ekonomi Haberleri

Ekonomik özgürlükte sınırı aşamadık

Ekonomik Özgürlük Endeksi’nin 2019 yılında inceleme doğrultusunda raporlarına göre, Türkiye 180 ülke arasında 68’inci oldu. Raporda, yolsuzluk üzerine yorumlarda bulunuldu.

Dünya sınıfta kaldı

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) ‘Enerji Geçişinin Desteklenmesi’ raporu sürdürülebilir çevre konusunda bugüne kadar gösterilen tüm çabalara rağmen dünyada enerji...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak reform paketini açıklıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında ortaya konulan hedefler doğrultusunda hayata geçirilecek reform paketini açıklıyor.

Albayrak: Hızlı yükseliş yakalayacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Dengelenme sürecinin sanayide ve reel kesim güvenindeki pozitif yansımaları devam ediyor" dedi.

Yeni paket geliyor!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 3 kamu bankasıyla imalat ve ihracat sektörünü destekleyecek bir paket açıklayacaklarını belirterek...

Yeni paket ekonomiye İVME katar mı?

Ekonomik krizin etkilerini azaltmak için son açıklanan kredi paketi ile üç stratejik alana 30 milyar TL kredi sağlanacak.

Almanya’da gemi su mu almaya başladı?

Son çeyrekte daralan Alman ekonomisi, ekonomik duraklama riski ile karşı karşıya. Hükümet sorunu aşabilmek için yeni borçlanma araçları arıyor.

Bakan Yardımcısı Nebati: 2023 hedeflerine ulaşacağız

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, 2023 hedeflerinin güncellendiğini ve Türkiye'nin hedeflerine ulaşacağını söyledi.

BDDK Başkanı Akben: İyi günlerin beklediğini müjdeliyorum

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben "Özellikle Türk lirasına sahip çıkmanız gerektiğini belirtmek istiyorum. Bu sayede de bizi inşallah ihracat alanında da Türkiye'nin ekonomisinin gelişmesi alanında da iyi günlerin beklediğini müjdeliyorum" dedi.

Kriz, Atatürk'ün mirası kurumları da vurdu!

Atatürk Araştırma Merkezi (ATAM), Türk Dil Kurumu (TDK), Türk Tarih Kurumu (TTK) ve Atatürk Kültür Merkezinin (AKM) tek çatı altında toplayacak kompleksin inşaatı malzeme fiyatlarındaki artış nedeniyle yarım kaldı.

Avro Bölgesi'nde işsizlik ağustosta düştü

Avro Bölgesi'nde mevsimsellikten arındırılmış işsizlik ağustos ayında yüzde 7,4'e geriledi.

Enerji Bakanı Dönmez: Bayrağımızı Doğu Akdeniz'in her bir karışında dalgalandırıyoruz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez "Bugün 4 gemiyle ay yıldızlı bayrağımızı Doğu Akdeniz'in her bir karışında dalgalandırıyoruz. Milletimize müjdeli haberler vermek için ekiplerimiz gece gündüz büyük bir özveriyle çalışıyor" dedi.

İtalya'da işsizlik geriledi

Ülkede işsizlik oranı ağustos ayında yüzde 9,5'e düştü.

Finansal istikrara "tasarruflu" destek

Türkiye'de finansal istikrarın güçlendirilmesi amacıyla tasarrufları artırarak sermaye piyasaları için kaynak oluşturacak çalışmalar yapılacak.

Elektrikte 122 milyon liralık kapasite mekanizması desteği

Kapasite mekanizması kapsamında 39 elektrik üretim santraline ağustos ayı için toplam 122 milyon 873 bin 772 lira ödenecek.

Almanya'da imalat PMI, son 10 yılın en düşük seviyesine indi

Almanya’da imalat PMI, eylülde 41,7 puan ile 2009'dan sonra gördüğü en düşük seviyeye geriledi.

Dolar yükselişe geçti

Güne 5,66 seviyesinden başlayan ancak gün boyunca kademeli yükselişini sürdüren Dolar/TL kuru, bir haftanın ardından yeniden 5.70 barajının üzerini gördü.

Norveç Varlık Fonu hisse satacak

Norveç Varlık Fonu 5.9 milyar dolarlık petrol hissesi satacak.

BİST’de pazar yapısı güncelleniyor

Borsa İstanbul Pay Piyasasında Pazar kriterleri güncelleniyor. Mevcut Yıldız Pazar ve Ana Pazar yapısı Yıldız 1 ve Yıldız 2, Ana 1 ve Ana 2 şeklinde kendi içinde ikişer gruba ayrılıyor.

Otomobil satışları yüzde 100 arttı

Kredi faizlerindeki indirimlerin ardından otomobil satışlarında yüzde 100'lük artış gerçekleşti.

Asgari 5 milyar liralık yatırımlara bakan imza atacak

Hibe desteğinden yararlandırılacak asgari 5 milyar lira sabit yatırım tutarındaki projelerde sözleşme imzalama yetkisi Sanayi ve Teknoloji Bakanına verildi.

Girişimcilere alternatif finansman imkanı

Paya Dayalı Kitle Fonlaması Tebliği bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bakan Pakdemirli'nin Burkina Faso'ya ziyaret

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "İkili ticaretimize istikrar kazandırmak ve ülkelerimiz arasındaki ekonomik bütünleşmeyi hızlandırmak için bir serbest ticaret alanı tesis etmemiz gerekmektedir" dedi.

Merkez Bankası Fiyat Gelişmeleri Raporu'nu yayınladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Eylül ayında tek haneye düşen enflasyonun ardından Fiyat Gelişmeleri Raporu'nu duyurdu.

Sarımsak ithalatında gümrük vergisi düşürüldü

Sarımsak ithalatında uygulanan birim gümrük kıymeti düşürüldü.

Otomotiv sektöründen eylülde 2,6 milyar dolar ihracat

Türkiye otomotiv sektörü 2,6 milyarlık ihracatla tarihinde en yüksek ikinci eylül performansına ulaştı.

Çoruh Nehri'ndeki 4 barajdan ekonomiye 6.8 milyar liralık katkı

Dünyanın en hızlı akan nehirlerinden Çoruh Nehri üzerindeki 4 barajdan üretilen elektrikle ekonomiye yaklaşık 6.8 milyar liralık katkı sağlandı.

Piyasalarda ikinci Trump dalgası

Donald Trump'ın dünkü paylaşımlarının ardından 5,85'i gören dolar, günü 5,83 bandında tamamladı. Borsa İstanbul ise bugünkü kayıplarını telafi etti.

Singapur rekabette ABD’yi solladı

Dünya Ekonomi Forumu tarafından hazırlanan Küresel Rekabet Raporu'nda, dünyanın ekonomik ve teknolojik olarak en rekabetçi ekonomisinin Singapur olduğu belirtildi.

Harekat başladı dolar hareketlendi

Barış Pınarı Harekatı'nın başlamasının ardından Dolar/TL kuru 5,87'ye tırmandı.

Dolary 6 TL'ye dayandı

ABD Başkanı Trump'ın açıklamalarıyla harekete geçen Dolar/TL güne 5,87 seviyesinde başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partisinin il başkanları toplantısında konuşmasının ardından ise dolar 6 TL'ye dayandı.

Ödenekte "aslan payı" Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın

Genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerinin 2020 yılı ödenek teklifi tavanlarının toplamı ilk kez 1 trilyon lirayı geçerken, ödenekte aslan payını 434,4 milyar lirayla Hazine ve Maliye Bakanlığı aldı.

MÜSİAD, Hindistan ile "ticari köprü" kuruyor

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği, Özbekistan'ın ardından Hindistan'a yönelik iş gezisi programı düzenliyor.

Cari fazlada tarihi zirve görüldü

Türkiye'nin 12 aylık cari fazlası, ağustosta 5 milyar 97 milyon dolarla tarihi zirvesini gördü.

Kuru kayısıdan 9 ayda 174 milyon dolar kazanç

Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85'inin yapıldığı Malatya'dan ocak-eylül döneminde gerçekleştirilen 68 bin tonluk ihracat karşılığında 174 milyon dolar gelir elde edildi.

SPK'dan derecelendirme kuruluşlarına ilişkin tebliğde değişiklik

Tebliğ değişikliği ile derecelendirme çalışmalarında bağımsızlığın sağlanması ve çıkar çatışmalarından kaçınılmasını teminen belirlenen esaslar ile bağımsızlığın ortadan kalkmış sayılacağı durumların aktarıldığı maddelerde düzenlemeye gidildi.

Turizmcilerden ortak açıklama: Konu ülke bekasıysa işimiz ikinci planda

Antalyalı turizmciler, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Suriye Milli Ordusu (SMO) tarafından Suriye’de gerçekleştirilen ’Barış Pınarı Harekatı’nın turizme olumsuz etkisinin olmadığını belirterek, konu ülkenin bekasıysa turizmin nasıl etkileneceğinin tali bir konu olduğunu söyledi.

Aramco halka arz sürecinin bu hafta başlatılması bekleniyor

Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden Aramco'nun halka arz süreci hızlandırıldı.

e-Ticaretteki kayıt dışılığa yakın takip

Gelir İdaresi Başkanlığınca, son yıllarda hızla büyüyen e-ticaret sektörü mercek altına alınırken bu alandaki kayıt dışılığın önlenmesine yönelik çalışmalar derinleştirildi.

Almanya'nın 2020 büyüme tahmini düşürüldü

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, büyüme rakamının yüzde 1'e indirildiğini açıkladı.

Rus ekonomisinde büyümenin yavaşlaması bekleniyor

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığına göre ülke ekonomisinde büyüme son çeyrekte yavaşlayacak.

İsmail Koncuk: "Vatandaşın kemerinde delik kalmadı"

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, 2020'de yüksek oranda vergi toplanacağına işaret ederek "2020, kemerinde delik kalmayan vatandaşlarımız için, çok zor bir yıl olacak." dedi.

Su ürünleri ihracatı yeni üretim alanlarıyla artırılacak

Su ürünleri üretimi için yeni alanlar belirlenerek Türkiye'nin 1 milyar dolara yaklaşan sektör ihracatının artırılması hedefleniyor.

AB liderleri bütçe ve çevreye odaklanacak

AB Liderler Zirvesi’nin ikinci gününde, Birlik'in uzun dönem bütçesi, yeni AB Komisyonu'nun öncelikleri ile iklim değişikliği ele alınacak.

Merkez, dolar beklentisini yükseltti

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın son anketine göre yıl sonu dolar TL beklentisi yükselirken, TÜFE beklentisi ise düşürüldü. Ankete göre yıl sonu Dolar/TL beklentisi 6.0473'e yükseldi.

2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi TBMM’de

2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) sunuldu.

2024'e kadar yenilenebilir enerji yüzde 50 artacak

Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre, dünyada yenilenebilir enerji kurulu kapasitesi 2024'te 2018'e göre yaklaşık yüzde 50 artarak 3 bin 721 gigavata ulaşacak.

Çekici ihracatında "yeni rekor" yolda

Geçen yıl 914 milyon dolarla ihracat rekoru kıran Türkiye'nin çekici sektörü, dış satımdaki yükselişini 2019'un 9 ayında da sürdürdü.

Gümrük vergisinden 3 yılda 73,5 milyar liralık gelir

Gümrük vergi gelirlerinden gelecek 3 yılda 73,5 milyar liralık tahsilat gerçekleştirilmesi bekleniyor.

2B'den 3 yılda 1,7 milyar lira gelir bekleniyor

2020 yılı bütçe teklifine göre, 2B taşınmazlarının satışından 3 yılda yaklaşık 1,7 milyar lira, Hazine'ye ait tarım arazilerinin satışından da 286,3 milyon lira gelir elde edilmesi öngörülüyor.

Elektrik üreticileri kapısına kilit vurdu!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) verilerinden yaptığı hesaplamaya göre, Ocak 2013'ten Ekim 2019'a kadar geçen dönemde bin 273 elektrik enerjisi üreten anonim şirket kapısına kilit vurdu.

TİM Başkanı Gülle: Türkiye hedeflerini rahatlıkla yakalayacaktır

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle "Askerimizin, Mehmetçiğimizin mücadelesi neticesinde bu illetten kurtulduğumuzda Türkiye, çok şeyden kurtulacak ve koyduğu hedeflerin hepsini rahatlıkla yakalayacak" dedi.

Halıcıların hedefi ihracatta Çin'i geçmek

Dünya makine halısı üretiminin yüzde 67'sini gerçekleştiren Türk halıcılar, toplam halı ihracatında birinci sırada olan Çin'i geçmek için ihracatı artırmayı hedefliyor.

DAİB'den 1 milyar 340 milyon dolarlık ihracat

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği üyesi 17 ildeki firmalarca 9 ayda yapılan ihracat geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,76 artarak 1 milyar 340 milyon 406 bin dolar oldu.

MÜSİAD Başkanı Kaan: Türkiye ekonomisi pozitif büyümeye doğru ilerliyor

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan "Türkiye ekonomisi, yılın başındaki negatif büyüme beklentilerine rağmen pozitif büyümeye doğru ilerliyor" dedi.

Milyonerlere kur darbesi

Credit Suisse Araştırma Enstitüsü’nün raporuna göre, TL’nin dolar karşısında yüzde 21 değer kaybetmesi nedeniyle dolar milyoneri Türklerin sayısı son bir yılda 24 bin kişi azaldı. Türkiye, milyoner sayısının en çok azaldığı üçüncü ülke oldu.

Piyasalar günü nasıl kapattı?

Güne yüzde 0.21 yükselişle 97 bin 530 puanda başlayan Borsa İstanbul Endeksi (BIST100), en düşük 97 bin 268 puanı ve en yüksek 98 bin 367 puanı gördükten sonra, günü yüzde 0.58 artışla 97 bin 886 puanda kapattı.

İhraç edilen 100 araçtan 40'ı Kocaeli'den

Ford Otosan, Hyundai Assan, Honda Türkiye ve Anadolu Isuzu'nun tesislerine ev sahipliği yapan Kocaeli'de yılın 9 aylık döneminde 415 bin 425 araç üretim bandından indirildi.

Dolar 5,76 seviyelerine çekildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Putin ile yaptığı görüşme ve ardından Barış Pınarı Harekatı'na yönelik MSB'den yapılan 'yeni bir harekât icra edilmesine gerek kalmamıştır' açıklamaları sonrası dolar/TL kuru bugünkü işlemlerde 5,76 seviyelerine kadar geriledi.

Almanya'dan ECB Yönetim Kurulu üyeliğine yeni aday

Almanya'da Bakanlar Kurulu, ECB Yönetim Kurulu üyeliğine Isabel Schnabel'un aday gösterilmesine karar verdi

İki yeni vergi yolda!

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulacak Yeni Vergi Yükümlülükleri Taslağı'nda, Kurumlar Vergisi'nde indirim öngörülürken, "Dijital Hizmet Vergisi" ve "Değerli Konut Vergisi" adı altında iki yeni vergi getiriliyor.

ASELSAN YKB Görgün: ASELSAN, Türkiye savunma sanayisinin omurgasıdır

ASELSAN YKB ve Genel Müdürü Haluk Görgün "Bir telsiz üretimiyle macerasına başlayan ASELSAN, bugün ordumuzun ihtiyaç duyduğu her alanda faaliyet gösteren ve yeni teknolojilere çok hızlı bir şekilde adapte olacak insan kaynağına sahip, Türkiye savunma sanayisinin omurgası konumundadır" dedi.

İran'da enflasyon yüzde 42 oldu

İran İstatistik Merkezince, ülkedeki son 12 aylık enflasyon oranının yüzde 42 olduğu bildirildi.

Kriz, patronların servetini de vurdu

Forbes milyarderler listesine giren Türk milyarderlerin serveti, yaşanan ekonomik kriz nedeniyle, 64.7 milyar dolardan 43.1 milyar dolara indi. Listede yer alan milyarder sayısı da 36’dan 25’e düştü.

Gram altın 280 lira seviyelerinde

Gram altın 279,8 lira, çeyrek altın 455 lira ve Cumhuriyet altını 1.863 liradan işlem görüyor.

Kapasite kullanımı arttı

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı Ekim'de yüzde 76,4 olarak gerçekleşti. Bir önceki yüzde 76.3 seviyesindeydi.

Özbekistan ekonomisi büyüdü

2019 yılı ocak-eylül döneminde ülkede GSYH geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7 artarak yaklaşık 38,5 milyar dolara ulaştı.

ECB'nin yeniden tahvil alımına başlaması mahkemelik oldu

Almanya'da Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alım programını yeniden başlatmasına karşı akademisyenler, alımların durdurulması için ülkenin Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Ekonomi güven endeksi arttı

Ekonomik güven endeksi Ekim ayında 89,8 oldu.

Doğal gaz ithalatı arttı

Türkiye'nin doğal gaz ithalatı ağustosta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,7 artarak 3 milyar 148 milyon metreküp oldu.

Türk çimento sektörü, ihracatı ikiye katlayacak

TÇMB CEO İsmail Bulut "Geçen yıla göre ihracatımızı bu sene iki katına çıkartıp, 1 milyar doların üzerinde gelir elde etmeyi hedefliyoruz" dedi.

Dış ticaret verisi açıklandı

TÜİK'in verilerine göre, dış ticaret dfengesi Eylül'de 2 milyar 56 milyon dolara yükseldi.

FED faiz kararını açıkladı: Doların tepkisi ne oldu?

Para piyasalarının merakla beklediği faiz kararı açıklandı. ABD Merkez Bankası (FED) faizi 25 baz puan indirerek yüzde 1.50-1.75 arasına çekti.

Pırasa üreticileri bu yılki verimden memnun

Balıkesir'in Bandırma ilçesine bağlı Yeni Yenice Mahallesi'nde yaklaşık 2 bin dönümlük alana ekilen pırasadan bu yıl dönüm başına 7 ton hasat bekleniyor.

Borsa İstanbul yükselişte

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, açılışta yüzde 0,82 artışla 99.267,44 seviyesine yükseldi.

Enflasyon yaklaşık 3 yılın en düşük seviyesine geriledi

Ekimde yıllık enflasyon yüzde 8,55 ile yaklaşık 3 yılın en düşük seviyesine indi.

Türkiye ekonomisi 2020 yılı büyüme tahmini yüzde 5

2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı Resmi Gazete'de yayımlandı. 2020 yılı enflasyon hedefi yüzde 8.5 olurken işsizlik hedefi de yüzde 11.8 olarak gerçekleşti. 2020 yılı için ise büyüme hedefi yüzde 5 olarak belirlendi.

Fındık ihracatı iki ayda 641 milyon dolar kazandırdı

Karadeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı İlyas Edip Sevinç "Bir önceki sezona göre miktar bazında yüzde 72, değer bazında ise yüzde 106 artış gerçekleşti" dedi.

Türkiye'nin e-tarım stratejisi belirlenecek

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğiyle Ulusal E-Tarım Stratejisinin Desteklenmesi Projesi hayata geçirildi.

Enerji talebi 2040'ta günlük 357,5 milyon varil olacak

OPEC'in Dünya Petrol Görünümü Raporu'na göre, dünyada 2040'a kadar küresel enerji talebi yıllık ortalama yüzde 1 artışla günlük 357,5 milyon varil petrol eş değerine yükselecek.

Kalkınma Yatırım Bankası’nın aktifleri 18,5 milyar TL’ye ulaştı

Kalkınma Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop "Ana hedefimiz Türkiye’nin 11. Kalkınma Planı çerçevesinde ülke gelişimine katkı sağlayacak, ülkenin ithalatını azaltıp ihracatı artıracak her sektöre destek olmak" dedi.

Dolar kuru ne kadar oldu?

Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından 5,7630 seviyesinde işlem görüyor.

Gümrük Kanunu'nda değişiklik

Gümrük kanunu ve bazı kanunlarda değişiklikler yapan 7190 sayılı yasa yayımlandı.

İnşaatta iki aydır hareketlilik yaşanıyor

Türkiye Hazır Beton Birliği'nin "Hazır Beton Endeksi 2019 Ekim Ayı Raporu"na göre, inşaatta, son 2 yıldır ilk kez üst üste iki ay hareketlilik yaşandı.

Turizm gelirinde 2020'de yüzde 12'lik artış beklentisi

Türkiye'de en fazla turist ağırlayan Antalya'da turizmciler, gelecek yıl için fiyat kontratlarını tamamlayarak satışlara başladı.

İthalatta haksız rekabetin önlenmesi

Güney Kore menşeli bazı kimyasal ürünlerin ithalatında uygulanan önlemlerin etkisiz kılınmasına karşı açılan soruşturma tamamlandı.

İTO Başkanı Avdagiç: Piyasada tutunmak üretim ve pazarlamada dürüstlükle mümkün

İTO Başkanı Şekib Avdagiç "Ahlak, ticareti besleyen, üretimi verimli kılan bir yöne sahiptir. Dolayısıyla modern tabirlerle konuşursak, 'piyasada tutunmak' hem üretimde hem pazarlamada dürüstlükle mümkündür" dedi.

Su tutmaya başlayan Ilısu Barajı enerji üretimine hazırlanıyor

Türkiye'nin vizyon projelerinden biri olan GAP kapsamında yapımı tamamlanan Ilısu Baraj Gölü'nde biriken su miktarı 600 milyon metreküpe ulaştı.

Tehdit Ediyor

Ekonomist Uğur Gürses, AKP iktidarının ekonomideki kötü gidişi gizleyerek sadece iyi gidiyormuş gibi göstermeye çalıştığını belirterek, vatandaşların ve şirket yöneticilerinin iktidara güvenmediğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Ispanak 1 liraya düştü, alan yok

Karaman’da üreticilerin büyük bir umutla ektiği ıspanak, İstanbul’daki zehirlenme olaylarının ardından para etmeyerek tarlada kaldı.

Almanya'da yıllık enflasyon ekimde yüzde 1,1 oldu

Ülkede, eylül ayında yüzde 1,2 olan yıllık enflasyon ekimde yüzde 1,1'ye gerilerken ECB'nin tüm Avro Bölgesi için hedeflediği yüzde 2'nin "çok" altında kaldı.

1.7 milyar adet yumurta üretildi

Tavuk yumurtası üretimi, eylülde aylık bazda yüzde 3,2, tavuk eti üretimi de yüzde 15,1 artış gösterdi.

Türkiye'de hububat ve bakliyatta ihracat şampiyonu Güneydoğu Anadolu

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından ekim ayında 199,8 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

Yenilenebilir enerjiyle sanayi üretim değeri artacak

Mevcut yenilenebilir enerji politikalarının sürdürülmesi halinde Türkiye'nin güneş enerjisi sektörünün 10 yılda 1,36 milyar dolar, rüzgar enerjisi sektörünün ise 33,3 milyar dolar değerinde sanayi üretimi sağlaması bekleniyor.

Katar'da 36 milyar dolarlık potansiyel, Türk şirketlerini bekliyor

ASHGHAL Başkan Yardımcısı Yousef Al-Emadi "Katar’da 2020- 2024 döneminde 36 milyar dolarlık proje gerçekleştirilmesi öngörülüyor" dedi.

Türkiye'de biyodizel üretimi rekora koşuyor

Biyodizel Sanayi Derneği Başkanı Selçuk Borovalı "Geçen yılın 8 ayında 66 bin ton, bu yıl ise aynı dönemde 78 bin ton üretimimiz oldu. Bu yıl 130 bin tonluk bir üretim bekliyoruz. Bu da rekor anlamına geliyor" dedi.

Gürcistan'ın ticari potansiyeli Türk iş adamlarına fırsat sağlıyor

Gürcü ve Türk İş Adamları Derneği Başkanı Osman Turan "Türk girişimcilerin Gürcistan'da bir milyarın üzerinde yatırımı var. Türkiye, Gürcistan'ın en büyük ticaret ortağı" dedi.

Türkiye fındıktan 10 ayda yaklaşık 1,6 milyar dolar kazandı

Dünya fındık üretim ve pazarının büyük kısmını elinde bulunduran Türkiye, bu yılın ocak-ekim döneminde bu üründen 1 milyar 578 milyon dolar gelir sağladı.

TCMB repo ihalesiyle piyasaya yaklaşık 4 milyar lira verdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün miktar yöntemiyle düzenlediği 26 Kasım vadeli repo ihalesi ile piyasaya 3 milyar 999 milyon 999 bin 998 lira verdi.

Su ürünleri destekleri için 23 Aralık'a kadar başvurulabilecek

Su ürünleri desteklerinden yararlanmak isteyenler, 23 Aralık'a kadar, yetiştiricilik tesisinin bulunduğu Tarım ve Orman Bakanlığının il ve ilçe müdürlüklerine başvurularını yapabilecek.

Doğal gaz ithalatı eylülde azaldı

Türkiye'nin doğal gaz tüketimi eylülde 2 milyar 629 milyon metreküp, ithalatı ise 3 milyar 39 milyon metreküp seviyesinde gerçekleşti.

BES’te fon büyüklüğü 112,8 milyar TL oldu

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin toplam fon büyüklüğü 112 milyar 800 milyon liraya ulaştı.

Merkez'in Katar ile anlaşması ne anlama geliyor?

Merkez Bankası'nın Katar Merkez Bankası ile vardığı swap tadil anlaşmasına ilişkin değerlendirmede bulunan ekonomist Uğur Gürses, "Merkez bankaları "kozmetik işlere" girişmişse doğru işlerden uzaklaşıyor demektir..." dedi.

UniCredit'ten Yapı Kredi açıklaması

Unicredit CEO'su Jean Pierre Mustier "Yapı Kredi'nin performansından son derece memnunuz" dedi.

Berat Albayrak'tan 'büyüme' açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, üçüncü çeyrekte büyüme beklentilerinin yüzde 1'lerde olduğunu söyledi.

Kasım ayı ekonomik güven endeksi açıklandı

Ekonomik güven endeksi 2019 yılı Kasım ayı verileri belli oldu. Buna göre ekonomik güven endeksi Kasım'da %1,7 oranında artarak 91,3 oldu.

Son dakika... Bakan açıkladı! İşte Avrasya Tüneli'nin ekonomiye katkısı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan "Avrasya Tüneli, açıldığından bugüne kadar, Türkiye'ye 2,5 milyar lira katkı sağladı" dedi.

Ekonomideki toparlanma göstergelere yansıdı

Piyasalardaki dengelenmenin ardından ekonomi yönetimi tarafından alınan tedbirler, yürütülen politikalar ve jeopolitik gerilimlerin azalması, başta güven endeksleri olmak üzere göstergelerde yukarı yönlü pozitif gelişmeleri beraberinde getirdi.

Yeni ekonomi paketi geliyor

Değerli konut, konaklama vergisinin ardından yeni bir ekonomi paketi geliyor. 2020 bütçe görüşmelerinin ardından Meclis gündemine gelmesi beklenen pakette şimdiye kadar yapılandırmaları bozulanlara yeni bir şans verilmesi planlanıyor.

Bankalardan tarihi ekim ayı karı

Türk bankacılık sektörü, 5 milyar 148 milyon lira ile tarihin en yüksek ekim ayı karını elde etti.

İTO fiyat artışlarını açıkladı

İTO verilerine göre, İstanbul'da kasımda bir önceki aya kıyasla perakende fiyatlar yüzde 0,45 ve toptan fiyatlar yüzde 0,21 arttı.

YHT istasyonları ve garlarda Turuncu Masa Hizmet Noktası uygulaması başlatıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Adil Karaismailoğlu, Turuncu Masa uygulamasıyla engelli vatandaşların, garın ilk giriş kapısına geldiği andan, ineceği istasyondaki çıkış kapısına gidene kadar emin ve ehil ellerden hizmet alacağını söyledi.

Trakya'nın doğal gaz potansiyeli umut vadediyor

Kanadalı enerji şirketi Valeura'nın Üst Yöneticisi Sean Guest "(Trakya) Buradaki potansiyel kaynak, ortalama 286 milyar metreküp olarak hesaplandı. Ancak daha fazla sondaj ve test çalışmasından sonra buradaki rezervlerin kanıtlanması için yüzde 51'lik bir başarı şansımız olacaktır" dedi.

ECB'den küresel ekonomideki belirsizlik açıklaması

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde "Dünya ekonomisinin genel görünümü durgun ve belirsiz olmayı sürdürüyor. Bu durum, Avro Bölgesi mal ve hizmetlerine olan talebi düşürmekle birlikte iş ve yatırımları etkiliyor" dedi.

Bakan Varank, Kuala Lumpur Zirvesi öncesi Katar'da hazırlık toplantısına katıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "Araştırma enstitülerimiz arasında bir mükemmeliyet merkezi kurulması ve İslamofobi ile mücadele için medya alanında ortak bir girişim yürütülmesi gibi vizyoner projeleri bu zirvede başlatmayı planlıyoruz" dedi.

İstanbul’dan on bir ayda 7 milyar dolarlık ihracat

İİB, 2019’un ilk onbir ayında bünyesinde bulunan yedi ihracatçı birliği ile yaklaşık 7 milyar dolar tutarında ihracat gerçekleştirdi.

Bu hafta en çok kazandıran borsa oldu

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 1,84, altının gram fiyatı yüzde 1,12, dolar/TL yüzde 0,24 ve avro/TL yüzde 0,98 yükseliş kaydetti.

Asya borsaları karışık seyretti

Asya borsalarında haftanın ikinci işlem gününde karışık bir seyir izlendi.

Borsa günü düşüşle tamamladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,71 değer kaybıyla 108.011,45 puandan tamamladı.

Almanya'nın büyüme tahmini düşürüldü

Bundesbank, ülkenin bu yıl ve gelecek yıl için büyüme tahminini sırasıyla yüzde 0,5 ve yüzde 0,6 olarak revize etti.

Yabani zeytinler ekonomiye kazandırılıyor

Tarım ve Orman Bakanlığınca hazırlanan "Yabani Zeytin (Delice) Rehabilitasyonu Eylem Planı" kapsamında 5 yıl içerisinde yaklaşık 1,5 milyon yabani zeytin ağacı ekonomiye kazandırıldı.

Gram altın 273 lira seviyelerinde

Gram altın 273,3 lira, çeyrek altın 448 lira ve Cumhuriyet altını 1.830 liradan işlem görüyor.

Ekonomide dipten dönüş hayal oldu!

TÜİK Ekim 2019 Sanayi Üretim Endeksi rakamlarını açıkladı. Piyasa beklentisi yıllık yüzde 6 artış iken gerçekleşen rakam yüzde 3,8 ile hayal kırıklığı yarattı. Aylık bazda ise sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,9 düşerek dipten dönüşün Türkiye için henüz uzakta olduğunu gösterdi.

Kısa vadeli dış borç ekimde 118 milyar dolar oldu

Bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku yüzde 1 azalarak 56,6 milyar dolar, diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku yüzde 8,2 artarak 55 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Ihlamur fiyatları altınla yarışıyor

Kış aylarının vazgeçilmez içeceği olan şifa kaynağı ıhlamurun kilo fiyatı, gram altın fiyatına yaklaştı. 200 lirayı bulan ıhlamurun fiyatının havalar soğudukça artması bekleniyor.

Borsa günü düşüşle tamamladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,05 değer kaybıyla 111.073,69 puandan tamamladı.

Dolar, son iki ayın en yüksek seviyesinde

Faiz indirimi sonrası Türk Lirası’nın reel faizindeki düşüş, doların yönünün yukarı çevrilmesine neden oldu. Güne 5,89 liranın hemen altında başlayan dolar kuru, son iki ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Yunanistan'da 2020 bütçesi onaylandı

Yunan Parlamentosundaki oylamada bütçe, beş gün süren çalışmaların ardından 158 milletvekilinin “evet” oyu ile onaylandı.

Dolar/TL, 5,9190 seviyesinden alıcı buluyor

Dolar/TL, güne düşüşle başlamasının ardından 5,9190'dan işlem görüyor.

Borsa'da 2019 boğaların yılı oldu

BIST 100 endeksi, 2018'i yaklaşık yüzde 21 değer kaybıyla 91.270 puandan tamamlasa da 2019'da 114.425 seviyesine yükselerek yatırımcısına ortalama yüzde 25,4'lük getiri sağladı.

Özbekistan ekonomisi 2019’da yüzde 5,5 büyüdü

2019’da ülkede GSYH bir önceki yıla göre yüzde 5,5 artarak 58,3 milyar dolar oldu.

Ekonomik kriz 82.3 milyarlık vergiyi de eritti

Geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşların tüketi azaltması ve ülkedeki istihdamın düşmesi nedeniyle devlet geçen yıl 83.2 milyar liralık vergi kaybına uğradı.

Suriye Lirası değer kaybında

İç savaşın başından bu yana ise SL'nin dolar karşısındaki kaybı, yüzde 2453 olarak gerçekleşti.

Tayyip Erdoğan'ın tasarruf sözü lafta kaldı!

Geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla bakanlık ve kurumlara yedek ödeneklerden yapılan aktarımlar 3.3 milyar lirayı geçti.

Almanya ekonomisi güç mü kaybediyor?

Geçen yıl büyümesi hız kesen Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya için 2020’li yılların “altın yıllar” olmayabileceği belirtiliyor.

TESK'ten "coğrafi işaretli ürün sayısı artırılsın" çağrısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, markalaşma, yerel ekonominin kalkınması ve turizme katkısı nedeniyle coğrafi işaretli ürün sayısının artırılması gerektiğini bildirdi.

Türkiye'de iflaslar yüzde 5 artacak

Siyasi belirsizlik, sosyal gerilimler ve ekonomik tahribatların sonucu olarak ortaya çıkan düşük büyüme rakamları, büyük çaplı şirketlerde kalıcı, küçük şirketlerde ise seri iflas trendini getirdi. Dünyanın önde gelen alacak sigortası şirketi Euler Hermes tarafından açıklanan Global İflas Raporu, 4 yıldır üst üste artış gösteren küresel iflas artışlarındaki tabloyu ortaya koydu.

IMF'den ekonomik kriz uyarısı

IMF İcra Direktörü Kristalina Georgieva, yeni bir ekonomik krizin kapıda olduğunu ifade etti.

Davos'ta Türkiye trafiği

Yılın bu döneminde global siyaset ve ekonomi çevrelerinin dikkatlerini üzerine çeken Davos Zirvesi’nde, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın liderliğinde kurulan Türkevi, global yatırımcıların ilgi odağı oldu. İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin bir maketinin de kurulduğu Türkevi’nde, bir hafta boyunca global yatırımcılarla gerçekleşecek ikili görüşmeler için Türk heyetinin randevuları daha zirve başlamadan doldu.

Ekonomik kriz vergiyi de vurdu!

2019 bütçesi hazırladığında vergi gelirleri hedefi 756.4 milyar lira olarak hedeflenirken, 673.3 milyar lira vergi toplanabildi.

Alım gücü düşen vatandaşlar açık ürünlere yöneldi

Vatandaşın alım gücünün düştüğünü belirten Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, "Tüketiciler daha düşük fiyatlara alabilecekleri açıkta satılan ürünlere talep göstermeye başladı. Paketler de küçüldü" dedi.

Davos yarın başlıyor

İsviçre'nin Davos kasabasında 21-24 Ocak'ta gerçekleştirilecek 50'inci Dünya Ekonomik Forumu'na, 3 bin civarında iş insanı, siyasetçi, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katılacak.

Dolar kuru 6 liraya dayandı!

Dolar kuru yeni haftaya yükselişle başladı. sabah saatlerinde 5,88 lirayı gören dolar, öğleden sonra 5,91 lira seviyesini gördü.

Berat Albayrak: “2018 ve 2019, ekonomide travmatik yıllardı”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 'Çılgın büyüme' döneminin bittiğini belirterek, "2018 ve 2019 Türkiye ekonomisi açısından travmatik yıllardı" dedi.

IMF, global büyüme tahminlerini düşürdü

Küresel Ekonomik Görünüm güncelleme raporunda, küresel ekonomik büyümenin 2020 için 3,4'ten 3,3'e, 2021 için 3,6'dan 3,4'e çekildiği belirtildi.

Starpet iflas etti

Akaryakıt dağıtım sektörünün önde gelen firmalarından Starpet için mahkeme iflas kararı verdi. Şirketin tasfiye süreci başladı.

Avrupa Yatırım Bankası'ndan Türk ekonomisine kötü haber

Türkiye'ye en çok kredi veren yabancı kuruluşlardan Avrupa Yatırım Bankası, "Türkiye, AB seviyesine doğru bir değişim sağlamazsa, bu ülkeye vereceğimiz borçlarda daha önceki gibi seçici davranacağız" açıklamasını yaptı.

Küresel ticaret 2020’de yüzde 2,3 büyüyecek

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından hazırlanan Dünya Ekonomik Durumu ve 2020 Beklentileri Raporu'na göre, küresel ticaret büyümesinin 2020’de kısıtlı toparlanmayla yüzde 2,3, 2021’de ise yüzde 3,2 seviyesine çıkması bekleniyor.

ECB para politikası stratejisini gözden geçiriyor

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde "Ekonomilerimizde köklü değişiklikler olurken, Avrupalıların en iyi yararına olacak şekilde görevimizi yapmak için bir strateji incelemesinin zamanı geldi" dedi.

Bakan Varank'tan yerli teknoloji üreticilerine ziyaret

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "Teknoloji ve sektörler dönüşüyor. Özellikle elektrik motorlarıyla ilgili dünyada önemli bir ihtiyaç var. Böyle bir tesisin bizim ülkemizde yerli ve milli olarak üretim yapması beni gerçekten mutlu etti" dedi.

Ünlü ekonomist Evren Devrim Zelyut'tan dolar kuru tahmini!

Ünlü ekonomist Evren Devrim Zelyut, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın rekabetçi kur açıklamasından sonra dolar kuru tahmininde bulundu. Zelyut, "dolarda 5.98 kırılırsa kurda 6.20’ye kadar yol açılır. 6.20’nin geçilmesi halinde de 6.80 potaya girer" dedi.

Ağbal: Ekonomide güçlü bir değişim ve dönüşüm döneminin başlangıcındayız

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal "Türkiye ekonomisi güçlü bankacılık sistemi, sağlam ve sürdürülebilir kamu maliyesi göstergelerine bakıldığında geleceğe dönük güçlü bir yatırım ve çekim merkezi durumundadır" dedi.

Döviz rezervlerine 2019'da reeskont kredilerinin katkısı 22,7 milyar dolar oldu

Geçen yıl toplam reeskont kredisi kullanımı 24,4 milyar dolara ulaşırken, reeskont kredilerinin TCMB'nin döviz rezervlerine katkısı 22 milyar 692 milyon dolar oldu.

AB, Brexit'le kan kaybetti

Brexit, AB'nin üye sayısının, nüfusunun, milli gelirinin ve yüz ölçümünün azalmasına neden oldu.

EPDK'dan önemli doğal gaz faturası açıklaması

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), ön ödemeli sayaçlarda düzeltme uygulamasının faturalı sayaç ile ön ödemeli sayaç kullanan tüketiciler arasındaki adaletsizliğin ortadan kaldırılmasını amaçladığı bildirildi.

Milyoner sayısı 225 bini aştı!

Hesabında 1 milyon lira veya üzeri parası olan mudi sayısı, geçen yıl 45 bin 314 kişi artarak 225 bin 440'a ulaştı. Ekonomik kriz vatandaşı vururken milyoner sayısındaki artış dikkat çekti.

Ocakta en fazla salatalık fiyatı arttı

İTO verilerine göre, geçen ay İstanbul'da perakende fiyatı en fazla artan harcama kalemi yüzde 41,99 ile yaş kuru sebze ve meyveler alt grubunda yer alan salatalık oldu.

Prof. Öner Günçavdı: "Yoksulluk daha da artacak"

İTÜ İşletme Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Öner Günçavdı, yoksulluğun daha da artacağını belirtti ve "Herkes kendi işini yapsaydı bu boyutta bir krize maruz kalmazdık” dedi.

Türk-İş açıkladı: Türkiye'de yaşayan Suriyeliler ekonomik durumdan memnun

Türk-İş'in, Türkiye'de yaşayan Suriyeli sığınmacılar arasında yaptığı bir ankete göre, Suriyelilerin yüzde 40'ı ülkenin ekonomik durumundan memnun. Sığınmacıların aylık giderlerinin ise ortalama 2 bin 61 TL olduğu tespit edildi.

Rus ekonomisi 2019'da yüzde 1,3 büyüdü

Rus ekonomisinin, öncü tahminlere göre 2019’da bir önceki yıla kıyasla yüzde 1,3 büyüdüğü bildirildi.

Kentsel dönüşümde fırsatçı müteahhitlere dikkat!

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım "Riskli binaların yenilenmesi için tüm yasal uygulamalar devreye girdi. Ancak bu konuda atılması gereken bazı adımlar var" dedi.

Koronavirüs havacılık sektörünü sarsabilir

Çin'de ortaya çıkan koronavirüs salgını kısa sürede önlenemezse, küresel havacılık sektörüne olası maliyetinin, 2003'te görülen SARS'ın neden olduğu faturadan daha ağır olacağı ve 20 milyar dolara çıkabileceği öngörülüyor.

New York borsası rekor yükselişle kapandı

New York borsasında endeksler, perşembe gününü rekor yükselişle tamamladı.

Mahfi Eğilmez yorumladı: Altının çıkışı devam edecek mi?

Ekonomist Mahfi Eğilmez, altın kurunun yükselişine dikkat çekerek, “Dünyada parasal genişlemenin ve dolayısıyla likidite bolluğunun devam etmesi altın fiyatlarının artacağı yolundaki görüşü güçlendiriyor” yorumunda bulundu.

Mahfi Eğilmez yorumladı: Dolar kuru neden yükseliyor?

Ekonomist Mahfi Eğilmez, dolar kurunun son üç haftadaki artışına dikkat çekerek, "Dolar yalnızca TL’ye karşı değil diğer para birimlerine karşı da yükseliyor" yorumunda bulundu.

Uluslararası yatırımcılar, yenilenebilir enerji fırsatları için İstanbul'a geliyor

Yenilenebilir enerji alanında bölgesel iş birliği ve yatırım fırsatları Atlantik Konseyi ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından düzenlenecek konferansta masaya yatırılacak.

İnşaat maliyetleri arttı

İnşaat maliyet endeksi, geçen yılın aralıkta aylık bazda yüzde 1,01, yıllık bazda 10,76 artış kaydetti.

İsmail Tatlıoğlu: Bankacılık sektörünü tehlike bekliyor"

Bankacılık kanununda değişiklikler öngören tasarıyla, Türkiye Varlık Fonu'na kredi sınırlamalarına maruz kalmadan işlem yapma ve borçlanma imkanı geliyor.

S&P'den coronavirüs uyarısı...

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), coronavirüs salgının küresel kredi koşullarını gölgelediğini bildirerek ekonomik verileri kötü etkileyeceğini duyurdu.

IMF'den coronavirüs uyarısı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, yeni tip coronavirüs (Kovid-19) salgınının küresel ekonomi için büyük bir "belirsizlik" oluşturduğunu belirterek, "Önümüzdeki iki hafta koronavirüsün ekonomik etkisinin belirlenmesinde çok önemli olacak" dedi.

İran'ın dış borcu azalıyor

İran, Temmuz 2019'da 9,5 milyar dolar olan dış borcunun bu ay itibarıyla 9 milyar dolara indiğini duyurdu.

Türkiye sanayi üretiminde Avrupa'yı solladı

Türkiye'nin sanayi üretimi Aralık 2019 itibarıyla yıllık bazda yüzde 8,6 artarken, verileri açıklanan AB ülkelerinin tamamını geçti. Sanayi üretimi geçen yıl aralık itibarıyla AB'de yüzde 3,6, Avro Bölgesi'nde yüzde 4,1 azaldı.

Bakan Pekcan: Türkiye ekonomisinin olumlu seyri göstergelere de yansıyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatına artması için şahıs firmalarının da ihracat desteklerinden yararlanmasının gündeme geleceğini belirtti.

IMF'den coronavirüs çağrısı

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, coronavirüs salgınının kontrol altında alınması durumunda bile Çin ve dünya ekonomisini etkileyeceğini dile getirerek ortak çalışma çağrısında bulundu.

Ünal Aysal'ın şirketi Yeni Elektrik Üretim A.Ş. iflas etti

Galatasaray eski Başkanı Ünal Aysal’ın yüzde 60 payla ortak olduğu Yeni Elektrik Üretim A.Ş. iflas etti. Ayrıca, şirketin 450 Milyon TL borcu olduğu da belirtildi.

Kanada'da 3.2 milyon yoksul var

Kanada’da aralarında 560 bin çocuğun da bulunduğu 3 milyon 260 bin kişinin yoksulluk içinde yaşadığı açıklandı.

Coronavirüs dünya ekonomisini nasıl etkileyecek?

Çin'de ortaya çıkan coronavirüs yayılmasına hızla devam ediyor. Öte yandan salgının ekonomiye etkileri de büyük tartışma konusu. Prof. Dr. Emre Alkin, "Salgının yıl sonuna kadar sürmesi durumunda dünya ekonomisinin büyümesi beklenenden 0.5 puan azalacaktır" dedi.

Dünyayı durduran salgın

Altı kıtadaki 60 ülkede görülen koronavirüs (covid-19) salgını küresel ekonomiyi tehdit etmeyi sürdürüyor.

Corona virüsün Türkiye'ye faturası ne olacak?

Çin'de patlak veren ve kısa sürede dünyaya yayılan corona virüsün ekonomiye etkilerinin giderek artacağı öngörülüyor. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) virüsün, Türkiye'nin de büyüme beklentisini de etkileyeceğini belirtti.

CHP'den enflasyon tepkisi: Kriz kalıcı hale geldi!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, açıklanan enflasyon rakamları ile ilgili hükümeti eleştirerek; “AKP ne kadar aksini iddia ederse etsin Türkiye’de ekonomi hiç de iyi gitmiyor. Enflasyon sistematik hale gelmiştir. Enflasyon da, süregelen ekonomik kriz de siyasal krizin sonucudur” dedi.

Bakan Pekcan: Ücretsiz eğitim vereceğiz

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "Ticaret ve ihracat kültürünün tabana yayılması amacıyla Sanal Ticaret Akademisini açıyoruz. Vatandaşlarımıza ücretsiz eğitim vereceğiz" dedi.

CHP'li Orhan Sarıbal: Çiftçinin bankalara borcu 64 kat arttı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Meclis’te yaptığı konuşmasında çiftçinin borçlarına dikkat çekerek, üreticilerin bankalara borcunun tam 64 kat arttığını belirtti.

Gram altın fiyatları hızlı yükseliyor

Coronavirüsün hızla dünyaya yayılmaya başlaması, ticareti olumsuz etkilemesi ve ülkelerin büyüme verilerinde olumsuzluğa neden olacak olması altına olan talebi artırıyor.

Dolarda son durum

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in Moskova'da görüşmesinin ardından Rusya ve Türkiye arasında İdlib'de sağlanan ateşkes sonrası dolar/TL 6.10 seviyesinin üstünde işlem görüyor.

Mahfi Eğilmez yorumladı: Küresel kriz Türkiye’yi nasıl etkileyecek?

Ekonomist Mahfi Eğilmez, küresel krizin devam edeceğini belirterek, “Bugün içinde bulunduğumuz durum beklentilerin çok kötü olduğu bir aşamayı temsil ediyor. O nedenle buradan çıkış o kadar kolay değil” yorumunda bulundu.

Tasarrufa dayalı finansman sektörünün büyüklüğü 15 milyar lirayı aştı

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati "(Faizsiz finansman modeli) 2016 cirosu 2 milyar lirayken, 2017'de 3,5 milyar lira, 2018'de 7 milyar lira ve 2019'da da 15 milyar lirayı aşan rakamla çok ciddi meblağa ulaşmış durumda" dedi.

Japonya'dan coronavirüse mali önlem

Japonya koronavirüsün ekonomiye etkisini gidermek için 4.1 milyar dolarlık paket açıklayacak.

Son dakika... Cari işlemler verisi açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre cari açık Ocak ayında 1.8 milyar dolar oldu.

Azerbaycan'dan petrol önlemi

Azerbaycan petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün, ülkedeki döviz piyasasının istikrarını engellememesi için kararlar aldı.

Küresel ekonomiyi vurdu

Dünya genelinde 110 bin kişiden fazla insana bulaşan koronavirüsü, 2020 yılında dünya ekonomisindeki büyüme tahminlerinin düşürülmesine neden oldu.

Fed piyasalara para pompalayacak

Fed, Kovid-19 endişesindeki piyasalara 1,5 trilyon dolarlık likidite enjekte edecek.

Türkiye'de ekonomiye koruma kalkanı

Korona virüse karşı alınan tedbirler, ekonomiyi de olumsuz etkiledi. Salgın nedeniyle vatandaşların eve kapanması başta AVM'ler olmak üzere esnafa darbe vururken, hükümet olası senaryolara karşı yeni 'yol haritası' belirledi.

Corona virüsün dünya ekonomisine maliyeti 347 milyar doları bulabilir

Asya Kalkma Bankası, yeni tip koronavirüs salgınının, sona erme süresine bağlı olarak, dünya ekonomisi üzerindeki maliyetine ilişkin 3 farklı senaryo belirledi.

İYİ Parti'li Tatlıoğlu: Sıfır faizle, piyasaya para pompalanmalı

Korona virüs salgını nedeniyle ekonomik krizin daha da derinleşeceğini belirten İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, Merkez Bankası ve Hazine'nin; ortak bir politikayla piyasaya ucuz para vermesi gerektiğini söyledi.

Fed'den işletmelerin kredi ihtiyaçları için yeni adım

ABD Merkez Bankası (Fed), hanehalkı ve işletmelerin kredi ihtiyaçlarını desteklemek için Piyasa Yapıcılara Tanınan Kredi Kolaylığı (PDCF) uygulamasını başlatacağını duyurdu.

Bartu Soral: Türkiye için büyük fırsatlar var

Korona virüs salgınının ekonomik yapıya etkileri hakkında değerlendirmede bulunan ekonomist Bartu Soral, "Küreselleşme çöküyor, ulus devlet yükseliyor" dedi.

Merkez Bankası repo limitlerini artırdı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, piyasa yapıcı bankaların repo limitlerini açıklanan tedbirler kapsamında artırdı.

Belçika'da işsizlik maaşlarına zam yapıldı

Belçika'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle işini kaybedenlerin işsizlik maaşlarına 150 avro zam yapıldı.

Koşulsuz öteleme ödemesiz yapılandırma

Dünyayı etkisi altına koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini azaltmak için ardı ardına adımlar geliyor.

Atilla Yeşilada'dan ekonomide korona virüs reçetesi

Ekonomist Atilla Yeşilada, korona virüsün ekonomiyi daha fazla sıkıntıya sokmaması için Merkez Bankası'nın para basıp halka dağıtması gerektiğini savundu.

IMF: Covid-19 salgını küresel durgunluk getirecek

Uluslararası Para Fonu, Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi olarak nitelendirdiği Covid-19 salgınının 2020 yılında küresel durgunluğa neden olacağı ve bu durgunluğun 2008-2009 küresel finansal krizi tarafından tetiklenen durgunluktan daha kötü olabileceği uyarısı yaptı.

Lübnan ekonomik tedbirler aldı

Lübnan'da koronavirüsle mücadele kapsamında ekonomik tedbirler alındı.

AB ve 15 ülkeden ticari uzlaşmazlıkları giderme mekanizması

AB, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Guatemala, Hong Kong, Çin, Meksika, Yeni Zelanda, Norveç, Singapur, İsviçre ve Uruguay, aralarındaki ticari anlaşmazlıkları çözecek çok taraflı geçici temyiz mekanizması kuracak.

Benzine bir zam daha!

Benzinin litre fiyatına bu gece yarısından geçerli olmak üzere 13 kuruş zam geldi.

Kola, puro ve sigarilloda ÖTV yükseldi

Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile kolalı içeceklerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranı yüzde 25'ten yüzde 35'e çıkarıldı. Sigaranın ÖTV oranı değişmedi, puro ve sigarillonun ÖTV oranı ise yüzde 80'e çıktı.

Bankalar vatandaşı mağdur ediyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı ekonomi paketi kapsamında kredi borçlarını ertelemek üzere bankalara başvuran vatandaşlar mağdur edildiklerini ifade etti. Bankaların erteleme için vatandaştan fahiş miktarda ek ücret talep ettiği belirtildi.

Mahfi Eğilmez'den hükümete açık mektup: 'Hemen bugün'

Eski Hazine Müsteşarı ekonomist Mahfi Eğilmez’den hükûmete açık bir mektup kaleme aldı. Eğilmez, yeni tip korona virüs salgınıyla mücadele edilen bu günlerde iki konuda acil düzenleme yapılması gerektiğini belirtti.

New York borsası yükselişle kapandı

New York borsası, haftanın ilk işlem gününü yükselişle tamamladı.

Korkut Boratav: Para basılması enflasyona neden olmaz

Korona virüsünün ekonomiye etkilerini azaltmak için sağlık sistemine ve emekçilere bütçe ayrılması gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Korkut Boratav, para basılması durumunda talep düştüğü için enflasyon olmayacağını ifade etti.

Hazine ve Maliye Bakanlığının yurt dışı teşkilatı etkin olacak

Bakanlığın yurt dışı teşkilatı, Türkiye ekonomisine ilişkin bilgilendirme organizasyonları düzenleyecek, döviz kazandırıcı ekonomi diplomasisi faaliyetleri yürütecek, uluslararası mali kuruluşlarla ilişkilerin geliştirilmesine yardımcı olacak.

Gazeteci Cem Seymen: Yerli üretime geçmeliyiz

Gazeteci Cem Seymen, korona virüs pandeminin en faydalı tarafının, yerli üretime geçmek için zemin hazırlaması olduğunu söyledi.

Rekabet Kurumu başvuruları e-Devlet kapısı üzerinden alınıyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında alınan korunma ve kontrol önlemleri çerçevesinde, Rekabet Kurumuna yapılacak tüm başvuru, dilekçe ve bilgi, belge sunumu işlemleri e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabiliyor.

II. Dünya Savaşı'ndan beri görülmedi

Fransa Merkez Bankası ilk çeyrek GSYİH'nın bir önceki çeyreğe göre yüzde 6 daralacağını tahmin ediyor. Bu da 1968 yılın ikinci çeyreğindeki düşüşten yüksek bir rekor ve İkinci Dünya Savaşı'ndan beri olan en büyük ekonomik daralması anlamına geliyor.

ABD'de tüketici kredileri şubatta beklenenden fazla arttı

ABD'de tüketici kredileri, şubatta bir önceki aya göre 22,3 milyar dolar artarak beklentiyi geride bıraktı.

Domates ihracatı ilk çeyrekte yüzde 10 arttı

Türkiye'den ilk üç ayda yapılan domates ihracatı geçen yılın ocak-mart dönemine göre yüzde 10 artarak 126 milyon 257 bin dolara yükseldi

ABD'de enflasyon geriledi

ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi, martta aylık yüzde 0,4 azalarak beklentinin üzerinde bir düşüş gösterdi.

Son dakika... Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yapısına düzenleme

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yapısı "Milli Teknoloji Hamlesi"ni güçlendirecek şekilde yeniden düzenlendi.

Putin'den kritik ekonomi açıklaması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının, Rusya’daki şirketler için “şok” yarattığını belirterek, “Ancak bunun hükümet için benzer bir şok yaratmaması gerekiyor. Rus ekonomisi ve şirketler ciddi bir baskı altında.” dedi.

IMF: 2020'de Türkiye ekonomisi yüzde 5 küçülecek

Uluslararası Para Fonu, Türkiye'nin yüzde 3 olan büyüme beklentisini yüzde 5 daralma olarak revize etti. IMF, koronavirüs salgınının olumsuz etkileri nedeniyle ocak ayında yüzde 3,3 olarak öngördüğü küresel büyüme tahminini yüzde 3 daralma olarak değiştirdi.

Ekonomist Şevket Apuhan'dan çarpıcı açıklamalar

Ekonomist Şevket Apuhan gündeme ilişkin Yeniçağ'a önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet altını asgari ücreti solladı

Korona virüsü salgını nedeniyle altın fiyatları tarihinin rekor seviyelerine ulaştı. Son haftalarda hızlı yükselen altın fiyatları son durum özellikle yatırımcılar tarafından merak ediyor.

Dolar 6.90 sınırını aştı

Korona virüs salgınıyla birlikte durdurulamayan bir yükselişe geçen dolar güne 6,92 TL'den başlarken, Euro ise 7,52 TL'den işlem görüyor.

Çin ekonomisi daraldı

Çin ekonomisi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle ilk çeyrekte yüzde 6,8 daraldı.

Ekonomide kritik hafta: Piyasalar bu kararı bekliyor!

Yeni haftada piyasanın takip edeceği en önemli veri Merkez Bankası'nın faiz kararı olacak. Mart ayında yaptığı 100 baz puanlık indirim ile iki yıl sonra politika faizini tekrar tek haneye düşüren Merkez Bankası'nın, bu hafta da faiz indirimine gitmesi bekleniyor. Merkez kararını çarşamba günü 14.00'da açıklayacak.

Türkiye'de korona virüs sonrası harcamalarda düşüş

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV), korona virüs sonrası Türk ekonomisinin durumu hakkında önemli bir çalışmaya imza attı. TEPAV verilerine göre korona virüs sonrası harcamalarda önemli oranda düşüş mevcut.

Flaş iddia: Merkez Bankası para basıyor ama nereye kullanıldığı belli değil

FOX TV'de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programında açıklamalarda İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, Merkez Bankası'nın yılbaşından bu tarafa para bastığını, ancak bu paranın ne şekilde kullanıldığının bilinmediğini belirtti.

Yastık altından 100 ton altın çıktı

İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Üst Yöneticisi (CEO) Ayşen Esen, bankalarla yürüttükleri yastıkaltı altının ekonomiye kazandırılması projesi kapsamında 10 yılda yaklaşık 100 ton altın toplandığını belirtti.

Havada büyük zarar: Tam yüzde 70 düştü

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) iç hatlar yolcu trafiğinin küresel olarak yüzde 70 düştüğünü ve kkrona virüsün ekonomik zararı nedeniyle sektördeki iyileşmenin en altı ay süreceğini belirtti.

Korona virüs, Coca Cola satışlarını düşürdü

Korona virüs salgını nedeniyle Coca Colanın Nisan ayı satışlarında düşüş yaşandığı kaydedildi.

Karar yazarı İbrahim Kahveci: 31 şehir hastanesinin Hazine garantisi 142 milyar dolar

Karar gazetesi yazarı İbrahim Kahveci, 31 şehir hastanesinin Hazine garantisinin 142 milyar dolar olduğunu söyledi. Kahveci, sadece 1.5 ayda döviz kurunun artışından kaynaklı olarak Hazine garantili müteahhitlere ülke olarak 130 milyar lira daha borçlanıldığını da belirtti.

Corona virüs sonrası gelişmiş ekonomilerin kemer sıkma riski var

Oxford Economics'in Küresel Başekonomisti Adam Slater "Küresel ekonominin bu yıl yüzde 3,6 seviyesinde daralmasını bekliyoruz. Fakat üçüncü ve dördüncü çeyreklerde küresel ekonominin güçlü bir şekilde yeniden büyümesini bekliyoruz. Eğer bunu bir harf şeklinde ifade edecek olursak V şeklinde bir küresel iyileşme bekliyoruz" dedi.

Altın fiyatları yeniden yükselişte! İşte rakamlar...

Corona virüs nedeniyle hareketlenen altın kuru yeni güne yükselişle başladı. Bu sabah güne 384 liradan başlayan gram altın şu dakikalarda 388 liradan işlem görüyor. Çeyrek altın 636 lira, Cumhuriyet altını da 2.536 liradan alıcı buluyor.

Yorum sizin: Gıda fiyatları dünyada düşüyor Türkiye’de artıyor

Salgın nedeniyle küresel gıda fiyatları Mart ayında yüzde 4.3 ucuzlarken, Türkiye’de yüzde 1.95 arttı.

Korona virüs ona yaradı

Dünya ekonomisi korona virüs nedeniyle zor günler geçirirken, Singapur'un en zengin iş insanı Li Xiting artan solunum cihazı talebi nedeniyle bir milyar dolar daha zenginleştiği ortaya çıktı.

Irak'ta bütçe anlaşmazlığı çıktı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), petrol fiyatlarındaki keskin düşüş nedeniyle daha önce Bağdat ve Erbil arasında imzalanan petrol-bütçe anlaşmasının iptal edilmesi için Bağdat yönetimine baskı yapıldığını ileri sürdü.

Japonya parasal genişlemeyi artırdı

Daha önce yıllık 80 trilyon yen olan devlet tahvili alım miktarı üst sınırını metinden kaldıran banka, toplam yaklaşık 20 trilyon yen olacak şekilde şirket tahvili ve bonosu alacağını duyurdu.

Wolkswagen Almanya'da üretime başladı

Dünyanın önemli otomobil markaları arasında yer alan Wolkswagen, Almanya'daki fabrikalarında üretimin başladığını duyurdu.

Bartu Soral: Varlık vergisi toplanması faydalı olabilir

Ekonomist Bartu Soral, devletin finansman açığını kapatmasının yollarından birinin, Varlık Vergisi toplamak olacağını söyledi.

Korona virüs salgınından sadece o 3 ülke kazançlı çıktı

Koronavirüs salgınında Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Kore'nin para birimlerinin değerinde artış gözlemlendi. 3 ülkenin salgınla hızlı başa çıkıp, mücadelede başarı elde etmeleri bu kazançta etkili oldu.

Amerikan ekonomisi korona virüs nedeniyle yüzde 4,8 daraldı

ABD ekonomisi, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,8 daralarak piyasa beklentisinin üzerinde bir küçülme gösterdi.

7 bin 500 liraya işçi bulamıyorlar

Karadeniz'de ekili olan çayların hasat zamanının gelmesine rağmen işçi sayısındaki azlığın, çay sahiplerini çaresizliğe sürüklediği aktarıldı. Tarla sahipleri, aylık 7 bin 500 lira maaş vermelerine rağmen kimsenin çay toplamaya gelmediğini söyledi.

Dolarda son durum

ABD Merkez Bankası'nın, politika faizini yüzde 0-0,25 aralığında sabit tutmasının ardından dolar/TL, yeni güne 6,95 seviyelerinde başladı. Euro/TL ise 7,55 seviyelerinde yer alıyor.

Turizm gelirlerinde korona etkisi

Turizm geliri Ocak, Şubat ve Mart aylarından oluşan I. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 11.4 azalarak 4 milyar 101 milyon 206 bin dolar oldu. Turizm gelirinin (Cep telefonu dolaşım ve marina hizmet harcamaları hariç) yüzde 80.6'sı yabancı ziyaretçilerden, yüzde 19.4'ü ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi.

Merkez Bankası rezervleri azaldı

Merkez Bankası'nın brüt döviz rezervi 24 nisan itibarıyla 52,7 milyar dolara geriledi. Bir önceki hafta MB'nin brüt döviz rezervi 53,95 milyar dolar olmuştu.

İYİ Parti'den ekonomi raporu

İYİ Parti'nin korona virüse yol açtığı ekonomik sorunların çözümüne yönelik hazırladığı rapor, "Acil Önlemler", "Krizden Çıkış" ve "Büyüme ve Kalkınma Ekonomisine Geçiş" ana başlıklarından oluşuyor.

Koronanın etkileri gün yüzüne çıkıyor: İstanbul, Ankara ve İzmir'de büyük düşüş

Chicago Üniversitesi’nden Ufuk Akçiğit ve Sabancı Üniversitesi'nden Yusuf Emre Akgündüz, Türkiye'nin kredi kartı alışveriş haritasını çıkardı. Haritada Marmara Bölgesi'ndeki düşüş dikkat çekti.

Merkez Bankası'nda 65.7 milyar dolarlık kayıp fark

Merkez Bankası bilançosunda sadece 900 milyon dolarlık artış görülürken 65.7 milyar dolar 'kayıp fark' olduğu ortaya çıktı.

Mutfağın ateşi düşmüyor

Markete-pazara çıkan vatandaş, aşırı artan fiyatlardan dolayı kilogram yerine gramla alışveriş yapar hale geldi.

Dolar haftaya kritik sınırın üstünde başladı

Türkiye'de enflasyon verisinin yakından izleneceği haftanın ilk gününde dolar/TL güne 7,02'den başladı. Küresel piyasaların genelinde de satıcılı bir gün başlangıcı yaşanıyor.

Hurma ithalatına 5 yılda 193 milyon dolar harcandı

2015-2019 döneminde 193 milyon 19 bin dolarlık hurma ithalatı yapılırken, aynı dönemde toplam 46 milyon dolarlık hurma ihracatı gerçekleştirildi.

Dolarda son durum

Korona virüs salgınıyla birlikte durdurulamayan bir yükselişe geçen dolar güne 7,05 TL'den başlarken, Euro ise 7,69 TL'den işlem görüyor.

Çok konuşulacak iddia: Varlık Fonu'ndan şahıslara para mı aktarıldı

CHP'li Erdoğan Toprak, Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) borcunun 2018 yılında ikiye katlandığını; fon bünyesinde kullandırılan 641 milyar TL tutarındaki avans ve kredinin 500 milyar TL’sinin şahıslara verildiğini ifade etti. Bu şahısların kim ve kaç kişi olduğunu sordu.

Marketçiler: Korona bitene kadar yüzde 50 olsun

Türkiye'nin korona virüsü salgınıyla mücadelesi devam ediyor. 11 Mayıs itibarıyla bazı sınırlamalar yavaş yavaş gevşetilecek. AVM'ler berberler, kuaförler gerekli tedbirler alındıktan sonra faaliyetlerine devam edecek. Hal böyle olunca normalleşme adımıyla ilgili marketçilerden yeni bir açıklama geldi.

Ünlü yatırımcı Mobius'un ağzından bal damlıyor: Herkes için kriz Türkiye için fırsat

Ünlü yatırımcı Dr. Mark Mobius, Kovid-19 krizinde Türkiye’nin küresel ticarette konumunu güçlendirebileceğini, yatırımlardan tedarik zincirlerine, petrol fiyatlarından hisselere krizin Türkiye için birçok alanda fırsat sunduğunu söyledi.

Berat Albayrak ve Avrupa Birliği ters düştü

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Türkiye'nin yüzde 5 büyüme hedefine Avrupa Birliği raporlarından karşılık geldi. AB, Türkiye ekonomisinin 2020 yılında yüzde 5,4 daralacağını açıkladı.

Korona fırsatını açıkladı: 1 dolara hava yolu şirketi sahibi olabilirsiniz

Mısırlı milyarder yatırımcı Naguib Sawiris, korona virüsü salgınının fırsatları da beraberinde getirdiğini söyledi. Sawiris, 1 dolara hava yolu şirketi sahibi olunabileceğini söyledi.

Efsane yatırımcı, tarihinin en büyük zararını açıkladı: Çarpıcı Türkiye detayı

Efsane yatırımcı olarak bilinen Warren Buffett'ın kurucusu ve CEO'su olduğu Berkshire Hathaway tarihin en büyük zararını açıkladı

Son anket sonuçları açıklandı: Gençler, en çok bu durumdan kaygılı

Türkiye Gençlik STK’ları Platformu tarafından gerçekleştirilen ankette, gençlerin ekonomik gelecekten kaygı duydukları aktarıldı.

ABD'den dev bütçe açığı!

Federal hükümetin bütçe açığı, Kovid-19 salgınının etkisiyle, nisanda 738 milyar dolar olarak kaydedildi.

Japonya'da ekonomik gözlemler 2002'den beri en düşük seviyesinde

Japonya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında ekonomik duyarlılığın 2002'den beri en düşük seviyeyi gördüğü bildirildi.

Bütçe açığı değil, sanki kara delik

Nisan ayı bütçe istatistikleri açıklandı. Merkezi yönetim bütçesi, Nisan'da 43,2 milyar TL, Ocak-Nisan döneminde 72,8 milyar TL açık verdi. Bütçe Nisan 2019'da 18,3 milyar TL açık vermişti. Nisan 2020'de geçen senenin aynı ayına göre bütçe açığındaki artış oranı yüzde 136 oldu.

Alman ekonomisi birinci çeyrekte Kovid-19 etkisiyle yüzde 2,2 küçüldü

Almanya ekonomisi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle bu yılın birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,2 küçülme kaydetti.

Almanya ekonomisi daraldı

Almanya ekonomisi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle bu yılın birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,2 küçülme kaydetti.

AB'nin dış ticareti martta düştü

Avrupa Birliği'nin (AB) dış ticareti, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin geniş ölçüde yürürlüğe girmeye başladığı mart ayında geriledi.

Anket sonuçları açıklandı: Ruslardan tatil sorusuna yanıt

Rusya'da gerçekleştirilen bir araştırmada, yurt dışında tatil yapmak isteyen Rusların oranı ortaya konuldu.

Ziraat Bankası'ndan 1,9 milyar lira net kar

Ziraat Bankası'nın konsolide olmayan net karı, bu yılın ilk çeyreğinde 1,9 milyar lira oldu.

Bakan Pekcan, DEİK Türkiye-Avrasya İş Konseyi başkanlarıyla görüştü

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "Kovid-19 salgını, uluslararası yatırımların dünyadaki dağılımını derinden etkileyecek. Uzak Doğu’da birçok yatırımı da etkileyecek. Türkiye’nin konumu, güvenilir tedarikçi oluşu, endüstriyel altyapısı ve iş gücü kapasitesi bizi burada bir adım öne çıkarıyor" dedi.

'Sağlığa zararlı' deniliyordu: Gıda tüketiminde salgın sonrası dönem

Korona virüs salgının ardından gıda tüketim alışkanlıkları da değişmeye başladı. Salgın öncesinde zararlı olarak nitelendirilen ambalajlı gıdalara ilginin arttığı öğrenildi.

DEİK: Sağlıkta dünya markasıyız

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Sağlık Komisyonu Üyesi ve Esteworld Saç Ekimi ve Plastik Cerrahi Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Servet Terziler, Türkiye’nin 20 Mayıs’ta sağlık turizmi kapsamında 31 ülkeye kapılarını açacağını belirterek, “Bu karar, sağlıkta dünya markası olduğumuzun ispatı. Yabancıların da Türkiye’ye sağlıkta duyduğu güvenin bir göstergesi.” ifadesini kullandı.

Dev firmadan flaş karar: 30 bin kişiyi işten çıkarıyorlar

Dünyanın önemli hava yolu şirketleri arasında gösterilen Emirates'in 30 bin kişiyi işten çıkaracağı öğrenildi.

Türkiye'nin rüzgar kapasitesi teknolojinin gelişimiyle artıyor

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Hakan Yıldırım "Yıllar önce hazırlanan rüzgar potansiyeli haritasına göre, Türkiye’nin rüzgar enerjisi kapasitesi karasal alanda 48 bin megavat seviyesinde. 10 yıl önceki ölçümler, kanat uzunlukları, kule yükseklikleri, jeneratör kapasiteleri yıllar içinde çok gelişti. Kapasitenin 100 bin megavatın üzerinde olduğunu tahmin ediyoruz" dedi

Esnaf bayram alışverişlerinde bu yıl cironun azalmasını bekliyor

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken "Kovid-19 salgını birçok geleneği yerine getirmeye engel oluyor. Hurma, incir, kuru kayısı, bayram şekeri, çikolata ve bayramlık giysi satışlarında eski cirolar bu yıl maalesef olmayacak" dedi.

Tarihin en büyük krizlerinden biri hissediliyor: Dev otomobil şirketi de işçi çıkarıyor

Korona virüs salgını nedeniyle araba satışlarının azalması, Alman devi Wolkswagen'i işçi çıkarmaya zorladı.

Zenginler, seyahatlerinden bakın niye vazgeçti

Korona virüs salgını nedeniyle ülkemize giren herkesin, 14 gün karantinada kalma zorunluğu var. Ünlülerin ve zenginlerin, 14 gün devlet yurdunda kalmamak için seyahat planlarından vazgeçtikleri ortaya çıktı.

ABD ekonomisi yüzde 40'a yakın daralabilir

ABD Kongresi Bütçe Ofisi (CBO), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle ülke ekonomisinin bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 37,7 daralacağını öngördü.

ABD Hazine Bakanı ekonomiyi değerlendirdi

ABD Hazine Bakanı Mnuchin'den "ekonomik görünüm" değerlendirmesinde bulundu. Mnuchin "Bu yılın ikinci çeyreğinde yüksek işsizlik oranı ve diğer negatif verileri görmeye devam devam edeceğiz" dedi.

TCMB'den flaş swap kararı

TCMB ile Katar Merkez Bankası arasındaki swap tutarı tadil edilerek 15 milyar ABD doları karşılığı Türk lirası ve Katar riyaline yükseltildi.

Dev şirket, 9 bin kişiyi işten çıkarıyor

İngiliz Uçak motoru üreticisi Rolls-Royce, korona virüs salgını nedeniyle 9 bin kişiyi işten çıkarması gündemde.

Otomobil sektörü zorda: İflas haberleri art arda geliyor

Amerika'da 100 yıldan bu yana araba kiralama faaliyeti yürüten Hertz'in korona virüs nedeniyle iflasın eşinde olduğu belirtildi.

Bakanlık açıkladı: 500 bin TL'ye kadar cezası var

Ticaret Bakanlığı, stokçuluk yapan işletmelere 500 bin liraya kadar ceza kesilmesinin önünü açtı.

Piyasaları şok eden iddia: Otomobil devi kapısına kilit vuruyor

Fransız otomobil markası Renault'un korona virüs salgını nedeniyle fabrikalarını kapatacağı iddia edildi.

Banka, çalışanlarından bakın ne istedi

Almanya'nın en büyük bankası Deutsche Bank, koronavirüs salgınının ekonomik etkileri nedeniyle yöneticilerinden bir ay boyunca maaş almamalarını istedi.

Avrupa ekonomisi çareyi kurtarma fonlarında arayacak

Avrupa ekonomisi, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ekonomik etkileriyle mücadele edebilmek için çareyi kurtarma fonlarına başvurmakta buldu.

Almanya ekonomisine corona virüs darbesi

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Almanya ekonomisinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının hane halkı tüketimini ve yatırımları olumsuz etkilemesiyle bu yılın birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,2 daraldığını teyit etti.

Salça ihracatı artışa geçti

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak "Türkiye'nin verimli topraklarında yetişen domatesten elde ettiğimiz salçalar ve diğer ürünler dünya sofralarına lezzet katmaya devam edecek" dedi.

Uzak Doğu pazarlarına ticaret yeniden başlıyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "Tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgınına rağmen ihracatta pazar çeşitlendirmesi çalışmalarımıza hız verdik. Bu kapsamda özellikle Uzak Doğu ülkelerine yönelik yürüttüğümüz tarım ürünleri ihracatının önündeki engelleri bir bir kaldırıyoruz" dedi.

OECD bölgesinde büyüme Kovid-19 etkisiyle daraldı

OECD bölgesinde geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,2 olarak gerçekleşen reel GSYH artışı, birinci çeyrekte yüzde eksi 1,8 oldu.

Fed'in Bej Kitabı'ndan olumsuzluk çıktı

Fed, Amerikan ekonomisinin nabzını tutan "Bej Kitap" raporunun mayıs sayısını yayımladı

Rus ekonomisinde büyük daralma

Rus ekonomisi nisan ayında yüzde 12, bu yılın ocak-nisan döneminde ise yüzde 1,9 küçüldü.

Türkiye ekonomisi yüzde 4,5 büyüdü: Uzmanlar gerçeği açıkladı!

TUİK açıkladığı yüzde 4,5’lük büyüme rakamlarını uzman ekonomistler Remzi Özdemir ve Prof. Esfender Korkmaz Yeniçağ okurları için yorumladı.

Kilosu 50 bin liraya satılıyordu: Restoranlar kapanınca elde kaldı

Korona virüs salgını nedeniyle en çok etkilenen sektörlerin başında yeme- içme sektörü geldi. Kilogramı 7,400 dolar (50 bin TL) satılan trüf mantarının depolarda kaldığı kaydedildi.

Bitcoin 10 bin dolar barajını aştı

Kripto paranın yükselen yıldızı Bitcoin, pandemi salgın nedeniyle krize giren ülke ekonomilerine rağmen yükselişe geçti. Kripto para bitcoin 10 bin dolar barajını aştı.

Eskiye dönebildiler mi? Restoranların iki günlük durumu açıklandı

TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl, yaklaşık 3 ay sonra açılan restoranlarda ciroların yüzde 15 ile yüzde 40 seviyesinde değiştiğini belirtti.

Mayıs ayı enflasyon rakamları açıklandı

Enflasyon Mayıs ayında yüzde 1,36 artarken, yıllık bazda yüzde 11,39 oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak enflasyonun, 2020 yılında yüzde 8,5'a, 2022'de ise yüzde 4,9'a düşmesini hedeflediklerini açıklamıştı.

Amerikalılar satın almıştı: Türkiye'deki tekstil devi konkordato istedi

Türkiye’nin önde gelen entegre halı üreticilerinden Bursa merkezli Sofiteks konkordato istedi. Temeli 25 yıl önce atılan şirketi 5 yıl önce ABD’li Mc Three Grubu satın almıştı.

CHP'li Erdoğdu, Türk lirası ile ilgili gerçeği açıkladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, “Ülkede, hiçbir dönemde yaşamadığı kadar yeni para basımına tanık oluyoruz. Piyasada dolaşan paranın neredeyse 3’te 1’i yeni basılmış para. İlk defa bu kadar kısa bir sürede bu kadar yüklü bir para basımı gerçekleşiyor” dedi.

Bakan Albayrak açıkladı: “Yeni istihdam paketi geliyor”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, istihdamla ilgili geniş kapsamlı bir paket hazırlığı yapıldığını söyledi. İki günde Emlak Konut talebinde Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldığını ve başvuruların 15 bini geçtiğini ifade eden Albayrak, ekonomide dolarizasyonun tersine döndüğü bir sürece girildiğini ifade etti.

TBMM'ye geldi ancak geçmedi: Karşılıksız çekler hakkında yeni düzenleme

AKP’nin Meclis’e verdiği yeni torba kanunda karşılıksız çeklerle ilgili bir düzenleme de yer aldı. Karşılıksız çek verenlere yeniden cezaevine girmemeleri için yüzde 10’unu ödemeleri halinde 26 Haziran’a kadar tanınan süre bir yıl uzatıldı. Düzenleme yaklaşık 330 bin kişiyi ilgilendiriyor.

FIFA Başkanı Infantino, futbolda "daha katı" finansal düzenlemeler istiyor

FIFA Başkanı Gianni Infantino, futbol kulüpleri için daha net ve katı finansal düzenlemelerin getirilmesini savunduğunu belirtti.

Korona krizi kendini gösteriyor: 100 yıllık şirket, çalışanlarının 4'te 1'ini işten çıkaracak

Kovid-19 salgını nedeniyle yedi hafta boyunca üretimi durduran İngiliz otomotiv şirketi Bentley, 1000 kişiyi işten çıkaracaklarını açıkladı.

Büyük kriz patladı: 2,1 milyar euro zarar ettiler

Almanya`nın bayrak taşıyıcı hava yolu şirketi Lufthansa, ilk çeyrekte net 2,1 milyar euro zarar etti. Geçen yılın aynı döneminde 342 milyon euro zarar açıklanmıştı.

CHP'li Muharrem İnce, ekonominin düzelmesi için yapılması gerekeni açıkladı

CHP eski milletvekili Muharrem İnce, korona virüs krizinin ardından ekonominin düzelmesi için atılması gereken adımı duyurdu.

Bir korona krizi haberi de onlardan: Dünya çapında 10 bin kişiyi işten çıkarıyorlar

Korona virüs salgını nedeniyle yaşanan krizden sonra işten çıkarmalar devam ediyor. İngiliz petrol şirketi Bp de 10 bin kişinin işten çıkarılacağını açıkladı.

ABD'de ekonomik durgunluk Şubat'ta başladı

ABD merkezli Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu (NBER), ülke ekonomisinde şubatta zirvenin görülmesinin ardından durgunluğun başladığını bildirdi.

Fed kredi programında genişlemeye gitti

ABD Merkez Bankası (Fed), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkilerini hafifletmek amacıyla uygulamaya koyduğu, küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik kredi programında, minimum kredi ölçeğini 500 bin dolardan 250 bin dolara düşürdü.

Korona krizi gün yüzüne çıkıyor: Milyar dolarlık zararı açıkladılar

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Kovid-19 salgını nedeniyle hava yolu şirketlerinin 84.3 milyar dolar zarar edebileceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı: Emeklilik Sistemi'nde detaylar belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'ne ilişkin detaylar belli oldu.

Uzmanlardan flaş tespit: İşsizlik verisi tanımı gereği ‘korona’ etkisini yansıtamıyor

İşsizlik oranının mart döneminde bir önceki yıla göre 0.9 puan azalışla yüzde 13.2 açıklanmasının ardından, ekonomistler verinin tanımı gereği korona virüsü etkisini yansıtmadığına dikkat çekti.

İktisat profesöründen işsizliğin düşürülmesi için öneri: Sektörler arası geçiş olmalı

TÜİK tarafından açıklanan mart ayı işsizlik rakamlarını yorumlayan İKÜ İktisat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sinan Alçın, istihdamı artırmak için yapısal önlemlere vurgu yaptı.

Euroclear Bank ile iş birliği yeni yatırımcıları çekecek

Merkezi Kayıt Kuruluşu Genel Müdürü Ekrem Arıkan "Euroclear Bank ile kurulacak hesap bağlantısının ülkemiz için borçlanma maliyetlerinde olumlu etki yapmasını bekliyoruz. Ayrıca, kurulacak doğrudan bağlantıyla ülkemize daha önce yatırım yapmamış yatırımcıları borçlanma araçları piyasalarımıza çekebilme olanağına da sahip olacağız" dedi.

Tarihlerinde ilk kez zarar açıklamışlardı: Dev marka, 1200 şubesini kapatıyor

Bünyesinde ünlü hazır giyim şirketlerini barındıran tekstil devi İnditex, 2021’e kadar 1200’den fazla küçük mağazasını kapatacağını duyurdu.

Eski Ceo'ya dev yolsuzluk suçlaması

Türkiye'de de birçok şirkette yatırımları varken 2018'de iflas eden Dubai merkezli Abraaj Group'un iflas davası devam ediyor. Tasfiye yetkilileri, şirketin eski CEO'su Arif Naqvi'nin 385 milyon doları şirketten kendi hesabına aktardığını tespit etti ve belgeleri mahkemeye sundu.

Korona virüsün ekonomiye yeni etkisi: 3 kat daha fazla kullanılmaya başlandı

Korona virüs salgını insanların alışveriş ve ödeme alışkanlıklarını değiştirdi. Bu dönemde geçen yıla göre, ATM'lerden nakit çekim oranı yüzde 14 düştü. Temassız ödemeye ise ilgi 3 kat arttı.

Nasıl düzeleceği merak ediliyor: Türkiye tarihinde bir ilk yaşandı

Cari açık nisanda 5 milyar dolarla beklentilerin üzerinde gelirken turizm gelirlerinin pandeminin etkisiyle ödemeler dengesi istatistiklerinde sıfır olarak yer alması dikkat çekti.

Yeme- içme sektörü devletten yardım istedi: İşçi çıkarmak zorunda kalacağız

İngiltere’nin önde gelen restoranları ve gıda şirketleri İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a mektup yazarak, sektöre daha fazla destek verilmemesi durumunda toplu işten çıkarmalara başlamak zorunda kalacaklarını bildirdi.

Altının kilosu yükseldi

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) standart altının kilogramı 380 bin liraya yükseldi.

Türkiye'ye kötü haber: Gelmiyorlar

Türkiye Rus turistleri beklerken, Rusya, şu koronavirüs ile ilgili kısıtlamalar tamamen kaldırılsa bile, Rus turistlerin gidebileceği ülke olmadığını açıkladı

Bakan açıkladı: Tam 43.6 milyon lira

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ilk çeyrekte 35 bin 370 parti ürünü denetlediklerini, 2 bin 798’inin uygunsuz, 525’inin de güvensiz bulunduğunu duyurdu. Pekcan, söz konusu ürünler için 43,6 milyon lira ceza kesildiğini açıkladı.

Lufthansa'nın kurtarma paketi tehlikeye girebilir

Alman hava yolu şirketi Lufthansa Grubu, Almanya hükümetinin sağladığı kurtarma paketinin olağanüstü genel kurul toplantısında hissedarların onayını alamaması durumunda, şirketin kreditörlerden korunmak için iflas koruma başvurusunda bulunabileceği konusunda uyardı.

İşten çıkarma haberleri bitmiyor: Bir şirket daha binlerce kişiyi işten çıkaracak

Volvo'nun korona virüsün yarattığı ekonomik tahribat nedeniyle 2020 yılında 4 bin 100 kişiyi işten çıkaracağı öğrenildi.

Dev fabrikada binlerce kişi işten çıkarılıyor

BMW 6 bin çalışanını işten çıkardı, 10 bin sözleşmeli taşeron işçinin kontratlarını uzatmayacak.

TÜİK'ten 'para birimi şakası olsa' gerek: Türkiye en ucuz ülke ama 47 euron varsa

TÜİK verilerine göre, 100 euro karşılığı alınabilecek mal ve hizmet sepeti hesaplamasına göre, 37 Avrupa ülkesinin en ucuzu oldu.

Flaş... Flaş.. Yıl sonu dolar beklentisi değişti

Merkez Bankası beklenti anketine göre yıl sonu dolar beklentisi bir önceki anket döneminde 7,02 TL iken, bu anket döneminde 6,99 TL'ye geriledi. Yıl sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 9.38'den yüzde 9.54'e çıktı.

Korkutan raporu açıkladılar: Milyonlarca kişinin işsiz kalması gündemde

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi, korona virüs salgını nedeniyle en iyi senaryoya göre turizm sektöründe 98.2 milyon kişinin işini kaybedebileceğini duyurdu. En kötü senaryoya göre ise iş kaybı 200 milyon kişiye dayanacak.

Fransa ve Almanya kısa vadede ödeme yapacak

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Almanya ve Fransa’nın 500 milyar avroluk Avrupa Kurtarma Fonu'nun 2020’den 2022’ye kadar ödenmesi konusunda hemfikir olduklarını bildirdi.

ECB: Euro Bölgesi ekonomisi ikinci yarıda toparlanır

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkan Yardımcısı Luis De Guindos, Euro Bölgesi’nde gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) yılın ikinci yarısında yüzde 13 düzeyine kadar daralabileceğine dikkat çekti.

Bakan Pekcan: 2019'da e-ticaret hacmi 136 milyar lira oldu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "Açıklayacağımız e-ticaret verileri bundan sonra sektörle ilgili yapılabilecek tüm analizlerde temel kaynak olacak. 2019 yılı itibarıyla ülkemizde e-ticaret hacmi 136 milyar lira olurken, bunun yüzde 85'i yurt içi harcamalardan gerçekleşti." dedi.

Bakanlık verileri açıkladı: Korona salgını ile birlikte büyük değişim

Tarım ve Orman Bakanlığı, korona virüs salgınında sonra meyve ve sebze ürünlerine yatırımın arttığını açıkladı.

Türk- İş açıkladı: İşte 4 kişilik bir ailenin beslenme tutarı: Kira yok, fatura yok, giyim yok, eğlence yok, tatil yok...

ürkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (Türk-İş) 33 yıldır yaptığı aylık "açlık ve yoksulluk sınırı" araştırmasının sonuçlarına göre, Haziran ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı Haziran'da aylık bazda yüzde 0.29 düşerek 2 bin 431.08 liraya geriledi.

İngilizlerden Türkiye piyasası için dolar tahmini: Olası senaryoyu yazdılar: Vatandaşın cebine yansıyabilir

İngiliz Financial Times gazetesi, hisse senedi piyasaları için uluslararası yatırımcıların endeks sağlayıcısı olan MSCI'ın Türkiye'yi bir alt lige düşürmesi durumunda ülkeden 5 milyar dolarlık yabancı çıkışı olabileceğini yazdı.

Amerikalı ekonomistten flaş dolar tahmini: Türk piyasalarını sevindirecek gelişme

Amerikalı ekonomist Stephen Roach, ABD Doları'nın beklenenden daha yakın bir zaman içinde hızla değer kaybedebileceği uyarısında bulundu.

ABD'de bir Çin vatandaşı "ekonomik casusluktan" hüküm giydi

ABD'de bir Çin vatandaşı ticari sır niteliğindeki bilgileri çalarak ülkesi adına ekonomik casusluk yapmak suçundan hüküm giydi.

Son dakika... Ekonomik güven endeksi yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilere göre Ekonomik güven endeksi Haziran'da 73.5 oldu. Mayıs ayında 61.7 olarak gerçekleşmişti.

CHP'li İlhan Kesici kötü haberi verdi: Herkesin karşısına çıkacak

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici yaptığı açıklamada "Her kışın sonu bahardır! Ancak… Her kıştan sonra bahar olmuyor! Konuşmamızın başında uyarımı yapıyorum: Kara kışa ve TIR'ın altına son süratle gidiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ekonomik güven endeksi verileri açıklandı

Ekonomik güven endeksi Mayıs ayındaki 61.7 düzeyinden, Haziran ayında yüzde 19.1 artışla 73.5 değerine yükseldi.

Amerikalı şirketten Türk bankaları açıklaması: Türkiye hariç, diğer ülkeler bağımlılıktan kurtuldu

Amerikan kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'deki bankacılık ile ilgili raporunda, " Türkiye hariç, gelişmekte olan piyasa bankacılık sistemlerinin çoğu kısa vadeli toptan döviz finansmanına bağımlı değiller" ifadelerine yer verdi.

Dolar ile ilgili flaş gelişme: Türkiye'de de yüksek sesle dillendirilmeye başlandı

Amerikan finans şirketi MSCI’nin Türkiye’yi gelişmekte olan ülkeler endeksinden çıkarılabileceği yönündeki spekülasyonlar, Türk piyasasında da yüksek sesle konuşulmaya başlandı. Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı Alp Keler, bu kararın Türkiye’den 3.5 milyar dolarlık çıkışa neden olabileceğini söyledi.

Türk kuyumcularına flaş çağrı

Özbekistan Kuyumcular Federasyonu Başkanı Davron Samatov, Türkiye'nin kuyumculuk ve mücevher sektöründe büyük bir tecrübeye sahip olduğunu belirterek, Türk kuyumcuları iş birliği için ülkesine davet etti.

Altın alacaklar dikkat! Uzman isim açıkladı: Elinizi çabuk tutun

Korona virüs salgınında, ikinci dalga endişesi ile birlikte altın fiyatlarının yükselebileceği aktarıldı.

Lübnan'da protestolar devam ediyor

Lübnan'da ekonomik krizi protesto eden eylemciler başkent Beyrut'taki birçok yolu trafiğe kapatarak ulaşıma engel oldu.

Ünlü İngiliz restoran zinciri iflas etti

İngiltere’nin önde gelen restoran gruplarından Causal Dining Group iflas ettiğini duyurdu. Açıklamada, grubun farklı restoran markaları altında hizmet veren bin 250 şubesinden 91'inin kapatılacağı, toplam 6 bin kişiden bin 900'ünün ise işten çıkarılacağı ifade edildi

Önümüzdeki ay ne olacağını açıkladılar: Yatırım devinden altın tahmini

Dünyanın en büyük yatırım bankaları arasında yer alan UBS yılın ikinci yarısı için altın fiyat tahminini 1,800 dolardan 1,900 dolara yükseltti.

Flaş Türkiye açıklaması: Risk ve baskı devam ediyor

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, corona virüsü salgınının Türkiye'nin kredi görünümü üzerindeki temel etkisinin dış finansman riskleri olduğunu ve bu durumun kredi zayıflığı üzerinde baskı yaratmaya devam ettiğini açıkladı.

Uzmanlar uyardı: Kripto paraya yatırım yapacaklar dikkat

Sanal paranın yeni tip korona virüs sürecinde dünyada yatırım ve ödeme aracı olarak yaygınlaşması gözlerin dünyada kripto para hukukuna ve miras olarak bırakılması meselesine çevrilmesini sağladı.

7 milyar euroluk destek de çare olmadı: Bir şirket daha küçülüyor

Fransa Hava Yolları'nın (Air France), 7 milyar euroluk devlet desteğini garantilemesine rağmen şirket bünyesinde 7 bin 500 kişilik istihdam kaybı yaşanacağını açıklaması ülkede tepkilere neden oldu.

Türkiye'nin rakamları açıklandı: 78 milyar liralık milli servet harcandı

Sağlık Bakanlığı verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye'de son 1 yılda sigara 78 milyar TL harcandı.

Türkiye'nin İngiltere ile yapacağı STA ticarete ivme kazandıracak

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-İngiltere İş Konseyi Başkanı Osman Okyay, "Birleşik Krallık'ın AB ile imzalamasını beklediğimiz anlaşmaya eş zamanlı bir serbest ticaret anlaşmasının (STA) ülkemizle de imzalanarak yürürlüğe girmesi ve Birleşik Krallık ile ticaretimizin kesintiye uğramadan devam etmesi, üçüncü ülkelere karşı rekabet gücümüzün korunması ve 20 milyar dolar ticaret hacmi hedefine ulaşabilmemiz için hayati önem taşıyor." dedi

Uzman isim açıkladı ve fırsatı kaçırmayın dedi: İşte altına yatırım yapamayanlar için alternatif yöntem

Altın ve Para Piyasaları uzmanı İslam Memiş, altın alacak vatandaşlara uyarıda bulundu. Memiş, “Gümüş, orta ve uzun vadede altınla yarışabilir hatta zaman zaman altını geride bırakabilir” dedi.

Bozdur bozdur harca! 65 yaş aylığına 39 lira "zam"

İlk 6 aylık enflasyon oranı memur ve emekliler dışında bir kesimi daha ilgilendiriyor: 65 yaş, engelli aylığı ve evde bakım parası alanlar için de temmuz ayı maaşların zamlanma ayıdır.

Her gün karşılaşıyoruz: Bundan sonra taviz yok: Cezası 500 bin TL

Meclis Tarım Komisyonu’nda kabul edilen Tarım Torba Kanunu teklifinde yer alan düzenlemeyle gıda güvenliği ve güvenirliği konusunda yanıltıcı reklam yapılamayacak. Konu hakkında açıklamalarda bulunan TBMM Tarım Komisyonu Başkanı Kılıç, reklam yapanlara “Tavuk eti, kanser yapar diyorlar.” “Niye yapar? Nereden biliyorsun? Var mı bir delilin?” dedi.

Otomotiv ihracatı hızlandı

Kovid-19 salgını nedeniyle nisan ve mayısta düşen binek otomobil ihracatı haziran ayıyla yükselişe geçti. Geçen ay 785 milyon 25 bin dolarlık binek otomobil ihraç edilirken en fazla dış satım 154 milyon 870 bin dolarla Fransa'ya yapıldı.

Koronada ikinci dalga en çok Türkiye ve İspanya ekonomisini etkileyecek

OECD'nin açıkladığı rapora göre korona virüste olası bir ikinci dalga görüldüğünde Türkiye ve İspanya ekonomisi bu salgından büyük yara alacak.

Bir "Bozdur bozdur harca" haberi daha! O maaşa %5.75 zam geldi, 418 TL oldu

Temmuz ayıyla birlikte dul ve yetim aylıkları da yüzde 5.75 arttı. Buna göre hisse oranına göre en düşük aylık ek ödeme dâhil 418 liraya, en yüksek aylık da 4.800 liraya çıkacak.

Şaşılacak bir ekonomik durum: Sierra Leone’den sonra Türkiye geliyor

Haziran ayında yıllık enflasyon yüzde 12.62’ye çıktı. Bu sonuç, dünyada en yüksek enflasyona sahip ülkeler sıralamasında Türkiye’yi 14’üncülüğe yükseltti. Türkiye’den yüksek çift haneli enflasyona sahip ülkeler Güney Sudan, Sudan, Arjantin, Liberya, İran, Haiti, Etiyopya, Özbekistan, Angola, Zambiya ve Sierra Leone olarak sıralanıyor. Sierra Leone’den sonra da Türkiye geliyor.

Avrupa ülkesi hakkında korkutan iddia

Korona virüs krizi nedeniyle İtalya'da şirketlerin üçte birinden fazlasının bir yıl içinde kapanma riski altında olduğu açıklandı.

Flaş rapor yayınlandı: Türkiye için tarihi fırsat: Tam 500 milyon dolar

İstanbul Ticaret Üniversitesi akademisyenleri tarafından hazırlanan raporda masaya yatırıldı. Raporda, Türkiye’nin korona virüs salgını sürecinin ardından 500 milyon dolarlık bir pastayı kapabileceği belirtildi.

20 Avrupa ülkesine ihracat arttı

Türkiye'nin ihracatı, geçen ay 2019'un aynı dönemine göre AB üyesi 27 ülkenin 20'sine artarken, yüzde 230,34 ile en fazla ihracat artışı Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde kaydedildi.

Domates ihracatı 2020'nin ilk yarısında yüzde 8 arttı

Türkiye'den ilk altı ayda yapılan domates ihracatı geçen yılın ocak-haziran dönemine göre değerde yüzde 8 artarak 192 milyon 955 bin dolara yükseldi.

İkinci el araç alacaklar için çok önemli uyarı: İşte fiyatların düşeceği tarih

Korona virüs salgınının ardından, ikinci el araçların fiyatı da yükselmişti. Galeri sahipleri, fiyatların düşeceği tarih olarak eylül ayını gösteriyor.

Altın altın diyorduk, bakın ne yükselişe geçti

Gümüşün ons fiyatı 19 dolar ile geçen Eylül ayından bu yana en yüksek düzeye tırmandı. Altından sonra gümüşün fiyatı da Covid-19 vaka sayılarında hızlı artışın etkisiyle, hisse senedi borsalarından çıkan yatırımcıların alımlarıyla hızla yükseldi.

Milyonlarca insanı ilgilendiriyor: İkinci el araç satışına ilişkin Yargıtay'dan emsal karar

İkinci el araç fiyatlarının arttığı şu günlerde Yargıtay'dan milyonlarca araç sahibini ilgilendiren emsal nitelikte bir karar geldi. Yüksek Mahkeme; piyasa değerinden ucuz alınan aracın 'pert olduğunun' bilindiği kanaatinin yanlış olduğuna, ağır hasarlı aracı herhangi bir bilgilendirme yapmadan vatandaşa satmanın yasal olmadığına hükmetti.

Sendikalar gerçeği açıklıyor, saklamıyorlar: İşsizlikte korkunç rakam açıklandı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) tarafından açıklanan işsizlik raporuna göre Kovid-19 sürecinde Türkiye tarihinin en yüksek işsizlik oranlarına ulaşıldığı, geniş tanımlı işsiz sayısının 17,7 milyon olduğu belirtildi.

Koronanın maliyeti ağır olacak: Rekor borçlanmaya gidiyorlar

Korona virüs salgınının, dünyanın en büyük 900 şirketine maliyeti ağır olacak. Tahminlere göre bu firmalar, 2020’de 1 trilyon dolar gibi rekor borçlanmaya gidecek. 2019’a oranla borçlanma oranı yüzde 12 yükselecek.

İngiltere ekonomisinde büyük kayıp

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi, İngiliz ekonomisinin mart, nisan, mayıs aylarını kapsayan üç aylık dönemde yüzde 19,1 daraldığını, mayıs ayında ise sadece yüzde 1,8 seviyesinde büyüme kaydettiğini açıkladı.

Avrupa Birliği'nde sanayi üretimi yükseldi

Avrupa Birliği'nde (AB) sanayi üretimi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin gevşemeye başladığı mayısta bir önceki aya göre yüzde 11,4 arttı.

İngiliz ekonomisi yüzde 19,1 daraldı

İngiliz ekonomisi Mart, Nisan ve Mayıs aylarını kapsayan üç aylık dönemde yüzde 19,1 daraldı.

Bakan Albayrak açıkladı: “Ağustos ayı ödemeleri erkene alındı, bugün hesaplara yatıyor”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, pancar çiftçisine ağustos ayında ödenecek 122 milyon 593 bin lira avans bedelini bugün hesaplara yatıracaklarını bildirdi.

Kredi hacmi 21 milyar 184 milyon lira arttı

Bankacılık sektörünün kredi hacmi, geçen hafta 21 milyar 184 milyon lira artarak 3 trilyon 278 milyar 697 milyon liraya çıktı.

İşte gerisinde kaldığımız ülkeler: Türk lirasının dolar karşısındaki seyri bakın nasıl hesaplandı

The Economist dergisi tarafından yayımlanan ve adını ünlü hamburger Big Mac’ten alan Big Mac endeksine göre 54 ülke arasında Big Mac'in dünyada en ucuz olduğu üçüncü ülke Türkiye oldu.

AB'de bütçe anlaşması çıkmadı

AB üyesi ülke liderleri, kurtarma programı ve bütçe konusunda iki günlük zirvede anlaşamazken program 3. güne uzatıldı

Türk akademisyenler, koronanın vatandaşa maliyetini açıkladı

Türk akademisyenler Uluslararası Para Fonu (IMF) için hazırladıkları çalışmada, salgının Türkiye’nin gayri safi yurt içi hasılasına (GSYH) yıllık maliyetinin yüzde 5.8 ile yüzde 11 olacağını belirterek, acil makro ekonomik ve yapısal reform çağrısında bulundular.

Dünyaca ünlü banka tarih verip, duyurdu: Altında tarihi rekor an meselesi, yatırım yapan köşeyi dönecek

Citigroup analistlerinin raporunda dolar cinsinden altında olası bir rekorun "sadece an meselesi" olduğu belirtildi. Altın fiyatları, gevşek para politikaları, düşük faizler ve ETF'lere rekor girişler gibi faktörlerden destek buluyor.

Ekonomi kulislerinden flaş iddia: Dolarda atak beklerken, Euro yükselişe geçiyor

Avrupa Birliği edinilen kulis bilgilerine göre 750 milyar euroluk teşvik paketinde anlaşmaya yaklaşıyor. Bu nedenle, Euro küresel piyasalarda rekor yükselişte.

Bir zamanlar 0.13 kuruştu, bugün 4.00 TL, bugünleri görmeseydik paramız pul oldu

Günümüz parasıyla 2000 yılında 0.13 kuruş, 2002 yılında 0.43 kuruş seviyelerinden işlem gören Bulgar Levası bugün, 4.02 TL’den işlem görüyor.

Petrol fiyatlarındaki düşüş harekete geçirdi: Araplar, dolar arayışında

Dolarla sattıkları petrol sayesinde rezervleri yıllardır dolu olan Arap ülkeleri şimdi borçlanacak dolar arayışında.

Bulgarların parası şuan kaç TL biliyor musunuz? Bugünleri de mi görecektik

Günümüz parasıyla 2000 yılında 0.13 kuruş, 2002 yılında 0.43 kuruş seviyelerinden işlem gören Bulgar Levası bugün, 4.02 TL’den işlem görüyor.

Son dakika... Bakan Pekcan: Türkiye dinamizmiyle yoluna devam edecek

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "Türkiye pandemiden sonra da diğer ülkelerden ayrışarak, sanayi kapasitesi, beşeri sermayesi ve dinamizmiyle yoluna devam edecek." dedi.

Ünlü ekonomistten uyarı: Önümüzdeki günlerde yaşanacaklara dikkat

Piyasaların yakından takip ettiği ekonomist Atilla Yeşilada, vatandaşların yatırım amaçlı konut almamasını önerirken, fiyatlar yüzde 10-20 düşecek dedi.

Amerikalılar'dan Türk ekonomisi ile ilgili flaş kredi iddiası

Amerikan Wall Street Journal gazetesi, yılın ilk yarısında yabancı yatırımcıların Türkiye'de tahvil piyasasından 7 milyar dolar, hisse senedi piyasasından 4 milyar dolarlık çıkışa imza attığını ve kredilerin geri dönüşlerinde sorunlar yaşanabileceğini yazdı.

Korona krizi devam ediyor: 400 bin çalışanın işi tehlikede

Küresel çapta birçok havayolu şirketi çok sayıda çalışanını işten çıkardı. Bir çoğu da çalışan sayısının azaltılmasına yönelik planlar yapıyor.

Çarpıcı araştırma sonuçlandı: Tarihi alışkanlıklar değişmeye başladı

12 ülkede 12 bin 334 kişiyle, 'yeni normal' araştırması yapıldı. Pandemiyle birlikte dijitalin getirdiği kolaylıkları iyice benimseyen tüketici, bundan sonra dijitalde bilgili ve hızlı şirketlerle etkileşimini artıracak. Yeni dönemde dijitalin ardından ikinci öncelik olarak 'güven' yer alıyor.

İç ticarette yeni dijital dönüşüm hamlesi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "Ticaret sicili müdürlükleri tarafından yapılan tescillere ilişkin ilanlar Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'ne artık elektronik ortamda gönderilebilecek ve en geç 2 saat içinde yayımlanabilecek. Böylelikle ticari faaliyetler hız kazanacak" dedi.

Yatırımcıların aradığı isim konuştu: 28 bin dolara doğru ilerliyor

Amerikalı gazeteci Max Keiser, Bitcoin'in 28 bin dolara doğru ilerlediğini açıkladı.

Dev şirketin karında rekor azalma

McDonald's, koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan karantina tedbirlerinin etkisi ile ikinci çeyrekte karının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 67 azaldığını bildirdi.

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, açılışta yüzde 0,29 artışla 1.156,04 puana yükseldi.

ABD'de ticaret açığı azaldı

ABD'de mal ticareti açığı, haziranda aylık yüzde 6,1 azalışla 70,6 milyar dolara geriledi.

Suudi Arabistan bütçesinde büyük açık

Suudi Arabistan'ın bütçesi, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) etkisiyle ana gelir kaynağı olan petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün gölgesinde ilk yarı yılda 38,2 milyar dolar (143,3 milyar riyal) açık verdi.

AB ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 11,9 küçüldü

Avrupa Birliği (AB) ekonomisi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 11,9 küçüldü.

İspanyol ekonomisinde tarihi küçülme

İspanya ekonomisi bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 18,5 küçülerek, tarihi bir daralma kaydetti.

Uzman isim Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ı tek tek saydı: Türk ekonomisindeki tehlikeye dikkat çekti

BDDK verilerine göre, 24 Temmuz itibarıyla 3 kamu bankasının toplam döviz açığı 10 milyar doları aştı. Döviz açığının kanuni sınırının üzerinde seyrettiğini belirten ekonomist Murat Kubilay 'Herhangi bir kur artışı halinde büyük kamu zararı oluşabilir ve finansal sistem çatırdayabilir. Tehlikenin farkında mısınız?' dedi.

Financial Times'ın ardından Wall Street Journal'dan çarpıcı Türk lirası yorumu

Financial Times'ın ardından Wall Street Journal da Türk ekonomisi ele alan bir yazıyı okuyucularıyla paylaştı. 'Türkiye'nin TL konusunda yeni bir yaklaşıma ihtiyacı var' başlıklı yazıda, ekonominin hayati bir kavşakta olduğuna işaret edilerek şu yorumunda bulunuluyor: Türkiye'nin şimdiye kadar yürüttüğü şekliyle kur savaşını sürdürme imkanı kalmadı, cephane tükendi.

ABD ekonomisinde Kovid-19 karamsarlığı

ABD ekonomisi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 32,9'luk rekor bir küçülme kaydederken, uzmanlar ülke ekonomisinin geleceğine yönelik karamsar bir tablo çizerken kısa vadede iyi günlerin beklemediğini belirtiyor.

Oxford Economics’ten Türkiye’ye kritik uyarı: ‘2018 krizindeki seviyeyi aştınız’

Oxford Economics'in Türkiye'ye ilişkin hazırladığı son raporda dikkat çeken uyarılara yer verildi. Rapora göre 2018'de kur krizinde yaşanan seviyenin aşıldığı belirtilirken TL'deki devalüasyonu önlemek isteyen yöneticilerin "Faizi yükseltme konusunda TCMB'ye seçenek bırakmadığı" vurgulandı.

Vatandaşın gündeminde ekonomi, kafasında bu soru var: Düşen vergiler etikete yansıyacak mı?

KDV indirimiyle KDV’si yüzde 8’e düşen hizmetlerin en az yüzde 8.5, KDV’si yüzde 1’e düşen ürünlerin de en az yüzde 6.5 ucuzlaması gerekiyor. Ancak vergi indiriminin etiketlere yansımayacağından endişe ediliyor.

Financial Times'tan "Türkiye rezervlerini bitiriyor" uyarısı

Dünyaca ünlü ekonomi gazetesi Financial Times, korona virüsün turizm üzerindeki etkisinin Türkiye ekonomisinde sert bir şekilde hissedileceği uyarısında bulundu. Söz konusu makalede ülkenin turizm sektörünün zorda olduğu ve yatırımcıların "kaçıştığı" savunuldu.

Avrupa'nın göbeğindeki restoranlar ile ilgili korkutan tahmin

Avrupa Birliği (AB) kurumlarıyla NATO'ya ev sahipliği yapan Belçika'nın başkenti Brüksel'de faaliyet gösteren yaklaşık 1200 restoranın üçte birinin korona virüs salgını nedeniyle bu sonbaharda iflas ederek kapanacağı tahmin ediliyor.

Ali Babacan'dan hükümete dolar eleştirisi

DEVA Partisi Genel Başkanı ve eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan dolar kurunun 7.30'ları görmesinin ardından sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Babacan; 'Yine döviz kurlarını konuşuyoruz. Defalarca uyarılarda bulunduk. Yanlış kararların bedelini vatandaş ödüyor. Karşılıksız para basarsanız o paranın değeri düşer' dedi.

Mahfi Eğilmez'den dolar ve Euro ve altındaki artışı durdurmak için öneriler

Dolar, Euro ve altındaki hızlı yükseliş durdurulamazken, ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez'den son dakika paylaşımı geldi. Eğilmez, döviz kurundaki artışı durdurmak için bazı uyarılarda bulundu.

Kuyumcular Odası Başkanı, altının yılbaşında göreceği rakamı açıkladı

Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman, altın fiyatlarındaki yükselişin devam edeceğini belirterek "Orta ve kısa vadede 500-550 lirayı görecek gibi altın. Yılbaşına da altın 550'in üzerinde 600 liraya yakın bir rakamda olması beklenmekte" ifadelerini kullandı.

Dövizdeki artışa farklı bir açıdan bakış! Türkiye bir günde ne kadar kaybetti?

CHP'li vekil Nihat Yeşil, Dolar/TL kurundaki 1 kuruşluk artışın maliyetinin ülke ekonomisine 4.5 Milyar TL'lik maliyeti olduğunu iddia etti.

Türk Lirası sert düşüşle yeni dibi gördü

Dünyanın önde gelen ekonomi gazetelerinden Financial Times, Türk Lirası’nın yaşadığı düşüşle ilgili okuyucularına geniş bir haber hazırladı. Gazete, Merkez Bankası’nın yatırımcılara verdiği güvenceye, milyarlarca dolar satılmasına rağmen Türk Lirası’nın dolar karşısında en dip seviyeye indiğini yazdı.

Ekonomideki kötü gidişe pazarcı böyle isyan etti, sattığı biberin etiketine şunları yazdı

Altın ve döviz kurlarındaki artışla beraber vatandaşlar ekonominin kötüye gidişine tepki göstermeye başladı. Sosyal medyada tepkiler dinmezken bir pazarcının paylaşımı ise en çok paylaşılan görseller arasında yer aldı.

Kredi çekecekler dikkat! Vakıfbank'ın, Ziraat Bankası'nın, Halkbank'ın... Her bankanın kendine özel faiz oranı var

Kamu bankaları (Ziraat, Halkbank, Vakıfbank) tarafından devreye alınan Cumhuriyet tarihinin en düşük kredi faizi paketi sonrası vatandaşın konuyla ilgili araştırmaları arttı. Kamu bankalarının hamlesi ile hem konut hem de otomobilde rekor seviyede kredi kullanılarak satışlarda adeta patlama yaşandı.

Korona ekonomide etkilerini göstermeye başladı. 405 bin kişi işini kaybetti! İstihdamda son 10 yılın dip seviyesi

Önümüzdeki hafta açıklanacak Mayıs dönemi istihdam verilerinde son 10 yılın en dip noktasına ulaşılması, sanayi istihdamının da azalarak 5 milyon seviyesinde olması bekleniyor.

35 yılın ardından bilgisayar üretimini sonlandırıyorlar

Toshiba 35 yıllık bilgisayar serüvenini resmen sonlandırıyor.

Kamu bankalarından mevzuat faizi hamlesi

BDDK ve Merkez Bankası ile bankalar arasında yapılan toplantıda aktif rasyosunun gevşetilmesi ile mevduat ve kredi mevduatlarının artırılması yönünde fikir birliğine varılmasından sonra sektörde ilginç gelişmeler yaşanıyor.

İngiltere’de karantina döneminde 730 bin kişi işini kaybetti

İngiltere’de karantina döneminde yaklaşık 730 bin kişi işini kaybetti.

Çin ilk defa Amerika'yı geçti: Carrefour, Bosh, Avivasa, Hyundai, Nissan...

Fortune, dünyanın büyük 500 şirketini belirleyen listesini yayımladı. 1990 yılından bu yana yapılan listede Çin, 133 şirketle ilk kez ABD'yi (121). 1990 yılında yapılan ilk listede hiç Çinli şirket bulunmuyordu.

Atatürkçü Amerikalı profesör “bana inanmadınız” dedi, doların geleceği yeni seviyeyi açıkladı

Atatürk paylaşımları ile bilinen Amerikalı profesör Steve Hanke, Türkiye’de doların 8 lira olacağını söyledi.

Dünya Bankası’ndan kritik Türkiye uyarısı

Dünya Bankası, "Türkiye Ekonomik İzleme" raporunda, sermaye çıkışları ve rezervlerdeki düşüşün dış finansman baskılarını artırdığını belirtti. Türkiye'nin salgını görece hızlı bir şekilde kontrol altına aldığını ancak hassas durumun sürdürülebilmesi için ihtiyatlı tutumun devamının gerektiğini belirten banka, Türkiye ekonomisinin 2020'de yüzde 3,8 küçüleceği beklentisini paylaştı.

ABD'de sanayi üretimi güçlü geldi

Ülkede sanayi üretimi, temmuzda aylık yüzde 3 artarak beklenti paralelinde bir artış gösterdi. Kapasite kullanım oranı da bu dönemde yüzde 70,6 seviyesinde gerçekleşerek beklentileri geride bıraktı.

Faturalarınızı kesinlikle kontrol edin: Milyonlarca tüketiciye kritik uyarı: Bakın neden

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, tüketicilerin pek çok hizmet kolunda getirilen katma değer vergisi (KDV) indirimlerinin takipçisi olması gerektiğini bildirdi.

Norveç Varlık Fonu zarar açıkladı

Norveç Varlık Fonu 2020'nin ilk yarısında 21 milyar dolar zarar etti.

Erdoğan’ın Cuma günü açıklayacağı müjde bu mu? Ünlü ekonomist 4 gün önce açıklamış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Cuma günü bir müjdemiz olacak” açıklamasından sonra müjdenin ne olacağı tartışmaları başladı. Tartışma konularından biri olan Sabit Kura geçiş ise, 4 gün önce Aydınlık gazetesinin manşetinden yola çıkarak değerlendirmelerde bulunan Ekonomist yazar Memduh Bayraktaroğlu tarafından da dile getirildi.

Araç alacaklar dikkat! Uzman isim, ikinci el piyasasının gidişatını açıkladı

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, ikinci el araç piyasası hakkında açıklamalarda bulundu.

Vatandaşın gerçek durumunu anlatan fotoğraf: Ağla Türkiye ağla

Bir markette, zeytinyağlarına dahi alarm takılması dikkat çekti.

Aras Kargo'da hisse artışı tamamlandı

Aras Kargo'nun, 2013 yılından bu yana yüzde 25 hissesine sahip olan Austrian Post ile hisse payının artırılması yönünde mutabakat yapıldı.

İngilizler gerçekleştirdi: Türk ekonomisi hakkında çarpıcı anket

Reuters tarafından gerçekleştirilen ankette Türkiye'de sanayi üretiminin koronavirüs salgınını kontrol altına almak için alınan önlemlerin etkisiyle mayıs ayında yıllık bazda yüzde 22,5 daralması bekleniyor.

Dünya ekonomisine salgın etkisi

Dünya genelinde koronavirüs sebebiyle getirilen kısıtlamaların mayısta gevşetilmesiyle ekonomiler toparlanmaya başlarken, G-20 ülkelerinde, bu yılın ikinci çeyreğinde ihracat ilk çeyreğe göre yüzde 17.7, ithalat ise yüzde 16.7 gerileyerek 2008-2009 finansal krizinden beri en büyük düşüşünü gösterdi.

Yatırımcıların yeni gözdesi o... 4 bin dolara kadar yolu var... 3 yıl içerisine zirve yapacak

Teknik göstergelerin alım işaret ettiği yatırım adreslerinden biri de paladyum. Paladyumun yılın ikinci yarısında yükselişini sürdürmesi beklenirken; gelecek 3 yıl içinde ise fiyatların 4 bin dolara kadar çıkabileceği tahminleri yapılıyor.

Yatırımcıların yeni gözdesi o... 4 bin dolara kadar yolu var... 3 yıl içerisinde zirve yapacak

Teknik göstergelerin alım işaret ettiği yatırım adreslerinden biri de paladyum. Paladyumun yılın ikinci yarısında yükselişini sürdürmesi beklenirken; gelecek 3 yıl içinde ise fiyatların 4 bin dolara kadar çıkabileceği tahminleri yapılıyor.

TÜİK revizyona gitti, bir günde 40 milyar TL zenginleştik

TÜİK milli gelir rakamlarında revizyona gitti. Bu revizyonla daha önce 2019 için milli gelir rakamı, önceki rakama göre 39,8 milyar TL arttı.

Altında yükseliş devam edecek mi? Uzmanlar peş peşe uyardı

Altın fiyatları yeni haftada yükselişe geçti. Altın alacaklar altının neden yükselişe geçtiğini ve bu yükselişin ne kadar devam edeceğini merak ediyor.

40 yeni AVM'ye korona engeli: Açık olanlar da kapanabilir

KDM Danışmanlık Kurucusu Murat İzci, 40 yeni AVM yatırımının korona virüs nedeniyle ertelendiğini belirtirken, bundan sonraki dönemde ise kapanmaların yaşanabileceğini ifade etti.

Hazır giyim sektörü liderliği kaptı

İhracatta Ağustos ayının lideri 1 milyar 545 milyon dolar ile hazır giyim sektörü oldu.

Yunanistan ekonomisinde tarihi çöküş devam ediyor

Korona virüs krizi nedeniyle turizm ve deniz trafiği gelirleri kesilen Yunanistan’ın ekonomisinde tarihi bir çöküş yaşanıyor. Ülke ekonomisi son çeyrekte yüzde 14 küçüldü.

Vergi Uzmanı Bingöl tek tek açıkladı: 453 milyar TL vatandaşın cebinden çıkacak

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, iktidarın son 15 yıllık görev zararının 453 milyar TL'ye ulaştığını ifade etti. Bingöl, "Bunun 483,2 milyar TL’si Sosyal Güvenlik Kurumuna, 30,7 milyar TL’si kamu bankalarına, 29,1 milyar TL’si ise KİT’lere yapılmıştır." ifadelerini kullandı.

Yabancılar Borsa'da 5.9 milyar dolarlık hisse sattı

Yabancı yatırımcılar Borsa İstanbul hisse senedi piyasasında ağustos ayında net 817 milyon dolar satış yaparken, yıl başından bu yana yaptıkları satışlar 5.9 milyar dolara yükseldi.

Ekonomist Gizem Öztok Altınsaç, 7 yıldaki küçülmeyi rakamlarıyla açıkladı

Ekonomist Gizem Öztok Altınsaç'un paylaştığı verilere göre, Türkiye ekonomisi son 7 yılda 220 milyar dolar küçüldü.

IMF Başkanı Georgieva'dan "Yeşil ekonomi" vurgusu

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, küresel ekonominin büyük dönüşüm geçirdiğini belirterek iş açısından zengin bir ekonomik toparlanma ile iklim değişikliğiyle mücadelenin birbirini desteklediğini, geleceğin pek çok işinin "yeşil ekonomi"de olduğunu ifade etti. 

'Dünya ekonomilerine örnek olsun' diyerek duyuruldu: İşte tüm detayları: İsmini tatlıdan alıyor

Hollanda'da yeni geliştirilen 'donut modeli' tüm dünyaya tanıtıldı.

Almanya Ekonomi Bakanlığı: Yıl sonuna kadar sürecek

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, Alman ekonomisinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) krizinde mayıs sonrası başlayan toparlanmanın son zamanlarda zayıfladığını ancak yılın geri kalanında “muhtemelen” devam edeceğini duyurdu.

Altını olanlar dikkat! Ünlü ekonomistten kritik uyarı... Bu detayı mutlaka bilmelisiniz

Ekonomide ‘güvenli liman’ olarak bilinen altın, geçtiğimiz aylarda rekor seviyelere ulaşmıştı. Ekonomi piyasalarında ‘yatırım gurusu’ olarak bilinen ünlü ekonomist Jim Rogers, elinde altın bulunanlara ve alacaklara uyarılarda bulundu.

Merkez Bankası ve TÜİK'in ortak raporu açıklandı. Borçlar alarm veriyor

Merkez Bankası ve TÜİK reel sektörün bilançosunu açıkladı. Rapora göre Reel sektörün iç ve dış borçları 2019'da 2 trilyon 764 milyar 634 milyon liraya ulaştı.

İstanbul’da ne kadar vergi toplandı? İşte o rapor

İstanbul’da Ağustos ayında toplanan vergi hasılatı bir önceki yılın aynı dönemine göre %52,8 arttı.

Dünya devi bir fabrikasını kapatıyor işsizler ordusuna 800 kişi daha! Bakanlardan karara tepki: "zalimce" 

Korona virüs nedeniyle yüzde 40 daralan otomotiv sektöründeki, Japon lastik üreticisi Bridgestone Fransa'daki fabrikasını kapasite fazlası nedeniyle kapatacağını açıkladı. Sendika, ise günde 17 bin 500 düşük profilli lastik üreten 800'den fazla çalışanın işsiz kalacağına dikkat çekti. Fransa Çalışma Bakanı Elisabeth Borne ve Ekonomi Bakanı Agnes Pannier-Runacher kararın zalimce olduğunu açıkladı.

Bankacılık sektörünün kredi hacmi arttı

Bankacılık sektörünün kredi hacmi, geçen hafta 15 milyar 185 milyon lira artarak 3 trilyon 503 milyar 754 milyon liraya çıktı.

Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon sıfırın altında

Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin gevşetilmeye devam ettiği ağustos ayında yüzde eksi 0,2'ye indi.

Altın fiyatları tavan yapınca, talepler patladı: Herkes ona koşuyor

Altın fiyatlarının yükselmesinin ardından sahte altın fiyatlarında artış yaşanıyor.

Yatırımcılar bu habere dikkat altın iyice sıkıştı

Gram altının fiyatı 475 TL seviyesine çıkarken ons altın sabah saatlerinde 1952 doları gördü. Uzmanlar altında sıkışmanın devam ettiğini ifade etti.

THY Cargo'dan güçlü performans! Yüzde 67 oranında büyüdü

Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün "Yılın ilk 6 ayında hava kargo sektörü yüzde 28,5 oranında daralırken Turkish Cargo markamız yüzde 67 oranında büyüdü. En zorlu şartlarda dahi en iyisini yapmayı, zincirleri kırmayı güçlü ülkemizden öğrendik" dedi.

Dolar, euro ve altın neden durdurulamıyor? Neden her şey zamlanıyor? Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez açıkladı

Ünlü Ekonomist Mahfi Eğilmez, yazdığı son ekonomi analizinde olar, euro ve altındaki aşırı yükselişin nedenlerini açıkladı. Eğilmez, “Faizi yükseltmiyor gibi yaparak yükseltmek, doğrudan yükseltmek gibi etki yaratamadığı için, faizle kontrol edilebilecek kuru, rezervleri harcayarak kontrol etmeye çalışıyoruz” dedi.

Son dakika... Tüketici güven endeksi açıklandı

Türkiye'de Eylül ayında tüketici güven endeksi yüzde 3,2 artışla 82,0  oldu.

Koç Topluluğu Şirketleri ihracatın zirvesinde

Koç Topluluğu'ndan 4 şirket ihracat şampiyonu ilk 10 içerisinde yer aldı.

ABD ekonomisi ikinci çeyrekte de yüzde 31,4 daraldı

ABD ekonomisi, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 31,4'lük daralma gösterdi.

Ekonomik güven endeksi yükselişte

Koronavirüs salgınının ekonomilerde yarattığı tedirginlik ve belirsizlikler nedeniyle ekonomik güven endeksi, nisan ayında 52.4’e kadar gerilemişti.

Ünlü giyim devinden şok karar

İsveçli giyim şirketi H&M korona virüs krizinde online alışverişe artan talep nedeniyle birçok mağazasını kapatacağını açıkladı. Şirket ilk olarak Mart-Mayıs çeyreğinde H&M’in satışlarını yarı yarıya düşürmüştü.

Korona herkesi yaktı Türkiye’de 60 bin kişi servetine servet kattı. Kim bunlar

Dünya ekonomisini temellerinden sarsan korona virüsün etkileri Türkiye’de de kendini fazlasıyla belli ederken, son 8 ayda milyoner sayısı 60 bin kişi arttı.

İYİ Partili Erhan Usta açıkladı. Yeni Ekonomi Paketi 3 günde nasıl çöp oldu

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Erhan Usta, Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı dış ticaret verilerini, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıklamalarını hatırlatarak eleştirdi. Usta, "Bu veri, mürekkebi kurumadan Yeni Ekonomi Programımın “çöp” olduğunu gösterdi." dedi.

Son dakika... Bakan Selçuk: Vakıflara 186 milyon lira aktardık

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na periyodik pay olarak 186,8 milyon TL kaynak aktardık” dedi.

Cari işlemler dengesi YEP hedefleriyle iyileşecek

Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında yurt içi üretimin desteklenmesi, ihracat teşvik mekanizmaları ve doğal kaynakların etkin ve verimli kullanılmasıyla cari işlemler dengesinde iyileşme sağlanacak.

Dünya Bankası’ndan korkutan kriz uyarısı: Milyonlarca kişi etkilenebilir!

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, korona virüs salgınının en fakir ülkelerde bir borç krizini tetikleyebileceği uyarısında bulundu. Malpas; 'Korona virüs, yoksulluğa karşı elde edilen bazı başarıları baltaladı. Dünyada gelecek yıla kadar 150 milyon kişi yeniden yoksulluk sınırının altına düşebilir' dedi...

Eylül ayı enflasyonu yüzde 0.97

Eylül ayı tüketici enflasyonu aylık bazda yüzde 0.97 olurken, yıllık bazda yüzde 11.75 oldu.

Brexit sonrası İngiltere ile ticarette yeni dönem

Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında Brexit sonrasında İngiltere'yle ticari ve ekonomik ilişkilere yeni bir dinamizm ve boyut kazandırmak amacıyla yeni bir Tercihli Ticaret Sistemi oluşturulması hedefleniyor.

İngiliz ekonomisi ağustosta hız kesti

İngiliz ekonomisi ağustos ayında yüzde 2,1'lik büyüme kaydetti.

9 ayda 620 milyon dolara ulaştı

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin verilerine göre deri ayakkabı ihracatının 9 ayda 620 milyon 122 bin dolar düzeyinde gerçekleşti.

OECD'den dijital vergi uyarısı!

Uluslararası dijital vergi standartlarını belirlemek için çalışmalar yapan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), dijital ekonomide büyük şirketlerin vergilendirilmesine yönelik uluslararası görüşmelerin sonuçsuz kalması ve bunun bir ticaret savaşını tetiklemesi halinde küresel GSYH’nın yüzde 1 kayıp yaşayacağı uyarısında bulundu.

IMF'den küresel ekonomide bu yıl yüzde 4,4'lük daralma beklentisi

Uluslararası Para Fonu, dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 4,4 küçülmesinin beklendiğini bildirdi.

Ev alıp satacaklar için artık yeni dönem başladı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, emlak sektöründe yeni dönemin resmen başladığını duyurdu. Ticaret Bakanlığı'nın "Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"i Resmi Gazete'de yayımlandı.

Bankacılık sektörünün kredi hacmi arttı

Bankacılık sektörünün kredi hacmi, geçen hafta 29 milyar 127 milyon lira artarak 3 trilyon 574 milyar 12 milyon liraya çıktı.

Bakan Karaismailoğlu: Büyük hedeflerimiz var

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu "Büyük hedeflerimiz var, ülkemizi bölgesinde lojistik bir süper güç haline getirmek, memleketin her karış toprağını dünyayla bağlamak, çağa uygun, akıllı, dijitalleşmesini tamamlamış eksiksiz bir ulaşım ve haberleşme altyapısı kurmak" dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca onaylanmış kuruluşlar uzaktan denetlenebilecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca onaylanmış kuruluşlar, doğal afet, salgın, karantina uygulaması, güvenlik tedbirleri gibi olağanüstü durumlarda bilişim teknolojileri kullanılarak uzaktan denetlenebilecek.

Çin ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 4,9 büyüdü

Çin Ulusal İstatistik İdaresi, gayrisafi yurtiçi hasılanın temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyrekte yüzde 4,9 büyüdüğünü açıkladı.

Borsa 8,5 ayın en yüksek kapanışını gerçekleştirdi

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,42 değer kazancıyla 1.210,41 puandan tamamlayarak 8,5 ayın en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

Altın alacaklar dikkat! Bu haberi okumadan piyasaya çıkmayın

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) standart altının kilogramı 484 bin 500 liraya yükseldi.

Dolardan sonra altın da çıldırdı. Uzmanlar işin nereye varacağını açıkladı

Güne düşüle başlayan dolar/TL'nin ardından altında da yükseliş gözlendi. Gün içinde 490 TL bandına yükselen gram altın 485 TL'den işlem görüyor.

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul'da açılışta BIST 100 endeksi, 2,12 puan ve yüzde 0,18 değer kazanarak 1.213,64 puana yükseldi.

Resmen '2025' diyerek tarih verdiler. İşte başımıza gelecekler. Bugünden hazırlık yapmamız gerekiyor

Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) yayımladığı rapordaki tahmine göre, 2025 yılında işlerin yarısını makineler üstlenecek. Makinelerin 96 milyon yeni istihdam alanı yaratırken, bir o kadar da istihdam kaybına neden olacağı açıklandı.

Kamu borçlarında patlama. CHP'den dikkat çeken ekonomi raporu

CHP Meclis Grubu'nun hazırladığı ekonomi raporunda, “Çılgınca borçlanma ve kur artışı, kamu borcunu 1.9 trilyona çıkardı” denildi. 

Dolar 8 liranın üstüne çıktı, Berat Albayrak "büyüme devam ediyor" dedi

Türkiye yeni haftaya dolardaki yeni zirve ile başladı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Son gelen veriler ekonomimizin büyüme patikasına girmesini destekleyecek şekilde rotasında ilerlediğini gösteriyor." dedi.

Çin'den yükselen dolara karşı flaş hamle

Çin, ulusal parası yuanın uluslararası arenada daha fazla kullanılmasını sağlamak için harekete geçiyor.

Ünlü ekonomist Özgür Demirtaş, “Lütfen, Allah aşkına lütfen” dedi ve açıkladı.

Ünlü ekonomist Özgür Demirtaş, Türkiye’nin ucuz işgücüne özenmemesi gerektiğini belirterek, “Türkiye: Ucuz işgücüne özenmemeli. Bangladeş olmaya özenmemeli. Lütfen artık hata yapmayalım. Allah aşkına lütfen” dedi.

Türk profesör, 'bu doğru değil' diyerek doların neden yükseldiğini açıkladı

Prof. Dr. Emre Alkin, doların yükselmesinin Biden ile ilgisi olmadığını belirterek, kurdaki artışın Merkez Bankası’nın geçtiğimiz faizi sabit bırakma yönündeki sürpriz kararıyla ilgili olduğunu söyledi.

Son dakika... Dış ticaret verileri açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Eylül ayında dış ticaret açığı 4.83 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Kripto para Bitcoin yeniden 14,000 dolara yaklaştı

Hafta sonunda, 14,027 dolar ile Ocak 2018'den bu yana en yüksek düzeyi gördükten sonra geri çekilen kripto para piyasalarının en yüksek hacimli birimi Bitcoin, son 24 saatte yüzde 4.11 artışla 13,905.26 dolara yükselerek yeniden 14,000 dolar sınırına yaklaştı.

Ünlü ekonomist Alaattin Aktaş kötü haberi verdi, Ekonomide deprem sonrası Tsunami geliyor

Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, bugünkü yazısında Türkiye'deki ekonomik krizin fiyat artışlarına bir Tsunami gibi yansıyacağını belirterek; 'Kur artışının fiyatları eskisi kadar etkilemediği söylenemeyeceğine göre, maliyet artışı fiyatlara henüz tam olarak yansıtılamıyor ve bekletiliyor. Yani deprem oldu, bir süre sonra tsunamiyle yüz yüze geleceğiz' ifadelerini kullandı...

Kripto para Bitcoin'de neler oluyor? O sınırı aştı

Bitcoin, son 24 saatte yüzde 3.10 artışla 14,283.73 dolara yükselerek yeniden 14,000 dolar sınırını aştı ve haftalık kazanımını yüzde 7.57 düzeyine yükseltti.

Ekonomist Mahfi Eğilmez dolar ve TL ile ilgili hiç kimsenin bilmediği bir veriyi paylaştı

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez, önde gelen 6 para biriminin dolar karşısında değer kazanmasına rağmen TL'nin değer kaybetmesiyle ilgili paylaşımda bulundu.

İYİ Partili Özlale, vatandaşın da bildiği korkunç tabloyu açıkladı

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı, ekonomi uzmanı Ümit Özlale, vatandaşın TL’nin neden değer kaybettiğinin farkında olduğunu ifade etti.

Türkiye'den Balkanlara 10 ayda 10 milyar doları aşkın ihracat

Türk şirketleri, yılın 10 ayında Balkan ülkelerine 10 milyar 213,6 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Söz konusu dönemde en fazla ihracat gerçekleştirilen Balkan ülkesi 3 milyar 47,6 milyon dolarla Romanya olurken, Kovid-19'un tüm olumsuz etkilerine rağmen dış satım hacminde Sırbistan'a yüzde 5,6'lık ve Kosova'ya yüzde 2,6'lık yükseliş yaşandı.

Berat Albayrak'ın istifasının ardından dolar ve euroda son durum

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifasının ardından dolar 8.35'e, euro 9.93'e kadar geriledi.

İzmir'de konutların yarısının DASK'ı yok

115 kişinin hayatını kaybettiği depremle sarsılan İzmir'deki konutların sadece yüzde 57'sine denk gelen 635 bin 55'inin zorunlu deprem sigortası bulunuyor.

Ekim'de ne çok Borsa İstanbul kazandırdı

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde, ekimde en fazla reel getiri BIST 100 endeksinde sağlandı.

CHP Ekonomi Otobüsü yola çıkıyor, Türkiye'yi gezecek

CHP Ekonomi Masası üyeleri, 'CHP Ekonomi Otobüsü" adı verilen üzeri giydirilmiş otobüsü kullanarak Türkiye'yi gezecek ve sanayici, esnaf ve çiftçinin sorunlarını dinleyecek.

Piyasanın kalbindeki isim altın fiyatlarına ne olacağını açıkladı. Bu bilgiler olmadan kuyumcuya gitmeyin

Türkiye ve dünya piyasasında yaşanan gelişmelerin ardından altın fiyatlarının ne yönde seyredeceği de tüketiciler ve yatırımcılar tarafından merak edilmeye başlandı. Altın ticaretinin kalbindeki isimler arasında yer alan Mehmet Ali Yıldırımtürk, altın fiyatlarındaki artışın devam edeceğini söyledi.

ABD 2021 yılına borçlu başlayacak

Ülkede federal hükümetin bütçe açığı, 2021 mali yılının ilk ayı olan ekimde 284 milyar dolar oldu. Yeni mali yılın ilk ayına ait bütçe açığına ilişkin piyasa beklentisi, 274,5 dolar olması yönündeydi.

AMB'ye göre belirsizlikler azalıyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde "Şimdi birçok cephede açık biçimde daha az belirsizlik görüyoruz" dedi.

Suudi Arabistan'da petrol gelirleri düşüyor

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, 2020 yılı bütçe tahminlerinde petrol gelirlerinin payının yüzde 20 oranında düştüğünü duyurdu.

Gelecek yıla ilişkin piyasa yapıcılığı kriterlerinde düzenleme

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2021'e ilişkin piyasa yapıcılığı kriterlerini düzenledi.

Türk ekonomi profesörü Türkiye ekonomisindeki acı gerçeği açıkladı: Önümüzdeki günlerde yaşanacak

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalçın Karatepe, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bahsettiği 'acı reçetenin' Türk halkını yoksullaştıracağını söyledi.

ABD'nin Çin'e karşı ekonomi politikasında bir değişiklik beklenmiyor

Oxford Economics Asya Ekonomileri Başkanı Louis Kuijs, ABD'de Joe Biden hükümetinin Çin için bazı olumlu etkileri olmasını beklediklerini ifade ederek, "Bir Biden hükümeti, Çin'e karşı daha öngörülebilir ve daha az agresif bir ABD politikası anlamına geliyor. Buna karşın seçim kampanyasındaki sert retorik ve ABD'nin siyasi yelpazesinde Çin'e yönelik sert duruşa verilen geniş destek göz önüne alındığında, biz özellikle ekonomik konularda ABD'nin genel duruşunun pek yumuşayabileceğini düşünmüyoruz." dedi.

Avrupa borsaları yükselişle kapandı

Avrupa borsaları, Asya'da beklentilerden iyi gelen makroekonomik veriler ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısına ilişkin olumlu haber akışının etkisiyle haftanın ilk işlem gününü yükselişle kapattı.

Milyonlarca aileyi ilgilendiriyor. İl il açıkladılar işte bir ayın faturası

Birleşik Metal-İş Araştırma Merkezi'nin raporuna göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için Ekim'de aylık yapması gereken harcama tutarı 2 bin 362 lira olarak hesaplandı.

748 bin esnaf 18,6 milyar lira kredi kullandı

Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında uygulamaya konulan Esnaf Destek Paketi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından olumsuz etkilenen esnafa önemli katkı sağladı. Uygulama çerçevesinde 747 bin 801 esnaf ve sanatkar, Halkbank vasıtasıyla toplam 18 milyar 526 milyon lira kredi kullandı.

Piyasanın kalbindeki isim "Türkiye için tehlike çanları çalıyor" dedi ve tarihini açıkladı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfedarasyonu(TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, son gelen yasakların ardından birçok esnafın kapısına kilit vuracağını söyledi.

Bitcoin'de neler oluyor? Kripto parada son durum ne?

Hisse senedi piyasalarında, Covid-19 pandemisine bağlı büyük oynaklıkların yanında, Kanada'da iki dijital para varlıkları yönetim şirketinin hükümetten ön onay almalarının da desteğinde 18,488 dolar ile üç yılın zirvesine tırmanan Bitcoin, gelen kâr satışlarıyla 18,000 doların altına döndü.

Dünyaca ünlü ekonomist Daron Acemoğlu'ndan Berat Albayrak'ın istifası için flaş yorum

Dünyaca ünlü ekonomist Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Berat Albayrak’ın istifasıyla ilgili flaş bir açıklamada bulundu. Albayrak’ın istifasıyla ilgili ilk kez konuşan Acemoğlu, “Kayınpederinin pozisyonu dolayısıyla Albayrak çok etkili olabildi ve etrafında otonom olarak hareket edebilen bir ekip kurabildi ve bu çok yıkıcı bir şey. Bu tür şeyler işleyen demokrasilerde olmamalı” ifadelerini kullandı.  

Doları ve euroyu önceden bilen Remzi Özdemir Merkez Bankası ne yaparsa doların düşeceğini açıkladı

Yeniçağ'ın ekonomi yazarı Remzi Özdemir, Merkez Bankası’nın tarihi toplantısına saatler kala kaç puan arttırırsa dolar düşeceğini açıkladı. Özdemir, 375 ile 400 baz puan arasında bir kararın, dövizi olumsuz etkileyeceğini ama sert yükselişe neden olmayacağını belirtti. Özdemir, Merkez Bankası’nın doların belini kırması için en az 600 baz puan faiz artışı gerektiğini ifade etti.

Yeniçağ TV’ye konuşan genç Türkiye’nin gündemine oturdu, doktora öğrencisi kabak çekirdeği satıyor

Yeniçağ TV tarafından gerçekleştirilen bir röportajda doktora öğrencisi bir gencin iş bulamadığı için kabak çekirdeği satması Türkiye’deki acı tabloyu ortaya koyarken ülke gündemine de oturdu.

Türk varlıkları cazip hale geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ekonomide yeni dönem" söylemi ve ekonomi yönetimindeki bayrak değişimiyle Türk lirası varlıklara olan talep önemli ölçüde artarken analistler, Türk lirası varlıkların küresel bazda en iskontolu varlıklardan olduğunu, atılan son adımlarla risk algısını artıran bir çok etkenin törpülendiğini söyledi.

Ünlü bankadan altınla ilgili flaş tahmin. Elinde altını olanlar dikkat

Amerikan yatırım bankası JPMorgan, yıl sonu gelirken altınla ilgili tahmini duyurdu. Morgan, altın fiyatlarının 20202’nin son çeyreğinden itibaren düşüşe geçeceğini açıkladı.

Bitcoin 3 yıllık zirveyi gördü

Kripto para piyasalarının en yüksek hacimli birimi Bitcoin, iki yıldan uzun sürenin ardından ilk kez 19,342 dolara kadar yükseldikten sonra 19,000 doların altına çekildi.

Ünlü ekonomist Özgür Demirtaş, cebimizi bekleyen daha da kötü günleri haber verdi. Yaşanacakları sıraladı, tek çözümü açıkladı

Ünlü ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Türkiye'deki ekonomik buhranın nasıl daha da derinleşeceğini sosyal medyadan yaptığı paylaşımla anlattı. Demirtaş, vatandaşların geliri artsa bile giderinin daha hızlı artacağını ifade ederek, çok çarpıcı bir çözüm önerisinde bulundu.

Bakan Elvan açıkladı: Sonuç odaklı bir toplantı oldu

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "İş dünyası ile görüşmelerimizi TOBB ile sürdürdük. Bakanlarımız Sn. Abdulhamit Gül, Sn. Zehra Zümrüt Selçuk, Sn. Mustafa Varank, Sn. Bekir Pakdemirli ve Sn. Ruhsar Pekcan ile TOBB heyetinin görüş ve önerilerini dinledik. Sonuç odaklı bir toplantı gerçekleştirdik. Önümüzdeki hafta MÜSİAD ile programımıza devam edeceğiz." dedi.

Ekonomide büyüme rakamları açıklandı

Türkiye ekonomisinin 3. çeyrekte yüzde 6.7 büyüdüğü açıklandı.

Altında son durum ne? Altın fiyatları ne kadar oldu?

Altının gram fiyatı, haftaya düşüşle başlamasının ardından 449 liradan işlem görüyor. Çeyrek altın 740 lira, Cumhuriyet altını 3.002 liradan satılıyor.

Lütfi Elvan "Risk var" dedi ve yeni yol haritasını bu sözlerle açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı büyüme rakamlarına değinirken, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ekonomiyi ilgilendiren tüm kesimlerin sesine kulak verip, ortak akılla hareket edeceğiz” ifadesini kullandı. Elvan, “Oluşabilecek riskleri göz ardı etmiyoruz” dedi.

Almanya'da perakende satışlar ekimde arttı

Perakende satışların, ekimde yüzde 1,2’lik artış öngörüsünün çok üstünde kalması dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrıda bulunduğu "varlık barışı"nda sıfır vergi fırsatı

Yeni varlık barışı uygulamasında öncekilerden farklı olarak varlıklarını yurt dışından getirenlerin, bunlar nedeniyle herhangi bir vergi ödemesi gerekmeyecek. Söz konusu varlıkların Türkiye'ye getirilebilmesi için vergi mükellefi veya Türk vatandaşı olma zorunluluğu bulunmuyor.

Ekonomide gelecek buhranın tarihini verdi. Türkiye’deki durumu 9 büyüklüğünde depreme benzetti

Avrupalı Türk Markalar Birliği Başkanı Cafer Mahiroğlu, salgın dolayısıyla ekonomide yaşanan buhranın faturasının 6 ay sonra ortaya çıkacağını belirtti. Mahiroğlu, Türkiye'deki ekonomik tabloyu 9 büyüklüğünde depreme benzetti.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ekonominin gerçek durumunu açıkladı

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, ülke ekonomisinin en temel sermayesinin güven olduğunun altını çizerek, “Petrol gibi doğal kaynağı, yeterli sermayesi, tasarruf fazlası olmayan bir ülke dış kaynak kullanmak zorunda. Dış kaynak kullanabilmek için de güven duyulan bir taraf olunmalı. Güven sarsıldığında problem çıkar. güvenin de karşılığı basittir aslında; Hukuk ve Serbest Piyasa…" dedi.

İstanbul Ticaret Odası'ndan enflasyon açıklaması

İstanbul Ticaret Odası verilerine göre, İstanbul'da Aralık'ta bir önceki aya göre perakende fiyatlar yüzde 1,36, toptan fiyatlar yüzde 2,05 arttı. Böylelikle Aralık'ta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14,4 artış kaydetti. Ağustos 2019'dan bu yana perakende fiyatlarında ise en hızlı artış görüldü.

Ekonomik güven endeksi açıklandı

Ekonomik güven endeksi, aralıkta aylık bazda yüzde 3,5 azalarak 86,4 değerine geriledi.

3.8 milyar liralık yatırım hamlesi

Denizli merkezli, Türkiye’nin ilk ve öncü entegre enerji şirketi Aydem Enerji, yenilenebilir enerjiyi odağa aldığı çalışmalarını 2021’de yeni yatırımlarla sürdürecek. Holding, 2021 yılında grup şirketleri genelinde toplam 3.8 milyar TL yatırım yapacak. Önümüzdeki 5 yılda sadece dağıtım şirketleri kapsamında gerçekleştireceği yatırım 9.6 milyar TL olacak.

İspanya'da işsiz sayısı bir yılda 724 bin 532 kişi arttı

Kovid-19'dan dolayı ülke genelinde kısıtlamaların uygulandığı aralık ayında bir önceki aya göre işsiz sayısında 36 bin 825'lik artış görülürken bunun, 2009'dan bu yana aralık ayında tespit edilen en kötü işsizlik rakamı olduğu da kaydedildi.

Euro Bölgesi'nde şirket kredileri ve para arzı arttı

Euro Bölgesi'nde bankalar başta olmak üzere finans kuruluşları tarafından şirketlere verilen krediler ve en geniş tanımlı para arzı M3, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ikinci dalgasının yaşanmaya başlandığı kasım ayında artış kaydetti.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan kira desteği açıklaması

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Gelir kaybı desteğine 1 milyon 300 binin üzerinde, kira desteğine 754 bin civarında müracaat eden esnafımız var" dedi. Pekcan, gelir kaybı ve kira destekleri için 2 milyondan fazla esnaf ve sanatkarın başvuruda bulunduğunu açıkladı.

Alman ekonomisinde 11 yıldır süren büyüme durdu

Alman ekonomisi, korona virüs salgınının yaşandığı 2020'de, 11 yıllık büyüme trendinin ardından yüzde 5 küçüldü.

IMF'den ülkelere 'Desteği sürdürün' çağrısı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Gerry Rice, küresel ekonomiye ilişkin belirsizliğin devam ettiğini belirterek, ülkelerin mali ve parasal desteği güçlü bir şekilde sürdürmesi gerektiğini ifade etti.

2020 yılında gümrük kapılarında ticaret hız kesmedi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "2020 yılında ülkemizin kara sınır kapılarında 3,4 milyon ticari araç giriş-çıkışı gerçekleşti" dedi. Bakan Pekcan "En fazla ticari araç geçişi yapılan sınır kapımız 1 milyon 90 bin ile Irak'a açılan Habur Gümrük Kapısı olurken, bunu 704 bin araç ile Kapıkule, 315 bin araç ile Sarp Gümrük Kapısı izledi" dedi.

İngiltere ekonomisi salgında yara aldı

İngiltere'de hükümet, salgının ekonomik etkileriyle mücadele edebilmek, istihdamı destekleyebilmek için şimdiye kadar 280 milyar sterlin harcadı. Normal şartlarda, salgın öncesi bir yıllık vergi döneminde (Nisan 2020-Nisan 2021) 55 milyar sterlin seviyesinde kamu borçlanması yapmayı planlayan hükümet, söz konusu dönemde 394 milyar sterlin seviyesinde borçlanmış olacak.

Son dakika... Bakan Elvan: Kalıcı tedbirler alıyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan "Salgınla mücadelenin ihtiyaç göstereceği alan dışında, mali disiplinden asla taviz vermeyeceğiz. Enflasyonla mücadele politikalarıyla uyumlu kamu maliyesi politikaları devam edecek. 2021 yılı bütçesini iyileştirecek kalıcı tedbirler alıyoruz." dedi.

Bakan Elvan: Önlemlerimizden taviz vermeyeceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan "Açıklanan rakamlar enflasyon hedefinin uzağında olduğumuzu gösteriyor. Hedefe ulaşmak için önlemlerimizden asla taviz vermeyeceğiz. Tüm tarafları içine alan istişare mekanizmalarıyla hareket edeceğiz. Fiyat istikrarı olmadan kaliteli ve sürdürülebilir bir büyüme mümkün değil" dedi.

Bakan Karaismailoğlu'ndan Kanal İstanbul açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul projesinde çalışmaların bitmek üzere olduğunu ve yasal düzenlemelerin yakında yapılacağını belirterek, "2021'de Kanal İstanbul için önemli ilerlemeler olacak inşallah. 2021'de kazma vurmak için çalışıyoruz." dedi.

Biden: ABD ekonomisinde sıkıntı var

ABD Başkanı Joe Biden, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ekonominin hala sıkıntıda olduğunu belirterek, ekonomik kurtarma paketinin krize "gerçek" bir yanıt olacağını ve bunun sağlanması için hızla harekete geçeceğini ifade etti.

Japonya'da iflaslar hızlandı

Japonya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle bir yılda binden fazla işletme iflas etti.

Japonya ihtiyat akçesini kullanmaya karar verdi

Japonya’da Başbakan Suga Yoşihide kabinesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında mevcut mali yıl ihtiyat akçesi bütçesinden 1,14 trilyon yen (10,87 milyar dolar) kullanacak.

Kısıtlamalar Alman ekonomisini olumsuz etkiledi

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı'nın yayımladığı aylık raporu Kovid-19 salgını kapsamında alınan tedbirlerin ekonomiyi olumsuz etkilediğini ortaya çıkardı.

ABD Hazine Bakanı Yellen ile ECB Başkanı Lagarde ekonomiyi görüştü

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde ile büyüme ve istihdamı teşvik edecek politika araçlarını görüştü.

Fitch direktöründen Türkiye için olumlu senaryo

Fitch Ratings Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe "Temel senaryomuzda, mevcut politika karışımının sürdürülmesinin cari açıkta azalmayı, enflasyonda kademeli düşüşü ve 2021-2022'de uluslararası rezervlerde ılımlı bir toparlanmayı desteklemesi var" dedi.

Merkez Bankası karını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2020 yılında 34.4 milyar lira kar ederken altın mevcudunu 319.7 milyar liraya çıkardı.

Japonya Merkez Bankası para politikasını esnetti

BoJ'un Eylül 2016'dan bu yana ilk kez para politikasını kapsamlı bir şekilde değerlendirdiği toplantıda, devlet tahvili getirilerine yönelik hedef bant artı-eksi yüzde 0,20'den, artı-eksi yüzde 0,25 bandına genişletildi.

Gıda israfını önlemek için Gıda Bankacılığı Sistemi yaygınlaştırılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kamuoyuna açıkladığı Ekonomi Reform Paketi kapsamında "Gıda Bankacılığı Sistemi"nin cazip hale getirilmesiyle gıda israfının önlenmesi hedefleniyor.

Avrupa'da bankaları zor günler bekliyor

Avrupa Merkez Bankası Denetim Kurulu Başkanı Andrea Enria, Euro Bölgesi'nde kredilerin geri dönmeme ihtimaline karşı hazırlıklı olunması gerektiğini açıkladı.

Bakan Varank: Türkiye, Xiaomi'nin dünyada üretim gerçekleştirdiği 4'üncü ülke

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin Xiaomi'nin dünyada üretim gerçekleştirdiği 4'üncü ülke olacağını belirterek, "Xiaomi yatırımı, Türkiye'nin akıllı telefon üretiminde küresel bir üs olması yolunda köşe taşlarından biri." dedi.

İhracatta son 7 ayın 6'sında rekor kırıldı

TİM Başkanı Gülle "Sadece martta değil ekim ve aralıkta da tüm zamanların ihracat rekorunu kırmıştık. Ocak, şubat ve eylülde de o ayların en yüksek rakamlarına ulaştık" dedi.

Prof.Dr. Hobikoğlu PPK üyeliğine seçildi

Merkez Bankası (TCMB) Banka Meclisi Üyesi Prof.Dr. Elif Haykır Hobikoğlu, Para Politikası Kurulu üyeliğine seçildi.

Fransa'da dev birleşme

Fransa'nın atık ve su yönetimi şirketi Veolia Environnement SA'nın, kendisiyle yarışan ve en yakın rakibi Suez'in yüzde 70 hissesini 12,8 milyar avroya satın almak için anlaştığı kaydedildi.

Salgın, Alman havacılık firmalarının satışına darbe vurdu

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) krizinde Alman havacılık sektörünün satışları yaklaşık yüzde 25 düşerken, 9 bin kişi işini kaybetti.

Almanya'da işler iyiye gitmiyor

Ifo Başkanı Clemens Fuest "Şirketler, mevcut iş durumlarını bir kez daha olumlu değerlendirdi. Ancak gelecek 6 ay için artık pek de iyimser değillerdi" dedi.

Almanya ekonomisi küçüldü

Alman ekonomisi geçen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 8,7 ve bir önceki çeyrekte ise yüzde 0,5 büyümüştü.

Yellen: Yardımlar enflasyon yaratmaz

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD Başkanı Joe Biden’ın ekonomik toparlanma için yaptığı yardımlar ve harcama planlarının, enflasyon yaratmayacağını, böyle bir durumda ise ABD Merkez Bankası’nın bununla başa çıkacak araçları bulunduğunu vurguladı.

Kapasite kullanımı 1.5 yılın zirvesinde

İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), haziranda yüzde 76,6 ile Aralık 2019'dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Filistin, Türkiye'nin ticari ayrıcalık tanıdığı ülkeler arasına katılmasını memnuniyetle karşıladı

Filistin Ekonomi Bakanı Halid el-Useyli, Türkiye'nin Filistin'i ticarette ayrıcalık uyguladığı ülkeler arasına dahil etmesini memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

Lübnan'da eczaneler kapandı

Lübnan'daki eczanelerin çoğunda ilaçların tamamen tükenmesi nedeniyle bu sabahtan itibaren "zorunlu kapanma" kararı alındığı bildirildi.

2 Fed yetkilisinden emeklilik kararı

Geçen yıl yaptıkları yatırım işlemleriyle gündeme gelen FED Dallas Başkanı Kaplan ile Boston Fed Başkanı Rosengren emekli olacaklarını duyurdu.

Pestisitlerde kalıntı limiti belirlendi

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Türk Gıda Kodeksi Pestisitlerin Maksimum Kalıntı Limitleri Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Avrupa'da enerji sorunu! Fiyatlar patladı

Enerji Ekonomisi ve Finansal Analiz Enstitüsü (IEEFA) Analisti Ana Maria Jaller-Makarewicz Geçen yıl Kovid-19 nedeniyle görülen düşük talebin ardından bu yıl...

‘Konutlar kamulaştırılsın’

Almanya’da yapılan seçimler Berlin halkı için, Merkel iktidarı sonrası Avrupa’nın en büyük ekonomisinin dümenine kimin geçeceğinin belirlenmesinden fazlasını...

Apple şaşırtmadı

Teknoloji tutkunlarının uzun zamandır merakla beklediği Apple etkinliği gerçekleşti. ‘Şaşırtmayan’ etkinlik dahilinde iPhone 13 serisi akıllı telefonlar,...

Kira fırsatçıları! 'Evden çık' demekle olmaz... Kiracılar haklarını biliyor mu?

İstanbul’da kira fiyatlarındaki yüzde yüz artışı bazı ev sahipleri fırsata çevirdi. Daireler, hatta dükkânlar bölünerek oda oda kiraya verilmeye başlandı....

Engin Aksoy: Daha çok yatırım yapmak istiyoruz

Türkiye’de uzun yıllardır tartışmaların devam ettiği fiber konusunda Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy, açıklama yaptı. Vodafone’un Türkiye’deki 15’inci...

Naci Ağbal paylaştı. Merkez Bankası kararı öncesi bomba etkisi yarattı

Merkez Bankası eski Başkanı Naci Ağbal’ın kritik Para Politikası Kurulu toplantısı öncesinde yaptığı paylaşım ortalığı karıştırdı.

Şahlanan ekonomi vatandaşa uğramadı. AKP, işçi- memur ve emekliyi sefalete düşürdü

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, “Dar gelirlinin kullandığı banka kredisi 19 yıl önce 6,3 milyar lira iken, haziran sonu itibariyle 874 milyar liraya yükseldi. İşçi, memur ve emekli AKP döneminde borca battı" dedi.

32 ülkeye yerli kutu

Süt, peynir, yoğurt, meyve suyu kutularından, sanayi ürünleri ambalajlarına kadar üretim yapan Dizayn Pack, ürünlerini 3 kıtada 32 ülkeye ihraç ediyor. 15...

‘Huzur’dan eden karar

Bulgar enerji şirketi, 2000’li yıllarda Fenerbahçe’de yöneticilik yapan Erol User’e karşı açtığı alacak davasını kazandı. Mahkeme, Bulgar şirketine tazminat...

‘Sipariş kadınlardan’

Bu hafta ‘İşin Peşinde’ köşesi için mutfak dolabı, kapı, masa ve gardırop yapan bir imalathaneye girdik. Pandemi döneminde neredeyse nefes almadan...

Girişim sihirbazıyla işbirliği

Logitech, Google, PayPal gibi dünya devlerine kuruluş aşamasında ev sahipliği yapan Plug and Play, Türk Telekom ile iş birliğine imza attı. İran Devrimi...

BES getiride faiz ve doları solladı

BES katılımcısının birikimleri son bir yılda yüzde 26.44 artarken, yatırım aracı olarak mevduat faizini tercih edenlerin getirisi yüzde 9.77, doları tercih...

Yerli kömür üretiminden ekonomiye 7 milyar lira

Yerli kömür geçen yıl ekonomiye 7 milyar liralık katkı sağladı.

Yellen'den temerrüt uyarısı geldi!

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen: Ülkenin temerrüde düşmesi tarihi bir mali krizi tetikleyebilir dedi.

AP komitesinden Frontex bütçesi kararı

AP Bütçe Kontrol Komitesi milletvekilleri, AB'nin dış sınırlarından sorumlu kurumu Frontex'in 2022 yılı bütçesinin 90 milyon avroluk kısmının dondurulmasını...

Sulama sorununa ‘güneşli’ çözüm

Denize yaklaşık 105 kilometre uzaklıktaki Demirkent köyünde, geçimlerini zeytin üretimi ve diğer tarımsal faaliyetlerle sağlayan çiftçiler, sulamada sıkıntı...

İngiltere'de tedarik sorunu bitmiyor! Başbakan Johnson'dan şok açıklamalar

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, tedarik sorununun Noel'e kadar devam edebileceğini belirtti.

Sürdürülebilirlik endeksinde yeni dönem

Borsa İstanbul’un 16 Temmuz 2021 tarihinde duyurduğu değerleme metodolojisindeki değişikliğin uygulamaya alınmasıyla birlikte 1 Ekim 2021 tarihinden itibaren...

'Pandemi öncesi yapılan konutta büyük fırsat var'

Gayrimenkul sektöründe en önemli gündemlerden biri de fiyat artışı. Konut üreticilerine göre artan maliyetler nedeniyle bu artış sürecek.

Kamu ihale yasasında sona gelindi

Hükümetin, Ekonomik Reformlar Paketi’yle açıkladığı, suistimaller ve istisnalar nedeniyle kamuoyunda eleştirilen Kamu İhale Yasası değişikliğinde sona...

‘Yeşil mutabakatta geç kalmamalıyız’

Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) her yıl düzenlediği Meslek Komiteleri toplantısının ana gündemini Avrupa Yeşil Mutabakatı oluşturdu.

Günlük kiralık isyanı

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, kiralardaki fahiş artışta sayısı artan günlük kiralamaların etkili olduğunu söyledi, yasal girişimlerde bulunacağını...

Bu haftanın kazandıranı belli oldu

Bu hafta, yatırım araçlarından borsa ve altın kazandırırken, döviz kaybettirdi. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftayı ortalama yüzde 1,21 kazançla...

Turizmde çifte sevinç

Turizmde 2021 Temmuz-Eylül döneminde yüzde 181.8 artışla 11 milyar 395 milyon 117 bin dolar gelir, yüzde 143 artışla 13 milyon 640 bin 672 yabancı...

Çok çalışmayı, adil olmayı o yıllarda öğrendim

Bir dönem Türk Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (TÜSİAD) başkanlığını da yürüten Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz ile bir araya geldik. Göçmen...

‘Dünyada sürdürülemez bir toparlanma var’

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, “Salgının neden olduğu ekonomik krizden dünyanın dengesiz, eşitsiz ve sürdürülemez bir şekilde toparlandığına...

100 bin hektarlık toplulaştırma atağı

Türkiye’de tarımsal üretimin gelişmesinin önündeki en büyük engellerden biri parçalı tarım arazileri. Tarım ve Orman Bakanlığı bu tarım arazilerinin...

Meclis, kadın istihdamının röntgenini çekti

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü Ekonomik Statü Daire Başkanı Güler Özdoğan, ülkede, 15 yaş üstü kadın nüfusunun 31.6...

TOBB’dan ticaret sicil akademisi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Odalarımızda verilen ticaret sicili hizmetinin kalitesini arttıracak Ticaret Sicili...

Müteahhitler sürdürülebilir şehirlere odaklandı

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren Dünyada kentleşme hızla sürerken küresel iklim kriziyle birlikte 'sürdürülebilir şehirler' için alınması...

Faturalarda KDV indirimi talebi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, elektrik ve doğal gaz fatura bedellerinde KDV oranının düşürülmesini...

ASO Başkanı Özdebir'e Dünya Verimlilik Bilimi Akademisinden ödül

Dünya Verimlilik Bilimi Akademisi (World Academy of Productivity Science/WAPS), verimlilik konusundaki girişimleri ve çalışmaları nedeniyle Ankara Sanayi...

1 milyar dolarlık markasını 19 yaşında kurdu! 10 yıl sonra işine geri döndü... Şimdi onu tanımayan yok

1 milyar dolarlık bir spor giyim markasının kurucusu bir zamanlar CEO olmak için çok genç hissetti. Şimdi işine geri döndü. İşte inanılmaz başarı hikayesi...

Bakan Bilgin: Yolsuzluk ile ilgili iddiaların üzerine gittik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, SGK’daki yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak “Yolsuzlukla ilgili iddiaların üzerine gittik” açıklamasında...

Moda dünyasının Zeugma buluşması

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi, Doku Kumaş Tasarım Yarışması’nın finaline ev sahipliği yaptı. Dereceye giren 10 finalistin geliştirdiği kumaşlar tasarımcı...

Doğal alanda ‘kaçak avı’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı denetçiler imar barışı fırsatçılarını yakalamak için il il dolaşıyor. Kaçak avında bugüne kadar doğal sit alanları ve...

Araç ithalatında yeni önlem

Ticaret Bakanlığı, kamuoyunda ‘paralel ithalat’ olarak bilinen, distribütörler haricindeki ithalatçılar tarafından gerçekleştirilen araç ithalatında kıymet...

'Yerli turisti unutmayın'

Türkiye turizmi pandemi sürecinde yaşanan zorlukları aşmaya başladı. Henüz pandemi öncesi veriler yakalanamamış olsa da, yaşanan yükseliş turizmcileri 2022...

650 dev gemiyle 750 bin turist Kuşadası’na gelecek

Türkiye’nin önemli turizm destinasyonlarından Kuşadası’na 2022 yılında gelmek üzere 650 kruvaziyer gemisi ile 750 bin turist rezervasyon yaptırdı.

Dünyada 160 milyon ‘çocuk işçi’ var

20 Kasım 1989’da, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından savaş ve yoksulluğun olduğu ülkelerde çocukları korumak ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi...

‘Kral meyvesi’ Türkiye’ye 1 milyar dolar getirebilir

Son dönemlerde Türkiye tropikal ürün üretiminde de ön plana çıkmaya başladı.

Mavi Marmara icradan satışta

Filistin’e insanı yardım götürülürken İsrail askerlerince 2010 yılında saldırıya uğrayan, o dönem ‘Mavi Marmara’ ismindeki gemi, 3 milyon 888 bin liradan...

TMSF'den önemli açıklama! 6 şirket daha devroldu

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, tasarruf finansman şirketlerinin tasfiyesine ilişkin olarak 6 şirketin Katılım Evim ve İmece Evim'e devredileceğini duyurdu.

Resmi Gazete'de yayımlandı! Türk Ticaret Bankası geri dönüyor

1913 yılında Adapazarı İslam Ticaret Bankası adıyla kurulan ve 1937 yılında Türk Ticaret Bankası unvanıyla bankacılık faaliyeti gösteren banka 2002 yılında...

Isuzu Interliner CNG yılın otobüsü seçildi

Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan Bu ödül bizim için çevreci ve yenilikçi kimliğimiz ile üretim kalitemizin uluslararası bir jüri tarafından bir kez...

2022'de Kuşadası'na turist yağacak

Global Ports Holding Doğu Akdeniz Limanları Bölge Direktörü ve Ege Port Genel Müdürü Güngör Şu anki rakamlara baktığımızda 650 gemiyle 750 bin yolcu...

Şişecam yeni soda külü kapasitesiyle dünya lideri olmayı hedefliyor

Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kırman Doğal soda külü alanında portföyümüze dahil ettiğimiz yüksek kapasite ile dünyanın en güçlü...

Pegasus Fas uçuşlarını durdurdu

Pegasus, koronavirüsün yeni varyantı nedeniyle Fas'a uçuşları 14 gün boyunca askıya aldığını açıkladı.

ÇBH’de ilk uçuşlar 2022’de başlıyor

Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın açılışı için geri sayım başladı. 2022 yılının son çeyreğinde hizmete açılması beklenen havalimanının bölgenin turizm ve...

‘Şehrimiz için çalışıyoruz’

Afyonkarahisar’ın 620 tescilli konağıyla, 3 bin yıl geçmişe giden tarihi ile kadim bir kent olduğunu belirten Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek,...

Her 4 konuttan 1'i sigortalı

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, her 4 konuttan sadece 1’inin sigortalı olduğunu söyledi. Son yaşanan Erzurum, Konya, Düzce ve Malatya...

20 bin liraya bakıcı bulunamıyor

İstanbul’da son dönemde bebek ve çocuk bakıcısı bulmak zorlaştı. Pandemi nedeniyle aileler yatılı bakıcı istiyor. Ancak, yine pandemi nedeniyle yabancı...

Çin’de sürücüsüz 3 otobüs testlere başladı

Çinli teknoloji devi tarafından üretilen sürücüsüz 3 otobüs, ticari denemeler için operasyonlarına başladı.

Geçiş belgelerinde rekor kırıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, karayolu taşımacılığında 21 ülkeden temin edilen geçiş belgelerinin 1 buçuk milyonun üzerine çıktığını ve rekor kırıldığını...

Bakan Muş'tan önemli ihracat açıklaması! Cumhuriyet tarihinin en yüksek değeri

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “İhracatımız geçen yılın kasım ayına göre yüzde 33,4'lük artışla 21,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiş ve Cumhuriyet...

Korhan Alşan: Turizmdeki rezervler başarıyı getirecek

Türkiye turizmi koronavirüs gölgesinde 2021 yılını güzel sonuçlarla kapatmaya hazırlanıyor. 2022’de hedefler büyük hatta turizm sektörünün bir kısmı yeni...

Çevre kirleten işletmeye 12 milyon TL ceza

Giresun’da, çevreye kontrolsüz atık sızdırdığı gerekçesiyle faaliyeti valilik kararıyla süresiz durdurulan madencilik işletmesi, Çevre, Şehircilik ve İklim...

Milyon dolarlık düğünlerin adresi Türkiye

Pandemi nedeniyle sekteye uğrayan yabancı düğünlerinin 2022 ile yeniden artması bekleniyor. Milyon dolarları bulan bütçeleriyle ‘yabancı düğünleri’nin...

İş dünyasından ‘Made in Türkiye’ genelgesine destek: Türkiye artık ismiyle tanınmalı

İhraç ürünlerinde, her türlü faaliyet ve yazışmalarda marka olarak ‘Made in Turkey’ ibaresi yerine ‘Made in Türkiye’ kullanılmasıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı...

Bakanlık duyurdu! Atık sızdıran şirkete 'en üst sınır ceza'

Giresun Şebinkarahisar'da çevreye kontrolsüz atık sızdırdığı gerekçesiyle faaliyetleri durdurulan madencilik şirketine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği...

Sağlık çalışanlarına toplu zam, bütçe sonrası

Tüm sağlık çalışanlarının maaşında artış sağlayacak olan ek ödeme çalışması bütçe görüşmelerinden sonraya ertelendi.

‘Türkiye’ye güveniyoruz, ülkeye katkı sağlamak istiyoruz’

Kazakistan merkezli Türk şirketi RAMS Global, Türkiye’de sağlık tesisleri ve konut alanındaki yatırımlarını hızlandıracağını açıkladı.

Stokçuluğa yeni tanım

Yüksek fiyat artışlarından sorumlu tutulan fırsatçı ve stokçulara verilen cezaların arttırılması için yapılan yasal düzenleme bugünden itibaren TBMM Genel...

Dövizde sert düşüş

Dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ekonomiye önlem, TL’ye destek paketi döviz ve altında sert düşüşe neden oldu. Dün 18.40...

İlaçlara fiyat düzenlemesi

Sağlık Bakanlığı, kurdaki değişimlerin ilaçta sıkıntıya neden olmaması için düzenlemeye gitti.

Geleceğe odaklanan bankacılık

Sürdürülebilir finansman mekanizmalarının ve araçlarının doğru kurgulanmasının stratejik önem taşıdığına dikkat çeken DenizBank Finansal Kurumlar Grubu ve...

Gram altının 10'da 1'i takı olarak satılmaya başlandı

Altının gramının 1000 TL’yi aşmasının ardından vatandaşlar takı için 0,10 gram altını tercih etmeye başladı.

Tehlike uyarısı... Herkesin evinde olabilir! Çocukları tehdit ediyor

Ege Plastik Sanayicileri Derneği (EGEPLASDER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Başkan Yardımcısı Şener Gencer, Çin'den...

Kripto paralarla ilgili kritik tahmin! 2022 için beklentiler...

Bitcoin ve kripto para birimleri, son on yılda çoğaldıktan sonra, son yıllarda 2 trilyon dolarlık devasa bir pazara ulaştı. Kripto para piyasalarındaki...

Trafik sigortasında fiyat artışı şart

Ray Sigorta Genel Müdürü Koray Erdoğan, kur, enflasyon ve asgari ücretteki artışın trafik sigortasında hasar maliyetlerini artırdığını, yeni açıklanan genel...

Dünya Altın Konseyi'nden 2022 öngörüsü: Faiz artırımları yaşansa da...

Dünya Altın Konseyi (WGC), faiz artırımları yaşansa da altına olan talebin devam etmesini bekliyor.

Sanayi üretiminde sert yükseliş

TÜİK sanayi üretimi verisini açıkladı. Buna göre sanayi üretimi kasım ayında beklentilerin üzerinde yükselerek yüzde 11.4 artış gösterdi.

Taş devri teknolojisi

İklim değişikliğiyle mücadelenin yolu teknolojiden geçiyor. Teknolojinin temelini ise bakır, lityum, kobalt ve nikel gibi madenler oluşturuyor. 2040’a kadar...

Elektrik faturasına dikkat

Ocakta gelen zamlı faturalar tüketicinin kafasını karıştırdı. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, 1 Ocak’tan itibaren geçerli elektrik tarifelerinin aralık ayı...

Stokçulukla Mücadele Yasası’na KDK desteği

Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç, Meclis’te yılın ilk yasası olarak kabul edilip yürürlüğe giren yeni ‘Stokçulukla Mücadele Yasası’ ile ilgili...

Metal işçisine net 3 bin 554 lira zam

Metal sektöründe 130 binden fazla çalışanı ilgilendiren ve Türkiye’nin dev sanayi tesislerini kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlandı.

ÇAYKUR'dan yaş çay alım fiyatıyla ilgili açıklama

Yaş çay fiyatı için bundan önceki yıllarda enflasyon altında bir açıklama yapılmadığını belirten ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, yaş çay kilogram alım...

Elektrikli araç devleri gözünü Türkiye’ye dikti

Türkiye’de elektrikli araç potansiyeli artıyor. Şarj istasyon noktalarının yaygınlaşmasının da etkisiyle 2021 yılında Türkiye elektrikli araç pazarı yüzde...

Yunanistan'a ihracat 2021'de yüzde 73,3 oranında arttı

Ticaret Bakanlığı'nca, Yunanistan'a ihracatın 2021 yılında yüzde 73,3 oranında arttığı, iki ülke ticaret hacminin 2005 yılından bugüne üç katına çıktığı...

Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı azaldı

Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı Aralık ayında aylık bazda yüzde 26,1, yıllık bazda ise yüzde 23,1 azaldı.

Beyaz eşya ihracatı 2021’de yüzde 18 arttı

Beyaz eşya sektörü 2021’de ihracatını yüzde 18 artırdı. İhracat adedi 25 milyon 927 bin 342 olarak gerçekleşti.

THY İstanbul Havalimanı'ndan 5 saatte 131 sefer yapacak

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, İstanbul Havalimanı’nda seferlerin normale dönmeye başladığını belirterek 07.00-13.00 saatleri arasında 131 sefer...

Tropikal ihracat

Türkiye’nin tropikal bahçesi olarak bilinen Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde yetişen 42 tür tropikal meyvenin üretim alanı son 2 yılda iki kat arttı. Özellikle...

Vergi ödemelerinde süre uzatıldı

Olumsuz hava koşulları nedeniyle 26 Ocak 2022 Çarşamba gün bitimine kadar verilmesi gereken Katma Değer Vergisi, Damga Vergisi ve Muhtasar ve Prim Hizmet...

Bakan Dönmez: Elektrikte kademeli tarife değişebilir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, önceki akşam Habertürk TV’de katıldığı programda enerji gündemi üzerine açıklamalarda bulundu.

‘28 Şubat’a kadar bazı ilaç raporları yenilenmeli’

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yayınladığı yazı ile bazı ilaçlar için raporların 28 Şubat gününe kadar yenilenmesi gerektiğini, aksi halde raporların geçersiz...

Oyun sektörüne ‘Gameon’la girdi

Türk Telekom, dünya genelinde 176 milyar dolarlık büyüklüğü olan oyun sektörüne ‘Gameon’ markası ile giriş yaptı.

Yeşil dönüşüm için belediyelere 20 milyar TL

Türkiye’nin acilen iklim kanununa ihtiyacı olduğunu, hazırlıkları sürdürülen tasarının ise Türkiye’nin önümüzdeki 100 yılını şekillendireceğini vurgulayan...

Halka arza 2.5 kat talep

DAP Gayrimenkul Geliştirme’nin 15-18 Şubat tarihleri arasında talep topladığı halka arz süreci Garanti BBVA Yatırım’ın liderliğinde tamamlandı. Şirketin...

Maliye'den vergi 'mesajı'

Hazine ve Maliye Bakanlığı gelir vergisi öncesinde mükellefleri SMS’le uyarmayı planlıyor. Kira geliri elde eden 785 bin ev sahibine, evini 5 yıldan önce...

Taşıt kredisinde yeni dönem

Taşıt kredilerinde vade sayısı arttırılırken, kredi kullanım miktarları yükseltildi. BDDK’dan yapılan açıklamaya göre, 400 bin liraya kadar olan araçlar için...

Fikirtepe dönüşümü için 600 milyonluk sözleşme

İstanbul Fikirtepe’de kentsel dönüşüm projeleri kapsamında önemli bir sözleşme imzalandı.

Bakan Yanık duyurdu! Doğalgaz yardımına üç günde 216 bin başvuru yapıldı

Bakan Yanık, Doğalgaz yardımı kapsamında son üç günde e-Devlet üzerinden 216 bin başvuru aldık. Daha fazla vatandaşımıza ulaşmak için çalışmalarımıza devam...

Fed kritik faiz kararını açıkladı

Küresel piyasaların yakından takip ettiği ABD Merkez Bankası'nın faiz politikası netleşti. Fed faizi yıllar sonra 25 baz puan artırarak yüzde 0,50'ye...

BEDAŞ uyardı! Güç aşımına dikkat

Elektrik abonelerinin anlaşmalarının dışında fazladan güç çekmeleri halinde elektrik altyapısında ağır hasarlar oluşabiliyor. Can ve mal güvenliğinin...

İnşaatlar sigortayla yarım kalmayacak

Bina Tamamlama Sigortası ile ev sahibi olmak isteyip de mağdur olanlar artık ortadan kalkacak. Adana Kamu Müteahhitleri Derneği Başkanı Mustafa Karslıoğlu,...

Benzin ve motorin fiyatlarında indirim

Akaryakıt ürünlerinden benzin ve motorine indirim geldi. Benzin İstanbul'da 18,66 lira, motorin ise 19,70 liradan satılmaya başlandı.

Tahsilatlara savaş engeli

Antalya’nın yaş meyve ve sebze ile süs bitkileri sektöründe en önemli iki pazarı Rusya ve Ukrayna’ya gönderilen ürünlerin karşılığı olan 81 milyon dolar...

Ege’den 28 milyar dolarlık ihracat

Türkiye’nin 2021 yılında 225 milyar dolarlık ihracatla cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunu kırdığını ifade eden Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör...

10 milyar dolarlık 'çadır'

Türk firmaları, Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen gayrimenkul fuarı MIPIM’e çıkarma yaptı. Fuar alanında kurulan İstanbul Çadırı’nda yatırım değeri 10...

ABD iş dünyasından kritik Türkiye ziyareti

ABD iş dünyası, Türkiye’ye zamanlaması kritik bir ziyaret yapacak. ABD Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Myron Brilliant, Türkiye Odalar ve Borsalar...

Bakan Nebati: Yeterli gıda stokumuz var

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, arz güvenliğinin sağlanması ve ithalatın sekteye uğramaması için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da devreye...

Yurtdışı siparişte vergiler arttırıldı

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle yurtdışından postayla yapılan alışverişte Gümrük Vergisi oranları değiştirildi.

Köprü ve otoyollarda OGS'de sona gelindi! Yarından itibaren sadece HGS geçerli olacak

Köprü ve otoyollarda yıllardır kullanılan Otomatik Geçiş Sistemi cihazları yarından itibaren kullanımdan kalkacak. Bundan sonra köprü ve otoyollarda sadece...

İtalya'dan Alman bankasına kara para suçlaması

İtalya Merkez Bankası, Almanya merkezli online banka olan N26'nın yeni müşteri kabul etmesini yasakladığını duyurdu.

Genç girişimcilere ücretsiz eğitim

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği, (TÜSİAD) genç girişimcileri geleceğe hazırlayacak ‘Dönüşümü Başlat! Dijital Eğitim ve Mentorluk Platformu’nu...

Piyasalarda barış havası

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgalinin başlangıcından bu yana iki taraf arasındaki diplomasi trafiğini başarıyla yürüten Türkiye, bu kez müzakerelere ev...

Toplumsal cinsiyet eşitliğine destek

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), ‘Milyon Kadına Mentor Programı’na kurumsal katkı sağlamaya başladığını duyurdu.

MB Başkanı Kavcıoğlu'ndan dezenflasyon süreci açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bankanın olağan genel kurul toplantısında konuşma yaptı. Kavcıoğlu Atılan adımların, barış...

Müjdeyi Erdoğan vermişti... KDV indirimleri fiyatları nasıl etkiler?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı açıklama ile konut, arsa ve arazide KDV indirimini duyurmuştu. Açıklanan KDV indirimiyle 'Konut...

Hizmet ihracatında hedef 110 milyar dolar

Bundan 4 yıl kadar önce kurulan Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB), geçen yıl yapılan 57 milyar dolarlık ihracatı, 3 yıl içinde iki katına yakın arttırmayı...

Bakan Varank: Elektrikli otomobilde global üs olacağız

İklim değişikliği ile mücadele ve iklim değişikliğinin ekonomiye etkisini en aza indirmek amacıyla düzenlenen ve “iklim değişikliği” ile “yeşil dönüşüm”...

Torba teklif görüşmeleri sürüyor: Finans sektöründen 10 milyar TL’lik gelir

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, torba yasa teklifinin görüşmelerini sürdürüyor. Toplam 3 gün sürecek teklifin geneli hakkındaki görüşmelerde, düzenlemelerin...

Emekli derneğine ‘tefeci’ operasyonu

Adana’da, Türkiye Emekliler Derneği Yüreğir Şube Başkanı A. Ç. ile genel sekreterin de aralarında bulunduğu 5 kişi, borçları nedeniyle kredi çekemeyen dernek...

Almanya'da enflasyon 32 yılın zirvesinde

Almanya Federal İstatistik Ofisi, ülkede enflasyonun mart ayında 5.1’den 7.3’e yükseldiğini açıkladı.

EPDK Başkanı Yılmaz: Kamu ve özel sektörün ortasında denge oluyoruz

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, kamu ve özel sektör dengesini oluşturmanın temelinde empatinin yattığını belirterek, “Ben...

1915 Çanakkale Köprüsü Kuzey Ege’nin turizmdeki dinamosu olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan 1915 Çanakkale Köprüsü Kuzey Ege’nin turizm marka değerinin artmasında da büyük bir katkı...

Rus bankalarından Mir hamlesi! Çinli UnionPay ile ortaklık için çalışmalar başladı

ABD merkezli Visa ve Mastercard'ın Rusya'daki faaliyetlerini askıya alması Rusları kendi ödeme sistemleri Mir'i kullanmaya yönlendirdi. Sistemdeki kart...

Bankada parası olan milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Vergi avantajı süresi uzatıldı

Bankada parası, katılma payı olan, tahvil, bono, kira sertifikası sahiplerine uygulanan vergi avantajı süresinin uzatılmasına karar verildi. Böylece...

Binance kritik davayı kazandı

Binance'a karşı ABD tarafından açılan dava sona erdi. Binance'ın dijital token satışlarıyla ilgili olarak yasaları ihlal ettiğine dair iddialar çürütüldü.

Kuraklık sigortasına rekor talep

TARSİM Genel Müdürü Serpil Günal, kuraklıktan endişe eden çiftçilerin sigorta yaptırdığını, kuraklık sigortasına talebin yüzde 300 arttığını belirterek,...

Vergi suçlarına yeni düzen

Yargı süreçleri halen devam eden 70 bin vergi kaçakçılığı dosyası için yeni düzenleme yapılıyor. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen...

Özbekistan’a iki santral yatırımı

Cengiz Holding’in Taşkent ve Sirdaryo’daki iki doğalgaz kombine çevrim santralı için dün akşam bir tören düzenlendi.

Otomotiv yönetimi yeniden belirlendi

Geçtiğimiz sene 30 milyar dolar ihracat gerçekleştirerek Türkiye’nin ihracat sıralamasında ilk sırada olmaya devam eden otomotiv sektörünün çatı...

Süresi dolan raporlar 31 Aralık’a kadar uzatıldı

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK), hastaların 30 Nisan 2022 tarihine kadar raporlarını yenilemeleri gerektiği, aksi halde bu raporların geçersiz sayılacağını...

Kavcıoğlu'dan önemli kur ve enflasyon açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, enflasyonla mücadele konusunda etkin çalışmalar yürüttüklerini, ancak döviz kurlarındaki...

MÜSİAD Başkanı Asmalı: Piyasa 200 milyar liralık KGF paketi bekliyor

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Mahmut Asmalı, işletmeler için açıklanan 60 milyarlık KGF’nin (Kredi Garanti Fonu) olumlu ancak...

60 yıllık ‘gaz’ yolculuğu

1962 yılında Türkiye’nin ilk tüpünü dolduran İpragaz’ın CEO’su Eyüp Aratay ile şirketin 60 yıllık yolculuğunu konuştuk. Enerji piyasasında yaşanan gelişmeler...

Putin’in ‘Ruble’ ısrarına döviz hesabı çözümü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ‘dost olmayan’ ülkelerin doğalgaz ödemelerini ruble cinsinden yapmaları konusunda ısrarcı.

BOTAŞ Genel Müdürü Özcan: Memnun değiliz ama yapmak zorundaydık

Doğalgaz zammı ile ilgili konuşan BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, “Küresel piyasalardan bağımsız hareket etmek mümkün değil. Avrupa’daki doğalgaz ticaret...

BES şirketleri danışmanlık hizmeti vermeli

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Murat Zaman, emeklilik şirketlerinin yatırım danışmanlık hizmeti vermesi gerektiğini belirterek, şirketlerin yatırım...

Şarj ağı kuran ‘hızlı’ olmak zorunda

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) oluşturduğu ‘Şarj Hizmeti Yönetmeliği’ Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, şarj ağı işletmeciliği EPDK’dan...

Litvanya Rus gazı almayacak

Litvanya Enerji Bakanı Dainius Kreivis, Litvanya’nın Rusya’dan gaz ithalatını tamamen durduklarını duyurarak, “Bu aydan itibaren Litvanya’da artık Rus gazı...

Bakan Muş açıkladı! İhracatta tarihi rekor

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, mart ayına ait dış ticaret rakamlarını açıkladı. Mart ayında ihracat yüzde 19.8 oranında artarak 22.7 milyar liraya çıktı ve...

Bakan Bilgin'den zam ve 3600 ek gösterge açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Memur-Sen Genel Merkezi'nde düzenlenen 4688 Sayılı Kanun ve 10. Yılında Toplu Sözleşme Kongresinin açılışında...

Enflasyon rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu Mart ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıkladı. Mart'ta enflasyon yüzde 61.14 oldu.

THY güven tazeledi

Türk Hava Yolları'nın 36 ülkede yapılan 81 emniyet denemesinde bulgusuzluk oranı yüzde 0,070 oldu.

Turizmciden 3’lü 2022 senaryosu

Antalya’da, Rusya ve Ukrayna dışında çok ciddi turist trafiği yaşandığını vurgulayan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan...

Gazprom Germania’ya kayyum atandı

Rusya’nın önde gelen enerji şirketlerinden Gazprom’un Almanya’daki yan kuruluşu ‘Gazprom Germania’ya kayyum atandı.

DEİK’ten ‘yeşil dönüşüm’ raporu

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), ‘Sanayide Yeşil Dönüşümün Desteklenmesi’ raporunu yayınladı.

Piksel savaşları

Popüler sosyal medya uygulaması Reddit’in etkinliğine katılan milyonlarca kullanıcı, internette piksellerle beyaz bir tuvale renk bıraktı. Kimi gruplar kendi...

Hibrit Mitsubishi Bursa’da üretilecek

Bursa’daki Oyak Renault fabrikasında Mitsubishi’nin küçük sınıftaki modeli Colt’un üretileceği öğrenildi.

Fiyat İstikrarı Komitesi Toplantısı'nda enflasyonla mücadele vurgusu

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Fiyat İstikrarı Komitesi'nin dördüncü toplantısı sona erdi. Toplantısı sonrası açıklamada bulunan Bakan Nebati, Bu kapsamda gıda...

Dev markada salmonella virüsü! Kinder Surprise'ler toplatılıyor

Çocuklara yönelik ürünler üreten Kinder’de sorun ortaya çıktı. Kinder Surprise yumurtalarında salmonella bakterisi tespit edildi. İngiltere Gıda Standartları...

Kripto paralarda neler oluyor? İşte son durum

Kripto para piyasalarında dalgalı seyir devam ediyor. Geçtiğimiz hafta kritik yükseliş gerçekleştiren ve bu noktada kazanımlarını koruma çabası içine girişen...

Hollanda'da enflasyon fırladı! 46 yılın zirvesinde

Küresel ekonomilerin mücadele ettiği enflasyon büyük sorun olmaya devam ediyor. Hollanda'da enflasyon son 46 yılın zirvesine çıktı.

Markalı pakette ‘sahte deterjan’

Bilinen bir e-ticaret sitesinden toz deterjan satın alan Evrim Görendaş isimli vatandaş hayatının şokunu yaşadı. Sahte ürün nedeni ile vücudunda...

10 milyon TL’lik sahte parfüm operasyonu

İstanbul’da düzenlenen operasyonda insan sağlığını tehdit ettiği belirtilen 10 milyon lira değerinde sahte parfüm ele geçti.

Levent’teki 1000 yeni konuta 82 bin ön talep

DAP Gayrimenkul Geliştirme, İstanbul Levent’te yeni bir konut projesi için kolları sıvadı.

Nilüfer Çevikel: Dönüşümün kalbi Bursa’da atmalı

Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Genel Başkanı ve Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DOSABSİAD) Yönetim Kurulu...

İndirimli ekmek için ortak proje

Gaziantep Valiliği koordinasyonunda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Fırıncılar Odası ortaklığında, İl Tarım ve Orman Müdürü denetiminde...

Çöpten enerji çıkardı

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı katı atık bertaraf tesisinde ilk biyogaz tankı devreye alındı ve enerji üretimine başlandı. Yıl sonuna...

Yeşil dönüşüm merkezi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) bünyesindeki Enerji Verimliliği Merkezi’nde yapılan çalışmalar sayesinde, 2021 yılında işletmelerin 14.3 milyon lira...

Tarihi gaz bu vanadan akacak

Yavuz Sondaj Gemisi Karadeniz’de yeni göreve hazırlanıyor. Geçen hafta Filyos Limanı’na götürülen dev kuyubaşı vanası Yavuz Sondaj Gemisi’yle bugün...

Yavuz Sondaj Gemisi yarın Karadeniz'e açılıyor

Zonguldak’ın Filyos Limanı’nda hazırlıklarını tamamlayan Yavuz sondaj gemisi, yarın Karadeniz’deki ilk görevi için demir alacak. Türkiye Petrolleri Anonim...

Kripto paralarda yalancı bahar kısa sürdü! Satışlar hızlandı

Kripto para piyasalarında güç kaybı yeniden belirmeye başladı. Kısa sürede hızlı yükseliş içine giren kripto paralar kâr satışlarıyla karşılaştı. Bitcoin...

Dünyada nükleer santral yatırımları hızlandı

Dünyadaki enerji fiyatları ve iklim değişikliği mücadelesi nükleer santral yatırımlarına hız kazandırdı. İngiltere de açıkladığı yeni enerji güvenliği...

Salmonella bakterisi ile başlayan krizde yeni gelişme!

Ferrero firmasının, ilk olarak 15 Aralık'taki rutin kontroller sırasında, hammadde içeren bir tank filtresinde Salmonella bakterisine rastlandığını...

‘Havanızı’ değiştiren teknolojiler

Hava kirliliği tüm dünyada, özellikle büyük şehirlerde çok büyük bir sorun olmaya devam ediyor. Alınan önlemlere rağmen şehirlerin havası her geçen gün daha...

Atık toplayıcıya düzenleme yolda

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ülke genelinde sayıları 500 bine çıktığı tahmin edilen atık toplayıcılarına yasal statü kazandırılması için...

Milyarlarca dolar yatırdı! Elon Musk'tan kritik Twitter kararı

Geçtiğimiz günlerde Twitter'ın yüzde 9'unu 3 milyar dolara yakın paraya satın alan iş adamı Elon Musk'a ilişkin önemli açıklamayı Twitter CEO'su Parag...

Tesla'da işler yolunda! Çin'e otomobil yetiştiremiyorlar

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi Tesla Çin'deki taleplere yetişemiyor. Şirketin Çin'deki fabrikası iç talebi karşılamaktan sadece 60 otomobil...

Çip krizi üretimi 8 yıl geriye attı

Çip, tedarik ve hammadde gibi sorunlar Türkiye’nin otomotiv üretimini 8 yıl geriye götürdü. İlk çeyrekte toplam üretim 302 bin olurken, üretilen otomobil...

ABD ile ticarette 4 başlık masada

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabiî Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Türkiye ile ABD arasındaki 100 milyar dolarlık ticaret...

60 yıllık ‘Japon’ resmen Bursalı

Japon Mitsubishi’nin ilk kez 1962 yılında üretmeye başladığı B segmentindeki küçük otomobili Colt’un, Bursa’daki Oyak Renault fabrikalarında üretileceği...

Borda hedef 1.1 milyar dolar

Bor satışları 2021 yılında bir önceki yıla göre miktar bazında yüzde 52, tutar bazında ise yüzde 56.4 yükseldi.

Uluslararası yatırımlara destek hamlesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda çalışan İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) ‘Uluslararası Girişimcilik Merkezi İstanbul’ projesini hayata...

Sigorta krizi çözüldü ticaret başladı

Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın desteği sayesinde savaş nedeniyle yaşanan sigorta krizinin Özel Riskler Yönetim...

Vitalik Buterin İstanbul uçağına bindi

Kripto para piyasalarında deprem yaşanırken Ethereum'un kurusucu Rus asıllı Kanadalı bilgisayar programcısı Vitalik Buterin, İstanbul'a gelen uçağa bindi....

Onur Air’in iflası istendi

Bir süredir uçuşları durdurulan Onur Air dikkat çeken bir dava ile gündemde. Havayolu şirketinde kaptan pilot olarak çalışan bir kişi, alacaklı olduğu...

İşsizlik rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu, Şubat ayına ilişkin olarak işsizlik rakamlarını duyurdu. TÜİK işsizliğin yüzde 10,7 olduğunu açıkladı.

Tarım Ekosistemine finansman desteği

Ziraat Bankası tarımsal üretimi desteklemek ve teşvikleri arttırmak üzere yeni kredi çözümlerini duyurdu. Pandemiyle birlikte tarıma olan ihtiyacın daha net...

Küresel ekonomide küçülme sinyali

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Rusya-Ukrayna savaşı ve pandemi nedeniyle Çin’de tekrar başlayan kapanmaları gerekçe göstererek, küresel ticaretin yavaşlayacağı...

Yasak öncesi son balıklar tezgâhta

Denizlerde 1 Eylül 2021’de başlayan av sezonu 15 Nisan Cuma günü sona eriyor.

Dövizini TL’ye çeviren şirkete vergi istisnası

Torba yasa teklifi ile dövizini TL’ye çeviren şirketlere getirilen vergi istisnasının süresi uzatılıyor.

Rus gazına alternatif projeler hız kazandı

Ukrayna krizinin ardından Avrupa, Rus gazına olan bağımlılığından kurtulmaya çalışıyor. Uzmanlar hayata geçirilmesinin yıllar alacağını söylemesine rağmen...

Sanayi üretimi verisi açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu, Şubat ayında sanayi üretiminin yüzde 4.4 arttığını açıkladı.

‘İşbaşı’ programında detaylar belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ve işsizlerin, mesleki deneyim kazanmalarını sağlamak ve istihdam edilebilirliklerini artırmak amacıyla...

Türk müteahhitler yeni pazar arayışında

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB) 2022 yılının ilk çeyreğine yönelik ‘İnşaat Sektörü Analizi Raporu’nda, Ukrayna’da yaşanan savaşın sektörün hem yurtiçi...

Sosyal konut müjdesi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, dar ve orta gelirli için konut müjdesi verdi. Geçen sene 100 bin, ondan önceki sene 50 bin sosyal...

Dünyanın en zengini Musk, Twitter'ın hepsini almak istiyor

Milyarder iş adamı Elon Musk, Twitter'ın tamamını satın almak için teklifte bulundu.

Bakan Nebati'den kur ve enflasyon mesajı... 'Enflasyonun üstesinden geleceğiz'

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Samsun'da iş dünyası ile buluşma etkinliğinde açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati, ekonomiyle ilgili önemli mesajlar...

Ücretli çalışan sayısı yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu, Şubat ayında ücretli çalışan sayısının yüzde 7.1 oranında arttığını açıkladı.

Konut satışları yüzde 20 arttı

Türkiye genelinde Mart ayında 134 bin 170 konut satıldı ve geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artış yaşandı.

Bakan Kurum: Tarımın mülkiyet sorununu çözüyoruz

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Hazine’ye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanunu’nda Değişiklik...

İş dünyasına ‘TL ile işlem yapın’ çağrısı

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, Samsunlu işinsanları yaptığı görüşmede “Türk Lirası’na güvenin, bu ülke TL’ye güveni yakalayan bir sürece girdi....

27 bin bina kimlik aldı

Ülke genelinde 27 bin binaya kimlik belgesi verildi. Teknolojik bir levha halinde bina girişine monte edilen sertifikada, kullanılan betondan, iskân tarihine...

Konuta talep hız kesmiyor

Hem artan maliyetler hem de yüksek talep konut fiyatlarında artışı beraberinde getiriyor. Buna rağmen satışlar hız kesmiyor. Mart ayında ülke genelinde konut...

Şirket verilerine ‘yerli’ depolama

Türk Telekom, Dijital Depo Kurumsal hizmetini başlattığını duyurdu.

Teknoloji devlerinde karantina alarmı

Çin’de yeniden yükselen COVID-19 vakaları ile mücadele etmek için kısıtlamalar getirilmesi küresel zincirde arz sıkıntılarına yol açıyor.

Oyuncu telefonlar

Akıllı telefon pazarında artık birden fazla kategori yer alıyor. Örneğin, günümüzde standart gövdeli akıllı telefonların yanında katlanabilir telefon satışı...

SPK'da görev değişimi

Sermaye Piyasası Kurulu’na ilişkin atama kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; kurulun başkanlığına İbrahim Ömer Gönül, Başkan Vekilliğine Mutalip...

Ev tekstilinin kalbi İstanbul'da atacak

Ev tekstilinde dünyanın en büyük fuarları arasında yer alan HOMETEX Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı, pandemi nedeniyle verilen aradan sonra 26. kez...

Fed Başkanı’ndan faiz artışı beklentisi

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, bu hafta IMF tarafından düzenlenecek ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ve diğer politika...

22 bin mülteciye Avrupa’da iş buldu

ABD’nin en büyük yoğurt markası Chobani’nin kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya, tüm dünyada mültecilere destek olmak üzere kurduğu vakıf TENT ile Ukraynalı...

30 sektörde saha denetimi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, fahiş fiyat ve stokçulukla mücadele, KDV indirimlerinin etiketlere yansıyıp yansımadığını kontrol etmek ve kayıtdışı ekonomiyle...

132 bin kişinin kredi borcu ödendi

2021 yılında kredi ile bağlantılı yapılan hayat sigortaları sayesinde 132 bin sigortalının bankalara olan 1.6 milyar liralık borcunu sigorta şirketleri...

TOKİ'nin yüzde 22 indirim kampanyasında son gün bugün

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, konut ve iş yeri sahiplerine yönelik yaptığı yeni kampanya ile yüzde 22 oranında indirim sağlamaya başlamıştı. Uygulama bugün...

Perakendede cirolar yükseldi

Perakende sektöründe ocak ayında tahminlerin üzerinde daralan cirolar, yılın ilk çeyreği bitmeden büyük ölçüde toparlandı.

'Yatırımın 5 katını kazanacağız'

2053 yılına kadar demiryolu, karayolu, denizyolu, havayolu ve haberleşme için 198 milyar dolar yatırım yapacaklarını söyleyen Bakan Adil Karaismailoğlu,...

Konut fiyatı ikiye katlandı

Hem inşaat maliyetlerindeki fahiş artışlar, hem de yüksek talep nedeniyle konut fiyatları yükselmeye devam ediyor.

Togg'da heyecan dorukta! Tesisler tamamlanmak üzere

TOGG Gemlik tesislerinde çalışmalar son sürat devam ediyor. Gemlik tesisinde bu ay boya tesisinin yüzde 96’sı, montaj tesisinin yüzde 89’u, gövde tesisinin...

Polisin ‘maç başı’ harcırahı TFF’den

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile bir polis memurunun karşı karşıya kaldığı ‘harcırah’ davasında mahkeme önemli bir karar verdi.

AKSUNGUR’a yeni özellik! Kabiliyeti artıyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından Orta İrtifa Uzun Havada Kalış (MALE+) sınıfı olarak geliştirilen AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı'na (İHA) ilk kez...

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı! 2.2 milyar lira sermayeli şirket kuruluyor

Elektrik Üretim A.Ş. tarafından 2.2 milyar TL sermayeyle yeni bir şirket kurulmasına karar verildi.

Perakendeciler de ‘global düşünüyor’

Yakın coğrafyadaki savaşın ve küresel enflasyonun etkileri, Türk hazırgiyim markalarına ilgiyi olumsuz yönde değiştirmedi. Markalar, bulundukları pazarlarda...

‘Konum’dan bakıp iş bulma dönemi

Getir, iş ve çalışan arayanlara yönelik yeni hizmeti Getirİş’i kullanıma açtı.

Stratejik yatırıma ‘özel’ statü

Üzerinde uzun zamandan beri çalışılan Endüstri Bölgeleri Yasa Taslağı’nda son aşamaya gelindi. Bayramdan sonra TBMM gündemine taşınacak teklif, bilinen 22...

Yerli üretici hamlesi cari açığa ‘ilaç’ oldu

Abdi İbrahim, ‘HEAL2030’ sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında ilaç sektöründeki faaliyetleri için ihtiyaç duyduğu ürün ve hizmetlerin alımında yerli...

Ziraat Bankası’ndan Almanya açıklaması

Ziraat Bankası, Almanya’daki iştiraki ‘Ziraat Bank International AG’ye kayyum atandığı iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, bazı basın ve yayın...

Bakan açıkladı! Avrasya Tüneli motosikletlere de açılıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Avrasya Tüneli'nden 1 Mayıs'tan itibaren motosiklet geçişinin olacağını söyledi.

Bakan Ersoy: Turizmde hızlı çıkışlar devam edecek

Bakan Ersoy, “Bu yıl da turizm anlamında hızlı çıkışlar devam edecek. Özellikle Körfez ülkelerinden bu sene çok ciddi bir artış öngörüyoruz. Şu anda ilk...

Resmi Gazete'de yayımlandı: 6 ilaç daha geri ödeme listesine alındı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Resmi Gazete'de yayımlanan Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) düzenlemesi ile 1'i ithal, 5'i imal toplam 6 ilacı daha geri...

3.5 milyar ürünü internetten aldık

Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) verilerine göre, Türkiye’nin 2021 yılında e-ticaret hacmi 381.5 milyar lira olarak...

Sahte tapu oyunu

İki Suudi Arabistan vatandaşı arasındaki ‘dolandırıcılık’ suçlaması üzerine savcılık soruşturma başlattı. Reama Omar Alhayek, Türkiye’de gayrimenkul yatırımı...

Tahkim dersleri için işbirliği protokolü

İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) ile Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Hukuk Fakültesi arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Kinder Schoko Bons için toplatma kararı

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Belçika’da üretilen ‘Kinder’ markalı bazı ürünlerde tespit edilen salmonella bakterisine,...

Avrupa’da yatırımla ‘süper lüks’ üretecek

Kordsa, Avrupa’da süper lüks otomotiv sektörü ve motor sporlarına karbon fiber dokuma ve prepreg sağlayan İtalyan Microtex Composites şirketinin çoğunluk...

Kurulan şirket sayısı yüzde 1.2 arttı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2022 yılı mart ayına ilişkin kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini açıkladı.

İşte güvenli internetin yolları

Çocuklar artık hiç olmadığı kadar fazla oranda internette vakit geçiriyor. Tamamen açık bir dünya olduğundan çocukları internet üzerinde kötü içeriklerden...

Bebekler için girişimci oldu

Bebeği için ürettiği ek gıda ürünlerini sosyal medyada paylaşan Çiğdem Ardıç yoğun ilgi gördü. Birçok çalışan anne ‘Bizim için yapar mısın?’ diye sorunca...

O süre 1 Mayıs’ta doluyor

Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker, yapılan düzenleme ile 12 ve üzeri yolcu taşıyan tüm deniz araçlarının zorunlu sigorta kapsamına alındığını belirterek,...

İnternetten düğün alışverişinde artış

Bayramın ardından yoğunlaşması beklenen düğünler için alışveriş hızlanırken, bu sezon özellikle internet üzerinden yapılan çeyiz alışverilerinde artış...

'Akıllı' araçlara yeşil ışık yandı

2018 yılından beri ‘veri güvenliği’ endişeleri nedeniyle Türkiye’de bağlantılı araç servislerinin kullanımına izin vermeyen Bilgi Teknolojileri ve İletişim...

En ‘güçlü’ yerliyi 100 kişi alabilecek

Güney Koreli üretici Hyundai, İzmit’te ürettiği i20’nin spor versiyonu i20 N’i satışa çıkardı. Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, i20 N’den bu sene 3...

MB’den zorunlu karşılık kararı

Merkez Bankası, ticari kredilere zorunlu karşılık uygulaması getirdi.

TOBB’dan 154 ilçeye 154 yeni okul daha

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla hazırladığı videoda, 154 ilçede 154 yeni okul yapılacağı...

40 milyar liralık deprem dönüşümü

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Elazığ ve Malatya’da toplam yatırım bedeli 40 milyar lirayı bulan deprem dönüşümünü...

Dijital harçlık dönemi

Toplumun tüm kesimlerine özel ürün ve hizmetler geliştiren VakıfBank, çocuklara birikim yapmanın önemini erken yaşta ve eğlenceli bir yolla deneyimleme...

Yeni 10 liralar bugün tedavüle çıkıyor

Merkez Bankası sadece imzaları değiştirilmiş olan, E9 Emisyon Grubu VI. tertip 10 TL banknotları bugünden itibaren tedavüle verme kararı aldı.

Türk Hava Yolları'ndan dev kâr

Koronavirüs pandemisini etkisinin azalmasıyla birlikte dünya çapında havacılıkta oluşan gelir artışı Türk Hava Yollarına da pozitif yansıdı. Dünyanın hemen...

AB’nin beklediği oldu, Rusya vanayı kapattı

Avrupa Birliği’nin Ukrayna’daki savaşın başlangıcından bu yana beklediği adım geldi.

THY, sürdürülebilirlik temalı ilk uçuşunu Stockholm'e yaptı

Türk Hava Yolları, çevreci yakıt operasyonunu gerçekleştirdiği Airbus 321 tipi TC-JSU kuyruk numaralı uçağına yaprak desenlerinden oluşan özel bir tasarım...

Dev gemi Bodrum'a yanaştı

Muğla’nın Bodrum ilçesine sezonun ikinci kruvaziyer gemisi 'Seabourn Encore' 237 yolcuyla geldi.

Türkiye Avrupa'nın lideri oldu! İstanbul en çok gökdelene sahip şehir

Hızla büyümeye devam eden mega kent İstanbul artan nüfusuyla birlikte daha fazla gökdelene ev sahipliği yapıyor.

‘İtibar Ödülleri’ sahiplerini buldu

İtibar Akademisi tarafından bu yıl 11’incisi gerçekleştirilen Türkiye İtibar Endeksi Araştırması’nın sonuçları açıklandı.

Kamu borçlarında Hazine garantisi arttı

Kamu kurumlarının yurtdışından sağladığı kredilerde Hazine garanti oranı yüzde 100’e çıkarıldı.

'İmece' hazır! İşte Türkiye'nin uzay atağı

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım Türk gençliğinin kızıl elması uzayda güçlü olmak, bir uzay gücü olmaktır. Uzay çalışmalarını; gençliğin...

Yargıtay'dan önemli karar! Mağazalara kötü haber

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, alışveriş yapılan mağazada verilen telefon numarasının müşterinin rızası ve bilgisi dışında 3. kişilerle paylaşan sorumlunun...

Sağlık turizminde ‘milyar dolarlık’ şans

Türkiye turizmini çeşitlendirmek açısından büyük önem taşıyan sağlık turizminde yıllık 2.5 milyar dolar gelir elde ediyor. Ancak yapılan çalışmalarla...

Uzay turizmi hayal değil

Artık uzay daha fazla kişi için erişilebilir durumda. Bunun arkasında özel uzay şirketleri yer alıyor. Günümüzde uzaya erişim için devletler dışında...

‘Elektrikte sessiz bir devrim yaptık’

Bir dizi programa katılmak için Çankırı’yı ziyaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Elektrikte sessiz bir devrim yaptık” dedi.

‘Ukrayna için çalışma başladı’

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, Türk müteahhitler için önemli adresler olan Rusya ve Ukrayna’da yaşanan son gelişmeler konusunda bilgi...

6 ‘evim’ şirketine lisans verildi

Kamuoyunda ‘evim’ şirketleri olarak bilinen, faizsiz konut ve taşıt edindiren firmalar adına yeni bir adım atıldı.

Türk markaları Rusya’ya gidiyor

Rus AVM yatırımcılarından geçen haftalarda gelen teklifi kabul eden Birleşmiş Markalar Derneği (BMD), 12-14 Mayıs tarihlerinde Rusya’da yatırımcılarla bir...

‘Çiftçi akademisi’ TAHAP açılıyor

Türkiye genelinde tarım üretiminde verimi yükseltmek, gençlerin hayvancılığa olan ilgisini arttırmak ve bilinçli üreticiler yetiştirmek amacıyla “çiftçi...

‘Şangay' trafiği

Çin’in aldığı karantina önlemleri nedeniyle Şangay’da otomotiv sektörüne tedarik parçaları üreten fabrikalar üretim yapamazken, limana yanaşamayan yüzlerce...

‘Güneş’te hedef ilk 3’e girmek

Türkiye güneş paneli üretiminde yeni hedefini belirledi. 2023 yılına kadar panel üretim kapasitesinin 9 bin 110 megavata çıkarılması planlanıyor. Enerji ve...

Yat üreticilerine ‘Rusya’ darbesi

Yatlar Rus zenginlere yönelik yaptırımların en gözle görülür unsurları olurken, üretici ve işletmecileri zor günler bekliyor.

Kripto borsalarda ‘kara para’ takibi

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) kripto borsalarda kara para aklandığından nasıl şüphe edileceğini tek tek açıkladı. Kripto varlık hizmet sağlayıcıların...

Gıda sektörü palm yağına kilitlendi

Endonezya’nın iç pazarı önceliklendirerek geçtiğimiz günlerde palm yağı ihracatına getirdiği yasağın ardından, küresel piyasada palm yağı fiyatlarında önemli...

Gastronomi dünyası İstanbul’da buluşuyor

Gastronomiyi turizmde sürdürülebilir bir ekonomik büyüme modeli olarak ülke gündemine taşımayı hedefleyen Turizm, Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi...

Girişimcilere kredi desteği

Halkbank, girişimcileri destekleme vizyonu kapsamında, yeni iş fikirlerine sahip kişilere yönelik özel kredi seçeneklerini hayata geçirdi. Üniversite mezunu...

Ev tekstilinde hedef 5 milyar dolar ihracat

Türk tekstilinin dünya pazarlarındaki payını artırma çalışmalarına önem veren Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), pandemi nedeniyle verilen aradan...

Şeker fiyatı için sözleşme uyarısı

Şeker-İş Sendikası, yeni sezonda şeker fiyatlarında olağanüstü yükselişler yaşanmaması için çiftçinin ekime ikna edilmesi konusunda uyarıda bulundu.

Tavuk eti ihracatında önemli fırsat kapıda

ABD Tarım Bakanlığı raporuna göre, Rusya-Ukrayna savaşı sonrası küresel tavuk eti ihracatında Ukrayna’nın yarattığı boşluğu, Türkiye ve Brezilya’nın...

Bakan Karaismailoğlu duyurdu... Zigana Tüneli'nin bu yıl sonunda tamamlanması hedefleniyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yeni Zigana Tüneli projesinin hızlı bir şekilde devam ettiğini belirterek, 14,5 kilometre çift tüp tünel...

GÖKDENİZ'den büyük başarı! Hedefini imha etti

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir bayram müjdesini açıkladı. Demir, GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi'nin gemi üzerindeki son atışlı testinde yüksek...

Kiralık kasadaki not vergiden kurtaramadı

Gelir İdaresi Başkanlığı’na gönderilen bir soruda kiralık kasadaki ziynetlerde kardeşlerin birisi vefat edince vergi karışıklığı yaşandı. Kasadan çıkan not...

Hal Yasası için çalışmalar hızlandı

İki yıldan fazla süredir üzerinde çalışılan ve bir türlü TBMM gündemine getirilemeyen Hal Yasası’na ilişkin çalışmalar hızlandı.

Vatandaş ‘riski’ gördü

Vatandaşın bilinçlenmesi ile kentsel dönüşüm süreci hızlandı. Geçen yıl ülke genelinde 104 bin 583 bağımsız birim için (konut, ofis ya da işyeri) risk...

4.5 milyon ton tahıl limanlarda bekliyor

Dünya Gıda Programı Almanya Direktörü Martin Frick, 4.5 milyon ton tahılın yüklü olduğu gemilerin Ukrayna limanlarından ayrılamadığını ifade etti.

TEİS’ten sahte ilaç uyarısı: Endişe verici boyuta ulaştı

İlaç pazarının yüzde 10’undan fazla bir kısmının sahte ilaç piyasasının elinde olduğunu söyleyen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, her yıl bir...

Tarım için üçlü model

Tarımda yaşanan sorunların çözümü, üreticilerin şikâyetlerinin giderilmesi ve girdi fiyatlarındaki artışın önlenmesi için üç başlıklı çalışma başlatıldı....

‘Yılda 19 milyon ton gıda çöpe gidiyor’

Yaşar Üniversitesi Gıda ve Tarım Topluluğu ile Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölümü iş birliğinde ‘Başaktan Buğdaya, Undan Ekmeğe: Sürdürülebilir Üretim...

Paris’e ‘kompozit’ çıkarması

Dünyanın en büyük kompozit fuarı JEC World’e, Türkiye 40 firmayla çıkarma yaptı. Kompozit malzemenin uzay, roket ve havacılık gibi alanlarda kullanıldığını...

Bakan Varank açıkladı! 2 milyar dolarlık gemi ihracatı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Yalova'nın Altınova ilçesindeki tersaneler bölgesinde bulunan SANMAR Tersanesi'ni ziyaret etti. Denize açılarak...

Kripto paralarda deprem! ABD borsaları düşüşü tetikledi...

ABD borsalarındaki sert düşüş hareketi kripto para piyasalarını yangın yerine çevirdi. Fed’in faiz artırım kararıyla kripto paralarda hafif yükseliş görülse...

Ukrayna tahılı Romanya’dan dünyaya açılıyor

Rusya’nın Ukrayna’nın Karadeniz’deki limanlarını büyük ölçüde kontrol altına almasının ardından tahıl gemileri mahsur kalan Kiev, komşu Romanya’nın...

‘Twitter kullanıcılarının verileri de el değiştirdi’

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) Müdürü Doç. Dr. Yusuf Levent Şahin, Tesla ve...

Karadeniz cruise gemilerine kilitlendi

Cruise turizminde önemli noktalardan olan Sinop limanının, yaz sezonunda oldukça fazla gemi ağırlayacağı tahmin ediliyor. Savaş nedeniyle Karadeniz’deki bazı...

Ev tekstili sektörüne fuar dopingi

İtalya’nın Como kentinde eşzamanlı olarak düzenlenen ve ev tekstili sektöründe dünyanın önde gelen fuarları arasında gösterilen Proposte Fuarı ve...

Singapur’da bakanlığa savunma alanında eğitim

Samsun Yurt Savunma’nın (SYS) markası Canik’in projesi Canik Academy’nin, eğitim programları ile etki alanını genişletmeye başladığı belirtildi.

Bakan Nebati: 250 milyar dolarlık ihracat hedefine adım adım ilerliyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ekonomi modelinin meyvelerini vermeye devam ettiğini ve 250 milyar dolarlık ihracat hedefine el birliğiyle ve adım...

Kira artış oranları belli oldu

Nisan ayında enflasyonun yüzde 69,97 oranında gelmesiyle birlikte kiralara yapılacak zam da yüzde 34.46 oldu.

Enflasyon rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu, Nisan ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon yıllık yüzde 69,97 oranında gerçekleşti.

Fabrikadan çıktığı gibi korudu! 125 bine alıcı çıktı

Kütahyalı esnaf Ali Yumuk, her ayrıntısıyla orijinal 1993 model Tofaş Doğan SLX otomobilini fabrikadan çıktığı haliyle muhafaza edip, 125 bin TL'ye sattığını...

Rus oligarkların yatları Bodrum ve Marmaris’te

Muğla’nın dünyaca ünlü turistik ilçeleri Rus oligarkların yatlarını ağırlamaya devam ediyor.

Kayısı çekirdeğinden su tasarrufu

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Çekirdek bünyesinde bulunan Delifer Enerji’nin, kayısı çekirdeğinden elde edilen bio plastik malzemesi ile ürettiği su...

'Kelebek' etkisi

Otomotiv markaları direksiyonları adeta yeniden icat etmeye başladı. İlk kez Tesla’nın seri üretim bir modelde satışa çıkardığı kelebek tasarımlı direksiyon,...

Silivri’de gaz yakma testleri tamamlandı

Silivri Yer Altı Doğalgaz Depolama Tesisi’nde 4 yıl önce başlatılan genişleme çalışmalarında sona geliniyor.

Kilometreyle araç satışı dönemi

Türkiye’de ikinci el alım-satım hizmeti veren şirketlerden Otomerkezi, fiyatları hızla artan sıfır ve ikinci el otomobillere yönelik dikkat çeken bir satış...

Dünyada satışlar çift haneli düşüyor

Otomotiv sektöründe yaşanan çip, tedarik ve lojistik sıkıntıları nedeniyle fabrikaların yeteri kadar araç üretememesi tüm dünyada satışları düşürmeye devam...

Bakan Nebati EBRD toplantısına katılacak

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Fas'ın Marakeş kentinde düzenlenecek 'Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Guvernörler Kurulu Yıllık...

Turizmde 'Rüzgarı' arkalarına aldılar

Daha fazla para harcayan turisti ülkeye çekmek isteyen turizmciler, yatırımları hızlandırdı. Özellikle rüzgârı ve deniziyle farklı bir yapıya sahip Muğla...

Antalya’dan 33 ülkeye ‘anneler günü’ çiçeği

Turizm kenti ve aynı zamanda kesme çiçek merkezi Antalya’dan dünyanın 33 farklı ülkesine Anneler Günü için çiçek ihraç edildi.

10 soruda Togg

Ekonomi