korona Haberleri

Koronavirüsünü Merkez de izliyor

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, 2020’de sıkı bir para politikası duruşunun devam edeceğine ve yılsonu için yüzde 8.2 olarak belirlenen enflasyonun kademeli olarak hedeflere yakınsayacağını öngördüklerini söyledi. Koronavirüsüne ilişkin bir soru üzerine Uysal, “Yakından iziliyoruz. Gerektiğinde elimizdeki tüm ararçlarla adım atma imkanımız var” dedi.

Asya borsaları pozitif seyretti

Asya borsaları, yeni tip koronavirüse ilişkin endişe ve jeopolitik gelişmelere karşın etkisini artıran alımlarla pozitif seyretti.

Hyundai üretimini durduruyor

Hyundai, koronavirüs etkisi nedeniyle Güney Kore'deki üretimini askıya alacak.

Koronavirüs havacılık sektörünü sarsabilir

Çin'de ortaya çıkan koronavirüs salgını kısa sürede önlenemezse, küresel havacılık sektörüne olası maliyetinin, 2003'te görülen SARS'ın neden olduğu faturadan daha ağır olacağı ve 20 milyar dolara çıkabileceği öngörülüyor.

Asya borsaları Çin hariç geriledi

Asya borsalarında, 3 günlük hızlı yükselişin ardından gelen kar satışlarıyla bugün satış ağırlıklı bir seyir izlenirken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi pozitif ayrıştı.

Türkiye turizmde Çin'e alternatif destinasyon olarak tekliflere girdi

Koronavirüs salgını sonrası, Avrupa'dan Çin'e kongre turizmi için gidecekler açısından alternatif destinasyon olarak tekliflere giren Türkiye, kruvaziyerde de ön plana çıkmaya başladı.

Artık daha da uzak

Çin’i bir anda dünya gündemine taşıyan koronavirüs ticaretten turizme kadar birçok sektörü olumsuz etkiledi. Dünyada gezen Çinli turist sayısında büyük bir düşüş yaşanması beklenirken, Çin’e giden turist sayısı da neredeyse sıfırlandı. Ancak tüm Uzakdoğu ülkeleri bu salgından nasibini aldı. Türkiye’de Uzakdoğu ülkelerine yapılan rezervasyonlar durma noktasına gelirken, önceden yapılmış rezervasyonların da yüzde 30’u iptal edildi.

Koronavirüs etkisi

Çin’de ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının etkileri ticaret hayatında da görülmeye başladı. Türkiye ile Çin 2019’da yaklaşık 21 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşırken, Türkiye’nin Çin’den yaptığı ithalat 2019’da 18.4 milar dolar, Türkiye’nin Çin’den ihracatı ise aynı yıl 2.6 milyar dolar oldu. 2020’nin ilk yıllarında ise koronavirüs sebebiyle ticaret büyük darbe aldı. Çin’de üretim tesislerinin durmuş olması, Çin’den gelen ürünlere karşı yaşanan korku sebebiyle birçok ülke bazı ürünlerde alımlarını azalttı ya da durdurdu. Türkiye için önemli bir ticari ortak olan Çin’den gelen ürünler arasında yedek parçadan kimyasal maddelere, ayakkabıdan plastiğe, elektronikten çeşitli gıda maddelerine kadar birçok ürün bulunuyor. Biz de bu sektörlerin önde gelene isimleri ile konuştuk. Virüsün Türkiye üzerindeki etkilerini araştırdık.

Koronavirüs altında rekor getirdi

Altının ons fiyatı, koronavirüs salgını ile ilgili tedirginliklerin başlangıcından itibaren sınırlı yükselişlerle hareket ederken, salgından dolayı farklı ülkelerdeki ölüm vakalarının artması, risk algısında yükselişin ivme kazanmasına neden oldu.

THY'den Çin ve İran uçuşu açıklaması

Türk Hava Yolları (THY), 29 Şubat'a kadar durdurulduğunu açıkladığı Çin uçuşlarının ardından, İran'da Tahran'a düzenlenen uçuşlar hariç bu ülkedeki tüm noktalara olan seferlerin 10 Mart'a kadar iptal edildiğini bildirdi.

Dünyayı durduran salgın

Altı kıtadaki 60 ülkede görülen koronavirüs (covid-19) salgını küresel ekonomiyi tehdit etmeyi sürdürüyor.

Uçuş varsa tur da var

Yurtdışı turu satın alan tüketiciler koronavirüs nedeniyle seyahatlerini iptal etmeye çalışıyor. Önceki gün Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da tüketicinin koronavirüs nedeniyle turu iptal etme hakkının bulunduğunu söyledi. Tüketici de bu açıklamayı ‘bütün turlar koronavirüs nedeniyle iptal edilebilecek’ diye anlayınca tur operatörlerinin kapısını çaldık. Ticaret Bakanlığı ile yaptığımız görüşme sonrasında işin aslı ortaya çıktı. Mücbir sebep nedeniyle iptal edilecek turların sadece uçuş kısıtlaması olan İtalya, Çin, Irak ve İran için geçerli olduğu ifade edildi.

Corona virüs, ihracatı da etkiledi

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüs ülkeler arasındaki ticareti de etkiledi. Virüs salgını nedeniyle, birçok şirketin ticari faaliyetlerini askıya almasının ardından yılın ilk iki ayında ihracat önemli ölçüde düştü.

Gelinlikte sipariş arttı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Çinli üreticilerin devre dışı kalması sonucu Türk gelinlik üreticilerine siparişler arttı ancak üreticiler, salgının en büyük ihracat pazarı olan Avrupa'da yayılmasından endişe ediyor.

Çin'e gidenlerin sayısı arttı

Çin'de ivme kaybeden koronavirüs vaka sayısı yurt dışından gelenlerle tekrar hız kazandı.

TGDF'den koronavirüs uyarısı

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu'ndan (TGDF) yapılan açıklamada, tüketicilere, pazar yerleri gibi alanlarda satışa sunulan açık gıdalardan uzak durmaları, mevzuatla belirlenmiş hijyenik koşullarda üretilen sağlıklı, ambalajlı gıdaları tüketmeleri tavsiyesinde bulunuldu.

Kolonyaya tarihi talep!

Koronavirüsün Türkiye’de de görülmesinin ardından önlem almak isteyen vatandaşlar kolonya ve dezenfektan ürünlere yoğun talep gösterdi. Üreticiler kolonyada 3.5 kat, dezenfektan ürünlerinde ise 15 kat fazla taleple karşılaştıklarını belirtti. E-ticaret siteleri tarihi bir taleple karşılaştıklarını söylerken toptancılar ise “Haftada 2 koli kolonya satarken sadece bugün 100 koli sattım. Fiyatlar en az yüzde 50 arttı” dedi.

Dezenfektana yüzde 4 bin zam yapmış!

Koronavirüs ile birlikte fahiş fiyat artışı gözlenen ürünlerin başında el dezenfektanları yer alıyor. 25 Şubat günü 42 liraya alınan 1 litrelik ürün, bugünlerde 50 mililitre olarak 90 liraya satılıyor. Fiyat artışı yüzde 4 bin 185. İstanbul’da bir avukat, litresini 42 liraya aldığı ürüne yapılan fahiş zam üzerine iki bakanlığa şikâyette bulundu. Tedarikçiler ise “Talebe yetişemiyoruz, üretim için hammadde sıkıntımız var, maliyetlerimiz arttı” diyor.

Panik atak

Koronavirüsün Türkiye’de görülmesiyle birlikte vatandaşlar markete koştu. Raflar boşalırken insanların oluşturduğu yoğun görüntüler ortaya çıktı. Alışverişi abartanlar da göze çarptı. Market arabalarını sonuna kadar dolduranlar olduğunu söyleyen çalışanlar, “2 aylık ihtiyacını alanları gördüm. Bazıları ürünlerin markalarına dahi bakmıyordu. Garip bir yarış içine girmişlerdi” diye konuştu.

'Telaşa gerek yok tedarikimiz sağlam’

Marketlerde yaşanan yoğunluk sonrası ürün tedarikinde bir sıkıntı olmayacağı ifade edildi. Gıda Perakendecileri Derneği açıklama yaparak korkulacak bir durum olmadığını, gerekli önlemleri aldıklarını söyledi. Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis de “Artan talebi karşılayabilecek kapasitemiz var. Kimsenin korkmasına gerek yok” ifadelerini kullandı.

Corona virüs İtalya'da turizm sektörünü vurdu

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19), İtalya'nın ekonomisini, özellikle de gelirlerinde önemli yer tutan turizm sektörünü vurdu.

Makarnacılardan fiyat tepkisi

MÜSAD Başkanı Nihat Uysallı "Piyasaya arz ettiğimiz makarnanın fiyatında herhangi bir artış yapmadık. Fiyatlar bir ay öncesiyle kuruşuna kadar aynı. Kimse fırsatçılık yapmaya kalkmasın. Herkesten hassas davranmalarını bekliyoruz" dedi.

Küresel piyasalar virüs etkisinden çıkamıyor

Küresel piyasalar yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin endişelerle negatif seyrini sürdürürken, bugün Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) kararları takip edilecek.

Küresel ekonomiyi vurdu

Dünya genelinde 110 bin kişiden fazla insana bulaşan koronavirüsü, 2020 yılında dünya ekonomisindeki büyüme tahminlerinin düşürülmesine neden oldu.

Corona virüs nedeniyle mesailer artırıldı

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, Çin'den mal temin edemeyenlerin Türkiye'ye yöneldiğini ve bundan dolayı mesailerin artırıldığını söyledi.

ABD borsaları 33 yılın en büyük kaybında

Kovid-19 endişelerinin etkili olduğu Amerikan borsasında, Dow Jones endeksi yüzde 10 düşüşle 1987'den bu yana en büyük kaybını yaşadı.

Online isyan

Koronavirüsün Türkiye’de görülmesinin ardından vatandaşlar marketlere ve e-ticaret sitelerine akın etti. Bunu fırsata çevirmek isteyen bazı satıcılar ise ürünleri 2-3 kat daha yüksek fiyattan satışa çıkardı. Vatandaşlar fahiş fiyatlara isyan ederken bu satıcılar hakkında işlem yapılmasını istedi. e-ticaret siteleri ise “Fiyatlara karışamıyoruz ama tespit ettiğimiz fahiş fiyatlı ürünleri satıştan çektirdik” dedi.

THY’den yolculara seyahat uyarısı

Türk Hava Yolları, Almanya, Fransa, İspanya, Avusturya, Hollanda, Belçika, İsveç, Norveç ve Danimarka’dan çıkışlı uçuşu iptal olan yolcuların bilet değişiklik işlemlerinin ücretsiz yapılacağını açıkladı.

Türkiye 14 ülkeye kapılarını kapattı

Kovid-19 önlemleri kapsamında, 9 Avrupa ülkesiyle uçuşların durdurulmasıyla Türkiye'nin kapılarını kapattığı ülke sayısı 14'e ulaştı.

Sanchez'in eşinin korona virüs testi pozitif çıktı

İspanya lideri Sanchez, ülke genelinde koronavirüs sebebiyle 15 günlük olağanüstü hal (OHAL) ilan etti. Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamada Başbakan Sanchez'in eşi Maria Begona Gomez Fernandez'in Korona virüs testinin pozitif çıktığı açıklandı. 

Karısında virüs çıktı!

İspanya lideri Sanchez, ülke genelinde koronavirüs sebebiyle 15 günlük olağanüstü hal (OHAL) ilan etti. Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamada Başbakan Sanchez'in eşi Maria Begona Gomez Fernandez'in Korona virüs testinin pozitif çıktığı açıklandı. 

Dolar haftaya böyle başladı

Korona virüsü tüm dünyada etkisini sürdürürken, salgının küresel ekonomideki paniği yatıştırmak için olağanüstü adımlar atılıyor. ABD Merkez Bankası'nın (FED), bir kez daha olağanüstü faiz indirimine gitmesi ve fonlama faizini 0'a çekmesinin ardından Dolar/TL, sabah saatleri itibarıyla 6,31 seviyelerinde hareket ediyor.

FED'den korona hamlesi

ABD Merkez Bankası (FED), korona virüsünün ekonomiye olan olumsuz etkisine karşı hamlede bulundu. FED, Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesi ikinci kez faiz indirirken, politika faizini ise yüzde 0-0,25 aralığına çektiğini duyurdu.

Beste Uyanık'ten CNN Türk itirafı

CNN Türk'te termik santrallere filtre takılmamasını savunan ve tepkilerin ardından işinden ayrılan sunucu Beste Uyanık, konuya ilişkin bilinmeyenleri anlattı.

Japonya Merkez Bankası'ndan yeni önlemler

Borsa Yatırım Fonu alım miktarı yıllık 6 trilyon yenden yıllık 12 trilyon yene, Japon gayrimenkul fonları alımları da yıllık 90 milyar yenden yıllık 180 milyar yene çıkarıldı.

Koronavirüs altını vurdu: Sert düştü

Koronavirüs salgını tün dünyayı tehdit etmeye devam ederken, altın fiyatlarında sert düşüş yaşandı.

Doları korona ateşi sardı

Korona virüsü tüm dünyada etkisini sürdürürken, salgının küresel ekonomideki paniği yatıştırmak için olağanüstü adımlar atılıyor. ABD Merkez Bankası'nın (FED), bir kez daha olağanüstü faiz indirimine gitmesi ve fonlama faizini 0'a çekmesinin ardından Dolar/TL, sabah saatleri itibarıyla 6.40 seviyelerinde hareket ediyor.

Virüs dünya borsalarını sallıyor

Korona virüs dünya ekonomisini derinden etkilemeye devam ediyor. BIST günü yaklaşık yüzde 8'lik bir düşüşle kapatırken, yüzde 10 düşü yaşayan ABD borsalarında işlemler 10 dakika durduruldu.

İtalya 25 milyar euroluk paketi onayladı

İtalya BaşbakanI Giuseppe Conte "Kimse kendini terk edilmiş hissetmemeli ve bu kararname bunu kanıtlıyor" dedi.

IMF’den 1 trilyon dolarlık hamle

IMF, koronavirüs için kredi kapasitesini aktif hale getirmeye hazır olduğunu açıkladı.

Türkiye'de ekonomiye koruma kalkanı

Korona virüse karşı alınan tedbirler, ekonomiyi de olumsuz etkiledi. Salgın nedeniyle vatandaşların eve kapanması başta AVM'ler olmak üzere esnafa darbe vururken, hükümet olası senaryolara karşı yeni 'yol haritası' belirledi.

Ekmek satışına corona virüs önlemi

Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, Türkiye’de giderek etkisini arttıran Korana virüsü ile mücadele kapsamında ekmeklerin vatandaşlar tarafından ellenerek seçilerek alınmasının yerine, steril eldivenli bir tezgahtar tarafından vatandaşlara servis edilmesi gerektiğini söyledi.

Kredi kartlarına korona virüs formülü

Korona virüs salgını nedeniyle vatandaşlar kredi kartı ödemelerinde temassız ödemeye yöneliyor. Mart ayının ilk 11 gününde 31 milyon temassız işlemle rekor kırıldı.

İngiltere corona virüs için ek tedbirleri açıklayacak

İngiltere hükümeti halkın barlara, kulüplere, restoranlardan, sinemalara ve tiyatrolara gitmemesini tavsiye etmesinin ardından, koronavirüsden olumsuzetkilenen işletmelere yönelik bugün ek destek açıklayacak.

Corona virüsün dünya ekonomisine maliyeti 347 milyar doları bulabilir

Asya Kalkma Bankası, yeni tip koronavirüs salgınının, sona erme süresine bağlı olarak, dünya ekonomisi üzerindeki maliyetine ilişkin 3 farklı senaryo belirledi.

Halciler Corona virüs nedeniyle artacak talebe hazır

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, ülkenin sebze ve meyve varlığında sorun bulunmadığını belirterek, "Telaş edecek, panik yapacak bir durum ya da sıkıntı yok, elimizde yeterli ürün var." dedi.

İYİ Parti'li Tatlıoğlu: Sıfır faizle, piyasaya para pompalanmalı

Korona virüs salgını nedeniyle ekonomik krizin daha da derinleşeceğini belirten İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, Merkez Bankası ve Hazine'nin; ortak bir politikayla piyasaya ucuz para vermesi gerektiğini söyledi.

Gelir düşüyor gider fırlıyor

Havayollarının gelir kaybı tahmin edilenlerin 3-4 katına sadece son 20 gün içinde çıktı. Koronavirüse karşı havayollarının aldığı önlemler maliyetleri birkaç kat etkiledi. Uçağa binmeyen yolcu sayısı her geçen gün artıyor. İş gezilerinden sportif gezilere kadar her şey iptal. Turizmin havayolu kanadında bütün damarlar tıkandı. Herkes iki ay sonrasını bekliyor.

Piyasalara korona darbesi!

Korona virüsü sebebiyle küresel ekonomik kriz bütün dünyada hissedilirken Borsa İstanbul'da düşüş hızı yavaşladı. ABD ve Avrupa piyasaları kayıplarının bir kısmını telafi ederken petrol fiyatları 2016 yılından bu yana en düşük seviyesinde. ABD her vatandaşına piyasayı döndürmek için karşılıksız 1000 dolar vermeyi planlıyor.

Fırıncılardan Corona virüs uyarısı

Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Cihan Kolivar, koronavirüs salgınına karşı hijyen açısından ekmeklerin kağıt ambalajla satılması gerektiğini belirterek, "Bu uygulamayı halihazırda sürdürdüğümüz yerler mevcut. Kağıt ambalaj sayesinde hem ekmeğe çıplak elle dokunmanın önüne geçiliyor hem de ekmeğin ömrü iki kat uzuyor." dedi.

Bartu Soral: Türkiye için büyük fırsatlar var

Korona virüs salgınının ekonomik yapıya etkileri hakkında değerlendirmede bulunan ekonomist Bartu Soral, "Küreselleşme çöküyor, ulus devlet yükseliyor" dedi.

Alışverişi de evden yaptık

Koronavirüs'ün tüm dünyada hızla yayılması ve Türkiye’de de etkisini arttırması üzerine hem kurumlar hem de vatandaşlar virüsten korunmak için yeni önlemler almaya devam ediyor.

Doları virüs ateşi sardı

Dün 6,47 seviyelerinde yer alan dolar/TL, bugüne yükselişle başlayarak 6,50 seviyelerinde işlem görüyor. Aynı dakikalarda euro/TL 7,08 lira seviyelerinde yer alıyor.

Son dakika... Merkez Bankası'ndan corona virüs önlemi! Ertelendi

TCMB: covıd-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında, 20 mart 2020 tarihinde yapılacağı duyurulan bankamız 88. hesap dönemi olağan genel kurul toplantısı ileri bir tarihte yapılmak üzere ertelenmiştir.

Rolls Royce üretimi durdurdu

İngiltere merkezli lüks otomobil üreticisi Rolls Royce 2 hafta boyunca üretime ara vereceğini duyurdu.

Dev otomotiv şirketi Honda'dan Türkiye'deki üretime korona virüs arası!

Honda Türkiye korona virüs salgını nedeniyle üretimini geçici bir süre durdurma kararı aldı.

Korona virüsle mücadelede ülkeler ne kadar bütçe ayırdı?

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı alarma geçiren yeni tip korona virüs salgınıyla mücadele kapsamında hükümetler teşvik paketlerini devreye soktu.

Su tüketimine dikkat

20 saniye boyunca musluğun açık kalması durumunda 2 litreye yakın suyun boşa akacağını söyleyen uzmanlar koronavirüsle mücadele ederken suyumuzu idareli kullanmamızı, evde kaldığımız sürece elektrik, doğalgaz ve internetten de tasarruf yapmamız gerektiğini hatırlatıyor.

Ayşe Teyze aradı ‘kira almayayım’ dedi

Koronavirüs salgını sonrasında çok sayıda mağaza kapanma kararı aldı. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, “Dükkân sahibi Ayşe Teyze, ‘Sizden 2 ay kira almayacağım’ diyor. Bu bize umut veriyor. Biz de bu süreçte çalışanlarımızı mağdur etmeyeceğiz. Bir kısmı e-ticarete yöneldi” dedi. AYD Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş da, “Bu süreçte sadece gıda ve hijyen mağazalarından kira alması için resmi talepte bulunduk” dedi.

Ülkeler korona virüse karşı ne kadar bütçe ayırdı?

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı alarma geçiren yeni tip korona virüs salgınıyla mücadele kapsamında hükümetler teşvik paketlerini devreye soktu.

Volvo üretim durduruyor

Otomobil üreticisi Volvo, koronavirüs salgınını durdurmak için İsveç, ABD ve Belçika'daki fabrikalarında olan üretimi bir süreliğine durdurma kararı aldı.

Kolonya ve sirke liste başı oldu

Sağlık Bakanlığı’nın ‘Türkiye’de koronavirüsü görülmüştür’ açıklamasını yaptığı 10 Mart sonrası hane halkı alışveriş davranışlarında belirgin değişimler gözlendi.

KOBİ'ler batarsa, ekonomiler batar

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı İsmail Tatlıoğlu; Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler'in (KOBİ) desteklenmesi gerektiğini söyledi. Koronavirüs salgını geçene kadar KOBİ'lerin özel kalkınma programına dahil edilmesini isteyen Tatlıoğlu "Ekonomimizin bel kemiğini KOBİ'ler oluşturuyor. Bu süreci zararsız atlatmaları için gereken destek sağlanmalı" dedi.

Pazarda seçmece krizi

Koronavirüse karşı önlemler her geçen gün artıyor. Önceki gün de pazar, manav ve marketlerde sebze ve meyvelerin seçilerek alınmaması başta olmak üzere birçok tedbir açıklandı. Biz de yasağın ilk günü alışverişe çıktık. Pazarda da markette de seçerek alışveriş sürüyor. Pazar esnafı “Burası pazar, seçmeden olmaz. Yapma desem vatandaş döner gider” diyor.

Turizm dünya çapında etkilendi

Dünya Turizm Forumu Enstitüsü (World Tourism Forum Institute) Başkanı Bulut Bağcı, küresel turizm pazarının yıllık 1.7 trilyon dolar olduğunu belirterek, koronavirüs nedeniyle bu yıl 1 trilyon dolarlık kayıp beklediklerini ve sektörde 50 milyon çalışanın işini kaybetmekle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Türkiye’de 100 AVM kapandı

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, koronavirüs nedeniyle Türkiye’de yaklaşık 100 AVM'nin kapanma kararı aldığını açıkladı.

Pegasus Hava Yolları 65 yaş üstü yolcuların bilet iade ve değişimini ücretsiz yapacak

Pegasus Hava Yolları, koronavirüs önlemleri kapsamında 65 yaş üstü vatandaşlar için alınan sokağa çıkma yasağı nedeniyle, yolcularının biletlerini iade ve değişimini ücretsiz yapacağını duyurdu.

Çek affı hazır

Koronavirüs salgını daha önce başlatılan çalışmaların hızlandırılmasına neden oldu.

Yıkanabilir maske üretmeye başladı

Türkiye’de de etkili olan koronavirüs salgını nedeniyle en çok ihtiyaç duyulan ürünlerden maskeye ilgi her geçen gün artıyor.

Dolar alev aldı!

Korona virüsü 21. yüzyılın en büyük ekonomik krizlerinden birine yol açarken piyasalar ekonomik yardım paketlerinin etkilerini izliyor. Dolar/TL haftaya 6.58 seviyesinde başladı.

Asya borsaları Japonya hariç geriledi

Asya borsalarında satış ağırlıklı bir seyir izlenirken, Japonya'da Nikkei 225 endeksi pozitif ayrıştı.

Ukrayna'dan gelen şoförler öğrenci yurduna yerleştirildi

Ukrayna'dan Ro-Ro kuru yük gemisiyle Sakarya'ya gelen TIR şoförleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yurda yerleştirildi.

Koşulsuz öteleme ödemesiz yapılandırma

Dünyayı etkisi altına koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini azaltmak için ardı ardına adımlar geliyor.

Almanya, 750 milyar euroluk virüs yardım paketini onayladı

Almanya Bakanlar Kurulu, yeni tip koronavirüs salgınının bireyler ve şirketler üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olmak için 750 milyar euroluk bir yardım paketini onayladı.

Bilim Kurulu bankaları uyardı: İçeriye banko sayısı kadar müşteri alın

Bilim Kurulu’nun, koronavirüs tedbirleri bankaları da kapsadı.

80 ülke IMF'den korona yardımı istedi

IMF Başkanı Kristalina Georgieva korona virüs nedeniyle yaklaşık 80 ülkenin kendilerinden yardım talebinde bulunduğunu açıkladı.

Atilla Yeşilada'dan ekonomide korona virüs reçetesi

Ekonomist Atilla Yeşilada, korona virüsün ekonomiyi daha fazla sıkıntıya sokmaması için Merkez Bankası'nın para basıp halka dağıtması gerektiğini savundu.

Lübnan ekonomik tedbirler aldı

Lübnan'da koronavirüsle mücadele kapsamında ekonomik tedbirler alındı.

ABD'de imalat sanayi PMI Kovid-19 etkisiyle martta düştü

Ülkede imalat sanayi PMI, martta bir önceki aya göre 1.5 puan azalarak 49.2 puana geriledi.

Vergi süreçlerinde mücbir sebepten faydalanacak mükelleflere ilişkin düzenleme

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından ve bu kapsamda alınan tedbirlerden doğrudan etkilenen mükelleflerin mücbir sebep hükümlerinden faydalandırılmasına ilişkin düzenleme yapıldı.

Nakliyecilerden “tedarik zinciri” uyarısı

Uluslararası Nakliyeciler Derneği, koronavirüs nedeniyle Avrupa ülkeleri ile Türkiye arasında taşımacılık yapan TIR şoförlerinin vizelerinin uzatılmaması halinde tedarik zincirinin kopacağını açıkladı.

Avrupa borsaları güne hızlı yükselişle başladı

Avrupa borsaları güne alış ağırlıklı başladı. Açılışın ardından Stoxx Europe 600 gösterge endeksi yüzde 2,2 kazançla 311 puanda, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 2,3 artışla 9.920 puanda seyrediyor.

Maske üreticisine 6 milyon lira destek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip koronavirüs salgınına karşı KOBİ’lere kalkan olacak 3’lü koruma paketini açıkladı.

DHMİ Genel Müdürü Keskin'den corona virüs önlemlerine ilişkin açıklama

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Hüseyin Keskin, koronavirüs salgınına ilişkin olarak havaalanlarında sosyal mesafenin uygulandığını söyledi.

Çin'de işten çıkarmalar başladı

Çin'de salgından sonra fabrikalar açıldı, ancak iptal siparişler nedeniyle işten çıkarmalar başladı.

Stokçulara MASAK takibi

Koronavirüsü nedeniyle stokçuluk ve karaborsacılık kapsamında 2 bin 547 firmanın hesapları incelendi.

‘Hedeflerimiz için hız kesmiyoruz’

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye Varlık Fonu (TVF) ile Çin İhracat ve Kredi Sigortası Kurumu’nun (Sinosure) imzaladığı mutabakat belgesiyle ilgili olarak Twitter’dan değerlendirme yaptı. Albayrak, “COVID-19‘a rağmen hedeflerimiz için hız kesmiyoruz. Sinosure, TVF’nin cari açığı azaltacak projelerine 5 milyar dolar sigorta desteği sağlayacak, Çinli firmalarla köprü olacak” dedi.

İngiltere'den serbest meslek sahiplerine destek

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak serbest meslek sahiplerine üç ay boyunca ayda 2 bin 500 sterline kadar maaş desteği verilmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.

Bakan Pekcan: Ciddi önlemler aldık

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "Bakanlığımız ve diğer bakanlıklar ülkemizde virüs görülmeden önce ciddi önlemler aldı" dedi.

KİPTAŞ ödemeleri erteledi

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt "Ödeme güçlüğü yaşayabilecek vatandaşlarımız için bir adım daha atıyoruz. Taksitleri ikişer ay öteliyor, ara ödemeyi ise taksitlendiriyoruz" dedi.

Bu haftanın kazandıranı belli oldu

Koronavirüs salgının etkileri piyasalarda görülürken bu hafta borsa ve altın kazandırdı, dolar kaybettirdi.

Pegasus tüm uçuşlarını iptal etti

Pegasus Hava Yolları koronavirüs salgını nedeniyle yurt içi seferlerini 30 Nisan'a kadar iptal etti.

Belediyelere, korona desteği

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs ile mücadele eden belediyelerin, borçlarına karşılık vergi geliri tahsilatından ayrılacak paylardan 3 ay kesintisi yapılmayacak.

TÜSİAD sokağa çıkma yasağı istiyor!

TÜSİAD doğrudan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a mektup yazarak korona virüsü salgınına karşı daha sıkı tedbirler alınmasını isterken, diğer yandan ise TÜSİAD yönetiminin sıkı ve ulusal çapta bir sokağa çıkış yasağının uygulanmasını tartıştığı öğrenildi.

Kola, puro ve sigarilloda ÖTV yükseldi

Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile kolalı içeceklerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranı yüzde 25'ten yüzde 35'e çıkarıldı. Sigaranın ÖTV oranı değişmedi, puro ve sigarillonun ÖTV oranı ise yüzde 80'e çıktı.

Bankalar vatandaşı mağdur ediyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı ekonomi paketi kapsamında kredi borçlarını ertelemek üzere bankalara başvuran vatandaşlar mağdur edildiklerini ifade etti. Bankaların erteleme için vatandaştan fahiş miktarda ek ücret talep ettiği belirtildi.

Korona virüs süt sektörünü de vurdu

Dünya gazetesi yazarı Ali Ekber Yıldırım, korona virüs salgının süt sektörünü de vurduğunu dile getirdi. 65 yaş üzeri vatandaşlar için getirilen sokağa çıkma yasağıyla birlikte üreticinin ineklerini sağamadığını ya da satış merkezlerine getiremediklerini ifade etti.

Yaşlıların evlerine ‘Getir’ecek

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın İstanbul’daki ihtiyaç sahibi 65 yaş üstü 50 bin kişinin evine Getir’le ulaşacaklarını açıklamasının ardından Getir’in kurucusu Nazım Salur’la konuştuk.

Sanal gez online al

Koronavirüsle mücadelede evde kalmaya devam... Bu süreçte ev satacak ya da kiralayacaklar için riski en aza indirecek çözümler ortaya çıktı. Evler sanal ortamda geziliyor, alıcı için dron çekimleri yapılıyor. Görüntülü konuşma ile sorular cevaplanırken, pazarlık da yapılıyor. Alım-satımda tapu başvuruları online tamamlanırken, sadece ıslak imza için evden çıkılıyor. Kiralamada ise evden çıkmaya gerek kalmıyor.

Tatilde ‘her şey’ değişecek

Koronavirüs turizm sektörünü bir hayli etkiledi. Sürecin sona ermesinin ardından tüketicilerin kalabalık ortamlardan ve açık büfeden uzak durabileceği, ‘her şey dahil’ sisteme ilginin azalabileceği ifade edildi.

Mahfi Eğilmez'den hükümete açık mektup: 'Hemen bugün'

Eski Hazine Müsteşarı ekonomist Mahfi Eğilmez’den hükûmete açık bir mektup kaleme aldı. Eğilmez, yeni tip korona virüs salgınıyla mücadele edilen bu günlerde iki konuda acil düzenleme yapılması gerektiğini belirtti.

AB, Kovid-19'a karşı ekonomi teşvik paketi hazırlıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ekonomik etkilerine karşı yeni teşvik paketi hazırlanacağını duyurdu.

Tarım işçilerine korona virüs tedbiri

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarımsal üretimin aksatılmadan yürütülmesi ve gıda arz güvenliğinin sağlanmasında önemli bir görev üstlenen mevsimlik tarım işçilerinin, korona virüs (Kovid-19) nedeniyle hijyen ve koruyucu malzemelere erişimi ile nakil ve barınma koşullarının iyileştirilmesi için harekete geçti.

Toyota: Bir yıl araç satmasak dahi kimse işten çıkarılmayacak

Toyota Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, bir yıl araç satışı yapmasalar dahi çalışanların maaşının ödeneceğini ve kimseyi işten çıkartmayacaklarını söyledi.

Dolar'da virüs ateşi!

Doların seyrini korona virüs salgını belirlemeye devam ediyor. Geçen haftayı 6.45'ten kapatan dolar yeni haftaya 6.4754'ten başladı. Dolar şu sıralar ise 6.50 seviyesinden işlem görüyor.

Sigortada koronavirüs destekleri

Sigortacılar, koronavirüs salgınına yönelik önlemlerini açıkladı. Prim ödemelerinde yaşanacak gecikmeler nedeniyle poliçeler hemen iptal edilmeyecek, sigortalılara ilave bir ay süre tanınacak. Trafik sigortasını yaptıramayanlara nisan sonuna kadar ilave prim uygulanmayacak, hasarsızlık indirimleri olumsuz etkilenmeyecek. Sigortacılar, sosyal sorumluluk taşıdıklarını belirterek, her senaryoya hazırlıklı olduklarını ve hızlı tepki verdiklerini söylüyor. Tüketicileri bilinçlendirmek ve risk gerçekleşmeden önlemleri almak konusunda her adımı attıklarını kaydeden sigortacılar, “Bu süreçte sigortalıların teminatları devam edecek. Prim ödemelerinde esneklik, hasar ödemelerinde gereken hassasiyet sağlanacak” diyor. İşte, sigortacıların gözünden koronavirüs salgını.

Toyota fabrikalarını 20 Nisan'a kadar kapattı

Toyota'nın Avrupa'daki çoğu fabrikası en erken 20 Nisan'a kadar kapalı kalacak.

Asya hisseleri Corona virüs sebebiyle geriledi

Asya hisse senetleri, haftasonu gelişmelerinin salgının kontrol altına alınmasının zaman alacağını göstermesi ile geriledi

Tofaş tıbbi ekipman üretimine başladı

Tofaş'ın korona virüs salgını ile mücadele için gerekli ekipmanların üretimi için harekete geçtiği duyuruldu.

Pınar Deniz'in ailesi karantinaya alınmıştı! Yeni bir iddia ortaya atıldı

Oyuncu Pınar Deniz hastaneden gözyaşı içinde videolar paylaşmış ve anneannesinin korona virüs şüphesi nedeniyle hastaneye kaldırıldığını açıklamıştı. Deniz'in anneannesi iddialara göre vefat etti.

Turizm cennetinde ’virüs’ sessizliği

Antalya’da, her gün on binlerce turisti ağırlayan Türkiye’nin önemli turizm destinasyonu Belek Turizm Merkezi’ndeki ultra lüks oteller, doğal güzelliğiyle bilinen sahiller, dünyayı saran koronavirüs salgını nedeniyle sessizliğe büründü.

Harcamalara virüs ayarı

Koronavirüs, Türkiye’nin harcama alışkanlıklarına da damga vurdu.

Bir dev daha üretime ara verdi

Korona virüsü sebebiyle üretime ara veren şirketlere bir yenisi daha eklendi. Türkiye'nin en büyük seramik karo üreticisi Kaleseramik A.Ş. korona virüsü nedeniyle 15 Nisan'a kadar üretimi durdurdu.

Dolar'ın yükselişi durmuyor!

Dolar artan korona virüs salgını endişeleriyle dünyada olduğu gibi Türkiye'de de güçlenmeye devam ediyor. Dolar/TL yeni güne 6.70'in üzerinde başladı

Maliye’den ihracatçılara büyük kolaylık

Gelir İdaresi Başkanlığı, koronavirüs kaynaklı mücbir sebep nedeniyle ihraç kayıtlı teslimlere ilişkin ihracat sürelerinin uzatılmasını kararlaştırdı.

Elektrik ve doğalgaz faturalarında 'korona' dönemi

Dünya üzerinde birçok ülke ekonomisini olumsuz etkileyen korona virüs salgını nedeniyle Türkiye’de elektrik ve doğalgaz faturaları iki yıllık ortalama tüketim değerlerine göre faturalandırılacak.

Bakan Varank açıkladı! Günlük 25 milyon maske üretilebilir

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin maske üretmede büyük potansiyelinin olduğunu ve günlük 25 milyon maske üretilebilecek kumaş imalatının bulunduğunu söyledi.

Kiralara ne kadar zam olacak?

2018 yılından beri kira artışı 12 aylık TÜFE ortalamaları üzerinden hesaplanıyor. TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerine göre 12 aylık TÜFE ortalaması yüzde 13,33 oldu.

Otoyolda çay hasadı kuyruğu

Koronavirüs salgını vakasının en çok görüldüğü İstanbul başta olmak üzere batıdaki illerden yola çıkan Karadenizliler, memleketlerine dönmeyi sürdürüyor.

Mevsimlik tarım işçilerine özel önlem talebi

Türkiye son günlerde kritik süreçlerden geçiyor. Turizmden ihracata kadar birçok sektör koronavirüs salgınını derinden hissediyor. Bu süreçte en dikkat edilmesi gereken sektör ise tarım.

‘Yeni adımlar atmak gerekiyor’

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski, krizle mücadelenin, tüm ülkelerde bir süreç yönetimini ve pek çok alanda etkili adımların hayata geçirilmesini gerektirdiğini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı firmaların kar dağıtımlarını sınırladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, firmaların kar dağıtımlarını 2019 karının yüzde 25'i ile sınırladı.

Ford Otosan üretimi Avrupa'ya paralel yapacak

Ford Otosan, üretime verdiği arayı, Ford Avrupa'nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılımına paralel olarak aldığı kararlar doğrultusunda devam ettirme kararı aldı.

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği'nde süre uzatımı

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği'nin geçici 1'inci, 2'nci ve 4'üncü maddeleri dışındaki maddelerinin yürürlüğe girişi 1 Temmuz 2020 tarihine uzatıldı.

IMF'den korona virüs açıklaması: Benzeri görülmemiş bir ekonomik krize neden oldu

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının tüm dünyada "2008 küresel mali krizinden çok daha kötü ve benzeri görülmemiş" ekonomik krize yol açtığını ifade etti.

Korkut Boratav: Para basılması enflasyona neden olmaz

Korona virüsünün ekonomiye etkilerini azaltmak için sağlık sistemine ve emekçilere bütçe ayrılması gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Korkut Boratav, para basılması durumunda talep düştüğü için enflasyon olmayacağını ifade etti.

Ürünü tarlada bırakmayacağız

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, koronavirüs salgınına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Korona tişörtleri

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle mücadele sürüyor.

‘Kısa çalışmaya başvur istihdamını koru’

Koronavirüsün etkisini arttırmasıyla hükümet de sıkı tedbirleri devreye aldı. İstihdamın korunması için kısa çalışma ödeneği başlatıldı. 29 sivil toplum kuruluşu ve sendika ortak açıklama yaparak işletmelere kısa çalışma ödeneğinden faydalanma çağrısında bulundu.

THY'den önemli açıklama: Twitter'dan duyuruldu... Devam edilecek

KORONAVİRÜS nedeniyle seferlerini durduran Türk Hava Yolları, yurt dışında bulunan vatandaşların Türkiye’ye getirilmesi için tahliye seferlerine devam edileceğini açıkladı.

Enerji şirketlerinden corona virüse karşı saat düzenlemesi

Türkiye’yi de etkisi altına alan yeni tip Koronavirüse karşı Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı’nın talimatlarını hızla devreye alan şirketler çalışma saatlerini değiştirdi.

Otomotiv geri viteste

Koronavirüs otomotiv sektörünün her alanında etkisini arttırmaya devam ediyor. Sıfır otomobil satışları Türkiye’de de gerilerken, ikinci elde düşen talebe paralel olarak fiyatlar yüzde 5 azaldı. Özellikle Avrupa ülkelerinde virüsün sert etkisiyle otomotiv ihracatında da mart ayında yüzde 28.5’lik gerileme yaşandı.

Siber riskler artıyor

Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Levent Sönmez, koronavirüsün siber güvenlik risklerini gündeme getirdiğini belirterek, özellikle son bir haftada, içeriğinde koronavirus, kovid-19 gibi kelimelerin geçtiği zararlı içerikler barındırabilen web sitesi adı ve adreslerinde ciddi bir artış yaşandığını söyledi.

Toplum sağlığı için önlemlere dikkat çekildi

Corona (Covid-19) salgını ile mücadelede kişisel koruyucu donanımların önemi bir kez daha anlaşıldı.

Türkiye büyümesini sürdürecek

Fitch Ratings Direktörü Douglas Winslow, “Evlerde kalma sürecinin sonunda ekonomik aktivitelerin normalleşmesiyle, üçüncü çeyrekte daha yatay bir büyümenin ardından, dördüncü çeyrekte iyileşmenin görülmesini öngörüyoruz” dedi.

Rekabet Kurumu başvuruları e-Devlet kapısı üzerinden alınıyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında alınan korunma ve kontrol önlemleri çerçevesinde, Rekabet Kurumuna yapılacak tüm başvuru, dilekçe ve bilgi, belge sunumu işlemleri e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabiliyor.

AB'ye Kovid-19'la mücadelede ortak mobil uygulama çağrısı

Avrupa Veri Koruma Denetçisi Wojciech Wiewiorowski, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı ortak mobil uygulama oluşturması gerektiğini bildirdi.

İtalya'da işletmelere 400 milyar avro destek

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte "Küçük, orta ve büyük İtalyan işletmeler için 400 milyar avroluk acil likidite kaynak veriyoruz. Bunun 200'ü iç piyasaya yönelik, 200'ü ise ihracata yönelik olacak. Bu önemli bir ateşleyici güç. Ben daha öncesinde böyle bir müdahale hatırlamıyorum" dedi.

Bir ürüne daha korona yasağı!

Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı tebliğe göre kilosu 20 liraya kadar yükselen limonun ihracatı ön izne bağlandı. Söz konusu karar Resmi Gazete’de yayınlandı.

‘Kredileri öteledik, taksitleri erteledik’

Koronavirüs salgını kapsamında bireysel ve ticari müşterilerinin kredi ve kredi kartı taksitlerini ertelediklerini ifade eden VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, hiçbir şekilde sektör ayrımı yapmadan, ihtiyacı olan tüm işletmelere destek olmaya çalıştıklarını kaydeden Üstünsalih, istihdamın devamlılığının, odak noktalarından biri olduğunu vurguladı.

Korona piyasayı kilitledi: Nakit akışı durma noktasında!

Korona virüsü nedeniyle çeklerin ibraz sürelerinin mayıs ayına kadar ertelenmesi ile birlikte, piyasada nakit akışı durma noktasına geldi. Karar sonrası parası olanlar da çeklerini ödememeye başladı.

IATA: 25 milyon kişinin işi risk altında

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının hava yolu seyahatini olumsuz etkilemesi nedeniyle havacılık ve ilgili sektörlerde dünya genelinde 25 milyon kişinin işinin risk altında olduğunu bildirdi.

Rekabet Kurumu başvuruları e-Devlet üzerinden

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan korunma ve kontrol önlemleri çerçevesinde, Rekabet Kurumu’na yapılacak tüm başvuru, dilekçe ve bilgi, belge sunumu işlemleri e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabiliyor.

Vergi ertelemesine ‘kod’ kolaylığı

Hazine ve Maliye Bakanlığı koronavirüs için getirilen vergi ertelemesi uygulamasında şirketlerin yaşadığı NACE kodu karışıklığını çözmek için bir iç genelge yayımladı.

Emeklilere kötü haber: 10 yıl boyunca zam gelmeyebilir!

Korona virüs salgını nedeniyle en düşük maaşı 1.500 liraya çıkarılan emeklilerin artışı Hazine yardımından düşüleceği için bu ve benzeri emekliler yıllar boyu zamlardan yararlanamayacağı iddia edildi.

Mesajı alan maske için eczaneye!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında PTT üzerinden 20 ila 65 yaş arası bireylere her hafta 5 maske dağıtılacağı duyurulmuştu. Ücretsiz maskelerin dağıtımı ile ilgili yeni bir adım atıldı.

İhracatçı firmalara mağduriyet önlemi

Ticaret Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle geri gönderilen ihraç ürünlerinden dolayı firmaların mağduriyet yaşamaması için harekete geçti. Bakanlık, geri gelen eşyanın bekletilmeden kontroller yapılarak serbest dolaşıma sokulmasını istedi.

Bankalara teşekkür ve desteğe devam mesajı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, banka genel müdürlerine bir mektup göndererek, koronavirüs sürecinde bankaların yaptığa çalışmalar için teşekkür etti ve desteğe devam mesajı verdi.

‘Ekmekte sıkıntı yok’

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, koronavirüs salgını nedeniyle 31 ilde uygulanan sokağa çıkma yasağı süresince vatandaşların ekmek konusunda tedirgin olmasını gerektirecek en ufak bir sebebin olmadığını söyledi.

24 saatte 950 bin ekmek üretiyorlar

İki günlük sokağa çıkma yasağında birçok vatandaş, geç saatlerde market ve fırınlara akın etti. Oysa fırınlar tam kapasite olarak çalışmaya devam ediyor.

Evde tıraş pahalıya patladı

Dünyanın şu anda en önemli konusu koronavirüs.

SPK'dan önemli swap duyurusu

Sermaye Piyasası Kurulu, BDDK'nın almış olduğu swap işlemlerine ilişkin kararların aynısını uygulama kararı aldı.

Rus ekonomisi yüzde 5 küçülebilir

Rusya Sayıştay Başkanı Aleksey Kudrin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ülkedeki işsiz sayısının 2,5 milyondan 8 milyona yükselebileceğini belirterek, “Kovid-19’a yönelik önlemlerin süresi uzatılırsa ülke ekonomisi yüzde 5 küçülebilir.” dedi.

Üreticiye virüs kalkanı

Üreticilerin koronavirüs nedeniyle mağdur edilmemesi, ekim ve hasat dönemlerini sorunsuz geçirmeleri için art arda alınan önlemlere yenileri ekleniyor. Bunlar içerisinde en önemli iki başlıkla ilgili çalışmalar, Maliye ve Tarım bakanlıklarında yürütülüyor.

Avrupa'da Kovid-19'a karşı yeşil yatırım çağrısı

Avrupa'da siyasetçiler, şirket yöneticileri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ardından sürdürülebilir ve çevre dostu yatırım programı uygulanması çağrısında bulundu.

IMF'den, Kovid-19'un küresel piyasalara etkisine ilişkin rapor

IMF, Küresel Finansal İstikrar Raporu'nun Nisan 2020 sayısını, "Küresel Finansal İstikrar Görünümü: Kovid-19 Zamanında Piyasalar" başlığıyla yayımladı.

Havayolu şirketlerinin yolcu gelirleri büyük oranda azalabilir

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hava yolu şirketlerinin gelirlerinin bu yıl 314 milyar dolar azalabileceğini duyurdu.

ABD, havayolu şirketlerine yardım edecek

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin "Gerekli anlaşmaları sonuçlandırmak ve ödemeleri mümkün olduğunca çabuk yapmak için hava yolu şirketleriyle birlikte çalışmayı umuyoruz" dedi.

Doğalgaz ve elektrik faturalarında şok! Hiç kullanmasanız bile 2 katı gelebilir

Gazeteci Cem Seymen, geçen aylara göre yarı yarıya elektrik ve doğalgaz kullanmasına rağmen faturaların 2 kat daha fazla geldiğini söyledi. Onlarca vatandaş Seymen'in tweetinin altına aynı sorundan muzdarip olduklarını yazdı.

IMF: 2020'de Türkiye ekonomisi yüzde 5 küçülecek

Uluslararası Para Fonu, Türkiye'nin yüzde 3 olan büyüme beklentisini yüzde 5 daralma olarak revize etti. IMF, koronavirüs salgınının olumsuz etkileri nedeniyle ocak ayında yüzde 3,3 olarak öngördüğü küresel büyüme tahminini yüzde 3 daralma olarak değiştirdi.

Ekonomist Şevket Apuhan'dan çarpıcı açıklamalar

Ekonomist Şevket Apuhan gündeme ilişkin Yeniçağ'a önemli açıklamalarda bulundu.

İhracata sanal fuar desteği

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, koronavirüs salgınının etkilerini değerlendirmek üzere sektörlerle sanal toplantılara başladı.

Dolar 6.90 sınırını aştı

Korona virüs salgınıyla birlikte durdurulamayan bir yükselişe geçen dolar güne 6,92 TL'den başlarken, Euro ise 7,52 TL'den işlem görüyor.

Çin ekonomisi daraldı

Çin ekonomisi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle ilk çeyrekte yüzde 6,8 daraldı.

Halkbank'ın destek paketi Kovid-19 sürecinde esnafın yüzünü güldürüyor

Koronavirüs salgınının küçük ve orta işletmelere etkilerini azaltıp, ülke ekonomisine can suyu vermeyi amaçlayan Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında Halkbank tarafından hayata geçirilen destek paketleri esnafın hem yüzünü güldürdü, hem üretimin sürmesini sağladı.

Meyve-sebzeye virüs kalkanı

Yıldız Teknopark’ta geliştirilen yenilebilir antiviral ürün ile meyve ve sebzeler daha güvenli hale gelecek. Yaş meyve sebze işleme tesislerinde, durulama suyuna eklenecek bu sıvı ile pratik bir şekilde meyve ve sebzelere antiviral özellik kazanacak.

Koronalı bölge için anlık bildirim

Sağlık Bakanlığı, COVID-19 salgınıyla mücadelede ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasını tamamen devreye soktu.

KOSGEB'den Kovid-19'a karşı üretim yapacak sektörlere 6 milyon lira destek

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Cevahir Uzkurt, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde üretim yapacak sektörlere destek sağlayacaklarını belirterek, "Bu dönemde ihtiyaç duyulan maske, koruyucu gözlük, elbise, dezenfektan ve temizlik ürünlerin yerli üretimine 6 milyon liraya kadar destek sağlıyoruz." dedi.

Otomotiv üretiminde çarklar yeniden dönmeye başlıyor

Türk otomotiv üreticilerinin büyük kısmının gerekli tedbirleri alarak nisan ayında üretim faaliyetlerine tekrar başlayacağını duyurması, otomotiv sanayisinde çarkların yeniden dönmeye başlayacağına işaret etti.

AVM'ler için dikkat çeken çağrı: "Ciro üzerinden kiraya geçilmezse birçok mağaza kapanabilir"

BMD Başkanı Sinan Öncel, AVM’lerin aldıkları kiraların mevcut halde cirolarının yüzde 30 ila 20’sini oluşturduğunu belirterek, AVM’lerin yeni dönemde artık ciro üzerinde kira almaya geçmesi gerektiğini söyledi. Öncel, bu yapılmazsa pek çok mağaza kapanabilir uyarısında bulundu.

Ekonomide kritik hafta: Piyasalar bu kararı bekliyor!

Yeni haftada piyasanın takip edeceği en önemli veri Merkez Bankası'nın faiz kararı olacak. Mart ayında yaptığı 100 baz puanlık indirim ile iki yıl sonra politika faizini tekrar tek haneye düşüren Merkez Bankası'nın, bu hafta da faiz indirimine gitmesi bekleniyor. Merkez kararını çarşamba günü 14.00'da açıklayacak.

Türkiye'de korona virüs sonrası harcamalarda düşüş

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV), korona virüs sonrası Türk ekonomisinin durumu hakkında önemli bir çalışmaya imza attı. TEPAV verilerine göre korona virüs sonrası harcamalarda önemli oranda düşüş mevcut.

Bunlar da BOREL fırsatçısı

Koronavirüs salgınının ilk günlerinde ortaya çıkan maske ve dezenfektan fırsatçıları şimdi de Enerji Bakanlığı’nın ürettiği yerli dezenfektanı fırsata çevirmek istedi.

Kısa Çalışma Ödeneği'ne başvuru sayılarını açıkladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kısa Çalışma Ödeneği hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, “3 milyonu aşkın sigortalımız için 270 bine yakın firmamız Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvurdu.” dedi.

Asya borsaları karışık seyretti

Asya borsalarında, haftanın ilk işlem gününde karışık bir seyir izlendi.

Sigortada koronavirüs destekleri

Koronavirüs önlemleri kapsamında trafik, kasko, konut ve işyeri sigortalarında yüzde 25’e varan oranlarda indirim uygulayan sigorta şirketleri, taksit ödeme sayılarını da 12 aya kadar uzattı. Salgın döneminde primini ödeyemeyen vatandaşın poliçeleri de iptal edilmiyor.

AVM'lerde dükkan kalmayacak: Kiralar cirodan ödenmezse bütün mağazalar kapanır!

Tescilli Markalar Derneği (TMd) Yönetim Kurulu başkanı İzzet Stamati, korona virüs salgını nedeniyle AVM'lerin kapanmasıyla ilgi olarak "mağaza kiraların işe dönüşten sonra 3 ile 6 ay mutlaka kirasız dönem geçirmemiz ve daha sonrası makul seviyede ciro üzerinden kira ödenmesi konusunda AVM yatırımcıları ile mutabakat yapmak zorundayız" dedi.

Almanlar çıldırdı! Virüsün faturasını Çin'e kestiler

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınının ardından olumsuz olarak etkilenen Almanya salgının faturasını Çin’e kesti. Alman yetkililer, salgınının zararını tek tek hesapladı.

Havada büyük zarar: Tam yüzde 70 düştü

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) iç hatlar yolcu trafiğinin küresel olarak yüzde 70 düştüğünü ve kkrona virüsün ekonomik zararı nedeniyle sektördeki iyileşmenin en altı ay süreceğini belirtti.

Elektrik ve Doğalgaz faturaları neden yüksek geldi? Zorunlu bağış mı alınıyor?

Bu ayki faturaları yüksek gelen vatandaşlar, korona virüs salgını için zorunlu bağış alınıp, alınmadığını sorguluyor. İşte yanıtı...

1000'er liralık destekten kimler faydalanabiliyor?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyacı olan ailelere verilecek nakdi yardıma başvurular başladı. Peki, kimler başvuru yapabilecek? İşte detaylar...

Korona virüs, Coca Cola satışlarını düşürdü

Korona virüs salgını nedeniyle Coca Colanın Nisan ayı satışlarında düşüş yaşandığı kaydedildi.

Petrol artık sudan ucuz

ABD ham petrolü düşen talep ve artan üretime bağlı olarak tarihin en büyük düşüşünü yaşayarak eksi 37.6 doları gördü ve sudan ucuz hale geldi. Bu düşüşte petrolü depolayacak yer olmaması ve tüketimdeki düşüş ana etken oldu. Uzmanlara göre eğer önümüzdeki dönemde ekonomik aktivite toparlanmazsa eksi fiyatlar daha da aşağı gidecek. Düşük fiyatlar uzun dönemde akaryakıta ve doğalgaza indirim olarak yansıyacak ancak çok sayıda ülkenin de ekonomisi daralacak.

Özel kumaştan günde 75 bin maske üretiyor

Ayaydın-Miroglio Grubu koronavirüs salgını döneminde ek yatırım yaparak 3 katlı cerrahi maske üretimine geçti. Günde 75 bin maske üreten grup, nisan sonunda kapasitesini 2 katına çıkaracak. Günde 75 bin maske üreten grup bu kapasitesini 150 bine çıkarmayı hedefliyor.

Faiz kararı sonrası dolarda son durum!

Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası dolar 7 TL'ye dayandı.

25 milyon dolar çaldı, onu fark edince iade etti

Çin'de faaliyet gösteren Lendf.me platformundan 25 milyon değerinde kripto para çalmayı başaran hacker, önemli bilgilerinin deşifre olmasının ardından çaldığı parayı iade etti.

Bloomberg: Kamu bankaları yükselişi frenlemek için dolar sattı

Bloomberg'de yer alan habere göre, Türkiye'deki kamu bankalarının dolardaki yükselişin önüne geçmek için dolar satışı gerçekleştirdiği iddia edildi.

Amazon'a fahiş fiyat davası

ABD'li e-ticaret devi Amazon hakkında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında temel ihtiyaç ürünlerinde aşırı fiyat artışından dolayı dava açıldı.

ABD'li bankalar 10 milyar dolar kazandı

ABD'li bankalar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkileriyle mücadele kapsamında küçük işletmelere sağlanan destek kredilerinin işlem ücretlerinden 10 milyar dolar kazandı.

Corona virüs sonrası gelişmiş ekonomilerin kemer sıkma riski var

Oxford Economics'in Küresel Başekonomisti Adam Slater "Küresel ekonominin bu yıl yüzde 3,6 seviyesinde daralmasını bekliyoruz. Fakat üçüncü ve dördüncü çeyreklerde küresel ekonominin güçlü bir şekilde yeniden büyümesini bekliyoruz. Eğer bunu bir harf şeklinde ifade edecek olursak V şeklinde bir küresel iyileşme bekliyoruz" dedi.

İşsizlik ödeneği banka hesaplarına yatırılacak

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, Mayıs ayı işsizlik ödeneğinin banka hesaplarına yatırılacağını açıkladı.

İşsizlik ödeneği için çok önemli uyarı: Mayıs ayında hesaplara yatacak!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, korona virüsle mücadele tedbirleri kapsamında işsizlik ödeneğinin bu ay da hak sahiplerinin banka hesabına yatırılacağını açıkladı. Ödenekten yararlananların IBAN numaraları 26 Nisan’a kadar bildirmeleri gerekiyor.

İşte salgında fiyatı en çok artan ve düşen ürünler

Korona salgını tüm dünyayı etkisi altına alırken e- ticaret ürünlerinde en çok fiyat artışı yaşanan ürünler belli oldu. BrandZone verilerine göre en çok fiyat artışı tuvalet kâğıdı, kahve makinesi, kâğıt havlu gibi ürünlerde olurken akılı telefon ve elektrik süpürgesi fiyatları ise düştü.

Korona virüs ona yaradı

Dünya ekonomisi korona virüs nedeniyle zor günler geçirirken, Singapur'un en zengin iş insanı Li Xiting artan solunum cihazı talebi nedeniyle bir milyar dolar daha zenginleştiği ortaya çıktı.

Doğa turizminin gözdesi İğneada'da koronavirüs tedbirleri sıkı tutuluyor

Trakya'nın turizm cenneti olarak adlandırılan Kırklareli'nin İğneada beldesinde, hava sıcaklıklarının yükselmesi ile ziyaretçi sayısının artacağı düşünülerek yeni tip koronavirüs salgını kapsamında önlemler artırıldı.

Çiftçilerin üretim mesaisine ramazan düzenlemesi

Türkiye'nin dört bir yanına ve dünyanın farklı bölgelerine yaş sebze ve meyve gönderen Antalya'daki çiftçiler, çalışma saatlerine ramazan ayına göre düzenleme yaptı.

Servis ücretleri geri alınabilecek mi?

Hukukçular, korona virüs salgını nedeniyle aileler tarafından ücreti verilen ancak hizmeti alınmayan kalemlerin, geri tahsil edilebileceğini açıkladı.

Wolkswagen Almanya'da üretime başladı

Dünyanın önemli otomobil markaları arasında yer alan Wolkswagen, Almanya'daki fabrikalarında üretimin başladığını duyurdu.

İnternet üzerinden alışveriş yapanlara uyarı

DPC Kişisel Veri Danışmanlığı Ceo’su Avukat Sefa Karcıoğlu, online alışverişte üyelik koşulları ve güvenli ödeme sistemleri ile ilgili, "Yüksek limitli kredi kartı kullanmayın, sanal kart tercih edin" diye uyardı.

Korona virüs salgınından sadece o 3 ülke kazançlı çıktı

Koronavirüs salgınında Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Kore'nin para birimlerinin değerinde artış gözlemlendi. 3 ülkenin salgınla hızlı başa çıkıp, mücadelede başarı elde etmeleri bu kazançta etkili oldu.

Amerikan ekonomisi korona virüs nedeniyle yüzde 4,8 daraldı

ABD ekonomisi, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,8 daralarak piyasa beklentisinin üzerinde bir küçülme gösterdi.

Kriz kâhini Nouriel Roubini’den korkutan korona tahmini

2008 krizinden iki yıl önce ABD’de ev kredilerinin geri ödemelerinde sorun olduğunu tespit ederek küresel ekonomik krizi tahmin eden isimlerden biri olarak tarihe geçen Prof. Dr. Nouriel Roubini, korona virüsü salgınıyla birlikte küresel ekonomide buhran yaşanacağı öngörüsünde bulundu.

ABD'li dev otomotiv şirketi zarar beklentisini açıkladı

Ford Motor Company, koronavirüs nedeniyle ikinci çeyrekte 5 milyar dolar zarar öngörüyor.

7 bin 500 liraya işçi bulamıyorlar

Karadeniz'de ekili olan çayların hasat zamanının gelmesine rağmen işçi sayısındaki azlığın, çay sahiplerini çaresizliğe sürüklediği aktarıldı. Tarla sahipleri, aylık 7 bin 500 lira maaş vermelerine rağmen kimsenin çay toplamaya gelmediğini söyledi.

Ev teslimi virüse takıldı

Korona etkisiyle şantiyelerde işler yavaşladı. Malzemeye erişim noktasında da sorun yaşayan firmalar kimi konut projelerinin öngörülen tarihte tamamlanamayacağını belirtiyor. Salgın dönemine özel ek süre isteyen firmalar korona sonrası yeni döneme de hazırlık yapıyor. Bundan sonra home ofislere, bahçeli ve balkonlu evlere talebin artacağı belirtiliyor.

Gıda ve kozmetik sınıfta kaldı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın koronavirüs fırsatçılarıyla ilgili “Sert adımlar atacağız” mesajının ardından gözler piyasadaki ürün denetimlerine çevrildi.

Turizmde hüzünlü tablo

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün en çok etkilediği sektörler arasında turizm de yer alıyor.

Bakan Varank'tan 'solunum cihazı' açıklaması

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, koronavirüs salgını sürecinde Türkiye’nin ulusal seferberlik başlatarak 2 hafta gibi kısa bir sürede kendi kaynaklarıyla solunum cihazı ürettiğini söyledi. Varank, "Bu çaba sayesinde ülkedeki hemen her yoğun bakım yatağına solunum cihazı tahsis edilebilecek" dedi.

İYİ Parti'den ekonomi raporu

İYİ Parti'nin korona virüse yol açtığı ekonomik sorunların çözümüne yönelik hazırladığı rapor, "Acil Önlemler", "Krizden Çıkış" ve "Büyüme ve Kalkınma Ekonomisine Geçiş" ana başlıklarından oluşuyor.

Virüsle mücadele için bağış kampanyası: Hedef 7.5 milyar Euro

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, corona virüsüyle mücadele kapsamında Bill ve Melinda Gates Vakfı'nın da desteklediği bir bağış kampanyası başlatacaklarını ve hedeflenen miktarın 7.5 milyar euro olduğunu söyledi.

Koronanın etkileri gün yüzüne çıkıyor: İstanbul, Ankara ve İzmir'de büyük düşüş

Chicago Üniversitesi’nden Ufuk Akçiğit ve Sabancı Üniversitesi'nden Yusuf Emre Akgündüz, Türkiye'nin kredi kartı alışveriş haritasını çıkardı. Haritada Marmara Bölgesi'ndeki düşüş dikkat çekti.

Altın yatırımcıları bu haberi okumadan geçmesin

Korona virüs salgını ile gram altın tüm zamanların rekorunu kırarken, Mayıs ayı itibariyle altında düşüşler yaşanacağı belirtildi.

Dolar haftaya kritik sınırın üstünde başladı

Türkiye'de enflasyon verisinin yakından izleneceği haftanın ilk gününde dolar/TL güne 7,02'den başladı. Küresel piyasaların genelinde de satıcılı bir gün başlangıcı yaşanıyor.

Yaşlı ve hasta bal üreticilerinin "kovan izni" sevinci

Muğla'da, 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan arıcılar, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca alınan kararla haftada iki gün kovanlarının bakımını yaparak bal hasadına hazırlanıyor.

Dolarda son durum

Korona virüs salgınıyla birlikte durdurulamayan bir yükselişe geçen dolar güne 7,05 TL'den başlarken, Euro ise 7,69 TL'den işlem görüyor.

GE Havacılık, çalışan sayısını azaltacak

General Electric (GE) Havacılık, yeni tip kotonavirüs (Kovid-19) salgını etkisiyle dünya genelindeki çalışan sayısını yüzde 25 azaltacağını duyurdu.

Küresel piyasalar yön arayışında

Küresel piyasalar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin haber akışı, yoğun veri gündemi ve açıklanan ilk çeyrek bilançolarının etkisiyle karışık bir seyir izliyor.

AVM'lerin açılmasını istemiyorlar

Korona virüs salgını nedeniyle kapılarını kapatan alışveriş merkezlerinin 11 Mayıs’tan itibaren kademeli şekilde açılacak olması, esnafların tepkisini çekti. Esnaf odaları başkanları yerel gazetelere yaptıkları açıklamalar ile AVM’lerin açılış tarihlerinin erken olduğunu savundu.

IMF'den korkutan kehanet: O listede Türkiye de var

Uluslararası Para Fonu(IMF) tarafından gerçekleştirilen hesaplamaya göre SGP-GSYH, bu yıl içlerinde Türkiye’nin de bulunduğu ve ABD’nin başını çektiği 148 ülkede yaklaşık 4,7 trilyon dolar azalacak.

Schengen vizesi almak isteyenler dikkat

Schengen vizesi almak isteyenlerin beklediği haber geldi. Almanya için Türkiye'de vize başvuruları için yetkili kuruluş olan iDATA, Koronavirüs salgını sonrası resmi online randevu rezervasyonu işlemlerine başlama kararı aldı.

Marketçiler: Korona bitene kadar yüzde 50 olsun

Türkiye'nin korona virüsü salgınıyla mücadelesi devam ediyor. 11 Mayıs itibarıyla bazı sınırlamalar yavaş yavaş gevşetilecek. AVM'ler berberler, kuaförler gerekli tedbirler alındıktan sonra faaliyetlerine devam edecek. Hal böyle olunca normalleşme adımıyla ilgili marketçilerden yeni bir açıklama geldi.

Berat Albayrak ve Avrupa Birliği ters düştü

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Türkiye'nin yüzde 5 büyüme hedefine Avrupa Birliği raporlarından karşılık geldi. AB, Türkiye ekonomisinin 2020 yılında yüzde 5,4 daralacağını açıkladı.

Korona fırsatını açıkladı: 1 dolara hava yolu şirketi sahibi olabilirsiniz

Mısırlı milyarder yatırımcı Naguib Sawiris, korona virüsü salgınının fırsatları da beraberinde getirdiğini söyledi. Sawiris, 1 dolara hava yolu şirketi sahibi olunabileceğini söyledi.

Kuyumcular stoku "annelere" ayırdı

Bu sene yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecine denk gelen Anneler Günü'nde en fazla talep gören sektörlerden biri de kuyumcular oldu. Salgın nedeniyle fiziksel mağazalarının çoğunu kapatan kuyumcular, işlerini internetten yürütüyor.

Olağanüstü yazın kuralları belli oldu

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yazın tatil beldelerinde uygulanacak kuralları açıkladı.

Korona sürecinde berber tarifesi yüzde 100 zamlandı

Korona virüs salgını nedeniyle yaklaşık 1,5 aydan bu yana kapalı olan berberlerin, kapılarını açması ile birlikte fiyatlara da ciddi oranda zam yaptıkları öğrenildi.

İnternet alışverişimize bakıp, yasaklı günlerde ne yaptığımızı çözdüler

Uluslararası Dijital Girişimcilik Derneği, nisan ayında, korona günlerinde internet üzerinden yapılan alışverişteki ilk 10 ürünü açıkladı.

Normalleşmenin adı bile yetti: 1 ayda yüzde 18 artış

Türkiye'deki kredi kartı harcamaları, bir önceki aya göre yüzde 18 arttı.

Rusya'da otomobil satışlarında tarihi düşüş

Rusya’da yeni hafif ticari araç satışları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle nisanda bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 72,4 azalarak tarihin en büyük düşüşünü yaşadı.

Afrika'da havacılığa destek

Afrika Birliği'ne (AfB) bağlı Afrika Kalkınma Bankası'nın (AfDB), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle zor durumda olan havacılık sektörüne 7,65 milyon dolar destekte bulunacağı bildirildi.

Bankalarda ‘acil’ korona tedbirleri: O işlemler erteleniyor!

Korona virüs salgını nedeniyle banka şubelerinde alınacak önlemler belirlendi. Buna göre banka şubesi içerisinde müşteri sayısını azaltmak için acil olmayan bazı işlemler ertelenecek.

Japonya'da ekonomik gözlemler 2002'den beri en düşük seviyesinde

Japonya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında ekonomik duyarlılığın 2002'den beri en düşük seviyeyi gördüğü bildirildi.

Küresel piyasalar negatif seyrediyor

Küresel piyasalar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili artan "ikinci dalga" endişeleri ve para politikalarında gevşeme konusunda sona yaklaşıldığına ilişkin sinyallerle negatif seyrediyor.

Kovid-19 makarnada ihracat artışına engel olmadı

Makarnada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında iç piyasa talebine öncelik verilmesine rağmen, yılın ilk çeyreğinde, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 12,23'lük ihracat artışı kaydedildi.

10 bin ton için kapılar açıldı: Limon hiç bu kadar tatlı olmamıştı!

Ticaret Bakanlığının, 7 Nisan'da Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğiyle ihracatı 31 Ağustos'a kadar Tarım ve Orman Bakanlığının ön iznine bağlanan limonda, dün açıklanan "10 bin ton dış satım yapılabileceği" müjdesi sektör temsilcilerini sevindirdi.

ABD'de sanayi üretimi nisanda rekor seviyede düştü

ABD'de sanayi üretimi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle, nisanda aylık yüzde 11,2 azalarak rekor seviyede düşüş kaydetti.

Anket sonuçları açıklandı: Ruslardan tatil sorusuna yanıt

Rusya'da gerçekleştirilen bir araştırmada, yurt dışında tatil yapmak isteyen Rusların oranı ortaya konuldu.

Hububat ve bakliyata Afrika ilgisi

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) rağmen ihracat rakamlarını yükselten hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörünün en çok artış kaydettiği coğrafya Afrika ülkeleri oldu.

'Sağlığa zararlı' deniliyordu: Gıda tüketiminde salgın sonrası dönem

Korona virüs salgının ardından gıda tüketim alışkanlıkları da değişmeye başladı. Salgın öncesinde zararlı olarak nitelendirilen ambalajlı gıdalara ilginin arttığı öğrenildi.

Otelciler, o uygulamanın kalkmasını istemiyor

Korona virüs salgını nedeniyle olağanüstü bir yaz geçiren otelciler, kaldırılması gündemde olan 'her şey dahil' uygulamasının, müşteri taleplerine göre şekilleneceğini belirtti.

Kamu Bilişim Dijital Zirvesi 20 Mayıs'ta yapılacak

Kamu Bilişim Derneği (KBD) tarafından dijital ortamda düzenlecek Kamu Bilişim Zirvesi 20 Mayıs'ta gerçekleştirilecek.

DEİK: Sağlıkta dünya markasıyız

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Sağlık Komisyonu Üyesi ve Esteworld Saç Ekimi ve Plastik Cerrahi Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Servet Terziler, Türkiye’nin 20 Mayıs’ta sağlık turizmi kapsamında 31 ülkeye kapılarını açacağını belirterek, “Bu karar, sağlıkta dünya markası olduğumuzun ispatı. Yabancıların da Türkiye’ye sağlıkta duyduğu güvenin bir göstergesi.” ifadesini kullandı.

O bölgelerdeki arsa taleplerinde büyük artış

İstanbul'da korona virüs salgınının ardından Şile, Silivri, Ağva, Çatalca ve Arnavutköy gibi şehre uzak bölgelerdeki arsalara taleplerin arttığı kaydedildi.

Dev firmadan flaş karar: 30 bin kişiyi işten çıkarıyorlar

Dünyanın önemli hava yolu şirketleri arasında gösterilen Emirates'in 30 bin kişiyi işten çıkaracağı öğrenildi.

Esnaf bayram alışverişlerinde bu yıl cironun azalmasını bekliyor

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken "Kovid-19 salgını birçok geleneği yerine getirmeye engel oluyor. Hurma, incir, kuru kayısı, bayram şekeri, çikolata ve bayramlık giysi satışlarında eski cirolar bu yıl maalesef olmayacak" dedi.

Tarihin en büyük krizlerinden biri hissediliyor: Dev otomobil şirketi de işçi çıkarıyor

Korona virüs salgını nedeniyle araba satışlarının azalması, Alman devi Wolkswagen'i işçi çıkarmaya zorladı.

Zenginler, seyahatlerinden bakın niye vazgeçti

Korona virüs salgını nedeniyle ülkemize giren herkesin, 14 gün karantinada kalma zorunluğu var. Ünlülerin ve zenginlerin, 14 gün devlet yurdunda kalmamak için seyahat planlarından vazgeçtikleri ortaya çıktı.

Walmart satışlarını artırdı

Şirketin ilk çeyrekteki mağaza satışları yüzde 10, elektronik ticaret satışları yüzde 74 arttı.

AB'den trilyon euroluk kurtarma fonu hazırlığı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ekonomik sonuçlarıyla mücadele için 1 trilyon euronun üzerinde bir kurtarma fonu kurulmasını teklif edecek.

ABD Hazine Bakanı ekonomiyi değerlendirdi

ABD Hazine Bakanı Mnuchin'den "ekonomik görünüm" değerlendirmesinde bulundu. Mnuchin "Bu yılın ikinci çeyreğinde yüksek işsizlik oranı ve diğer negatif verileri görmeye devam devam edeceğiz" dedi.

Dünya bankasından 100 ülkeye destek

Dünya Bankası, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında gelişmekte olan 100 ülkeye acil durum desteği sağladığını duyurdu.

Dünya Bankası'ndan 100 ülkeye destek

Dünya Bankası, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında gelişmekte olan 100 ülkeye acil durum desteği sağladığını duyurdu.

Dünya Bankası duyurdu: 60 milyon insan tehlikede

Dünya Bankası, dünya genelinde 60 milyon insanın açllık tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu açıkladı.

1 dolara İtalya'da ev sahibi oldular: Korona planları bozdu

İtalya’nın küçük kasabalarından 1 dolara ev alan Amerikalılar koronavirüs salgını sebebiyle ülkede mahsur kaldı.

Dev şirket, 9 bin kişiyi işten çıkarıyor

İngiliz Uçak motoru üreticisi Rolls-Royce, korona virüs salgını nedeniyle 9 bin kişiyi işten çıkarması gündemde.

O alışkanlıklarımız eskiye dönmeyebilir: Artçı şoklar bekleniyor

İngiliz perakende zinciri Mark & Spencer (M&S) Üst Yöneticisi (CEO) Steve Rowe, tüketicilerin bir kısmının salgın sonrasında harcama alışkanlıklarının tamamen değişmiş olabileceğini bildirdi.

Kovid-19 Almanya'nın vergi gelirlerini düşürdü

Almanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle federal devlet ve eyaletleri kapsayan vergi gelirleri nisanda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,3 düştü.

Küresel piyasalar negatif seyrediyor

Küresel piyasalar yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomiye etkileri ve ABD ile Çin arasındaki gerilimin artabileceğine ilişkin endişelerle negatif seyrediyor.

'İş'e virüs molası

Koronavirüs salgını çalışma hayatını da derinden sarstı. Alınan önlemler, her gün izlenen süreçler, uzun saatler süren toplantılar derken, çalışma hayatı aktörleri de zor ve yoğun bir temponun içinde kendini buldu. Biz de bu süreçte konfederasyon ve sendika başkanlarını, sayfalarımıza sık sık misafir ettik. Ancak bu kez bayramı vesile bilerek, yorucu gündemin biraz dışına çıktık ve “Bu dönemdeki küçük molalarda neler yaptınız, nefes almak için yaptığınız bir hobiniz var mı” diye sorduk. İşte verdikleri yanıtlar:

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli'den Ramazan Bayramı mesajı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bakanlık olarak uyguladıkları politikalarla üretici ve tüketicilerin yanında olmaya devam edeceklerini belirterek, "Pandemiyle mücadelede ülkemiz başarılı bir grafik çizip dünya ülkelerine de örnek oluyor. Bu salgını hayırlısıyla hep beraber atlatacağız ve özlediğimiz o eski bayramlara elbet yine kavuşacağız." ifadesini kullandı.

Otomobil sektörü zorda: İflas haberleri art arda geliyor

Amerika'da 100 yıldan bu yana araba kiralama faaliyeti yürüten Hertz'in korona virüs nedeniyle iflasın eşinde olduğu belirtildi.

Devletin köprüsü bayramda geçen olmasa da bedava

Türkiye Cumhuriyeti Karayolları'na bağlı köprüler ve otoyollar bu bayramda ücretsiz ancak sokağa çıkma yasakları nedeniyle köprü ve otoyolları kullanan insanların sayısı çok sınırlı.

Bakanlık açıkladı: 500 bin TL'ye kadar cezası var

Ticaret Bakanlığı, stokçuluk yapan işletmelere 500 bin liraya kadar ceza kesilmesinin önünü açtı.

Piyasaları şok eden iddia: Otomobil devi kapısına kilit vuruyor

Fransız otomobil markası Renault'un korona virüs salgını nedeniyle fabrikalarını kapatacağı iddia edildi.

Oturduğumuz yerden bunları aldık; Karantina döneminde 4 kat arttı

Korona virüs salgını nedeniyle evlerinde kalan vatandaşların bakliyat, makarna, un ve maya tükettiklerine dikkat çeken İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Altun, "Ramazan ayı ile birlikte bu ürün gruplarına olan ilgi 3-4 katına çıktı" dedi.

Banka, çalışanlarından bakın ne istedi

Almanya'nın en büyük bankası Deutsche Bank, koronavirüs salgınının ekonomik etkileri nedeniyle yöneticilerinden bir ay boyunca maaş almamalarını istedi.

Avrupa ekonomisi çareyi kurtarma fonlarında arayacak

Avrupa ekonomisi, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ekonomik etkileriyle mücadele edebilmek için çareyi kurtarma fonlarına başvurmakta buldu.

Salgın Körfez ülkelerinin ekonomilerini derinden etkileyecek

Washington merkezli düşünce kuruluşu Arap Merkezi Başkanı Halil Jahshan, koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla başlayan ve petrol fiyatlarındaki tarihi düşüşlerle devam eden sürecin, Körfez ekonomileri üzerindeki olumsuz etkilerine değinerek, "Yemen, Libya gibi ülkelerdeki çatışmalara finansör olan Körfez ülkeleri için bu durum sürdürülebilir olmayacak. Pahalı operasyonlarına devam edemeyecek kadar ekonomik baskı altındalar ve gelecek vizyonlarını uygulayacakları yıllara milyon dolarlık borçlarla girmek istemezler." dedi.

Korona virüs krizi bakın kime yaradı: Toplam 255 milyar dolar

Forbes dergisinin hazırladığı listeden dünyanın en zengin kişilerinin yeni tip koronavirüs salgını sırasında servetlerine toplam 255 milyar dolar kattıkları anlaşılıyor.

Bir firma daha iç hat uçuşlarına başlıyor

Korona virüs nedeniyle yurt içi ve yurt dışı seferlerini askıya alan SunExpress, gerekli tüm tedbirleri alarak 4 Haziran'da iç hat uçuşlarına kademeli olarak başlayacağını duyurdu. Türk Hava Yolları da iç hat seferlerinin 4 Haziran, dış hat seferlerinin ise 10 Haziran'a kadar durdurulduğunu açıklamıştı.

Salça ihracatı artışa geçti

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak "Türkiye'nin verimli topraklarında yetişen domatesten elde ettiğimiz salçalar ve diğer ürünler dünya sofralarına lezzet katmaya devam edecek" dedi.

İstanbul'daki şirketler corona virüs sürecinde durmadı

İTO üyesi firmalar, 11 Mart-21 Mayıs'ta 326 bin 20 dış ticaret belgesi, 105 bin 888 Faaliyet Belgesi, 21 bin 726 Ticaret Sicil Gazetesi Sureti, 1.871 iş makinası tescili ve 768 kapasite raporu için İTO’ya müracaat etti.

TSE corona virüs sonrasına odaklandı

TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin "Pandemi sonrasında dünyanın iyi örneklerini inceleyip, üretici ve ihracatçılarınızın ihtiyaç duyacağı belgeler ve standartlara hazırlıklı olmamız gerekiyor" dedi.

Koçtaş mağazalarının tamamını 1 Haziran'da açıyor

Koçtaş "Yeni mağazalarımızla birlikte 1 Haziran itibarıyla tüm mağazalarımızın açılmış olması planlanmaktadır" açıklamasında bulundu.

OECD bölgesinde büyüme Kovid-19 etkisiyle daraldı

OECD bölgesinde geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,2 olarak gerçekleşen reel GSYH artışı, birinci çeyrekte yüzde eksi 1,8 oldu.

McLaren'de 1200 kişi işsiz kalabilir

Formula 1 araç üreticisi McLaren, Kovid-19 nedeniyle 1200 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor.

Korona mağduru kiracıları ilgilendiren haber: Korona virüsü gerekçe gösterip bunu yapabilirsiniz

Ticaret hukuku uzmanı Dr. Ferhat Kayış, kiracıların korona virüsü gerekçe gösterip sözleşmelerini yenileyebileceğini söyledi.

İflas ettiği konuşuluyordu: 14 binden fazla kişiyi işten çıkarıyorlar

Dünyanın önemli otomobil üreticileri arasında yer alan Renault'un iflasın eşiğinde olduğu iddia edilmişti. Fransız otomobil devinin, 14 bin kişinin işine son vermeye hazırlandığı ortaya çıktı.

Kanatlı sektörünün gözü kulağı turizmde

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle toplu satışı düşen kanatlı sektörü, turizm sezonunun açılacağı tarihe odaklandı.

Korkulan sahneler gerçek oluyor: Onlarca insanın yerine robotlar çalışacak

Microsoft, MSN internet sitesinde çalışan onlarca gazetecisinin yerine robotlarla çalışacak.

Rus turistler Türkiye'de tatil planlıyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uygulanan kısıtlamalara rağmen Rus turistler Türkiye’de tatil planları yapıyor.

Düğün salonları açılış için ön tarih bekliyor

Koronavirüs tedbirleri kapsamında yaklaşık 3 aydır kapıları kapalı olan düğün salonu işletmecileri, faaliyete başlayacakları tarihin şimdiden duyurulmasını istiyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında faaliyetleri durdurulan düğün salonlarının, normalleşme takviminde yer almayarak bir süre daha hizmet veremeyecek olması, gelin ve damat adayları kadar salon işletmecilerini de düşündürüyor.

Antalya 1 Haziran’a hazır

KORONAVİRÜS salgınında normalleşme sürecinin başlangıcı olan 1 Haziran Pazartesi günü sahil ve deniz turizmi yasakları kalkıyor. Antalya’da, yaklaşık 2,5 aydır kapalı olan otel ve plajların, sosyal mesafe ve yeni hijyen kurallarına göre düzenlemeleri büyük ölçüde tamamladı. Birçok otel 1 Haziran’da müşteri alımına başlıyor.

Virüs sürecinde bu hataları yapmayın!

Küresel salgın yüzbinlerce insanın ölümüne yol açtı, birçok ülkede ekonomi felç oldu. Bu süreçte şirketlerin finansman koşullarında 6 hatadan kaçınmasının hayati olacağı belirtiliyor

Bakan Pekcan: İşlerin yeniden canlanmasını bekliyoruz

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "Bu süreçte devletimizin sağladığı tüm imkanlar ve desteklerle esnafımızın işlerinin kısa sürede yeniden canlanmasını ve ekonomik aktivitenin eskiye dönmesini bekliyoruz" dedi.

Kilosu 50 bin liraya satılıyordu: Restoranlar kapanınca elde kaldı

Korona virüs salgını nedeniyle en çok etkilenen sektörlerin başında yeme- içme sektörü geldi. Kilogramı 7,400 dolar (50 bin TL) satılan trüf mantarının depolarda kaldığı kaydedildi.

Lokantacılardan korona virüs talebi

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, "Lokantacılar olarak saat uygulamasından muaf olmak istiyoruz. Hiç değilse saat 24.00'e kadar açık olmak bile bir nebze bizi rahatlatır" dedi.

Ünlü simitçiye korona şoku

Amsterdam Mahkemesi corona virüsü salgını nedeniyle çalışanların maaşını yarıya indiren Simit Sarayı’nı haksız buldu. Mahkeme, Simit Sarayı'ndan maaşların ödenmeyen bölümünü çalışanlara derhal ödemesini istedi.

Korona virüs boykotu: Dev alışveriş merkezinin esnafı kepenk açmadı

Bayrampaşa'daki Forum İstanbul AVM’de esnaf, 1 Haziran'da kepenklerini açmayarak boykot yaptı.

Bankada parası olanlar dikkat: Süre uzatıldı

Korona virüs salgını süreci ve alınan önlemler nedeniyle, 2019 yılı itibarıyla zaman aşımına uğrayan mevduat için son başvuru tarihi uzatıldı.

Eskiye dönebildiler mi? Restoranların iki günlük durumu açıklandı

TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl, yaklaşık 3 ay sonra açılan restoranlarda ciroların yüzde 15 ile yüzde 40 seviyesinde değiştiğini belirtti.

Korona gitse de yükü kalacak: 12 milyon işsiz

ODTÜ ve Bilkent’ten iki profesörün hazırladığı raporda korona virüs sonrası işsizlik rakamlarının yüzde 33'lere yükseleceği ve işsiz sayısının 11.7 milyona çıkacağı öngörüldü.

İşletmelere finansal raporlama kolaylığı

Yeni tip koronavirüs ile (Kovid-19) mücadele kapsamında işletmelere tanınan kira ödemelerindeki bazı imtiyazların, finansal raporlama standartlarına uygun olarak tablolara yansıtılabilmesi için kolaylık sağlandı.

İtalya corona virüs etkilerini atlatmaya başladı

Yeni tip koronavirüs salgınıyla şubattan bu yana mücadele eden ülke, 56 günlük sıkı karantinayla yayılmayı kontrol altına alabildi.

FIFA Başkanı Infantino, futbolda "daha katı" finansal düzenlemeler istiyor

FIFA Başkanı Gianni Infantino, futbol kulüpleri için daha net ve katı finansal düzenlemelerin getirilmesini savunduğunu belirtti.

Bankalara korona virüs düzenlemesi, artık o işlemler için bankaya gitmeye gerek yok

AKP’nin torba yasa teklifine göre, Kovid-19 nedeniyle bankalarla yapılan kredi kartı sözleşmeleri de dahil tüm sözleşmeler artık uzaktan iletişim araçları veya elektronik ortamda gerçekleştirilebilecek. Böylece fiziki belge ve ıslak imza dönemi de kapanmış olacak. Aynı şekilde abonelik sözleşmeleri ve iptali elektronik yöntemle yapılacak.

Korona krizi kendini gösteriyor: 100 yıllık şirket, çalışanlarının 4'te 1'ini işten çıkaracak

Kovid-19 salgını nedeniyle yedi hafta boyunca üretimi durduran İngiliz otomotiv şirketi Bentley, 1000 kişiyi işten çıkaracaklarını açıkladı.

Dev şirketten pilotlara tehdit: Hepinizi işten çıkartırız

Korona virüs salgını havacılık sektörüne darbe vururken, İngiliz hava yolu şirketi British Airways'ten sendikaya tehdit geldi. Şirket, işten çıkarmalar konusunda sendikanın uzlaşmaya yanaşmaması durumunda tüm pilotları işten çıkarıp bireysel sözleşme yapmakla tehdit etti.

CHP'li Muharrem İnce, ekonominin düzelmesi için yapılması gerekeni açıkladı

CHP eski milletvekili Muharrem İnce, korona virüs krizinin ardından ekonominin düzelmesi için atılması gereken adımı duyurdu.

Bir korona krizi haberi de onlardan: Dünya çapında 10 bin kişiyi işten çıkarıyorlar

Korona virüs salgını nedeniyle yaşanan krizden sonra işten çıkarmalar devam ediyor. İngiliz petrol şirketi Bp de 10 bin kişinin işten çıkarılacağını açıkladı.

Salgın sürecinde büyük jest! Her koronalıya 600 bin lira

Özel sigorta şirketleri korona virüs salgını tedavilerinin sağlık sigortası kapsamda olmamasına rağmen Mart ayının ortalarında tedavi giderlerini jest ödemesi adı altında karşılama kararı almıştı.

Fransa'da o sektör için acil durum ilan edildi

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Fransa’da korona virüs nedeniyle finansal açıdan olumsuz etkilenen havacılık sektörü için acil durum ilan etti.

Korona krizi gün yüzüne çıkıyor: Milyar dolarlık zararı açıkladılar

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Kovid-19 salgını nedeniyle hava yolu şirketlerinin 84.3 milyar dolar zarar edebileceğini duyurdu.

Uzmanlardan flaş tespit: İşsizlik verisi tanımı gereği ‘korona’ etkisini yansıtamıyor

İşsizlik oranının mart döneminde bir önceki yıla göre 0.9 puan azalışla yüzde 13.2 açıklanmasının ardından, ekonomistler verinin tanımı gereği korona virüsü etkisini yansıtmadığına dikkat çekti.

İktisat profesöründen işsizliğin düşürülmesi için öneri: Sektörler arası geçiş olmalı

TÜİK tarafından açıklanan mart ayı işsizlik rakamlarını yorumlayan İKÜ İktisat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sinan Alçın, istihdamı artırmak için yapısal önlemlere vurgu yaptı.

120 milyon borcu var: Türkiye'nin ünlü giyim markası konkordato istedi

Türkiye’nin önde gelen giyim markalarından biri olan Lufian için konkordato talep edildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy, tesislerin tam kapasite ile çalışacağı tarihi açıkladı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizmde yeni normale geçiş ile ilgili olarak ''Temmuz itibarıyla açılmayı hedefleyen tesislerin hepsinin açılacağını düşünüyorum" dedi.

Tarihlerinde ilk kez zarar açıklamışlardı: Dev marka, 1200 şubesini kapatıyor

Bünyesinde ünlü hazır giyim şirketlerini barındıran tekstil devi İnditex, 2021’e kadar 1200’den fazla küçük mağazasını kapatacağını duyurdu.

Korona virüsün ekonomiye yeni etkisi: 3 kat daha fazla kullanılmaya başlandı

Korona virüs salgını insanların alışveriş ve ödeme alışkanlıklarını değiştirdi. Bu dönemde geçen yıla göre, ATM'lerden nakit çekim oranı yüzde 14 düştü. Temassız ödemeye ise ilgi 3 kat arttı.

Nasıl düzeleceği merak ediliyor: Türkiye tarihinde bir ilk yaşandı

Cari açık nisanda 5 milyar dolarla beklentilerin üzerinde gelirken turizm gelirlerinin pandeminin etkisiyle ödemeler dengesi istatistiklerinde sıfır olarak yer alması dikkat çekti.

DTB yöneticisi koronavirüsten yaşamını yitirdi

DİYARBAKIR Ticaret Borsası Yönetimi Kurulu Üyesi ve Tarıma Dayalı Besi Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Resul Gündoğan (55), koronavirüs teşhisiyle tedavi gördüğü pandemi hastanesinde yaşamını yitirdi.

Tarım arazileri tek tek taranacak

KORONAVİRÜSÜN ilk 4 ayında yaşanan gıda enflasyonu ve yüksek fiyatlar, üç bakanın katıldığı Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasalarını İzleme ve Değerlendirme Komitesi toplatısında değerlendirildi.

AB'den seyahat bilgi internet sitesi

Avrupa Birliği (AB), üye ülkelere seyahat edeceklere yönelik güncel bilgilerin yer aldığı bir internet sitesi kurdu.

Bir işten çıkarma haberi daha: Dev şirket 22 bin kişiyi işten çıkarıyor

Lufthansa Grubu, korona virüs salgınının sebep olduğu ekonomik kriz nedeniyle 22 bin tam zamanlı çalışanını işten çıkarmayı planlıyor.

Türkiye'ye kötü haber: Gelmiyorlar

Türkiye Rus turistleri beklerken, Rusya, şu koronavirüs ile ilgili kısıtlamalar tamamen kaldırılsa bile, Rus turistlerin gidebileceği ülke olmadığını açıkladı

Lufthansa'nın kurtarma paketi tehlikeye girebilir

Alman hava yolu şirketi Lufthansa Grubu, Almanya hükümetinin sağladığı kurtarma paketinin olağanüstü genel kurul toplantısında hissedarların onayını alamaması durumunda, şirketin kreditörlerden korunmak için iflas koruma başvurusunda bulunabileceği konusunda uyardı.

İşten çıkarma haberleri bitmiyor: Bir şirket daha binlerce kişiyi işten çıkaracak

Volvo'nun korona virüsün yarattığı ekonomik tahribat nedeniyle 2020 yılında 4 bin 100 kişiyi işten çıkaracağı öğrenildi.

Dev banka 35 bin kişiyi işten çıkartacak

İngiltere’nin en büyük bankası olan HSBC daha önce duyurduğu 35 bin kişiyi işten çıkarma planını devreye alıyor.

Dolarda ikinci dalga endişesi! İşte son rakamlar

Korona virüs salgınında ikinci dalga endişesi dünyada ve Türkiye’de piyasalarda baskı oluşturmaya devam ediyor. Dolar/TL güne 6,85, Euro/TL 7,71 seviyelerinden başladı.

Dev şirket yüzlerce kişiyi işten çıkaracak

İrlanda havayolu şirketi Aer Lingus, koronavirüs pandemisi nedeniyle 500 kadar kişiyi işten çıkarıyor.

İlk kez 50 bini geçti

Koronavirüs nedeniyle tarihin en büyük krizini yaşayan havacılık sektöründe mart ayından bu yana ilk kez dünya genelinde günlük ticari uçuş trafiği 50 bini aştı. Hava trafiği ile ilgili anlık bilgiler veren flightradar uygulamasındaki verilere göre 18 Haziran’da 50 bin 38 ticari uçuş trafiği izlendi.

Sinema şirketi kararını verdi: Maskeyi zorunlu tutmayacaklar

Dünyanın en büyük sinema salonu zincirlerinden olan AMC, korona virüsü salgını sonrası 15 Temmuz’da kapılarını yeniden açacak. Şirket CEO’su Adam Aron, sinemalarında maske takmanın zorunlu olmayacağını söyledi.

Bulunma ihtimali yok: 10 trilyon dolar kayboldu!

Dünya Bankası, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı okulların kapanmasının eğitimde kalıcı kayıplara neden olabileceğini, bunun zaman içinde küresel ekonomi için 10 trilyon dolarlık kayba dönüşebileceğini bildirdi.

Korkutan raporu açıkladılar: Milyonlarca kişinin işsiz kalması gündemde

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi, korona virüs salgını nedeniyle en iyi senaryoya göre turizm sektöründe 98.2 milyon kişinin işini kaybedebileceğini duyurdu. En kötü senaryoya göre ise iş kaybı 200 milyon kişiye dayanacak.

Bakan Ersoy: Corona virüsün ikinci dalgası ‘Eko-Virüs’ şeklinde geliyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy “Korona virüsün ikinci dalgası ‘Eko-Virüs’ şeklinde geliyor, o yüzden her ülke kendince bazı önlemler almak istiyor” dedi.

Oteller ilave tedbirler ile sezona hazır

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele sürecinde normalleşmenin başlamasının ardından turistik oteller, ilave tedbirlerle sezona giriş yapıyor. Normalleşme süreciyle birlikte yeniden müşteri kabul etmeye başlayan turizm tesisleri, Kovid-19'a karşı yapılması zorunlu tedbirlerin yanına ilavelerini de ekliyor.

İstanbul Havalimanı, EASA ‘Kovid-19 Havacılık Sağlık Emniyeti Protokolü’nü imzaladı

İstanbul Havalimanı, Avrupa Birliği Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) tarafından yayınlanan ‘Kovid-19 Havacılık Sağlık Emniyeti Protokolü’nü imzaladı.

Bakanlık verileri açıkladı: Korona salgını ile birlikte büyük değişim

Tarım ve Orman Bakanlığı, korona virüs salgınında sonra meyve ve sebze ürünlerine yatırımın arttığını açıkladı.

Kiralara korona düzenlemesi: Tarih oluyor

Korona ile binlerce iş yeri önlemler kapsamında kapanırken, kiralarını ödemekte zorlanan işletmelerle ilgili yeni düzenlemeler geliyor. İş yeri kiracılarını zor durumda bırakan düzenlemelerle ilgili yani kararlar yaşama geçiriliyor. İşte iş yeri sahipleri için 1 Temmuz'da uygulamaya geçirilecek yeni düzenlemeler...

Yurt içi piyasalar Merkez Bankası'na odaklandı

Küresel piyasalar yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin artan ikinci dalga endişeleriyle negatif seyrederken, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararı bekleniyor.

Banka çalışanında korona çıktı, şube kapatıldı

Bursa'da bir bankanın Orhangazi şubesinde görevli personelin Korona virüsü test sonucu pozitif çıktı. Olayın ardından banka şubesi kapatıldı.

İngiliz posta servisi 2 bin kişiyi işten çıkaracak

İngiliz posta servisi Royal Mail, 2 bin kişinin işten çıkarılacağını bildirdi.

Asgari ücret hakkında flaş öneri

Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Baş, "Asgari ücretin içinde bulunduğumuz pandemi döneminde yeniden düzenlenerek, yılın ikinci 6 ayı için yeni bir ücret belirlenmesi gerekiyor" dedi.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor: Kısa çalışma ödeneğinde son 3 gün

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanma koşullarını kolaylaştıran düzenleme 30 Haziran’da sona erecek. Yeni bir düzenleme ya da süre uzatımı yapılmazsa kısa çalışma ödeneği uygulamasında korona öncesi dönemin kurallarına geri dönülecek. Mayıs ayı itibarıyla 3 milyon 91 bin çalışan kısa çalışma ödeneğinden ücretini alıyor.

Bankacılıkta ye dönem: Bir devir sona eriyor

Artık bankaya gitmeden dijital kanallardan hesap açılabilecek, kart sahibi olunabilecek. Ayrıca sermaye piyasalarında da yatırımcılar işlemlerini dijitalde başlayıp bitirebilecek.

Balıkesir’de dış hat uçuşları başladı

Yaşanan korona virüs salgını sonrasında yurt dışı uçuşlarına ara verilen Edremit ilçesinde bulunan Balıkesir Koca Seyit Havalimanına Almanya’dan tarifeli seferler başladı. İlk seferde 91 yolcu Koca Seyit’ten yurda giriş yaptı.

Kısa çalışmada son 3 gün

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanma koşullarını kolaylaştıran düzenleme 30 Haziran’da sona erecek. Yeni bir düzenleme ya da süre uzatımı yapılmazsa kısa çalışma ödeneği uygulamasında korona öncesi dönemin kurallarına geri dönülecek. Mayıs ayı itibarıyla 3 milyon 91 bin çalışan kısa çalışma ödeneğinden ücretini alıyor.

Resmen açıklandı! O maaşların üçte biri ödenecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile, yurt dışında görevlendirilip salgından ötürü gidemeyen personelin maaşları ile ilgili bir düzenleme yapıldı.

Bakan Varank'tan 65 yaş üstü için "hijyen paketi" hazırlayan işçilere moral ziyareti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "65 yaş üstü vatandaşlarımıza bir kit teslim ediyoruz. Bu kitin içerisinde kolonya, maske ve Sayın Cumhurbaşkanımızın vatandaşlarımıza dönük bir mesajı var. Biz bu mesajı, her bir vatandaşımıza teslim etmek üzere yola çıktık. Tahminen 6 milyon vatandaşımız var. 5,5 milyonuna şimdiden ulaştırmış olduk" dedi.

Mobilya sektörü hareketlendi

Korona virüs salgını nedeniyle ertelenen düğünlerin 1 Temmuz itibariyle yeniden başlayacak olması ve yüzde 8’e düşürülen KDV indirimi mobilya sektörünü hareketlendirdi. Adana’da da üretim tesisleri en az yüzde 80 işçi kapasiteyle çalışırken, yurt dışına da mobilya ihraç eden bazı firmalar ise 7 gün 24 saat faaliyet göstererek özel sipariş mobilyaları yetiştirmeye çalışıyor.

Küresel piyasalar pozitif seyrediyor

Küresel piyasalar yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin endişelere karşın, merkez bankalarının teşvikleri ve beklentilerden iyi gelen makroekonomik verilerin desteği ile pozitif bir seyir izliyor.

En doğru tatil yine Türkiye

Türkiye ile Almanya arasında "hava köprüsü" rolünü üstlenen SunExpress'in Üst Yöneticisi Max Kownatzki, Türkiye'nin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde tatil için "kesinlikle en doğru yer" olduğunu söyledi.

Anket sonuçlarını açıkladı ve ekledi: Alarm veriyoruz, böyle giderse sonumuz kötü

Korona virüs salgını kapsamında kapalı tutulan, normalleşme adımları ile birlikte de kapılarını açan Alışveriş Merkezleri’nin, havalandırma sistemleri tartışma konusu olmuştu. AVM’lere gidip gitmeme konusunda tedirginlik yaşayan vatandaşların, AVM’ler yerine açık alanlarda dolaşmayı tercih ettiği ortaya çıktı.

Küresel piyasalar veri gündemine odaklandı

Küresel pay piyasalarında dün karışık bir seyir izlenmesinin ardından bugün yoğun makroekonomik veri gündemi takip edilecek.

Bodrum'daki pahalılık, İngiliz medyasına konu oldu

Bodrum’da geçtiğimiz günlerde turistlerin ödediği pide faturası, İngiliz medyası tarafından haberleştirildi.

Altın alacaklar dikkat! Uzman isim açıkladı: Elinizi çabuk tutun

Korona virüs salgınında, ikinci dalga endişesi ile birlikte altın fiyatlarının yükselebileceği aktarıldı.

Bakan Selçuk açıkladı: Ödemeler başlıyor

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, "Haziran dönemine ait nakdi ücret desteği ödemeleri, 8-10 Temmuz tarihleri arasında yapılacak." dedi.

Dünya turizmi bu yıl yüzde 30 küçülecek

Yeni tip koronavirüsün turizm sektörüne etkileri devam ediyor. En az bir yıl daha sürmesi öngörülen seyahat krizine dair Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü 2020 yılında dünya genelinde turist sayısını yüzde 30 küçüleceğine dikkat çekiyor.

Airbus 15 bin kişiyi işten çıkarmayı planlıyor

Airbus, salgınının etkileri nedeniyle 2021 yılının yaz dönemine kadar yaklaşık 15 bin çalışanın işine son verileceğini bildirdi.

Flaş Türkiye açıklaması: Risk ve baskı devam ediyor

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, corona virüsü salgınının Türkiye'nin kredi görünümü üzerindeki temel etkisinin dış finansman riskleri olduğunu ve bu durumun kredi zayıflığı üzerinde baskı yaratmaya devam ettiğini açıkladı.

Türkiye’yi makarnaya boğdular, şimdi hedef Avrupa, Koronada en çok tüketilen gıdaydı

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu, makarna ihracatının yılın ilk yarısında yüzde 25 artarak 360 milyon doları aştığını belirterek, "İhracatta hedefimiz yüzde 10 artıştı. Şu andaki büyümemiz değer bazında yüzde 25 ve beklentimizin üzerinde." dedi.

7 milyar euroluk destek de çare olmadı: Bir şirket daha küçülüyor

Fransa Hava Yolları'nın (Air France), 7 milyar euroluk devlet desteğini garantilemesine rağmen şirket bünyesinde 7 bin 500 kişilik istihdam kaybı yaşanacağını açıklaması ülkede tepkilere neden oldu.

Bankacılıkta büyük değişim başlıyor

Korona virüsün Türkiye'de de etkili olmasının ardından birçok sektör gibi bankacılar da uzaktan çalışma sistemine geçiş yaptı. Normale dönme adımlarıyla birlikte ofise dönmeler başlasa da sektörün, evden çalışma üzerinde çalışmalar yürüttüğü öğrenildi.

2021 rekabet yılı olacak

Türkiye turizmini 2021’de çetin bir rekabetin beklediğini söyleyen TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Avrupa bize haksızlık yapıyor. Aldıkları kararlar tamamen ekonomik. Ancak sınırlandırmalar kalksa da ülkeler arası seyahat bir anda eskisi gibi olmayacak. AB vatandaşlarının Yunanistan’a gitmesine engel yok ama Yunanistan’da da turist yok. 2020 kayıp yıl. 2021’de bir rekabet olacak, 2021’e hazırlanalım. Bu yıl herkes kendi ülkesinde gezecek. Türkiye zaten sağlık turizminde de avantaj yakaladı” diye konuştu.

Türk gıda sektöründen BAE'ye "sanal" çıkarma

Ticaret Bakanlığının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında ihracatçılarla sanal ortamda düzenlediği ticaret heyeti organizasyonlarına, 7-9 Temmuz tarihlerinde Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) yönelik düzenlenecek sanal sektörel ticaret heyetiyle devam edilecek.

Normalleşme ihracatta zirve yaptırdı

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliğinin (DAİB) haziran ayı ihracatı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında normalleşme sürecine geçilmesiyle geçen yıla göre yüzde 64,80 artarak 164 milyon 936 bin dolara çıktı.

Gökyüzünün Kraliçesi için yolun sonu geldi

Korona virüs salgını nedeniyle yolcu kapasiteleri yarı yarıya azalan havayolu şirketlerinin, önümüzdeki süreçte Boeing'in 747 tipi uçakları sahadan çekmeye hazırlandığı belirtildi.

Ekonomik Kalkınma Örgütü’nden korkutan açıklama Türkiye nüfusu kadar insan işsizlikle karşı karşıya

OECD'nin (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) açıkladığı verilere göre korona virüsün ikinci dalgası 80 milyon kişinin işsiz kalmasına yol açabilir.

Flaş rapor yayınlandı: Türkiye için tarihi fırsat: Tam 500 milyon dolar

İstanbul Ticaret Üniversitesi akademisyenleri tarafından hazırlanan raporda masaya yatırıldı. Raporda, Türkiye’nin korona virüs salgını sürecinin ardından 500 milyon dolarlık bir pastayı kapabileceği belirtildi.

202 yıllık dev şirket, korona virüse yenildi: Türkiye'de de çok sayıda mağazası var

Birçok ABD başkanını giydirmesiyle bilinen 202 yıllık Brooks Brothers şirketi, korona virüs salgını sebebiyle iflas koruma başvurusu yaptı.

İkinci el araç alacaklar için çok önemli uyarı: İşte fiyatların düşeceği tarih

Korona virüs salgınının ardından, ikinci el araçların fiyatı da yükselmişti. Galeri sahipleri, fiyatların düşeceği tarih olarak eylül ayını gösteriyor.

Diğerleri kadar kötü değiliz dedi ama dev şirket yüzde 15 küçülüyor

Emirates Başkanı Sir Tim Clark, Orta Doğu hava yolunun koronavirüs pandemisi nedeniyle 9.000 kadar kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı'nda yük ticareti artıyor

Türkiye'nin Gürcistan sınırında bulunan ve son teknolojiyle hizmet veren Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı, son 6 ayda yük taşımacılığı ve araç trafiği yoğunluğuyla en hareketli dönemlerini geçiriyor.

Maldivler,15 Temmuz'da turistlere kapılarını açıyor

Hint Okyanusu'nda 1,200 adadan oluşan Maldiv Cumhuriyeti, koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle kapalı olan kapılarını 15 Temmuzda açacağını duyurdu.

Sendikalar gerçeği açıklıyor, saklamıyorlar: İşsizlikte korkunç rakam açıklandı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) tarafından açıklanan işsizlik raporuna göre Kovid-19 sürecinde Türkiye tarihinin en yüksek işsizlik oranlarına ulaşıldığı, geniş tanımlı işsiz sayısının 17,7 milyon olduğu belirtildi.

961 bin çalışan için kısa çalışma ödeneği artık yok

Normalleşmenin başladığı haziran ayında kısa çalışma kapsamındaki çalışan sayısı 961 bin kişi düştü.

Koronanın maliyeti ağır olacak: Rekor borçlanmaya gidiyorlar

Korona virüs salgınının, dünyanın en büyük 900 şirketine maliyeti ağır olacak. Tahminlere göre bu firmalar, 2020’de 1 trilyon dolar gibi rekor borçlanmaya gidecek. 2019’a oranla borçlanma oranı yüzde 12 yükselecek.

Korona salgınında iç borçta tarihi rekor kırıldı, “100 liralık borç, 196 lira borçla ödendi”

Korona virüs salgını sonrası en çok tartışılan konulardan biri de Türk Ekonomisi olurken CHP Milletvekili Özgür Karabat, Ocak-Haziran arasındaki iç borç çevirme oranının tarihi bir rekor kırdığını söylerken “Hazine'nin 100 lira borç ödemek için 196 lira borç aldığını” ifade etti.

İngiliz ekonomisi yüzde 19,1 daraldı

İngiliz ekonomisi Mart, Nisan ve Mayıs aylarını kapsayan üç aylık dönemde yüzde 19,1 daraldı.

İstanbul'da korkunç rakam: Tam yüzde 99,9 azaldı

Salgının etkisiyle mayıs ayında İstanbul'a gelen turist sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 99,9 azalarak 847 oldu. Bu dönemde İstanbul'a gelen yabancı ziyaretçilerden 768'i hava yoluyla, 79'u deniz yoluyla geldi. Mayısta İstanbul'da otel doluluk oranı yüzde 6,5'e düştü.

Ruslar açıkladı: Türkiye resmi olarak bildirdi

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu sekiz ülkenin belirli koşullar altında Rus turistleri kabul etmeye hazır olduğunu resmi olarak bildirdiğini söyledi.

Bitcoin 9,100 doların sınırına indi

Kripto para piyasalarına gelen yeni bir satış dalgasıyla, son 24 saatte en büyük 100 birimin 71'i gerilerken, aralarında Bitcoin’in de bulunduğu ilk 10 birimden 9’u da gerileyenler arasındaydı.

Turistik tesislerde yeni dönem

Yeni normalleşme ile birlikte Haziran ayı başı itibariyle kapılarını açan turistik otellerde yeni bir dönem başlıyor. Pandemi sebebiyle hijyen,temizlik, güvenlik gibi konularda daha sıkı denetimlere tabi tutulan oteller denetimler sonrası çeşitli konularda sertifika almaya hak kazanıyor. Sertifikalara ilk kez konulmaya başlanan karekodlar sayesinde gelen müşteriler otellerin denetim geçmişini görebiliyor.

BM'den Batı ve Orta Afrika'ya gıda krizi uyarısı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ve çatışmalar nedeniyle Batı ve Orta Afrika'da 15,4 milyon çocuğun gıda sorunu yaşayabileceği uyarısı yaptı.

Anzer balının fiyatı sabit kaldı

Korona virüs salgınında en çok tercih edilen ürünler arasında yer alan Anzer balının fiyatında bu yıl artış olmayacak.

Türk akademisyenler, koronanın vatandaşa maliyetini açıkladı

Türk akademisyenler Uluslararası Para Fonu (IMF) için hazırladıkları çalışmada, salgının Türkiye’nin gayri safi yurt içi hasılasına (GSYH) yıllık maliyetinin yüzde 5.8 ile yüzde 11 olacağını belirterek, acil makro ekonomik ve yapısal reform çağrısında bulundular.

Yabancıya konut satışında 'Çinli' sürprizi

Türkiye’de yabancıya konut satışında bu yıl bir ilk yaşandı. Son yıllarda ilk 20’de yer almayan Çinliler, 2020'nin ilk yarısında salgına rağmen aldıkları 415 adet konutla sekizinci sırada yer aldı.

Korona virüste işleri bozulan kuyumcuların artık define haritası satıyor

Korona virüs nedeniyle işleri bozulan ABD'li kuyumcu, 1 milyon dolar değerindeki mücevherleri şehrin çeşitli yerlerine gömüp müşterilerine harita olarak 40 dolardan satacağını duyurdu.

Bir şirket daha işçi sayısında azalmaya gidiyor

İsviçreli asansör ve yürüyen merdiven üreticisi Schindler de yaşanan küresel ekonomik kriz nedeniyle dünya çapında 2 bin personelini işten çıkaracağını açıkladı.

Korona krizi devam ediyor: 400 bin çalışanın işi tehlikede

Küresel çapta birçok havayolu şirketi çok sayıda çalışanını işten çıkardı. Bir çoğu da çalışan sayısının azaltılmasına yönelik planlar yapıyor.

Çarpıcı araştırma sonuçlandı: Tarihi alışkanlıklar değişmeye başladı

12 ülkede 12 bin 334 kişiyle, 'yeni normal' araştırması yapıldı. Pandemiyle birlikte dijitalin getirdiği kolaylıkları iyice benimseyen tüketici, bundan sonra dijitalde bilgili ve hızlı şirketlerle etkileşimini artıracak. Yeni dönemde dijitalin ardından ikinci öncelik olarak 'güven' yer alıyor.

Katar Havayolları Sabiha Gökçen uçuşlarına yeniden başladı

Katar Havayolları (Qatar Airways), 4 ay aradan sonra Sabiha Gökçen uçuşlarına yeniden başladı.

Turistlere yönelik Kovid-19'u kapsayan sağlık sigortası takdir topluyor

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan "Misafirimiz rahatsızlandığında çok rahatlıkla tedavi edilebileceği bir düzeyde sigorta sistemi getirdik. Hastalananların tedavisini masraf getirmeden sağlayan bir sistem" dedi.

Türk patronlar rica etti, hemen harekete geçildi: Akın akın Türkiye'ye gelebilirler

Gürcistan, uyguladığı sıkı sınır politikasını Türk patronların işçileri davet etmesi üzerine gevşetme kararı aldı. Patronların daveti üzerine Gürcistan vatandaşlarının çalışmak için 3 aylığına Türkiye'ye gelebileceği açıklandı.

Korona virüs zenginleri zengin etti

Korona virüs salgını nedeniyle dünyada yüzlerce insan işsizlik tehlikesi ve yoksullukla yüz yüze kalırken, söz konusu tablo yine zenginlere yaradı. Ünlü ekonomi dergisi Forbes, pandemi süresinde servetine servet katan Rus milyarderlerin listesini açıkladı.

Bakan Selçuk açıkladı: Ödemeler bugün yapılacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, "Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti kapsamında 131 bin çocuğumuz için 138 milyon TL ödeme bugün yapılacak." dedi.

Dev sektörün toparlanacağı tarihi açıkladılar

Uluslararası Hava Taşımacılığı Derneği (IATA) küresel hava trafiğinin koronavirüs öncesi seviyeye geri dönmesinin 2024 yılını bulacağını açıkladı.

O ülkeyle görüşmeler yapıldı... Bakan Varank'tan aşı açıklaması!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Endonezyalı mevkidaşıyla gerçekleştirdiği toplantıda, aşı ve ilaç geliştirme, havacılık ve uzay alanında muhtemel iş birliği fırsatları konusunda görüş alışverişinde bulundu. Bakan Varank, "Aşı adaylarımızın hem deney hem de üretim süreçlerinde Endonezya ile iş birliği yapabiliriz" dedi.

Turizmcilerin yüzü "son dakika" rezervasyonlarıyla güldü

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle zor günler geçiren turizm sektörü, Kurban Bayramı öncesi yapılan rezervasyonlarla umutlandı.

Online kurbanlık talebi iki kat arttı

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, kurbanlık hayvanların seçim, kesim, paketleme ve teslimat hizmetinin yapıldığı paket hizmetlere yüzde 200'ün üzerinde talep artışı yaşandığını belirterek, "İnternet'in her alanda getirdiği kolaylığı, kurban bayramında da kurban kesme konusuna getirmiş olduğunu gördük." dedi.

Borsa yatırımcısı koronavirüsü takip edecek

Borsa İstanbul pay piyasaları, temmuzda 3 ay süren yükseliş serisini sonlandırırken, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve ekonomiye etkileri, ağustosun da en önemli gündemi olmaya aday görünüyor.

Altın fiyatları temmuzda rekor üstüne rekor kırdı

Altın fiyatları, başta küresel ekonomilerdeki belirsizlik ve gelişmiş ülke merkez bankalarının genişlemeci tutumları olmak üzere birçok nedenle temmuzda rekor üzerine rekor kırdı.

ABD ekonomisinde Kovid-19 karamsarlığı

ABD ekonomisi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 32,9'luk rekor bir küçülme kaydederken, uzmanlar ülke ekonomisinin geleceğine yönelik karamsar bir tablo çizerken kısa vadede iyi günlerin beklemediğini belirtiyor.

Türkiye’de 32 bin kişi daha artık paraya ‘para’ demiyor: Korona milyonerleri

Türkiye’de korona virüsün etkili olduğu Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında toplamda 32 bin kişi daha milyonerler listesine girdi. Bu dört ayda milyonerler servetlerine 210 milyar 874 milyon TL kattı.

2021 yılındaki ekonomik durum ile ilgili korkutan rapor

Euler Hermes Küresel İflas Endeksi raporuna göre 2021 yılı sonunda geriye dönük iki yıllık dönemde iflaslar yüzde 35 artışla rekor kıracak.

Avrupa'nın göbeğindeki restoranlar ile ilgili korkutan tahmin

Avrupa Birliği (AB) kurumlarıyla NATO'ya ev sahipliği yapan Belçika'nın başkenti Brüksel'de faaliyet gösteren yaklaşık 1200 restoranın üçte birinin korona virüs salgını nedeniyle bu sonbaharda iflas ederek kapanacağı tahmin ediliyor.

Giyim devi iflas etti: 500 mağazasını kapatacak

Dünyaca tanınmış ABD’li giyim markası Men’s Wearhouse de dahil olmak üzere birçok önemli tekstil markasını barındıran Tailored Brands, korona virüs salgınına yenik düştü. Dev şirket iflas erteleme başvurusunda bulunurken, 500 mağazasını kapatma kararı aldı.

Lufthansa'dan 1.5 milyar euro zarar

Alman hava yolu şirketi Lufthansa ikinci çeyrekte 1.5 milyar euro zarar açıkladı.

Bakan açıkladı: Ödemeler yarın yapılacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, temmuz ayına ilişkin Nakdi Ücret Desteği ödemelerinin yarın yapılmaya başlayacağını bildirdi.

Otomotiv sektörünü pandemi durdurmadı

Türkiye otomotiv sektörü, pandemiye rağmen hem satışlarda hem de ihracatta ilk şoku atlatmasının ardından güçlü bir performans gösterdi.

Rekabet Kurulu 6 ayda 176 işlemi karara bağladı

Rekabet Kurulu, yılın ilk yarısında, rekabet ihlalleri, birleşme ve devralma, menfi tespit-muafiyetlerin de aralarında olduğu 176 işlemle ilgili incelemelerini sonuçlandırdı.

Kuyumcular Odası Başkanı, altının yılbaşında göreceği rakamı açıkladı

Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman, altın fiyatlarındaki yükselişin devam edeceğini belirterek "Orta ve kısa vadede 500-550 lirayı görecek gibi altın. Yılbaşına da altın 550'in üzerinde 600 liraya yakın bir rakamda olması beklenmekte" ifadelerini kullandı.

Korona ekonomide etkilerini göstermeye başladı. 405 bin kişi işini kaybetti! İstihdamda son 10 yılın dip seviyesi

Önümüzdeki hafta açıklanacak Mayıs dönemi istihdam verilerinde son 10 yılın en dip noktasına ulaşılması, sanayi istihdamının da azalarak 5 milyon seviyesinde olması bekleniyor.

Herkes merak ediyordu: Milyonlarca insan ekmek yiyor: Ünlü şirketin CEO'sundan gıda sektörü açıklaması

Yapay zekanın ne zaman hayatımıza gireceği merak edilirken, sektörden konu hakkında dikkat çeken bir yorum geldi.

İngiltere’de karantina döneminde 730 bin kişi işini kaybetti

İngiltere’de karantina döneminde yaklaşık 730 bin kişi işini kaybetti.

30 yıllık turizm şirketi iflas etti

Dünyanın en büyük turizm şirketlerinden Thomas Cook, geçen yıl iflas etmesinin ardından bu yılda 30 yıllık bir başka turizm şirketi iflas etti.

AB'den Kovid-19 aşısı için alım anlaşması

Avrupa Birliği (AB), yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı ilaç firması AstraZeneca'nın geliştirdiği potansiyel aşının alımı için anlaşma yapıldığını bildirdi.

12 petrol şirketinin toplam zararı 80 milyar dolar, Elektrikli araç değil korona vurdu

Dünyanın en büyük 12 petrol şirketi, petrol fiyatlarının düşük olması nedeniyle yılın ilk yarısında toplam 80 milyar dolar zarar etti. Bu firmaların toplam geliri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37 azalırken İngiliz BP en çok zarar eden, Hollandalı Royal Dutch Shell ise geliri en fazla düşen firma oldu.

Türkiye’nin dev şirketleri teker teker açıkladı: İşte büyük holdinglerin salgın dönemindeki kâr ve zararları!

Korona virüs salgını nedeniyle birçok şirketin kârı azalırken, bazı şirketler bu süreçten kazançlı çıkmayı başardı. İşte Türkiye'nin dev şirketlerinin salgının etkili olduğu dönemdeki finansal karneleri...

Artık haftada dört gün çalışacaklar, anlaşmaya varıldı

Almanya’da korona virüsün neden olduğu krizde istihdamın sürmesi adına çalışmalar başladı. Çalışma kapsamında haftalık çalışma gününün 4’e düşürülmesi öngörülüyor.

Son dakika... BM'den korkutan tahmin

Birleşmiş Milletler (BM) turizmde gelir kaybının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 1,2 trilyon dolara ulaşabileceğini vurgulayarak 120 milyon kişinin işini kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

Tek tek açıklıyorlar: 19 bin çalışan daha işsiz kalacak

ABD'li hava yolu şirketi American Airlines, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının havacılık sektörünü olumsuz etkilemesi sonucu 19 bin çalışanının işine ekim ayında son vereceğini duyurdu.

American Airlines'da büyük işten çıkarma

ABD'li hava yolu şirketi American Airlines, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının havacılık sektörünü olumsuz etkilemesi sonucu 19 bin çalışanının işine ekim ayında son vereceğini duyurdu.

Şimdiki sınav kiralık ev

Üniversite tercih sonuçları açıklandı. Koronavirüs nedeniyle üniversitelerin ne zaman açılacağı netleşmese de önümüzdeki günlerde binlerce öğrenci ev arayışına girecek. Ortalama 100 m2 evlerde kiralar 600 TL ile 3 bin 200 TL arasında değişirken, virüs nedeniyle uzaktan eğitimin devam etmesi halinde kiralık evlere talebin düşmesi bekleniyor.

Yatırımcıların yeni gözdesi o... 4 bin dolara kadar yolu var... 3 yıl içerisine zirve yapacak

Teknik göstergelerin alım işaret ettiği yatırım adreslerinden biri de paladyum. Paladyumun yılın ikinci yarısında yükselişini sürdürmesi beklenirken; gelecek 3 yıl içinde ise fiyatların 4 bin dolara kadar çıkabileceği tahminleri yapılıyor.

Yatırımcıların yeni gözdesi o... 4 bin dolara kadar yolu var... 3 yıl içerisinde zirve yapacak

Teknik göstergelerin alım işaret ettiği yatırım adreslerinden biri de paladyum. Paladyumun yılın ikinci yarısında yükselişini sürdürmesi beklenirken; gelecek 3 yıl içinde ise fiyatların 4 bin dolara kadar çıkabileceği tahminleri yapılıyor.

Son dakika... Türkiye - Özbekistan uçuşları bugün başlıyor

Türkiye ile Özbekistan arasında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeni ile durdurulan tarifeli uçak seferleri bugün yeniden başlayacak.

Fed'den para politikası değerlendirmesi

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard'dan "para politikası" değerlendirmesi: "İleriye bakıldığında ekonomi, Kovid-19 salgınıyla ilgili kayda değer belirsizlikle yüzleşmeye devam ediyor ve riskler aşağı yönlü seyrediyor. Gelecek aylarda, para politikasının dengeleştirmeden uyumlaştırmaya dönmesi önemli olacak. Krizin ilk aşamasında olduğu gibi mali destek birçok aile ve işletmeyi ayakta tutmak için gerekli olmaya devam edecek."

Korona ve dövizin yükselişi müteahhite yaradı: 7 ayda 5 milyar TL ödeme yapıldı olan vatandaşın cebine oldu

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre dövizdeki yükseliş devleti hem kira hem hizmet bedeli üzerinden vurdu. Dolardaki artış nedeniyle hastane kira giderleri bir yılda yüzde 62, hizmet bedeli yükü yüzde 47 arttı.

Kolonya fiyatlarında ikinci dalga!

Korona virüsü salgınında ikinci dalga tartışılırken kolonya fiyatlarında ikinci dalga geldi! TÜİK verilerine göre bir litre limon kolonyasının fiyatı 40 TL'yi aştı.

Yunanistan ekonomisinde tarihi çöküş devam ediyor

Korona virüs krizi nedeniyle turizm ve deniz trafiği gelirleri kesilen Yunanistan’ın ekonomisinde tarihi bir çöküş yaşanıyor. Ülke ekonomisi son çeyrekte yüzde 14 küçüldü.

Haziran ayı işsizlik rakamları açıklandı

Korona virüs salgını döneminin 3'üncü işsizlik rakamları da açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun Haziran ayına dair verilere göre işsizlik Haziran ayında yüzde 13,4 oranında artış gösterdi. Mayıs ayında işsizlik %12,9 olarak açıklanmıştı.

İşsizlik, "işten çıkarma yasağı" dinlemedi!

Korona virüs salgını döneminin 3'üncü işsizlik rakamları da açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun Haziran ayına dair verilere göre işsizlik Haziran ayında yüzde 13,4 oranında artış gösterdi. Mayıs ayında işsizlik %12,9 olarak açıklanmıştı.

Kredi çeken çekeneydi şimdi ödeme zamanı… Garson hesabı getiriyor

Korona virüs salgınıyla birlikte binler aile ekonomik olarak zor duruma düşerken, kredi çekmeye yönlendirildi. Kamu bankalarının sunduğu kredi paketlerinden nisan ayında yararlananlar için ödemesiz dönem bu ay bitiyor. Salgında ikinci dalga endişeleri giderek artarken, milyonlarca vatandaş kredi taksitlerini nasıl geri ödeyeceğini kara kara düşünüyor.

Dev operasyonu başlatıyorlar: 2 bin 400 kişiyi işten çıkaracaklar

Singapur Hava Yolları Grubunun (SIA Group) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla şirkete bağlı 3 hava yolunda 2 bin 400 çalışanın işine son vereceği bildirildi.

Koronayı bahane ettiler, yüzde 382 arttı

Özel hastanelerin pandemi sürecini bahane ederek ameliyathane kullanma ücretini 4 katına varan rakamlara artırması vatandaşın tepkisini çekerken söz konusu hastaneler hakkında soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Rus turizm sektöründe Türkiye'ye yönelik talebin artması bekleniyor

Rus turistlerin Türkiye’de tatile yönelik talebinin sonbahar döneminde artarak devam etmesi bekleniyor.

Piyasanın göbeğindeki isim açıkladı: İşte ikinci el araç fiyatlarının düşeceği tarih: Herkes bu haberi bekliyordu

Türkiye’de sanayi ve araç üretim kapasitesi ile bilinen Kocaeli’nin Oto Ticaret Merkezi Başkanı Fahrettin Batı, ikinci el araç fiyatlarının düşeceği tarihi açıkladı.

Dünya devi bir fabrikasını kapatıyor işsizler ordusuna 800 kişi daha! Bakanlardan karara tepki: "zalimce" 

Korona virüs nedeniyle yüzde 40 daralan otomotiv sektöründeki, Japon lastik üreticisi Bridgestone Fransa'daki fabrikasını kapasite fazlası nedeniyle kapatacağını açıkladı. Sendika, ise günde 17 bin 500 düşük profilli lastik üreten 800'den fazla çalışanın işsiz kalacağına dikkat çekti. Fransa Çalışma Bakanı Elisabeth Borne ve Ekonomi Bakanı Agnes Pannier-Runacher kararın zalimce olduğunu açıkladı.

Singapur pilot maaşlarında yüzde 60 kesinti yapacaklar

İYİ Parti İBB Meclis Üyesi ve AirportHaber'in sahibi Ali Kıdık, Singapur Havayolları’nın pilot maaşlarından yüzde 60 kesinti yapacağını açıkladı.

İnternetten alışveriş yaparken dikkat edin. Yetkili isimden çok önemli uyarı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, online alışveriş yapan vatandaşlara ürünlerin ambalajını, son kullanma tarihini mutlaka kontrol etmeleri, güvenilir sitelerden alışveriş yapmaları uyarısında bulundu.

Türkiye pandemi sürecinde dünya turizmine örnek oldu

Kovid-19 sürecinde üst düzey hijyen ve sağlık kurallarını uygulayan konaklama tesisleri, restoran ve kafelerle, ulaşım araçlarına verilen sertifikasyon belgesiyle turistlerin "yeni normal"e uygun ağırlanması sağlandı.

Türkiye'ye bu yaz en çok Alman turist geldi

Türkiye'yi, ocak-ağustos döneminde 7 milyon 255 bin 107 yabancı turist ziyaret etti. Turistlerin geldiği ülkeler arasında 789 bin 602 kişiyle Almanya ilk sırada yer aldı.

Avrupa Birliği'nden 16 ülkeye korona desteği

Avrupa Birliği (AB), yeni tip korona virüs (Kovid-19) nedeniyle 16 üye ülkedeki istihdamı koruma programlarına 87,4 milyar avro mali destek verilmesini onayladı.

ABD ekonomisi ikinci çeyrekte de yüzde 31,4 daraldı

ABD ekonomisi, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 31,4'lük daralma gösterdi.

Ünlü giyim devinden şok karar

İsveçli giyim şirketi H&M korona virüs krizinde online alışverişe artan talep nedeniyle birçok mağazasını kapatacağını açıkladı. Şirket ilk olarak Mart-Mayıs çeyreğinde H&M’in satışlarını yarı yarıya düşürmüştü.

Korona virüsün etkisi ne kadar devam edecek. OPEC’ten açıklama geldi

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Genel Sekreteri Muhammed Barkindo, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle küresel piyasalardaki belirsiz ve risklerin petrol piyasasını ve ekonomik toparlanmanın hızını etkilemeye devam edeceğini belirtti.

Piyasalarda Trump depremi. Petrol çakıldı, altın zirveyi gördü

ABD Başkanı Donald Trump'ın kendisinin ve eşinin korona virüs testlerinin pozitif çıkması küresel piyasalarda deprem yarattı Petrolde kayıp yüzde 2'ye yaklaşırken, altın son 10 günün zirvesine çıktı.

Son dakika... Bakan Selçuk: Vakıflara 186 milyon lira aktardık

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na periyodik pay olarak 186,8 milyon TL kaynak aktardık” dedi.

Ünlü şirket resmen duyurdu. 20 bin çalışan korona virüse yakalandı

ABD'li satış sitesi Amazon tarafından yapılan açıklamada, 20 bin şirket çalışanının korona virüse yakalandığı bildirildi.

Korona virüs sonrası rekor artış. Tam yüzde 122 oranında arttı

Açıklanan online alışveriş, verilerine göre bu yılın yaz dönemlerinde online alışveriş harcamaları geçen yıla göre yüzde 122 oranında artış gösterdi.

Dünya Bankası’ndan korkutan kriz uyarısı: Milyonlarca kişi etkilenebilir!

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, korona virüs salgınının en fakir ülkelerde bir borç krizini tetikleyebileceği uyarısında bulundu. Malpas; 'Korona virüs, yoksulluğa karşı elde edilen bazı başarıları baltaladı. Dünyada gelecek yıla kadar 150 milyon kişi yeniden yoksulluk sınırının altına düşebilir' dedi...

Bir zamanların en gözde mesleğiydi. Şimdi kapı kapı iş arıyorlar

Korona virüs salgınından en çok etkilenen sektörlerin arasında enerji piyasası var. Salgından etkilenen petrol ve gaz şirketleri büyük zararlar açıkladı. 2020'nin ilk yarısında büyük zararlar açıklayan şirketler farklı sektörlerle iş portföylerini çeşitlendirdi.

Dolar milyarderlerinin serveti 10,2 trilyon dolara yükselerek rekor kırdı

Koronavirüs (Kovid-19) krizinin belirsizliğini koruduğu ortamda dolar milyarderlerinin serveti de 10,2 trilyon dolara yükselerek yeni bir rekora ulaştı.

Bu şehirlerin başına neler geldi neler. Dayanacak güçleri kalmadı

Korona virüs nedeniyle üniversiteler yüz yüze eğitime ara verirken üniversite şehirleri olan ve büyük oranda öğrenciler üzerinden geçimini sağlayan şehirlerde ekonomik kiriz daha da derinleşti. Öğrenciler gelmeyince daireler boş kaldı kiralar düştü. Para kazanamayan işletmeler ise bir bir kapanmaya başladı.

Kovid-19 salgını hava temizleme cihazlarına talebi artırdı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle maske, dezenfektan gibi ürünlerin yanı sıra havayı temizleyen teknoloji ürünlerine talepte de artış yaşandı.

Kovid-19 ile "güzellik harcamaları" kısıldı

Güzellik, makyaj, cilt bakımı, manikür ve pedikür ürünlerinin ithalatı, Kovid-19 salgınının ekonomik ve sosyal etkilerinin gölgesinde geçen ocak-ağustos döneminde yıllık bazda yüzde 18,2 azaldı ve yaklaşık 54 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Piyasalar yoğun veri gündemine odaklandı

Küresel piyasalarda dün, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkilerine yönelik teşvik paketi beklentileriyle pozitif bir seyir izlenmesinin ardından bugün yurt içi ve dışında yoğunlaşan veri gündemi takip edilecek.

IMF'den küresel ekonomide bu yıl yüzde 4,4'lük daralma beklentisi

Uluslararası Para Fonu, dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 4,4 küçülmesinin beklendiğini bildirdi.

THY günlük sefer sayısında Avrupa'da 2'inci sıraya yükseldi

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Ekşi, THY'nin günlük uçuş sayısında Avrupa'da 2. sıraya yükseldiğini açıkladı.

IMF korona virüsün maliyetini açıkladı

IMF, küresel bir salgına dönüşen korona virüsün 2020 yılı sonundaki maliyetinin 28 trilyon dolar olacağını tahmin ettiklerini açıkladı.

Rahmi Koç korona virüse yakalandı

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç'un korona virüs testinin pozitif çıktığı iddia edildi. Patronlardunyasi.com'da yer alan habere göre Rahmi Koç şuanda Amerikan Hastanesi'nde gözetim altında olduğu ifade edildi.

Amerika'da 4 kişiden 1'i bunu düşünüyor

Amerika'da yapılan araştırmada, her 4 çalışandan 1'inin korona virüs nedeniyle işten ayrılmayı düşündüğü öğrenildi.

Korona en çok hangi sektörleri etkiledi. Dünya Bankası duyurdu, işte o sektörler

Dünya Bankası, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının en çok enerji fiyatları üzerinde etkili olduğunu belirterek, petrol, doğal gaz ve kömürün oluşturduğu enerji emtialarının fiyat endeksinde bu yıl yüzde 32,7'lik azalış olmasının beklendiğini açıkladı.

Resmen '2025' diyerek tarih verdiler. İşte başımıza gelecekler. Bugünden hazırlık yapmamız gerekiyor

Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) yayımladığı rapordaki tahmine göre, 2025 yılında işlerin yarısını makineler üstlenecek. Makinelerin 96 milyon yeni istihdam alanı yaratırken, bir o kadar da istihdam kaybına neden olacağı açıklandı.

Koronavirüs Japon havayolu şirketini vurdu

Japonya’da All Nippon Airways mevcut mali yılda 4,9 milyar dolarlık net zarar bekliyor.

Zor dönemde 12 milyon turist

Türkiye’ye yılın ilk 9 ayında gelen turist sayısı 11 milyon 910 bin oldu. Geçen yıla göre turist kaybı yüzde 71 olurken, turizm gelirleri de yüzde 69 düşüşle 8 milyar 145 milyon dolara geriledi. Pandemi sürecinde yaklaşık 12 milyon turistin ülkeyi ziyaret etmesi de 2021 yılı için umut verdi.

Koronavirüs arsa fiyatlarını uçurdu

Koronavirüs nedeniyle arsa, tarla ve bahçelere talepler gittikçe artıyor.

Antalya yine en çok tercih edilen turizm merkezlerinden birisi. İşte en çok turist gönderen ülkeler

Dünyanın yeni tip korona virüsle (Kovid-19) mücadele ettiği bir dönemde yılın 10 ayında 3 milyon 276 bin 627 turist ağırlayan Antalya, yine en çok tercih edilen turizm destinasyonlarından birisi oldu. En çok turist gönderen ülkeler arasında 1 milyon 402 bin 578 kişiyle Rusya ilk sırada yer aldı.

Kriz mriz dinlemediler, Korona bir tek onlara yaradı, salgından en karlı bankacılar çıktı!

Türk bankacılık sektörü, bu yılın ocak-eylül döneminde 46,3 milyar lira ile tüm zamanların en yüksek 9 aylık karını elde etti.

İngiltere’de ücretli izin programı mart sonuna uzatıldı

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, İngiltere’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını kapsamında alınan tedbirler nedeniyle çalışamayacak durumunda olanlara yapılan maaş desteğinin mart ayının sonuna kadar uzatılacağını bildirdi.

İstanbul'da bankalardan flaş çalışma saati kararı. İşte yeni çalışma saatleri

İstanbul’da artan korona vakalarının ardından bankaların çalışma saatlerinde değişikliğe gidildi.

Son dakika... Bakan Varank: PCR testlerinde doğruluk oranı yükselecek

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bünyesinde faaliyet yürüten Ulusal Metroloji Enstitüsü’nce (UME), Covıd-19 virüsünün tespitinde kullanılan PCR testlerinden daha kaliteli sonuç alınması amacıyla RNA tabanlı referans malzemeler üretildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Böylece, PCR testlerinin doğruluk oranı yükselecek. Ayrıca üretilen malzemeler PCR kitlerinin iç kalite kontrolünde de kullanılacak" dedi.

Amerikalı ekonomistten önümüzdeki 6 ay için flaş tahmin. Dev çarkın başındaki isim

Dünyanın önemli ekonomi merkezlerinin başında gelen Boston'ın ABD Merkez Bankası Başkanı Eric Rosengren, korona virüs aşı çalışmalarına bağlı olarak önümüzdeki 6 ay içinde piyasalarda dalgalanmanın devam edeceğini söyledi.

G-20 ülkelerinin bakanları resmen anlaşma sağladı. Tarihte ilk kez böyle bir durum yaşanıyor

Türkiye’nin de içinde bulunduğu G-20 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, korona virüsten etkilenen yoksul ülkelerin borçları için ortak çerçevede anlaştı. Böyle bir durumun tarihte ilk kez yaşandığının altı çizildi.

Bankalar tek tek açıkladı. Yarından itibaren başlıyor. İşlem yapan herkesi ilgilendiriyor

Korona virüs vakalarının tekrardan yükselişe geçmesinin ardından bankalar önemli bir değişime gitti. Buna göre, yarından(16 Kasım) itibaren birçok bankada çalışma saatleri değişti. Tüketicilerin yapılan değişiklikten etkilenmemesi için yeni çalışma saatlerini dikkate almaları için uyarıda bulunuldu.

Amerikalılar dolar yüzde 20 değer kaybedecek diyerek tarihini açıkladılar!

Amerikalı Citibank, korona virüs aşısının piyasaya çıkmasının ardından dolarda yüzde 20 oranında değer kaybı yaşanacağını açıkladı. Banka, dolarda değer kaybının yaşanacağın tarihin ise 2021 yılının ortaları olacağını söyledi.

Restoranlarda paket servis dönemi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni koronavirüs tedbirlerini açıkladı. Buna göre, restoran ve kafelerde paket sistemine geçilecek. Sayıları 100 bini bulan kıraathaneler bir süre kapalı kalacak. Alışveriş merkezleri, market ve kuaförlerin çalışma saatleri ise 10.00 ile 20.00 arasında olacak.

Kısa Çalışma Ödeneği salgın döneminde işçi ve işverene can simidi oldu

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında 480 bin 659 işletmede 3,5 milyonu aşkın çalışana toplam 20 milyar lirayı aşkın ödeme yapıldı.

Japonya'da ucuz havayolu şirketi korona virüs salgınına dayanamadı

Japonya’nın ucuz havayollarından AirAsia Japan yeni tip korona virüs salgının ekonomideki etkisi sebebiyle iflas başvurusunda bulundu.

AB liderleri Kovid-19 gündemiyle toplandı

Liderler, salgınla mücadelenin yanı sıra 1,8 trilyon avroluk gelecekteki bütçe ve ekonomik kurtarma programını ele alıyor.

ABD'de koronavirüs fonunun iadesi istendi

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD Merkez Bankasından (Fed) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkilerine karşı uygulamaya koyulan kredi programları kapsamında kullanılmayan 455 milyar dolarlık fonun iade edilmesini istedi.

Süs bitkileri ihracatı salgında arttı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde süs bitkileri sektörü, her geçen gün artan talep sayesinde yıl sonuna kadar 100 milyon dolar ihracat yapmayı hedefliyor.

Korona virüs salgını dev şirketi kapanmanın eşiğine getirdi. Borçlanma zirve yaptı

Amerika'nın en büyük müzik şirketleri arasında yer alan Guitar Center, salgın nedeniyle yaşanan ekonomik krizden dolayı iflas başvurusunda bulundu. Şirketin 375 milyon dolar borcunun olduğu bildirildi.

Korona aşısı altını nasıl etkiliyor? Altın yükselir mi, düşer mi?

Altın fiyatları, aşıyla ilgili yeni gelişmelerle birlikte yatay seyrediyor.

Ünlü bankadan altınla ilgili flaş tahmin. Elinde altını olanlar dikkat

Amerikan yatırım bankası JPMorgan, yıl sonu gelirken altınla ilgili tahmini duyurdu. Morgan, altın fiyatlarının 20202’nin son çeyreğinden itibaren düşüşe geçeceğini açıkladı.

Borsadan kapanış rekoru geldi

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, gün içinde 1.343,93 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesinin ardından günü yüzde 1,28 değer kazancıyla 1.342,49 puanla rekor seviyeden tamamladı.

Tekel bayilerinden kısıtlama isyanı

Korona virüs kısıtlamaları sonrası Tekel bayi işletmecileri 22.00 olan satış saatlerinin 20.00’a çekilmesine tepki göstererek, yapılanın gerçekte yaşam tarzına müdahale olduğunu söyledi.

Dünya turizm sektörü 2020'de 3 trilyon dolar zarar etti

Korona salgını nedeniyle ağır bir darbe alan turizm sektörü yaralarını sarmaya çalışıyor. Dünya Turizm Forumu Enstitüsü Başkanı Bulut Bağcı, global turizm sektörünün Pandemi nedeniyle 2020'yi 3 trilyon dolar kayıpla kapatmaya hazırlandığını belirtti.

Paralarını iade alabilecekler, korona virüs tedbirleriyle mağdur olmuşlardı

Korona virüs salgını öncesi düğün, nişan vb. organizasyonlar için para ödeyen ancak virüs tedbirleri kapsamında iptal edilen organizasyonların parasını alamayan çiftler paralarını iade alabilecek. Tüketici Hakem Heyeti’ne bu konuda başvuran bir çift durumun olağanüstü hal kapsamında olması nedeniyle paralarını iade aldı.

Asgari ücret görüşmelerinde bu yıl bir ilk yaşnacak. Asgari ücret görüşmelerinde ilk tarih belli oldu

2021 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında ilk toplantının 4 Aralık'ta yapılacağpı belirtildi. Bu yıl asgari ücret görüşmeleriyle ilgili bir ilk yaşanacak ve ilk toplantının korona önlemleri kapsamında internet ortamında yapılacağı belirtildi.

Dev şirketten flaş karar! 32 bin kişiyi işten çıkaracak

Walt Disney Co öncelikli olarak eğlence parklarından olmak üzere toplam 32 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Havacılık sektörü, Kovid-19 aşısının dağıtımında küresel yarışa hazır

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının en çok etkilediği sektörlerden havacılığın, dünya çapında aşı dağıtımındaki yarışa hazır olduğu belirtiliyor.

Ekonomide gelecek buhranın tarihini verdi. Türkiye’deki durumu 9 büyüklüğünde depreme benzetti

Avrupalı Türk Markalar Birliği Başkanı Cafer Mahiroğlu, salgın dolayısıyla ekonomide yaşanan buhranın faturasının 6 ay sonra ortaya çıkacağını belirtti. Mahiroğlu, Türkiye'deki ekonomik tabloyu 9 büyüklüğünde depreme benzetti.

Korona virüs 1 milyon 499 bin can aldı

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan korona virüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı dünya genelinde 1 milyon 499 bin 346, virüs tespit edilen toplam kişi sayısı 64 milyon 844 bin 711’e yükseldi.

Dolar yönünü değiştirdi

İngiltere'nin birçok kısmının kapatılmasına neden olan yeni korona virüsü dalgasına yönelik endişelerle küresel piyasalarda belirgin bir riskten kaçış görülürken, dolar/TL de sınırlı bir yükseliş yaşandı.

Spor hisseleri 2020'de yatırımcısına kazandırdı

Borsa İstanbul'da işlem gören spor şirketleri geçen yıl yatırımcısına kazandırdı.

İngiltere'den dev destek paketi

İngiltere, koronavirüsten (Kovid-19) etkilenen firmalara yardım etmek için 4,6 milyar sterlinlik destek paketi açıkladı.

İngiltere'den dev destek paketi

İngiltere, koronavirüsten (Kovid-19) etkilenen firmalara yardım etmek için 4,6 milyar sterlinlik destek paketi açıkladı.

Abdi İbrahim’e COVID-19 aşısı için üretim izni

Sağlık Bakanlığı’nın Abdi İbrahim’e mRNA bazlı aşılar ile inaktif aşıları üretim ve dolum yapma onayını verdiği açıklandı.

Bakan Selçuk'tan "İş Kulüpleri" ile ilgili açıklama

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yoğunlaştırılmış İş ve Meslek Danışmanlığı hizmetiyle iş arayanlara motivasyon desteği verdiklerini belirterek, "Hedefimiz, İş Kulüplerinin 2021 yılı sonuna kadar 81 ilde yaygınlaştırılması." ifadesini kullandı.

Dünya Bankası’ndan flaş kriz uyarısı

Dünya Bankası Başekonomisti Prof. Dr. Carmen Reinhart, pandeminin daha fazla uzaması durumunda finansal krize dönüşebileceği uyarısında bulundu.

ABD'de perakende satışlar düşüşünü sürdürdü

ABD'de perakende satışlar, geçen yılın aralık ayında aylık yüzde 0,7 azalarak piyasa beklentilerinin üzerinde düşüş gösterdi. Buna göre, perakende satışlar geçen ay bir önceki aya kıyasla yüzde 0,7 azalarak 540,9 milyar dolar oldu.

ABD'nin perakende satışlar arttı

ABD'de kasım-aralık aylarını kapsayan ve "Tatil Sezonu" olarak adlandırılan dönemde perakende satışlar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen yüzde 8,3 artışla 789,4 milyar dolara ulaştı.

United Airlines'tan büyük zarar

ABD'nin büyük hava yolu şirketlerinden United Airlines, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle geçen yıl 7,1 milyar dolarlık zarar ettiğini duyurdu.

Salgında firmalar halka arzla kazandı

Küresel halka arzlar, 2020'de bir önceki yıla göre yüzde 19 artarak 1.363'e, halka arzlardan elde edilen gelirler de yüzde 29 yükselişle 268 milyar dolara ulaştı.

Kentlerde bahçeli ev arayışı hızlandı

Türkiye’nin deprem gerçeği ve koronavirüs pandemisi, inşaat sektöründeki tüketici dinamiklerini kökten değiştirdi. İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde bahçeli eve talep, geçen yıla oranla yüzde 30 oranında artış gösterdi. Talebin artması nedeniyle Mart 2020’den bu yana İstanbul’da bahçeli ev fiyatlarının yüzde 40 oranında artması, konut arayışındaki İstanbulluları da İzmir’e yöneltti.

Salgını fırsata çevirdi

Koronavirüs dönemini fırsata çevirdiklerini söyleyen Beta Motorlu Kapı Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rehai Kızıltan, “Bu dönemde tüm personelimiz sınavlara girerek uluslararası geçerliliği olan yeterlilik belgelerini tamamladı. Eğitimli personelle verimliliğimiz daha da arttı. Önümüzdeki süreçte bu adımların katkılarını göreceğiz” dedi.

Euro Bölgesi'nde yatırımcı güveni geriledi

Avrupa'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ikinci dalgasında sıkılaştırılan kısıtlamaların ekonomiye etkileri Euro Bölgesi'nde yatırımcı güvenini olumsuz etkiledi.

Japonya ihtiyat akçesini kullanmaya karar verdi

Japonya’da Başbakan Suga Yoşihide kabinesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında mevcut mali yıl ihtiyat akçesi bütçesinden 1,14 trilyon yen (10,87 milyar dolar) kullanacak.

Euro Bölgesi'nde yatırımcı güveni geriledi

Avrupa'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ikinci dalgasında sıkılaştırılan kısıtlamaların ekonomiye etkileri Euro Bölgesi'nde yatırımcı güvenini olumsuz etkiledi.

Uluslararası yatırımlardan alınan pay artıyor

Türkiye, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının küresel ekonomileri derinden etkilediği 2020 yılında yaşanan tüm zorluklara rağmen yaklaşık 8 milyar dolarlık uluslararası doğrudan yatırım (UDY) çekmeyi başardı.

Zarardan kâra geçti yatırım yılı ilan etti

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüse rağmen Teknosa, 2020’nin son çeyreğinde cirosunu 1 milyar 932 milyon TL’ye, net kârını da 69.6 milyon TL’ye çıkardı. Bu dönemde e-ticarette de yüzde 208 büyüme sağlandı.

Turizm sektörü iç pazara yoğunlaştı

Turizm sektöründe, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde seyahatlerin kısıtlanmasıyla önemi artan iç pazarda, bu yıl daha fazla hareketlilik bekleniyor.

Okul servisi ücretlerinde "kademeli normalleşme tarifesi" uygulanacak

İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk "Haftada iki gün okula gidecek öğrenciler için belirlenen aylık ücretin yüzde 60'ını, haftada 4 gün gidecek öğrenciler için de yüzde 90'ını talep edeceğiz. Öğrencileri taşıdığımız süre için ücret alacağız" dedi.

Sağlık turizmi için ilk 3 ayda 125 bin kişi geldi

Koronavirüs süreci tüm sektörleri olduğu gibi sağlık turizmini de etkiledi. Turist sayılarında düşüş yaşanırken, gelirlerde de azalma oldu.

Rus heyet teftişte

Rusya, nisan ayı başlarında Türkiye’de koronavirüs salgınında vaka sayısının artışa geçmesi üzerine 15 Nisan-1 Mayıs arasında Türkiye’ye gerçekleştirilen uçuşlara ciddi kısıtlama getirmişti. Rusya hükümeti 1 Mayıs tarihinde ise Türkiye’ye uçuş yasağının 21 Haziran’a kadar uzatıldığını ilan etmişti. Dün de Rusya’dan Türkiye’ye gelen heyet çalışmalara başlayarak, turizm altyapısını ve sağlık koşullarını incelemeye başladı.

İngiltere’den yoksul ülkelerdeki kız çocuklarının eğitimi için 430 milyon sterlin hibe

İngiltere yoksul ülkelerdeki kız çocukların eğitim ve öğrenim imkanlarından faydalanması için 430 milyon sterlin bağışta bulunacağını açıkladı.

İngiltere’den yoksul ülkelerdeki kız çocuklarının eğitimi için 430 milyon sterlin hibe

İngiltere yoksul ülkelerdeki kız çocukların eğitim ve öğrenim imkanlarından faydalanması için 430 milyon sterlin bağışta bulunacağını açıkladı.

Kamu alımlarında yüzde 50’lik artış

Kamunun alımları yılın ilk 6 ayında yüzde 50 arttı. 2020 yılının ilk 6 ayında koronavirüs salgınının etkisiyle alımların toplamı 83.9 milyar TL’de kalırken,...

2 Fed yetkilisinden emeklilik kararı

Geçen yıl yaptıkları yatırım işlemleriyle gündeme gelen FED Dallas Başkanı Kaplan ile Boston Fed Başkanı Rosengren emekli olacaklarını duyurdu.

‘İddialar doğru değil’

Zincir marketler hakkındaki rekabet soruşturmasında sözlü savunma toplantısı yapıldı. Soruşturma heyeti temsilcisi, ulusal zincir marketler ve...

İki yılın ardından ilk kez! 2 Mayıs'tan itibaren açılıyor

Yeni Zelanda, koronavirüs pandemisi yüzünden iki yıldır kapalı olan sınırlarını yabancı ziyaretçilere önümüzdeki aydan itibaren açmaya hazırlanıyor.

Apple'a koronavirüs şoku! Çin'deki fabrika üretimi durdurdu

Şanghay'daki sıkı Covid kapatma önlemleri yüzünden geçici olarak üretimi durduran firmalara büyük bir Apple iPhone imalatçısı olan Pegatron da katıldı.

Kur Alış Satış
Altın
...
- -
Ons
...
- -
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Euro/Dolar
...
- -
Dolar/Kg
...
- -
Euro/Kg
...
- -
Gümüş
...
- -
Alış Satış
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Sterlin
...
- -
Japon Yeni
...
- -
Kanada Doları
...
- -
Avustralya Doları
...
- -
Norveç Kronu
...
- -
Danimarka Kronu
...
- -
İsveç Kronu
...
- -
İsviçre Frangı
...
- -
Suudi Riyali
...
- -
Alış Satış
Çeyrek(Yeni)
...
- -
Çeyrek(Eski)
...
- -
Yarım(Yeni)
...
- -
Yarım(Eski)
...
- -
Tam(Yeni)
...
- -
Tam(Eski)
...
- -
Ata(Yeni)
...
- -
Ata(Eski)
...
- -
Ata5(Yeni)
...
- -
Ata5(Eski)
...
- -
Ata2.5
...
- -
Reşat
...
- -
Gremse(Yeni)
...
- -
Gremse(Eski)
...
- -

Kur Çevirici

Miktar


16:37 büyük