resmi gazete Haberleri

Ağustosta 400 yatırım teşvik belgesi verildi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ağustos ayında, çeşitli sektörleri kapsayan toplam 400 yatırım teşvik belgesi verdi.

Naylon ve diğer poliamidlerden iplik ithalatında korunma önlemi

Naylon veya diğer poliamidlerden ipliklerin ithalatında korunma önlemi uygulanacak.

Eylülde 522 yatırım teşvik belgesi verildi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca eylülde 522 yatırım teşvik belgesi düzenlendi.

Türkiye ekonomisi 2020 yılı büyüme tahmini yüzde 5

2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı Resmi Gazete'de yayımlandı. 2020 yılı enflasyon hedefi yüzde 8.5 olurken işsizlik hedefi de yüzde 11.8 olarak gerçekleşti. 2020 yılı için ise büyüme hedefi yüzde 5 olarak belirlendi.

Gümrük Genel Tebliği'nde değişiklik

Pil ve akümülatörlerin serbest dolaşıma giriş işlemlerini gerçekleştirmeye yetkili gümrüklere Kayseri Gümrük Müdürlüğü de eklendi.

Gümrük Kanunu'nda değişiklik

Gümrük kanunu ve bazı kanunlarda değişiklikler yapan 7190 sayılı yasa yayımlandı.

Türk hava sahasında kullanılan ölçü birimlerinin usul ve esasları belirlendi

Türk hava sahasında ulusal ve uluslararası hava ve yer operasyonları gerçekleştiren işletmeler tarafından kullanılan ölçü birimlerinin usul ve esasları düzenlendi.

Vergi düzenlemesi Resmi Gazete’de!

Otel, motel ve pansiyon gibi konaklama tesislerinde kalanlar için getirilen konaklama vergisi ve Dijital Hizmet Vergisi gibi tartışmalı maddeleri içeren yeni vergi yasası Resmi Gazete’de yayımlandı.

Sayıştaya 5 üye seçilecek

Sayıştay Başkanlığının boş bulunan 5 üyelik kadrosu için üye seçimi yapılacak.

Altın fiyatlarındaki artış sonrası yeni hamle!

Resmi Gazete’de yer alan düzenlemeye göre, Türkiye’ye gelen yolcular en fazla 5 kilogram işlenmemiş altını beraberinde Türkiye’ye getirebilecek. Altın fiyatlarında son dönemde yaşanan artış sonrası yapılan hamle ile Türkiye’deki altın rezervlerinin artması bekleniyor.

Berat Albayrak açıkladı: Vergi affı gelecek mi?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, hazine affı iddialarına ilk kez net cevap verdi. Bakan Albayrak, söylentilere nokta koyarak, “Vergi affı yok. Bu çerçevede aflar dönemi bitti” dedi.

Bir ürüne daha korona yasağı!

Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı tebliğe göre kilosu 20 liraya kadar yükselen limonun ihracatı ön izne bağlandı. Söz konusu karar Resmi Gazete’de yayınlandı.

Yapı kayıt belgelerine yönelik düzenleme

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan düzenleme ile yapı kayıt belgesinde güncelleme yapıp ilave bedel ödemesi çıkanlar, 2020 yılına kadar aylık yüzde 2, 2020'den sonra ise yasal faiz oranıyla ödemelerini yapabilecek.

Karşılıksız çeke af gibi düzenleme: 1 yıl 'açık çek'

Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete'de yayınlandı: Vakıfbank için çok konuşulacak düzenleme

Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmen açıklandı! O maaşların üçte biri ödenecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile, yurt dışında görevlendirilip salgından ötürü gidemeyen personelin maaşları ile ilgili bir düzenleme yapıldı.

Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği'ne ilişkin esaslar Resmi Gazete'de

Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun uyarınca Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği'nin organları, görev ve yetkileri ile çalışma ilke, usul ve esasları belirlendi.

Resmi Gazete'de yayımlandı! ÖTV sıfırlandı

Genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerinin deniz araçlarında kullanılacak akaryakıtta özel tüketim vergisi (ÖTV) sıfıra indirildi.

TÜBİTAK'tan teknoloji ve yenilik programları için destek

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Yönetim Kurulu tarafından gerçek ve tüzel kişilere, teknoloji ve yenilik destek programları kapsamında teminat alınmaksızın, hibe ve/veya kredi olarak sermaye desteği ve ön ödeme verilebilecek.

Limon ihracatında ön izin şartı kaldırıldı

Limon ihracatında ön izni kaldıran karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete'de yayımlandı: Alışverişte yeni dönem başlıyor

E-ticarette stokçuluk ve fahiş fiyatı önleyecek düzenlemeye sektörden destek geldi. Pandemi döneminde bu tarz sorunların çok öne çıktığı sektörde güven damgası uygulamasının kapsamı genişliyor

Elektrik ve doğalgaz faturaları 3 ay ertelenecek, Resmi Gazete'de yayınlandı

Elazığ ve Malatya'daki depremden etkilenen vatandaşların elektrik ve doğal gaz faturalarının 3 ay ertelenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazete'de yayımlandı! Vergi sıfırlandı

Kolonya ve dezenfektan yapımında kullanılan etil alkolün ithali için gümrük vergisi sıfırlandı. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazete'de yayımlandı: "Dökme etil alkol" vergisine düzenleme

Kolonya ve dezenfektan üretiminde kullanılmak üzere ithal edilen dökme etil alkolde gümrük vergisi yeniden düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Kararı’na göre Altın ve gümüşte devletin hak oranı arttırıldı

Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre altın ve gümüş için belirlenen devlet hakkı oranları yüzde 25 artırımlı uygulanacak.

Değerlendi deyip evini satacaklara kötü haber

Resmi Gazete'de yayımlanan son yönetmeliğe göre gayrimenkule 'Rant vergisi' getirildi. Böylece, bölgede yapılan imar değişikliği ile bir gayrimenkulde yaşanan değer artışı üzerinden vatandaştan vergi alınacak. Vergisi ödenmeyen taşınmazın satışı yapılamayacak.

Kredi kartı kullananlar dikkat: Yönetmelik değişti, Resmi Gazete'de yayımlandı

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Yayımlanan kararda , kredi kartları ve banka kartlarında değişiklik yapıldığına yer verildi.

Bankada parası olanlar dikkat: Flaş faiz kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı

Türk Lirası mevduatta yıl sonuna kadar 1 yılın üstünde mevduat yapanlardan vergi alınmayacak.

Resmi gazetede yayınlandı! Bankada parası olanlar dikkat yılbaşına kadar uzatıldı

Vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar vadeli hesaplarda yüzde 15 olan oran yüzde 5’e indirildi. 1 yıla vadeli hesaplarda yüzde 12 olan oran vergi yüzde 3’e,1 yıldan uzun vadeli hesaplarda yüzde 10 olan stopaj oranı yüzde 0’a çekildi.

EPDK karar aldı, Artık doğalgazdan muaf sayılacaklar

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından alınana karara göre, doğal gaz dağıtım şirketlerine veya serbest tüketicilere yerli üretim doğal gaz satışı yapan tedarikçilerin yerli üretim doğal gaz miktarı, depolama yükümlülüğünden muaf sayılacak.

Riskli mükellefler vergi incelemesine sevk edilecek

Hazine ve Maliye Bakanlığınca yapılan analiz ve değerlendirme çalışmaları neticesinde sahte belge düzenleme riski yüksek olan mükelleflerin vergi incelemesine sevk edilmesi ve yoklama yapılmasına ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Tehlikeli madde taşınmacılığına düzenleme

Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik kapsamındaki çeşitli hükümlerin uygulama takvimi yeniden düzenlendi.

EPDK 26 yeni lisans verdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), elektrik, petrol ve sıvılaştırılmış petrol gazları (LPG) piyasalarında 26 yeni lisans verildi.

Denizi de imara açtılar. Resmi Gazete'de yayımlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Kıyı Kanunu’nun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğinde yaptığı değişikliklerle kıyı kenar çizgisinde yer alan yapılaşmalar yeniden düzenlenirken, yapılan düzenleme ile denizin parsellenerek imara açılacağı iddia edildi.

Resmi Gazete'de yayımlandı. Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı uzatıldı

Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı 2 ay daha uzatıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla işten çıkarma yasağı 17 Kasım'dan itibaren 2 ay daha uzatıldı. Kısa çalışma ödeneği uygulamasında ise daha önce uzatılan süre 30 Ekim'de sona eriyordu.

Yine acele kamulaştırma. İki ilin adı geçti. Resmi Gazete'de yayımlandı. Hatay ve Bolu'daki enerji kamulaştırıldı

Hatay ve Bolu'da gerçekleştirilecek enerji projeleri için bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Merkez Bankasın'da görev değişimi. Başkan Murat Uysal görevden alındı yerine Naci Ağbal atandı. Resmi Gazete'de yayımlandı

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alındı. Merkez Bankası Başkanlığına Maliye eski bakanı, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal atandı.

Borçların yüzde 90’ı silinecek, Resmi Gazete’de yayımlandı

Vergi ve idari para cezaları için tanınan yapılandırma hakkından yararlanacak borçluların, ödemelerini peşin yapmaları halinde, Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarların yüzde 90'ı silinecek.

KDV indirimleri 5 ay daha uzatıldı, İşte fiyatlara yansımayan KDV indirimleri

Katma Değer Vergisi’nde indirimler 5 ay daha sürecek. İşyeri kiralama hizmetlerinde KDV yüzde 18 yerine yüzde 8, konaklama hizmetlerinde KDV yüzde 8 yerine yüzde 1, yeme ve içme hizmetinde KDV yüzde 8 yerine yüzde 1 olarak uygulanacak.

Nakdi ücret desteği zamlandı

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararıyla, nakdi ücret desteğine (işsizlik parası) asgari ücrete gelen zam oranınca (%21.56) zam yapılarak artırıldı. Son yapılan artışla günlük 39 TL olan nakdi ücret desteğinin 47 liraya yükselmesi bekleniyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı 280 şoför alacak

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), 280 sözleşmeli destek personeli (şoför) istihdam edecek.

BDDK`dan faiz risk ölçümüne ilişkin değişiklik

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca (BDDK) Bankacılık Hesaplarından Kaynaklanan Faiz Oranı Riskinin Standart Şok Yöntemiyle Ölçülmesine ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.

BDDK`dan faiz risk ölçümüne ilişkin değişiklik

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca (BDDK) Bankacılık Hesaplarından Kaynaklanan Faiz Oranı Riskinin Standart Şok Yöntemiyle Ölçülmesine ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.

Altın alıp satmada yeni dönem resmen başladı. Resmi Gazete'de yayımlandı

Resmi Gazete'de yayımlanan Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik düzenlemesine göre, altın alım satımı yalnızca yetki belgesine sahip kuyum işletmeleri tarafından yapılacak.

Ticaret Bakan Yardımcılğı'na Mustafa Tuzcu atandı

Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Işık Yılmaz Batur görevden alındı, yerine Mustafa Tuzcu atandı.

Pestisitlerde kalıntı limiti belirlendi

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Türk Gıda Kodeksi Pestisitlerin Maksimum Kalıntı Limitleri Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete'de yayımlandı! Türk Ticaret Bankası geri dönüyor

1913 yılında Adapazarı İslam Ticaret Bankası adıyla kurulan ve 1937 yılında Türk Ticaret Bankası unvanıyla bankacılık faaliyeti gösteren banka 2002 yılında...

Resmi Gazete'de yayımlandı! Otomotivde ÖTV matrahı limiti düzenlemesi

Otomobil alımında uygulanacak matrah limitlerinin değiştirilmesine yönelik Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

SPK'da görev değişimi

Sermaye Piyasası Kurulu’na ilişkin atama kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; kurulun başkanlığına İbrahim Ömer Gönül, Başkan Vekilliğine Mutalip...

Resmi Gazete'de yayımlandı: 6 ilaç daha geri ödeme listesine alındı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Resmi Gazete'de yayımlanan Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) düzenlemesi ile 1'i ithal, 5'i imal toplam 6 ilacı daha geri...

Teşvikli yatırımlar 40 milyar TL’yi aştı

Resmi Gazete’de yayımlanan istatistiklere göre, teşvikli yatırım mart ayında 40 milyar lirayı aştı.

Kur Alış Satış
Altın
...
- -
Ons
...
- -
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Euro/Dolar
...
- -
Dolar/Kg
...
- -
Euro/Kg
...
- -
Gümüş
...
- -
Alış Satış
Dolar
...
- -
Euro
...
- -
Sterlin
...
- -
Japon Yeni
...
- -
Kanada Doları
...
- -
Avustralya Doları
...
- -
Norveç Kronu
...
- -
Danimarka Kronu
...
- -
İsveç Kronu
...
- -
İsviçre Frangı
...
- -
Suudi Riyali
...
- -
Alış Satış
Çeyrek(Yeni)
...
- -
Çeyrek(Eski)
...
- -
Yarım(Yeni)
...
- -
Yarım(Eski)
...
- -
Tam(Yeni)
...
- -
Tam(Eski)
...
- -
Ata(Yeni)
...
- -
Ata(Eski)
...
- -
Ata5(Yeni)
...
- -
Ata5(Eski)
...
- -
Ata2.5
...
- -
Reşat
...
- -
Gremse(Yeni)
...
- -
Gremse(Eski)
...
- -

Kur Çevirici

Miktar


22:18 büyük