ilaç ve hijyen malzemelerini tedarik etmekte güçlük çekiyor.

Ev teslimi virüse takıldı

Korona etkisiyle şantiyelerde işler yavaşladı. Malzemeye erişim noktasında da sorun yaşayan firmalar kimi konut projelerinin öngörülen tarihte tamamlanamayacağını belirtiyor. Salgın dönemine özel ek süre isteyen firmalar korona sonrası yeni döneme de hazırlık yapıyor. Bundan sonra home ofislere, bahçeli ve balkonlu evlere talebin artacağı belirtiliyor.

Gıda ve kozmetik sınıfta kaldı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın koronavirüs fırsatçılarıyla ilgili “Sert adımlar atacağız” mesajının ardından gözler piyasadaki ürün denetimlerine çevrildi.

Turizmde hüzünlü tablo

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün en çok etkilediği sektörler arasında turizm de yer alıyor.

Bankaya 210 bin liralık emsal ceza

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, bir bankanın potansiyel müşteri kazanmak amacıyla kişisel verileri hukuka aykırı şekilde işleyerek hesap açmasına ilişkin şikayeti inceleyerek emsal bir karara imza attı.

‘Nefesimizi kesen sayıya ulaşıldı’

Almanya'da 751 bin işveren, koronavirüs krizi başladıktan 26 Nisan tarihine kadar geçen sürede 10 milyon 100 bin çalışan için kısa süreli mesai başvurusunda bulundu. Bu rakam beklentilerin çok üstünde çıktı.

Dünyayı telefonda gezdiriyor

Bursalı Tülin Yücel Altaş önce sesli seyahat rehberliği fikriyle girişimciliğe adım attı. Sonra Piri’yi kurdu. 20 ülkede, 30 şehirde 150’den fazla dijital turla 500 bin gezgine ulaştı. Tülin Yücel Altaş, koronavirüs günlerinde de “Evde kal, evde keşfet” uygulamasıyla sürdürdüğü sanal turlarla şehirleri de, sanatı da evlere taşıyor.

Kargo uçaklarına bakanlık uyarısı: ‘Personel otelden çıkmasın’

Sağlık Bakanlığı, yurtdışı havayolu taşımacılığı yapan kargo şirketlerinin alacağı önlemleri açıkladı ve uyarılarda bulundu.

Başarı cinsiyete değil yeteneğe bağlı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Alt Komisyonu (KEFEK), iş hayatında kadınlara rol model olarak Limak Vakfı ve Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir’i dinledi.

Paramız robotlara emanet

İlk olarak 2008 yılında Amerika’da ortaya çıkan robo danışmanlar Türkiye’de de hızla büyüyor. Önümüzdeki 3 sene içinde dünyadaki tüm varlığın yüzde 10’unun robotlar tarafından yönetileceğini söyleyen Smart Advice kurucusu Onur Yurtsever, “Koronavirüs sürecinde yatırımcıların robo danışmanlara ilgisi arttı. Ayrıca finansal piyasalarda dalgalanmaların artması robo danışmanlara güvenin artmasına neden oldu. Çünkü böyle dönemlerde robo danışmanlar duygusal yatırım kararları almıyor” dedi.

Kiracıların indirim davası

Koronavirüs nedeni ile işleri gerileyen çok sayıda firma sahibi, kira indirimi için mahkemelerin yolunu tuttu. Dava dilekçelerinde salgının önceden öngörülemediği vurgulanırken, son 10 gün içinde açılan onlarca dosyanın davacıları arasında restoran, güzellik merkezi, bar ve kafe sahipleri yer aldı.

BDDK’dan manipülasyon yönetmeliği

BDDK 11 maddelik bir yönetmelik yayınlayarak manipülasyon ve yanıltıcı işlem kabul edilecek eylemleri tek tek sıraladı. Bu yönetmeliğe aykırı davrananlara bir önceki yıl sonu finansal tablolarında yer alan faiz, kar payı gelirleri, alınan ücret ve komisyonlar ile bankacılık hizmet gelirleri toplamının yüzde 5’ine kadar idari para cezası uygulanacak.

3 yabancı bankaya işlem yasağı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türk bankalarına döviz işlemleri kaynaklı TL yükümlülüklerini vadesinde yerine getirmeyen BNP Paribas SA, Citibank NA, UBS AG’ye işlem yasağı getirildiğini açıkladı.

Torbalı’yı global merkez yapacak

Otomotiv ve ticari araç toplam pazarında nisan ayını lider kapatan Peugeot’nun yer aldığı PSA Grubu’nun doğru strateji uygulayarak Avrupa pazarının ve Türkiye’deki fabrikaların kapalı olmasından faydalandığını ifade eden Groupe PSA Türkiye Başkanı Olivier Cornuaille, bu sayede tamamen durmayan talebi karşılayabildiklerini söyledi.

‘Milyar dolarlık ihracata hazırız’

Maske üreticileri, “Türkiye’de maske üretimi ciddi boyutlara ulaştı, risk kalmadı. Türkiye’nin ihracatta atılım yapması gerekiyor. Günlük 1 milyon üretim kapasitemiz var. İhracat kısıtının bir an önce kaldırılması halinde 3-4 ay içinde Türkiye’ye 1 milyar dolarlık döviz getiririz” çağrısı yaptı. MAG Maske Genel Müdürü Ayhan Gökmen, “Birçok ülke maske ihracatı hazırlığı yaptı, geç kalırsak 1 milyar dolarlık ihracatı başkaları yapacak” dedi. Gökmen, devletin 1 lira tavan fiyat getirdiği maskelerin üretim maliyetinin ise 40 kuruş civarında olduğunu söyledi.

Koruyucu önlükler cezaevinden

Cezaevinde erkek mahkûmlarla üretim yapan kadın girişimci Çiğdem Dursun, cezaevinde üretilen terlikleri İtalya’ya ihraç etti. Koronavirüs döneminde ihtiyaç duyulan ürünleri üretmek için harekete geçen Dursun, “Atölyede yeni kalıplar çıkarılması, işin öğrenilmesi zaman alır. Ancak maske çok hızla üretilmeye başlandı. Şimdi ustamız koruyucu önlük için de kalıpları hazırladı. Üretimimiz hiç durmadan devam ediyor” diye konuştu.

Amerikan şirketleri iflasın eşiğinde

Avrupa’dan sonra koronavirüs etkilerinin Amerika’ya sıçraması ve hızla yayılması halkı etkilediği kadar büyük şirketleri de vurdu.

Salgın sonrası ‘dört sektör’ planı

Koronavirüs salgınının ardından ekonomide canlanma yaratmak için başlatılan çalışmalar, iktidar partisinin yetkili kurullarında değerlendirildi.

Work and Travel’da korona mağduriyeti

ABD’ye bu yaz Work and Travel programıyla gidip çalışarak yabancı dil öğrenmeyi hedefleyen öğrenciler pandemi engeline takıldı. Programın ücretlerini önceden ödeyen öğrenciler, paralarının iadesini isteyince yüksek kesinti ile karşı karşıya kaldılar. 2 bin ile 3 bin 500 dolar ödeme yapan öğrencilerden yapılan kesinti 1000 dolara kadar çıktı. Öğrenciler seyahat edilemeyeceği gerekçesiyle paralarının tamamının iadesini istiyor.

Pandemi bitse de uzaktan çalışacağız

Korona sonrası çok sayıda çalışan işini eve taşıdı. Peki bundan sonra ne olacak. Ofis hayatında dönüşümün başladığını belirten uzmanlar, paylaşımlı ofislere ve sanal ofislere talebin artacağını söylüyor. Ofis kullanımında değişimin kaçınılmaz olduğunu belirten sektör temsilcileri “Bundan sonra haftada 5 gün ofiste olmayacağız” diyor.

Tarım ve hayvancılıkta koronavirüs tedbirleri

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarım alanlarında, gıda üretimi sırasında ve hayvan üretim yerlerinde alınacak COVID-19 tedbirlerini açıkladı.

Firmalar 'nefes' aldı

Bursa iş dünyasının çatı kuruluşu Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), tüm dünyayı sosyal ve ekonomik yönden etkileyen yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını sürecinde örnek çalışmalara imza attı. BTSO, TOBB öncülüğünde başlatılan Nefes Kredisi’nden BTSO Akademi online eğitimlerine; medikal malzeme üretiminden dijital iletişim platformlarına kadar üyelerinin sorunlarına çözüm üreten birçok proje geliştirdi.

Korona günlerinde örnek dayanışma

Adana Büyükşehir Belediyesi dünyayı saran koronavirüs salgını sonucu işinden ve gelir kaynaklarından olan yurttaşlarla, onlara yardım elini uzatmak isteyenleri buluşturuyor.

Otellerde ‘belgeli’ dönem

Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda başlatılan, ‘Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı’ çerçevesinde belge verecek Türkiye Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) onaylı akreditasyon kurumları belirlenmeye başladı.

Türkiye için çalışmaya devam

Bursa’nın ülke hedeflerine ulaşmada bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da en güçlü katkıyı yapan şehirlerden olacağını söyleyen Uludağ İhracatçı Birlikleri’nin (UİB) Koordinatör Başkanı Baran Çelik, ‘Türkiye için çalışmaya devam’ mesajı verdi. Çelik, “İhracatımızı artırmak ve ülkemize yeni yatırımcılar çekmek için yoğun emek harcamayı sürdüreceğiz” dedi.

'İş'e virüs molası

Koronavirüs salgını çalışma hayatını da derinden sarstı. Alınan önlemler, her gün izlenen süreçler, uzun saatler süren toplantılar derken, çalışma hayatı aktörleri de zor ve yoğun bir temponun içinde kendini buldu. Biz de bu süreçte konfederasyon ve sendika başkanlarını, sayfalarımıza sık sık misafir ettik. Ancak bu kez bayramı vesile bilerek, yorucu gündemin biraz dışına çıktık ve “Bu dönemdeki küçük molalarda neler yaptınız, nefes almak için yaptığınız bir hobiniz var mı” diye sorduk. İşte verdikleri yanıtlar:

14 korona markasına onay verildi

Pandemi sürecinde birçok girişimci, korona ismini ürünlerinde kullanmak üzere harekete geçerek Türk Patent ve Marka Kurumu’na (TÜRKPATENT) başvuru yaptı.

Sabuna koştuk

60 ülkede faaliyet gösteren, 3 milyondan fazla satış danışmanına sahip İsveçli kozmetik firması Oriflame’in en başarılı ilk 15 ismi arasında Özden Gül Eski. 26 yıldır istikrarlı bir şekilde sürdürdüğü işinde ‘lider’ isimlerden olan Özden Gül Eski, pandemi dönemini değerlendirirken “Pandemi döneminde kadınlar kişisel bakım ürünleri, makyaj malzemeleri yerine hijyen ürünleri ve doğal besin takviyeleri, bağışıklığı kuvvetlendirici desteklere yöneldiler. Sabun, sıvı sabun, şampuan, duş jeli, kolonya satışları arttı” diyor.

Tatil başlıyor

Seyahat yasaklarının ve sokağa çıkma kısıtlamalarının kaldırılmasıyla birlikte tatil planları da hız kazandı. Turizm sektörü temsilcileri, “İlk etapta yerli turistle sezonu açacağız. Kısıtlamaların kaldırılacağının açıklanmasıyla birlikte gelen talep artmaya başladı. Tatilciler özellikle izole ve mesafeli olabileceği otel içinde yer alan göl evleri, rezidanslar ve villalara büyük ilgi gösteriyor. Geçen yıla göre fiyat artışı olmaması yerli turisti mutlu etti” dedi.

‘Fatih’ten Karadeniz seferi

Fatih Sondaj gemisi Karadeniz’deki yeni görevi için yola çıktı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Fatih Karadeniz’de Tuna-1 kuyusunda görev yapacak. 3. Sondaj gemimiz olan Kanuni ise yakında Akdeniz’de suya iniyor” dedi.

İlk sefer 1 Haziran’da saat 10.00’da İstanbul’dan Ankara’ya, uçuşlar başlıyor

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 28 Mart’ta ara verilen uçuşlar yeniden başlıyor. Bakan Adil Karaismailoğlu, “İlk seferimizi 1 Haziran saat 10.00’da İstanbul Havalimanı’ndan Esenboğa Havalimanı’na yapıyoruz. Aynı gün İzmir’e, Antalya’ya ve Trabzon’a da uçuş seferleri gerçekleştirilecek” dedi.

Türkiye 11 sektörde çok iddialı

Koronavirüs sonrası başlayacak tedarik zincirleri savaşlarında Türkiye 11 sektörde ‘çok iddialı.’ İhracat yapısı, kapasite gibi unsurlar dikkate alınarak hesaplanan ‘sektörel çekicilik endeksi’ne göre Çin’den kayabilecek yatırımlar için, Türkiye’deki birçok sektör rakiplerinden daha avantajlı. Tekstil, konfeksiyon, tarım, ayakkabı, metal, mobilya iddialı sektörlerin başında geliyor.

‘Şarteli indirme lüksümüz yok’

Global cirosu 52 milyar Euro olan, her gün 2.5 milyar tüketiciye ulaşan Unilever, gıda, temizlik, güzellik ve kişisel bakım ürünleriyle öne çıkıyor.

Tarım arazileri tek tek taranacak

KORONAVİRÜSÜN ilk 4 ayında yaşanan gıda enflasyonu ve yüksek fiyatlar, üç bakanın katıldığı Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasalarını İzleme ve Değerlendirme Komitesi toplatısında değerlendirildi.

Acenteye ‘pasaport’ cezası

Ankara’da yaşayan Nurgül Arslan Can ile avukat eşi Murat Can, en küçüğü 9 aylık olan 3 çocuklarıyla, İtalya’nın başkenti Roma’ya tatile gitmeye karar verdi.

Kredilerde fatura şartı

Kamu bankalarının başlattığı kredi paketleri içinde yer alan sosyal hayatı destek kredilerinde satın alınacak ürünün faturası bankaya verilmek zorunda olacak. Taahhütname de firmalardan alınacak.

Kapılar kesintisiz çalıştı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, koronavirüs salgını nedeniyle ticaretin aksamaması için gümrük kapıları başta olmak üzere aldıkları önlemleri tüm detayları ile sıraladı.

Salgında iyi sınav verdik

ANADOLU Sigorta Genel Müdürü Mehmet Şencan, koronavirüs salgını döneminde sigortacıların iyi bir sınav verdiklerini söyledi. Alınan önlemler ile sigortalıların özellikle finansman tarafında rahatlatıldığını, bu süreçte zorunlu sigortalarda primlerin ertelendiğini, indirimler yapıldığını belirten Şencan, tüm şirketlerin sigortalılara yönelik ciddi paketler açıkladıklarını kaydetti.

1 fabrikadan 8 fabrika çıktı

Virüs döneminde büyüklerin ne kadar haklı olduğunun görüldüğünü söyleyen Evyap İcra ve Yönetim Kurulu üyesi Ayşe Evyap Kadakal, “Misafire kolonya ikram etmenin, ayakkabıları çıkararak eve girmenin ve çamaşır suyu alışkanlığının avantajlarını gördük. Tuzla’daki fabrikamız bu süreçte 8 fabrika gibi çalıştı” dedi.

Evde kalan ‘yeşile’ koştu

NG Kütahya Seramik’in oteli NG Sapanca, pandemi nedeniyle ara verdiği faaliyetlerine başladı.

‘İstihdam paketi’ için karar haftası

3 aylık işten çıkarma yasağının da yer aldığı istihdam paketinin bu hafta içinde Meclis’e sunulması bekleniyor. Pakette bir değişiklik olmazsa işsizlik sigortası primleri işverenler için 2 puandan 4 puana çıkarılacak. İstihdam için destek ve teşvik gelecek. Kısa çalışma ödeneği faaliyete geçen işyerleri için değişecek.

Bütçede mayıs açığı 17.3 milyar lira

Bütçe mayıs ayında 17.3 milyar lira açık verdi. Böylece ocak-mayıs dönemindeki açık 90.1 milyar liraya ulaştı.

‘Baba dostu’ şirketler artıyor

Türkiye’de özel sektör çalışanlarının babalık izni sadece 5 gün. Bu süre yeni doğan bebeğiyle vakit geçirmek isteyen babalar için çok az. Yeni babalara, bebekleriyle daha çok zaman geçirsinler, iş özel yaşam dengelerini kurabilsinler diye ekstra babalık izni veren şirketlerin sayısı hızla artıyor. Verilen babalık izinlerin süresi ise şaşırtıyor. Öyle ki Türkiye’de yeni baba olmuş çalışanına 14 - 16 hafta izin veren şirketler de var.

Beyaz duttan ‘süper gıda’

Araştırmacı bir ruha sahip olan mimar Tijen Ziyal, “Daha iyi bir dünya için ne yapabilirim?” düşüncesine kafa yorarken, ağzına bile sürmediği ‘dut’ meyvesiyle hayatının akışını değiştirdi. Beyaz dut ve yaprağından ‘süper gıda’ elde etti, yeni bir marka yarattı.

Düşük faiz coşkusu

Ülke genelinde yapılan konut satışında nisan ve mayıs aylarında koronavirüs etkisiyle ciddi düşüş yaşandı. 1 Haziran’da kamu bankaları konut kredi faizini tarihin en düşük seviyesine çekince konutta tablo değişti. Sektör temsilcilerine göre faiz hamlesi koronavirüsü yenecek ve yaşanan kayıplar telafi edilecek.

Son ‘raunt’

Türkiye dışında 19 ülkede salonları bulunan 9Round, farklı konsepti ile dikkat çekiyordu.

Enerjide bağımlılığı azaltacak rapor

Türkiye Bilimler Akademisi’nin hazırladığı Enerji Depolama Teknolojileri Raporu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunuldu.

Islak imzasız elektronik dönem

Islak imzasız elektronik sözleşmelerin yolunu açarak bankacılık sisteminde önemli bir yeniliğe imza atan mini ekonomi torbası önceki akşam Meclis’ten geçti.

Kısa çalışmada son 3 gün

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanma koşullarını kolaylaştıran düzenleme 30 Haziran’da sona erecek. Yeni bir düzenleme ya da süre uzatımı yapılmazsa kısa çalışma ödeneği uygulamasında korona öncesi dönemin kurallarına geri dönülecek. Mayıs ayı itibarıyla 3 milyon 91 bin çalışan kısa çalışma ödeneğinden ücretini alıyor.

‘Kıdem tazminatı Türk-İş’in kırmızı çizgisi’

Türk-İş Başkanlar Kurulu, kıdem tazminatı gündemiyle yaptığı Başkanlar Kurulu toplantısından sonra “Kıdem tazminatı Türk-İş’in kırmızı çizgisidir” açıklamasında bulundu.

4 bakanlık dış hat uçuşları için seferber

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, dış hat uçuşlarıyla ilgili kendi bakanlıkları dahil olmak üzere toplam dört bakanlığın seferberlik halinde olduğunu belirterek, “100 ülkeyle bütün yazışmalarımızı yaptık.

Samsun’da manolya festivali yapacaklar

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2007 yılında kadın girişimci potansiyelinin geliştirilmesi, daha donanımlı hale getirilmesi ve girişimcilik kültürünün gelişmesine öncülük etmek üzere TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nu (KGK) kurdu. TOBB KGK, Türkiye’nin 81 ilinde girişimcilik ekosistemini kadınlar için daha elverişli hale getirmek için her yıl yüzlerce faaliyet gerçekleştiriyor. Kadın Girişimciler Kurulu’nun Türkiye’nin 81 ilinde temsilcilikleri bulunuyor. TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulları seçimle iş başına gelen 15 kişilik yönetim kurulundan oluşuyor. Biz de Hürriyet İK olarak her hafta bir ilimizdeki Kadın Girişimciler Kurulu ile görüşerek kurulların ildeki girişimcilik ekosistemine katkılarını ve KGK yöneticilerinin hikâyelerini anlatıyoruz. Bu hafta Samsun’dayız... TOBB’un katkılarıyla hazırlanmıştır.

2021 rekabet yılı olacak

Türkiye turizmini 2021’de çetin bir rekabetin beklediğini söyleyen TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Avrupa bize haksızlık yapıyor. Aldıkları kararlar tamamen ekonomik. Ancak sınırlandırmalar kalksa da ülkeler arası seyahat bir anda eskisi gibi olmayacak. AB vatandaşlarının Yunanistan’a gitmesine engel yok ama Yunanistan’da da turist yok. 2020 kayıp yıl. 2021’de bir rekabet olacak, 2021’e hazırlanalım. Bu yıl herkes kendi ülkesinde gezecek. Türkiye zaten sağlık turizminde de avantaj yakaladı” diye konuştu.

Tamamlayıcı emeklilik için çalışıyoruz

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, tamamlayıcı emeklilik sisteminin kurgusu ve kıdem tazminat reformunun gündemlerinde olduğunu belirterek, “Çalışma grubu kurduk, model önerilerimizi hazırladık. Alternatifli hazırlanan bu model önerilerimizi Cumhurbaşkanlığı’nın ilgili birimlerine sunduk” dedi.

Konut fiyatları yükseliyor

5 milyon veri üzerinden yapılan araştırmaya göre Türkiye genelinde ve 5 büyük ilde 2019 yılının ilk 6 ayında konut satış fiyatları düşüş gösterirken, 2020 yılında artış görüldü. 2019 yılının ilk 6 ayında ülke genelinde konut satış fiyatları yüzde 7.73 düştü, 2020 yılının ilk 6 ayında ise yüzde 8.59 artış gösterdi. En fazla fiyat artışı Muğla ve Antalya’da oldu.

Haziranda bütçe açığı 19.4 milyar

Haziran ayında bütçe açığı 19.4 milyar lira olurken, ocak-haziran dönemi açığı 109.5 milyar lira oldu.

Sisal Şans’ta CEO Selim Ergün oldu

Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü’nün izleme ve denetimine tabi olarak, Türkiye Varlık Fonu tarafından onay verilen şans oyunlarının düzenlemesine ilişkin iş ve hizmetleri yerine getirmek üzere, 10 yıl süreyle yetkilendirilen Sisal Şans’ın CEO’su Selim Ergün oldu.

Madencilerin hakkı teslim edildi

Meclis Genel Kurulu’nda iktidar ve muhalefetin uzlaşmasıyla, Soma’daki madencilerin tazminat hakları teslim edildi.

TİSK’ten Oktay’a ziyaret

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı ziyaret etti.

En sağlıklı çekim merkezi

Türkiye’nin ‘sağlıklı yaşamda dünya markası’ olabileceğini söyleyen MYC Partners Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akdoğan, “Sağlık turizminde Avrupa’nın en iyisi olma potansiyelimiz var. Bodrum’un iklimi inanılmaz, ılıman ve hiç rutubet yok. Haritaya bakınca dantel gibiyiz. Ege çok cazip ve çok güzel yatırımlar yapıldı. Sağlık sistemimiz çok kuvvetli. Pandemi döneminde de bunu kanıtladık. Bunu iyi anlatmalıyız” diyor.

BDDK’dan normalleşme adımları

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) normalleşme adımları geldi.

İhracata haziran dopingi

Türkiye’nin ihracatı, haziranda yüzde 15.7 arttı.

Türk oyununa 168 milyon dolar

Dünyaca ünlü oyun geliştiricisi Zynga 1.8 milyar dolara satın aldığı Türk oyun firması Peak Games’in ardından hyper-casual (hiper basit) oyunlar üreten bir diğer Türk oyun firması olan Rollic’i de 168 milyon dolara satın aldığını duyurdu.

Bankacılardan işbirliği mesajı

Perşembe akşamı Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, bankacılarla bir araya geldi. Piyasalardaki gelişmelerin ve normalleşme dönemine ilişkin alınan kararların değerlendirildiği toplantıda, katılımcılar işbirliği mesajı verdi.

Piyasalar hareketliydi

Dolar kuru, haftanın son işlem gününde hareketli saatler yaşadı.

Sağlıklı evlere yoğun talep

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, İstanbul Çekmeköy’de ‘Sağlıklı Ev’ kriterlerine göre inşa edilen projelerinin yoğun ilgi gördüğünü söyledi. Yılmaz, “Gayrimenkuldeki yeni normale göre dizayn ettiğimiz ‘Sağlıklı Ev’ Ormanköy projemiz, hem arazi, hem mimari, hem de yatırım potansiyeli açısından örnek bir proje olacak. Şimdi bu projemiz içinde yer alan ve dört tarafı ormanla çevrili Ormaniçi bölümü için talep toplamaya başladık” dedi.

Merkez faizi sabit tuttu

Merkez Bankası dün politika faizine dokunmadı ancak sıkılaştırmayla ilgili adımlar attı. Piyasanın merakla beklediği faiz kararı dün 14.00’te açıklandı ve bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı (politika faizi) yüzde 8.25’te sabit bırakıldı. Yaklaşık yarım saat sonra yapılan bir başka açıklamayla ise sıkılaştırma adımı geldi. Reel kredi büyümesi koşullarını sağlayan bankalar için Türk Lirası ve yabancı para zorunlu karşılık oranları artırıldı.

Apple’ın değeri 2 trilyon dolara ulaştı

Amerikalı şirketler değer kazanmaya devam ediyor.

Genç halı ustaları yetiştirecekler

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2007 yılında kadın girişimci potansiyelinin geliştirilmesi, daha donanımlı hale getirilmesi ve girişimcilik kültürünün gelişmesine öncülük etmek üzere TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nu (KGK) kurdu. TOBB KGK, Türkiye’nin 81 ilinde girişimcilik ekosistemini kadınlar için daha elverişli hale getirmek için her yıl yüzlerce faaliyet gerçekleştiriyor. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun kadınların iş dünyasında hak ettikleri yeri almalarını sağlamak için kurduğu TOBB KGK sayesinde kadınlar arasında girişimciliğin bir kariyer seçeneği olarak önemi her geçen gün artıyor. 7 bin üyesi ile Türkiye’nin en geniş kadın girişimci ağı olan TOBB KGK’nın kurul üyeleri iş kadınları, profesyonel yöneticiler, girişimcilik konusunda akademik çalışma yapan akademisyenler ile bu sahada bölgesel ya da ulusal ölçekte faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşu yöneticilerinden ve girişimciliği destekleyen kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşuyor. Kadın Girişimciler Kurulu’nun Türkiye’nin 81 ilinde temsilcilikleri bulunuyor. TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulları seçimle iş başına gelen 15 kişilik yönetim kurulundan oluşuyor. Biz de Hürriyet İK olarak her hafta bir ilimizdeki Kadın Girişimciler Kurulu ile görüşerek kurulların ildeki girişimcilik ekosistemine katkılarını ve KGK yöneticilerinin hikâyelerini anlatıyoruz. Bu hafta Erzincan’dayız...TOBB’un katkılarıyla hazırlanmıştır.

Elektrikli otobüsün merkezi Türkiye

Avrupa'da birçok şehirde uygulanan ulaşım kaynaklı hava kirliliğini düşürme çalışmalarında elektrikli toplu taşıma araçları önemli rol oynuyor.

İstanbul'a Nobu

Ünlü oyuncu Robert de Niro’nun da ortağı olduğu Nobu Restoran, İstanbul’da şube açıyor. Süzer Plaza içerisindeki The Ritz-Carlton Istanbul’da şubatta hizmete girecek şube ile ilgili konuşan Nobu Uluslararası Direktörü Steven Lam, “Bu lokasyona inancımız tam. Şimdi sırada Türkiye’nin güneyinde bir restoran açmak daha var” diye konuştu.

Gayrimenkulde Ürdün lider

EVA Gayrimenkul Değerleme, yabancı yatırımcıların 2019 yılı ilk yarıyıl dönemi ile 2020 yılı ilk yarıyıl döneminde Türkiye’de gerçekleştirdikleri gayrimenkul alımlarını inceledi.

Arkeopark'la tarihin izinde

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan Aktopraklık Höyük Arkeopark ile Doğa Tarihi ve Açıkhava Müzesi, neolitik, kalkolitik ve Osmanlı dönemlerine ait canlandırma köylerle ziyaretçilerini adeta zamanda yolculuğa çıkartıyor.

Dünya ekonomisine salgın etkisi

Dünya genelinde koronavirüs sebebiyle getirilen kısıtlamaların mayısta gevşetilmesiyle ekonomiler toparlanmaya başlarken, G-20 ülkelerinde, bu yılın ikinci çeyreğinde ihracat ilk çeyreğe göre yüzde 17.7, ithalat ise yüzde 16.7 gerileyerek 2008-2009 finansal krizinden beri en büyük düşüşünü gösterdi.

Şimdiki sınav kiralık ev

Üniversite tercih sonuçları açıklandı. Koronavirüs nedeniyle üniversitelerin ne zaman açılacağı netleşmese de önümüzdeki günlerde binlerce öğrenci ev arayışına girecek. Ortalama 100 m2 evlerde kiralar 600 TL ile 3 bin 200 TL arasında değişirken, virüs nedeniyle uzaktan eğitimin devam etmesi halinde kiralık evlere talebin düşmesi bekleniyor.

Enerjide dönüşüm zamanı

Türkiye ekonomisine en yüksek katkıyı sağlaması için yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğiyle birlikte sürdürülebilir şekilde kullanılması gerektiğinin altını çizen SHURA Direktörü Dr. Değer Saygın, “Böylece sınırlı miktardaki yerli doğalgaz kaynaklarının daha uzun süreli ve daha verimli kullanılmasına olanak sağlanır” ifadelerini kullandı.

27 yeni ilaç listeye girdi

Geri ödeme listesine 27 ilaç daha alındı.

İhracata tarım dopingi

Türkiye yılın ilk 8 ayında toplamda 102 milyar 478 milyon 277 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Toplam ihracatta geçen yıla göre bir miktar düşüş yaşansa da 7 sektör ihracatını arttırmayı başardı. Bu sektörlerden 5’inin tarımla bağlantısı olması ise dikkat çekti. Yılın ilk 8 ayında, 2019’un aynı dönemine göre Türkiye’nin tarım ihracatı yüzde 4.5 artarak 14 milyar 915 milyon 740 bin dolara yükseldi.

Hedef 6 yılda 100 kadın patron

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2007 yılında kadın girişimci potansiyelinin geliştirilmesi, daha donanımlı hale getirilmesi ve girişimcilik kültürünün gelişmesine öncülük etmek üzere TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nu (KGK) kurdu. TOBB KGK, Türkiye’nin 81 ilinde girişimcilik ekosistemini kadınlar için daha elverişli hale getirmek için her yıl yüzlerce faaliyet gerçekleştiriyor. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun kadınların iş dünyasında hak ettikleri yeri almalarını sağlamak için kurduğu TOBB KGK sayesinde kadınlar arasında girişimciliğin bir kariyer seçeneği olarak önemi her geçen gün artıyor. 7 bin üyesi ile Türkiye’nin en geniş kadın girişimci ağı olan TOBB KGK’nın kurul üyeleri işkadınları, profesyonel yöneticiler, girişimcilik konusunda akademik çalışma yapan akademisyenler ile bu sahada bölgesel ya da ulusal ölçekte faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşu yöneticilerinden ve girişimciliği destekleyen kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşuyor. Kadın Girişimciler Kurulu’nun Türkiye’nin 81 ilinde temsilcilikleri bulunuyor. TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulları seçimle işbaşına gelen 15 kişilik yönetim kurulundan oluşuyor. Biz de Hürriyet İK olarak her hafta bir ilimizdeki Kadın Girişimciler Kurulu ile görüşerek kurulların ildeki girişimcilik ekosistemine katkılarını ve KGK yöneticilerinin hikâyelerini anlatıyoruz. Bu hafta Sinop’tayız...TOBB’un katkılarıyla hazırlanmıştır.

Enerjisini güneşten alıyor

İzmir’de akıllı elektrik ve su sayacı üreten Luna Elektronik, çatısına kurduğu güneş enerjisi santralı ile aylık 100 bin lira tasarruf sağlıyor. Luna Elektrik Elektronik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı, “Bu fabrika şu anda kendi tükettiği enerjiyi bu güneş panellerinden elde ediyor. Hatta fazlasını da şebekeye vererek diğer sanayicilere katkıda bulunmuş oluyor” dedi.

Tam donanımlı yaşlı bakımevi

Ayvalık’ın tam donanımlı ilk yaşlı bakımevi için Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin ile bağışçı Cihan Şişman arasında protokol imzalandı.

Üreticiye yem desteği

Yerelden kalkınma hedefiyle üreticiye yeni alanlar açan Aydın Büyükşehir Belediyesi, hayvancılık yapan üreticileri desteklemek için Ege Yem projesini sürdürüyor. Başkan Özlem Çerçioğlu, sayısı 14’e ulaşan Halk Ege Et Marketleri ile Ege Süt projelerinin tamamlayıcısı niteliğindeki Ege Yem’in üreticiden büyük destek gördüğünü belirtti.

Hedef yeşil lojistik

Faaliyetlerinde çevreyi ve sürdürülebilirliği ön planda tuttuğunu bildiren Arkas, düşük kükürtlü yakıttan hız optimizasyonuna, yakıt tasarruflu gemilere geçilmesinden uygun rota seçimine kadar tüm süreçlerde yaptığı değişimlerle karbondioksit emisyonlarında 2020 sonunda yüzde 25 düşüş hedeflediğini açıkladı.

Ekonomik güven endeksi yükselişte

Koronavirüs salgınının ekonomilerde yarattığı tedirginlik ve belirsizlikler nedeniyle ekonomik güven endeksi, nisan ayında 52.4’e kadar gerilemişti.

Eylül ayı enflasyonu yüzde 0.97

Eylül ayı tüketici enflasyonu aylık bazda yüzde 0.97 olurken, yıllık bazda yüzde 11.75 oldu.

‘Otomatik’ yükseliş

Türkiye’de bu yılın ocak-eylül döneminde satılan 388 bin 690 otomobilden 269 bin 798’i otomatik şanzımanlı olarak kayıtlara geçti

Gıda sektörü dijital fuarda buluşuyor

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından organize edilen gıda sektörünün dijital fuarı The Fource, 23-27 Kasım’da sanal ortamda sektör temsilcilerini bir araya getirecek.

Halı ihracatında lider Gaziantep oldu

Halı sektörü bu yılın ocak-eylül döneminde 1 milyar 770 milyon 886 dolarlık ihracata imza attı. Gaziantep sektörün ihracatının yüzde 70’ini tek başına yaptı.

Sanayiciye ikiz çek şoku

Çekte sahteciliğin önüne geçmek için uygulanan karekod sistemini dolandırıcıların aştığı iddia edildi. Firmalara ait çeklerin sahtesi ile mal alan dolandırıcılar hakkında savcılıklara da çok sayıda başvuru olduğu öğrenildi. Firmasına ait çeklerin ikizinin piyasaya sürüldüğünü ileri süren İkitelli OSB Yönetim Kurulu üyesi Şaban Gülbahar, “Çok sayıda sanayici arkadaşımız benzer durumu yaşıyor” dedi.

Üniversiteliler için nöbetçi yurt açıldı

Üniversite öğrencilerinin okula dönmeleri için yapılan hazırlıklar hızlandı. Gençlik ve Spor Bakanlığı 81 ilde nöbetçi yurt sistemine başladıklarını açıkladı.

Rize’de kentsel dönüşüm başlıyor

Rize’de dolgu alanlarındaki riskli binaların taşınması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ’nin birlikte yürüttüğü projede toplam 1305 konut inşa edilecek.

Bütçede yeni sistem

Bütçede performans esaslı program yöntemine geçilmesini öngören Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Yasası’yla ilgili değişiklik teklifi önceki gece Meclis’ten geçerek yasalaştı.

16 milyar dolarlık yeni kapı açıldı

Türk müteahhitlerin 10 yıldır süren Libya sorunu çözüme kavuşuyor. Ülkede yaşanan iç karışıklık nedeniyle yarım kalan 19 milyar dolar büyüklüğündeki işler tamamlanacak. Firmalar bir yandan alcaklarını tahsil ederken bir yandan da yeni projeler için masaya oturacak. 16 milyar dolarlık yeni proje planlayan Libya’dan Türk müteahhitlere davetler gelmeye başladı. Libya’da aslan payını Türk firmaların alması bekleniyor.

IEA Başkanı Fatih Birol, Türkiye’nin yenilenebilir enerji ve doğalgazdaki potansiyelini değerlendirdi: 'Yenilenebilirde ihracatçı olabiliriz’

Türkiye’nin güneş ve rüzgâr enerjisindeki potansiyelini daha fazla kullanması gerektiğini söyleyen Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, “Dünyada güneş enerjisinin yükselişine şahit olacağız. Türkiye’nin aldığı güneş ışınları ve rüzgâr kalitesi çok yüksek. Türkiye bu anlamda büyük bir pazara dönüşüyor. Daha da önemlisi yenilenebilir enerji ekipmanı ve teknoloji üretiminde ihracatçı ülke olma potansiyeli çok yüksek” dedi.

En büyük pay eğitime

2021 yılı bütçe teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Buna göre bütçe giderleri 1.3 trilyon, faiz hariç giderler 1.1 trilyon, bütçe gelirleri 1.1 trilyon, vergi gelirleri 922 milyar lira, bütçe açığı 245 milyar lira öngörüldü. Bütçede en fazla pay 211 milyar lira ile eğitim hizmetlerine ve bu hizmetleri yürüten kuruluşlara ayrıldı.

BES’te katılımcı rekoru kırıldı

Garanti BBVA Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer, pandemide normalleşme adımlarıyla birlikte eylül ayında 130 bin kişinin BES’e girdiğini belirterek, “Pandemi tasarruf önceliğini artırdı. Yeni katılımcının BES’i tercih etmesi, bu senenin rekoru” dedi.

Toprağa sahip çıkıyor

Sürdürülebilir tarım uygulamaları hem güncel tüketim ihtiyaçlarını güvenle karşılıyor hem de gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılayacak üretim zincirini garanti altına alıyor. Toprak, endüstriyel tarım uygulamalarının verdiği zarardan kurtuluyor. Bölgesel üreticiler daha fazla kazanırken çevre daha az zarar görüyor. Küçük tarım alanlarından bile daha fazla verim alınıyor.

Tapu harcında rekor kırıldı

Tapu harcından elde edilen gelir, ocak-eylül döneminde tüm zamanların yıllık rekorunu kırarak 13.8 milyar lira olarak gerçekleşti. Söz konusu dönemde ülke genelinde satılan gayrimenkul sayısı 2 milyon adede yaklaşırken, bu satışlarda beyan edilen tutar 372 milyar liraya ulaştı.

TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu: ‘Hedefimiz ihracatçı kadınlar yetiştirmek’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2007 yılında kadın girişimci potansiyelinin geliştirilmesi, daha donanımlı hale getirilmesi ve girişimcilik kültürünün gelişmesine öncülük etmek üzere TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nu (KGK) kurdu. TOBB KGK, Türkiye’nin 81 ilinde girişimcilik ekosistemini kadınlar için daha elverişli hale getirmek için her yıl yüzlerce faaliyet gerçekleştiriyor. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun kadınların iş dünyasında hak ettikleri yeri almalarını sağlamak için kurduğu TOBB KGK sayesinde kadınlar arasında girişimciliğin bir kariyer seçeneği olarak önemi her geçen gün artıyor. 7 bin üyesi ile Türkiye’nin en geniş kadın girişimci ağı olan TOBB KGK’nın kurul üyeleri işkadınları, profesyonel yöneticiler, girişimcilik konusunda akademik çalışma yapan akademisyenler ile bu sahada bölgesel ya da ulusal ölçekte faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşu yöneticilerinden ve girişimciliği destekleyen kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşuyor. Kadın Girişimciler Kurulu’nun Türkiye’nin 81 ilinde temsilcilikleri bulunuyor. TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulları seçimle işbaşına gelen 15 kişilik yönetim kurulundan oluşuyor. Biz de Hürriyet İK olarak her hafta bir ilimizdeki Kadın Girişimciler Kurulu ile görüşerek kurulların ildeki girişimcilik ekosistemine katkılarını ve KGK yöneticilerinin hikâyelerini anlatıyoruz. Bu hafta Ankara’dayız...TOBB’un katkılarıyla hazırlanmıştır.

Zor dönemde 12 milyon turist

Türkiye’ye yılın ilk 9 ayında gelen turist sayısı 11 milyon 910 bin oldu. Geçen yıla göre turist kaybı yüzde 71 olurken, turizm gelirleri de yüzde 69 düşüşle 8 milyar 145 milyon dolara geriledi. Pandemi sürecinde yaklaşık 12 milyon turistin ülkeyi ziyaret etmesi de 2021 yılı için umut verdi.

VakıfBank’tan ara dönem getirili mevduat hesabı

Vakıfbank, aynı anda tasarruf etmek ve ihtiyaçlarını karşılamak isteyen müşterileri için yeni bir ürün geliştirdi.

250 milyon TL yatırımla 400 kişiye istihdam

Nestle Türkiye Medikal Beslenme Ürünleri Fabrikası’nın temeli Bursa’da atıldı

Teknoloji devleri gelirlerini arttırdı

ABD’li teknoloji devleri üçüncü çeyrek bilançolarını açıkladı. Apple, Amazon, Facebook, Twitter ve Google’ın ana kuruluşu Alphabet, bu yılın temmuz-eylül döneminde gelirlerini arttırdı.

Koronavirüs arsa fiyatlarını uçurdu

Koronavirüs nedeniyle arsa, tarla ve bahçelere talepler gittikçe artıyor.

Otomotivde Türkiye yükselişe geçti

Avrupa otomotiv pazarında eylül ayında kaydedilen toparlanmaya karşın, Türkiye otomotiv pazarı hem eylül ayı hem de ocak-eylül 2020 dönemindeki güçlü performansıyla dikkati çekiyor.

‘2 maaş birlikte alınabilir’

Dul ve yetim aylığı aldığı tespit edilince birisi kesilip ödenen miktar faiziyle geri istenen ve kendisine 32 bin TL borç çıkarılan Sadet Akar mahkeme devam ederken hayatını kaybetti. Mahkeme hiçbir geliri olmadığı için iki aylığı da alabileceğine hükmedince, 50 bin TL alacaklı oldu.

Milyonluk pazarı tekrar yakalarız

Pandemi koşulları altında büyümeye devam eden ve ekim ayında da 90 bin seviyesinin üzerinde bir satış adedi yakalanan otomotiv pazarında 2020 sonu beklentiler 800 bin adedin üzerinde. 1.2 milyar dolar toplam yatırım yapılan Egea’yı makyajlayarak yeni Cross modelini de aileye ekleyen Tofaş’ın CEO’su Cengiz Eroldu, 2015’teki 1 milyonluk otomotiv pazarının yakın gelecekte yeniden yakalayabilecek potansiyelin mevcut olduğunu vurguladı.

Pandemide organ nakli durmadı

Organ naklinin birçok hastanın tek şansı olduğunu vurgulayan Gaziantep Tıp Fakültesi’nden Prof. Sacid Çoban, pandemi döneminde çalışmalarına ara vermediklerini söyledi. Böbrek Nakli Akademisi’ni hayata geçirdiklerini, ‘Hayata İz Bırak’ adı ile de organ bağışı kampanyası başlattıklarını kaydeden Prof. Çoban, bağışçılardan destek beklediklerini açıkladı.

Savunma sanayisine mürettebat hizmeti

Türk savunma sanayi için mürettebat yönetim hizmeti vermeye başladıklarını açıklayan MARINBASE Genel Müdürü Bahadır Şen, “Ülkemizin bağımsızlığının devamı ve bütünlüğünün sağlanması konusunda en önemli adımlardan birisi olan, yerli ve milli savunma sanayimizin daha da gelişmesi konusunda üzerimize düşen tarihi sorumluluğun bilincindeyiz. Tüm imkân ve kabiliyetlerimizle gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

CFO’lar gelecekten umutlu

Deloitte’un 12. Avrupa CFO anketine göre, Türkiye ve Avrupa’daki mali işler direktörleri’nin (CFO) yarısına yakını gelecek üç aya daha umutlu bakarken, Türkiye’deki CFO’ların yüzde 67’si şirket gelirlerinde, yüzde 55’i faaliyet kârında, gelecek bir yıl içerisinde artış yaşanacağını tahmin ediyor.

Fırsatçılara geçit yok

İzmir’de depremi fırsata çevirmek isteyenlere izin verilmeyecek. İl genelinde tek bir taşınma rayici uygulanacağını belirten Bakan Murat Kurum, “Fahiş bir fiyat artışının yaşanmaması adına hem taşınma hem de kira sürecini takip ediyoruz. Tespitimiz halinde gerekli işlem yapılacak” dedi.

‘Ülkemiz lojistik süper güç olacak’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Bütün dünya salgınla savaşırken biz tam 5.7 milyar dolarlık yatırım yaptık. Yine bu yatırımlarla ülkemiz lojistik süper güç olma yolunda ilerliyor. Atılımlarımız bir bir devam ediyor” dedi.

İzmir’de deprem göçü

İzmir depreminde binası hasar görenler taşınmaya devam ediyor. Depremin yarattığı korkunç manzaradan etkilenen kimi vatandaşlar da evi hasarlı olmasa dahi değiştirmek istiyor. Yoğun talep nedeniyle Türkiye’nin farklı illerinden İzmir’e gelen nakliyeciler depremzedelerin eşyalarını taşıyor.

1.1 milyar $’lık şehir hastanesi yatırımı

Akfen İnşaat’ın kamu-özel sektör işbirliğiyle hayata geçirdiği Tekirdağ İsmail Fethi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi hizmete açıldı. Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Isparta, Eskişehir ve Tekirdağ hastanelerine 1.1 milyar dolar yatırım yaptıklarını söyledi.

100 ülkede yemekleri lezzetlendirdi

Türkiye’de üretilen ve dünya mutfaklarının vazgeçilmez lezzetlerinden olan pul biber, aralarında ABD, Almanya, İngiltere, Rusya, Suudi Arabistan, Küba ve Malezya’nın da bulunduğu 100 ülkenin mutfaklarında yemeklere tat kattı.

Rüzgâr veri tabanı kullanıma açıldı

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB), GTech işbirliğiyle rüzgâr enerjisi alanında Türkiye’nin kurulu gücünü ve inşa halindeki projeleri tüm detaylarıyla gösteren rüzgâr veri tabanını ‘www.tureb.com.tr’ adresinde kullanıma açtı.

Sürdürülebilirlikte zirvede

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, “Kurumsal sürdürülebilirlikte altın standardı temsil eden Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde bir kez daha sektör lideri seçilmemiz doğru yolda olduğumuzu gösteren önemli bir başarı. Enerji verimliliği ve enerji alanında yatırımlarımız devam edecek” dedi.

Restoranlarda paket servis dönemi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni koronavirüs tedbirlerini açıkladı. Buna göre, restoran ve kafelerde paket sistemine geçilecek. Sayıları 100 bini bulan kıraathaneler bir süre kapalı kalacak. Alışveriş merkezleri, market ve kuaförlerin çalışma saatleri ise 10.00 ile 20.00 arasında olacak.

Kanuni sondaja hazırlanıyor

Türkiye’nin üçüncü sondaj gemisi Kanuni, 14 Kasım’da Filyos Limanı’na ulaştı. Burada, geminin kule montajı, deniz seyir testi, sondaj ekipmanlarının montajı ve kuyu dibi emniyet sistemi bakım işleri tamamlanacak. Kanuni, 2021’in ilk aylarında Karadeniz’de sondaj faaliyetlerine başlayacak.

10 ayda 14 milyon turist

2020 yılının ilk 10 ayında gelen yabancı turist sayısı 11.2 milyon oldu. Geçen yıla göre turist sayısında yaşanan kayıp yüzde 72’yi aştı. Salgın döneminde alınan güvenlik önlemleri sayesinde bu kadar turist ağırlandığına dikkat çeken sektör temsilcileri, turist sayısının Türkiye için yeterli olmadığını ancak gelecek yıl için umutlandırdığını söyledi.

1 yılda 100 franchise

Sabancı Holding ve Carrefour Grup iştiraki CarrefourSA, belirlediği kriterlere uyan girişimcileri bünyesine katmak amacıyla Süper ve Mini formatlarında ‘Franchise’ vermeye başladı ve sistemin detaylarını Bayim Olur Musun Fuarı’nda açıkladı.

Varlık barışında kurallar belirlendi

Yurtdışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını, 30 Haziran 2021’e kadar Türkiye’deki banka veya aracı kurumlara bildiren gerçek ve tüzelkişiler, söz konusu varlıklarını, vergi incelemesine tabi tutulmadan serbestçe tasarruf edebilecek.

2021 yılında hedef 30 milyon turist

Türkiye’nin 2020 yılını 15 milyon turist ve 11 milyar dolar turizm geliriyle tamamlayacağını açıklayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, 2021 yılı için hedefin en az 30 milyon turiste ulaşmak olduğunu söyledi.

Vodafone Türkiye’ye Yeni CEO

Vodafone Türkiye CEO’su olarak Engin Aksoy atandı.

Merkez Bankası, karar alma sürecini tek tek anlattı: PPK’dan önce 7 gün ‘sessiz dönem’

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın önceki gün açıkladığı 2021 yılına ilişkin para ve kur politikası metninde, Banka’nın karar alma süreci de detaylı bir şekilde anlatıldı.

İSTOÇ Başkanı Kemalbay hayatını kaybetti

İstanbul Toptancılar Çarşısı (İSTOÇ) Yönetim Kurulu Başkanı işinsanı Nahit Kemalbay, koronavirüs nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Vergisiz ithalat 4 ay uzadı

Son aylarda hububat fiyatlarında artışlar yaşanırken Türkiye, iç piyasada fiyat artışının önüne geçilebilmek ve spekülatif fiyat hareketlerine meydan vermemek için ilk olarak ekim ayında buğday ithalatında yüzde 45, arpa ithalatında yüzde 35 ve mısır ithalatında yüzde 25 olan gümrük vergisini 1 Ocak 2021’e kadar sıfırladı.

İBB’de kiralara zam yok

Koronavirüs salgının yayılmasını engellemek amacıyla alınan tedbirler nedeniyle, gelirleri ciddi oranda düşen ve mağdur olan esnafı korumak için, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi pandemi sona erinceye kadar, İBB ve tüm iştirak şirketlerinin, kiracılarına kira artışı uygulamayıp, işyeri kapalı olan kiracılardan kira tahakkuku yapamayacak.

Dijital bankacılık doludizgin

Teknolojinin gelişmesinden sonra pandeminin de etkisiyle dijital bankacılık uygulamalarına olan talep katlandı. Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, “Bu süreçte dijital kanallar ana hizmet kanalı hatta tek temas noktası oldu. Mobil ve internet ödemelerinin toplam ödemeler içindeki payı şubatta yüzde 70 iken mayısta yüzde 83’e ulaştı. İlk 9 ayda geçen yılın aynı dönemine göre temassız ödeme hacmi 8 kat arttı” dedi.

4 Ocak’ta günlük yayın

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın duyurduğu swap işlemlerinin günlük olarak açıklanması 4 Ocak’ta başlıyor.

THY dünyada en çok uçan 5. şirket oldu

THY’nin pandemi döneminde dünyada da en çok uçan 5. şirket olmayı başardığını ifade eden THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, “Turkish Cargo dünyanın dört bir yanına aşı üreticilerinin aşılarını taşıyor. Pandemi sürecinin sonlandırılmasında önemli bir görev alıyor” dedi.

Esnafa indirimli kredi desteği

Halkbank, esnaf ve sanatkâra gelecek yıl kullandıracağı yüzde 50 indirimli kredi için döviz almayacağına ilişkin taahhüt isteyecek. Resmi Gazete’de dün yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre eğer kredi amacı dışında veya gerçeğe aykırı beyanlarla kullanıldığı tespit edilirse kredi gelir kaybı uygulamasından çıkarılacak. Esnaf ve sanatkarların finansman ihtiyaçlarının uygun koşullarda karşılanmasını amaçlayan karar 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girecek.

2021’in vergileri yüzde 9.11 arttı

Pasaport, ehliyet ve kimlik harcı ile motorlu taşıtlar vergisindeki (MTV) artış oranı 2021’de yüzde 9.11 olacak. MTV’de yüzde 9.11’lik oranın uygulanması ile motor silindir hacmi 1.300 silindir hacmindeki bir otomobilin vergisi 964 liradan 1.051 liraya çıkacak. Engellilere ÖTV’siz araçta limit 303 bin liradan 330 bin liraya çıkarılırken yurtdışından cep telefonu getirmek isteyenlerin ödeyeceği harç ise 2 bin 6 lira oldu.

TİKA Başkanlığı’na Kayalar atandı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı’na Serkan Kayalar atandı.

Kayağı ‘sıcak’ çarptı

Pandemi kısıtlamaları ile birlikte hava sıcaklıklarının yüksek seyretmesi kayak merkezlerini de etkiledi.

Askeri ürünlerle 23 ülkeye ihracat

Toplamda 1.300 kişiye istihdam sağlayan Öztiryakiler, ABD ordusu dahil 23 ülkeye askeri lojistik ürün temin ettiğini açıkladı.

Merkez’den yeni tebliğ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nca (TCMB) mal ve hizmet tedarikinde alacaklıya yapılan geç ödemelere ilişkin temerrüt faiz oranının sözleşmede öngörülmediği veya ilgili hükümlerin geçersiz olduğu hallerde uygulanacak faiz oranı yıllık yüzde 18,25, alacağın tahsili masrafları için talep edilebilecek asgari giderim tutarı 385 Türk lirası olarak tespit edildi.

THY Avrupa ikincisi oldu

Türk Hava Yolları (THY), 2020 yılında günlük 626 uçuşla Avrupa’da en çok sefer yapan ikinci havayolu şirketi oldu.

Eczacıbaşı’ndan 3 önemli kadın yönetici ataması

Eczacıbaşı Topluluğu’nda üç önemli pozisyona, kadın yöneticiler atandı. Topluluğun insan kaynakları grup başkanlığı görevine, daha önce insan kaynakları direktörü olarak görev yapan Eylem Özgür, hukuk başdanışmanlığı görevine halen hukuk danışmanı olarak görev yapan Ayşe Dirik ve Eczacıbaşı İlaç Pazarlama Genel Müdürlüğü’ne de daha önce aynı kuruluşta pazarlama ve satış direktörü olarak görev yapan Müge Satır getirildi. 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren genel müdürlük görevini vekaleten sürdüren Müge Satır, 1 Ekim 2020 tarihi itibariyle asaleten atanırken, Eylem Özgür 1 Ocak 2021 tarihinde insan kaynakları grup başkanlığı görevine başladı. Ayşe Dirik de 1 Nisan 2021 itibariyle hukuk başdanışmanlığı görevini üstlenecek.

Kamu bankalarından ortak karar... ATM devrimi

Kamu bankaları tüm ATM’leri tek bir ATM’de toplama kararı aldı. Buna göre Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, PTTBank ve Emlakbank ocak ayı içerisinde protokol imzalayacak. Proje ile yıllık 1 milyar lira tasarruf beklenirken Türkiye geneline 15 binin üzerinde ATM konulacak. Ortak kullanımda müşterilerden komisyon ve masraf ücreti alınmayacak.

BORON’un pazar payı yüzde 8.5’e ulaştı

Boron çamaşır deterjanlarının piyasaya sunulduktan sonra çamaşır temizlik kategorisindeki pazar payı yüzde 8.5’e ulaştı.

Satış hedefini aştı, yeni proje yolda

2020 yılını 2 milyar 250 milyon TL’lik satış ile tamamlayan Tahincioğlu, 2021 yılına yeni proje ile giriyor.

Bakan Karaismailoğlu: Tarihi köprüler turizme açılıyor

Tarihi köprülerin turizme kazandırıldığını belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2003’ten bugüne 373 köprünün restorasyon çalışmalarının tamamlandığını açıkladı.

Veriler analitik zekâya emanet

Turkcell Dijital İş Servisleri, analitik ve yapay zekada öne çıkan SAS ile işbirliğini hayata geçirdi.

Gayrimenkulde ‘değerleme’ tarifesi belirlendi

SPK, gayrimenkul değerleme hizmetlerine ilişkin tarifeyi belirledi. Brüt metrekaresi 250’yi aşmayanlar konut, ofis veya bürolar için değerleme ücreti 738 lira olacak.

Ayakkabı üretiminin merkezi oluyor

Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip ili Şanlıurfa, ayakkabı üretiminin merkezi oluyor. 13 fabrika üretime başlarken, 6 fabrika üretime hazırlanıyor. Böylece Şanlıurfa’da toplamda 7 bin 500 gencin istihdamı planlanıyor.

‘Zor yılda’ 800 binlik satış

Pandemi etkileri ile zorlu geçen, ODD tarafından otomotivin ‘eşsiz yılı’ olarak adlandırılan 2020 yılı otomobil ve hafif ticari araç pazar toplamı son iki aydaki yavaşlamaya karşın 772 bin 788 adetle kapandı. Otomotiv sektörünün satış ve iletişim ödül töreninde ODD Başkanı Ali Bilaloğlu, “Ağır ticari araç satışları dahil 800 bin adedi gördük” dedi.

2021’de hedef 10 milyar dolar

Dünyada birleşme ve satın alma hacmi düşerken Türkiye’de arttı. 2020’de işlem hacmi 9 milyar dolar olurken, bu yıl 10 milyar doları aşması bekleniyor.

Gıda fiyatlarına ‘semt’ oyunu

Son dönemde aynı marka ürünlerin farklı semtlerdeki marketlerde farklı fiyatlarda satılması vatandaşın tepkisini çekiyor.

TOBB’un ABD’deki ticaret merkezi açılıyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB), Ticaret Bakanlığı’nın desteği, oda ve borsaların katkılarıyla ABD’de kurduğu Türkiye Ticaret Merkezi’nin açılışı bugün yapılıyor.

İhracata Çin modeli

Tüm dünyanın pandemi sonrası artması beklenen talebi kapma yarışına girdiğini ifade eden Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Türk ihracatçısının dünyaya daha fazla mal satabilmesi için lojistik merkezlerin hızla açılması gerektiğini söyledi. Çin’in agresif ticaretinde lojistik merkezlerin önemine işaret eden Gülle, bu çerçevede ABD’de mobilya, Gana’da çelik lojistik merkezi açma hazırlıklarının başladığını duyurdu.

Abdi İbrahim’e COVID-19 aşısı için üretim izni

Sağlık Bakanlığı’nın Abdi İbrahim’e mRNA bazlı aşılar ile inaktif aşıları üretim ve dolum yapma onayını verdiği açıklandı.

TOBB’un ABD’deki ticaret merkezi açılıyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB), Ticaret Bakanlığı’nın desteği, oda ve borsaların katkılarıyla ABD’de kurduğu Türkiye Ticaret Merkezi’nin açılışı bugün yapılıyor.

TÜRKSAT 5A uydusu uzayda

Türksat 5A uydusu, ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü’nden uzaya fırlatıldı. Türksat 5A’dan 35’inci dakikadan sonra ilk sinyal geldi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5B uydusunun ise haziran ayında fırlatılmasının planlandığını bildirdi.

‘LeShow İstanbul Fuarı’ açılışa hazırlanıyor

LeShow İstanbul-2021 Uluslararası Deri ve Moda Fuarı, 10-12 Haziran 2021 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi/Harbiye’de üçüncü kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. Yaklaşık 150 firmanın katılımcı olacağı fuara, 1.000 yabancı satın alıcı ve 7 bin 500 profesyonel ziyaretçi bekleniyor.

Chicago’ya Türk Ticaret Merkezi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), ABD’de iş yapmak isteyen yatırımcılar için ‘tek durak ofis’ prensibiyle çalışacak Türkiye Ticaret Merkezi’ni (TTM) kurdu. Oda ve borsaların katkılarıyla Chicago’da kurulan ticaret merkezi için TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “ABD’ye gitmeden şirketinizi kurup, fatura kesmeye başlayacaksınız. ABD’deki yol arkadaşınız olacağız” dedi.

New York’taki konut projesi satışa çıkıyor

Nef, ABD New York’taki konut projesini 21 Ocak’ta satışa çıkıyor. 12 kattan ve 100 rezidanstan oluşan projenin teslimi bu yılın son çeyreğinde yapılacak. 210 milyon dolar değere sahip projede yer alan dairelerin fiyatı 595 bin dolardan başlıyor.

14 ilaç daha geri ödeme listesinde

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, 30 Aralık 2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Sağlık Uygulama Tebliğine (SUT) ilişkin yeni düzenlemelerin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) resmi web sitesinde yer aldığını belirtti.

e-Devlet ziyareti 2.3 milyarı aştı

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, koronavirüs salgını nedeniyle zorlu geçen 2020’de vatandaşların birçok işlemi evden çıkmadan e-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirdiğini belirtti.

12 bin ATM ücretsiz kullanılacak

ING Türkiye, özel bankalar ile gerçekleştirdiği işbirlikleriyle ATM ağını genişletmeye devam ediyor.

Pandeminin seyri belirleyecek

Pandemi koşulları altında otomotiv sektörü beklentilerin üzerinde bir yıl geçirdi. Liderler ödüllerini aldı. Türkiye otomotiv sektörü büyürken, Avrupa’da daralma dikkat çekti. 2021 yılının ise geçtiğimiz yılın bir miktar altında olacağı öngörülüyor. Yıl sonu toplam pazar tahmini 700 bin seviyelerinde…

Kış ortasında tarla suladılar

Konya Ovası’nda kuraklığın ekim alanlarındaki bitki çıkışı ve gelişimini olumsuz etkilemesi üzerine bazı çiftçiler, tarlasını sulamaya başladı.

222 bin çalışan daha ‘kısa çalışmada’

17 Kasım’da yapılan kabine toplantısından sonra artan koronavirüs vakalarını durdurmak için bazı işletmeler kapatılmıştı. Kısıtlamalardan etkilenen işyerleri için de 1 Aralık itibariyle yeniden kısa çalışmaya başvurma hakkı getirilmişti. Bu sınırlamaların etkisi ise, İşsizlik Sigortası Fonu’nun aralık ayı raporuna yansıdı.

5 günde 14 milyon izin iptal edildi

Vatandaş telefonuna, e-postasına gönderilen yüzlerce bildirimden bıkarken, İleti Yönetim Sistemi web, e-Devlet ve mobil uygulama üzerinden 7 Ocak’tan itibaren kullanıma açıldı. İstenmeyen iletilerden kurtulmak isteyen kişiler, kendisine mesaj gönderme izni verdiği hizmet sağlayıcı sayısını görünce hayrete düşürken, izinlerin büyük bölümünü iptal etmeyi tercih etti.

‘Uygulamaların sizi unutması mümkün değil’

Cep telefonlarına indirilen uygulamalar birçok kişisel verinize ulaşabiliyor. Bu uygulamaları silip, ‘unutulmak’ isteseniz bile hukukçulara göre bu pek mümkün değil.

‘İkramiye arttı yasadışı bahis cazibesini yitirdi’

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, yasadışı bahsi kayıt içine aldıklarını açıklayarak, “Bu konuda ciddi başarımız var” dedi. Kasapoğlu, “İkramiye oranlarında da ciddi bir artış oldu. Yasadışı bahsin cazibesi ciddi manada bitti. Etki alanını olabildiğince küçültmüş durumdayız. İnanıyorum ki sistem oturdukça yasadışı bahsin etki alanı, cazibesi daha da küçülecek” diye konuştu.

Devlerden ‘mesaj’ ortaklığı

GSM operatörleri yerli mesajlaşma ve sosyal medya uygulamaları için işbirliğine imza attı. Buna göre Turkcell, Türk Telekom müşterileri ve Vodafone İletişim Pass kullanıcıları BiP ve Yaay’ı internet kotalarından harcama yapmadan kullanabilecek.

Lüks konuta vergi yürürlüğe girdi

Değeri 5 milyon 227 bin lirayı aşan konutlar için değerli konut vergisi yürürlüğe girdi. Lüks konut sahipleri 20 Şubat’a kadar beyanname verecek, şubat ve ağustos aylarının sonuna kadar iki eşit taksitle ödeme yapacak.

Karadeniz Sahil Yolu’nda ‘çatlak’ tehlikesi

Karadeniz Bölgesi´nde, 1987 yılında yapımına başlanan ve 20 yılda tamamlanarak, 2007’de ulaşıma açılan 542 kilometre uzunluğundaki Karadeniz Sahil Yolu’nda çatlaklar oluşmaya başladı.

‘Makam odası OSB’nin itibarı için’

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı müfettişlerin Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) yönelik hazırladığı rapora ilişkin OSB yönetim kurulu yazılı bir açıklama yaptı. Raporda, eleştiri konusu yapılan kimi harcamalara da değinilen açıklamada 1,1 milyon lira harcanan makam odası için “Kayseri OSB’nin itibarı ve kurumsal kimliği için yapıldı” denildi.

Barajlara can suyu

İstanbul’da doluluk oranları yüzde 20’nin altına düşen barajlardaki su seviyesi hızla yükselmeye başladı. Son günlerde yaşanan kar ve yağmur şeklindeki yağışlar barajlara can suyu oldu.

Milyon dolarlık dava

Pegasus Havayolları’nın Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı 5 Şubat 2020’de Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pistten çıkarak 3 kişinin ölümüne, 180 kişinin yaralanmasına neden oldu. Yolcuların avukatları kazada uçağın kusurlu olduğunu iddia ederek Boeing’e Chicago mahkemesinde milyon dolarlık tazminat davası açtı.

Çakıroğlu’na B-20’de önemli görev

Koç Holding Üst Yöneticisi Levent Çakıroğlu, B-20’nin Ticaret ve Yatırım Görev Gücü Eşbaşkanlığı görevini yürütecek.

Yakınları ziyarete 8 milyar TL harcandı

Yerli turistler, geçen yılın üçüncü çeyreğinde yakınlarına yaptıkları seyahatte 7 milyar 910 milyon 738 bin lira harcadı.

Tarla balığından 500 milyon dolar

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ASHİB) Başkan Vekili Ali Can Yamanyılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu’nu ziyaret edip, Türkiye’nin 1 milyar doları aşan su ürünleri ihracatında yüzde 30’luk artış sağlayacak Balıkçılık ve Su Ürünleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi projesi hakkında bilgilendirdi.

20 bin konutluk deprem dönüşümü

24 Ocak 2020’de 6.8 büyüklüğünde depremle sarsılan Elazığ’da yeni konutlar hızla tamamlanıyor. 6 ayda 2 bin 500, 1 yılda 8 bin konut inşa edildi. 12 bin konut ise 6 ayda tamamlanacak ve böylece 20 bin konutluk deprem dönüşümüne imza atılacak.

Rutubet kokan binaya dikkat

Türkiye'de üst üste yaşanan depremlerin ardından Yapı Denetim ve Deprem Mühendisliği Derneği Başkanı Nazmi Şahin’den “rutubet kokan binalarda büyük risk var” uyarısı geldi. Şahin, “Bir apartmanda rutubet kokusu varsa o binanın mutlaka testten geçmesi gerekir. Rutubet kokan bina, temelden su alıyor demektir. Demir donatılar erozyona uğramıştır ve özelliğini yitirmiştir” dedi.

Fatih, Türkali-2’de sondaja şubat ayında başlayacak

Enerjİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Fatih sondaj gemisinin Türkali-2 kuyusundaki sondajına şubat ayının başında başlayacağını bildirdi.

E-ticarete gözetim

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, e-ticarette de piyasa gözetim ve denetim faaliyetlerinin başlatılacağını belirterek, “Yeni çıkarılan Ürün Güvenliği Kanunu’muza e-ticaretin de dahil edilmesini temin etmiş bulunuyoruz” dedi.

Akfen GYO’dan sermaye hamlesi

Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), virüsün olumsuz etkilerine karşı sermaye artırımı ve sağlanacak kaynakla gayrimenkul alımı kararı aldı.

Ürünlere barkodlu ‘kimlik kartı’

Migros, tüketicilerin mağaza ve online alışverişleri sırasında ürünlerle ilgili daha kapsamlı, detaylı ve doğru bilgiye ulaşması amacıyla Consumer Goods Forum’un GS1 iş birliğiyle yürüttüğü global projenin Türkiye kanadının öncülüğünü üstlendi.

Değerli konut vergisinde ödemeler başlıyor

Değerli konut vergisi için beyanname verme süresi 22 Şubat Pazartesi günü doluyor. İlk taksitler ise 1 Mart Pazartesi gününe kadar ödenecek.

Yolcu durdu kargo coştu

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, “Yerdeki yolcu uçaklarının bir kısmını (50 uçak) da 25 filoluk kargoya dahil ettik. Böylece kargodaki potansiyeli fırsata çevirdik. Pazar payımızı arttırdık. Ayrı bir şirkete dönüştürdüğümüz Turkish Cargo dünyada 6’ncı sıraya yükseldi. Pazar payımız yüzde 5’e çıktı. Dünyadaki her 20 hava kargodan biri Turkish Cargo ile taşınıyor. Tıbbi malzeme taşımada ilk 3’teyiz” şeklinde konuştu.

İşbirliğine 10 yıllık imza

Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Zurich Sigorta, 2008 yılında başlayan işbirliklerini gelecek 10 yılda da devam ettirmek üzere bir anlaşma imzaladı. Zurich Sigorta CEO’su Yılmaz Yıldız, Türkiye ekonomisine olan güvenlerinin tam olduğunu ifade etti. TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici ise “Büyüyen ekonomisi, genç nüfusu ve insan kaynağı ile Türkiye, bölgesinin güçlü ülkelerinden biri” diye konuştu.

Hastalar için uçak kiralıyor

Dünyada sağlık turizmi büyük bir ivmelenme yakalarken Türkiye bu alanda pastadan büyük payı alabilmek için önemli hamleler yapıyor. Öyle ki artık hastalar için uçaklar kiralanıyor. Boş giden uçaklar hasta dolu geliyor. Hastalar özel şekilde ağırlanıp ülkelerine geri gönderiliyor.

Kentlerde bahçeli ev arayışı hızlandı

Türkiye’nin deprem gerçeği ve koronavirüs pandemisi, inşaat sektöründeki tüketici dinamiklerini kökten değiştirdi. İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde bahçeli eve talep, geçen yıla oranla yüzde 30 oranında artış gösterdi. Talebin artması nedeniyle Mart 2020’den bu yana İstanbul’da bahçeli ev fiyatlarının yüzde 40 oranında artması, konut arayışındaki İstanbulluları da İzmir’e yöneltti.

15 yıldır ihracat şampiyonu

Türkiye otomotiv endüstrisi, Covid-19 pandemisine rağmen 2020 yılında sektörel bazda üst üste 15. ihracat şampiyonluğuna ulaştı.

‘Otomotivin Kalbi’ Bursa

Gelişen teknolojiler, yenilikler, sıfır araç üretimi, Türkiye’nin Otomobili’nin evi, otomotiv yan sanayisinin merkezi… Bursa, otomotiv sanayisinin en güçlü şehirlerinden bir tanesi konumunda yer almaya devam ediyor. 2020 yılında üretilen ve ihraç edilen her iki otomobilden birinde bu şehrin imzası var. Üretim ve ihracat rakamları ile Türkiye ekonomisine katkı yapıyor.

Üretimde sıfır hata hedefi

Üretim ve tedarik anlayışını, önemli bir parçası olduğu otomotiv sektörüyle daima eşgüdüm içinde yürüten Coşkunöz Metal Form, Endüstri 4.0 perspektifi ve bilişim teknolojileriyle endüstriyel üretim faaliyetlerini birleştiriyor. Yeni nesil yazılım ve donanımla verimliliği artırırken öte yandan 0 hata sağlama hedefiyle çalışıyor.

Hedef Ege Bölgesi’nde sağlığı yukarı taşımak

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nı kurarak ağırlıklı olarak estetik cerrahi ağız, yüz ve çene cerrahisi yapan Doç. Dr. Mehmet Altıparmak, 2018 yılında TÜBİTAK bursu ile mikrocerrahi ve lenfödem tedavisi üzerine çalışmalar yapmak üzere Güney Kore’ye gitti.

Stratejik sektörlere destek

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye ekonomisine üretim, ihracat ve istihdam alanında en çok katkı sağlayan sektörlerin başında gelen otomotiv endüstrisinin uzay, havacılık, savunma, raylı sistemler gibi stratejik sektörlerde yeni oyuncuların ortaya çıkmasını sağladığını vurguladı.

Girişimciler devlerle buluşuyor

İzmir Ticaret Odası (İZTO) tarafından hayata geçirilen ‘İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezleri’ bünyesinde, girişimciler ile iş dünyası arasında etkileşim sağlama amacıyla hayata geçirilen ‘İzQ Girişim Portalı’ lansmanın hemen ardından ilk eşleşmesini gerçekleştirdi.

Savunmada yerli güç

Ürettiği kompresörleri dünyada savumanın devlerine satan Alkın Kompresör MİLGEM projesi kapmsanında üretilen TCG İstanbul Fırkateyni için de üretim gerçekleştirdi. Alkın Onursal Başkanı Özen Tüjümet, “Yüzde 85 yerlilik oranı ile üretim gerçekleştiriyoruz. Savunma sanayisine daha fazla üretim gerçekleştirmek için Ar-Ge’ye ağırlık veriyoruz” diye konuştu.

Salgını fırsata çevirdi

Koronavirüs dönemini fırsata çevirdiklerini söyleyen Beta Motorlu Kapı Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rehai Kızıltan, “Bu dönemde tüm personelimiz sınavlara girerek uluslararası geçerliliği olan yeterlilik belgelerini tamamladı. Eğitimli personelle verimliliğimiz daha da arttı. Önümüzdeki süreçte bu adımların katkılarını göreceğiz” dedi.

Kitap geliri İzmir’de tıp öğrencilerine burs olacak

Dr.Filiz Güneş, yazdığı kitabın gelirini İzmir’de tıp fakültelerinde okuyan kız öğrencilere karşılıksız burs verilmesi için Atlas Sağlık Eğitim Vakfı’na bağışladı.

‘Süt’ etkisi

Sütaş, Bingöl’de 2018’de temellerini attığı süt tesisleri için ‘Bölgesel Etki Analiz Raporu’ hazırladı. Buna göre Bingöl, 2033’te Türkiye’de kişi başı gelirde 73’üncü sıradan 38’inci sıraya yükselecek. Sütaş’ın oluşturacağı 1 kişilik istihdam bölgede 8 kişilik ilave istihdam oluşturacak.

İlk bor treni Çin’e doğru yola çıktı

TCDD Taşımacılık AŞ ile Pasifik Eurasia işbirliğiyle Rusya’ya ilk ihracat blok treni başkent Moskova’ya, bor taşıyan ihracat blok treni ise Çin’in Xi’an şehrine uğurlandı.

FAST sisteminde limit 1000 TL’ye yükseldi

Merkez Bankası’nın 7 gün 24 saat çalışan anlık ödeme sistemi FAST ile yapılabilecek ödemelerin üst limiti 1000 TL’ye yükseltildi.

RCEP uyarısı

15 ülkenin dahil olduğu Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması (RCEP), tüm dünyayı yakından ilgilendiriyor. Dünyanın en büyük ticari birliği oluşurken yapılan anlaşmanın dünya ve Türkiye üzerindeki etkileri değerlendirildi. Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi Nihat Zeybekci, “Türkiye’nin RCEP konusunda mutlaka milli politika belirlemesi gerekiyor” dedi.

Gıdada KDV indirilsin talebi

TZD ve TÜSPAF, gıdada fiyat istikrarı için aracısız satış ve KDV indirimi talebinde bulundu. Pandemi döneminde gıda ürünlerinde KDV ve ÖTV’de indirim yapılmasının üretici ve tüketiciyi rahatlatacağı ifade edildi.

Elektrikli otoda en düşük ÖTV yüzde 10

Otomotiv sektöründe son yıllarda en çok konuşulan gelişmelerin başında elektrikli ve otonom araçlar yer alıyor.

7.7 milyon kişiden 110 milyar TL yapılandırma

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ‘Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’ kapsamındaki başvuru sonuçlarını açıkladı.

İş seyahatlerine aşı dopingi

Küresel İş Seyahatleri Birliği (Global Business Travel Association-GBTA), iş seyahati harcamalarının koronavirüs aşılama oranının artması ve tüketici güveninin geri dönmesiyle 2021’de yüzde 21 artmasının beklendiğini bildirdi.

Oyun sırası gümüşte!

Uzun süredir yatay seyreden gümüş fiyatı 2013 yılından bu yana ilk defa 30 doların üzerini test etti.

Google’a istihdamda ayrımcılık cezası

ABD’li teknoloji şirketi Google, Çalışma Bakanlığı’nın, kadın çalışanlarına ve şirkete iş başvurusunda bulunan kadın ve Asyalı adaylara ayrımcılık uyguladığı gerekçesiyle açtığı davada, toplam 2 milyar 580 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti.

İhracatta yeni yıl coşkusu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yılın ilk ayında ihracatın 2 işgünü eksik olmasına karşın geçen yıla göre yüzde 2.5 artarak 15 milyar 48 milyon dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı. Pekcan, bunun tüm zamanların en yüksek ocak ayı gerçekleşmesi olduğunu belirtti.

Üreticide 63 kuruş pazarda 1.25 TL

Gıda fiyatlarında yaşanan artışların ardından Ticaret Bakanlığı’nın başlattığı seri denetimler, yumurta fiyatlarında son bir ayda üretici satışında yüzde 9 düşüş sağladı. Ancak üreticide yüzde 9 düşen fiyatların market raflarına yansıması yüzde 5.5 oldu.

Pandemide kartlı ödeme 1 trilyonu aştı

2020 yılı genelinde kartlı ödemeler yüzde 17 büyüyerek 1.15 trilyon TL’ye ulaştı. Geçen yıl internetten kartlı ödeme tutarı yüzde 37’lik büyüme ile 260 milyar TL’ye ulaşırken, temassız ödemeler de bir önceki yıla göre 2.5 kat arttı.

Cepten takıya yabancı ilgisi

Hacettepe Teknokent’te üç gencin düğün takılarının cep telefonu uygulaması aracılığıyla takılmasına imkan sağlayan ‘Goldtag’ isimli uygulaması yabancı yatırımcıların ilgisini çekti.

Yabancı yatırımcıya ‘gelişmiş’ ortam

Rekabet hukukunun uygulanması açısından Türkiye’de yabancı yatırımcıya gelişmiş ülkeler düzeyinde ortam sağlandığını belirten Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle, “Son değişikliklerle Türkiye’nin rekabet hukuku mevzuatı AB rekabet hukukuyla paralel hale geldi” ifadelerini kullandı.

Enflasyonda düşüş ikinci çeyrekte

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, ‘Virüs, mutasyon, yaptırım gibi olağanüstü bir şey olmazsa ikinci çeyrek sonundan itibaren enflasyonda düşüş bekliyorum” dedi.

Uluslararası şirketler İstanbul’da buluşuyor

Türkiye’ye yüzlerce ülkeden binlerce yabancı yatırımcıyı davet eden Boğaziçi Zirvesi 8-9 Mart tarihleri arasında 11’inci kez kapılarını açacak.

‘Dolaylı vergiler azaltılsın’

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, temel ihtiyaç malzemelerinde fiyat artışı ve vergi artışlarını değerlendirirken, “2021 yılı zam ve vergi artışı yılı oldu.

AB fonlarında rota değişiyor

Avrupa Birliği’nin (AB) yeni dönemde IPA 3 Programı kapsamında Türkiye’ye fon desteği sağlayacağını belirten Dışişleri Bakan Yarımcısı ve AB Başkanı Faruk Kaymakcı, “Bu programda öncelikler değişecek. AB artık aday ülkelere fon tahsis etmeyecek. Dijitalleşme ve yeşil projelere ağırlık verilecek” diye konuştu.

Faizsiz sistemde ‘eleme’ zamanı

Faizsiz konut ve taşıt edindiren şirketlere yönelik yasa teklifi Meclis’e sunuldu. 100 milyon lira sermaye şartının etkisi ve BDDK incelemeleri sonrasında firmaların büyük kısmının tasfiye edilmesi, müşterilerin kurumsal firmalara aktarılması bekleniyor.

Pandemide 806 milyon lira yatırım gerçekleştirdi

Tüpraş, 2020 yılının son dönemine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Salgının olumsuz etkisiyle geçen yıla kıyasla Tüpraş’ın yıllık toplam üretimi yüzde 17 düşüşle 23.4 milyon ton, toplam satışları ise yüzde 16 düşüşle 24.5 milyon ton oldu.

Tereyağı ve peynir üretiminde rekor

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye’de 2020 yılında üretilen tereyağ miktarı 78 bin 610 tona ulaştı. Peynir üretimi de 739 bin 770 tona çıktı. Böylece her iki üründe de son 10 yılın en yüksek üretim miktarı elde edildi.

Fransa’ya Türk hamsisi

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerinden yapılan derlemeye göre, ocak ayında 208 ton hamsi ihraç edildi. Bu ihracattan 920 bin 17 dolar gelir sağlandı.

Irak için üretilen vagonlar yola çıktı

Bakan Varank, Irak Demiryolları için Kocaeli’nde üretilen ve ilk parti teslimatı başlayan vagon tankları yolcu etti.

Türk tershanesinden ‘elektrikli feribot’

Koloğlu Holding şirketlerinden Sefine Denizcilik Tersanecilik Turizm AŞ sınıfında dünyanın en büyük elektrikli feribotu olma özelliğini taşıyan çevre dostu Bastø Electric NB42’yi Norveçli Bastø Fosen firmasına teslim etti.

Öztürk: Patent başvurusunda lider konumdayız

2020 yılında 557 ulusal patent başvurusuyla Türkiye’de birincilik koltuğuna oturduklarını söyleyen Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Öztürk, “Turkcell Teknoloji’de görev yapan bin 300 mühendis, dünya çapında birçok inovatif ürün ve hizmete imza atıyor.

2020’de 27 milyon yolcuya hizmet verdi

TAV Havalimanları pandemi nedeniyle getirilen uçuş kısıtlamaları sonucunda geçtiğimiz yıl iç hatlarda 14.3 milyon, dış hatlarda 12.7 milyon olmak üzere toplam 27 milyon yolcuya hizmet verdi.

Faizsiz konut Komisyon’dan geçti

Faizsiz konut ve taşıt edindiren şirketlere yönelik yasa teklifi, Meclis’te Komisyon’dan geçti.

Enflasyonda kalıcı düşüş vurgusu

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Abdurrahman Kaan, “Enflasyondaki kalıcı düşüşün anahtarının, sağlıklı bir üretim planlaması ve yatırım iştahı olduğunun altını çizmek isterim. Sürdürülebilir bir kalkınma, üretim-yatırım-ticaret üçgenindeki senkronizasyonun yakalanması ile elde edilecektir” şeklinde konuştu.

Zarardan kâra geçti yatırım yılı ilan etti

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüse rağmen Teknosa, 2020’nin son çeyreğinde cirosunu 1 milyar 932 milyon TL’ye, net kârını da 69.6 milyon TL’ye çıkardı. Bu dönemde e-ticarette de yüzde 208 büyüme sağlandı.

Patates ve soğanda pazarlama şart

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, patates ve soğanda pazarlama sorunlarına ve gübre fiyatlarının düşürülmesine ilişkin açıklama yaptı.

Türksat 5A uydusu haziranda devrede

8 Ocak’ta uzaya fırlatılan Türksat 5A uydusunun yörüngesine ulaştıktan sonra testlerinin yapılacağını ifade eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yörüngesine yolculuğu devam eden Türksat 5A’nın elektrikli itki motorları kullanılarak yörünge yükseltme operasyonlarının 13 Ocak’ta başarıyla yapıldığını belirtti.

Hedef Avrupa’da Türk hastanesi

Medicana Grubu İzmir’in ardından 95 milyon dolarlık yatırımla Ataşehir’de yeni bir hastane açmaya hazırlanıyor. İstanbul’da iki yeni hastaneyi daha devreye almayı planladıklarını belirten Medicana Grup Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Bozkurt, “Bu yatırımların ardından hedefimiz yurtdışında hastane açmak. Radarımızda Avrupa, Afrika ve Türk cumhuriyetleri var. Ancak Avrupa’dan başlamak istiyoruz” dedi.

2 milyon kişi ileti onaylarını kontrol etti

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, istenmeyen SMS, sesli arama ve e-posta gibi ticari elektronik iletilerin önüne geçmek amacıyla 7 Ocak’ta hizmete açtıkları Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi’ne (İYS) vatandaşların büyük ilgi gösterdiğini belirtti.

Adrese teslim e-Devlet şifresi

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, 65 yaş üstü vatandaşlara ‘adrese teslim e-Devlet şifresi’ hizmetinin, Ankara’nın ardından İstanbul’da da başladığını söyledi.

Esnafa destek ödemeleri başladı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnaf ve sanatkarlarla gerçek kişi tacirlere yönelik şubat ayı gelir kaybı ve kira desteği ödemelerine başladıklarını bildirdi.

Kar çiftçiyi umutlandırdı

Türkiye’nin tahıl ambarı’ olarak bilinen ve yağış yetersizliği nedeniyle kuraklık tehlikesi olan Konya Ovası’nda etkili olan son kar yağışı, çiftçileri umutlandırdı.

‘Türk şirketler daha çevik’

Türk şirketlerinin birçok gelişmiş ülkenin özel sektörüne kıyasla organizasyon olarak daha çevik ve daha tutarlı davranabildiğini belirten Simon-Kucher&Partners Global ortağı Cem Balıkçıoğlu, Türk iş dünyasının salgın performansını değerlendirdi. Balıkçıoğlu, “Türkiye’deki özel sektörün geri dönüşü gelişmekte olan ekonomilere göre daha iyi bir performans gösterdi” dedi.

Üzüm bağlarında ‘erken’ tehlike

Manisa’da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olması ve sıcaklık değerlerinin belirsizlik göstermesi, üzüm bağlarının erken uyanmasına neden oldu.

Zeytinyağı ihracatında yüzde 30’luk artış

Ege İhracatçı Birlikleri’nden yapılan açıklamaya göre, Birliğin Ticaret Bakanlığı desteğiyle yürüttüğü Turquality Projesi kapsamında Türk zeytinyağı, ABD’de gıda sektöründeki bazı ithalatçılarla otel ve restoranların satın alma direktörlerine tanıtıldı.

Hamsinin fiyat yolculuğu

Karadeniz’de 1 aylık aranın ardından getirilen ek tedbirlerle yeniden başlayan hamsi avı sürüyor. Balıkçıların gece başlayan ve günlerce deniz üzerinde süren zorlu maratonunda avlanan kasa kasa hamsiler tezgâhlarda yerini alıyor. Hamsi avlandığı bölgeden nakledildiği illere olan uzaklığa göre tezgâhlarda 3 katını bulan fiyatlarla satılıyor. Hamsinin kilosu Rize’de 20, Trabzon’da 25, Samsun’da 30, İstanbul’da ise 40 ile 50 TL’ye satılıyor.

Tamamlayıcı emeklilik kıdemsiz de olur

Allianz Yaşam ve Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez, tamamlayıcı emeklilik sistemine ihtiyaç olduğunu belirterek, “İlla da kıdem tazminatı reformuyla birlikte yürütülmesi gerekmiyor. Gelinen noktada kıdem tazminatını bir kenara koyduk ama tamamlayıcı emeklilik sisteminden vazgeçmiş değiliz” diye konuştu.

800 milyon liralık sanayi sitesi

Demir Grup, 800 milyon lira yatırımla Çorlu’da organize sanayi sitesi kuruyor. Bu alanda 2 yatırım daha planlayan şirkete Sırbistan’dan da proje teklifi geldi.

Tonbalığına ‘el’ değiyormuş

Son dönemde sosyal medya platformlarından paylaşılan yiyecek ve içecek üretimine ilişkin görüntüler tartışma yaratıyor. Dardanel’in tonbalığı fabrikasında çalışanların balıklara çıplak elle dokunması, tepki çekti. Dardanel ise “Parçalanma riski olduğu için üretimde plastik eldiven kullanmıyoruz. Çalışanlarımızın el hijyenine önem veriyoruz” açıklamasını yaptı.

TURYAP markası icradan satılacak

Gayrimenkul pazarlama sektörünün köklü firmalarından biri olan TURYAP’ın markası icradan satılacak. Ünlü marka için belirlenen bedel 35 milyon lira. Markanın icradan satışı halinde, alan kişi veya firma dışında kimse kullanamayacak.

20 milyon lira çiftçinin cebinde kaldı

İş Bankası ve Vodafone Business tarafından hayata geçirilen ‘Dijital Tarım Çözümü’ sayesinde çiftçi zarardan kurtuldu. Bursa’daki zeytin arazilerinde dijital tarım istasyonları sayesinde yapılan erken uyarılarla 15 milyon liranın üzerinde, Mersin Silifke’deki istasyonlarla da çilek üretiminde 5 milyon liraya yakın tasarruf sağlandı.

Kısa çalışmada haziran önerisi

Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, Kısa Çalışma Ödeneği’nin sona ereceği 31 Mart tarihi için ‘Erken’ uyarısında bulunarak, desteğin haziran ayı sonuna kadar sürmesi gerektiğini söyledi.

Türk pamuğuna ABD ve AB’den onay

Pamuk tohumu ıslahçı ve üreticilerinden MAY Tohum, 2008-2013 yılları arasında, Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ile hayata geçirdiği ‘Pamukta Melezleme Islahı ile Çeşit Geliştirme ve Adaptasyon Araştırmaları’ projesi sonucunda, MAY455, MAY505 ve MAY344 isimleriyle tescil edilen çeşitler, ABD ve AB ülkelerindeki Islahçı Hakları Koruma başvurusunu tamamlanarak, koruma altına alındı.

Destek ofisi sanayiciye öncülük yapıyor

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde (AOSB), proje destek ofisi hakkında bilgi veren AOSB Başkanı Bekir Sütcü, “Ofis, Ar-Ge ve üniversite-sanayi işbirliğine önem veriyor. Sanayici destekleniyor. Ayrıca bugüne kadar proje destek ofisince sanayicilere 20 milyon TL’lik kamusal kaynak sağlandı” diye konuştu.

Maltepe Belediyesi’ne grev kararı asıldı

Maltepe Belediyesi’nde çalışan 1.588 işçi greve çıktı.

Hollandalı yatırıma uzun vadeli bakıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerine göre Hollanda, Türkiye’ye 2002-Ekim 2020 döneminde en çok uluslararası doğrudan yatırım yapan ülke konumunda bulunuyor.

Turizmde ‘İngiliz’ hareketliliği

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, normalleşme planı kapsamında tedbirlerin gevşetilme takvimini açıkladı. 12 Nisan’da İngiltere içinde pandemi tedbirlerinin kaldırılacağı ve 17 Mayıs tarihinden itibaren İngiliz vatandaşlarına uluslararası seyahat serbestliği geleceği açıklandı. Muğla’nın dünyaca ünlü Marmaris, Bodrum ve Fethiye ilçesinde turizmciler gelen sevinçli haber ile umutlandı.

Meslek liseleri ihracata başladı

Meslek liseleri artık yurtdışına da ihracat yapmaya başladı. Bu kapsamda, 6 mesleki ve teknik Anadolu lisesinin ürünleri, Bulgaristan, Hollanda, İngiltere, Çekya, Belçika ve Fransa’ya ihraç edildi.

‘Lüks çadırda’ pandemi tatili

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde iki yatırımcı, daha önce yurtdışında deneyimledikleri ‘glamping’ tarzı konaklamayı ilçeye taşıdı. Lüks çadırların yatırımcıları, “Pandemiden sonra insanların tatil tercihlerinde glamping ön plana çıktı. İzole olmak isteyenlerin tatile ve lükse bakış açısı değişti” dedi.

TOGG fabrikası hızla ilerliyor

Türkiye’nin yüksek teknolojili ilk yerli otomobilinin üretileceği fabrikanın temeli, 18 Temmuz 2020’de Bursa’nın Gemlik ilçesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla atıldı.

Otonomda seviye yükseltti

Karsan, gerçek yol koşullarına hazır ilk Seviye 4 otonom özelliklerine sahip otobüsü Otonom Atak Electric’in lansmanını gerçekleştirdi. Bursa’daki fabrika ürettiği ve önceden belirlenen güzergâhta sürücüsüz sürüş gerçekleştirebilen elektrikli otobüsü biz de yerinde test ettik. Özel yazılımı, radar ve Lidar sensörleri ile en zorlu manevraları sürücü desteği olmadan yapabiliyor.

TİM Başkanı İsmail Gülle’den bankalara çağrı: Kadın girişimcilere pozitif olun

Tüm bankalara arsa, bina, ev teminatı, kefil yerine kadın projelerinin teminat kabul edilmesi konusunda çağrıda bulunan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Asansörde, trafikte yol vermekle olmaz, kadınları girişimci yapacaksak fikirlerine, projelerine kredi verilmesinin önü açılmalı, pozitif ayrımcılık burada yapılmalı” dedi.

Turizmde ‘İngiliz’ hareketliliği

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, normalleşme planı kapsamında tedbirlerin gevşetilme takvimini açıkladı. 12 Nisan’da İngiltere içinde pandemi tedbirlerinin kaldırılacağı ve 17 Mayıs tarihinden itibaren İngiliz vatandaşlarına uluslararası seyahat serbestliği geleceği açıklandı. Muğla’nın dünyaca ünlü Marmaris, Bodrum ve Fethiye ilçesinde turizmciler gelen sevinçli haber ile umutlandı.

TOGG fabrikası hızla ilerliyor

Türkiye’nin yüksek teknolojili ilk yerli otomobilinin üretileceği fabrikanın temeli, 18 Temmuz 2020’de Bursa’nın Gemlik ilçesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla atıldı.

Turizmde ‘İngiliz’ hareketliliği

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, normalleşme planı kapsamında tedbirlerin gevşetilme takvimini açıkladı. 12 Nisan’da İngiltere içinde pandemi tedbirlerinin kaldırılacağı ve 17 Mayıs tarihinden itibaren İngiliz vatandaşlarına uluslararası seyahat serbestliği geleceği açıklandı. Muğla’nın dünyaca ünlü Marmaris, Bodrum ve Fethiye ilçesinde turizmciler gelen sevinçli haber ile umutlandı.

Meslek liseleri ihracata başladı

Meslek liseleri artık yurtdışına da ihracat yapmaya başladı. Bu kapsamda, 6 mesleki ve teknik Anadolu lisesinin ürünleri, Bulgaristan, Hollanda, İngiltere, Çekya, Belçika ve Fransa’ya ihraç edildi.

Kısa çalışmada haziran önerisi

Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, Kısa Çalışma Ödeneği’nin sona ereceği 31 Mart tarihi için ‘Erken’ uyarısında bulunarak, desteğin haziran ayı sonuna kadar sürmesi gerektiğini söyledi.

Türk pamuğuna ABD ve AB’den onay

Pamuk tohumu ıslahçı ve üreticilerinden MAY Tohum, 2008-2013 yılları arasında, Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ile hayata geçirdiği ‘Pamukta Melezleme Islahı ile Çeşit Geliştirme ve Adaptasyon Araştırmaları’ projesi sonucunda, MAY455, MAY505 ve MAY344 isimleriyle tescil edilen çeşitler, ABD ve AB ülkelerindeki Islahçı Hakları Koruma başvurusunu tamamlanarak, koruma altına alındı.

Genç istihdamına büyük destek

TOKİ, İller Bankası, Tapu Kadastro, Emlak Katılım Bankası ve Emlak Konut GYO gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kuruluşları ile yüzlerce yerel yönetim biriminin yapacağı tüm ihalelerde istihdam edilecek teknik personelin yüzde 20’si yeni mezun gençler olacak.

Yatırımda yeni trend depolar

Salgın nedeniyle e-ticarette yaşanan artışın, depo talebindeki yükselişi 2021’de de sürdüreceği öngörülüyor.

ATO, kredi koşulunda iyileştirme bekliyor

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, koronavirüs salgını nedeniyle finansman sıkıntısı yaşayan reel sektöre en büyük desteği aralarında Halkbank’ın da bulunduğu kamu bankalarının verdiğini belirterek, “Üyelerimizin başvuru şartlarının yumuşatıldığı koşullarla sağlanacak yeni kredi talepleri var” ifadesini kullandı.

Tek yönde saatte 70 bin yolcu

İnşai faaliyetlerinin yüzde 91’i tamamlanan ve ilk ray kaynağı bugün yapılan Pendik Tavşantepe- Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattında çalışmaların süratle devam ettiğini belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, hattın tamamlanmasıyla havalimanı ile Kadıköy arasında kesintisiz ulaşım sağlanacağını bildirdi.

Bağışlar ikiye katlanıyor

Akbank, sosyal ve çevresel sorunların çözümü için çalışan sivil toplum kuruluşlarına kaynak yaratmayı hedefleyen sosyal girişim Yuvarla ile yaptığı işbirliği kapsamında Axess ve Wings müşterilerinin TEGV’e yaptığı bağışı ikiye katlayacağını duyurdu.

Ticaret sicil belgeleri MERSİS’ten alınacak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Ticaret sicili belgeleri, artık ülkemizin tamamında Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) üzerinden elektronik ortamda temin edilebilecek” diye konuştu.

Semt pazarını dijitale taşıdı

Dört binden fazla ürününü, market fiyatına ve getirme ücreti olmadan kullanıcılarına ulaştırmasıyla Getir’den ayrışan GetirBüyük ‘Dijital Semt Pazarı’ konseptini hayata geçirdiğini duyurdu.

Katma değerli üretime odaklandı

Özellikle katma değerli üretime odaklanan Kestel Organize Sanayi Bölgesi (KOSAB) Başkanı Cem Hısımcıl, “Verdiğimiz yüksek hizmet kalitesi ile sanayicilere dünya piyasalarıyla rekabet etme şansı tanıyoruz. Onların hedeflerine ulaşabilmelerinde destek oluyoruz” dedi.

Otomotivde Çin’e rakip

Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’nde (NOSAB) 320 katılımcı firmanın çoğunluğu otomotiv yan sanayi sektöründe faaliyet gösteriyor. Başkan Erol Gülmez, “2020 büyüyerek geçti. Çin’e alternatif olarak büyüyen ihracat hacmimiz önümüzdeki yıllarda genişlemeye devam edecek” dedi.

Bursa yerli otomobile hazırlanıyor

Türkiye’nin ilk yerli, milli ve elektrikli otomobiline ev sahipliği yapacak olan Bursa’nın Gemlik ilçesindeki fabrika alanında inşaat hızla devam ederken, Bursa Büyükşehir Belediyesi de elektrikli araç şarj istasyonları ile ilgili altyapı çalışmalarına hız verdi.

110 ülkeye teknoloji ihracatı

Amerika Birleşik Devletleri’nden Yeni Zelanda’ya kadar, 110’dan fazla ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Ermaksan Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Özkayan, “Amacımız, ülkemize en yüksek düzeyde katma değer sağlayabilmek ve milli teknolojilerimizi dünyanın dört bir yanına ulaştırarak insanlığa değer katmak” dedi.

‘Akıllı’ yaşam

Gelişen teknolojilerle birlikte akıllanan cihazların sayısı her geçen gün artarken; internete bağlı ev aletleri, adını sıkça duymaya başladığımız nesnelerin interneti kavramıyla birlikte birbirleriyle iletişim kurmaya başladı.

Bursa'nın üretimdeki gücü OSB'ler

Türkiye’de organize sanayi bölgeleri uygulamasının başladığı il olan Bursa, günümüzde 17 OSB ile en fazla bölgeye sahip il konumunda. Bu durum Bursa’yı bir üretim merkezi yapıyor.

DOSAB atık suyun yüzde 40’ını kazanmak için 90 milyon lira yatırım yaptı

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB), atık su arıtma tesisinden deşarj edilen suyu üretimde tekrar kullanmak için 2017 yılında başladığı ve 90 milyon TL yatırım yaptığı projelerini tamamladı. Bu çevreci yatırım ile suyun yüzde 40’ı geri kazanılıyor.

‘Akıllı’ yaşam

Gelişen teknolojilerle birlikte akıllanan cihazların sayısı her geçen gün artarken; internete bağlı ev aletleri, adını sıkça duymaya başladığımız nesnelerin interneti kavramıyla birlikte birbirleriyle iletişim kurmaya başladı.

MASAK’tan kripto rehberi

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), kripto para piyasası için bir rehber hazırladı.

Sağlık turizmi için ilk 3 ayda 125 bin kişi geldi

Koronavirüs süreci tüm sektörleri olduğu gibi sağlık turizmini de etkiledi. Turist sayılarında düşüş yaşanırken, gelirlerde de azalma oldu.

Elektriğe 78 milyar lira yatırım

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik dağıtım sektöründe 2021-2026 döneminde elektrik dağıtımında planlı bakım ve Ar-Ge faaliyetleri dahil olmak üzere 78 milyar liralık bir yatırım yapılacağını bildirdi.

Lityum sınavı geçti

Yerli otomobil TOGG, mobil cihazlar, tabletler, bilgisayarlar gibi akıllı teknolojilerin depolama alanlarında kullanılması planlanan lityum sınavı geçti.

‘Rize’de ikinci ruhsat yok’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Cengiz İnşaat’ın yapacağı Rize İyidere Lojistik Limanı Projesi ile ilgili iki taşocağına ruhsat verildiği ve 100 bin ağacın kesileceği iddialarının doğru olmadığını açıkladı.

Kredileri 577 milyarı TL’yi aştı

Halkbank, 2021 Mart sonu itibarıyla aktif büyüklüğünü, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41.1 arttırarak 692.9 milyar TL’ye taşıdı.

Turkish Cargo Münih’i uçuş ağına ekledi

Turkish Cargo’nun internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, kargo şirketi uçuş ağını güçlendirmeye devam ediyor.

İngiltere’den kripto uyarısı

Kripto para konusunda son dönemde gelen uyarılara yenisi eklendi. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, yatırımcılara “Eğer tüm paranızı kaybetmeye hazırsanız kripto paralara yatırın” diye seslendi.

S&P’den İsrail’e uyarı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), İsrail’de siyasi ve güvenlikle ilgili risklerin son birkaç gün içinde keskin bir şekilde arttığını belirterek, bu risklerin uzamasının, ülkenin ekonomik, mali ve ödemeler dengesi ölçütlerini etkileyerek kredi notu derecelendirmesi üzerindeki baskıyı artırabileceğini bildirdi.

Emekliler müstakil ev istiyor

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) tarafından yapılan araştırma, emeklilerin yarıdan fazlası şehir merkezinde ve müstakil konutlarda yaşama isteğini ortaya koydu. Araştırmaya katılanların yüzde 55’i şehir merkezinde ve müstakil konutta yaşamak istediğini belirtirken, yüzde 79.6’sı hastane ve diğer sağlık kurumlarına yakın ev tercihini dile getirdi.

‘İnşaatta hareketlilik başlayacak’

Pandeminin olumsuzluklarına rağmen konut talebinin sürdüğünü belirten Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, “Normalleşmeyle birlikte inşaat sektöründe ciddi bir hareketlilik yaşanacağı aşikâr. Bunu destekleyecek en büyük unsur yüzde 1’in altına çekilecek düşük konut kredi faizi olacaktır” dedi.

‘Altın şehir’ İstanbul

2018’de 9.4 trilyon lira olarak ölçülen İstanbul’un arsa değeri, 2020 sonu itibarıyla yüzde 149’luk artış kaydetti. Arsa değeri en yüksek ilçelerin başında 28 bin 270 liralık ortalama metrekare fiyatıyla Şişli gelirken, Şişli’yi, 27 bin lirayla Beyoğlu ve 22 bin 746 lirayla Beşiktaş takip etti. Arsa ticaretinin Silivri, Çatalca ve Arnavutköy’de yoğunlaştığı görülürken, Esenler ve Güngören’de neredeyse boş arsa kalmaması dikkati çekiyor.

Seyrantepe’ye 800 milyon dolar yatırım

İstanbul Seyrantepe’de yer alan Skyland İstanbul için 800 milyon dolar yatırım yaptıklarını belirten Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu “Skyland İstanbul gayrimenkul yatırımlarımız arasında bizim için son derece önemli bir yere sahip, hatta imza projemiz olarak görüyoruz” dedi.

Turizm için son viraj

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Rusya ile Türkiye arasındaki uçuş kısıtlamasının kaldırılması için yürütülen diplomatik girişimlerin son aşamaya geldiğini belirterek, “Ruslar ziyaret programı istediler verdik. İki sayfa soru sordular, cevaplarını verdik. Türkiye, vaka sayılarında Avrupa kriterlerine geldi” dedi.

9.8 milyon hektarda kuraklığa karşı çalışma

Tarım ve Orman Bakanlığı, çölleşme ve kuraklığın olumsuz etkilerini en aza indirmek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Kadın girişimci kredileri ihracatın yolunu açtı

Halkbank, kadın girişimcilere ilham vermek amacıyla düzenlediği ‘Üreten Kadınlar Toplantıları’nın 4’üncüsünü; Bursa, Antalya ve Gaziantep’ten sonra Trabzon’da gerçekleştirdi.

Rus heyet teftişte

Rusya, nisan ayı başlarında Türkiye’de koronavirüs salgınında vaka sayısının artışa geçmesi üzerine 15 Nisan-1 Mayıs arasında Türkiye’ye gerçekleştirilen uçuşlara ciddi kısıtlama getirmişti. Rusya hükümeti 1 Mayıs tarihinde ise Türkiye’ye uçuş yasağının 21 Haziran’a kadar uzatıldığını ilan etmişti. Dün de Rusya’dan Türkiye’ye gelen heyet çalışmalara başlayarak, turizm altyapısını ve sağlık koşullarını incelemeye başladı.

Ekonomiye aşı dopingi

Enflasyonun, nitelikli ve sürdürülebilir büyümenin önündeki en temel engel olduğunu belirten Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, bu yüzden enflasyonla mücadelenin tüm politikaların merkezinde yer aldığını söyledi. Elvan, artan aşılama sayıları ile ilgili olarak da “Günde 1 milyon dozun üzerinde aşı muazzam bir başarıdır. Bunun olumlu etkisini hem ekonomide hem de sosyal hayatta göreceğiz” dedi.

En ‘sosyal’ teknolojiler

Sosyal medyada paylaşılan içeriklerle fark yaratmak için; daha iyi görüntü, daha iyi ses ve daha yaratıcı içeriklere mi ihtiyacınız var? Çok daha profesyonel ve sıra dışı içerikler üretmeyi sağlayacak teknolojik cihazları bir araya getirdik.

Sudaki yaşam için çevreci adımlar

Liman işletmecisi DP World Yarımca, küresel ısınma, asit dengesindeki değişimler ve kirlilikle tehlike altında olan dünya suları için birçok projeye imza atarak Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden 14’üncü alanı kapsamında ‘Sudaki yaşam’ teması özelinde deniz ve kıyı eko-sistemlerini sürdürülebilir kılmayı amaçladığını açıkladı.

BES’te rekor getiri

12.6 milyon BES katılımcısının getirileri belli oldu. Son bir yılda birikimlerini BES’te değerlendirenler yüzde 26.44 getiri elde ederken, bu yılın 5 aylık döneminde ise getiriler yüzde 8.75 oldu. Faizsiz fonları tercih edenlerin tasarrufları ise yüzde 45 arttı.

Kemalpaşa’dan 40 ülkeye turşu yolluyor

43 yıl önce Kemalpaşa’da kurulan Fersan bugün 40 ülkeye ihracat yapıyor. Kurulduğunda bin ton olan yıllık sirke üretimi 22 bin tona, 4 ton olan turşu üretimi 6 bin tona kadar yükseldi. Turşuların yüzde 95’ini ihraç ettiklerini belirten Fersan Yönetim Kurulu Başkanı Gürhan Güven, “Bugün Rusya’dan Japonya’ya kadar 40 ülkede fast food zincirlerinde tüketilen turşular İzmir Kemalpaşa’dan gidiyor” dedi.

Kırtasiyecilere 5 bin TL ödeme

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, salgının ekonomik ve sosyal etkilerini azaltmak amacıyla 1200 kırtasiyeciye 6 milyon TL destek verileceğini açıkladı.

Varlık Barışı’na başvuruda son hafta

Yurtdışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını vergi incelemesine tabi olmadan Türkiye’de değerlendirmek üzere başlatılan ‘Varlık Barışı’ uygulamasına başvuru için son haftaya girildi.

Hedef 100 milyar dolarlık ticaret

Salgına rağmen 2020’de Rusya ile ticaret hacminin 22 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirten TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Asıl hedefimiz Rusya ile ticaret hacminin 100 milyar dolara ulaştırılması. Ticaret, enerji, müteahhitlik, yatırım ve turizm alanlarındaki işbirliklerimiz hedefe ulaşmamıza yardımcı olacak” dedi.

CarrefourSA Genel Müdürü Kartallıoğlu: Bu işte zararı tüketici görür

Son dönemlerde küçük esnafın korunması amacıyla hazırlanıldığı ifade edilen ‘Perakende Ticaretin Düzenlemesi Hakkındaki Yasa Taslağı’ hakkında CarrefourSA Genel Müdürü Kutay Kartallıoğlu değerlendirmelerde bulundu.

Hibrit olarak gelecek

Japon üretici Honda, Hatchback sınıfının öncü modeli Civic’in 11’inci nesline ait ilk görüntüleri yayınladı.

Sürdürülebilir kalkınma için 17 hedef

İklim krizi, çevre kirliliği, ormansızlaşma, gelir adaletsizliği ve eğitimde fırsat eşitsizliği gibi problemler tüm dünya vatandaşları için yakıcı sorunlar... Bu sorunlar aynı zamanda sürdürülebilir kalkınmayı ve tedarik zincirini de tehdit ediyor. Tüm bunların üstesinden gelmek için Birleşmiş Milletler (BM) tarafından ortaya konan 17 sürdürülebilir kalkınma hedefi hem devletler hem şirketler hem de vatandaşlar için çok önemli bir yol haritası oluşturuyor.

Esnaf ve KOBİ’lere destek hamlesi

Garanti BBVA esnaf ve KOBİ’lerin nakit yönetimi ihtiyaçlarına fayda sunacak, dijitalleşme süreçlerine katkı sağlayacak çözümlerini düzenlediği basın toplantısında tanıttı.

Defneyle zeytin ağacı buluştu

Bugün bir yandan global bir oyuncu olan aile şirketinin büyümesi için emek veren Aydınlı kadın girişimci Özden Gözlüklü Saka, diğer taraftan da kendi markasını yarattı. Saka, yüksek polifenollü zeytinyağını insanların günlük rutinlerinden biri haline getirmeyi kendine misyon edinerek Defnelia’yı kurdu. Defnelia ile kısa sürede hem ulusal hem de uluslararası yarışmalardan ödülle dönen Özden Gözlüklü Saka’nın hedefinde ise hem farklı sağlıklı ürünler hem de ihracat var.

TEİAŞ halka arz ile özelleştirilecek

Özelleştİrme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Türkiye Elektrik İletim AŞ’nin (TEİAŞ) özelleştirme yönteminin halka arz olacağını, şirketteki çoğunluk hissesinin kamuda kalacağını, kamu kontrolünün kesin surette devam edeceğini belirterek, TEİAŞ’ın herhangi bir kişi veya kuruma blok satışı veya işletme hakkının devrinin söz konusu olmadığını bildirdi.

Sabancı’dan 155.2 milyon dolarlık satın alma

Sabancı Holding ve Çimsa iştiraki Cimsa Sabancı Cement BV, İspanya’daki beyaz çimento fabrikası Bunol’u 155.2 milyon doları bedel karşılığında devralma sürecini tamamladı.

Altına dayalı üç yeni endeks

Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Korkmaz Ergun, sermaye piyasalarının önemli bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu belirterek, bu potansiyelin kullanımı için yeni finansal ürün ve hizmetleri devreye almaya devam ettiklerini söyledi.

Öncelik gençler ve istihdam olacak

Giresun ve Ordu’da holding olarak faaliyetlerine devam edeceklerini söyleyen Gezmiş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aykut Gezmiş, “Yeni yatırımlarla binlerce kişilik istihdam ve katma değer yaratmak hep önceliğimiz olacak. Bundan sonra gençlerimize iş imkânı yaratmanın daha ötesinde yol gösterici olacağız” diye konuştu.

Gastronomi ile turizm köprüsü

Rize’nin Türkiye’ye kattığı hem kültürel hem ekonomik değeri daha da ileri taşımak adına bu yıl ilk defa GastroRize Günleri’ni gerçekleştirdiklerini söyleyen Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, “Zengin kültürümüzün gerek tadıyla gerekse sunumuyla dünya gastronomisi açısından büyük öneme sahip olduğu kanaatindeyiz. Şehrimizi tüm dünyadan daha fazla insanla buluşturacağız, turistik ve ekonomik değerini turizm köprüsü ile daha üst seviyelere taşıyacağız” dedi.

Ordu’da ‘iyilik akımı’ başlıyor

Ordu’da sosyal market projesi ile yardıma muhtaç ve dezavantajlı vatandaşların ihtiyaçları karşılanacak. Markette, temizlikten gıdaya, kıyafetten ev tekstiline kadar birçok ürün bulunacak. Ürünler belediye tarafından vatandaşlara ulaştırılacak.

Yenilikçi eğitimle geleceğe hazırlanıyorlar

Yenilenebilir enerji, havacılık ve bilgisayarlı makine bölümlerinde gençleri geleceğe hazırladıklarını söyleyen Özel Samsun Teknokent Koleji kurucusu Serdar Şahin, “Öğrencileri farklı kültürel ortamlarda iletişim kurabilen, problem çözme yeteneğine sahip, inovatif düşünen ve üretken bireyler olarak hayata hazırlıyoruz” dedi.

Dünya ordularına savunma ihracatı

Karadeniz’in kalbi Samsun’dan doğan hafif silah üreticisi Canik, Türkiye’nin en çok ihraç edilen tabanca markası olarak biliniyor. Türkiye’nin hafif silah ihracatının yüzde 75’ini tek başına gerçekleştiren Canik, şimdi de yerli ve milli uçaksavara adını veriyor. Samsun Yurt Savunma Genel Müdürü C. Utku Aral, “23 yıl önce Karadeniz’in kalbi Samsun’da 500 metrekarelik atölyede başlayan üretim serüvenimiz, gelişerek sürüyor. 150 milyon dolarlık yeni yatırım projemiz devam ederken, pandemi döneminde de ihracatımızı hız kesmeden sürdürdük” dedi.

Savunmada Ar-Ge gücü

Başta ABD olmak üzere 60’e yakın ülkeye ihracat yaptıklarını söyleyen TİSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Alemdaroğlu, “Üniversite-sanayi işbirliğinin gücüne inanıyoruz. Sadece Ar-Ge merkezimizde istihdam ettiğimiz 65 kişilik teknik ekibimizle birlikte savunma sanayisi için yenilikçi ürünler geliştiriyoruz. Yeni yatırımlarla birlikte bölgemizin en büyük entegre tesisi haline geleceğiz” dedi.

Su ürünleri ihracatı yüzde 169 arttı

Doğu Karadeniz’den yılın ilk 6 ayında yapılan su ürünleri ihracatı yüzde 169 yükseldi. Bölgeden ocak-haziran döneminde 12 ülkeye 8 bin 737 ton su ürünü ihraç edilerek 44 milyon 680 bin dolar gelir sağlandı. En fazla dış satım yapılan ülkeler, Rusya Federasyonu, Vietnam, Japonya, Gürcistan ve Almanya oldu.

Atıktan temiz enerji çıkıyor

Yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilginin sürekli arttığını söyleyen Oltan Köleoğlu Enerji CEO’su İbrahim Şahinkaya, “Bunların arasında biyokütle enerjisi iklim şartlarından etkilenmeden üretim süreçlerine devam edilebildiği için öne çıkıyor. Çiftçilerimiz tarlalarındaki anızları yakmak yerine bize getirip iklim değişikliğinin önüne geçmeye çalışıyor” dedi.

Dolandırıcı takipte! Gerçek, kargo şubesinde ortaya çıktı!

İnternet üzerinden bilgisayarını satışa çıkaran Övgühan Özkan, Erzurum’da yaşayan bir kişiyle anlaştı. Özkan, bilgisayarı Erzurum’daki bir arkadaşına gönderdi. Anlaşmaya göre alıcı bilgisayarı bu kişiden teslim alacak; parayı da ona ödeyecekti. Ancak alıcı, Özkan’dan kargo takip numarasını istedi. İddiaya göre bu kişi değeri 27 bin 500 TL olan bilgisayarı, kargo takip numarası ile kimlik göstermeden teslim alarak kayıplara karıştı.

Hibrit oto atağı

Dünya çapında elektrikli ve hibrit araçlar her geçen gün daha çok konuşulur hale gelirken Türkiye otomotiv pazarı da bu trendden payına düşeni alıyor. Markalar yeni hibrit model getirirken yerli üretim de hareketlendi. Tüketicinin ilgisi de bu modellere kaymaya başladı. Dizel otomobillerin toplam satıştaki payı yüzde 22.1’e gerilerken, hibrit otomobillerin payı yüzde 8.1’e çıktı.

500 milyar dolar hidrojen yatırımı

Enerji, sanayi ve ulaşım sektörlerinde fosil yakıtlara alternatif olarak değerlendirilen hidrojene yönelik çalışmalara, küresel ölçekte 2030'a kadar 500 milyar dolar yatırım yapılması hedefleniyor.

E-Ticarete bayram dopingi

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkan Yardımcısı ve PttAVM.com Genel Müdürü Hakan Çevikoğlu, Kurban Bayramı nedeniyle bu ay kıyma makinesi, bıçak setleri, mangal, derin dondurucu gibi ürünlerin e-Ticaret platformlarındaki satışlarında artış olduğunu bildirdi.

Fındıkta 30 TL beklentisi

Türkiye’de ağustos başında itibaren fındık tarlaları hareketlenmeye başlayacak. Binlerce üretici fındıklarını toplamaya başlayacak. Ancak üreticiler bu yıl fındık rekoltesinde bir düşüş bekliyor. Yaşanan aşırı sıcak ve soğuk havaların fındıkta verimi etkilediğine dikkat çeken üreticiler, “Maliyetlerimizde de artış yaşandı. Bu yıl bir kilogram fındık fiyatının en az 30 TL olmasını bekliyoruz” dedi.

Zuckerberg’in güvenlik bütçesi

Facebook, 2019’da korumak için 20.4 milyon dolar harcadığı CEO Mark Zuckerberg için 2020’de toplam 23.4 milyon dolar harcamış. Bu rakamın içerisinde Zuckerberg yanında ailesinin korunması da yer alıyor.

İkinci çeyrekte beklentileri aştı

Dünyaca ünlü sosyal paylaşım ağı Twitter nisan-haziran dönemine ilişkin bilançosunu açıkladı. Buna göre, şirketin bu yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelir geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 74 artarak 1.19 milyar dolara çıktı.

İlk 6 ayda hububattan 1.2 milyar dolar geldi

Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birlikleri (GAİB) verilerinden derlenen bilgiye göre, tarım üretiminin yoğun yapıldığı Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman ve Kilis’in bağlı olduğu GAİB üyesi firmalar, yılın ilk yarısında 168 ülke ve serbest bölgeye 1 milyon 875 bin 285 ton ürün gönderdi. Böylelikle ülkeye 1 milyar 214 milyon 635 bin dolar döviz kazandıran bölge ihracatçıları, değerde yüzde 18,1 ve miktarda ise 8 büyüme kaydetti.

2 milyar dolarlık mobilya ihracatı

Türkiye’nin mobilya ihracatı yılın ilk yarısında 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 35 artarak 2 milyar doları aştı.

5 milyar dolarlık ticaret hedefi

DIŞ Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Pakistan İş Konseyi Başkanı Ahmet Cengiz Özdemir, Pakistan-Türkiye İş ve Yatırım Forumu’nda ticaret hacmi için ilk etapta 1 milyar dolar, 2023 yılında ise 5 milyar dolar hedef ortaya konduğunu belirterek, “İmzalanan Stratejik Ekonomik Çerçeve (SEÇ) ile ticaret ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik Eylem Planı ve Maddeleri belirlendi.

Zuckerberg’in güvenlik bütçesi

Facebook, 2019’da korumak için 20.4 milyon dolar harcadığı CEO Mark Zuckerberg için 2020’de toplam 23.4 milyon dolar harcamış. Bu rakamın içerisinde Zuckerberg yanında ailesinin korunması da yer alıyor.

İkinci çeyrekte beklentileri aştı

Dünyaca ünlü sosyal paylaşım ağı Twitter nisan-haziran dönemine ilişkin bilançosunu açıkladı. Buna göre, şirketin bu yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelir geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 74 artarak 1.19 milyar dolara çıktı.

Yellen’dan Kongreye ‘borç limiti’ uyarısı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Kongrenin ülkenin borç limitini yükseltmemesi halinde Bakanlığın 2 Ağustos’ta ‘olağanüstü önlemler’ alması gerekeceğini bildirdi.

Yapılandırmadan 18.6 milyar lira geldi

Kasım ayında çıkarılan yapılandırma ile bütçeye 18.6 milyar lira gelir geldi. Son çıkarılan kapsamlı yapılandırma için ise başvurular 31 Ağustos’ta bitecek. Kira ve ücrette matrah artırımı e-beyanname ile yapılabilecek. Matrah artırımında bulunanlar, peşin veya altı taksitte vergilerini ödeyebilecek.

Karbon düzenlemesine yol haritası hazırlanacak

Türkİye, Avrupa Birliğinin (AB) “sınırda karbon düzenlemesi” uygulamasının, AB’ye yönelik ticaret üzerindeki etkilerinin sınırlanmasına yönelik çalışmalar yürütecek.

Kamu alımlarında yüzde 50’lik artış

Kamunun alımları yılın ilk 6 ayında yüzde 50 arttı. 2020 yılının ilk 6 ayında koronavirüs salgınının etkisiyle alımların toplamı 83.9 milyar TL’de kalırken,...

Pestisitlerde kalıntı limiti belirlendi

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Türk Gıda Kodeksi Pestisitlerin Maksimum Kalıntı Limitleri Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlandı.

İstanbul Havalimanı’ndan 100 milyon yolcu geçti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, dünyanın en büyük havalimanı ve bölgenin en önemli küresel aktarma merkezi olan İstanbul Havalimanı’nın 27...

‘Konutlar kamulaştırılsın’

Almanya’da yapılan seçimler Berlin halkı için, Merkel iktidarı sonrası Avrupa’nın en büyük ekonomisinin dümenine kimin geçeceğinin belirlenmesinden fazlasını...

Enerji Bakanı Dönmez: 2027’de en yüksek üretimi görürüz

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz rezervinin, 2027 yılında en yüksek üretim kapasitesine ulaştığında, Türkiye’nin yıllık iç...

Bakanlıktan otomotivde fiyat denetimi

Vatandaş, devletin sıfır kilometre araç fiyatlarının düşürülmesi için yaptığı ÖTV indirimini fiyatlarına yansıtmayan, sıfır araçları galericilere satan veya...

32 ülkeye yerli kutu

Süt, peynir, yoğurt, meyve suyu kutularından, sanayi ürünleri ambalajlarına kadar üretim yapan Dizayn Pack, ürünlerini 3 kıtada 32 ülkeye ihraç ediyor. 15...

‘Huzur’dan eden karar

Bulgar enerji şirketi, 2000’li yıllarda Fenerbahçe’de yöneticilik yapan Erol User’e karşı açtığı alacak davasını kazandı. Mahkeme, Bulgar şirketine tazminat...

‘Sipariş kadınlardan’

Bu hafta ‘İşin Peşinde’ köşesi için mutfak dolabı, kapı, masa ve gardırop yapan bir imalathaneye girdik. Pandemi döneminde neredeyse nefes almadan...

Girişim sihirbazıyla işbirliği

Logitech, Google, PayPal gibi dünya devlerine kuruluş aşamasında ev sahipliği yapan Plug and Play, Türk Telekom ile iş birliğine imza attı. İran Devrimi...

Yerli kömür üretiminden ekonomiye 7 milyar lira

Yerli kömür geçen yıl ekonomiye 7 milyar liralık katkı sağladı.

Çamurdan enerji üretiyor

Arıtma çamuru konusunda Türkiye’nin önünde çok yol olduğunu söyleyen INEVA Genel Müdürü Erman Çakal, “İçerdiği bakteri, virüs ve kimyasallar nedeniyle arıtma...

Sulama sorununa ‘güneşli’ çözüm

Denize yaklaşık 105 kilometre uzaklıktaki Demirkent köyünde, geçimlerini zeytin üretimi ve diğer tarımsal faaliyetlerle sağlayan çiftçiler, sulamada sıkıntı...

Fahiş fiyata sözlü savunma

Gıda fiyatlarında yaşanan yükselişin ardından geçtiğimiz günlerde 5 büyük zincir markete fahiş fiyat artışının yapılıp yapılmadığının tespiti için ticaret...

‘Tüm dünya sürdürülebilirliği konuşuyor’

Tüm dünyanın sürdürülebilirlik konusunu konuştuğunu söyleyen Limak Enerji Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytac, “Büyük sermayeli şirketlerin de ardı...

Kamu ihale yasasında sona gelindi

Hükümetin, Ekonomik Reformlar Paketi’yle açıkladığı, suistimaller ve istisnalar nedeniyle kamuoyunda eleştirilen Kamu İhale Yasası değişikliğinde sona...

5 bin taksiye onuncu kez ret

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 5 bin yeni taksi teklifi Ulaşım Koordinasyon Merkezi toplantısında onuncu kez reddedildi.

Turizmde çifte sevinç

Turizmde 2021 Temmuz-Eylül döneminde yüzde 181.8 artışla 11 milyar 395 milyon 117 bin dolar gelir, yüzde 143 artışla 13 milyon 640 bin 672 yabancı...

Çok çalışmayı, adil olmayı o yıllarda öğrendim

Bir dönem Türk Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (TÜSİAD) başkanlığını da yürüten Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz ile bir araya geldik. Göçmen...

‘İddialar doğru değil’

Zincir marketler hakkındaki rekabet soruşturmasında sözlü savunma toplantısı yapıldı. Soruşturma heyeti temsilcisi, ulusal zincir marketler ve...

‘Dünyada sürdürülemez bir toparlanma var’

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, “Salgının neden olduğu ekonomik krizden dünyanın dengesiz, eşitsiz ve sürdürülemez bir şekilde toparlandığına...

100 bin hektarlık toplulaştırma atağı

Türkiye’de tarımsal üretimin gelişmesinin önündeki en büyük engellerden biri parçalı tarım arazileri. Tarım ve Orman Bakanlığı bu tarım arazilerinin...

İngiliz şirketlerin Türkiye’ye ilgisi arttı

Türkiye’de İngiliz Ticaret Odası (BCCT) Başkanı Chris Gaunt, Türkiye’nin daha çok yatırım çekeceğini belirterek, “Türkiye’ye ilginin arttığını görüyoruz....

Meclis, kadın istihdamının röntgenini çekti

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü Ekonomik Statü Daire Başkanı Güler Özdoğan, ülkede, 15 yaş üstü kadın nüfusunun 31.6...

TOBB’dan ticaret sicil akademisi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Odalarımızda verilen ticaret sicili hizmetinin kalitesini arttıracak Ticaret Sicili...

Bakan Bilgin: Yolsuzluk ile ilgili iddiaların üzerine gittik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, SGK’daki yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak “Yolsuzlukla ilgili iddiaların üzerine gittik” açıklamasında...

Moda dünyasının Zeugma buluşması

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi, Doku Kumaş Tasarım Yarışması’nın finaline ev sahipliği yaptı. Dereceye giren 10 finalistin geliştirdiği kumaşlar tasarımcı...

Doğal alanda ‘kaçak avı’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı denetçiler imar barışı fırsatçılarını yakalamak için il il dolaşıyor. Kaçak avında bugüne kadar doğal sit alanları ve...

Araç ithalatında yeni önlem

Ticaret Bakanlığı, kamuoyunda ‘paralel ithalat’ olarak bilinen, distribütörler haricindeki ithalatçılar tarafından gerçekleştirilen araç ithalatında kıymet...

'Yerli turisti unutmayın'

Türkiye turizmi pandemi sürecinde yaşanan zorlukları aşmaya başladı. Henüz pandemi öncesi veriler yakalanamamış olsa da, yaşanan yükseliş turizmcileri 2022...

650 dev gemiyle 750 bin turist Kuşadası’na gelecek

Türkiye’nin önemli turizm destinasyonlarından Kuşadası’na 2022 yılında gelmek üzere 650 kruvaziyer gemisi ile 750 bin turist rezervasyon yaptırdı.

Dünyada 160 milyon ‘çocuk işçi’ var

20 Kasım 1989’da, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından savaş ve yoksulluğun olduğu ülkelerde çocukları korumak ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi...

‘Kral meyvesi’ Türkiye’ye 1 milyar dolar getirebilir

Son dönemlerde Türkiye tropikal ürün üretiminde de ön plana çıkmaya başladı.

Mavi Marmara icradan satışta

Filistin’e insanı yardım götürülürken İsrail askerlerince 2010 yılında saldırıya uğrayan, o dönem ‘Mavi Marmara’ ismindeki gemi, 3 milyon 888 bin liradan...

Yeni makina yatırımlarıyla yüzde 25 büyüme hedefi

Teknik Metal, 2021 yılında yeni makina yatırımlarıyla birlikte yüzde 25 büyüme hedeflediğini açıkladı. Mevcut durumda 15 milimetre genişliğe kadar paslanmaz...

ÇBH’de ilk uçuşlar 2022’de başlıyor

Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın açılışı için geri sayım başladı. 2022 yılının son çeyreğinde hizmete açılması beklenen havalimanının bölgenin turizm ve...

Fon değiştirmeden getiri sağlanmaz

Fiba Emeklilik Genel Müdürü Erol Öztürkoğlu, bireysel emeklilik sistemi katılımcılarını fon değişikliği yapmaları konusunda uyardı ve “Bu dönemde fon...

Bu kent bir başka parlıyor

Türkiye o kadar zengin bir coğrafya ki yerin altında ayrı, üstünde ayrı değerleri barındırıyor. 7 bölge, 7 iklim, onlarca, yüzlerce değer... Bir taraf...

Her 4 konuttan 1'i sigortalı

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, her 4 konuttan sadece 1’inin sigortalı olduğunu söyledi. Son yaşanan Erzurum, Konya, Düzce ve Malatya...

20 bin liraya bakıcı bulunamıyor

İstanbul’da son dönemde bebek ve çocuk bakıcısı bulmak zorlaştı. Pandemi nedeniyle aileler yatılı bakıcı istiyor. Ancak, yine pandemi nedeniyle yabancı...

'Huzur' davasında beraat çıktı

Huzur Giyim’in patronu Turgut Gençal’ın (85), “Benden ölüm tehdidi ile para istiyor” diyerek şikâyetçi olduğu oğlu Abdullah Gençal’a (56) karşı açılan...

Korhan Alşan: Turizmdeki rezervler başarıyı getirecek

Türkiye turizmi koronavirüs gölgesinde 2021 yılını güzel sonuçlarla kapatmaya hazırlanıyor. 2022’de hedefler büyük hatta turizm sektörünün bir kısmı yeni...

Kirada ‘ara zam’ oyunu

Kiralık ev fiyatlarındaki fahiş artış sonrası kimi mülk sahipleri fırsatçılık peşine düştü. Yılda bir kere zam yapılabildiği halde ‘ara zam’ isteyenler, ya da ‘yasal oranın üzerinde kira artışı’ yapanlar arttı. Eğer kiracı 5 yılı geçtiyse, bu defa ‘Kir...

Çevre kirleten işletmeye 12 milyon TL ceza

Giresun’da, çevreye kontrolsüz atık sızdırdığı gerekçesiyle faaliyeti valilik kararıyla süresiz durdurulan madencilik işletmesi, Çevre, Şehircilik ve İklim...

Milyon dolarlık düğünlerin adresi Türkiye

Pandemi nedeniyle sekteye uğrayan yabancı düğünlerinin 2022 ile yeniden artması bekleniyor. Milyon dolarları bulan bütçeleriyle ‘yabancı düğünleri’nin...

İş dünyasından ‘Made in Türkiye’ genelgesine destek: Türkiye artık ismiyle tanınmalı

İhraç ürünlerinde, her türlü faaliyet ve yazışmalarda marka olarak ‘Made in Turkey’ ibaresi yerine ‘Made in Türkiye’ kullanılmasıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı...

Sağlık çalışanlarına toplu zam, bütçe sonrası

Tüm sağlık çalışanlarının maaşında artış sağlayacak olan ek ödeme çalışması bütçe görüşmelerinden sonraya ertelendi.

‘Türkiye’ye güveniyoruz, ülkeye katkı sağlamak istiyoruz’

Kazakistan merkezli Türk şirketi RAMS Global, Türkiye’de sağlık tesisleri ve konut alanındaki yatırımlarını hızlandıracağını açıkladı.

Stokçuluğa yeni tanım

Yüksek fiyat artışlarından sorumlu tutulan fırsatçı ve stokçulara verilen cezaların arttırılması için yapılan yasal düzenleme bugünden itibaren TBMM Genel...

Dövizde sert düşüş

Dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ekonomiye önlem, TL’ye destek paketi döviz ve altında sert düşüşe neden oldu. Dün 18.40...

Maaş vergisine asgari ücret ayarı

Tüm çalışanları yakından ilgilendiren düzenlemeyle ilgili beklenen önerge, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda verildi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda...

İlaçlara fiyat düzenlemesi

Sağlık Bakanlığı, kurdaki değişimlerin ilaçta sıkıntıya neden olmaması için düzenlemeye gitti.

Geleceğe odaklanan bankacılık

Sürdürülebilir finansman mekanizmalarının ve araçlarının doğru kurgulanmasının stratejik önem taşıdığına dikkat çeken DenizBank Finansal Kurumlar Grubu ve...

Trafik sigortasında fiyat artışı şart

Ray Sigorta Genel Müdürü Koray Erdoğan, kur, enflasyon ve asgari ücretteki artışın trafik sigortasında hasar maliyetlerini artırdığını, yeni açıklanan genel...

Taş devri teknolojisi

İklim değişikliğiyle mücadelenin yolu teknolojiden geçiyor. Teknolojinin temelini ise bakır, lityum, kobalt ve nikel gibi madenler oluşturuyor. 2040’a kadar...

Hacizle korkutan avukata hapis talebi

Bir GSM şirketinin abonesine yönelik, 290 liralık borcu için üst üste “Haciz memurları yönlendirdik” mesajı atan hukuk bürosunun sahibi hakkında dava açıldı....

Elektrik faturasına dikkat

Ocakta gelen zamlı faturalar tüketicinin kafasını karıştırdı. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, 1 Ocak’tan itibaren geçerli elektrik tarifelerinin aralık ayı...

Stokçulukla Mücadele Yasası’na KDK desteği

Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç, Meclis’te yılın ilk yasası olarak kabul edilip yürürlüğe giren yeni ‘Stokçulukla Mücadele Yasası’ ile ilgili...

Büyük taşınma belgesel oldu

Türk Hava Yolları’nın Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’da gerçekleştirdiği dev taşınma National Geographic Türkiye’de belgesel oldu. 12 saatlik...

Metal işçisine net 3 bin 554 lira zam

Metal sektöründe 130 binden fazla çalışanı ilgilendiren ve Türkiye’nin dev sanayi tesislerini kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlandı.

Yumurtada KDV sıfırlansın talebi

Yumurta üreticileri yüzde 8 olan KDV’nin sıfırlanmasını talep ediyor.

Zincir marketlere ürün sınırı

Küçük ve orta ölçekli esnafın ayakta kalabilmesi için, zincir marketlerde bazı ürünlerin satışının yasaklanmasını içeren paket TBMM’ye gönderiliyor....

Tropikal ihracat

Türkiye’nin tropikal bahçesi olarak bilinen Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde yetişen 42 tür tropikal meyvenin üretim alanı son 2 yılda iki kat arttı. Özellikle...

Vergi ödemelerinde süre uzatıldı

Olumsuz hava koşulları nedeniyle 26 Ocak 2022 Çarşamba gün bitimine kadar verilmesi gereken Katma Değer Vergisi, Damga Vergisi ve Muhtasar ve Prim Hizmet...

‘Kente Önem Katanlar’ ödüllendiriliyor

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), tarafından Antalya’da fark yaratan kişi ve kurumları takdir etmek amacıyla düzenlenen Kente Önem Katanlar Ödülleri...

Bakan Dönmez: Elektrikte kademeli tarife değişebilir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, önceki akşam Habertürk TV’de katıldığı programda enerji gündemi üzerine açıklamalarda bulundu.

‘28 Şubat’a kadar bazı ilaç raporları yenilenmeli’

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yayınladığı yazı ile bazı ilaçlar için raporların 28 Şubat gününe kadar yenilenmesi gerektiğini, aksi halde raporların geçersiz...

Oyun sektörüne ‘Gameon’la girdi

Türk Telekom, dünya genelinde 176 milyar dolarlık büyüklüğü olan oyun sektörüne ‘Gameon’ markası ile giriş yaptı.

Yeşil dönüşüm için belediyelere 20 milyar TL

Türkiye’nin acilen iklim kanununa ihtiyacı olduğunu, hazırlıkları sürdürülen tasarının ise Türkiye’nin önümüzdeki 100 yılını şekillendireceğini vurgulayan...

Halka arza 2.5 kat talep

DAP Gayrimenkul Geliştirme’nin 15-18 Şubat tarihleri arasında talep topladığı halka arz süreci Garanti BBVA Yatırım’ın liderliğinde tamamlandı. Şirketin...

Taşıt kredisinde yeni dönem

Taşıt kredilerinde vade sayısı arttırılırken, kredi kullanım miktarları yükseltildi. BDDK’dan yapılan açıklamaya göre, 400 bin liraya kadar olan araçlar için...

Fikirtepe dönüşümü için 600 milyonluk sözleşme

İstanbul Fikirtepe’de kentsel dönüşüm projeleri kapsamında önemli bir sözleşme imzalandı.

Tahsilatlara savaş engeli

Antalya’nın yaş meyve ve sebze ile süs bitkileri sektöründe en önemli iki pazarı Rusya ve Ukrayna’ya gönderilen ürünlerin karşılığı olan 81 milyon dolar...

Ege’den 28 milyar dolarlık ihracat

Türkiye’nin 2021 yılında 225 milyar dolarlık ihracatla cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunu kırdığını ifade eden Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör...

10 milyar dolarlık 'çadır'

Türk firmaları, Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen gayrimenkul fuarı MIPIM’e çıkarma yaptı. Fuar alanında kurulan İstanbul Çadırı’nda yatırım değeri 10...

5 milyar Euro’luk ‘üretim’ köprüsü

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 18 Mart’ta açılışı yapılacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu’nun geçiş süresini 6...

ABD iş dünyasından kritik Türkiye ziyareti

ABD iş dünyası, Türkiye’ye zamanlaması kritik bir ziyaret yapacak. ABD Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Myron Brilliant, Türkiye Odalar ve Borsalar...

Bakan Nebati: Yeterli gıda stokumuz var

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, arz güvenliğinin sağlanması ve ithalatın sekteye uğramaması için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da devreye...

Yurtdışı siparişte vergiler arttırıldı

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle yurtdışından postayla yapılan alışverişte Gümrük Vergisi oranları değiştirildi.

Kadın dayanışması fabrika kurdurdu

Mardin’deki mülteci kadınların içler acısı hali, yerel halkın işsizlik sorunu teşvik etti, yaşananlara duyarsız kalamayanların çalışmalarıyla ‘Topraktan...

Genç girişimcilere ücretsiz eğitim

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği, (TÜSİAD) genç girişimcileri geleceğe hazırlayacak ‘Dönüşümü Başlat! Dijital Eğitim ve Mentorluk Platformu’nu...

KDV indirimleri tüketiciye böyle yansıyacak

Temizlik malzemelerinden tarım makinelerine, yeme-içme hizmetlerinden tohuma kadar birçok üründe KDV indirimleri geldi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan oldu

Türkiye Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (TÜSİAD) Olağan Genel Kurulu bugün İstanbulda gerçekleştirildi. Toplantının açılışı konuşmalarını TÜSİAD Yüksek...

Piyasalarda barış havası

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgalinin başlangıcından bu yana iki taraf arasındaki diplomasi trafiğini başarıyla yürüten Türkiye, bu kez müzakerelere ev...

Toplumsal cinsiyet eşitliğine destek

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), ‘Milyon Kadına Mentor Programı’na kurumsal katkı sağlamaya başladığını duyurdu.

Temel ihtiyaç ve yeme-içmede KDV düşürüldü

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, temel ihtiyaç maddelerinden olan deterjan, sabun, tuvalet kâğıdı, peçete, bebek bezi gibi ürünlerin KDV’sini yüzde 18’den yüzde...

Hizmet ihracatında hedef 110 milyar dolar

Bundan 4 yıl kadar önce kurulan Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB), geçen yıl yapılan 57 milyar dolarlık ihracatı, 3 yıl içinde iki katına yakın arttırmayı...

Bakan Varank: Elektrikli otomobilde global üs olacağız

İklim değişikliği ile mücadele ve iklim değişikliğinin ekonomiye etkisini en aza indirmek amacıyla düzenlenen ve “iklim değişikliği” ile “yeşil dönüşüm”...

Bakan Kurum çevre konusundaki kritik gelişmeyi Paris’te açıkladı: İklim kanunu’nu çıkaracağız

Paris’te düzenlenen OECD Çevre Bakanları Toplantısı’na katılan Bakan Murat Kurum, “İklim değişikliğiyle mücadele çalışmalarında doğru ve gerçekçi bir hedef...

Torba teklif görüşmeleri sürüyor: Finans sektöründen 10 milyar TL’lik gelir

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, torba yasa teklifinin görüşmelerini sürdürüyor. Toplam 3 gün sürecek teklifin geneli hakkındaki görüşmelerde, düzenlemelerin...

Emekli derneğine ‘tefeci’ operasyonu

Adana’da, Türkiye Emekliler Derneği Yüreğir Şube Başkanı A. Ç. ile genel sekreterin de aralarında bulunduğu 5 kişi, borçları nedeniyle kredi çekemeyen dernek...

‘Bir telefonla 800 bin TL gitti’

Kendilerini, 200 bin müşterisi olan Londra merkezli bir yatırım firmasının Türkiye temsilcileri olarak tanıtan bir grup, onlarca kişiyi dolandırmakla...

Kuraklık sigortasına rekor talep

TARSİM Genel Müdürü Serpil Günal, kuraklıktan endişe eden çiftçilerin sigorta yaptırdığını, kuraklık sigortasına talebin yüzde 300 arttığını belirterek,...

Vergi suçlarına yeni düzen

Yargı süreçleri halen devam eden 70 bin vergi kaçakçılığı dosyası için yeni düzenleme yapılıyor. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen...

Bakan Bilgin: Asgari ücrete ek zam gündemimizde değil

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, iklim değişikliğiyle mücadele ve iklim değişikliğinin ekonomiye etkisini en aza indirmek amacıyla düzenlenen...

Özbekistan’a iki santral yatırımı

Cengiz Holding’in Taşkent ve Sirdaryo’daki iki doğalgaz kombine çevrim santralı için dün akşam bir tören düzenlendi.

Bakan Kurum: Tehlikeli atıkların ithalatı yasak

İngiltere’den getirilen atıkların Adana’da geri dönüşüm tesisi olmayan bir bölgede ortaya çıktığına yönelik kamuoyunda yer alan iddialara Çevre, Şehircilik...

Otomotiv yönetimi yeniden belirlendi

Geçtiğimiz sene 30 milyar dolar ihracat gerçekleştirerek Türkiye’nin ihracat sıralamasında ilk sırada olmaya devam eden otomotiv sektörünün çatı...

Müteahhitlere 1.6 milyar dolarlık Ukrayna uyarısı

Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), savaşın devam ettiği Ukrayna ile ilgili Türk müteahhitleri uyardı. Yapılan uyarıda geçen yıl...

Üç yılda 12 milyar liralık yatırım planı

Borusan Holding CEO’su Erkan Kafadar, üç yıl içinde büyük bölümü yurtiçinde olmak üzere, toplamda 12 milyar liralık yeni yatırım yapmayı planladıklarını...

Süresi dolan raporlar 31 Aralık’a kadar uzatıldı

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK), hastaların 30 Nisan 2022 tarihine kadar raporlarını yenilemeleri gerektiği, aksi halde bu raporların geçersiz sayılacağını...

MÜSİAD Başkanı Asmalı: Piyasa 200 milyar liralık KGF paketi bekliyor

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Mahmut Asmalı, işletmeler için açıklanan 60 milyarlık KGF’nin (Kredi Garanti Fonu) olumlu ancak...

CarrefourSA Genel Müdürü Kartallıoğlu 2022’de hedefimiz 300 yeni mağaza

Türkiye genelinde 754 mağaza ile hizmet veren CarrefourSA, bu yıl toplam 300 mağaza daha açmayı hedefliyor. Bu mağazaların 250’sinin franchise modeli ile...

‘Evim’ mağduruna fesih düzenlemesi

Kamuoyunda ‘evim’ mağdurları olarak bilinen faizsiz konut şirketi mağdurlarına paralarını, sözleşme fesih talebinde bulunduktan sonra 1 ay içerisinde...

60 yıllık ‘gaz’ yolculuğu

1962 yılında Türkiye’nin ilk tüpünü dolduran İpragaz’ın CEO’su Eyüp Aratay ile şirketin 60 yıllık yolculuğunu konuştuk. Enerji piyasasında yaşanan gelişmeler...

Putin’in ‘Ruble’ ısrarına döviz hesabı çözümü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ‘dost olmayan’ ülkelerin doğalgaz ödemelerini ruble cinsinden yapmaları konusunda ısrarcı.

BOTAŞ Genel Müdürü Özcan: Memnun değiliz ama yapmak zorundaydık

Doğalgaz zammı ile ilgili konuşan BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, “Küresel piyasalardan bağımsız hareket etmek mümkün değil. Avrupa’daki doğalgaz ticaret...

BES şirketleri danışmanlık hizmeti vermeli

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Murat Zaman, emeklilik şirketlerinin yatırım danışmanlık hizmeti vermesi gerektiğini belirterek, şirketlerin yatırım...

Yeni modelleri Metaverse’te konuştuk

Japon üretici Lexus yeni SUV modelinin Türkiye lansmanını Metaverse’te yaptı. Biz de Metaverse evreninde Lexus Operasyonlar Direktörü Murat Ertuğrul ile bir...

Şarj ağı kuran ‘hızlı’ olmak zorunda

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) oluşturduğu ‘Şarj Hizmeti Yönetmeliği’ Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, şarj ağı işletmeciliği EPDK’dan...

Litvanya Rus gazı almayacak

Litvanya Enerji Bakanı Dainius Kreivis, Litvanya’nın Rusya’dan gaz ithalatını tamamen durduklarını duyurarak, “Bu aydan itibaren Litvanya’da artık Rus gazı...

‘Evim’den Bentley çıktı! Sistem nasıl işliyor?

Küçük birikimleri ile ev veya otomobil sahibi olmak isteyen kişilerin yatırdıkları paralarla çok sayıda lüks otomobil alındığı ortaya çıktı. Tasarruf...

Kaçak tütünden 25 milyar kayıp

Türkiye’nin en çok maruz kaldığı kaçakçılık faaliyetlerinden birisi olan yasa dışı tütün ticaretinde vergi kaybının 25 milyar lira olduğu tahmin ediliyor....

Turizmciden 3’lü 2022 senaryosu

Antalya’da, Rusya ve Ukrayna dışında çok ciddi turist trafiği yaşandığını vurgulayan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan...

Gazprom Germania’ya kayyum atandı

Rusya’nın önde gelen enerji şirketlerinden Gazprom’un Almanya’daki yan kuruluşu ‘Gazprom Germania’ya kayyum atandı.

DEİK’ten ‘yeşil dönüşüm’ raporu

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), ‘Sanayide Yeşil Dönüşümün Desteklenmesi’ raporunu yayınladı.

Piksel savaşları

Popüler sosyal medya uygulaması Reddit’in etkinliğine katılan milyonlarca kullanıcı, internette piksellerle beyaz bir tuvale renk bıraktı. Kimi gruplar kendi...

Hibrit Mitsubishi Bursa’da üretilecek

Bursa’daki Oyak Renault fabrikasında Mitsubishi’nin küçük sınıftaki modeli Colt’un üretileceği öğrenildi.

Markalı pakette ‘sahte deterjan’

Bilinen bir e-ticaret sitesinden toz deterjan satın alan Evrim Görendaş isimli vatandaş hayatının şokunu yaşadı. Sahte ürün nedeni ile vücudunda...

10 milyon TL’lik sahte parfüm operasyonu

İstanbul’da düzenlenen operasyonda insan sağlığını tehdit ettiği belirtilen 10 milyon lira değerinde sahte parfüm ele geçti.

İstanbul’da toplu taşıma zamlandı

İstanbul’da toplu taşıma ücretlerine yüzde 40 zam yapıldı. Tam bilet 5.48 liradan 7.67 liraya, taksi açılış ücreti 7 liradan 9.8 liraya çıktı. Taksiler için...

‘20 üründe fiyatlar sabitlensin’ önerisi

AK Parti kurmayları, enflasyonla mücadele kapsamında 20 temel ürünün fiyatının sabitlenmesi önerisini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sundu.

Levent’teki 1000 yeni konuta 82 bin ön talep

DAP Gayrimenkul Geliştirme, İstanbul Levent’te yeni bir konut projesi için kolları sıvadı.

Nilüfer Çevikel: Dönüşümün kalbi Bursa’da atmalı

Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Genel Başkanı ve Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DOSABSİAD) Yönetim Kurulu...

İndirimli ekmek için ortak proje

Gaziantep Valiliği koordinasyonunda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Fırıncılar Odası ortaklığında, İl Tarım ve Orman Müdürü denetiminde...

Çöpten enerji çıkardı

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı katı atık bertaraf tesisinde ilk biyogaz tankı devreye alındı ve enerji üretimine başlandı. Yıl sonuna...

Yeşil dönüşüm merkezi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) bünyesindeki Enerji Verimliliği Merkezi’nde yapılan çalışmalar sayesinde, 2021 yılında işletmelerin 14.3 milyon lira...

Tarihi gaz bu vanadan akacak

Yavuz Sondaj Gemisi Karadeniz’de yeni göreve hazırlanıyor. Geçen hafta Filyos Limanı’na götürülen dev kuyubaşı vanası Yavuz Sondaj Gemisi’yle bugün...

Midyeci Ahmet için ‘marka’ kavgası

Eski eşi Deniz Çelebi ile yaşadığı mal paylaşım kavgası ile gündemde olan 23 şubeli Midyeci Ahmet’in sahibi Ahmet Çiçek’in, benzer zorlu bir süreci, ünlü...

Emekli ikramiyesinde 1500 TL sinyali

Hükümet, bayramdan önce yasalaşması gereken bazı acil düzenlemeleri, ramazan ayı içerisinde oluşturulacak bir torba teklif ile Meclis gündemine getirmeye...

‘Havanızı’ değiştiren teknolojiler

Hava kirliliği tüm dünyada, özellikle büyük şehirlerde çok büyük bir sorun olmaya devam ediyor. Alınan önlemlere rağmen şehirlerin havası her geçen gün daha...

Atık toplayıcıya düzenleme yolda

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ülke genelinde sayıları 500 bine çıktığı tahmin edilen atık toplayıcılarına yasal statü kazandırılması için...

100 ülkeye hijyen ihracatı

Ailesinin kurulu düzenini devam ettirmek yerine risk alarak tek başına Diyarbakır’dan İstanbul’a gelen Zafer Kutanoğlu, 2008’de kurduğu Aksan Kozmetik ile...

Fiyatlar arttı, tercihler küçüldü

Sıfır araçlarda kur ve maliyet artışı kaynaklı fiyat artışları nedeniyle tüketiciler artık daha küçük otomobilleri tercih ediyor. Öyle ki, ‘B segmenti’ diye...

Çip krizi üretimi 8 yıl geriye attı

Çip, tedarik ve hammadde gibi sorunlar Türkiye’nin otomotiv üretimini 8 yıl geriye götürdü. İlk çeyrekte toplam üretim 302 bin olurken, üretilen otomobil...

ABD ile ticarette 4 başlık masada

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabiî Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Türkiye ile ABD arasındaki 100 milyar dolarlık ticaret...

Ana Sigorta bir yaşında

Nisan 2021 yılında faaliyete geçen Ana Sigorta, 1’inci yılını kutluyor. Ana Sigorta Genel Müdürü Arda Tuncay, hedeflerinin, sektörde öncü konumda yer almak...

60 yıllık ‘Japon’ resmen Bursalı

Japon Mitsubishi’nin ilk kez 1962 yılında üretmeye başladığı B segmentindeki küçük otomobili Colt’un, Bursa’daki Oyak Renault fabrikalarında üretileceği...

Borda hedef 1.1 milyar dolar

Bor satışları 2021 yılında bir önceki yıla göre miktar bazında yüzde 52, tutar bazında ise yüzde 56.4 yükseldi.

Uluslararası yatırımlara destek hamlesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda çalışan İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) ‘Uluslararası Girişimcilik Merkezi İstanbul’ projesini hayata...

Sigorta krizi çözüldü ticaret başladı

Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın desteği sayesinde savaş nedeniyle yaşanan sigorta krizinin Özel Riskler Yönetim...

Onur Air’in iflası istendi

Bir süredir uçuşları durdurulan Onur Air dikkat çeken bir dava ile gündemde. Havayolu şirketinde kaptan pilot olarak çalışan bir kişi, alacaklı olduğu...

Türk markalara Rus daveti

Rusya, Batılı markaların yaptırım kararlarının ardından boşalan AVM mağazaları için aralarında Türkiye’nin de olduğu farklı ülkelerden şirketlerle görüşüyor....

Tarım Ekosistemine finansman desteği

Ziraat Bankası tarımsal üretimi desteklemek ve teşvikleri arttırmak üzere yeni kredi çözümlerini duyurdu. Pandemiyle birlikte tarıma olan ihtiyacın daha net...

Anadolujet her gün Bergamo’ya uçacak

THY’nin düşük maliyetli şirketi Anadolujet 16 Mayıs’tan itibaren her gün İtalya’nın Bergamo kentine uçacak.

Küresel ekonomide küçülme sinyali

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Rusya-Ukrayna savaşı ve pandemi nedeniyle Çin’de tekrar başlayan kapanmaları gerekçe göstererek, küresel ticaretin yavaşlayacağı...

Yasak öncesi son balıklar tezgâhta

Denizlerde 1 Eylül 2021’de başlayan av sezonu 15 Nisan Cuma günü sona eriyor.

Dövizini TL’ye çeviren şirkete vergi istisnası

Torba yasa teklifi ile dövizini TL’ye çeviren şirketlere getirilen vergi istisnasının süresi uzatılıyor.

Rus gazına alternatif projeler hız kazandı

Ukrayna krizinin ardından Avrupa, Rus gazına olan bağımlılığından kurtulmaya çalışıyor. Uzmanlar hayata geçirilmesinin yıllar alacağını söylemesine rağmen...

Yazlık kirası cep yakıyor

Yazlık ev kiralamak isteyenler arayışta. Ancak talep edilen abartılı rakamlar dikkat çekiyor. Spekülasyonlarla Bodrum’da ortalama konut kirası 30 bin liraya,...

‘İşbaşı’ programında detaylar belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ve işsizlerin, mesleki deneyim kazanmalarını sağlamak ve istihdam edilebilirliklerini artırmak amacıyla...

Türk müteahhitler yeni pazar arayışında

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB) 2022 yılının ilk çeyreğine yönelik ‘İnşaat Sektörü Analizi Raporu’nda, Ukrayna’da yaşanan savaşın sektörün hem yurtiçi...

‘Türkler aramasın sadece yabancıya’

İstanbul başta olmak üzere birçok ilde kiralık ev bulmak zorlaştı. Arz sınırlı talep çok olunca fiyatlar da hızla yükseldi. Vatandaş bütçesine uygun ev...

Kremler güneşten çok yakıyor

Havaların ısınmasıyla birlikte güneş kremine olan talep artmaya başladı ancak yeni sezon kremlerin fiyatları dudak uçuklattı. Geçen yıl 150 liradan satılan...

Sosyal konut müjdesi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, dar ve orta gelirli için konut müjdesi verdi. Geçen sene 100 bin, ondan önceki sene 50 bin sosyal...

Bakan Kurum: Tarımın mülkiyet sorununu çözüyoruz

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Hazine’ye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanunu’nda Değişiklik...

İş dünyasına ‘TL ile işlem yapın’ çağrısı

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, Samsunlu işinsanları yaptığı görüşmede “Türk Lirası’na güvenin, bu ülke TL’ye güveni yakalayan bir sürece girdi....

27 bin bina kimlik aldı

Ülke genelinde 27 bin binaya kimlik belgesi verildi. Teknolojik bir levha halinde bina girişine monte edilen sertifikada, kullanılan betondan, iskân tarihine...

Saat başı hızlı tren

Bakan Adil Karaismailoğlu, İstanbul Ankara arasında büyük ilgi gören ve günde 9 sefer yapılan yüksek hızlı tren (YHT) sefer sayısını artacağını, saat başı...

Konuta talep hız kesmiyor

Hem artan maliyetler hem de yüksek talep konut fiyatlarında artışı beraberinde getiriyor. Buna rağmen satışlar hız kesmiyor. Mart ayında ülke genelinde konut...

Martta bütçe açığı 69 milyar TL oldu

Geçen yıl mart ayında 23.8 milyar lira fazla veren bütçe bu yıl 69 milyar lira açık verdi.

Metaverse gözlüklere demir kapılı koruma

Metaverse dünyası hayatımıza girdi ancak kullanımı için gerekli olan gözlüklere ulaşmak pek kolay değil.

Şirket verilerine ‘yerli’ depolama

Türk Telekom, Dijital Depo Kurumsal hizmetini başlattığını duyurdu.

Teknoloji devlerinde karantina alarmı

Çin’de yeniden yükselen COVID-19 vakaları ile mücadele etmek için kısıtlamalar getirilmesi küresel zincirde arz sıkıntılarına yol açıyor.

Oyuncu telefonlar

Akıllı telefon pazarında artık birden fazla kategori yer alıyor. Örneğin, günümüzde standart gövdeli akıllı telefonların yanında katlanabilir telefon satışı...

Ev tekstilinin kalbi İstanbul'da atacak

Ev tekstilinde dünyanın en büyük fuarları arasında yer alan HOMETEX Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı, pandemi nedeniyle verilen aradan sonra 26. kez...

Fed Başkanı’ndan faiz artışı beklentisi

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, bu hafta IMF tarafından düzenlenecek ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ve diğer politika...

22 bin mülteciye Avrupa’da iş buldu

ABD’nin en büyük yoğurt markası Chobani’nin kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya, tüm dünyada mültecilere destek olmak üzere kurduğu vakıf TENT ile Ukraynalı...

30 sektörde saha denetimi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, fahiş fiyat ve stokçulukla mücadele, KDV indirimlerinin etiketlere yansıyıp yansımadığını kontrol etmek ve kayıtdışı ekonomiyle...

Motosikletlere sigorta zorunlu olacak

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK), 50 CC altı motosikletlerin de zorunlu trafik sigortası kapsamına alınması için...

Otomotiv devi Türkiye’yi merkez seçti

İstanbul’a gelen Citroen CEO’su Vincent Cobée, Türkiye pazarına uygun bir model üzerinde çalıştıklarını ve modelin dünya lansmanını haziran ayında burada...

132 bin kişinin kredi borcu ödendi

2021 yılında kredi ile bağlantılı yapılan hayat sigortaları sayesinde 132 bin sigortalının bankalara olan 1.6 milyar liralık borcunu sigorta şirketleri...

Perakendede cirolar yükseldi

Perakende sektöründe ocak ayında tahminlerin üzerinde daralan cirolar, yılın ilk çeyreği bitmeden büyük ölçüde toparlandı.

'Yatırımın 5 katını kazanacağız'

2053 yılına kadar demiryolu, karayolu, denizyolu, havayolu ve haberleşme için 198 milyar dolar yatırım yapacaklarını söyleyen Bakan Adil Karaismailoğlu,...

Enflasyon timi sahada

Fahiş fiyat ve stokçulukla mücadele için Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı 2 bin 800 kişilik enflasyon timi saha denetimlerine başladı. KDV indirimlerinin...

Konut fiyatı ikiye katlandı

Hem inşaat maliyetlerindeki fahiş artışlar, hem de yüksek talep nedeniyle konut fiyatları yükselmeye devam ediyor.

'Havacılık ve enerji yatırımlarına devam edeceğiz'

İGA olarak, şu ana kadar İstanbul Havalimanı’nda 10 milyar 250 milyon Euro’luk yatırımın 8 milyar Euro’sunu kredi ve öz kaynaklar ile yaptıklarını söyleyen...

Kırmızı ette zam tartışması

Et fiyatlarına zam olacak tartışması Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Başkanı Nihat Çelik ile Kasaplar Federasyonu...

Türk restoranlardan yurtdışı atağı

Pandeminin tüm dünyada yarattığı ekonomik daralma henüz tam anlamıyla bitmese de toparlanma hız kazanmaya başladı. Türkiye’de yeme-içme sektörü de pandemide...

Perakendeciler de ‘global düşünüyor’

Yakın coğrafyadaki savaşın ve küresel enflasyonun etkileri, Türk hazırgiyim markalarına ilgiyi olumsuz yönde değiştirmedi. Markalar, bulundukları pazarlarda...

Açık bankacılık portalını yeniledi

Akbank girişimciler ve yazılım geliştiricilerin hizmete açtığı API Portalı’nı yenilediğini açıkladı.

TOKİ indirimine büyük talep

26 bin 306 kişi, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın borcunu erken ödemek isteyenler için uyguladığı yüzde 22’lik indirim kampanyasından yararlandı. TOKİ’nin...

Dünyanın rotası 2023’te İstanbul’dan belirlenecek

İGA İstanbul Havalimanı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü ve Türk Hava Yolları işbirliğiyle Routes World’e 2023 yılında resmi olarak ev...

‘Konum’dan bakıp iş bulma dönemi

Getir, iş ve çalışan arayanlara yönelik yeni hizmeti Getirİş’i kullanıma açtı.

Stratejik yatırıma ‘özel’ statü

Üzerinde uzun zamandan beri çalışılan Endüstri Bölgeleri Yasa Taslağı’nda son aşamaya gelindi. Bayramdan sonra TBMM gündemine taşınacak teklif, bilinen 22...

Yerli üretici hamlesi cari açığa ‘ilaç’ oldu

Abdi İbrahim, ‘HEAL2030’ sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında ilaç sektöründeki faaliyetleri için ihtiyaç duyduğu ürün ve hizmetlerin alımında yerli...

Ziraat Bankası’ndan Almanya açıklaması

Ziraat Bankası, Almanya’daki iştiraki ‘Ziraat Bank International AG’ye kayyum atandığı iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, bazı basın ve yayın...

3.5 milyar ürünü internetten aldık

Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) verilerine göre, Türkiye’nin 2021 yılında e-ticaret hacmi 381.5 milyar lira olarak...

Sahte tapu oyunu

İki Suudi Arabistan vatandaşı arasındaki ‘dolandırıcılık’ suçlaması üzerine savcılık soruşturma başlattı. Reama Omar Alhayek, Türkiye’de gayrimenkul yatırımı...

Tahkim dersleri için işbirliği protokolü

İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) ile Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Hukuk Fakültesi arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Kinder Schoko Bons için toplatma kararı

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Belçika’da üretilen ‘Kinder’ markalı bazı ürünlerde tespit edilen salmonella bakterisine,...

Avrupa’da yatırımla ‘süper lüks’ üretecek

Kordsa, Avrupa’da süper lüks otomotiv sektörü ve motor sporlarına karbon fiber dokuma ve prepreg sağlayan İtalyan Microtex Composites şirketinin çoğunluk...

Kurulan şirket sayısı yüzde 1.2 arttı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2022 yılı mart ayına ilişkin kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini açıkladı.

İşte güvenli internetin yolları

Çocuklar artık hiç olmadığı kadar fazla oranda internette vakit geçiriyor. Tamamen açık bir dünya olduğundan çocukları internet üzerinde kötü içeriklerden...

Bebekler için girişimci oldu

Bebeği için ürettiği ek gıda ürünlerini sosyal medyada paylaşan Çiğdem Ardıç yoğun ilgi gördü. Birçok çalışan anne ‘Bizim için yapar mısın?’ diye sorunca...

O süre 1 Mayıs’ta doluyor

Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker, yapılan düzenleme ile 12 ve üzeri yolcu taşıyan tüm deniz araçlarının zorunlu sigorta kapsamına alındığını belirterek,...

İnternetten düğün alışverişinde artış

Bayramın ardından yoğunlaşması beklenen düğünler için alışveriş hızlanırken, bu sezon özellikle internet üzerinden yapılan çeyiz alışverilerinde artış...

'Türkiye güzel bir yolda'

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, enflasyonla mücadele için kararlılık mesajları vererek, “Türkiye güzel bir yolda. Kimsenin en ufak bir endişesi...

En ‘güçlü’ yerliyi 100 kişi alabilecek

Güney Koreli üretici Hyundai, İzmit’te ürettiği i20’nin spor versiyonu i20 N’i satışa çıkardı. Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, i20 N’den bu sene 3...

‘Fiyat istikrarı için perakende yasası çıkmalı’

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Fiyatlara istikrar gelmesi ve rekabet ortamının oluşması için mutlaka...

MB’den zorunlu karşılık kararı

Merkez Bankası, ticari kredilere zorunlu karşılık uygulaması getirdi.

5G ihalesi için kritik çağrı

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, şirket olarak 5G ihalesinin bir an önce yapılmasını istediklerini kaydetti.

TOBB’dan 154 ilçeye 154 yeni okul daha

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla hazırladığı videoda, 154 ilçede 154 yeni okul yapılacağı...

40 milyar liralık deprem dönüşümü

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Elazığ ve Malatya’da toplam yatırım bedeli 40 milyar lirayı bulan deprem dönüşümünü...

'Lüks' ikinci el! Dünyada başlayan akım Türkiye'de de hızla yayılıyor

Çevre duyarlılığı, bilinçli tüketim ve yükselen fiyatlar tüketim alışkanlıklarını değiştirdi. Artık tüketiciler ikinci el ürün kullanıyor ve bunu gizlemiyor....

Dijital harçlık dönemi

Toplumun tüm kesimlerine özel ürün ve hizmetler geliştiren VakıfBank, çocuklara birikim yapmanın önemini erken yaşta ve eğlenceli bir yolla deneyimleme...

AB’nin beklediği oldu, Rusya vanayı kapattı

Avrupa Birliği’nin Ukrayna’daki savaşın başlangıcından bu yana beklediği adım geldi.

Bakan Nebati, İSO Meclis Toplantısı’nda konuştu: Yeni teşvik paketinde faizi yüzde 9’a kadar düşüreceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmasında “Kur korumalı mevduat ürünü katkısıyla,...

Turizme bayram bereketi

Yaklaşan bayram tatili öncesinde turizm sektörü, gelen taleplerden mutlu. Özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarında ilgi yoğunlaşsa da, turizmciler Türkiye’nin...

‘İtibar Ödülleri’ sahiplerini buldu

İtibar Akademisi tarafından bu yıl 11’incisi gerçekleştirilen Türkiye İtibar Endeksi Araştırması’nın sonuçları açıklandı.

Kamu borçlarında Hazine garantisi arttı

Kamu kurumlarının yurtdışından sağladığı kredilerde Hazine garanti oranı yüzde 100’e çıkarıldı.

Sağlık turizminde ‘milyar dolarlık’ şans

Türkiye turizmini çeşitlendirmek açısından büyük önem taşıyan sağlık turizminde yıllık 2.5 milyar dolar gelir elde ediyor. Ancak yapılan çalışmalarla...

Turizm gelirinde yüzde 122 artış

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılı birinci çeyreğe ilişkin turizm istatistikleri verilerini açıkladı.

Otobüse ilgi az oldu, uçaklar ek sefer koydu

Ramazan Bayramı öncesinde otobüslerde beklenen yoğunluk oluşmazken, tren seferlerinin yüzde 92’si doldu, Türk Hava Yolları (THY) ise ek seferler koyduğunu...

Uzay turizmi hayal değil

Artık uzay daha fazla kişi için erişilebilir durumda. Bunun arkasında özel uzay şirketleri yer alıyor. Günümüzde uzaya erişim için devletler dışında...

İspanyol Tur Assist’i Türk şirket aldı

İspanyol sigorta devi Mapfre Asistencia, Türkiye’de yol yardım, ikame araç ve asistanslık hizmeti veren şirketi Tur Assist’i sattı.

‘Elektrikte sessiz bir devrim yaptık’

Bir dizi programa katılmak için Çankırı’yı ziyaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Elektrikte sessiz bir devrim yaptık” dedi.

‘Ukrayna için çalışma başladı’

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, Türk müteahhitler için önemli adresler olan Rusya ve Ukrayna’da yaşanan son gelişmeler konusunda bilgi...

6 ‘evim’ şirketine lisans verildi

Kamuoyunda ‘evim’ şirketleri olarak bilinen, faizsiz konut ve taşıt edindiren firmalar adına yeni bir adım atıldı.

Türk markaları Rusya’ya gidiyor

Rus AVM yatırımcılarından geçen haftalarda gelen teklifi kabul eden Birleşmiş Markalar Derneği (BMD), 12-14 Mayıs tarihlerinde Rusya’da yatırımcılarla bir...

‘Çiftçi akademisi’ TAHAP açılıyor

Türkiye genelinde tarım üretiminde verimi yükseltmek, gençlerin hayvancılığa olan ilgisini arttırmak ve bilinçli üreticiler yetiştirmek amacıyla “çiftçi...

‘Şangay' trafiği

Çin’in aldığı karantina önlemleri nedeniyle Şangay’da otomotiv sektörüne tedarik parçaları üreten fabrikalar üretim yapamazken, limana yanaşamayan yüzlerce...

‘Güneş’te hedef ilk 3’e girmek

Türkiye güneş paneli üretiminde yeni hedefini belirledi. 2023 yılına kadar panel üretim kapasitesinin 9 bin 110 megavata çıkarılması planlanıyor. Enerji ve...

Yat üreticilerine ‘Rusya’ darbesi

Yatlar Rus zenginlere yönelik yaptırımların en gözle görülür unsurları olurken, üretici ve işletmecileri zor günler bekliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Hürriyet’in sorularını yanıtladı: ‘Enflasyonda kalıcı katılaşma beklemiyoruz’

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyon ataletini kırmayı amaçladıklarını söyleyerek, “Bu çerçevede önümüzdeki dönemde enflasyonda uzun vadeye...

Kripto borsalarda ‘kara para’ takibi

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) kripto borsalarda kara para aklandığından nasıl şüphe edileceğini tek tek açıkladı. Kripto varlık hizmet sağlayıcıların...

Gıda sektörü palm yağına kilitlendi

Endonezya’nın iç pazarı önceliklendirerek geçtiğimiz günlerde palm yağı ihracatına getirdiği yasağın ardından, küresel piyasada palm yağı fiyatlarında önemli...

Gastronomi dünyası İstanbul’da buluşuyor

Gastronomiyi turizmde sürdürülebilir bir ekonomik büyüme modeli olarak ülke gündemine taşımayı hedefleyen Turizm, Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi...

Girişimcilere kredi desteği

Halkbank, girişimcileri destekleme vizyonu kapsamında, yeni iş fikirlerine sahip kişilere yönelik özel kredi seçeneklerini hayata geçirdi. Üniversite mezunu...

Ev tekstilinde hedef 5 milyar dolar ihracat

Türk tekstilinin dünya pazarlarındaki payını artırma çalışmalarına önem veren Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), pandemi nedeniyle verilen aradan...

Şeker fiyatı için sözleşme uyarısı

Şeker-İş Sendikası, yeni sezonda şeker fiyatlarında olağanüstü yükselişler yaşanmaması için çiftçinin ekime ikna edilmesi konusunda uyarıda bulundu.

İşte elektrikli aracı şarj etme maliyeti

Elektrikli araçları şarj etmenin en ekonomik yolu olan evden veya işyerinden şarjın aylık maliyetini hesapladık. Buna göre, ayda 2 bin km yol yapan bir...

Tavuk eti ihracatında önemli fırsat kapıda

ABD Tarım Bakanlığı raporuna göre, Rusya-Ukrayna savaşı sonrası küresel tavuk eti ihracatında Ukrayna’nın yarattığı boşluğu, Türkiye ve Brezilya’nın...

Kiralık kasadaki not vergiden kurtaramadı

Gelir İdaresi Başkanlığı’na gönderilen bir soruda kiralık kasadaki ziynetlerde kardeşlerin birisi vefat edince vergi karışıklığı yaşandı. Kasadan çıkan not...

Hal Yasası için çalışmalar hızlandı

İki yıldan fazla süredir üzerinde çalışılan ve bir türlü TBMM gündemine getirilemeyen Hal Yasası’na ilişkin çalışmalar hızlandı.

AB’nin yeni hedefi Rus petrolü

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından arka arkaya yaptırım paketlerini devreye sokan ancak üye ülkelerin çeşitli düzeylerde bağımlı olduğu Rus petrolüne ve...

Vatandaş ‘riski’ gördü

Vatandaşın bilinçlenmesi ile kentsel dönüşüm süreci hızlandı. Geçen yıl ülke genelinde 104 bin 583 bağımsız birim için (konut, ofis ya da işyeri) risk...

4.5 milyon ton tahıl limanlarda bekliyor

Dünya Gıda Programı Almanya Direktörü Martin Frick, 4.5 milyon ton tahılın yüklü olduğu gemilerin Ukrayna limanlarından ayrılamadığını ifade etti.

AB’den Rus petrolüne ‘kademeli yasak’

Avrupa Birliği, şu ana kadar devreye sokulan beş yaptırım paketinde dokunmadığı ve Rusya’nın önemli gelir kalemleri arasında yer alan petrol konusunda...

TEİS’ten sahte ilaç uyarısı: Endişe verici boyuta ulaştı

İlaç pazarının yüzde 10’undan fazla bir kısmının sahte ilaç piyasasının elinde olduğunu söyleyen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, her yıl bir...

Tarım için üçlü model

Tarımda yaşanan sorunların çözümü, üreticilerin şikâyetlerinin giderilmesi ve girdi fiyatlarındaki artışın önlenmesi için üç başlıklı çalışma başlatıldı....

Fiyatlar arttı, üretim düştü

Antalya Ticaret Borsası (ATB), Nisan ayı hal endeksini açıkladı. Buna göre, domates ve sebze fiyatlarında görülen yıllık artış son 7 yılın en yükseği oldu.

‘Yılda 19 milyon ton gıda çöpe gidiyor’

Yaşar Üniversitesi Gıda ve Tarım Topluluğu ile Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölümü iş birliğinde ‘Başaktan Buğdaya, Undan Ekmeğe: Sürdürülebilir Üretim...

Paris’e ‘kompozit’ çıkarması

Dünyanın en büyük kompozit fuarı JEC World’e, Türkiye 40 firmayla çıkarma yaptı. Kompozit malzemenin uzay, roket ve havacılık gibi alanlarda kullanıldığını...

Rus petrolüne yaptırım AB’yi böldü

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaş başlatmasının ardından Özellikle ABD ve AB ülkeleri Rusya’ya karşı birbiri ardına yaptırım kararları almıştı. Son olarak...

Ukrayna tahılı Romanya’dan dünyaya açılıyor

Rusya’nın Ukrayna’nın Karadeniz’deki limanlarını büyük ölçüde kontrol altına almasının ardından tahıl gemileri mahsur kalan Kiev, komşu Romanya’nın...

‘Dört dörtlük’ ihracat

Türkiye 2022’nin ilk 4 ayında ihracatta rekor kırmayı başardı. Türkiye’nin, ihracatta 2022 yılının ilk dört ayında da güçlü performansını devam ettirdiğini...

‘Twitter kullanıcılarının verileri de el değiştirdi’

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) Müdürü Doç. Dr. Yusuf Levent Şahin, Tesla ve...

Karadeniz cruise gemilerine kilitlendi

Cruise turizminde önemli noktalardan olan Sinop limanının, yaz sezonunda oldukça fazla gemi ağırlayacağı tahmin ediliyor. Savaş nedeniyle Karadeniz’deki bazı...

Ev tekstili sektörüne fuar dopingi

İtalya’nın Como kentinde eşzamanlı olarak düzenlenen ve ev tekstili sektöründe dünyanın önde gelen fuarları arasında gösterilen Proposte Fuarı ve...

Singapur’da bakanlığa savunma alanında eğitim

Samsun Yurt Savunma’nın (SYS) markası Canik’in projesi Canik Academy’nin, eğitim programları ile etki alanını genişletmeye başladığı belirtildi.

Rus oligarkların yatları Bodrum ve Marmaris’te

Muğla’nın dünyaca ünlü turistik ilçeleri Rus oligarkların yatlarını ağırlamaya devam ediyor.

Borsaya yeni bir lezzet

Ankara’daki Gimat Sitesi’nde küçük bir işletme olarak doğan Yayla Agro, bugün yıllık yaklaşık 1 milyon ton klasik pirinç ve bakliyat, yıllık yaklaşık 35...

Akaryakıtta en fazla artış Almanya’da

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri içinde Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaş sonrası akaryakıt fiyatlarının en fazla artış gösterdiği ülke Almanya oldu.

KOBİ’lerin yüzde 70’i sigortasız

Mapfre Sigorta İcra Komitesi Üyesi Yıldırım Türe, KOBİ’lerin, sadece yüzde 30’unun sigortalı olduğunu belirterek, “Türkiye’de artık yerine koyma...

Kayısı çekirdeğinden su tasarrufu

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Çekirdek bünyesinde bulunan Delifer Enerji’nin, kayısı çekirdeğinden elde edilen bio plastik malzemesi ile ürettiği su...

'Kelebek' etkisi

Otomotiv markaları direksiyonları adeta yeniden icat etmeye başladı. İlk kez Tesla’nın seri üretim bir modelde satışa çıkardığı kelebek tasarımlı direksiyon,...

Silivri’de gaz yakma testleri tamamlandı

Silivri Yer Altı Doğalgaz Depolama Tesisi’nde 4 yıl önce başlatılan genişleme çalışmalarında sona geliniyor.

Teşvikli yatırımlar 40 milyar TL’yi aştı

Resmi Gazete’de yayımlanan istatistiklere göre, teşvikli yatırım mart ayında 40 milyar lirayı aştı.

Kilometreyle araç satışı dönemi

Türkiye’de ikinci el alım-satım hizmeti veren şirketlerden Otomerkezi, fiyatları hızla artan sıfır ve ikinci el otomobillere yönelik dikkat çeken bir satış...

Dünyada satışlar çift haneli düşüyor

Otomotiv sektöründe yaşanan çip, tedarik ve lojistik sıkıntıları nedeniyle fabrikaların yeteri kadar araç üretememesi tüm dünyada satışları düşürmeye devam...

Turizmde 'Rüzgarı' arkalarına aldılar

Daha fazla para harcayan turisti ülkeye çekmek isteyen turizmciler, yatırımları hızlandırdı. Özellikle rüzgârı ve deniziyle farklı bir yapıya sahip Muğla...

Antalya’dan 33 ülkeye ‘anneler günü’ çiçeği

Turizm kenti ve aynı zamanda kesme çiçek merkezi Antalya’dan dünyanın 33 farklı ülkesine Anneler Günü için çiçek ihraç edildi.

Kur Alış Satış
Altın
...
- -
Ons
...
- -
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Euro/Dolar
...
- -
Dolar/Kg
...
- -
Euro/Kg
...
- -
Gümüş
...
- -
Alış Satış
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Sterlin
...
- -
Japon Yeni
...
- -
Kanada Doları
...
- -
Avustralya Doları
...
- -
Norveç Kronu
...
- -
Danimarka Kronu
...
- -
İsveç Kronu
...
- -
İsviçre Frangı
...
- -
Suudi Riyali
...
- -
Alış Satış
Çeyrek(Yeni)
...
- -
Çeyrek(Eski)
...
- -
Yarım(Yeni)
...
- -
Yarım(Eski)
...
- -
Tam(Yeni)
...
- -
Tam(Eski)
...
- -
Ata(Yeni)
...
- -
Ata(Eski)
...
- -
Ata5(Yeni)
...
- -
Ata5(Eski)
...
- -
Ata2.5
...
- -
Reşat
...
- -
Gremse(Yeni)
...
- -
Gremse(Eski)
...
- -

Kur Çevirici

Miktar


14:51 büyük