Haberleri

Kuyumculuk Sektöründe Taksit İsteği

Kuyumculuk sektöründe taksit seçeneğinin kaldırılmasının hem müşteri anlamında hem de iş verenler tarafında olumsuz etkilemiş görünüyor.

Kuyumcuya Hayatının Şokunu Yaşattılar

Antalya'da yaşanan hırsızlık haberinde balyozla duvarı kırarak 4.5 kiloya yakın altın çaldılar.

Bakan açıkladı: Dev projede Pinna Nobilisler taşındı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan; "2023 metre ana açıklığıyla dünyanın en geniş açıklıklı asma köprüsü olacak 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatında ilerleme yüzde 20'ye yükseldi. Köprünün inşaatında biyoçeşitliliğe özel önem veriyoruz......

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Türkiye kenevir üretimine başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Yerel Yönetimler Sempozyumu"nda önemli açıklamalar yaptı. Plastik poşete karşı başlatılan kampanyaya da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, poşet yerine kenevirden imal edilen filelerin kullanılmasını önerdi.

Asgari Ücret Zammının İşverene Ne Kadar Olacak?

KPMG Türkiye Sosyal Güvenlik Hizmetler Direktörü İsmail Sevinç, asgari ücrete 417 TL zam yapılmasının işverene maliyetinin 621 TL olacağını belirtti.

Hazineye 37 milyar TL aktarılacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak MÜSİAD toplantısında ekonomi gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu. Albayrak Ocak ayında Merkez Bankası'ndan Hazine'ye 37 milyar TL aktarılacağını söyledi. Albayrak, "Yarın Bankalar Birliği ve 12 bankanın katılımıyla KOBİ'ler için kredi paketi açıklayacağız" açıklamasında bulundu.

ÖTV ve KDV indirimlerinde verilen süre uzatıldı

Enflasyonla topyekun mücadele kapsamında önceki aylarda başlatılan ve bazı ürünleri içeren ÖTV ve KDV indirimlerinde süre uzatıldı.

2018'de dünya borsaları 17.7 trilyon dolar eridi

Dünya borsalarının toplam değeri 2018'de 87.3 trilyon dolardan 69.5 trilyon dolara geriledi. 17.7 trilyon dolarlık erime neredeyse 19.3 trilyon dolar olan ABD'nin milli gelirine eşit

Dev şirket konkordato ilan etmişti! Tekrar TMSF’ye geçti

Aynes Gıda AŞ'ye mahkemenin dışarıdan kayyum atamasına itiraz edildi. İtiraz kabul edildi ve yönetim tekrar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) geçti. Firma geçtiğimiz günlerde konkordato ilan etmişti.

İran'daki Petrol Hareketliliği

ABD'nin İran'dan petrol ihraç eden 8 ülkeye geçici petrol ithalatı muafiyeti tanımasına ve Tahran yönetiminin yaptırımları aşmak için geliştirmeye çalıştığı alternatif yöntemlere rağmen, İran'ın dış gelirlerinin önemli bir bölümünü oluşturan petrol ihracatı düşüyor.

Bakan Albayrak: Pazar ve market fiyatları birbirini tutmuyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Akdenizde yaptığı açıklamada enflasyon ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Çin ve Kore'ye Uyarı

Türkiye’nin Güney Kore ve Çin gibi ülkelerle ticaret tarafında ilerlemelerinin çokta sağlıklı olmadığını belirten Bakan Berat Albayrak, “Türkiye’nin aleyhine bir resim var. Ya birlikte kazanacağız ya da başka adımlar atacağız” dedi

Evdeki Erkeklere E-ticaret Desteği

Mecliste yapılan yoğun mesailer, evlerinde ürettikleri ürünleri internet üzerinden satmayı düşünenlere yaradı.

Dünya Nüfusunun yüzde 50'si eşittir 26 kişi

Dünyanın en zengin 26 iş adamının servetleri, dünya nüfusunun en yoksul yüzde 50'sini oluşturmakta.

Bitkisel bazlı motor yağı üretildi

Castrol, ürettiği bitkisel bazlı motor yağını Türkiye'de tanıttı. Bitkisel bazlı motor yağının tanıtıldığı ikinci ülke Türkiye oldu.

Venezuela'daki Enerji Kaynakları Krizde

Dünyanın petrol konusunda en zengin ülkesi Venezuela, son dönemlerde yaşadığı ekonomik ve politik sorunlarını aşmak için kaynaklarını Rusya ve Çin'in erişimine açmasının ardından ABD'nin hedefi haline geldi.

Türkiye İlk 10 da Düşünülüyor!

Standard Chartered'in 2030 projeksiyonuna göre Türkiye dünyanın en büyük 5'inci ekonomisi düşünülüyor.

Venezuela'da devalüasyon!

Venezuela'da devalüasyon gerçekleşti. Halkın kara borsadaki döviz paritelerini dikkate almasının ardından Merkez Bankası, kara borsa ile aradaki makas farkını daraltmak adına bolivarda yüzde 35 devalüasyona gitti.

Düşük Gramaj Tuzağı

Tüketici derneklerinden yetkililer, son günlerde peynir, yoğurt, zeytin, sıvı yağ ve çay gibi fazlasıyla tüketim malzemesi olarak kullanılan gıda ürünleri başta olmak üzere çok sayıda üründe gramajların düşürüldüğünü teyit ediyor.

Fed Kararı Sonrası Dolardaki Düşüş!

Dolardaki durum, dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın enflasyonda düşüşü görene kadar ekonomideki sıkı duruşun devam edileceği konuşmasının hemen sonrasında aşağı doğru giden trafik Fed'in faizi sabit bırakması ve güvercin mesajlarıyla düşüşe devam etti.

Türkiye Garanti Bankasından 311 milyar TL Katkı

Garanti Bankası, 31 Aralık 2018 tarihli finansal tablolarını sundu. Banka’nın konsolide finansal verilerine göre, aktif büyüklüğü 399 milyar 153 milyon 601 bin TL seviyesinde gerçekleşirken..

Dolar/TL Bugün ne kadar oldu? (01.02.2019)

Dolar/TL Bugün ne kadar oldu? (01.02.2019)

Elektrik şalterleri kapanmaya başladı

Ekonomik küçülmeden kaynaklanan elektrik harcamaları düşmeye başladı. 2018’de elektrik tüketimi bir önceki yıla göre sadece yüzde 0.8 arttı.

Son dakika: Ocak ayı enflasyon rakamları açıklandı

Yılın ilk açıklanan enflasyon rakamlarına göre; TÜFE, 2019 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,06, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1.06 arttı..

E-tebligat dönemi başladı

PTT ve Ticaret Bakanlığı birlikteliğiyle yürütülen e-tebligat çalışmaları sonuca ulaştı. Artık şirketler, PTT merkez ve şubelerinden e-tebligat adreslerini alarak işlemlerini yapabilecek.

Trump'tan Beklenmedik Çıkış: Kuzey Kore ekonominin merkezi olacak

ABD yönetimi tarafından Kuzey Kore özel temsilcisi seçilen Stephen Biegun, Kuzey Kore'de 3 gün süren temaslarda bulundu. ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında 27-28 Şubat'ta Vietnam'ın başkenti Hanoi'de görüşeceği açıklamasında bulunurken, Donald Trump Kuzey Kore ile ilgili beklenmedik bir açıklamada bulundu ve "Kuzey Kore, Kim Jong-un liderliğinde büyük bir ekonomik güç merkezi olacak" dedi.

Faiz Oranlarındaki Düşüş!

Borçlanmada enstrüman çeşitliliği aktif edip faizin yükümlülüğünü düşürmeyi hedef alan Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın stratejisi yapılan ihalelerde kendisini gösteriyor. 336 günlük ihalede faiz eylüle göre 5.8 puan düştü

İşsiz sayısındaki artış %50 yi geçti

Ekonomik krizin etkisi işsizlik oranlarını da etkilemeye devam ediyor. İŞKUR’a verilerinde, geçen yılın ocak ayına göre yüzde 54 artarak 3.7 milyon kişiye ulaştı.

Ekonomik özgürlükte sınırı aşamadık

Ekonomik Özgürlük Endeksi’nin 2019 yılında inceleme doğrultusunda raporlarına göre, Türkiye 180 ülke arasında 68’inci oldu. Raporda, yolsuzluk üzerine yorumlarda bulunuldu.

Banka Bilgilerinizi Çalan Virüs Programlara Dikkat!

Online güvenlik araştırmacıları Google Play’de Anubis adında zararlı içerikler barındıran bir yazılım buldu. Kullanıldığında online bankacılık ile işlem yapanlar için faydalı gibi duran iki uygulama aracılığıyla yayılan bu zararlı yazılım, kullanıcılar kullanmış oldukları telefonları veya tabletleri hareket ettirdiğinde çalışmaya başlıyor.

Bakan Albayrak: Faizlerde düşüş devam edecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İzmir'de 'Adım Adım Ekonomi İzmir' görüşmesinde açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak; "Bu faizler iyi ama yeterli değil, daha da düşecek inşallah" dedi.

Hem meslek hem maaş! İşsize 3 bin 41 TL Ödeme

İşini kaybedenler bin 15 ile 2 bin 31 Tl arasında maaş alıyorken, İşbaşı Eğitim Programları’na katılanlar ayda bin 10 lira daha kazanabiliyor.

Mücevher ihracatında Ocak Ayı Artışı

Mücevher ihracatında Ocak Ayı Artışı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 94 artarak 274 milyon 583 bin 906 dolara yükseldi.

Flaş Petrol Hareketi ! İmzalar atıldı..

Katar Petrol şirketi, enerji bağımlılığını düşürmek adına ve "millileştirme programı" kapsamında, uluslararası 3 şirketlerle 2,4 milyar dolar rakamında anlaşma imzaladı.

Bakan Selçuk'tan işverene güzel haber

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "İşverenlerimizin nisan ayı sonuna kadar sağlayacağı her ilave istihdam için 3 ay boyunca prim ve vergilerin yanı sıra ücreti de devlet olarak biz karşılayacağız. İzleyen 9 ayda da prim ve vergileri ödemeye devam edeceğiz.

Küresel Piyasalar ECB ve Fed'den gelecek Haberleri Bekliyor

Küresel piyasalar, 21.02.2019 tarihinde duyurulan verilerin ekonomik aktiviteyle ilgili endişelerin artması sonrasında bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi tarafından ve ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin konuşmalarına odaklandı.

Hal’de Denetim Artışı

Hallerde yapılan denetimler sonucunda fiyatların satılması gereken rakamların çok çok üzerinde satışlarının yapıldığı ortaya çıktı. 1 liraya alınan salatalığın 9 liraya, 50 kuruşa da alınan patatesin 4 liraya servis tespit edildi. Yüksek fiyat uyguladığı tespit edilen 88 firmanın 244 işlemi belirlendi.

Marketlerde zararına satış dönemi

Tanzim satış, büyük market zincirlerini fiyat indirimine zorladı. Ancak marketler fiyat etiketlerine “maliyet” tablosu ekleyip zararına satış yaptıklarını belgeleyerek, alışverişe kilo sınırlaması getirdiler.

Yatırım hedefi 18 milyar dolar

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Türkiye’ye 2018 yılında 13.1. milyar dolar uluslararası doğrudan yatırım geldiğini dile getirerek...

Bakan Albayrak: Ekonomik işbirliğini artırmaya yönelik adımları görüştük

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kıdemli Danışmanı Jared Kushner bugün Türkiye'ye geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Külliye'de kabul edilen Kushner ile yapılan toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da katıldı. Bakan Albayrak, görüşmeye ilişkin Twitter'dan açıklama yaptı.

Muhtaç ailelerin elektrik faturasını devlet ödeyecek

İhtiyaç sahibi hanelere elektrik tüketim desteği verilmesine yönelik Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete'de yer aldı.

Dolar kuru bugün ne kadar? (28 Şubat 2019 dolar - euro fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

‘Küresel ekonomide yavaşlama sürecek’

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, küresel ekonominin 2020 yılı başlarına kadar zayıflamaya devam etmesinin beklendiğini duyurdu.

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! 26 Mart'a kadar yapmak zorundasınız...

Normalde, kira geliri elde edenler beyanname verir. Ancak bazı mülk sahipleri geçen yıl kira geliri elde etmese de bu yıl beyanname verecekler.

Ziraat Bankası kredi faizlerini indirdi

Ziraat Bankası ihtiyaç ve konut kredilerinde faiz indirimi yaptı. Konut kredisinde 120 aya kadar faiz yüzde 1.28 oldu.

Şubat Ayı Enflasyon rakamları açıklandı

Şubat ayı enflasyonu geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19.67 arttı. Aylık enflasyon ocak ayına göre yüzde 0.16 yükseldi. Marul yüzde 35.19'luk fiyat artışıyla şubat ayının zam şampiyonu oldu.

Otomotiv satışlarında büyük düşüş

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2019 yılının şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 52.19 azaldı. Otomobil satışlarındaki azalış geçen yılın aynı ayına göre yüzde 46.51 oldu.

Şubat ayı ihracat rakamları açıklandı

Şubat ayı ihracatı açıklandı. Genel ticaret sistemine göre ihracat 14 milyar 312 milyon dolar oldu.

Dolar yine yükseldi, şimdi ne olacak

Geride bıraktığımız hafta Türk Lirası dolar karşısında yüzde 5.7 değer kaybetti! Haftaya 5.45 seviyelerinden başlayan dolar/TL 5.75 seviyelerinden haftaya nokta koydu.

23 markete soruşturma

Rekabet Kurulu, fahiş fiyatla vatandaşı bunaltan market zincirlerine soruşturma başlattı. Kurul, 23 marketin yaş meyve ve sebze ile suda rekabeti ihlal edip etmediklerine bakacak. Tespit edilirse gelirin % 10’u ceza var

Gümrüklü de satarız

ABD Başkanı Trump, Türkiye’nin artık gelişmiş ülke olduğunu belirterek, Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi yani gümrüksüz ticaretten faydalanan ülkeler listesinden çıkarılmasını istedi.

İş kuran gence 3 yıl destek

Yeni iş kuran gençlere, 3 yıl boyunca, elde ettikleri kazancın bir kısmını vergi dışı bırakma imkânı tanınırken, sigorta prim teşviki de veriliyor.

Sanayide 4 koldan 2023 atağı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanayi alanında dönüşüm için 4 temel stratejiyi hayata geçireceklerini söyledi.

Mersinli pazarcılar tezgah açmadı

Büyük kentlerdeki tanzim noktalarına sebze verilmesi ve işlerin durgunluğu sebebiyle Mersinli pazarcılar tezgah açmamaya başladı

Bakan Turhan: 2020 yılında ..

Bakan Turhan: 2020 yılında önemli merkezlerde 5G’yi hizmete sunacağız

Büyüme rakamları açıklandı..

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçen yıla ilişkin üretim yöntemiyle hesaplanan gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı..

Dolar/TL ne kadar oldu? (13.03.2019)

Dolar/TL Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik endişelerle geçen hafta yaşanan sert yükselişlerin ardından bu hafta nispeten daha sakin bir seyir izliyor.

LPG'ye 5 kuruş zam..

Son dakika haberi... Eşel Mobil sistemi bu yıl ilk olarak LPG otogazda devreye alındı. LPG Otogaz bu gece yarısından itibaren 5 kuruş zamlandı.

TÜİK'ten büyümede baz alınan dolar kuruyla ilgili açıklama

TÜİK, büyüme rakamlarını hesaplarken dolar kurunu düşük aldığı iddialarıyla ilgili açıklama yaptı.

Uzmanlardan slumpflasyon vurgusu! Slumpflasyon nedir?

Türkiye ekonomisi 2018'in son çeyreğinde daraldı! Ekonomi küçülürken yıllık enflasyon yüksek seyretmeye yani hayat pahalanmaya devam ediyor.

Kemer Sıkma Nisan'ı

Yüzde 3'lük küçülme sonrası ekonomik krizin geleceği tartışılıyor.

Dolar/TL ne kadar oldu? (14.03.2019)

Dolar/TL Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik endişelerle geçen hafta yaşanan sert yükselişlerin ardından bu hafta nispeten daha sakin bir seyir izliyor.

S&P’den Türkiye değerlendirmesi

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye'de resesyonun ne zaman sona ereceğini söylemek için çok erken olduğunu belirtti.

Brent petrolün varili 67,36 dolar

Brent petrolün varili, haftanın son iş gününde uluslararası piyasalarda 67,36 dolardan işlem görüyor.

Ford’dan şok karar! 5 bin işçi çıkaracak

Almanya'nın Köln kentinde Avrupa üretim merkezi bulunan Amerikan otomobil firması Ford, 5 bin işçi çıkaracağını duyurdu.

Konkordatoyu gören bankalar ‘yapılandırma’ kapısını açmayı seçti

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, geçenlerde yönetim kurulundan bazı arkadaşlarıyla birlikte İSTOÇ’da “nabız turu”na çıktı.

Çalışma Bakanı Selçuk istihdam destek paketlerini açıkladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan istihdam seferberliği ile ilgili iş insanlarına sunulan teşvik programlarını açıkladı

Evlenene 18 bin lira destek

Evlilik için tasarruf amacıyla açılan ‘çeyiz hesabı’na sağlanan devlet katkısı arttı. 5 bin lira olan devlet katkısının üst sınırı, 9 bin liraya yükseldi.

Dolar ne kadar oldu? (18.03.2019)

TL'de geçen hafta benzer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışma, tahvil faizlerinde ise yükseliş gözlenirken, dolar/TL bu sabah bir süredir sıkıştığı bant aralığında hareketini sürdürüyor.

Benzine zam beklentisi

Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 13 kuruş zam gelmesi bekleniyor.

Gelir İdaresi'nden dolandırıcılık uyarısı

Gelir İdaresi Başkanlığı "Başkanlığımız, vergilendirme işlemlerine yönelik olarak hiçbir şekilde mükelleflerle e-posta yoluyla iletişim kurmamaktadır.

Türkiye Bankalar Birliği'nden tavsiye kararı

Türkiye Bankalar Birliği "Yönetim Kurulu, yükümlülüklerini gecikmeli de olsa yerine getiren/getirmeye çalışan iyi niyetli müşterilere, borcunu hiç ödemeyenlere göre daha olumlu....

Ekonomist Uğur Civelek'ten dolar kuru yorumu (Dolar kuru neden yükseliyor?)

Ekonomist Uğur Civelek, "Kısa vadede yaşanmaması adına, olası kur şoklarının daha yıkıcı olabilmesi için kaçınılması gereken pek çok şey yapıldı" ifadelerini kullandı

Hong Kong yapay adada yaşamı tartışıyor

Dünyanın en pahalı kenti Hong Kong'da barınacak ev kalmadı. Hükümet inşa edeceği yapay adalara toplam 400 bin daire inşa etmeyi planlıyor.

2018 gibi olursa parayı çekeriz..

2018’i kabus yılı olarak tanımlayan yabancı yatırımcı, ‘tekrar ederse Türkiye’den çekiliriz’ mesajı verdi. Yatırımcılar mali istikrar talep etti.

Dünya sınıfta kaldı

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) ‘Enerji Geçişinin Desteklenmesi’ raporu sürdürülebilir çevre konusunda bugüne kadar gösterilen tüm çabalara rağmen dünyada enerji...

Merkez Bankası’ndan kur açıklaması geldi!

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada brüt rezervlerde yaşanan dalgalanmaların olağan işlemlerden ve dönemsel unsurlardan kaynaklandığı belirtilirken...

Kurlardaki hareketin arka planı: Bir kara pazartesi yaşatılmak istendi

Süreci yakından takip eden bir bankacı kurlardaki hareketin arka planını anlattı.

Merkez'den rezerv hamlesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası rezervlerdeki düşüşte olağan dışı durum olmadığını açıkladı.

"Çin ile ilişkiler vazgeçilmez hale geldi"

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "Dünyanın düzeni ve çok taraflılığını devam ettirmek için Çin ile Avrupa arasındaki ilişkiler vazgeçilmez bir hale geldi" dedi.

Londra dolarda ‘kol kesti'

Londra piyasasında swap yoluyla TL borçlanma faiz oranları yüzde 300'ü aştı. Ancak bu oranların Türkiye’ye doğrudan bir etkisi yok.

Kuyumculukta işçilik gerektiren ürünlere 4 taksit geliyor

BDDK Başkanı Akben, "Kuyumculukta işçilik gerektiren ziynet, takı ve mücevherat ürünlerinde kredi kartına 4 taksit düzenlemesi yapacağız." dedi.

Seçim öncesi vatandaş dolar almaya devam etti

Merkez Bankası Haftalık Banka ve Para İstatistikleri'ni paylaştı. Vatandaş seçim öncesi yine dolar biriktirmeye devam etti. 15-22 Mart tarihleri arasında vatandaş 1 milyar 39 milyon doları hesabına ekledi.

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya'dan rezerv açıklaması

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, "Merkez Bankası, rezervlerini güçlendirme politikasına kararlılıkla devam etmektedir

BDDK'nın kuyumda 4 taksit düzenlemesi yürürlüğe girdi

Kurul kararı ile taksit yasağına tabi tutulan kuyumla ilgili harcamalarda, basılı ve külçe halinde olmayanlar için taksitlendirme süresi dört aya çıkarıldı.

Tarıma dayalı yatırım projelerinde süre uzatımı

Kırsal kalkınma destekleri kapsamında tarıma dayalı yatırım projelerinin tamamlanma süresi 1 Ağustos 2019'a uzatıldı.

Son dakika! Ziraat Bankası'na 1,4 milyar dolarlık sendikasyon kredisi

Ziraat Bankası uluslararası 40 bankadan 1 milyar 425 milyon dolarlık sendikasyon kredisi sağladı.

"Ülkemiz ekonomide yapısal reformların hızlanacağı bir döneme girecek"

DEİK Başkanı Olpak, "Ülkemiz, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından ekonomi alanındaki yapısal reformların da hızlanacağı bir döneme girecek" dedi.

'Kalıcı reformlar bekliyoruz'

İş dünyası yerel seçimlerin ardından gündemin ana maddesinin ekonomi olmasını istiyor.

Dolar/TL ne kadar oldu? (02.04.2019)

Yerel seçimin ardından ilk işlem gününde geniş bantta dalgalı seyir izleyen dolar/TL, bu sabah güne 5.55 seviyesinin hemen altında başladı.

Seçim sonrası farklı Türkiye’ye doğru

Seçim sonuçlarına göre büyük şehirleri muhalefetin oluşturduğu ittifak kazandı. En büyük 5 şehrin 4’ünü muhalefet, birini iktidar aldı.

Ekonomide yeni çerçeve haftaya belli olacak! Hal yasası, kalkınma planı, vergi reformu

Yerel seçimlerin sonuçlanmasının ardından Başkent’in gündemi ekonomiye döndü.

Benzine zam geldi

EPGİS'ten yapılan açıklamaya göre benzinin litre fiyatına bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 19 kuruş zam yapıldı.

Otomotiv pazarı ilk çeyrekte yüzde 44,2 daraldı

Otomobil ve hafif ticari araç satışları Mart ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 35.5 düşüşle 49,221'e inerken, vergi indirimlerine rağmen ilk çeyreği yüzde 44 daralarak kapattı.

Ortalama tasarruf 251 lira 56 yaş üstünde ise 411 lira

Axa Hayat ve Emeklilik İcra Kurulu Üyesi Olgun Küntay, Türkiye'de Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) ortalama birikim tutarının 251 lira 56 yaş üstü..

Londra’da faizlerin yükseldiği hafta yabancıdan büyük çıkış

Londra'da swap faizlerinin rekor kırması sonucu yabancı yatırımcı TL likidite ihtiyacını karşılamak üzere hisse ve tahvil piyasasında satışa geçmişti.

Dolar haftaya artışla başladı! Dolar/TL ne kadar oldu?

Cuma günü 5.57-5.63 bandında dalgalanan dolar kuru yeni haftaya yükselişle başladı. Yerel seçim sonuçlarına ilişkin belirsizliğin yarattığı baskıyla ...

Yol haritasının etkisi neye bağlı?

Piyasaları bekleyen düğüm sayısı azalmadı, arttı. Seçim belirsizliği, ekonominin yol haritası, ABD ilişkilerin seyrine bir de ABD ekonomisinden kaynaklı riskler eklendi.

Türk ekonomisine İngiltere'den övgü

Londra Finans Merkezi Başkanı Lord Mayor Peter Estlin "Türk ekonomisi büyüdü. Şu anda Türk ekonomisi dünyadaki 13. büyük ekonomi. Türk ekonomisi Avrupa ülkelerinden daha hızlı ilerliyor" dedi.

Vatandaşın borcu 1 milyar lira arttı

Vatandaşların bankalara olan ve geçen yılın son aylarından itibaren azalma eğilimine giren tüketici kredisi ve kredi kartı borçları, mart ayının son haftasıyla birlikte yeniden artmaya başladı.

Aylık en yüksek reel getiri dolarda oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 yılı Mart ayı ‘Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları’ verisini açıkladı.

TİM Başkanı Gülle: Bundan sonra gün ihracatçıların günü olacak

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Türkiye'nin büyümesinde ihracatın bundan sonra daha fazla pay alması için gerekli önlemlerin önünün açılmasını beklediklerini söyledi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak reform paketini açıklıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında ortaya konulan hedefler doğrultusunda hayata geçirilecek reform paketini açıklıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak reform paketini açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında ortaya konulan hedefler doğrultusunda hayata geçirilecek reform paketini açıkladı.

Enflasyona karşı Sera A.Ş.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Yapısal Dönüşüm Adımları’nda dikkat çektiği ikinci konu enflasyon oldu.

Brent petrolün varili 71.01 dolar

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 71,01 dolardan işlem görüyor.

IMF: Trump'ın Fed'e baskısı tehlikeli sonuçlar doğurabilir

Uluslararası Para Fonu (IMF), ABD Başkanı Donald Trump'ın Fed'e faiz indirmesi yolundaki çağrısı gibi adımlar para politikası hatalarına yol açarsa, ABD ekonomisi için "tehlikeli" sonuçlara yol açabileceği uyarısında bulundu. 

Dolar/TL Güne Yükselişle Başladı! (12.04.2019)

Dolar güne artışla başladı. İstanbul seçim sonuçlarına ilişkin belirsizliğin yanı sıra Türkiye-ABD ilişkilerinin gergin seyrinin baskıladığı piyasada TCMB'nin net rezervlerinde düşüş dolar/TL'nin yükselmesine neden oldu

Berat Albayrak - Reuters: Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı, Washington'daki sunumunda ABD'li yatırımcıları ikna edemedi

Reuters haber ajansı, ABD'de yüzlerce yatırımcıya bir sunum yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın reform paketinin ikna edici bulunmadığını yazdı.

Ekonomi ilk sırayı ne zaman alacak?

Yerel seçimlerden bu yana iki hafta geçmesine karşılık İstanbul seçimini henüz sonuçlandıramadık. Geçen hafta açıklanan ekonominin yol haritası da bu belirsizliğin kurbanı oldu.

IMF'den merkez bankalarına "hesap verebilirlik" çağrısı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde merkez bankalarına, "daha hesap verebilirlik ve şeffaflık" çağrısı yaptı.

Bakan Varank KOSGEB'in ilk çeyrek desteklerini açıkladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "KOSGEB olarak ilk 3 ayda yaklaşık 566 milyon lira destek ödemesi yaptık" dedi.

Fındıkta yol haritası belirlendi

TMO tarafından Ordu'da düzenlenen "Ulusal Fındık Çalıştayı"nın sonuç bildirgesi açıklandı.

Bakan Albayrak'tan çarpıcı 'ABD' çıkışı!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 'Türkiye-ABD ekonomik ilişkileri ikili ilişkilerimizin motoru olmalı, geleneksel güvenlik ortaklığımız kadar da güçlü olmalıdır' dedi.

IMF'den Türkiye'ye Merkez Bankası uyarısı

IMF'nin Avrupa Direktörü Poul Thomsen: Türkiye'nin önünde bir dizi sorun var. Bunlardan biri, Merkez Bankası'nın uzun vadeli düşünerek değişen koşullara göre sürekli değerlendirme yapacak ve politikaları sıkılaştıracak şekilde tam bağımsızlığa ihtiyaç duyması.

Merkezi yönetim bütçe dengesi martta 24.5 milyar TL açık verdi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Mart 2019'a ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Merkezi yönetim bütçesinde, mart ayında 24,5 milyar lira, ocak-mart döneminde 36,2 milyar lira açık kaydedildi.

Çin beklentilerin üzerinde büyüdü

Çin ekonomisi yılın ilk üç aylık döneminde yıllık bazda yüzde 6.4 ile beklentilerin üzerinde büyüdü.

Emekliye ikinci baharda çifte maaş

Yeni kıdem sistemiyle kurum ya da şirketler çalışana emeklilikte ikinci maaş ya da toplu ödeme yapabilecek. Bunun için tamamlayıcı emeklilik teşvik edilecek.

Bor temelli yerli yakıt pili geliyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, borda ürün geliştirme ve ticarileştirme çalışmalarının hızla devam ettiğini belirterek....

Dolardaki sert düşüş!

Bankalararası piyasada dolar/TL 5,72'nin altına geriledi. İstanbul seçimlerine ilişkin gelişmelerin takip edildiği piyasalarda Ekrem İmamoğlu'na mazbata daveti yapılması sonrası kur 5,7127'e kadar geriledi.

Konut satışı 100 bini aştı

KONUT pazarında toparlanma başladı. Ocak ayında yaklaşık 73 bin, şubatta 78 bin 450 olan satışlar mart ayında 100 bini aştı. Türkiye İstatistik Kurumu istatistiklerine göre, Türkiye genelinde mart ayında 105 bin 46 kişi ev sahibi oldu.

Dolar hareketli başladı

Dolar kuru dün seçim ve piyasalardaki gelişmelerle 5.70 - 5.80 arasında iki yönlü dalgalandı. Ekrem İmamoğlu'nun mazbatayı alması ve Çin'deki küresel verilerin etkisiyle 5.71'e kadar inen kur burada kalıcı olamadı. FT'nin Merkez Bankası rezervlerine yönelik haberi ve YSK'nin kesin kararına yönelik bekleyiş doları yeniden 5.75 üzerine taşıdı.

O karar Resmi Gazete'de yayımlandı! Devlet desteği belirlendi

Tarım Sigortaları Havuzuna Devlet Tarafından Taahhüt Edilecek Hasar Fazlası Desteği'ne ilişkin karar yürürlüğe girdi.

Milyonlarca kişiye erken emeklilik fırsatı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın geçtiğimiz hafta açıkladığı yeni reform paketindeki tamamlayıcı emeklilik milyonlarca çalışana hem erken emeklilik hem de çifte maaş imkânı sunacak. Tamamlayıcı emeklilik birçok ülkede farklı şekillerde uygulanıyor.

Dolar/TL ne kadar oldu? (19.04.2019)

Dolar/TL seçim belirsizliğinin ortadan kalktığı algısıyla önceki gün sert düşüş yaşamıştı. Hafta başında yükselişe geçen dolar kuru önceki gün 5,85'e kadar yükselmesi sonrasında yeniden 5,80 sınırında hareket etmişti.

'Türkiye 72 ülke arasında, 4 sene üst üste satış birincisi oldu'

H&M Türkiye Ülke Müdürü Müge Arpacıoğlu, Türkiye'nin 72 ülke arasında, 4 sene üst üste satış birincisi olduğunu söyledi.

Fed/Kaplan: Faiz oranlarında değişikliğe gitmek için bir sebep yok

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Wall Street Journal'a yaptığı açıklamada, "Ekonomi için nötr bir konumdayız ve faiz oranlarında değişikliğe gitmek için bir sebep yok" ifadesini kullandı.

Doğalgazda 'Zorlu' süreç başladı

Zorlu Enerji Grubu’nun satışa sunduğu Gaziantep Doğal Gaz Dağıtım AŞ ve Trakya Doğal Gaz Dağıtım AŞ’de “zorlu süreç” başladı.

ABD ile ticareti artırmak için çalışma grubu hazır

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacmini 75 milyar dolara çıkarma hedefi doğrultusunda ABD Ticaret Bakanlığı ile Bakanlığımız arasında ortak çalışma grubu kuruyoruz." dedi.

Gram altında kritik seviye!

Gram altın dolar kurundan bulduğu destekle yükseliş eğiliminde hareket ederken, yıl başından bu yana yatırımcısına yüzde 9,3 kazandırdı.

"Türkiye tüm yabancı yatırımcılar için iyi fırsat"

İtalya Ticaret Odası Derneği Başkanı Manzini, Türkiye'de tüm yabancı yatırımcılar için iyi fırsatlar bulunduğunu belirtti.

Dolarda son durum (22.04.2019)

Dolar fiyatları şu dakikalarda 5.83 TL seviyesinde hareket ederken, Euro fiyatları ise 6.55 TL seviyesinde bulunuyor.

İran'dan petrol ihracatı muafiyeti kalktı

ABD, İran'dan petrol ihracatı muafiyetine son verdi. ABD Başkanı Donald Trump, 2 Mayıs'ta bitecek İran muafiyetlerini uzatmama kararı aldı

Hazine 3,2 milyar lira borçlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı düzenlediği tahvil ihalesinde 3 milyar 216,4 milyon lira borçlandı.

Ziraat'ten enflasyon korumalı mevduat hesabı

Ziraat Bankası, TL yatırımlarda enflasyona karşı koruma sağlayacak iki ürün çıkardı.

Krediyle büyüme modelini terk edin

Uluslararası Finans Enstitüsü Baş Ekonomisti Brooks, kamu bankalarının daha fazla likidite sağlamak için liradaki oynaklığı artırma pahasına ülkeyi maceraya sürüklediğini öne sürdü. Brooks, “Türkiye bu modeli bir an önce terk etmeli” dedi.

Et fiyatlarını dengede tutacak hamle

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü'ne ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, et fiyatlarındaki dengeleme için alım-satım neticesinde oluşacak fark için kaynak sağlandı.

Albayrak: Hızlı yükseliş yakalayacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Dengelenme sürecinin sanayide ve reel kesim güvenindeki pozitif yansımaları devam ediyor" dedi.

Araç sahipleri dikkat! TÜVTÜRK'ten önemli açıklama

TÜVTÜRK, ücretsiz olarak sunulan randevu hizmeti için bazı internet sitelerinde sahtekarlık yapıldığına ilişkin uyarı açıklaması yaptı.

Dolar/TL ne kadar oldu? (26.04.2019)

Dolar/TL, Merkez Bankası'nın PPK toplantısı metninden "ek sıkılaştırma" ifadesini çıkarması ve kullandığı dili yumuşatması ardından sert yükseldi. Dün 5.97 seviyesinde dalgalanan dolar/TL bu sabah güne 5.95 seviyesinin hemen altında başladı.

Murat Muratoğlu: Faiz indirimi habercisi

Merkez Bankası politika faizini beklendiği gibi yüzde 24 seviyesinde sabit bıraktı. Yapılan açıklamada "ilave parasal sıkılaştırma" ifadesinin çıkarıldı.

Türk Lirası için korkutan senaryo

TD Securites Stratejisti Cristian Maggio, Merkez Bankası'nın açıklamasının ardından dolar Türk Lirası için karamsar tablo çıkardı: "USD/TL’nin ikinci çeyrek sonunda 7,90’a, 3. çeyrek sonunda 8,90’a çıkacağını öngörüyoruz."

"Finans merkezini en kısa sürede ülkemize kazandıracağız"

Bakan Albayrak, "İstanbul’a yakışan finans merkezini en kısa sürede ülkemize kazandıracağız" dedi.

Ekonomideki kanamayı IMF durdurur

Ege Cansen, ‘IMF ile anlaşma yapılırsa döviz stabil hale gelir’ dedi. Borçları çevirmek için yurtdışından yüksek faizli borç alındığını söyleyen Cansen, sürdürülemez olan bu durumu bir hastanın kanama geçirmesine benzeterek, çözüm için IMF’yi işaret etti.

Türkiye serveti en çok eriyen 2. ülke

Küresel Servet Göçü Araştırması’na göre, Türk varlık piyasaları geçen yıl yüzde 23 oranında değer kaybetti. Böylece Türkiye, Venezuela’nın ardından “serveti en çok azalan” ikinci ülke oldu.

Küresel şirketlerin 'vergi oyununda' sona yaklaşıldı

OECD Genel Sekreteri Gurria, "Bundan sonra gelişmekte olan ülkeler toplayamadıkları vergileri toplamaya başlayacak" dedi.

KOBİ iflas kıskacında

SEDEFED Yönetim Kurulu Başkanı Ali Avcı: Kısa vadede can suyu etkisi yaratacak adımlar önemli. Ama sorunların kalıcı çözümü için daha fazlasına ihtiyacımız var.

Bakan Albayrak'tan açıklama!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "Ekonomide aldığımız aksiyonlar Ekonomik Güven Endeksi'ni artırmaya devam ediyor" dedi.

Dolar ne kadar oldu? (01.05.19)

Türkiye piyasalarının 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla kapalı olduğu bugün dolar/TL güne 5.97 seviyesinin altında başladı.

Merkez’in rezerv açıklamaları piyasayı tatmin etmedi

Enflasyon tahminlerini koruyan TCMB, PPK'daki metin değişikliğinin yapısal olduğunu belirtti. Yapılan rezerv açıklamaları ise piyasayı tatmin etmedi. Dolar/TL bugün enflasyon raporu öncesi 5.95 seviyesinde işlem gördükten sonra 5.9390-5.9850 bandında dalgalandı.

Gözler Fed'in faiz kararında

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararını bu gece saat 21:00'de açıklayacak. Faizde değişiklik beklenmiyor.

Üretim daralmaya devam ediyor

Ekonomik büyümenin göstergesi kabul edilen İmalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (İmalat PMI) 2019 yılının ilk dört ayında 50'nin altında kaldı.

Enflasyon rakamları açıklandı

Enflasyon Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19.50 arttı. Nisan ayı enflasyon mart ayına göre yüzde 1.69 artış gösterdi. Aylık en fazla fiyatı artan ürün yüzde 31.90 ile limon oldu.

ABD’de işsizlik 50 yılın dibinde

Obama yönetiminin aldığı ekonomik tedbirler ABD'de meyvesini veriyor. Nisan ayında ülkedeki işsizlik yüzde 3.6 seviyesiyle 50 yılın dibinde çıktı.

Vatandaşlardan yüksek fiyatlı sebzeye karşı çözüm

Son dönemlerde sebze fiyatlarında yaşanan aşırı artışın karşısında Malatya’da bazı vatandaşlar, evlerinin önündeki alanlara sebze ekerek bu soruna çözüm bulmaya çalışıyorlar.

Trump fitili yeniden ateşledi

ABD Başkanı Donald Trump, cuma günü 200 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanan yüzde 10'luk gümrük vergisi oranının yüzde 25'e çıkarılacağını açıkladı.

Dolar/TL kritik haftaya yükselişle başladı

ABD Başkanı Donald Trump'ın dün Çin'e gümrük vergilerini artıracağını açıklaması tansiyonu artırırken bu durum doları destekledi. Dolar/TL  de dün akşam 6.0048 seviyesini test etti.  

İhracatçıya 4 koldan destek geliyor

Yüksek navlun giderleri düşecek, ticaret diplomasisi güçlenecek, alternatif güzergâh çalışmaları tamamlanacak, lojistik merkezlerinin sayısı da artacak.

Dizel yakıta 17 kuruşluk ÖTV düzenlemesi

EPGİS'in sosyal medyadan yaptığı duyuruya göre, dizel yakıtta ÖTV düzenlemesine gidildi. Yapılan açıklamada dizel yakıta yapılan 17 kuruşluk zammın ÖTV'den karşılandığı ve fiyat artışının pompa fiyatlarına yansımayacağı belirtildi.

Dolar/TL YSK'nın yeniden seçim kararı sonrası hareketli

Dolar/TL dün Trump'ın ticaret savaşlarında ateşkesi rafa kaldırmasıyla 9 ay sonra 6 lira üzerine çıkmasının ardından YSK'nın İstanbul kararıyla bir kademe daha yükseldi.

Tansiyon düşmüyor... Trump'tan yeni hamle: Ve imzayı attı

ABD ile İran arasındaki gerilim iyice tırmanırken ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın demir, çelik, bakır ve alüminyum sektörlerine yaptırım getiren başkanlık kararına imza attı.

EBRD Türk ekonomisinin bu yıl yüzde 1 daralmasını bekliyor

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası(EBRD) Türk ekonomisinin bu yıl yüzde 1 daralıp gelecek sene yüzde 2.5 büyüyeceğini öngördüğünü açıkladı. 37 ülkeyi takip eden kuruluş bu ülkelerin ortalama büyüme tahmininde kasım ayında yayımladığı rapora göre eksi yönde 0.3 puanlık değişikliğe imza attı.

Merkez Bankası’ndan repo hamlesi

Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihalelerine bir süre ara verildiğini açıkladı. Banka bu hamlesi ile yüzde 24 olan faizi örtülü olarak yüzde 25'in üstüne çıkarıyor ve piyasada Türk Lirası miktarını kısıp TL'yi daha değerli hale getirmek istiyor.

Dış ticaret dengesi ve istihdam, Çin'i Trump'ın 1 numaralı düşmanı haline getirdi

ABD'nin Çin karşısında verdiği dış ticaret açığı geçtiğimiz yıl 419 milyar doları aşarak rekor kırdı.

Dolar 6 TL'nin altına indi

Dün 6.24'ün üzerine çıkan, bugün 6.05 ile 6.19 arasında dalgalı bir seyir izleyen Dolar/TL, Alman Bild Gazetesi'nin "Türkiye Rusya'dan S-400 almaktan vazgeçti" haberi ile 6 TL'nin altına indi.

'İmalat ve ihracat sektörü için 3 kamu bankası güzel bir paket açıklayacak'

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, haziran ayında imalat ve ihracat sektörünü destekleyecek yeni bir paket açıklanacağını söyledi.

Yeni paket geliyor!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 3 kamu bankasıyla imalat ve ihracat sektörünü destekleyecek bir paket açıklayacaklarını belirterek...

Cari açık geriledi

Cari işlemler hesabı, martta 589 milyon dolar açık verdi. 12 aylık cari işlemler açığı 12 milyar 829 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Mart ayı sanayi üretimi açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK),mart ayına ilişkin sanayi üretim rakamlarını açıkladı. Sanayi üretimi mart ayında beklentilerden iyi geldi. Mart ayında sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 2.2 azaldı. Beklenti yüzde 4.4 düşüş olacağı yönündeydi. Aylık artış da yüzde 2.1 ile 0.9'luk artış beklentisini aştı

Piyasalar 1 günde 1 trilyon dolar eridi!

Çin'in ABD'nin 200 milyar dolar tutarında ürün için gümrük tarifesini yüzde 25'e çıkarmasına misillemede bulunması küresel piyasaları korkuttu. Küresel piyasaların değeri 1 günde 1 trilyon dolar eridi

Merkez Bankasının kefen parasına göz dikildi

Merkez Bankasının 40 milyar TL’lik ihtiyat akçesinin bütçeye aktarılacağı iddia edildi.

Dolar hafif yukarı yönlü başladı

Dolar kuru, dün yetkili ağızlarca yalanlanmasına rağmen S-400 konusunda gelen kulis haberleri ve beklentiden iyi gelen cari açık ve sanayi üretimiyle 6 TL'nin altını gördü.

Bütçede dikkat çeken iki nokta

Büyümeyle birlikte vergiler zayıflıyor, harcamalar ve faiz ödemeleri ise artıyor. Bütçe açığı 2009’daki gibi artmasına artacak da, bu kez açığı kontrol altına almak için de küresel faizlerin düşmesi ve ekonominin büyümesi şart olacak.

ABD’den Türkiye’ye gümrük vergisi indirimi

ABD Başkanı Trump, ABD'nin Türkiye'den yaptığı çelik ithalatına uyguladığı yüzde 50 oranındaki gümrük vergisinin yüzde 25'e indirildiğini açıkladı

Yüzdeyle çalışan işçilerin bahşişleri kıdem tazminatına dahil edilir

Turizm ve eğlence sektöründeki çoğu işyerinde yüzdeyle veya bahşişle çalışılıyor. İşçilerin ücretlerinin önemli bir kısmı, müşterinin hesabına eklenen yüzde 10, 20 gibi servis ücretleri veya bahşişlerden karşılanıyor.

ABD Türkiye'yi vergi muafiyeti programından çıkardı

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'ye ABD ile ticarette vergi avantajı sağlayan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi kapsamındaki ülkeler listesinden Türkiye'nin çıkarıldığını açıkladı. Söz konusu karar 17 Mayıs'tan (bugünden) itibaren geçerli olacak

Merkez Bankası'nın toplam rezervleri arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri, geçen hafta 607 milyon dolar artarak 93 milyar 658 milyon dolara çıktı

75 milyar dolarlık çelişki

ABD, Türkiye’yi bazı ürünlerin gümrüksüz girişine imkân sağlayan GTS programından çıkarırken, çelik ithalatına uyguladığı yüzde 50 oranındaki gümrük vergisini yüzde 25’e indirdi.

Google, Huawei ile işbirliğini kesti

Google, Huawei ile donanım, yazılım ve teknik hizmetler alanında iş yapmayı bıraktığını açıkladı. Google işbirliğini sadece açık kaynak ürünler alanında devam ettirecek.

Türkiye'nin En hızlı büyüyen 100 şirketi Açıklandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) iş birliğinde belirlenen Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi açıklandı

IMF`den ABD-Çin ticaret savaşına ilişkin açıklama

IMF Başkanı Christine Lagarde, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının bir çözüm bulunamaması halinde, dünya ekonomik görünümü için bir risk olabileceğini söyledi.

Dolar ne kadar oldu? (20.05.19)

Dolarda gözlenen güçlü seyir ve Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik endişelerle dolar/TL yeni haftanın ilk işlem gününde de 6 seviyesinin üzerinde seyrini sürdürüyor.

Çin- ABD anlaşamazsa küresel ekonomi durgunluğa sürüklenir

Morgan Stanley analistleri ABD ile Çin arasında süren 'ticaret savaşıyla' ilgili değerlendirmesinde "ABD ile Çin arasındaki görüşmeler çöker...

Tüketici güven endeksi 11 yılın dibinde

Tüketicilerin kişisel mali durumları ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ve gelecek dönem beklentileri...

Türkiye ABD menşeli 22 üründe gümrük vergisini yarıya indirdi

Türkiye ABD menşeli 22 üründe gümrük vergisini yarıya indirdi.

Hesabına yanlışlıkla 1 kilo altın yattı

Türkiye bugüne kadar dolandırıcılar tarafından banka hesapları boşaltılan insanların yok olan paralarını bulma çabalarını tanık oldu ama hesabına fazladan yatan altını geri iade edebilmek için uzun uğraş veren birine pek rastlamadı.

Türkiye’nin ne kadar kaynağa ihtiyacı var?

Reuters'ta yer alan bir analize göre Türkiye'nin nakit ihtiyacının en az 40 milyar dolar olduğu ifade edildi.

Fiyatlar indirim marketleri ile yarışıyor! Raflarda promosyon rekabeti artıyor

Enflasyonun etkisini azaltmak için promosyonlu satışlara ağırlık verdiklerini kaydeden Kutay Kartallıoğlu, satışlarının yarısını promosyonlu ürünlerde yaptıklarını açıkladı.

Üçüncü köprü satılıyor… Üçüncü havalimanı da gündemde

Türkiye'nin iki büyük mega projesinde özel işletmeler paylarını satmaya hazırlanıyor. Üçüncü Köprü için İtalyanlar Çinliler ile pazarlık halinde. Üçüncü havalimanı için ise yoğun bir Fransız ilgisi olduğu iddia ediliyor.

Yeni paket ekonomiye İVME katar mı?

Ekonomik krizin etkilerini azaltmak için son açıklanan kredi paketi ile üç stratejik alana 30 milyar TL kredi sağlanacak.

Türkiye'nin Dev Şirketlerinin Karı Yüzde 14 Eridi

Borsa İstanbul 100 endeksi altında işlem gören şirketlerin net karı, ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,4 azalarak 15 milyar 597,7 milyon liraya geriledi. En fazla net zarar açıklayan şirket 1 milyar 253 milyon lirayla THY oldu.

Yeni askerlik sistemi yasa teklifi kabul edildi

AK Parti'li milletvekillerince TBMM Başkanlığına sunulan yeni askerlik sistemine ilişkin düzenlemeleri içeren Askeralma Kanunu Teklifi, Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi.

Millet bahçelerinin maliyeti 740 milyon

TOKİ, Türkiye geneline yapılacak millet bahçeleri için kesenin ağzını açtı. Kurumun açtığı son 4 ihalenin bedeli 101.8 milyon TL oldu. TOKİ bu bahçeler için 741 milyon TL harcama yaptı .

İnşaat durdu av başladı

İnşaat yatırımlarının azalmasıyla zora giren çimento fabrikaları, ucuza fabrika kapatmayı hedefleyen ABD, Katar ve Kanadalı yatırım fonlarının pençesine düştü.

Tiffany Tomato icradan yarı fiyatına satılıyor

Giyim sektöründe faaliyet gösteren ancak iflas eden Tiffany&Tomato 11 Haziran'da icradan satışa çıkacak.

"Türkiye yenilenebilirde önemli bir başarıya imza attı"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, "Türkiye, yenilenebilir enerjiden elektrik üretimini geçen yıl 2017'ye göre yüzde 31 artırarak Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyadaki birçok ülkeyi geride bırakarak önemli bir başarıya imza attı." dedi.

Çin’den Türkiye’ye yatırım mesajı geldi

Türkiye ile Çin arasında siyasi ilişkilerin gelişmesine paralel olarak, Çin’den Türkiye’ye yatırımlar hızla artıyor.

Rakamlar açıklandı: Ekonomiden iki kötü haber

Resmi rezerv varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 3.6 azalarak 92.8 milyar dolara geriledi. Öte yandan ekonomik güven endeksi Nisan ayındaki 84.7 düzeyinden, Mayıs ayında yüzde 8.5 düşüşle 77.5’e geriledi.

TBM'den uyarı: Emekli aylığınız kesilebilir, ödenenler geri istenebilir

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman, son dönemlerde binlerce emeklinin maaşının kesilerek iptal edildiğini, çalışma günlerinin silindiğini ve yıllardır aldıkları toplamda 100 bin liraları bulan emekli aylıklarının yasal faiziyle iadesinin istendiğine dikkat çekti.

BES'te önemli değişiklik! Resmi Gazete'de yayımlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı Hakkında Yönetmelikte bazı değişiklikler yaptı. Güncellemeye göre, BES'teki devlet katkısının en az yüzde 10'u borsaya yatırılacak.

Sanayide borçtan çıkış yolu

500 Büyük Sanayi Kuruluşunda özvarlıklar yüzde 33’le tarihi dip, borçlar ise yüzde 67 ile rekor düzeye yükseldi.

Elektrikli araç bataryası için onay verildi!

Japonların iki devi Toyota ve Panasonic'in, elektrikli araçlarda kullanılmak üzere geliştirecekleri bataryalarını Türkiye'de üretmeye hazırlandıkları ortaya çıktı.

Dolar ne kadar oldu? (31.05.2019)

Piyasalar bu yılın ilk çeyrek büyüme verisini beklerken dolar/TL güne 5.92 seviyesinin altında başladı. Uzmanlar Türkiye'nin ilk çeyrekte yüzde 2.5 daralmasını bekliyor.

Büyüme rakamları açıklandı

Türkiye ekonomisinin bu yılın birinci çeyreğine ilişkin büyüme rakamları açıklandı. Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 2.6 daraldı.

Bakan Dönmez'den sondaj müjdesi: Startı verdik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Çeşmekolu 2 adlı kuyuda ilk sondaja startı verdik. Burası tam ankonvansiyonel nitelikte bir teknolojiyle yapılıyor. Yaklaşık 5 bin metre kadar ineceğiz. 160 günlük iş programımız var" dedi.

Akaryakıtta çifte indirim

Gece yarısından itibaren motorinin litre fiyatında ortalama 21 kuruş, benzinin litre fiyatında ise 17 kuruş indirim yapılacak

OPEC, petrol üretimini kısıyor

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan ve Irak´ın, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC),Rusya önderliğinde yürütülen üretim kısıntılarını sürdürme kararını destekleyeceklerini açıklamalarının ardından yükseldi.

Dolar şelale düşüşüne devam edecek mi?

Dolar/TL'deki sert düşüşün en önemli nedeni olan S-400 alımı aynı zamanda yukarı yönlü riskin de kaynağı.

Ramazan bayramı tamam, piyasa bayramına devam mı?

Mayıs ayının son günlerinde başlayan toparlanma haziranda hem iç hem de dış etkilerle desteklenerek sürdü.

Fitch: Dolar küresel rezerv para konumunu kaybedebilir

Kredi derecelendirme şirketi Fitch'in analistlerinden James MacCormack, ABD dolarının zaman içinde küresel rezerv para olma statüsünü kaybetme riski altında olduğuna dikkat çekti

Son 14 yılda benzini terk ettik dizele yöneldik!

Yeni bir otomobil almak isteyenler için satın alım kriterleri yıldan yıla değişiklik gösterebiliyor.

Dolar kurunda son durum

Dolar kuru dün ABD ile ilişkilerdeki olumsuz havayla 5.85 ile yüksek açılmasının ardından küresel piyasalardaki olumlu havayla 5.80 altına indi ve 5.76'lı seviyeleri gördü.

Tiffany&Tomato yarı fiyatına satıldı

Tiffany&Tomato Ayris Tekstil ve Sanayi Tic. Ltd.’ye yarı fiyatına satıldı. Bakırköy 13. İcra Dairesi’ndeki markanın satışına Ayris Tekstilden başka katılan olmadı.

Adı ve internet sitesi değişti!

Garanti Bankası bugünden itibaren “Garanti BBVA” ismini kullanmaya başladı. Bankanın internet sitesinin adresi de değişti.

Fitch daralma tahminini korudu

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in gelişmekte olan Avrupa ülkeleri biriminin başında bulunan Paul Gamble ve finansal kuruluşlardan sorumlu yöneticisi Lindsey Liddell...

KOBİ ve işletmelere yeni müjde

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KOBİ'lere ilişkin yeni destek paketini açıkladı. Bakan Albayrak 12 bankanın katılımı ile 25 milyar liralık destek verileceğini söyledi.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini yüzde 24 oranında sabit tuttu.

BDDK'dan peş peşe taksit hamleleri

Kredi kartında taksit sınırı, mobilya alımlarında on sekiz aya, elektronik eşya alımlarında altı aya, fiyatı 3 bin 500 TL'ye kadar olan televizyon alımlarında on iki aya çıkarıldı.

Altın fiyatları yükselişte! Altın fiyatları neden artıyor?

Altın fiyatlarında artış devam ediyor. Dün kapanışta çeyrek altın 404 lira, Cumhuriyet altını 1.655 liradan satılırken, 24 ayar külçe altının gram fiyatı ise dünkü kapanışa göre değişmeyerek 248,2 liradan işlem gördü.

ABD'li şirketlerden Trump'a Çin mektubu

ABD merkezli 600'den fazla firma, ABD Başkanı Donald Trump'a mektup yazarak, Çin'e uygulanan gümrük vergilerini artırmama çağrısı yaptı.

Ve Rusya yarım trilyon dolara yükseltti

Rusya'nın uluslararası rezervleri, 31 Mayıs-7 Haziran döneminde yüzde 1,5 artarak 502 milyar dolara ulaştı.

Dolar/TL ne kadar oldu? (14.06.2019)

Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 konusunda gelen açıklamalar sonrası ABD-Türkiye ilişkilerine yönelik artan endişelerle yükselişin sürdüğü dolar/TL 5.90 seviyesini aşarken, bu sabah dolar TL 5.88 seviyesinde güne başladı.

Pırlanta alırken nelere dikkat edilmelidir

İnsanlığın var oluşu kadar eski bir tarihi olan mücevherler tarih boyunca özellikle kadınlar tarafından en çok tercih edilen ürünler olmuştur. Oluşumu itibariyle çok değerli bir taş olan pırlanta...

İşte Merkez anketindeki dolar beklentisi

Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 16.68'den yüzde 15.85'e geriledi. 2019 yıl dolar/TL beklentisi bir önceki anket döneminde 6,43 TL iken, bu anket döneminde 6,30 TL oldu.

Cari açık belli oldu

İthalatın gerilemesiyle geçen yıl nisan ayında 5 milyar 597 milyon dolar cari açık bu yıl nisan ayında 1 milyar 334 milyon dolara geriledi. Türkiye'nin ilerleyen dönemde ekonomik durgunluktan ötürü cari fazla vermesi bekleniyor.

Yeni seralara 1.7 milyar lira

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, kış aylarında taze sebze ve meyve fiyatlarındaki artışa karşı açıkladığı Seracılık Finansman Kredisi, son üç yılın seracılık kredilerini 3’e katladı.

Şirketler uzun vadeli plan yerine borçlanma, döviz şoku ve enflasyonla uğraşıyor

Sabancı Üniversitesi - TÜSİAD Rekabet Forumu Direktörü Doç. Dr. İzak Atiyas: Hukukun üstünlüğünü ve güveni yeniden inşa etmek gerekiyor. Ekonomi yönetiminde kurumsallaşma zayıfladı.

Kamu işçisinin zam pazarlığı başlıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, kamuda çalışan yaklaşık 200 bin işçinin 2019-2020 döneminde alacağı zam oranının belirleneceği Toplu İş Sözleşmeleriyle ilgili bir araya geldi.

Riskler de büyük, fırsatlar da

Bu haftayı İstanbul seçimleri ile geçireceğiz. Gelecek hafta seçim geride kalacak ama S400’lerin alımı ve ABD gerginlik bizimle olacak. Önce tutuklu iki ABD vatandaşının mahkemesi görülecek.

Ziraat Bankası 'Enflasyona Endeksli Konut Kredisi'ni kullanıma sundu

Ziraat Bankası, konut sahibi olmak isteyen müşterilerine "Enflasyona Endeksli Konut Kredisi" ürününü bugün itibarıyla kullanıma sundu.

Merkez Bankası'ndan piyasa yapıcı bankalara likidite imkanı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri çerçevesinde likidite imkanı kullandırılmasına karar verdi.

Dolar, Fed öncesi hareketli

Döviz kurları dün Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi'nin para politikasında gevşeme sinyali verdiği açıklamalar ve Trump'ın Fed'e yönelik mesajlarıyla düşerken piyasalarda ralli yaşandı.

Fed faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası Fed piyasaların merakla beklediği faiz kararını duyurdu. Fed faizi yüzde 2.25 ile 2.50 arasında sabit bıraktı.

3 katlı tünel ihaleye çıkıyor

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, İstanbul Boğazı’nın altından geçecek 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’nin projelendirme faaliyetlerinin tamamlandığını belirterek, “Cumhurbaşkanlığı kararı sonrasında YİD modeliyle ihaleye çıkacağız” dedi

Altın fiyatlarında artış!

Yükseliş trendini devam ettiren altın fiyatları 256,3 lira seviyesinde dengelendi. Dün kapanışta çeyrek altın 410 lira, Cumhuriyet altını 1.680 liradan satılırken, 24 ayar külçe altının gram fiyatı ise dünkü kapanışa göre yüzde 0,12 yükselişle 252 liradan işlem gördü. Peki çeyrek altın ne kadar? İşte 20 Haziran altın fiyatları...

Dolar yönünü yukarı çevirdi

Dolar kuru bu hafta oldukça dalgalı bir seyrin ardından genel olarak iyimser bir seyir izliyor. İstanbul'da tekrarlanacak seçimler öncesi son işlem gününde küresel piyasalar, ABD ile ilişkiler ve siyaset gündemi izlenirken dolar/TL 5.80'in üzerine çıktı.

Türkiye için tarihi gün

Doğu Akdeniz'de petrol ve doğal gaz arama faaliyetlerine başlayacak olan Yavuz sondaj gemisi Kocaeli’nin Dilovası ilçesindeki limandan bugün yola çıkıyor.

Dolar/TL ne kadar oldu? (24.06.2019)

Dolar/TL İstanbul seçiminin ardından dün illikit piyasada 5.72'ye kadar geriledikten sonra bu sabah 5.7750 seviyesinde bulunuyor.

Erdoğan ile Trump G-20 Zirvesi'nde görüşecek

ABD Başkanı Trump'ın Japonya'da 28-29 Haziran'da yapılacak G-20 Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ikili görüşme gerçekleştireceği bildirildi

Dolar/TL seçim öncesi seviyelere döndü

İstanbul seçimini Millet İttifakı'nın adayı Ekrem İmamoğlu'nun kazanmasının ardından 5.82'den 5.71'e kadar gerileyen kur S400 haberleriyle yeniden yükseldi

ABD’li milyarderlerden çağrı: Bizden daha fazla vergi alın

ABD'nin süper zenginleri kendilerine ek vergi getirilmesi için çağrıda bulundu. Herhangi bir partiyi desteklemediklerini söyleyen milyarderler servet vergisinin, ekonominin iyileşmesine ve demokratik özgürlüklerin güçlenmesine yardımcı olacağını belirtti.

Powell: Büyüme için gerekirse parasal genişleme kullanılır

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, büyüme için gerekirse "parasal genişleme"nin (QE) kullanılabileceğini, ancak önemli olanın uzun vadeli görünüm olduğunu vurguladı.

Emlak sanayi modeli geliyor

İstanbul Sanayi Odası (İSO), Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan 2 yeni organize sanayi bölgesi ve uzun süre kiralamaya uygun fabrika talep etti.

Dolar/TL ne kadar oldu? (28.06.2019)

Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilecek G20 Liderler Zirvesi başladı. ABD Türkiye ilişkilerinin beklendiği piyasada Dolar/TL bu sbah güne 5.78 seviyesinin hemen altında başladı.

Bitcoin 12 bin doların altına indi

Kripto para birimleri piyasalarında Libra ve jeopolitik gerilimlerin etkisiyle görülen artış eğilimi yerini düşüşe bıraktı ve Bitcoin son 24 saatte yüzde 7.61 düşüşle 12 bin doların altına indi.

Merkez Bankası'nın "Yedek Akçe" düzenlemesi Meclis'e geliyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasında Türk lirası olarak tutulan "yedek akçe"nin bütçeye aktarılmasıyla ilgili düzenleme Meclis gündemine geliyor. Düzenlemeyle son yıl karından ayrılan ihtiyat akçesi hariç, birikmiş ihtiyat akçeleri her yıl kara katılarak dağıtılabilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye'ye yatırım yapıp memnun kalmayan yoktur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Ülkemize yatırım yapıp da memnun kalmayan, sıkıntı ve sorunlarına çözüm bulunmayan hiçbir girişimci yoktur. Bizler uluslararası doğrudan yatırımları sadece yasal düzenlemelerle desteklemiyoruz, bilfiil kurumsal olarak da destekliyoruz" dedi.

Dolar G-20 sonrası sert düşerek 5.70 altını gördü

Dolar/TL yılın ikinci yarısına G-20'de Trump ve Erdoğan görüşmesinden gelen olumlu haberler ve ABD - Çin ticaret görüşmelerinin yeniden açılmasıyla aşağı yönlü başladı. Cuma günü 5.7980'den kapanan dolar, 1 Temmuz sabahında 5.70 seviyesinin altına indi. Euro da 6.63'ten 6.45 altına geriledi. Piyasalarda enflasyon verisi bekleniyor

Yıl sonuna kadar köprü ve otoyol geçişine zam yok

Elektrik, çay, şeker ve doğalgazda santrallere yapılan zamlar, gözlerin köprü ve otoyollara çevrilmesine yol açtı.

Milyonların gözü haziran enflasyonunda

Devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklilerinin gözü yarın açıklanacak haziran ayı enflasyon rakamlarına çevrildi. TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerine göre memur ve emeklilerin zam oranları belli olacak.

Çeyrek altın ne kadar? Altın fiyatları artıyor

Artışına devam altın fiyatları bugün 259,6 lira seviyesinde dengelendi. İstanbul Kapalıçarşı'da, dün kapanışta çeyrek altın 413 lira...

Bütçeye 2.8 milyarlık akşamcı yaması

İktidar, 66.5 milyar lirayı aşan bütçe açığını frenleyebilmek için, içki ve sigarada vergiye sarıldı. Vergilerin yükseltilmesiyle sigara tiryakisinden 1.9 milyar lira, içki tüketenlerden de 460 milyon lira olmak üzere 2.4 milyar lira ÖTV toplanacak...

'Yavuz' gemisinde geri sayım!

Bakan Dönmez, "Geçtiğimiz hafta Yavuz sondaj gemisini Gebze'den yolcu etmiştik. Şu anda geminin Mersin-Taşucu'nda bazı ikmalleri ve son kontrolleri yapılıyor. İnşallah bir hafta içinde Doğu Akdeniz'de, KKTC'den aldığımız ruhsat bölgesinde, Karpaz'da Yavuz gemisinin ilk sondajına başlamış olacağız." dedi.

Otomobil satışında yerli üretimin payı arttı

Otomobil satışlarında bu yılın ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yerli üretim araçların payı artarken, Renault yerli otomobil satışında ilk sırada yer aldı.

Merkez Bankası Başkanlığı'na Murat Uysal atandı

Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevinden alınarak, yerine Başkan Yardımcısı Murat Uysal atandı.

Dolar/TL ne kadar oldu? (19.07.2019)

S-400 teslimatının başlamasının ardından ABD beklendiği üzere Türkiye'yi F-35 savaş uçağı programından çıkaracağını açıklarken...

Yurt dışından getirilen telefon harçları bin 500 liraya yükseltildi

Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonu maktu harç tutarı, 500 liradan bin 500 liraya yükseldi. Buna göre cep telefonu maktu harç oranı yüzde 200 artmış oldu.

Faizde 4.5 yıl sonra ilk indirim geliyor

Merkez Bankası, enflasyondaki hızlı düşüşle birlikte perşembe günü en az 2.5 puan faiz indirimi yapacak. Atılacak bu adım kredi faizlerindeki düşüşü hızlandırıp, ekonominin toparlanmasını destekleyecek

ABD’den gelen haberlerin etkisiyle dolarda iyimserlik sürüyor

Bir süredir 5.70 seviyesinin altında seyreden kurda iyimser hava devam ederken uzmanlar bunun en...

Merkez Bankası faizleri indirdi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, piyasaların odaklandığı faiz kararını açıkladı. TCMB, 1 haftalık repo faizini yüzde 24'ten yüzde 19.75'e indirdi. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu tarafından yapılan açıklamada "Enflasyon görünümündeki iyileşme devam etmektedir." denildi.

Ayarları şaşmış! 24 Ayar diye 22 Ayar!

Vatandaşların, “Bazı kuyumcular 22 ayar bilezikleri 24 ayar hesabıyla satarak haksız kazanç elde ediyor” şikâyetlerinin artması üzerine Kapalıçarşı’da ufak bir araştırma yaptık. Alıcı olarak girdiğimiz bazı kuyumcularda 10 gramlık 22 ayar bir bilezik için 300-400 lira fazla para istediklerine şahit olduk. İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Atayık da, “Kendine esnaf diyen kimse bunu yapmaz” dedi.

Çatıda 17 yıllık bedava elektrik

Çatıdaki güneş santralları ortalama 8 yılda kendini amorti ediyor. Yaklaşık 25 yıl kullanım ömrü olan santrallar 17 yıl boyunca elektrik faturasını sıfırlıyor

Asgari ücret 2.020 lira açlık sınırı 2.075 TL

TÜRK-İŞ’in yaptığı araştırmaya göre açlık sınırı 2.075 TL, yoksulluk sınırı ise 6.759 TL olarak açıklandı. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) temmuz ayı açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı.

Altın fiyatları 27 Temmuz: Güncel gram ve çeyrek altın fiyatları ne durumda?

Yatırımları olanlar ve altın yatırımı yapmayı planlayanlar altın fiyatlarını merak ediyor. Döviz fiyatları ile birlikte bir aşağı..

Brent petrolün varili 63,53 dolar

Brent petrolün varil fiyatı haftanın son iş gününde uluslararası piyasalarda 63,53 dolardan işlem görüyor.

Dolar/TL ne kadar oldu? (30.07.2019)

Dolar/TL'de bu hafta Merkez Bankası'nın (TCMB) enflasyon raporu ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararı beklenirken...

Fed sonrası kafalar karıştı! Dolar tekrar tırmanır mı?

Fed 25 baz puan ile tahminlere paralel faiz indirim kararı alırken, seri faiz indirimlerine gerek duymadığının sinyalini verdi.

Zamlara Merkez’den kötü haber

Merkez Bankası’nın hesabına göre, elektrik ve doğalgaza yapılan son zamlar yüzünden tüketici fiyatları 1.2 puan birden yükselecek. Merkez, doğalgaz zamlarının elektrik fiyatlarını artıracağını bunun da iğneden ipliğe birçok ürüne zam olarak yansıyacağını bildirdi.

Emekliler dikkat! İkramiyeler bugün hesaplara geçmeye başladı

Kurban Bayramı nedeniyle emeklilere ikramiye dağıtımı başladı. SSK emeklilerine bugün, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur emeklilerine ise yarın ödeme yapılacak.

Benzin ve motorinde indirim beklentisi

Araç sahipleri dikkat! Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatında 18 kuruş, motorinin litre fiyatında ise 32 kuruş indirim bekleniyor. Dün ise benzinin litre fiyatına 28 kuruş indirim gelmişti.

Ticaret savaşında Çin sessizliğini koruyor

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, ABD’nin Çin’den ithalatın bir bölümüne 1 Eylül’de uygulamayı planladığı yüzde 10 gümrük tarifesini Aralık ayı ortasına ertelemesine Çin’in henüz bir karşılık vermediğine dikkat çekti.

Güneş Türkiye'den doğacak

Niğde’de 650 milyon dolar yatırımla inşa edilen Ekore güneş paneli üretim tesisi Türkiye’nin güneş enerjisinde üretim üssü olmasının önünü açacak.

BDDK'dan kredilere ilişkin önemli karar

BDDK, reel sektör firmalarının bağımsız denetime tabi kredi limiti, 500 milyon liradan 100 milyon liraya indirdi.

Huawei 6G çalışmalarına başladı

Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei, 5G'nin yaygın olarak piyasaya sürülmesinden önce 6G çalışmalarına başladı.

Ticaret savaşı piyasaları oynattı

Dünya piyasaları geçen haftanın son işlem gününü Çin ile ABD’nin karşılıklı ticaret savaşı hamleleriyle kapatmıştı.

Artık vanalar kapanmayacak

Türkiye’nin kış ayları yaklaştığında sorduğu “Acaba vanalar kapanacak mı?” sorusunu artık tarihin tozlu sayfalarına gömdüğünü belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez...

TOKİ’yi de kriz vurdu Hedefin %4.1’i tuttu

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) umduğunu bulamadı ve düzenlediği kampanyaya yeterli ilgi olmadı. 210 bin kişinin yararlanması beklenen kampanyaya sadece 8 bin 735 hak sahibi başvurdu.

Dolar kuru bugün ne kadar? (28 Ağustos 2019 dolar - euro fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Dolar TL ne kadar oldu? (29.08.2019)

Piyasalarda ABD-Çin ticaret savaşına yönelik gelişmeler ve Brexit süreci izlenirken, dolar/TL bu sabah güne 5.80 seviyesinin üstünde başladı.

Altın fiyatları 31 Ağustos: Çeyrek ve gram altın ayın son gününde kaç lira?

Yatırımcının merak ettiği konular arasında altın fiyatları ilk sıralarda yer alıyor. Altın fiyatları güne yükselişle başladı. Gram altının fiyatı saat 07:30 itibari ile 264 liradan işlem görüyor. Peki çeyrek altın fiyatı ne kadar? İşte güncel rakamlar…

Milli gelir 10 yıl önceye döndü! 2013’ü mumla arıyoruz

Türkiye'de milli gelir 2009'un altına düştü. Vatandaş hemen hemen her ay açıklanan ve ekonomiyi şahlandıracağı söylenen ekonomi paketlerini dikkatle dinlerken...

Dolar/TL ne kadar oldu? (04.09.2019)

Dolar/TL beklentilerin altındaki enflasyon verisi ardından dün başlayan düşüş eğilimini sürdürdü.

Dolar kuru 5 Eylül: Bugün dolar kuru kaç TL?

Dünya ekonomisinin bel kemiği para birimi olan dolar kurundaki gelişmeler, gerek birikim yapan gerekse de ekonomiyi yakından takip edenler için çok önemlidir.

Bankalar reel sektöre yeterli destek sağlamadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son iki yılda kamu dışındaki bankacılık sisteminin, reel sektöre yeteri kadar destek sağlamadığına dikkat çekti.

Almanya’da gemi su mu almaya başladı?

Son çeyrekte daralan Alman ekonomisi, ekonomik duraklama riski ile karşı karşıya. Hükümet sorunu aşabilmek için yeni borçlanma araçları arıyor.

Son dakika: Devlete en borçlu şirket açıklandı

Gelir İdaresi Başkanlığı yasal süresi geçtiği halde devlete en fazla borçlu olan şirketleri açıkladı. Buna göre 30 Haziran 2019 itibariyle devlete en borçlu şirket 1 milyar 462 milyon 244 bin 129 ile Nursan Metalurji Endüstri Anonim Şirketi oldu.

Dolar/TL ne kadar oldu? (11.09.2019)

ABD Hazine Bakanı'nın önceki gün S-400'ler nedeniyle Türkiye'ye yaptırımların incelendiğini açıklaması ardından yükselen dolar/TL bu sabah güne 5.77 seviyesinde başladı. Piyasalar yarın açıklanacak olan PPK verilerine odaklanmış durumda...

Arjantin ekonomisinde ‘yemin ver’ dönemi

Arjantin batan ekonomisini kurtarmak için elinden geleni yapıyor... Şimdi de ülke ekonomisinde 'yemin' dönemi başladı.

Krediyi ucuzlatan indirim

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, 4.5 yıl aradan sonra 27 Temmuz’da başladığı dev faiz indirimine dün yenisini ekledi.

Devlet borçlanmasına yeni organizasyon

Devlet borçlanmasında yeni organizasyona gidildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde Borçlanma Genel Müdürlüğü oluşturulurken, iki farklı genel müdürlüğün iç ve dış borçlanma birimleri birleştirildi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarıyla da bu birim üzerinden etkin ilişki kurulacak.

"ABD ile 100 milyar dolarlık ticaret için yoğun çalışıyoruz"

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve Dünya Türk İş Konseyi Başkanı Olpak, “Türkiye ve ABD başkanlarının ortaya koyduğu, ikili ticareti, 20 milyar dolardan 100 milyar dolara çıkarma hedefi doğrultusunda yoğun çalışıyoruz” dedi.

Rusya'dan dikkat çeken dolar hamlesi!

Rusya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Anton Siluanov, 2020’de ABD doları üzerinden dış borçlanma gerçekleştirmeyeceklerini belirterek, “Muhtemelen avro ve belki yuan üzerinden borçlanacağız.” dedi.

Dolar/TL ne kadar oldu? (16.09.2019)

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine Cumartesi günü yapılan saldırının arz endişelerini artırmasının ardından dört ayın zirvesine yükselirken, dolar/TL de güne yükselişle başladı. Dolar/TL bu sabah güne 5.74 seviyesinin hemen altında başladı.

Halkbank kredi faiz oranlarını indirdi

Halkbank, ticari, ihtiyaç ve konut kredilerinde faizi aşağı çekti.

Dolar güne düşüşle başladı! İşte son durum

Dolar/TL, güne düşüşle başlamasının ardından 5,70 seviyesinde işlem görüyor. Aynı dakikalarda euro 6,31'den, sterlin ise 7,16'dan alıcı buluyor.

Türkiye 2050’de 11. büyük ekonomi olabilir

Dünyanın en büyük ekonomileri için 2050’de tablo büyük ölçüde değişecek..

Ekonomi için IMF’den 2 kritik soru

IMF heyetinin Türkiye ekonomisine yönelik yaptığı rutin görüşmeler gündem oldu.

Halkalı-Gebze Marmaray Banliyö hattında 68 milyon yolcu taşındı

Açılışının üzerinden 7 ay geçmesinin ardından Halkalı-Gebze Marmaray Banliyö hattını kullananlara ilişkin rakamlar açıklandı.

50 bin turist Yunanistan'da mahsur kaldı

İngiliz tur operatörü Thomas Cook'un iflası Yunanistan'ın turizminde 500 milyon avroya varan zarara yol açtı.

Bakan Yardımcısı Nebati: 2023 hedeflerine ulaşacağız

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, 2023 hedeflerinin güncellendiğini ve Türkiye'nin hedeflerine ulaşacağını söyledi.

Bitcoin 10 bin doların altında

Kripto para birimleri piyasalarına yönelik gelişmelerin ardından hafta sonu dalgalı bir seyir izlenen Bitcoin fiyatı, Pazar günü 10 bin dolar üzerindeki seyrini korurken, Pazartesi günü TSİ 08:34'te 9,996 bin dolarla yeniden 10 bin doların altına geriledi.

BDDK Başkanı Akben: İyi günlerin beklediğini müjdeliyorum

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben "Özellikle Türk lirasına sahip çıkmanız gerektiğini belirtmek istiyorum. Bu sayede de bizi inşallah ihracat alanında da Türkiye'nin ekonomisinin gelişmesi alanında da iyi günlerin beklediğini müjdeliyorum" dedi.

Bakan Varank'tan muhalefetin IMF görüşmesine tepki

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank CHP ve İYİ Parti yetkililerinin IMF ile görüşmesine tepki gösterdi. Bakan Varank:"Kamuoyuna açık şekilde görüşmek varken gizli kapaklı görüşmelere yeltenen muhalefetin niyetinin halis olduğunu düşünmemizi kimse beklemesin" dedi.

Merkez Bankası Başkanı Uysal'dan faiz açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Uysal, "Para politikasındaki hareket alanının önemli bir kısmını önden yüklemeli olarak kullandık" ifadelerini kullandı.

IMF'nin yeni başkanı belirlendi

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanlığına Bulgar asıllı Kristalina Georgieva seçildi.

“Varlık Fonu’nun hamlesi, Ağaoğlu’nu kurtarma operasyonu”

Ekonomist Gökhan Uskuay, Türkiye Varlık Fonu’nun İstanbul Finans Merkezi’ne ortak olmasının sebebinin Ağaoğlu gibi iktidara yakın şirketleri kurtarma planı olduğunu belirterek, söz konusu planın vatandaşların ödediği vergilerle yapıldığına dikkat çekti.

ASELSAN denizde ilke imza atıyor

ASELSAN tarafından yürütülen Deniz Kuvvetleri Komutanlığının elektronik harp alanındaki en büyük projesi olan Deniz Elektronik Harp Süiti Tedariki Projesi'nin fabrika kabul testlerinin ilki başarıyla gerçekleştirildi.

İhracatçılara Türk Eximbank'tan "kur-faiz riski yönetimi" eğitimi

Türk Eximbank, ihracatçıları kur ve faiz riskine karşı korumak için kullanabilecekleri enstrüman ve alabilecekleri hizmetler hakkında bilgilendirmek amacıyla ihracatın yoğun olduğu 10 ili kapsayan eğitim seferberliği başlattı.

Türklerin Karadağ'daki konut yatırımı 22 kat arttı

Türkler, Balkanların yükselen yıldızı Karadağ'da en çok ev alan ikinci millet oldu. Türklerin bu ülkede konuta ödediği rakam 3 yılda 22 kat artarak 2018'de 15 milyon avroya ulaştı.

Borsa 105.000 puanı aştı

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 3.211,83 puan ve yüzde 3,15 artarak 105.152,17 puana çıktı.

83 yıllık kuyumcu devinden konkordato

İzmir'de, 83 yıllık tarihi olan ve 1974 yılında Türkiye'nin ilk entegre üretim yapan kuyumculuk fabrikasını açan İzmir menşeli Temizocak Kuyumculuk, konkordato ilan etti.

Japonya ile ABD ticaret anlaşması imzaladı

Anlaşmayla Japonya, ABD'den ithal et ürünlerine uyguladığı yüzde 38,5 gümrük vergisini, önce yüzde 26,6'ya, ardından aşamalı olarak yüzde 9'a düşürecek.

Seralar için sigorta zamanı

TARSİM tarafından, üreticilerin Tarım ve Orman Bakanlığının Örtü Altı Kayıt Sistemi'ne (ÖKS) kayıt olmaları ya da kayıtlarını güncellemelerinin ardından yetkili sigorta şirketlerinin acenteleri aracılığıyla sera sigortalarını yaptırmaları gerektiği bildirildi.

Bayraktar TB2 SİHA'lar Jandarma'ya teslim edildi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Bayraktar TB2 SİHA'lar Jandarma Genel Komutanlığı'na teslim edildiğini duyurdu.

Hava yükünün yüzde 65'ini İstanbul omuzladı

Bu yılın ocak-ağustos döneminde, Atatürk Havalimanı, İstanbul Havalimanı ile Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nda yapılan seferlerle 1 milyon 408 bin 249 ton bagaj, kargo ve posta yükü taşındı.

Thomas Cook’un Manavgat’a zararı 150 milyon euro

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Boztaş, İngiliz şirket Thomas Cook’un iflasının Mnavgat-Side bölgesindeki zararının 150 milyon euroyu bulduğunu belirterek, yıllık hasılatın yüzde 75’inin kaybedildiğini söyledi.

“Varlık Fonu’nun amacı batık şirketleri kurtarmak”

Karar gazetesi yazarı İbrahim Kahveci, Varlık Fonu’nun asıl amacının batan şirketleri kurtarmak olduğunu belirterek, "350 milyar dolarlık dış borcu örtmek için 35 milyar dolarlık IMF borcunu kullanıyorsun" dedi.

Kriz, Atatürk'ün mirası kurumları da vurdu!

Atatürk Araştırma Merkezi (ATAM), Türk Dil Kurumu (TDK), Türk Tarih Kurumu (TTK) ve Atatürk Kültür Merkezinin (AKM) tek çatı altında toplayacak kompleksin inşaatı malzeme fiyatlarındaki artış nedeniyle yarım kaldı.

Borsa 105.000 puanı aştı

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 3.211,83 puan ve yüzde 3,15 artarak 105.152,17 puana çıktı.

83 yıllık kuyumcu devinden konkordato

İzmir'de, 83 yıllık tarihi olan ve 1974 yılında Türkiye'nin ilk entegre üretim yapan kuyumculuk fabrikasını açan İzmir menşeli Temizocak Kuyumculuk, konkordato ilan etti.

İstanbul metrosu için 97 milyon kredi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın, İstanbul Anadolu Yakası'ndaki metro hatları için 97.5 milyon euro kredi sağlayacağı bildirildi.

Yoksulluk sınırı 6 bin 724 lira oldu!

Türk-İş’in yaptığı araştırmaya göre açlık sınırı 2 bin 64 lira olurken, yoksulluk sınırı ise 6 bin 724 liraya dayandı. Araştırmaya göre, 4 kişilik bir ailenin mutfak harcaması 171 lira arttı.

“Varlık Fonu’nun hamlesi, Ağaoğlu’nu kurtarma operasyonu”

Ekonomist Gökhan Uskuay, Türkiye Varlık Fonu’nun İstanbul Finans Merkezi’ne ortak olmasının sebebinin Ağaoğlu gibi iktidara yakın şirketleri kurtarma planı olduğunu belirterek, söz konusu planın vatandaşların ödediği vergilerle yapıldığına dikkat çekti.

Kamu bankaları taşıt kredilerine de el attı

Kamu bankaları, konut kredisinde faizleri düşürdükten sonra şimdi de taşıt kredisi için özel paket açıkladı. Üç kamu bankası, yaptığı ortak açıklamada özel taşıt kredisi paketi hazırladıklarını bildirdi.

Mehmet Y. Yılmaz: “Belli ki ‘müteahhitleri kurtarın’ emri verilmiş”

T24 yazarı Mehmet Y. Yılmaz, Türkiye Varlık Fonu’nun İstanbul Finans Merkezi’ne ortak olmasına tepki göstererek, “Belli ki ‘müteahhitleri kurtarın’ emri verilmiş, bu iş olmuş” dedi.

IMF'nin yeni başkanı belirlendi

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanlığına Bulgar asıllı Kristalina Georgieva seçildi.

Merkez Bankası Başkanı Uysal'dan faiz açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Uysal, "Para politikasındaki hareket alanının önemli bir kısmını önden yüklemeli olarak kullandık" ifadelerini kullandı.

Mevduatta devlet güvencesi arttı

Sigortaya tabi mevduat ve katılım fonları ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nca tahsil olunacak primlere dair yönetmelikte değişiklik yapıldı. Değişikliğe göre, mudilerin bankada olan 150 bin liraya kadar mevduatı devlet güvencesi altına alındı.

IMF'den Türkiye raporu

IMF heyeti, Türkiye'deki temaslarının ardından ilk bulgularına dair bir rapor yayınladı.

Dış ticaret açığı yükseldi

İhracat Ağustos ayında, 2018 yılının aynı ayına göre yüzde 1,6 artışla 12 milyar 523 milyon dolar, ithalat da yüzde 1,5 yükselişle 15 milyar 24 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Et ihtiyacı için hayvan ithal ederken, ihaleyle et ihraç ediyoruz

Türkiye bir yandan et ihtiyacını karşılamak için canlı hayvan ithal ederken, diğer yandan et ihracatı için hamle yapıyor. Et ve Süt Kurumu, depolarındaki 50 bin tondan fazla eti ihraç etmek için ihaleye çıkıyor.

Kamu bankaları ve otomotiv firmalarından yeni hamleler

Kamu bankaları, Merkez Bankası’nın faiz indirim kararı öncesi konut kredisi alanların borçlarını yeniden yapılandırma kararı aldı. Ayrıca, üç kamu bankasının kredileri ile araç satan firmalara yenileri eklendi.

Elektrik fiyatlarına zam gelebilir! Yarın açıklanacak

EPDK elektriğe zammı görüşmek için yarın toplanacak. Sektörel kaynaklar, bu toplantıdan elektrik fiyatlarına yüzde 10-15 aralığında bir zam kararı çıkabileceğini düşünüyor.

Faizlerdeki gerileme inşaat sektörüne güveni artırdı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının temmuzda faizleri düşürmesi ve ardından konut faizlerinde görülen gerileme inşaat sektörüne güvenin artmasında etkili oldu.

Orman yangınlarının bilançosu çıktı

Türkiye genelindeki orman yangınlarında bu yıl 5 bin 469 hektar alan zarar gördü, en fazla zarar İzmir Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içinde oluştu.

Turhal Şeker Fabrikası şeker pancarı alımına başladı

Kayseri Şeker'in üç fabrikasından biri olan Turhal Şeker Fabrikası'nda 2019-2020 alım kampanyası başladı.

TAB Başkanı Şahin: Balın kalitesinin tescili laboratuvarlardır

TAB Başkanı Ziya Şahin "Balın kalitesi dökerek, yakarak, yan-dik çevirerek anlaşılmaz. Balın kalitesinin tescili laboratuvarlardır. Bu konuda birliklerimize ve arıcılarımıza güvensinler" dedi.

Bakan Pakdemirli: Son bir yıldır küçükbaştaki tüketim artıyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "Son bir yıldır küçükbaştaki tüketim artıyor. Küçükbaş eti, hakikaten daha lezzetli ve daha sağlıklı olduğu için küçükbaş konusunda Türkiye'de genel bir yönlendirmemiz var çünkü küçükbaş popülasyonunu artırmak büyükbaşa göre çok daha rahat" dedi.

Milli gelirin yüzde 37’si dış borç!

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, kamunun net borç stoku 591,4 milyar lira oldu. Ayrıca bürüt dış borç stoku ise 446,9 milyar dolar oldu. Dış borç stokunun milli gelire oranı ise yüzde 37,2 olarak gerçekleşti.

“Yeni Ekonomi programı Erdoğan’ı ikna etmek için hazırlandı”

Ekonomi yazarı Uğur Gürses, Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın açıkladığı ekonomi programı ile ilgili “Bakan Albayrak'ın sunduğu "yalan ekonomik dünya" bizleri değil kayınpederini ikna etmeye dönük” dedi.

Berat Albayrak: “Büyüme hedefinin uzağında kalacağız”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Tüm alanlardaki hedeflerimizle uyumlu kazanımlarımızı riske atmayacak bir büyüme hedefliyoruz. Yüzde 2.3'lük hedefin biraz uzağında kalacağız” dedi.

Asgari ücretlinin maaşı eksik yatacak!

Evli ve çocuklu olan asgari ücretlilerin maaşı bu ay eksik yatacak. Evli ve çocuklu olan asgari ücretliler, yüzde 20 gelir vergisi dilimine girecekleri için ellerine geçen net ücret bu aydan itibaren azalacak.

Avro Bölgesi'nde işsizlik ağustosta düştü

Avro Bölgesi'nde mevsimsellikten arındırılmış işsizlik ağustos ayında yüzde 7,4'e geriledi.

Enerji Bakanı Dönmez: Bayrağımızı Doğu Akdeniz'in her bir karışında dalgalandırıyoruz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez "Bugün 4 gemiyle ay yıldızlı bayrağımızı Doğu Akdeniz'in her bir karışında dalgalandırıyoruz. Milletimize müjdeli haberler vermek için ekiplerimiz gece gündüz büyük bir özveriyle çalışıyor" dedi.

DASK, 20 milyar TL hasar ödeyebilme kapasitesine sahip

Doğal Afet Sigortaları Kurumu'ndan "Operasyonel hazırlıklarımızın yanı sıra muhtemel depremlere karşı hasar ödeme gücümüzü de artırmaya devam ediyoruz. Sigortalılarımıza verdiğimiz teminat boyutu ile uyumlu olarak büyük bir deprem karşısında birikmiş deprem rezervimiz ve reasürans imkanları sayesinde 20 milyar TL tutarında hasar ödeyebilme kapasitesine sahibiz" açıklaması yapıldı.

Enerji ithalatı faturası ağustosta yüzde 5,5 azaldı

Türkiye'nin enerji ithalatı faturası ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 5,5 azalarak 3,2 milyar dolar oldu.

THY'den Doğu Avrupa ve Balkanlar'da indirim kampanyası

Sınırlı sayıda koltuk için geçerli kampanyada Doğu Avrupa ve Balkanlar’da birçok noktaya her şey dahil 119 dolardan başlayan fiyatlarla uçma imkanı sunuluyor.

Thomas Cook yolcularının yüzde 40'ı İngiltere'ye döndü

İngiliz Sivil Havacılık Kurumu’ndan (CAA) yapılan açıklamada Thomas Cook’un hafta başında duyurulan iflasının ardından başlatılan kurtarma operasyonu kapsamında yolcuların yüzde 40’ına denk gelen 61 bin kişinin İngiltere’ye geri getirildiği kaydedildi.

Türklerin Karadağ'daki konut yatırımı 22 kat arttı

Türkler, Balkanların yükselen yıldızı Karadağ'da en çok ev alan ikinci millet oldu. Türklerin bu ülkede konuta ödediği rakam 3 yılda 22 kat artarak 2018'de 15 milyon avroya ulaştı.

İTO Başkanı Avdagiç'ten iş insanlarına deprem çağrısı

İTO Başkanı Şekib Avdagiç "İş dünyamızı, onlarca ve yüzlerce insanın çalıştığı binalarımızın, imalathanelerimizin ve fabrikalarımızın depreme dayanıklılığını gözden geçirmeye, varsa eksiklerini giderip devletin açıkladığı standartlara getirmeye davet ediyorum" dedi.

Murat Muratoğlu: “Büyümek için yine inşaata destek verecekler”

Sözcü gazetesi yazarı Murat Muratoğlu “Yani, büyümek ve işsizliği azaltmak için tekrar inşaat sektörüne destek verilecek! Değişim nerede? Kamu bankalarının zararına kredi vermesinde” dedi.

Dolar kuru ne kadar oldu?

Piyasada dün yaşanan yoğun veri gündemi ve önümüzdeki üç yıla ilişkin tahminleri içeren Yeni Ekonomi Programı (YEP) takip edilirken; dolar/TL bu sabah güne 5.66 seviyesinin hemen altında başladı. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

"Müthiş bir işsiz ordusu ile karşı karşıya kalırız"

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Gelecekte rahat edebilmek için girişimci çıkartmak durumundayız, yoksa müthiş bir işsiz ordusu ile karşı karşıya kalırız." dedi.

Thomas Cook Hollanda'da da iflas etti

İngiliz tur operatörü Thomas Cook'un Hollanda iştiraki olan Thomas Cook Hollanda da iflas etti ve 200 çalışan için toplu istifa başvurusu yapıldı.

TİM Başkanı Gülle: Dengeleme-disiplin döneminin bir yılda tamamlanması çok önemli

TİM Başkanı İsmail Gülle "Türkiye ekonomisinin sahip olduğu güçlü bağışıklık sistemi ve ekonomi yönetiminin etkin, isabetli tedbirleri ile 2 yıl süreceği öngörülen dengeleme-disiplin döneminin bir yılda tamamlanması ve ekonomide değişimin başlaması çok önemli" dedi.

İtalya'da işsizlik geriledi

Ülkede işsizlik oranı ağustos ayında yüzde 9,5'e düştü.

Bir yılda 132 milyonluk kaçak geçiş yapıldı!

Köprü ve otoyollardan 2018 yılında HGS ve OGS’den toplam 20 milyon 574 bin 137 adet aracın kaçak geçiş yaptığı Sayıştay raporlarında tespit edildi. Kaçak geçişlerin bir yıllık maliyetinin 132 milyon 22 bin 276 TL olduğu kaydedildi.

Merkez Bankası’ndan altın hamlesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Yeni Ekonomi Programı'nı açıklamasının ardından Merkez Bankası'ndan yeni bir hamle geldi. Yapılan açıklamada Merkez Bankası bünyesinde döviz karşılığı altın swap piyasası açılacağı bildirildi.

Son bir yılda 34 bin esnaf kepenk indirdi

Haziran 2018-Haziran 2019 arasında küçük ve orta ölçekli işletme sayısı 34 bin azaldı. Sadece Kocaeli'de 2 bin esnaf kepenk kapattı. Bir yılda en fazla KOBİ'nin kepenk kapattığı sektör inşaat oldu.

Döviz Karşılığı Altın Swap Piyasası açıldı

Merkez Bankası bünyesinde Döviz Karşılığı Altın Swap Piyasası faaliyete geçirildi.

İSO Türkiye İmalat PMI eylülde 50'ye yükseldi

İSO Türkiye İmalat PMI eylülde eşik değer olarak kabul edilen 50'ye ulaşırken, faaliyet koşullarında 17 aydır süren yavaşlama eğilimi de sona ermiş oldu.

"Milli Yük Vagonu"na talep artıyor

TÜDEMSAŞ'ta üretilen "Milli Yük Vagonu" teknik özellikleri nedeniyle birçok ülkeden talep görüyor.

Finansal istikrara "tasarruflu" destek

Türkiye'de finansal istikrarın güçlendirilmesi amacıyla tasarrufları artırarak sermaye piyasaları için kaynak oluşturacak çalışmalar yapılacak.

Market fiyatlarını karşılaştırmada mobil dönem

Yeni Ekonomi Programı'ndaki hedefler doğrultusunda kurulacak mobil uygulama sayesinde, gıda fiyatları başta olmak üzere vatandaşlara marketlerdeki fiyatları karşılaştırma olanağı tanınacak.

Elektrikte 122 milyon liralık kapasite mekanizması desteği

Kapasite mekanizması kapsamında 39 elektrik üretim santraline ağustos ayı için toplam 122 milyon 873 bin 772 lira ödenecek.

Brent petrolün varili 60.17 dolar

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 60,17 dolardan işlem görüyor.

Almanya'da imalat PMI, son 10 yılın en düşük seviyesine indi

Almanya’da imalat PMI, eylülde 41,7 puan ile 2009'dan sonra gördüğü en düşük seviyeye geriledi.

2 bin hasar ihbarı yapıldı

DASK'tan yapılan açıklamaya göre, (26 Eylül'deki depremin ardından) başta İstanbul olmak üzere Tekirdağ, Kocaeli, Bursa ve Balıkesir'den 2 bini aşkın Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi için hasar ihbarı yapıldı.

Dolar yükselişe geçti

Güne 5,66 seviyesinden başlayan ancak gün boyunca kademeli yükselişini sürdüren Dolar/TL kuru, bir haftanın ardından yeniden 5.70 barajının üzerini gördü.

Otogaza 27 kuruş zam

Otogaz fiyatlarına gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 27 kuruş zam yapıldı. LPG otogaz fiyatlarına zam yapıldı.

İstanbul’da toptan ve perakende fiyatlar arttı

İTO verilerine göre İstanbul'da, eylülde geçen yılın aynı ayına göre perakende fiyatlar yüzde 13.13, toptan fiyatlar yüzde 5,58 arttı.

Kamu alacaklarında gecikme zammı azaldı

Kamu alacaklarının tahsilinde gecikme zammı yüzde 2.0 olarak belirlendi. Söz konusu karar Remi Gazete'de yayınlandı.

Norveç Varlık Fonu hisse satacak

Norveç Varlık Fonu 5.9 milyar dolarlık petrol hissesi satacak.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya: TÜRSAB bundan böyle borçlanamayacak

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya "Bizim için kurumsal olma açısından bakıldığında en radikal değişiklik, TÜRSAB'ın bundan böyle borçlanamayacak olması, borçlanmasını yasayla yasaklıyoruz. Kefil de olamayacak. Biz Haziran 2018'de 560 milyon lira borçla devraldık" dedi.

İhracat rakamları açıklandı

Ticaret Bakanı Pekcan, "Eylül ayında ihracatımız geçen sene eylül ayındaki güçlü performansın üzerine çıkarak 15 milyar 220 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir" dedi.

Toyota ve Mercedes'ten düşük faiz hamlesi

Kamu bankalarının düşük faiz kampanyasına BMC ve Otokar'ın ardından Toyota ve Mercedes de dahil oldu.

4 kişilik aile ortalama 163 TL elektrik faturası ödeyecek!

Elektrik Mühendisleri Odası'ndan yapılan açıklamaya göre, yeni gelen zammın ardından 4 kişilik bir ailenin ortalama elektrik faturası 142 TL'den 163 TL'ye çıktı.

ASELSAN Akademi'de güz dönemi dersleri başladı

381 mühendisin yüksek lisans, 65 mühendisin doktora eğitimini sürdürdüğü akademide, elektronik, makine, bilgisayar ve malzeme mühendisliği konularında 66 öğretim üyesince 73 ders açıldı

Elektrik tüketimi eylülde azaldı

Türkiye'nin elektrik tüketimi eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,37 azalarak 24 milyar 123 milyon 772 bin kilovatsaate geriledi.

BİST’de pazar yapısı güncelleniyor

Borsa İstanbul Pay Piyasasında Pazar kriterleri güncelleniyor. Mevcut Yıldız Pazar ve Ana Pazar yapısı Yıldız 1 ve Yıldız 2, Ana 1 ve Ana 2 şeklinde kendi içinde ikişer gruba ayrılıyor.

Otomobil satışları yüzde 100 arttı

Kredi faizlerindeki indirimlerin ardından otomobil satışlarında yüzde 100'lük artış gerçekleşti.

"Elektrikte yüzde 25’lik zam oranı daha cepte bekliyor"

Ekonomist İbrahim Kahveci, yüzde 14,90'lık elektrik zammı için yorumda bulunarak, "Elektrik için bir yüzde 25’lik zam oranı daha cepte beklemektedir" dedi.

Volkswagen, Türkiye birimini kurdu

Otomomotiv sektörünün önemli isimlerinden Volkswagen, Türkiye birimini resmen kurdu. Ticaret  Sicil Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre, Alman şirket, 943,5 milyon lira sermayeli şirket kurdu.

AB'den ABD'ye ticari misilleme uyarısı

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker "Birisi havacılık sektörümüze gümrük vergileri uygularsa aynısını yaparız" dedi.

Asgari 5 milyar liralık yatırımlara bakan imza atacak

Hibe desteğinden yararlandırılacak asgari 5 milyar lira sabit yatırım tutarındaki projelerde sözleşme imzalama yetkisi Sanayi ve Teknoloji Bakanına verildi.

1 günde 250 milyon dolar

Bu yıl eş zamanlı olarak düzenlenen Avrupa Giyim ve Tekstil Konfederasyonu’nun (EURATEX) yıllık kongresi ve 12. İstanbul Moda Konferansı, tekstil ve hazır giyimde ABD’nin ve Avrupa’nın önde gelen temsilcilerini İstanbul’da buluşturdu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: Otel sahiplerinin başvurularını cuma günü alacağız

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy "(Thomas Cook) Bakanlığımızın Yatırım İşletmeler Genel Müdürlüğünde cumadan itibaren kredi destek paketinden yararlanmak isteyen otel sahiplerinin başvurularını kabul etmeye başlayacağız" dedi.

Hamsinin fiyatı bu sezon ilk kez bu kadar düştü

Trabzon’da hamsinin 3 kilosu 10 TL’ye kadar geriledi. Bol olan hamsi diğer balık çeşitlerinin de fiyatını düşürdü.

Girişimcilere alternatif finansman imkanı

Paya Dayalı Kitle Fonlaması Tebliği bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İBB'den yerli metrobüs hamlesi!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), ulaşımdaki yoğunluğu azaltmak için iki kat daha fazla yolcu taşıyabilen yerli metrobüs çalışmalarına başladı.

Süt fiyatlarına zam geldi

Doğalgaz, elektrik ve akaryakıtın ardından bir zam da süt fiyatlarına geldi. Sütün litre fiyatı 2 TL'den 2.30 TL'ye yükseldi.

Eylül ayı enflasyon rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık yüzde 0,99 arttı.

Facebook'a para cezası verildi

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, Facebook'a veri ihlali gerekçesiyle 1 milyon 600 bin TL ceza verdi.

Eylül ayının zam şampiyonu sarımsak oldu

Tüketici fiyatları bazında eylül ayında en yüksek fiyat artışı, yüzde 42,58 ile sarımsakta gerçekleşti. Geçen ay fiyatı en fazla düşen ürünlerin başında ise yüzde 24,62 ile limon geldi.

Bakan Pakdemirli'nin Burkina Faso'ya ziyaret

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "İkili ticaretimize istikrar kazandırmak ve ülkelerimiz arasındaki ekonomik bütünleşmeyi hızlandırmak için bir serbest ticaret alanı tesis etmemiz gerekmektedir" dedi.

Türkiye Varlık Fonu'ndan enerji sektörüne yatırım planı

Türkiye Varlık Fonu, özel sektör veya yabancı sermaye iş birliğine dayanan petrokimya, madencilik ve yerli kaynaklardan enerji üretimi projelerine yatırım yapacak.

Merkez Bankasının 88 yıllık serüveninde "milli" ve "bağımsız" adımlar

Türkiye'de para ve kur politikalarını düzenleyerek, banknot dolaşımını sağlamaktan sorumlu Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, faaliyetlerine başladığı 3 Ekim 1931'den bugüne birçok değişim ve dönüşüm geçirdi.

Bankacılık sektörünün mevduatı arttı

Sektörün toplam mevduatı, geçen hafta 15 milyar 33 milyon 673 bin lira artarak 2 trilyon 451,1 milyar liraya yükseldi.

Suudi Arabistan'dan "üretim istikrara kavuştu" açıklaması

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Selman "Petrol üretimimiz tekrar istikrara kavuştu ve tümüyle eski haline getirdik. Saldırılara ilişkin sayfayı artık çevirdik" dedi.

"TÜİK market kursun oradan alıveriş yapalım"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerine ilişkin, "TÜİK açıkladığı fiyatlardan bir market zinciri kursun hepimiz oradan alıveriş yapalım" dedi.

Ağustos ayında kaydı yapılan taşıt sayısı yüzde 42,2 azaldı

TÜİK, 2019 Ağustos dönemi motorlu kara taşıtları verilerini açıkladı. Buna göre Ağustos ayında trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı bir önceki aya göre yüzde 42,2 azalırken, geçen yılın aynı ayına göre trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı yüzde 38,7'ye düştü.

Merkez'den enflasyon açıklaması!

Merkez Bankası, yüzde 9.26'ya gerileyen Eylül ayı enflasyon verilerinin ardından bugün yayımladığı raporda ekim ayı enflasyonu için "Enerji fiyatlarında aylık bazdaki artış eğilimi devam edecek" uyarısında bulundu.

Varlık Fonu Kalyon'a ortak olmaya hazırlanıyor

Ağaoğlu, İntaş ve YDA gibi inşaat firmalarını kurtaran Türkiye Varlık Fonu (TVF), sorunlu ve batık kredileriyle gündemde olan enerji şirketlerine de ortak olmaya hazırlanıyor.

Fitch'ten Türk bankalarıyla ilgili rapor

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in son stres testi raporuna göre, Türkiye'deki özel bankalar , aktif kalitesinde belirgin bir bozulma ihtimaline karşı üç kamu bankasından daha iyi durumda bulunuyor.

Trafiğe 8 ayda 419 bin 944 aracın kaydı yapıldı

Ocak-ağustos döneminde 419 bin 944 taşıtın trafiğe kaydı yapılırken, 179 bin 665 taşıtın trafikten kaydı silindi, böylece trafikteki toplam taşıt sayısı 240 bin 279 arttı.

Merkez Bankası Fiyat Gelişmeleri Raporu'nu yayınladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Eylül ayında tek haneye düşen enflasyonun ardından Fiyat Gelişmeleri Raporu'nu duyurdu.

ABD ile AB arasında ticaret savaşının fitili ateşlendi

ABD ve AB arasında uzun süredir devam eden ekonomik anlaşmazlıkların havacılık sektörüne de sıçraması ve yeni vergi tehditleri, ticaret savaşı beklentilerini tırmandırdı.

HP personellerini işten çıkaracak

ABD'li bilgisayar üreticisi HP yeniden yapılandırma kapsamında çalışanların yüzde 16'sını işten çıkaracak.

Ulaştırma Bakanı Turhan: Ürünün, aranan marka oldu mu Fizan'da da olsa seni bulurlar

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan "50 yıl önce 'yeter ki olsun' mantığı hakimdi. Bugün her şeyin en iyisi, en kalitelisi aranıyor. Yani her anlamda marka ürünler aranıyor, markaya yatırım yapan, ürettiği şeyi aranan marka haline getiren işletmeciler, girişimciler kazanıyor" dedi.

500 milyar dolarlık mücevher pazarı İstanbul'da toplanıyor

Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kamar "Toplam 35 ülkenin katılacağı konferans, 500 milyar dolarlık mücevher pazarını İstanbul’da buluşturacak" dedi.

Thomas Cook mağduru işletmeler kredi başvurusuna başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı konaklama tesisi işletmelerine yönelik kredi destek paketi için başvuruları almaya başladı.

CHP’li ilçe başkanı saldırıya uğradı

CHP Efeler İlçe Başkanı Polat Bora Mersin evinin önünde saldırıya uğradı. Aydın Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Mersin’in tedavisinin sürdüğü öğrenildi. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Çerçioğlu, saldırıya sert tepki gösterdi.

AKP’li eski vekilden enflasyon tepkisi

AKP’li eski vekil İbrahim Turhan, enflasyon rakamlarına tepki göstererek, “Kişi başına milli gelirin 12 yıl öncesindeki seviyesinin altına gerilediği ortamda %9,4 enflasyonu başarı diye yansıtmaya çalışmak acıklı bir görüntü oldu” dedi.

Thomas Cook’un iflasından etkilenen otellere kredi hamlesi

İngiliz şirket Thomas Cook’un iflasının Türkiye’ye zararının 150 milyon euro civarında olduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, iflastan etkilenen oteller için hazırlanan kredi paketi için başvuruların cuma günü başlayacağını söyledi.

Otomotiv limanı için Japonya’dan kredi

TÜRKİYE’DE otomotiv odaklı Ro-Ro limanı’nın inşası için, 2018 yılında Nippon Yusen Kaisha (NYK Line) ile 110 milyon dolarlık yatırım kararı alan OYAK, Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) ve MUFG Bank’la kredi anlaşması imzaladı. OYAK Port finansmanı için imzalanan bu sözleşmenin, Japon şirketlerinin Türkiye’deki yatırımları ve ihracatı için fırsat yaratması bekleniyor.

Dar gelirli, Bakanlık'tan gelecek cevabı bekliyor

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, TBMM Başkanlığı'na konutlarda kullanılan elektrik ve doğalgazdaki KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi teklifinde bulundu. Demirtaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Sönmez’e de zamlarla ilgili soru önergesi verdi.

ABD'de petrol kulesi azaldı

Ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısında 7 hafta üst üste düşüş kaydedildi.

Sarımsak ithalatında gümrük vergisi düşürüldü

Sarımsak ithalatında uygulanan birim gümrük kıymeti düşürüldü.

Suudi Arabistan'dan kadınlar için önemli karar

Suudi Arabistan'da yabancı kadınlar, beraberlerinde eş ya da yakını olmaksızın otellerde ikamet edebilecek.

‘Küresel bir güç oluşturuyoruz’

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi) Türk İş ve Yatırım Birinci Forumu Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te gerçekleştirildi. Türk Keneşi ve Özbekistan Hükümeti işbirliğinde bu yıl ilk kez düzenlenen Türk İş ve Yatırım Forumu’na Azerbaycan, Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Macaristan’dan 600’dan fazla iş adamı ve yetkili katıldı.

Memur ve işçi zammına YEP tırpanı geliyor

Asgari ücretlinin 2020, kamu işçisinin 2021, memur ve emeklilerin 2022 zammı tehlikeye girdi. Ücret zamları YEP’teki hayali enflasyon hedeflerine göre belirlenecek.

Akaryakıt şirketlerine 'ulusal stok' cezası

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 61 akaryakıt dağıtım şirketine, kriz ve olağanüstü haller için hazırda tutulması öngörülen 'ulusal petrol stok yükümlülüğü'nü yerine getirmedikleri gerekçesiyle 64 milyon 650 bin TL ceza kesti.

Akaryakıt şirketlerine 'ulusal stok' cezası

EPDK, 61 akaryakıt dağıtım şirketine, kriz ve olağanüstü haller için hazırda tutulması öngörülen 'ulusal petrol stok yükümlülüğü'nü yerine getirmedikleri gerekçesiyle 64 milyon 650 bin TL ceza kesti.

İşte AKP iktidarının 17 senelik ekonomi bilançosu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye'ye bugüne kadar ne yapıldıysa AK Parti yaptı” dedi. Ancak, Varlık Fonu’na devredilen şirketler ve özelleştirilen kamu kaynakları, bu açıklamanın tam tersini ortaya koyuyor.

Kızılay’da 8 danışmana ödenen maaş 47 asgari ücrete denk!

Kızılay Kurumsal Gelişim Direktörü Levent Canbay’ın 16 bin 750 lira maaş aldığının ortaya çıkmasının ardından eşi Kamile Canbay’ın da genel başkan danışmanı olduğu öğrenildi. Kurumda, 8 danışmana ödenen maaş ise 47 asgari ücrete denk geliyor.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir'in acı günü

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir'in annesi Kadire Demir hayatını kaybetti.

İTO Başkanı Avdagiç: VW yatırımı, diğer yabancı yatırımları da tetikleyecektir

İTO Başkanı Şekib Avdagiç "Volkswagen'in Türkiye yatırımı, tek başına bile çok önemlidir. Bu diğer yabancı yatırımları da tetikleyecektir. Türkiye tecrübeli iş gücü, dinamik yatırım ortamı ile dünya için üreten bir merkeze dönüşmüştür" dedi.

Otomotiv sektöründen eylülde 2,6 milyar dolar ihracat

Türkiye otomotiv sektörü 2,6 milyarlık ihracatla tarihinde en yüksek ikinci eylül performansına ulaştı.

Fenerbahçe borsanın şampiyonu oldu

Fenerbahçe, yüzde 42,4 ile Borsa İstanbul'da geçen ay yatırımcısına en fazla kazandıran spor şirketi oldu.

YEP, turizm sektörünü şahlandıracak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan 2020-2022 dönemine ilişkin YEP kapsamında hükümet, cari işlemler dengesinin sağlanması amacıyla turizm alanında bir dizi politika belirledi.

Bankalar Ağustos'ta kar rekoru kırdı

Türk bankacılık sektörü, 4 milyar 602 milyon TL ile tarihin en yüksek ağustos ayı karını elde etti. Sektörün 8 aylık karı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 15,9 düşerek 32 milyar 838 milyon liraya geriledi.

Hayal gücüne 5 milyon TL

Sosyal sorumluluk çalışmalarında çocuk ve gençlere odaklanma kararı alan QNB Finansbank’ın Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aras, “Çocukları geleceğe hazırlama misyonuyla yıllık 5 milyon TL bütçe ayırdığımız matematikten kodlamaya, kültür-sanattan eğitime birçok projemizde 500 bin çocuğun hayatına dokunduk” dedi.

Lakerda fiyatları arttı

Karadeniz'de balıkçılar palamuttan umduğunu bulamazken lakerdanın kilosu 100 lira oldu.

Dolar güne nasıl başladı?

TCMB'nin beklentilerin üzerinde faiz indirimi yapabileceği endişesi TL'de hareketi sınırlarken, geçen hafta bir süredir sıkıştığı 5.60-5.75 bandında hareketini sürdüren dolar/TL bu sabah güne 5.72 seviyesinin hemen altında başladı.

Uğur Gürses'ten zam tepkisi

Otoyol ve köprülere gelen yüzde 20'lik zamma tepki gösteren Ekonomist Uğur Gürses, Twitter'dan yaptığı paylaşımda YEP'i de eleştirerek "YEP'i "Yalancı Ekonomi Programı"na dönüştürmek iyi olmamış" dedi.

Köprü ve otoyol geçişlerine zam

Otoyol ve köprü geçiş ücretlerinde ortalama yüzde 20 zam yapıldığını açıkladı. Zamların 7 Ekim'den itibaren geçerli olacağı belirtildi.

Bankaların kârı yüzde 15,9 azaldı

Bankalar, 4 milyar 602 milyon liralık net kâr ile ağustos ayı rekorunu kırarken, 8 aylık dönemde net kârın yüzde 15,9 azalması dikkati çekti.

HSBC 10 bin kişiyi işten çıkaracak

HSBC Holdings, maliyetleri azaltmak için 10 bin kişiyi işten çıkarmayı planlıyor.

Brent petrolün varili 58,74 dolar

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 58,74 dolardan işlem görüyor.

Köprü ve otoyollara 4 yılda yüzde 147 zam!

AKP iktidarının 31 Mart seçimlerinin ardından yaptığı zamlara köprü ve otoyol geçişleri de eklendi. Dün akşam yapılan yüzde 20’lik zam sonrası 4 yılda köprü ve otoyollara yapılan zam yüzde 147’yi buldu.

“Enflasyon tek haneye düştüğüne göre, Türkiye’nin uçma zamanı geldi”

Sözcü gazetesi yazarı Murat Muratoğlu, "Enflasyon düştü, ama hâlâ bazı kendini bilmezler; “O zaman neden her şey pahalı” diye çıkıp akılları sıra itiraz ederler. Onlar pahalı değil güzel kardeşim, alamıyorsanız size fakir derler" dedi.

Tren bileti ve posta ücretlerine zam geldi!

Köprü ve otoyol ücretlerine yapılan zammın ardından YHT ve posta ücretlerine de yüzde 20 zam geldi. Ankara-İstanbul hattı Pendik’e kadar 85 lira, Halkalı ya da Bakırköy’e kadar ise 96 lira oldu.

O tesislere 101 milyon lira ceza

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Türkiye genelinde bu yılın 9 ayındaki denetimlerde Çevre Kanunu'na muhalefet eden tesislere 101 milyon 308 bin 331 lira idari para cezası kesildi. Denetimler sonucu çevre kirliliğine neden olan 183 işletmenin faaliyeti durduruldu. Atık, gürültü ve egzoz kirliliği cezalarının başı çektiği Ankara, toplam 21 milyon 897 bin 618 lira ile en çok ceza kesilen il oldu.

Zeytincilerin korkusu hırsızlık!

Edremit Körfezi'ndeki zeytin üreticileri, hırsızlıktan endişe etmeleri nedeniyle daha az yağ elde edeceklerini bilmelerine rağmen hasada erken başladı.

Haberleşme gönderileri temel ücreti 2,4 lira oldu

Bu yıl 20 grama kadar haberleşme gönderileri için temel ücret, KDV dahil 2 liradan 2,4 liraya çıkarıldı.

163 ülkeye halı ihracatı

Türkiye'nin halı ihracatı 9 ayda yüzde 10 artış ile 1.8 milyar dolara yükseldi. 163 ülkeye halı ihracatı yapılırken, en çok halı ihraç edilen ülkeler ise 453 milyon dolar ile ABD ve 278 milyon dolar ile Suudi Arabistan oldu.1 milyar 222 milyon dolar halı ihracatı ile Gaziantep en çok halı ihracatı yapan kent olarak yine ilk sırada yer aldı.

TUSAŞ, "büyük ailesini" ağırladı

Ürettiği hava platformlarını tanıtmak için seçkin heyetleri misafir eden TUSAŞ, bu kez kapılarını platformları geliştirip üreten çalışanlarının ailelerine açtı - Anne ve babalarının veya çocuklarının geliştirerek ürettiği araçları inceleyen yaklaşık 3 bin kişi, Atak helikopterinin gösterisini izledi

9 ayda 170 bin 540 iş yeri açıldı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Eylül sonu itibarıyla esnaf ve sanatkar sayısı yılbaşından bu yana 25 bin 978 artarak toplamda 1 milyon 779 bin 191'e ulaştı. Bu dönemde 170 bin 540 iş yeri açılırken 80 bin 769 iş yeri kapandı" açıklamasında bulundu.

Fındıkta ihracat yüzde 75 arttı

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Dursun Oğuz Gürsoy, "Sezonun ilk ayında (eylül) geçen yıla göre ihracatımız yaklaşık yüzde 75 artmış durumda. Bir ayda 46 bin ton civarında iç fındık ihracatı yapıldı. Bu hızla devam ettiğimiz takdirde bu sezon 310 bin ton fındık ihraç edilebilir. Fındığı işlenmiş formda, çikolata, pasta ve bisküvinin içinde satabilirsek ülkemize uzun dönemde 5-6 milyar dolar getiri sağlamamız mümkün olacaktır" açıklamasında bulundu.

Savunma ve havacılık sektörü ihracatta rekor tazeledi

Savunma ve havacılık sektörünün ihracatı, yılın 9 ayında 2018'in aynı dönemine göre yüzde 37,7 artarak 1,9 milyar dolar oldu.

Çoruh Nehri'ndeki 4 barajdan ekonomiye 6.8 milyar liralık katkı

Dünyanın en hızlı akan nehirlerinden Çoruh Nehri üzerindeki 4 barajdan üretilen elektrikle ekonomiye yaklaşık 6.8 milyar liralık katkı sağlandı.

TSK'nin enerji kaynağı"na yerli teknoloji desteği

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu uzun ömürlü bataryaları üreten ASPİLSAN Enerji, pil bloklarının birleştirilmesi için kullanılan ve yurt dışından 60 bin dolara ithal edilen punta makinesini yerli imkanlarla 8 ayda yaklaşık 35 bin dolara üretmeyi başardı.

Dolar durmuyor!

Fırat’ın doğusunda dün sabah saatlerinde başlayan askeri hareketlilik ve ABD Başkanı Trump’ın "Türk ekonomisini yok ederim" şeklindeki açıklaması sonrası dolarda yaşanan hareketlilik sürüyor. Dolar kuru güne 5,84 lira seviyesinde başladı.

9 ayda 31 bin genç borç erteleme istedi

okurken destek için Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan öğrenim ve katkı kredisi kullanan öğrenciler borcunu ödeyemediği için erteleme isteğinde bulundu. 9 ayda 31 bin kişi borç erteleme istedi.

Döviz piyasasında neler oluyor?

ADB Başkanı Trump’ın Türk ekonomisini tehdit eden açıklamaları ve Fırat’ın doğusundaki askeri hareketlilik sonrası piyasaların durumu merak konusu olurken, ekonomist Şant Manukyan’ın Mayıs ayında yaptığı bir açıklama yeniden gündem oldu.

Bir zamda kırmızı ete!

Maliyetlerindeki artıştan dolayı kırmızı ete yüzde 20 zam yapmayı planlayan sanayiciler, tüketimin düşmesi sebebiyle bu zammı bekletiyor.

Rusya'dan "tahıl OPEC'i kurulsun" önerisi

Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Aleksey Gordeyev, küresel tahıl piyasalarında istikrar sağlanması ve küresel açlıkla ilgili sorunların çözümü için tahıl sektöründe OPEC benzeri bir yapı kurulmasını teklif etti.

Dolar/TL 5.80'i aştı!

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye ekonomisine yönelttiği tehdidin ardından Dolar/TL 5.80'i aştı.

Yabancılara konut satışı yüzde 50 arttı

TÜİK’in verilerine göre, yabancılara konut satışı 2019 yılının 8 aylık döneminde yüzde 50 artarken, son 4 yılın verilerine bakıldığında yabancıların konut alımlarının katlandığı görüldü.

Finans Ofisi’nden Çin atağı

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Göksel Aşan, Alman otomotiv devi Volkswagen’in Manisa’da kuracağı fabrikanın Çinli yatırımcıların Türkiye’ye ilgisini arttırdığını söyledi.

Brent petrolün varili 59,16 dolar

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 59,16 dolardan işlem görüyor.

Piyasalar, jeopolitik gelişmelere odaklandı

Suriye'nin kuzeyine ilişkin gelişmeler piyasalardaki jeopolitik risk algısının artmasına neden olurken, yetkililerden gelen açıklamalar ve bugünden itibaren hareketlenecek makroekonomik veri takvimi yatırımcıların odağına yerleşti.

Güzelyurt’ta ilk sondaj

Türkiye, Doğu Akdeniz’de Rumlar’ın özel şirketlere tek taraflı ruhsat verdiği 7. Parsel’deki Güzelyurt-1 kuyusunda sondaja başlıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Bu sabah ilk matkap döndü. Yavuz gemisi en derin noktalardan birinde sonuca ulaşmak için çalışıyor. Bölgeye üçüncü sondaj gemisini göndermek için girişimlere başladık” dedi.

Geleceği yazmaya 8 ülkeden talep

Geleceği Yazan Kadınlar projesine bu yıl Türkiye’den 64 ilin yanı sıra 8 ülke vatandaşından da başvuru geldi. Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş, “Kadınların, mobil uygulamalar geliştirmelerine destek olmak gibi özel bir alana odaklanan böyle bir projeye 8 farklı ülkeden başvuru gelmesi uluslararası alanda dikkat çektiğimizi gösteriyor. Bu gelecek için son derece umut verici” dedi.

Hazine’nin nakit dengesi açık verdi: Bütçe açığı 89 milyar oldu!

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, eylül ayında Hazine’nin nakit dengesi 21 milyar 650 milyon lira açık verdi. Öte yandan 2019 yılının 9 aylık bölümünde bütçe dengesi açığı 89,75 milyar lira oldu.

Son yapılan zamlar YEP’i çökertti

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın YEP’i açıklamasının ardından gelen zamlar büyük tepki çekti. Son yapılan zamlar akıllara IMF’nin programlarını getirirken, YEP’te açıklanan hedefler bir haftada çöktü.

Türkiye'nin uçuş ağı 172 ülkeye ulaştı

Solomon Adaları ile ikili havacılık anlaşması imzalandı.

Yeni rekor yolda

Türkiye'nin bu yılın ocak-eylül dönemindeki mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 10 artarak 3 milyar 995 milyon 921 bin dolara yükseldi.

Türkiye enerjide hidrolik çatlatma dönemine başladı

Hidrolik çatlatma tekniğinin yaygınlaşması, Türkiye'nin petrol ve doğal gaz ithalatının yıllar içinde düşmesine, enerji faturasının azalmasına olanak sağlayacak. Daha önce ulaşılamayan petrol ve gaz rezervlerinde üretime geçilmesini sağlayan hidrolik çatlatma, eski petrol ve gaz kuyularında yeniden üretim yapılmasına yardımcı olacak.

Rusya'ya en çok şeftali ihraç edildi

Türkiye'den yılın ocak-eylül döneminde Rusya Federasyonu'na gerçekleştirilen 505 bin 547 tonluk yaş meyve sebze ihracatından 412 milyon 651 bin 537 dolar gelir elde edildi.

"Afrika'nın kapıları Türkiye'ye ardına kadar açılacak"

"Turizmin Davos'u" olarak önceki yıllarda İstanbul'da düzenlenen Dünya Turizm Forumu'nun 2020 Küresel Toplantısı, en az 5 bin kişinin katılımı ve minimum 5 milyar dolarlık iş hacmi hedefiyle 4-6 Mart'ta Etiyopya'da düzenlenecek.

Kredi kartı kullanımı kontrollü artıyor

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Dr. Soner Canko, internetten alışverişler artarken, kredi kartı kullanımlarının daha kontrollü arttığını ve bunun bilinçli kart kullanımının arttığını gösterdiğini söyledi.

İHBİR’den rekor ihracat

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) 2019 Eylül ayı ihracat raporunu açıkladı. Raporda yer alan verilere göre, 2018 yılında 150 milyon dolar olan ihracat, 2019 yılında 172 milyon dolara yükseldi. İHBİR Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur, yüzde 13.3'lük yükselişiyle ihracatını en fazla artıran birlik olduklarını söyledi.

Her 100 liranın 8.6 lirası icralık

CHP’nin ekonomi raporunda, KOBİ’lerin kullandığı kredilerin ağustos sonu itibarıyla 610 milyar liraya yükseldiği belirtilerek, “Kredilerin her 100 liralık diliminin 8.6 lirası icra yoluyla tahsil edilmeye çalışılıyor” denildi.

Yeni yıl zamlarla gelecek!

TÜİK’in açıkladığı son rakamlarda enflasyonda düşüş görünmesine rağmen zamlar katlanarak devam ediyor. 2020 yılının gelişiyle birlikte harç ve trafik cezalarına en az yüzde 22.5 zam yapılacak.

Piyasalarda ikinci Trump dalgası

Donald Trump'ın dünkü paylaşımlarının ardından 5,85'i gören dolar, günü 5,83 bandında tamamladı. Borsa İstanbul ise bugünkü kayıplarını telafi etti.

Dünya Bankası’nın Türkiye için büyüme tahmini yüzde 0!

Dünya Bankası, Türkiye için büyüme tahminini revize etti. Yapılan açıklamada büyüme tahmini yüzde 0 olarak revize edilirken, 2020 yılı için yüzde 3 büyüme beklendiği kaydedildi.

Tuba Vural Çokal: “Turizm sektörü yeni bir krizle karşı karşıya”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Çokal, Thomas Cook’un iflası sonrası turizm sektörünün yeni bir krizle karşı karşıya olduğunu belirterek, iflasını açıklayan dev şirketin sadece Manavgat-Side bölgesindeki otellere 100 milyon euro borcu olduğunu söyledi.

Dolar kuru ne kadar oldu?

ABD Başkanı Trump’ın açıklamaları ve Türkiye’nin Fırat'ın doğusuna yapacağı operasyonla ilgili yaşanan sıcak gelişmeler dolar kurunu yukarı çekti. Dolar/TL kuru güne 5,84 lira seviyesinde başladı.

Thomas Cook'un şubelerine talip çıktı

Thomas Cook’un iflas sürecini yöneten kayyum tarafından yapılan açıklamada geçen ay iflas eden Thomas Cook’un toplam 555 şubesinin rakibi Hays Travel’a satılması konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

İnşaat sektörü finansman desteğini bekliyor

Yeni Ekonomi Programı kapsamında inşaat sektöründe yerel üretime ve tamamlanmaya yakın projelere finansman desteği verileceğinin belirtilmesinin ardından sektör temsilcileri atılacak adımlara odaklandı.

Türkiye'nin en büyük konut projesi başlıyor

Sosyal konut alanında uygulaması tek seferde geliştirilen ve "Türkiye'nin en büyük konut projesi" olma özelliğine sahip Gaziantep'in Kuzey Şehir Projesi'nde yapımı tamamlanan konutlar, hak sahiplerine teslim ediliyor.

Afrika'nın en zengin ülkesi belli oldu

"2019 Afrika Varlık Raporu"na göre, Güney Afrika Cumhuriyeti'nde 2 bin 169 dolar milyarderi yaşarken, 932 milyarderle Mısır ikinci ve 531 milyarderle Nijerya üçüncü sırada yer alıyor.

Kuru incirde müdahale alımı yapılacak

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal "Sayın Bakanımız Bekir Pakdemirli'nin talimatlarıyla kuru incirde müdahil alım yapacağız. Önümüzdeki birkaç gün içinde referans fiyatı netleşecek. Bizler de bu sevindirici haberi üreticilerimizle paylaşacağız" dedi.

"Sanayi kenti" ihracatta artışta

Kocaeli'nin ocak-eylül dönemindeki ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artarak 11,2 milyar dolara yükseldi. İhracat artışında kimya sektörünün dış satımının yüzde 35 büyümesi etkili oldu.

ABD petrol fiyatı tahminini aşağı çekti

ABD Enerji Enformasyon İdaresi gelecek yıl için petrol fiyatı beklentisini 2 dolar indirdi.

Singapur rekabette ABD’yi solladı

Dünya Ekonomi Forumu tarafından hazırlanan Küresel Rekabet Raporu'nda, dünyanın ekonomik ve teknolojik olarak en rekabetçi ekonomisinin Singapur olduğu belirtildi.

Küresel şirketlerin "vergi oyununa" karşı hükümetlerin eli güçleniyor

OECD, Facebook, Apple, Amazon, Netflix ve Google gibi dijital şirketler dahil uluslararası şirketlerin vergilendirilmesi konusunda yeni önerilerini açıkladı.

Bakan açıkladı! easyJet kapasite artıracak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy "İngiliz havayolu şirketi ve tur operatörü easyJet, 2020 yılı için tekrar kapasite artışı kararı aldı" dedi.

TOBB Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketini arıyor

Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketini belirlemek amacıyla düzenlenen "Türkiye 100" programı için başvurular başladı.

Harekat başladı dolar hareketlendi

Barış Pınarı Harekatı'nın başlamasının ardından Dolar/TL kuru 5,87'ye tırmandı.

Bakan Varank: Mutluyuz, gururluyuz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, BMC'nin Pınarbaşı tesislerinde elektrikli otobüs Neocity ve zırhlı araç Amazon'u test etti.

ABD'de petrol stokları rekor kırdı

ABD'de ham petrol üretiminde geçen hafta günlük ortalama 12,6 milyon varille rekor kırıldı.

Dolar kuru ne kadar oldu?

Suriye'de Barış Pınarı Harekatı'nın başlaması sonrası dolarda hareketlilik sürüyor. Dolar/TL güne 5.87 seviyesinde başladı.

Dolary 6 TL'ye dayandı

ABD Başkanı Trump'ın açıklamalarıyla harekete geçen Dolar/TL güne 5,87 seviyesinde başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partisinin il başkanları toplantısında konuşmasının ardından ise dolar 6 TL'ye dayandı.

Varlık Fonu borçlanacak!

Bloomberg'in haberine göre Türkiye Varlık Fonu yurt dışı piyasalardan borçlanmayı planlıyor. Yani Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin borçları dışında, devlete ait kamu şirketlerinden oluşan Varlık Fonu da tahvil piyasalarından borçlanacak.

AB'den Yunanistan'ın sorunlu kredi azaltma planına onay

AB Komisyonu, Yunanistan'ın sorunlu kredilerinin azaltılmasına yönelik planı onayladı.

Atıl tarım alanları için arazi bankacılığı çözümü

Yeni Ekonomi Programı ile atıl tarım alanlarının üretime kazandırılması hedeflenirken, bu amaçla arazi bankacılığı sisteminin kurulması için altyapı düzenlemesi yapılacak.

İzmit Körfezi'ni kirleten gemiye "rekor" ceza

Limandaki bir kuru yük gemisine, körfeze kirli balast döktüğü gerekçesiyle 1 milyon 772 bin lira ceza kesildi.

İhracatın yarısından fazlasını 3 il sırtlıyor

Türkiye'nin yılın ocak-eylül dönemindeki ihracatının yüzde 56,19'luk kısmı İstanbul, Kocaeli ve Bursa'dan yapıldı.

Ticaret savaşları 630 milyar dolarlık ürünü etkiledi

ABD Başkanı Donald Trump tarafından yürürlüğe konulan tarifeler ve hedef ülkelerin bunlara verdiği karşılıktan, yaklaşık 630 milyar dolar değerinde ürün etkilendi.

Kırmızı ete zam yok

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı "Kırmızı ete zam dedikoduları sektöre zarar veriyor, işimizi aksatıyor" dedi.

Üç yıl önce imzalanan TürkAkım'da sona yaklaşıldı

Yıl sonunda Türkiye bölümünün aktif hale gelmesi beklenen TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı'nın Avrupa'ya ulaşacak rotasında Bulgaristan seçeceği güç kazanıyor.

Dış ticaret endeksleri açıklandı

İhracat birim değer endeksi, ağustosta yıllık bazda yüzde 3,6, ithalat birim değer endeksi yüzde 5,2 azaldı.

9 ayda 1.1 milyon istihdam sağlandı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk “Milli İstihdam Seferberliği ile Ocak – Eylül döneminde 1 milyon 129 bin 729 kişiyi işe yerleştirdik” dedi. 

Dolarda son durum

Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik harekatı başlaması ardından dolar/TL artan jeopolitik endişeler ve ABD'nin yaptırımı da barındıran açıklamalarıyla baskı altında kalmayı sürdürüyor. Dolar/TL bu sabah güne 5.85 seviyesinde başladı.

Düşyeri, Da Vinci ile dünyaya açılıyor

Düşyeri, ilk dijital çözümü olan Pepee TV’yi Nisan ayında yayın dünyasına sunarken çocuklara yönelik bilim ve teknoloji odaklı yayınlarıyla dünyanın önde gelen TV kanallarından biri olan Da Vinci ile işbirliğine gidiyor.

Cari fazla 554 milyon dolar oldu

Cari işlemler fazlası, bir önceki yılın Ağustos ayına göre 554 milyon dolar artarak 2 milyar 604 milyon dolar oldu.

Vergi artışı yolda!

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın Kızılcahamam kampında söz ettiği vergi paketiyle, gelir vergisi tarifelerine değişiklikler planlanıyor.500 bin liranın üstündeki gelirlerden yüzde 40, 1 milyon üstünden yüzde 50 gelir vergisi alınması öngörülüyor.

Ödenekte "aslan payı" Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın

Genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerinin 2020 yılı ödenek teklifi tavanlarının toplamı ilk kez 1 trilyon lirayı geçerken, ödenekte aslan payını 434,4 milyar lirayla Hazine ve Maliye Bakanlığı aldı.

MÜSİAD, Hindistan ile "ticari köprü" kuruyor

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği, Özbekistan'ın ardından Hindistan'a yönelik iş gezisi programı düzenliyor.

Cari fazlada tarihi zirve görüldü

Türkiye'nin 12 aylık cari fazlası, ağustosta 5 milyar 97 milyon dolarla tarihi zirvesini gördü.

Kuru kayısıdan 9 ayda 174 milyon dolar kazanç

Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85'inin yapıldığı Malatya'dan ocak-eylül döneminde gerçekleştirilen 68 bin tonluk ihracat karşılığında 174 milyon dolar gelir elde edildi.

ABD-Çin ticaret savaşı 18'inci ayında

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret savaşı tarım, ham madde, teknoloji, fikri mülkiyet hakları, enerji ve otomotiv gibi birçok sektöre yayıldı.

SPK'dan derecelendirme kuruluşlarına ilişkin tebliğde değişiklik

Tebliğ değişikliği ile derecelendirme çalışmalarında bağımsızlığın sağlanması ve çıkar çatışmalarından kaçınılmasını teminen belirlenen esaslar ile bağımsızlığın ortadan kalkmış sayılacağı durumların aktarıldığı maddelerde düzenlemeye gidildi.

Toplanan inek sütü miktarı azaldı

Toplanan inek sütü miktarı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,4 azaldı.

Finlandiya ve Norveç'in silah ambargosu havada kaldı

Finlandiya ve Norveç, Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye'ye silah ambargosu uygulayacağını açıkladı. Bu gelişmenin üzerine Türkiye'nin Finlandiya'dan bugüne kadar hiç silah almadığı, Norveç'ten ise en son 2011 yılında silah alındığı ortaya çıktı.

Sivil toplum ve iş dünyasından Barış Pınarı Harekatı'na destek

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu "(Barış Pınarı Harekatı) Amaç, bu bölgeyi PKK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinden temizleyerek, Suriye halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak, bölgede huzur, güven ve barış ortamını yeniden tesis etmektir. Bizler işçi, memur, esnaf, çiftçi, avukat, emekli ve işveren temsilcileri olarak devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz" dedi.

Fed tahvil alımlarına başlıyor

ABD Merkez Bankası, bankacılık sistemi rezervlerinin yeterli miktarda kalmasını sağlamak için 15 Ekim'den itibaren aylık yaklaşık 60 milyar dolarlık hazine tahvil alımı yapacağını duyurdu.

Bakan Albayrak’ı Merkez Bankası yalanladı!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yabancı yatırımcı girişinin mayıs ayından bu yana 10 milyar dolardan fazla olduğunu söylese de Merkez Bankası verilerine göre, 7 ayda toplamda 4,2 milyar dolar olduğu görüldü.

Kamu projeleri için hazine arazileri satışa çıkarılacak!

Resmi Gazete'de yayınlanan Orta Vali Mali Plan'da dikkat çeken maddeler yer alıyor. Kamu projelerinin finansmanı için hazine arazileri satışa çıkarılırken, Saray'ın bütçesi ise 3,1 milyar liraya yükseldi.

Anzer Balı önce hastalara satılacak

Dünyaca ünlü Anzer Balı’nda bu yıl rekolte düşünce balı satan kooperatif önceliği hastalara verme kararı aldı.

İktidara yakın yazar: “İş çok ama gençler beğenmiyor”

Yeni Akit gazetesi yazarı Ali Sandıkçıoğlu, gençlerin iş beğenmediklerini iddia ederek, “Yokluk görmemiş, açlık çekmemiş, pek tabi kolay kolay bu gençler iş beğenmezler” dedi.

Savunma ve güvenlik ödeneği 120 milyar liraya dayandı

Ülke güvenliğinde görev alan kurumlara 2020 için ayrılan ödenek bu yıla göre yüzde 15.9 arttı.

İstanbul'a 9 ayda 78 milyon yolcu geldi!

İstanbul'daki tüm havalimanlarında bu yılın ocak-eylül döneminde icra edilen 529 bin 451 geliş-gidiş seferiyle toplam 78 milyon 296 bin 114 yolcu seyahat etti.

Turizmcilerden ortak açıklama: Konu ülke bekasıysa işimiz ikinci planda

Antalyalı turizmciler, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Suriye Milli Ordusu (SMO) tarafından Suriye’de gerçekleştirilen ’Barış Pınarı Harekatı’nın turizme olumsuz etkisinin olmadığını belirterek, konu ülkenin bekasıysa turizmin nasıl etkileneceğinin tali bir konu olduğunu söyledi.

Kaliteli Türk narı ihraç edilecek

Geçen yıl yaklaşık 115 milyon dolarlık dış satımın yapıldığı narda 2019'da ise 125 milyon dolarlık ihracat hedeflendi.

THY, Latin ülkelerinde 340 bin yolcu ile rekora uçtu

Türk Hava Yolları’nın, bu yılın 9 ayında Latin ülkelerinden taşıdığı yolcu sayısı rekor düzeyde artarak 340 bine yükseldi. Özellikle Latin ülkelerinde transit yolcusu artan THY’nin bu pazarda uçaklarının doluluk oranları da yüzde 86.3’e çıktı.

Toplusözleşme değerleri için buluştular

TÜRKİYE’DE ilk kez tüm işçi sendikaları işverenler ve Çalışma Bakanlığı, toplu sözleşmelere girecek sosyal değerleri belirlemek için buluştu.

Türkiye’nin ‘taksiti’ Avrupa’nın radarında

VISA Avrupa Bölgeleri Genel Müdürü Antony Cahill, Türkiye’nin kredi kartına taksit uygulaması ile benzersiz bir pazar olduğunu belirterek, “Taksit çok konuşulan bir konu. Bu yapı Avrupa pazarlarında pek yok. Türkiye’de gördüğümüz taksit uygulaması Avrupa genelinde yaygınlaşabilir” dedi.

Rekorlar devam edecek

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, "Bu yıl oldukça güzel geçti. Turizmde rekorlarla devam eden yeni yıllar gelecek" açıklamasında bulundu.

Meteoroloji ‘cep’te

Sonbahar geldi... Havalar bir gün yağışlı, bir gün güneşli... Akıllı telefon uygulamaları üzerinden hava durumuna ulaşabilmek mümkün. Ancak bu veriler genel sunuluyor. Özellikle büyük bir şehirde yaşıyorsanız farklı hava durumlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sorunun çözümü tabii ki yine teknolojide. Geliştirilen küçük sensörleri anahtarlık gibi çantanıza takıyorsunuz ve bu sensörler size anlık hava durumu bilgisi sunuyor. Bununla yetinmiyorlar. Aynı zamanda hava kalitesini de akıllı telefon ekranına getiriyorlar. Biz de bu hafta meteorolojiyi cebinize getiren yeni teknolojileri araştırdık.

‘Kültür limanı’

Dünyada ilk kez İstanbul Havalimanı’nın ev sahipliğini yaptığı İstanbul Havalimanı Kütüphanesi’nin ardından, dış hatlar pasaport kontrolünden sonraki alanda 1000 metrekarelik müze açılacağı açıklandı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, müze ile Türkiye’ye girmeden başka ülkeye giden turistlerin kazanılacağını açıkladı.

Gıdada usulsüzlüğe göz açtırılmıyor

Tarım ve Orman Bakanlığınca bu yıl gerçekleştirilen 860 bin gıda denetiminde, olumsuzluk tespit edilen işletmelere yönelik 76 milyon 582 bin 794 lira idari para cezası uygulandı. Söz konusu denetimler sonucu 108 işletme için cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

Küresel fonlar, altın yatırımında rekor kırdı

Dünya genelinde yatırım fonlarındaki altın miktarı, geçen ay 2 bin 808 tona ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Küresel altın fonları, yılbaşından bu yana 368 ton altın aldı - ABD'de altın fonlarına yılbaşından bu yana 10,5 milyar dolarlık para akışı oldu.

Beyaz eşyaya 8,5 milyar lira harcandı

GfK'nın araştırmasına göre, Türkiye'de yılın ilk 6 ayında büyük beyaz eşya sektörü satışları ciro bazında 1,3 milyar avroya (8,5 milyar lira), adet bazında 4,3 milyona ulaştı.

9 ayda 256 bin ziyaretçi

TÜRKİYE’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya’nın Uçhisar beldesindeki doğal oluşumlu Uçhisar Kalesi’ni, yılın 9 aylık bölümünde, 256 bin 100 yerli- yabancı turist ziyaret etti.

Yumurta ihracatçılarından ABD hamlesi

ABD'ye yumurta ihracatı için uzun süredir çalışma yürüten ihracatçılar, bu pazara ilk yumurta sevkiyatını gerçekleştirdi.

Bendevi Palandöken’den harekat bölgesindeki esnaf için çağrı!

TSK Başkanı Bendevi Palandöken, Barış Pınarı Harekatı bölgesindeki esnaflar için yaptığı çağrıda bölgedeki esnafın borçlarının ertelenerek sicillerinin bozulmaması gerektiğini söyledi.

Kamuda tasarruf lafta kaldı!

AKP iktidarının kamuda tasarruf söylemi lafta kaldı. Genel bütçe kapsamındaki 41 kamu idaresinin sadece yedi tanesinde geçen yıla göre daha az harcama yapılırken, Cumhurbaşkanlığı’nın harcaması yüzde 17,5 arttı.

Brent petrolün varili 59,84 dolar

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 59,84 dolardan işlem görüyor.

Türkiye’de kadın kadına iş veriyor

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Türk Tuborg AŞ’nin katkıları ile gerçekleştirilen “Türkiye Kadın Girişimcilik Endeksi Çalışması” açıklandı.

Verimsiz santral göçü

Zorlu Enerji, Türkiye’de verimsiz çalışan santralların-daki gaz türbinlerini ABD’ye satıyor. Bu türbinler yurtdışında yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretiminde yaşanabilecek ani aksaklıkları dengelemek amacıyla aniden devreye girmek için hazır bekleyen yedek santrallar olarak kullanılıyor.

Dünyaya ‘Barış Pınarı’ mektubu

BARIŞ Pınarı harekâtının uluslararası kurallara uygun ve meşru bir operasyon olduğunu dünya kamuoyuna anlatmak üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun imzasıyla oluşturulan mektup, 190 ülkedeki muadil iş kurumlarına ve 5 kıtadaki en büyük 7 iş örgütüne gönderiliyor. Hisarcıklıoğlu'nun imzasıyla hazırlanan mektup, 190 ülkedeki muadil iş kurumlarına ve Avrupa’da Eurochambers, Asya’da Asya-Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu, İslam Ticaret Sanayi Odası, Arap Odalar Birliği, Afrika’da Afrika Odalar Birliği, Amerika’da US Chambers ve Latin Amerikan Odalar Birliğine gönderilmeye başlandı.

BES fonlarını ROBO yönetecek

Anadolu Hayat Emeklilik, İş Portföy işbirliği ile BES katılımcıları için Fonmatik ROBO’yu hayata geçirdi.

TBB’den büyük şirketler için yeniden yapılandırma hamlesi

Türkiye Bankalar Birliği, kredi borcu olan büyük şirketlerinin borçlarının yeniden yapılandırılacağını açıkladı. Başvurusu onaylanan şirketlerin yeniden yapılandırılacak alacakları için icra takibi yapılmayacağı bildirildi.

TÜSİAD Başkanı Kaslowski: “Henüz krizden çıkmış değiliz”

TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, son dönemdeki büyüme rakamlarının kredi genişlemesi ve kamu harcamalarındaki artışla gerçekleştiğini belirterek, “Büyüme yavaş dönse de henüz krizden çıkmış değiliz” dedi.

Sanayi üretiminde istikrarlı düşüş!

TÜİK, ağustos ayı sanayi üretimi verilerini açıkladı. Sanayi üretimi, ağustosta yıllık bazda yüzde 3,6, aylık bazda yüzde 2,8 düştü.

Dolar kuru ne kadar oldu?

Piyasalar yeni haftaya hareketli başladı. Dolar kuru 5,91 lira seviyesine çıkarken, kurdaki artışın sürmesi bekleniyor.

"75 milyon turist hedefini rahatlıkla tutturacağız"

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, "Türkiye kapasite olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2023 hedefi olarak koyduğu 75 milyon turist hedefini kaldırabilecek güçte. Sektör dinç ve dinamik. 75 milyon turist hedefini rahatlıkla tutturacağız. Fiyat kalite dengesine baktığımızda Avrupa'da bizimle rekabet edebilecek başka bir ülke yok" açıklamasında bulundu.

Sanayi üretim endeksi açıklandı

Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,6 azaldı.

Kırsaldaki kadınlara bakanlık desteği

Tarım ve Orman Bakanlığınca kırsalda yaşayan kadınlara yönelik çok sayıda proje hayata geçirilirken, tarımsal üretimden girişimciliğe kadar çok farklı alanda eğitim hizmeti de veriliyor.

KİT'lerde en yüksek ödenek TCDD'ye

KİT'ler arasında en yüksek ödenek teklifi 2020-2022 dönemi yatırım programı hazırlıklarında gelecek sene için yaklaşık 8,5 milyar lira ile TCDD'ye verildi. TCDD'yi 5 milyar lira ile BOTAŞ, 4 milyar lira ile TEİAŞ takip etti.

Türk saatleri dünyanın dört bir yanında

Türkiye'nin saat ihracatı 2014'ten 2018'e yüzde 42 artarak 52 milyon 956 bin dolara ulaştı.

Üniversitelere 36 milyar lira ödenek

Üniversitelere 2020 yılı için 36,1 milyar lira bütçe ödeneği verilmesi öngörüldü. En fazla bütçe ödeneği ayrılması planlanan yüksek öğretim kurumu 1 milyar 148,7 milyon lirayla Hacettepe Üniversitesi oldu.

Tarım- ÜFE yüzde 1,59 arttı

Tarım-ÜFE, 2019 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1,59 arttı.

Otogaza zam geldi!

Otagaza 6 kuruş zam geldi. Açıklamada zammın bu gece yarısından itibaren pompa fiyatlarına yansıyacağı belirtildi.

Dolar güne nasıl başladı?

Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırdaki terör unsurlarını arındırmak için Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik geçen hafta başlattığı Barış Pınarı Harekâtı’nın piyasalarda da yankıları sürüyor. Dolar/TL bu sabah güne 5.93 seviyesinin hemen altında başladı.

Lufthansa hostesleri greve gidiyor

UFO sendikası, kabin personelinin Frankfurt ve Münih havalimanlarında 20 Ekim Pazar günü saat 06.00’da beş saatlik greve gideceğini açıkladı.

İşsizler ordusunda bir milyon kişi daha eklendi!

TÜİK'in açıkladığı rakamlara göre, işsizlik, temmuz ayında yıllık bazda 1 milyon 65 bin kişi artarak 4 milyon 596 bin kişi oldu.

Merkez’in faiz kararı öncesi beklentiler değişti!

Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırdaki terör unsurlarını arındırmak için Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik geçen hafta başlattığı Barış Pınarı Harekâtı ile birlikte Merkez Bankası'nın bu ay bir faiz indirimi yapmayacağı öngörülüyor.

Erdoğan: “Döviz baskısını azaltacak önlemleri almalıyız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Konseyi 7. Zirvesi'nde yaptığı konuşmada ekonomideki döviz baskısını azaltacak önlemlerin alınması gerektiğini belirterek, "Kotalar maalesef ticaretimizin önündeki en büyük engellerdendir" dedi.

9 aylık bütçe açığı 85.8 milyar TL oldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Eylül 2019’a ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Bütçe Eylül'de 17.7 milyar TL, ilk 9 ayda 85.8 milyar TL açık verdi.

Taşıt kredisi kampanyasına bir marka daha katıldı

Anlaşmalı otomotiv firmaları binek araçlarda Fiat, Honda, Hyundai, Renault Mais ve Toyota; ticari araçlarda ise Fiat, Ford, Isuzu, Karsan, Temsa, Otokar, BMC, Mercedes ve GAZ oldu.

İşsizler ordusuna bir milyon kişi daha eklendi!

TÜİK'in açıkladığı rakamlara göre, işsizlik, temmuz ayında yıllık bazda 1 milyon 65 bin kişi artarak 4 milyon 596 bin kişi oldu.

THY, Vancouver'a uçuşa başlıyor

Türk Hava Yolları uçuş destinasyonları arasına Kanada'nın Vancouver kentini de ekledi.

Taşıt kredi faizleri 1,5 yılın en düşüğünde

Taşıt kredi faizleri, ekimin ilk haftasında aylık ortalama yüzde 1,42 ile son 1,5 yılın en düşük seviyesine geriledi. Otomotiv sektörü temsilcileri, son çeyrekte hem faiz oranlarındaki düşüşün devam etmesi hem de şirketlerin yıl sonu kampanyaları ile pazarın 400 bini aşabileceğini belirtiyor.

Aramco halka arz sürecinin bu hafta başlatılması bekleniyor

Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden Aramco'nun halka arz süreci hızlandırıldı.

Perakende satış hacmi arttı

Perakende satış hacmi, ağustosta bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı.

Küresel piyasalar yön arayışında

Küresel piyasalar, ABD ve Çinli yetkililer arasında devam eden ticaret müzakereleri, siyasi belirsizlikler ve jeopolitik riskler nedeniyle dalgalı bir seyir izliyor.

IMF'den Türkiye tahminini

IMF, Türkiye ekonomisinin 2019 yılında yüzde 0,2 büyümesini beklediğini bildirdi.

Aykut Erdoğdu: “Genç işsizlik oranı yüzde 56,5”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, genç işsizliğin, eğitimde olamyanların da eklenmesiyle birlikte yüzde 56,5 olduğuna dikkat çekerek, “Cumhuriyet tarihinin en yüksek genç işsizlik oranını yaşıyoruz. Bu korkunç bir tablo” dedi.

Dolar kuru ne kadar oldu?

Hafta başında 5,90 lira seviyesinin üzerine çıkan dolar kurunda hareketlilik sürüyor. Dolar/TL, güne 5,92 lira seviyesinde başladı.

Borsa İstanbul’dan 6 bankanın hisselerine açığa satış yasağı!

Borsa İstanbul’dan aralarında Halk Bankası ve Vakıfbank’ın da olduğu 6 bankanın hisseleri için açığa satış yasağı getirildi. Söz konusu yasağın ne kadar süreceği konusunda ise bilgi verilmedi.

O kampanyaya bir marka daha katıldı

Kamu bankalarının taşıt kredisi kampanyasına otomotiv şirketleri katılmaya devam ediyor. En son katılan ise GAZ Grubu oldu.

Şampiyon atlar satışa çıkıyor

Tamerinoğlu, Ayabakan, Altaha, Anka, Araslı, Ağakaraca, Benanadolu ve Orçun gibi şampiyon safkan 16 Arap yarış atı İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda satılacak

Turizmciler 2020'de yeni rekor bekliyor

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık "Türkiye bundan sonra her yıl yeni bir rekora imza atacak. 2020 de muhtemelen bizim için yeni bir rekor yılı olacak" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut: Barış Pınarı Harekatı’nın yatırım ortamına etkisi sınırlı

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut "Barış Pınarı Harekatı'nın Türkiye'nin uzun dönem yatırım ortamına etkisi sınırlı. Yatırımcılara, Türkiye'nin şu ana kadar bu tip krizlerde gösterdiği performansın bunun en büyük ispatı olduğunu söylüyoruz" dedi.

Türkiye'ye 160 milyon sterlinlik turizm atağı

İngiliz tur operatörü Jet2holidays Üst Yönetcisi Steve Heapy "Uçuşlarımızı artırıyoruz. 100 uçakla göklerdeyiz. Türkiye pazarına 160 milyon sterlin yatırım yapıyoruz. Thomas Cook'tan dolayı ortaya çıkan durumu düzeltebilmek için çok sıkı çalışıyoruz" dedi.

Çelik sektörü temsilcileri AB ve ABD'ye karşı harekete geçti

AB'nin, Türkiye'yi doğrudan ilgilendiren kararıyla, ithalatta global kotayı yüzde 30 ile sınırlandırdığı bir dönemde, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'den ithalatta gümrük tarifelerini mayıs ayı öncesindeki yüzde 50 seviyesine yükselteceklerini açıklaması çelik sektörü açısından yeni bir dönemi başlattı.

BTC'den 3,3 milyar varil petrol aktı

Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı'nın son durağı Adana'nın Ceyhan ilçesindeki Haydar Aliyev Deniz Terminali'nden 2006'dan itibaren 4 bin 300'den fazla tankerle 3 milyar 314 milyon 965 bin varil ham petrol sevk edildi.

e-Ticaretteki kayıt dışılığa yakın takip

Gelir İdaresi Başkanlığınca, son yıllarda hızla büyüyen e-ticaret sektörü mercek altına alınırken bu alandaki kayıt dışılığın önlenmesine yönelik çalışmalar derinleştirildi.

İşsizlik 13 yılda yüzde 104 arttı!

İşsizlik rakamlarında son 14 yılın verileri incelendiğinde korkunç bir artış meydana geldiği görüldü. Son 14 yılın temmuz ayı verilerine bakıldığında en son 2012 yılında azalma meydana gelirken, 2006 yılından bu yana meydana gelen artış yüzde 104’ü buldu.

Bakan Çavuşoğlu: “YPG, bize saldırması için IŞİD’lileri bıraktı”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Barış Pınarı Harekatı'nı adım adım sürdürdüklerine dikkat çekerek, terör örgütü PKK/YPG’nin askerlerimize saldırması için tutuklu olan IŞİD teröristlerini serbest bıraktığını söyledi.

Erdoğan’dan AKP’li vekillere: “Sizi bahçeden toplamayalım”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada AKP’li vekillere tepki göstererek, “Arkadaşlar sizleri bahçelerden toplayıp gruba getirmemesi lazım” dedi.

Özel sektörün yurt dışı kredi borcu azaldı

Özel sektörün ağustos sonu itibarıyla yurt dışından sağladığı kısa vadeli kredi borcu 118 milyar dolara, uzun vadeli kredi borcu 196.6 milyar dolara geriledi.

THY, Zanzibar seferlerini haftada 7 güne çıkardı

Türk Hava Yolları (THY), Hint Okyanusu'nun Doğu Afrika kıyılarındaki Tanzanya'nın yarı özerk bölgesi Zanzibar'a gerçekleştirdiği sefer sayısını haftada 7 güne çıkardı.

İzmir'de ulaşıma zam

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, 1 Kasım 2019'dan geçerli olmak üzere ulaşıma yüzde 13 zam yaptı.

Dolar güne nasıl başladı?

ABD'nin açıkladığı ekonomik yaptırımların beklendiği kadar sert bulunmamasıyla rahatlayan piyasada dolar/TL bu sabah güne 5.89 seviyesinin hemen altında güne başladı.

BDDK'nın bazı yetkileri MB'ye devrediliyor

BDDK'nın 6493 Sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun kapsamındaki görev ve yetkileri Merkez Bankasına devredilecek.

Brent petrolün varili 58,99 dolar

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 58,99 dolardan işlem görüyor.

Ağustosta 400 yatırım teşvik belgesi verildi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ağustos ayında, çeşitli sektörleri kapsayan toplam 400 yatırım teşvik belgesi verdi.

Küresel piyasalar veri gündemine odaklandı

Küresel piyasalarda, dün karışık bir seyir izlemesinin ardından, bugün ABD'de hareketlenen veri gündemi, devam eden ticaret müzakereleri ve açıklanan şirket bilançoları takip edilecek.

Moody’s’den Türkiye değerlendirmesi

Derecelendirme kuruluşu Moody's, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye operasyonlarını gerekçe göstererek Türkiye'ye yaptırım talimatı vermesinin Türkiye'nin riskini artıracağını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı'ndan büyüme tahmini

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, 2020 yılında ekonomide yüzde 5 büyüme öngörüldüğünü ve istihdamda 1 milyon 52 bin artış beklendiğini söyledi.

Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez: "Henüz ailem bile anlamadı"

Türkiye Varlık Fonu (TVF) Genel Müdürü Zafer Sönmez, Varlık Fonu'nu ailesi dahil birçok kişinin anlamadığını belirtti.

Merkez Bankası’nın döviz rezervi azaldı

Merkez Bankası’nın açıkladığı verilere göre, bürüt döviz rezervi geçen hafta bir milyar 626 milyar dolar düşüşle 104 milyar 205 milyon dolar oldu. Altın rezervleri ise aynı dönemde 181 milyon dolar azaldı.

Tarım Bakanı Pakdemirli: "2030'da açlığı bitirmeyi düşünüyoruz"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bakanlık olarak 2030'a kadar açlığa son verme hedeflerinin olduğunu söyledi.

Ticaret Bakanlığı'ndan 'Volkswagen' iddiasına açıklama

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Volkswagen’ın yeni fabrikasını Manisa'da kurma kararını ertelediği iddiasına ilişkin açıklamada bulunarak, "Volkswagen şu anda yatırımını durdurmuş durumda değil. Volkswagen yatırımı devam edecek" dedi.

Almanya'nın 2020 büyüme tahmini düşürüldü

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, büyüme rakamının yüzde 1'e indirildiğini açıkladı.

"Türkiye'nin Kuşak ve Yol Girişimi'nde Konumlandırılması" raporu

DEİK Başkanı Nail Olpak "Almanya'nın doğusundan Çin'e kadar olan coğrafyada Türkiye gibi gelişmiş, kapsamlı bir üretim ağı olan ikinci bir ülke yok. Bu doğrultuda Çin ve Türkiye, uluslararası arenada kazan-kazan ilişkisine dayalı, sağlam ilişkiler kurarak birlikte hareket edebilir" dedi.

Rekor sektördeki beklentileri artırdı

Konut kredi faizlerindeki indirimler sonrası eylülde ipotekli konut satışlarında son 5 yılın rekorunun kırılması sektörü gelecek için umutlandırdı.

Brent petrolün varili 58,99 dolar

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 58,99 dolardan işlem görüyor.

60 bin memur müjdesi!

2020 yılı bütçesi Meclis’e sunuldu. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, 2020 yılında kamuya 60 bin yeni personel alınacağı müjdesini verirken yüzde 5 büyüme sayesinde baz etkisinin katkısıyla vergi gelirlerinde artış yaşanacağını söyledi. Ağbal, savunma ve güvenlik için her türlü kaynağın süratle karşılanacağı esneklikte bir bütçe hazırladıklarını vurguladı.

Rus ekonomisinde büyümenin yavaşlaması bekleniyor

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığına göre ülke ekonomisinde büyüme son çeyrekte yavaşlayacak.

2020'de vergi yağacak

Bütçe yasa teklifi TBMM’ye gönderildi. Gelecek yıl vergiler enflasyonun üstünde zamlanacak. Bütçe hedeflerine göre, 175 milyarı ÖTV, 58 milyarı KDV toplam 785 milyar lira vergi toplanacak. Garantili projelere ödeme 2’ye katlanarak 18.9 milyara çıkacak.

İnşaatlar durdu, işsizlik patladı

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin raporu, Türk ekonomisinin inşaat sektörüne dayalı hale getirilmesinin çarpıcı sonucunu ortaya koydu. Rapora göre, sektördeki daralma nedeniyle bu yıl 493 bin kişi işsiz kaldı.

ABD ile Türkiye anlaştı: Doların tepkisi ne oldu?

ABD ile Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nın 5 gün durdurulması yönünde aldıkları kararın ardından günü 5,94 seviyesinden kapatan dolar/TL 5,83'e sert düştü.

İsmail Koncuk: "Vatandaşın kemerinde delik kalmadı"

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, 2020'de yüksek oranda vergi toplanacağına işaret ederek "2020, kemerinde delik kalmayan vatandaşlarımız için, çok zor bir yıl olacak." dedi.

Türkiye'de kivi üretimi artıyor

Tarımsal destekler için gelecek yılın bütçesinde ayrılan tutar bu yıla göre yüzde 37'lik artışla 22 milyar liraya çıkarken, söz konusu artış sektörü memnun etti.

Su ürünleri ihracatı yeni üretim alanlarıyla artırılacak

Su ürünleri üretimi için yeni alanlar belirlenerek Türkiye'nin 1 milyar dolara yaklaşan sektör ihracatının artırılması hedefleniyor.

İTO Başkanı Avdagiç: Cumhurbaşkanımız Türkiye'nin bekası açısından tarihi bir duruş sergiledi

İTO Başkanı Şekib Avdagiç "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin bekası açısından son derece önemli ve tarihi bir duruş sergiledi. Bu duruşun, sahanın ardından masada sonuç vereceğine inanıyoruz" dedi.

İSO Başkanı Bahçıvan: Söz konusu vatansa ekonomi dahil her şey ikinci planda kalır

İSO Başkanı Bahçıvan "Söz konusu vatan ve ülke güvenliği olduğu zaman, ekonomi de dahil her şey ikinci planda kalır" dedi.

TürkAkım'da deniz geçiş hatlarından ilki doğal gazla dolduruluyor

Rus gazını Türkiye ve Avrupa'ya iletecek TürkAkım'ı oluşturan iki deniz hattından ilkinin doğal gazla doldurulmasına başlandı.

AB liderleri bütçe ve çevreye odaklanacak

AB Liderler Zirvesi’nin ikinci gününde, Birlik'in uzun dönem bütçesi, yeni AB Komisyonu'nun öncelikleri ile iklim değişikliği ele alınacak.

Merkez, dolar beklentisini yükseltti

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın son anketine göre yıl sonu dolar TL beklentisi yükselirken, TÜFE beklentisi ise düşürüldü. Ankete göre yıl sonu Dolar/TL beklentisi 6.0473'e yükseldi.

Lagarde, ECB Başkanı olarak atandı

AB liderleri, Christine Lagarde'ı Avrupa Merkez Bankası'nın yeni başkanı olarak atadı.

2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi TBMM’de

2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) sunuldu.

BDDK'dan yeni yapılandırma kararı

TBB borcu 25 milyon TL'nin altında olan küçük şirketler için yapılandırma uygulamasının BDDK tarafından onaylandığını duyurdu.

Bu hafta yatırım araçları kaybettirdi

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri, haftalık bazda ortalama yüzde 0,62 azalış kaydetti. Bu hafta 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı yüzde 0,96, dolar/TL yüzde 1,25, avro/TL yüzde 0,46 değer kaybetti.

Belediyelere ek vergi kaynağı

Hükümetin üç yıldan beri üzerinde çalıştığı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın büyükşehir belediye başkanlarıyla yaptığı toplantıdan sonra hızlanan, Büyükşehir Yasa Taslağı’nın en merak edilen hükümlerini “yeni gelir kaynağı” yaratmak oluşturuyor. Taslağa göre, 30 büyükşehir belediyesi için 20 kalem inceleniyor. Emlak vergisinden, motorlu taşıtlar vergisine, trafik cezalarından, sigorta primlerine kadar belediyelere pay ayrılması planlanıyor.

Dünyaya helal kolajen

Tezman Holding, 2001’de asfaltlara teknik tekstil üretti, ardından jeotekstile yöneldi. 2008’de gıda jelatini işine girdi. Dünyanın kolajenle daha sağlıklı ve gençleşme peşinde olduğu bu dönemde de grubun çatısı altındaki Sel Sanayi sığır derisinden yüzde 100 helal kolajen üretti. Şimdi bu ürünü tüm dünyaya satacak...

500 bin liraya açılacak!

Online otel organizasyonu sitesi ‘booking.com’ 2.5 yıl aradan sonra yeniden Türkiye’de faaliyetlerine devam edebilecek. TÜRSAB’ın diğer seyahat acentelerine karşı haksız rekabet oluşturduğu gerekçesiyle açtığı davanın dünkü duruşmasında mahkeme 500 bin lira teminatla sitenin yeniden faaliyete başlayabileceğine hükmetti.

Lüks konuta ek vergi

Vergi reformu paketi çalışmaları sürüyor. Edinilen bilgiye göre pakette bir değişiklik olmaması halinde 5 milyon liradan daha değerli konutlar için emlak vergisinin yanında yüzde 1 ek vergi daha konulması planlanıyor. Konutların değeri Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından ilan edilecek.

Vergi ödemelerine ‘dijital’ düzenleme

Vergi uygulamalarının dijital ortamda yapılmasını sağlayan düzenlemede kapsam genişledi. Yurt dışı çıkış harcı artık elektronik ve mobil uygulamalar yoluyla ödenecek.

THY, İtalya pazarında rekora uçacak

TÜRK Hava Yolları, 60 yıl önce Roma uçuşları ile başladığı İtalya pazarında bu yıl rekor yolcu ile kapatmayı hedefliyor.İtalya hatlarında geçtiğimiz yıl 1 milyon 600 bin yolcu taşıyan THY, yoğun yolcu talepleri ve rezervasyonları kapsamında yüzde 6 artışla 1 milyon 700 bin yolcu ile bu yılı kapatarak rekor kırmayı öngörüyor.

İstanbul turizmine sıcak hava dopingi

İSTANBUL’da hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi kentin tarihi ve turistik yerlerine yerli ve yabancı turistin daha fazla akın etmesini sağladı. Özellikle tarihi yarımada da kalabalık turist kafileleri görülürken, esnafın ve otelcilerin yüzü güldü. Turist kafilelerinde İstanbul aktarmalı uçan transit yolcuların da yer alması dikkat çekti.

Turunçgil ihracatından "tatlı" gelir

Türkiye'den 2019-2020 sezonunun 1 Eylül-15 Ekim döneminde 132 bin 941 ton turunçgil ihraç edilerek, karşılığında 64 milyon 376 bin 581 dolar gelir elde edildi. Söz konusu dönemde ürün sıralamasında ise 36 milyon 660 bin 759 dolarlık pay ile limon ilk sırayı aldı.

TTK'ye 30 nitelikli işçi alınacak

Türkiye Taşkömürü Kurumunca (TTK), toplam 30 nitelikli işçi alımı gerçekleştirilecek.

Piyasanın önündeki bariyerler kalkıyor

Suriye'nin kuzeydoğusunda elde edilen başarı ile azalan jeopolitik riskler, küresel tarafta ise ticaret müzakereleri ve Brexit'e ilişkin artan iyimserlik, Türk lirası varlıkların önündeki bariyerlerin ortadan kalktığına işaret etti.

Savunma ve havacılık şirketleri, yatırımcısına kazandırdı

ABD'li şirket Raytheon Company, eylül ayında yüzde 5,9 ile yatırımcısına en fazla kazandıran savunma ve havacılık şirketi oldu. Söz konusu dönemde yatırımcısına en fazla kaybettiren şirket ise yüzde 4,9'la Fransız Airbus oldu.

Taşınmazlar 11,2 milyar lira getirecek

Gelecek 3 yılda aralarında lojman, sosyal tesis ve arsaların bulunduğu taşınmaz satışından yaklaşık 11,2 milyar lira gelir bekleniyor.

Dev şirketten uçuş uyarısı

Alman hava yolu şirketi Lufthansa'da kabin personelinin, ücretlerin artırılması talebiyle pazar günü yapacağı greve diğer hava yolu şirketleri çalışanları da katılacak.

Yeni film umudu!

Türk sinema sektörü “mısır kavgası” ile zor bir yıl geçirdi. Yıl başından bugüne kadar kesilen bilet sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre 10 milyon adet azaldı. Bilet fiyatı arttığı için hasılat yükseldi. Ancak en çok izlenen 10 yapım arasında ilk kez yabancılar öne çıktı. Yeşilçam’ın son umudu ise gösterime giren ve girecek yeni filmler...

Mağdur etmeyen dönüşüm

Kentsel dönüşüm sürecinin sağlıklı ilerlemesi, evi dönüşüme giren vatandaşın mağdur olmaması için yönetmelik değişikliği yapıldı. Bundan sonra inşaata 1 yıl başlanmaması ya da inşaatın 6 ay durması halinde vatandaş müteahhitle olan sözleşmeyi tek taraflı feshedecek. Müteahhitler yüzde 10 teminat vermeden de ruhsat alamayacak.

Sana ‘daha geniş’ baktım İstanbul

Teknoloji meraklılarının heyecanla beklediği iPhone 11 ve iPhone 11 Pro modelleri geçen günlerde Türkiye’de satışa çıktı. Özellikle kamera bakımından öne çıkan yeni iPhone modellerini inceledik. Süper geniş açı lensi sayesinde yüzde 40 daha fazla kadraj sunan iPhone 11 ve iPhone 11 Pro modelleri, gece modundaki başarısıyla da dikkat çekiyor. iPhone 11, 7 bin 299 TL’den ve iPhone 11 Pro modelleri ise 10 bin 999 TL’den başlayan satış fiyatlarıyla raflarda.

Sigaradan 64.8 milyar TL vergi geliri

SİGARA üzerinden alınan vergilerden gelecek yıl 64 milyar 819 milyon liralık gelir bekleniyor.

Yolcuların yüzde 22'si İstanbul Havalimanı'ndan taşındı

Türkiye'deki tüm havalimanlarında, bu yılın ocak-eylül döneminde icra edilen seferlerle 161 milyon 259 bin 453 yolcu seyahat etti. Yolcuların yüzde 22'si İstanbul Havalimanı'ndan yapılan seferlerle gideceği yere ulaştı.

Devlet gelecek yıl 30,2 milyar lira harç toplayacak

Gayrimenkul alıp satanlardan 16 milyar lira, yargı harçlarından yaklaşık 5,8 milyar lira gelir elde edilmesi bekleniyor. Pasaport ve konsolosluk harçlarının bütçeye yaklaşık 2,6 milyar lira, trafik harçlarının 824,3 milyon lirayı bulacağı tahmin ediliyor. Yurt dışına çıkanlardan 494,1 milyon lira harç toplanması öngörülüyor.

Mobilya ihracatından 5 yılda 14,2 milyar dolar

Türkiye'nin mobilya ihracatı, 2014-2018 döneminde 14,2 milyar doları geçti. Bu dönemde en fazla satış yapılan ülke yaklaşık 2,4 milyar dolarla Irak olurken, bu ülkeyi 972 milyon dolarla Almanya ve 881 milyon dolarla Suudi Arabistan izledi.

Doğu Karadeniz'den en fazla mandarin ihraç edildi

Doğu Karadeniz'den 2019-2020 sezonunun 1 Eylül-15 Ekim döneminde 8 bin 742 tonluk turunçgil ihracatından 4 milyon 281 bin 576 dolar gelir elde edildi. Söz konusu dönemde ürün olarak 2 milyon 682 bin 748 dolarlık pay ile mandarin ilk sırayı aldı.

Antalya 16 milyon hedefine ilerliyor

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, "Antalya'ya gelen turist sayısı artmaya devam ediyor. İyi bir Ekim geçiriyoruz. 2019 hedefimiz olan 16 milyon turist hedefini yakalayacağız" dedi.

Türkiye'de az görülüyor! Günde 6 kilo süt veriyor

Antalya’da günde 6 kiloya kadar süt verebilen Halep keçisine talep artıyor. Keçi yetiştiricisi Hacı Mahmut Demir, Türkiye'de az görülen keçilerinden oldukça iyi verim aldığını belirterek, keçi sayısını artırmak istediğini söyledi.

2024'e kadar yenilenebilir enerji yüzde 50 artacak

Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre, dünyada yenilenebilir enerji kurulu kapasitesi 2024'te 2018'e göre yaklaşık yüzde 50 artarak 3 bin 721 gigavata ulaşacak.

Dolar güne nasıl başladı?

Türkiye ve ABD arasında Kuzeydoğu Suriye ilgili varılan anlaşmaya bağlı olarak dolar/TL yeni haftaya 5.80 seviyesinin hemen altında başladı.

Patronlara vergi affı, gençlere haciz!

Öğrenim kredisi borçlularının sorunlarının çözümü için TBMM’ye sunulan kanun teklifleri AKP ve MHP’nin oyları ile reddedildi. Yüz binlerce gencin banka hesaplarına e-haciz yoluyla kısıtlama getirildi.

Motorine zam yolda!

Motorinin litre fiyatında bugün gece yarısı itibari ile geçerli olmak üzere 9 kuruşluk bir zammın yapılması bekleniyor. Yapılacak olan zammın 2 kuruşu ÖTV'den karşılanacağından pompaya 7 kuruş olarak yansıtılması bekleniyor.

Yeni zam paketi yolda!

Hükümet artan bütçe açığını kapatabilmek için yeni bir vergi paketi hazırlıyor. Taslaktaki ayrıntılara göre, yüksek maaş, kira ve rant geliri olanların hem vergi yükü artacak hem de önümüzdeki yıl geriye dönük ek vergi alınacak.

Çekici ihracatında "yeni rekor" yolda

Geçen yıl 914 milyon dolarla ihracat rekoru kıran Türkiye'nin çekici sektörü, dış satımdaki yükselişini 2019'un 9 ayında da sürdürdü.

Milyoner sayısı 8 ayda 30 bin kişi arttı

Hesabında 1 milyon lira veya üzeri parası olan mudi sayısı, yılın 8 ayında 29 bin 928 kişi artarak 210 bin 54'e ulaştı.

TBB Başkanı Aydın: Yatırımcılar toparlanmanın devam etmesini bekliyor

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, yatırımcıların Türkiye ekonomisindeki olumlu gelişmelerin farkında olduğunu, beklentilerinin olumlu yönde seyrettiğini ve ilgilerinin daha yüksek olduğunu vurguladı ve "Yatırımcılar 2020 yılında toparlanmanın devam etmesini bekliyor" dedi.

Beyaz eşya ihracatı ilk 9 ayda yüzde 1 arttı

TÜRKBESD'in açıkladığı verilerine göre, beyaz eşya ihracatı bu yılın ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1 arttı. Konuyla ilgili açıklama yapan TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer, “Sektörümüz iç pazardaki daralmaya karşın yüzde 70 oranındaki güçlü ihracatı sayesinde üretim kapasitesini koruyor. Ancak uluslararası rekabet gücümüzü koruyabilmek için üretim ve Ar-Ge teşvikleri, vergi muafiyetleri gibi bazı düzenlemelere ihtiyaç var” dedi.

İstanbul'da 2018'de yaklaşık 121 milyar liralık konut satıldı

Gayrimenkul Borsası AŞ raporuna göre, geçen yıl İstanbul'da 234 bin 55 adet konut satılırken, bu satışlar karşılığı 120 milyar 667 milyon liralık ödeme yapıldı.

Gümrük vergisinden 3 yılda 73,5 milyar liralık gelir

Gümrük vergi gelirlerinden gelecek 3 yılda 73,5 milyar liralık tahsilat gerçekleştirilmesi bekleniyor.

2B'den 3 yılda 1,7 milyar lira gelir bekleniyor

2020 yılı bütçe teklifine göre, 2B taşınmazlarının satışından 3 yılda yaklaşık 1,7 milyar lira, Hazine'ye ait tarım arazilerinin satışından da 286,3 milyon lira gelir elde edilmesi öngörülüyor.

Brent petrolün varili 59,21 dolar

Brent petrolün varili, haftanın ilk iş günü uluslararası piyasalarda 59,21 dolardan işlem görüyor.

Hazine, 5 milyar lira borçlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, düzenlediği 2 tahvil ihalesinde 5 milyar 139 milyon lira borçlandı. İhalede basit faiz yüzde 13,98, bileşik faiz yüzde 14,47 oldu.

Adana’da vatandaşı sevindirecek haber: Suya yüzde 20 indirim

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar “kasım ayında suya yaklaşık yüzde 20’lik indirim yapacağız” dedi.

MTV'ye büyük zam!

Naci Ağbal tarafından açıklanan 2020 bütçesinde, Yeni Ekonomi Programı’nda öngörülen yüzde 5’lik büyümeye paralel olarak vergi gelirlerinde de artış bekleniyor. Beklenilen artışa göre bunun MTV'ye yansıması yüzde 22,5 olarak hesaplanıyor.

Kamu bankaları, yarım kalmış inşaatları fonlayacak

Kamu bankaları, hazırlık çalışmaları yürüttüğü destek paketi ile inşaat sektöründeki krizin aşılması için bir hamle daha yapacak. Söz konusu paketle birlikte yarım kalmış inşaatların bitirilmesi hedefleniyor.

Fitch’ten Halkbank için flaş karar!

ABD’de savcılığın geçen hafta Halkbank hakkında iddianame hazırladığını açıklamasının ardından, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, bankanın kredi notunu negatif izlemeye aldığını açıkladı. Fitch, Halkbank’ı B+ notuyla derecelendiriyor.

Dolar güne nasıl başladı?

Piyasalar TCMB faiz kararını izliyor. Dolar/TL bu sabah güne 5.86 seviyesinin hemen altında başladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan şok rapor!

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, pek çok belediye ve kamu kuruluşunun yurt dışından yüz milyonlarca dolar borç aldığı ortaya çıktı.

Bakan Albayrak: “Suriyelilere harcanan para ekonomiyi kötü etkiledi”

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Türkiye’de resmi rakamlara göre bulunan 3,6 milyon Suriyeli sığınmacıya harcanan 40 milyar dolardan fazla paranın ekonomiyi kötü etkilediğini belirtti.

Brent petrolün varili 58,85 dolar

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 58,85 dolardan işlem görüyor.

Naylon ve diğer poliamidlerden iplik ithalatında korunma önlemi

Naylon veya diğer poliamidlerden ipliklerin ithalatında korunma önlemi uygulanacak.

Le Yuchang: Çin ve ABD ticaret görüşmelerinde ilerleme sağlandı

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Le Yucheng Çin ve ABD’nin ticaret görüşmelerinde ilerleme sağladıklarını söyledi.

Elektrik üreticileri kapısına kilit vurdu!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) verilerinden yaptığı hesaplamaya göre, Ocak 2013'ten Ekim 2019'a kadar geçen dönemde bin 273 elektrik enerjisi üreten anonim şirket kapısına kilit vurdu.

Liseden kimya sektörüne üretim katkısı

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde iki yıl önce sıvı deterjan üretimine başlayan Edincik Recep Gencer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Teknolojisi Bölümü öğrencileri, döner sermaye sayesinde kurulan imalathanede yılbaşından bu yana 56 ton üretim yaptı.

1 ayda 7 ton altın satıldı

Bankacılık sektöründe temmuz ayında 217,3 ton olarak hesaplanan altın hesaplarının büyüklüğü ağustosta 210,4 tona gerilerken, bu da bir ayda 6,9 tonluk erimeye işaret etti

TANAP'a sosyal sorumluluk ödülü

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP), güzergahı üzerinde uyguladığı Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları (SEIP) ile ABD merkezli Uluslararası İş Ödülleri’nde (The Stevie Awards) Avrupa’da "Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programı" ödülünü aldı.

TİM Başkanı Gülle: Türkiye hedeflerini rahatlıkla yakalayacaktır

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle "Askerimizin, Mehmetçiğimizin mücadelesi neticesinde bu illetten kurtulduğumuzda Türkiye, çok şeyden kurtulacak ve koyduğu hedeflerin hepsini rahatlıkla yakalayacak" dedi.

Halıcıların hedefi ihracatta Çin'i geçmek

Dünya makine halısı üretiminin yüzde 67'sini gerçekleştiren Türk halıcılar, toplam halı ihracatında birinci sırada olan Çin'i geçmek için ihracatı artırmayı hedefliyor.

DAİB'den 1 milyar 340 milyon dolarlık ihracat

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği üyesi 17 ildeki firmalarca 9 ayda yapılan ihracat geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,76 artarak 1 milyar 340 milyon 406 bin dolar oldu.

İnşaat maliyet endeksi açıklandı

İnşaat maliyet endeksi (İME), Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,73 düştü, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,79 arttı.

MÜSİAD Başkanı Kaan: Türkiye ekonomisi pozitif büyümeye doğru ilerliyor

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan "Türkiye ekonomisi, yılın başındaki negatif büyüme beklentilerine rağmen pozitif büyümeye doğru ilerliyor" dedi.

İngiltere'nin kamu borcu yükselişte

İngiltere Maliye Bakanı Sajid Javid, ülkenin kamu harcamalarında kasım ayından itibaren harcamanın artacağını, kemer sıkma döneminde sona gelindiğini belirtti.

Kümaş Manyezit'in devri için Rekabet Kurulu'na başvuruldu

Kümaş Manyezit Anonim Şirketi üzerinde tek kontrolün RHI Magnesita GmbH tarafından devralınmasına ilişkin Rekabet Kuruluna başvuru yapıldı.

Ukrayna turizm pazarında aşı tuttu

Ukraynalı turistler, Antalya’nın yanı sıra İstanbul, Kapadokya, Kayseri, İzmir ve Sapanca gibi diğer destinasyonları da tercih ediyor.

Türkiye Varlık Fonu’ndan danışmanlık için 9,2 milyon liralık ödeme

Türkiye Varlık Fonu ile ilgili hazırlanan bağımsız denetim raporunda, fonun danışmanlık hizmeti için 9,2 milyon lira ödeme yaptığı kaydedilirken, McKinsey'ye ödeme yapılıp yapılmadığı ise belirsizliğini koruyor.

Milyonerlere kur darbesi

Credit Suisse Araştırma Enstitüsü’nün raporuna göre, TL’nin dolar karşısında yüzde 21 değer kaybetmesi nedeniyle dolar milyoneri Türklerin sayısı son bir yılda 24 bin kişi azaldı. Türkiye, milyoner sayısının en çok azaldığı üçüncü ülke oldu.

Piyasalar günü nasıl kapattı?

Güne yüzde 0.21 yükselişle 97 bin 530 puanda başlayan Borsa İstanbul Endeksi (BIST100), en düşük 97 bin 268 puanı ve en yüksek 98 bin 367 puanı gördükten sonra, günü yüzde 0.58 artışla 97 bin 886 puanda kapattı.

Avrupa Yatırım Bankası, Türkiye’ye kredileri askıya aldı iddiası

Avrupa Yatırım Bankası’nın Türkiye ile planlanan kredi anlaşmalarının neredeyse tamamının askıya alındığı iddia edildi. Alman basınında çıkan habere göre, kurum içi yetkililerin "Türk siyaseti değişmediği sürece sıfıra doğru gidiyoruz" dediği öğrenildi.

Altın hesapları bir ayda 6.9 ton eridi

Küresel çapta yaşanan gelişmelerin risk algısındaki artışı beraberinde getirmesiyle ağustosta gram altın 316,7 lira ile rekor kırarken, bu dönemde kar satışına yönelen mudilerin altın hesapları 6,9 ton eridi.

Orman ürünlerinden 1 milyar dolarlık katkı bekleniyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "Orman Genel Müdürlüğüne alımı yapılacak 5 bin personelle ormanlara daha iyi bakım yaparak üreteceğimiz ürünlerle orman ürünleri alanındaki ithalatı azaltarak, cari açığı 1 milyar dolar düşürmeyi hedefliyoruz" dedi.

İhraç edilen 100 araçtan 40'ı Kocaeli'den

Ford Otosan, Hyundai Assan, Honda Türkiye ve Anadolu Isuzu'nun tesislerine ev sahipliği yapan Kocaeli'de yılın 9 aylık döneminde 415 bin 425 araç üretim bandından indirildi.

Doğal gazda "haksız tahsilat"ı önleyecek karar

EPDK kararları doğrultusunda, doğal gaz sayaçlarının arızalanması halinde tüketicilere geriye dönük en fazla 1 yıl süreyle borç çıkarılabilecek.

ÇEVKO "iklim değişikliğini" mercek altına alacak

ÇEVKO Genel Sekreteri Mete İmer "BM İklim Eylemi Zirvesi'nin ardından yarın Ankara'da düzenleyeceğimiz 'Türkiye'nin İklim Değişikliği ile Mücadelesi, Sanayinin Sürdürülebilirlik ve Sıfır Atık Çalışmaları Konferansı' ile konuyu mercek altına alacağız" dedi.

"Devlet Hesapları"nda Maastricht kriterleri sağlandı

Genel devlet açığının GSYH'ye oranı 2018'de yüzde 2,8 olurken, toplam hesapta 105 milyar 219 milyon lira açık kaydedildi.

Dolar 5,76 seviyelerine çekildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Putin ile yaptığı görüşme ve ardından Barış Pınarı Harekatı'na yönelik MSB'den yapılan 'yeni bir harekât icra edilmesine gerek kalmamıştır' açıklamaları sonrası dolar/TL kuru bugünkü işlemlerde 5,76 seviyelerine kadar geriledi.

Kuraklık sigortasında ödemeler tamamlandı

TARSİM, İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası'nda saha gözlem ve verim tespit çalışmalarının sona ermesini takiben hasar ödemelerinin tamamlandığını açıkladı.

Almanya'dan ECB Yönetim Kurulu üyeliğine yeni aday

Almanya'da Bakanlar Kurulu, ECB Yönetim Kurulu üyeliğine Isabel Schnabel'un aday gösterilmesine karar verdi

Bakanlıktan Pendik için yeni imar planı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Pendik Batı Mahallesi’nde 11 bin 300 kişinin yaşadığı bölgenin deprem riskine karşı güçlendirilmesi için hazırlanan yeni imar planlarını onayladı.

THY'den sefer iptali

İtalya'da yarın yapılması beklenen ENAV'ın grevi nedeniyle THY'nin Milano, Roma ve Venedik'e bazı seferleri, karşılıklı iptal edildi.

İki yeni vergi yolda!

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulacak Yeni Vergi Yükümlülükleri Taslağı'nda, Kurumlar Vergisi'nde indirim öngörülürken, "Dijital Hizmet Vergisi" ve "Değerli Konut Vergisi" adı altında iki yeni vergi getiriliyor.

ASELSAN YKB Görgün: ASELSAN, Türkiye savunma sanayisinin omurgasıdır

ASELSAN YKB ve Genel Müdürü Haluk Görgün "Bir telsiz üretimiyle macerasına başlayan ASELSAN, bugün ordumuzun ihtiyaç duyduğu her alanda faaliyet gösteren ve yeni teknolojilere çok hızlı bir şekilde adapte olacak insan kaynağına sahip, Türkiye savunma sanayisinin omurgası konumundadır" dedi.

EPDK, yerli petrol alımına ilişkin taslağı görüşe açtı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), rafinerici lisansı sahiplerinin yerli ham petrol alımlarına ilişkin kurul karar taslağı görüşe açıldı.

Konaklama vergisi vatandaşın cebinden çıkacak!

MTV zammının ardından vergiler de peş peşe geliyor. Ancak otellere uygulanacak olan konaklama vergisi, oda fiyatlarına yansıyacak ve vergiler işletmeyi değil yine vatandaşı vuracak.

Destekle yola çıktı balda dünya birincisi oldu

Amasyalı girişimci Halit Çelebi, 46. Apimondia Uluslararası Arıcılık Kongresi'nde "Karakovan balı" kategorisinde birinci, "Kristalize bal" kategorisinde üçüncü oldu.

Turkish Cargo'dan iki yeni sefer

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur ile Hindistan'ın batısında yer alan Ahmedabad, Turkish Cargo'nun uçuş ağına eklendi.

AB mahkemesi Fransa'da havayı kirli buldu

Avrupa Adalet Divanı, Fransa'da nitrojen dioksit değerlerinin 2010'dan beri yasal sınırların üzerinde olduğuna hükmetti.

İran'da enflasyon yüzde 42 oldu

İran İstatistik Merkezince, ülkedeki son 12 aylık enflasyon oranının yüzde 42 olduğu bildirildi.

Tüketici "bedel indirimi" hakkını hiç kullanmıyor

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin "Kanunen tüketicinin aldığı malın iadesini, değişimini, ücretsiz onarımını ve bedel indirimini talep etme hakkı vardır ancak yaptığımız değerlendirmelerde tüketici, 22 yıldan bu yana ne bize ne de hakem heyetlerine bedel indirimiyle ilgili herhangi bir talepte bulunmadı" dedi.

Pakdemirli makamına Başkentray'la gitti

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, katıldığı bir programın ardından Atatürk Orman Çiftliği'ndeki makamına gitmek için Başkentray'ı kullandı. Yolculuğu sırasında vatandaşlarla sohbet eden Pakdemirli, genç bir pilot adayıyla Türkiye'deki havacılığı konuştu.

Kaman cevizinde yüksek rekolte sevinci

Kırşehir'de hasadı devam eden, ince kabuğu ve lezzetiyle ünlü Kaman cevizinde havaların sıcak gitmesi sayesinde son 5 yılın en yüksek rekoltesine ulaşılması bekleniyor.

"Kara tren" artık Türk tekeriyle yol alacak

KARDEMİR Genel Müdürü Hüseyin Soykan "Türkiye, çok kısa süre içerisinde demir yolu tekeri ithalatını bırakacak ve KARDEMİR, bu boşluğu dolduracak. Önümüzdeki 2 yıl içinde 150 bin adet demir yolu tekerini de ihraç eder hale geleceğiz" dedi.

Bankaların takipteki alacakları 137 milyar lira!

BDDK’nın açıkladığı verilere göre, bankaların takipteki alacakları bir haftada yüzde 0,7 artarak 137 milyar 120 milyon lira oldu.

Merkez Bankası faizi 3 ayda bin baz puan indirdi

Merkez Bankası’ndan eski başkan Murat Çetinkaya’nın KHK ile görevden alınması ve yerine Murat Uysal’ın gelmesinin ardından faizde indirim sürüyor. Merkez Bankası, yapılan son indirimle birlikte  faizi 3 ayda bin baz puan indirim yaptı.

Borsada neler oluyor? Yabancı yatırımcı 960 milyon dolarlık satış yaptı

Merkez Bankası’nın verilerine göre, yabancı yatırımcılar geçen hafta net 960 milyon dolarlık menkul kıymet satışı yaptı. Yabancıların yaptığı en yüksek satış ise 641,4 milyon dolarla Devlet İç Borçlanma Senedi oldu.

Doların faiz kararına tepkisi ne oldu?

Piyasaların odaklandığı karar Merkez Bankası tarafından açıklandı. Güne 5.77 seviyesinde başlayıp 5.75'e doğru gerileyen dolar/TL, faiz kararına ciddi bir tepki göstermedi.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası, ekim toplantısının ardından merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, haftalık repo faizini yüzde 16,5'ten yüzde 14'e indirdi.

Tahvil faizi yaklaşık 20 ayın en düşüğünde

Tahvil-bono piyasasında Merkez Bankasının faiz kararı sonrası düşüşe geçen gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 13,27 ile yaklaşık 20 ayın en düşük seviyesini gördü.

Ömer Çelik’in sabotaj açıklamasına CHP’den sert tepki

AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu’nu grup toplantısında yaptığı konuşmayla Soçi mutabakatını sabote etmekle suçlamasına CHP’den sert tepki geldi.

Hazine’ye borç yönetiminde büyük ödül!

Uluslararası sermaye piyasalarına ilişkin değerlendirmeleriyle alanında itibarlı yayımcı kuruluşlardan biri olan GlobalCapital, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, yaşanan zorlu süreçlere rağmen gerçekleştirdiği borç yönetimi başarısını ödüllendirdi.

90 günde 10 puan indirim

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) dün yaptığı toplantıda politika faizini yüzde 16.50’den yüzde 14’e indirdi.

Konaklamaya yüzde 2 vergi

Yüksek gelir elde edenlerin daha fazla vergi vermesini hedefleyen yeni vergi paketi Meclis’e ulaştı. Paketle, hayatımıza üç yeni vergi girerken yüksek gelir grubunun gelir vergisi oranı da yükseltiliyor. Pakete göre yüzde 2 konaklama vergisi alınacak, lüks konutlardan binde 3 ile binde 10 arası vergi kesilecek, ayrıca yüzde 7.5 dijital hizmet vergisi alınacak.

Sinan Oğan: “Biz bunu söylediğimizde ırkçı diyorsunuz”

MHP’li eski vekil Sinan Oğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriyeli sığınmacılarla ilgili sözleriyle ilgili “Yahu biz bunu söylediğimizde bize Irkçı, diyordunuz!” dedi.

Dizide ABD, inşaatta Çin ile yarışıyoruz

Türkiye son yıllarda sağlık, eğitim, inşaat ve eğlence gibi birçok alanın bulunduğu hizmet ihracatında öne çıkıyor.

Kriz, patronların servetini de vurdu

Forbes milyarderler listesine giren Türk milyarderlerin serveti, yaşanan ekonomik kriz nedeniyle, 64.7 milyar dolardan 43.1 milyar dolara indi. Listede yer alan milyarder sayısı da 36’dan 25’e düştü.

Dolar yönünü değiştirdi

TCMB'nin beklentilerin üzerinde faiz indirmesinin ardından dolar/TL bu sabah güne 5.77 seviyesinin hemen altında başladı.

Offshore rüzgar enerjisi yatırımları 1 trilyon doları bulacak

Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre, 2040'ta 560 gigavat kurulu güce ulaşması öngörülen dünya deniz üstü rüzgar enerjisi, 1 trilyon dolarlık bir sektör haline gelecek.

Fatih Portakal'dan dikkat çeken vergi yorumu

Fox TV Ana Haber sunucusu ve gazeteci Fatih Portakal, yeni vergilerle ilgili eleştirilerde bulundu.

Altın alımında taksit 8'e çıkarıldı

BDDK, "Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek basılı ve külçe halinde olmayan kuyumla ilgili harcamalarda taksitlendirme süresi 4 aydan 8 aya çıkarıldı" açıklaması yaptı.

Gram altın 280 lira seviyelerinde

Gram altın 279,8 lira, çeyrek altın 455 lira ve Cumhuriyet altını 1.863 liradan işlem görüyor.

Katı yakıt istatistikleri açıklandı

Ağustosta en fazla üretim ve teslimat linyitte gerçekleşti.

Sektörel güven endeksleri açıklandı

Hizmet sektörü güven endeksi 2019 Ekim'de 90,7 oldu.

Brent petrolün varili 61,48 dolar

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 61,48 dolardan işlem görüyor.

Kapasite kullanımı arttı

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı Ekim'de yüzde 76,4 olarak gerçekleşti. Bir önceki yüzde 76.3 seviyesindeydi.

"Asgari ücretten alınan vergi kaldırılsın"

Türk-İş, vergi düzenlemeleriyle 'ücretli çalışanlar aleyhine olan haksız ve adaletsiz durumun ortadan kaldırılması ve işçiler lehine iyileştirme yapılması' talebinde bulundu.

Amsterdam mahkemesi, Gazprom'un alt kuruluşunun hisselerini dondurdu

Amsterdam Bölge Mahkemesi, TürkAkım projesinin inşa ve yönetiminden sorumlu South Stream Transport B.V.'nin tüm hisselerini dondurdu.

Murat Muratoğlu: “Hesap ahirette, para Diyanet’te”

Sözcü gazetesi yazarı Murat Muratoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2020 bütçesinden 11,5 milyar liralık pay alacağına dikkat çekerek, "Diyanet'in aldığı paraya göre cami başına 130 bin lira düşüyor. Diyanet 150 bin kişi çalıştırıyor" dedi.

İlk yerli güneş paneli üretimine 2020'de başlanacak

Kalyon Enerji, Ankara'da kuracağı entegre güneş panel fabrikası için Çinli CETC ile iş birliği anlaşması imzaladı.

ING Bank konut kredisi faizini düşürdü

ING Türkiye, konut kredisi faiz oranlarını aşağı çektiğini açıkladı.

Özbekistan ekonomisi büyüdü

2019 yılı ocak-eylül döneminde ülkede GSYH geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7 artarak yaklaşık 38,5 milyar dolara ulaştı.

İzmir’de sulu tarım ile 415 milyon TL gelir

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "2019 yılı sulama sezonunda İzmir’de 481 bin 810 dekar arazi sulandı, İzmirli çiftçilerimiz ve ülke ekonomimiz yaklaşık 415 milyon TL gelir elde etti" dedi.

Hükümet bütçe açığının sebebi olarak işçi ve memur zammını gösterdi

Hükümet, 2019 yılında bütçe açığının hedefin üzerinde çıkmasının sorumlusunu buldu. Yapılan değerlendirmede bütçe açığındaki artışın nedeni olarak, emekli, işçi ve memurlara yapılan zamlar gösterildi.

Kulaklara özgürlük

Akıllı telefonu, tableti ve oyun konsolu derken artık herkes daha çok kendi kişisel alanında yaşamayı seviyor.

Sapanca otelcilerin gözdesi oldu

İstanbul’a yakın olması ve doğal güzelliğiyle yerli yabancı turistin ilgisini çeken Sakarya Sapanca, son dönemlerde otel yatırımcılarının da gözdesi oldu.

Muhteşem profesör

IMF, Chicago Merkez Bankası, Danimarka Bilim ve Teknoloji Bakanlığı başta olmak üzere birçok kuruma danışmanlık yapan ve Türkiye’de de Merkez Bankası için büyüme modeli geliştirmek üzere proje yürüten Prof. Dr. Ufuk Akçiğit, Almanya’nın en prestijli araştırma ödülü Max Planck-Humboldt ödülünü kazanan ilk Türk bilim insanı oldu.

Tapuya şerh satışa engel

Kaçak yapılaşmayla mücadelede devrim niteliğinde düzenleme yapılacağını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Meclisimizin yapacağı düzenlemeyle kanun yürürlüğe girdikten sonra ruhsatsız başlayan, ruhsat eklerine aykırı yapıların, kaçak yapıların tapu kayıtlarına şerh konulacak. Böylece bu yapılar satılamayacak, kiralanamayacak” dedi.

Volkswagen'den Manisa sonrası bir hamle daha

Yeni yatırım için Türkiye'yi seçen Alman otomotiv devi Volkswagen'in önemli rakiplerinden birinin Türk yöneticisini transfer edeceği belirtildi.

KOBİ’lerin toplam kredi borcu 609 milyar lira!

Takipteki kredi borçlarının toplam krediler içindeki payı yüzde 5,08 olurken, KOBİ’ler için bu oran yüzde 8,77’ye ulaştı. KOBİ’lerin toplam kredi borcu 609 milyar lirayı bulurken, takipteki kredilerin 58,5 milyar lirasını KOBİ’lerin kredileri oluşturdu.

‘İcra’ devletin gelir kapısı oldu

İcra dosyası sayısı ekonomik krizin de etkisiyle 21 milyona kadar çıktı. İcra dosyaları adliye binalarına sığmazken, vatandaş her adımda harç ödemek zorunda kalıyor.

Demir İpek Yolu'nun iki yıllık serüveni

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2017'de hizmete açılan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı'nda iki yılda 275 bin ton yük taşındı. Avrupa ile Orta Asya, Çin ve Orta Doğu aksını ekonomik, güvenli ve elverişli rota haline getiren hat vasıtasıyla Türkiye'den yurt dışına inşaat malzemesi, demir cevheri, soda külü, gıda maddesi, temizlik ürünleri, tarım ürünleri, yaş sebze ve meyve gönderilirken, söz konusu ülkelerden de tahıl, çelik, çinko, gübre, kimyasal ürünler ve yem taşınıyor" açıklamasında bulundu.

Volkswagen'in Türkiye'de üreteceği iki model belli oldu

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar, "Hem Passat hem de Superb, sedan sınıfında Avrupa'da en fazla satılan modeller. Bu nedenle aramızda hoş bir yarış olacak Türkiye'de de üretildiği zaman... Onlar kendi iddialarını ortaya koyacaklar, biz kendi iddiamızı ortaya koyacağız. Volkswagen ailesi içinde Skoda'nın ve Superb'in çok özel bir yeri var. Hem ülke ekonomimiz açısından hem bizim bilinirliğimiz açısından hem rekabet gücümüz açısından bu modelin Türkiye'de üretilecek olması bizi çok mutlu ediyor. Volkswagen'in Türkiye'ye olan bakışı son derece müspet" açıklamasında bulundu.

240 milyon yolcu İSG'yi kullandı

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı (İSG) terminal binasını, 2009'da hizmete girmesinden bu yana 240 milyon yolcu kullandı.

Tescilli "hardaliye" Avrupa pazarına açılacak

Türk Patent Enstitüsünce marka tescili verilen "Kırklareli Üzüm Hardaliyesi"nin Avrupa pazarına açılması için çalışma başlatıldı.

Türkiye'den 80 ülkeye kürk satıldı

Yılın 8 ayında 80 ülkeye yaklaşık 100 milyon dolarlık kürk ihracatı gerçekleştirildi. Güney Kore 16,8 milyon dolarla en fazla ihracat yapılan ülke olurken, bu ülkeyi 13,7 milyon dolarla Rusya, yaklaşık 13 milyon dolarla İtalya izledi.

Türkiye, ABD'de mobilya AVM'si kuracak

MODOKO Mobilyacılar Sitesi, Türkiye İhracatçılar Meclisi ile ABD'de mobilya alışveriş merkezi açmaya hazırlanıyor.

İzmir-Çandarlı arası 40 dakika sürecek

İzmir’de yapımı süren Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu ve bağlantı yollarının bazı kesimleri 30 Ekim’de trafiğe açılacak. Yap-işlet-devret modeliyle ihale edilen projenin tamamlanmasıyla İzmir Çevre Yolu Ege Üniversitesi Hastanesi kavşağından Çandarlı çıkışına kadar olan mesafe yaklaşık 40 dakikada geçilebilecek.

Kırmızı nar üreticiyi memnun etti

TÜRKİYE’nin kırmızı nar cenneti Antalya’nın Döşemealtı ilçesi Çığlık mevkiinde hasat başladı. 1,8 ile 2 TL arasında satışı yapılan kırmızı nar, renk ve boylarına göre ayrılarak ihraç ediliyor. Rusya başta olmak üzere Almanya, Hollanda gibi Avrupa ülkelerine gönderilen kırmızı narın üreticisi, fiyatlardan ve ürün kalitesinden memnun.

Tescilli üzümlere talep artışı üreticinin yüzünü güldürdü

Türkiye'de üzüm yetiştiriciliğiyle öne çıkan Elazığ'da bu yılki yüksek verim, tescilli boğazkere ve öküzgözü üzümlerine talebin artmasını sağladı.

Veri ihlallerinden yaklaşık 3 milyon kişi etkilendi

Kişisel Verileri Koruma Kurumuna 129 "veri ihlal bildirimi" yapıldığı ve yaklaşık 3 milyon kişinin bundan etkilendiği bildirildi.

TİM'in insani yardımlarının dağıtımı başladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından Barış Pınarı Harekatı bölgesine yardım amacıyla başlatılan kampanya kapsamında toplanan 35 tır yardım malzemesinin bir kısmı Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesi ile Kilis'te dağıtıldı.

Dolar güne nasıl başladı?

Merkez Bankası'nın (TCMB) Ekim'de politika faizini beklentilerin üzerinde indirerek son üç toplantıda 10 puan indirime ulaşması ardından TL'de sınırlı baskı devam ederken, dolar/TL bu sabah güne 5.78 seviyesinin hemen altında başladı.

'İcra' dosyası 17 yılda yüzde 160 artarak 21 milyonu aştı

İcra daireleri, devletin gelir kapısı haline geldi. Bankaların 138 milyar lirayı aşan batık kredilerinin büyük bir kısmı varlık yönetim şirketleri araclığıyla icra takibine girdi.

Bitcoin 9 bin 500 dolara yaklaştı

Bitcoin, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’ün ABD Temsilciler Meclisi’nde Libra’ya yönelik oluşan endişeleri giderme çabaları sonrası görülen toparlanmaya paralel olarak 9,457 dolar ile 9,500 dolara yaklaştı.

Türk-İş açlık sınırını açıkladı

Türk-İş'ten yapılan açıklamaya göre açlık sınırı 2 bin 58 TL, yoksulluk sınırı ise 6 bin 705 TL oldu.

Türk Hava Yolları dibe çakıldı!

Sözcü gazetesi yazarı Murat Muratoğlu, yönetiminde iktidara yakın Ensar Vakfı ve TÜRGEV’den isimlerin bunduğu ve Varlık Fonu’na devredilen THY’nin borsada yüzde 23 değer kaybederek  2 milyar 850 milyon dolara geldiğini yazdı.

İYİ Partili İsmail Koncuk'tan taşeron işçi tepkisi

Taşerondan kadroya geçen ve halen taşeron olarak çalışan işçilerin durumu hakkında açıklamalarda bulunan İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, "Bu taşeron konusunda milleti aldatmayın" dedi.

Kestanede milyonlarca dolar zararı "torymus" önleyecek

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü laboratuvarında yetiştirilecek "torymus" adlı böcekler doğaya bırakılarak, Bursa ve Yalova'da kestanenin yıllık rekoltesinin 15 bin tondan 4 bin 300 tona, gelirin de 25 milyon dolardan 7 milyon dolara düşmesine neden olan gal arısı ile mücadele edilecek.

Trump'tan önemli açıklama! Çin'le anlaşma olabilir

ABD Başkanı Donald Trump, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in yolladığı "çok güzel" mektubun ardından, bu ülkeyle bir ticaret anlaşmasının bu hafta yapılması olasılığının olduğunu söyledi.

Kredi kullananlar dikkat!

Kahramanmaraş’ta bir ev almak için kredi çeken bir vatandaş, tüketici hakem heyetine başvurarak aldığı dosya masrafının faizlendirildiğini tespit edince mahkemeye başvurdu. Mahkeme, dosya masrafının faizinin de iadesine karar verildi.

En iyi emeklilikte Türkiye sondan 3. sırada

En iyi emeklilik şartlarına ilişkin 37 ülkenin dahil edildiği araştırmada Türkiye sondan 3. sırada yer aldı. Söz konusu listenin birinci sırasındaki ülke ise Hollanda oldu.

AB, Rusya ile Ukrayna doğal gazda uzlaşamadı

Avrupa Birliği, Rusya ve Ukrayna arasında yapılan doğal gaz sözleşmesi müzakerelerinde uzlaşı sağlanamadı

Nakit stoğu yüzde 186 azaldı

Sayıştay’ın 2018 Yılı Mali İstatistikleri Değerlendirme Raporu’nda yer alan bilgilere göre, 2017’de 37.6 milyar lira olan nakit açığı, 2018’de yüzde 117 artarak, 81.7 milyar liraya yükseldi.

AKP’den Merkez Bankası için dikkat çeken yasa teklifi

AKP’li vekiller Merkez Bankası ile ilgili dikkat çeken bir yasa teklifini Meclis’e sundu. Söz konusu teklif yasalaşırsa, Merkez Bankası, yurt içinde denetlediği şirketlere hissedar olabilecek. AKP'nin teklifine İYİ Parti ve CHP'den sert tepki geldi.

Borç stoku 1,5 trilyon lirayı aşacak

Hazine’nin borç yükü 2020 bütçesinin geçmesi durumunda daha da artacak. Ekonomide krizin çözülememesi borç yükünü daha da artırırken, Hazine, ilk kez bütçe dışında ilave borçlanacak. Bu durumda borç stoku 1,5 trilyon lirayı aşacak.

Marmaray 6 yılda 403 milyon kişi taşıdı

Asya ve Avrupa yakalarını deniz altından birleştiren Marmaray, hizmete girmesinden bu yana geçen 6 yıllık sürede Türkiye nüfusunun 5, İstanbul nüfusunun 27 katı yolcu taşıdı. Hatta taşınan yolcu sayısı 403 milyona ulaştı.

Piyasalar Fed'in faiz kararına odaklandı

Commerzbank ABD ve Fed Ekonomisti Cristoph Balz "ABD'de enflasyonun çok zayıf gelmesi durumunda ABD Merkez Bankası (Fed) politika faizini sıfır seviyelerine doğru çekebilir" dedi.

Tarımda üretim artışına teknoloji katkısı

Tarım Kredi Kooperatiflerince, üretim artışı ve verimlilik sağlanmasında büyük önemi bulunan tarımda dijitalleşme ve teknoloji kullanımı, 2'nci Verimlilik ve Teknoloji Fuarı'nda masaya yatırılacak.

Boeing'in CEO'sundan özür

ABD merkezli havacılık şirketi Boeing'in Üst Yöneticisi (CEO) Dennis Muilenburg "(737 Max uçak üretimi) Hatalar yaptık, bazı şeyleri yanlış yaptık. Üzgünüz, gerçekten çok üzgünüz. Bir eş, bir baba olarak kayıplarınızdan derin üzüntü duyuyorum" dedi.

ECB'nin yeniden tahvil alımına başlaması mahkemelik oldu

Almanya'da Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alım programını yeniden başlatmasına karşı akademisyenler, alımların durdurulması için ülkenin Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Hükümetin bütçe hesabı şaştı: Bütçe açığı tahmini 139 milyar lira

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, AKP iktidarının bütçe açığını kontrol edemediğini belirterek, 2019 bütçesi görüşmeleri öncesi 80 milyar lira olduğunu ancak 2020 bütçe görüşmeleri öncesi bu rakamın 139 milyar liraya çıktığına dikkat çekti.

Küresel piyasalar Fed'i bekliyor

ABD'de, son dönemde açıklanan makroekonomik verilerin ekonomideki yavaşlamaya işaret etmesi ile Fed'in bugün faiz indirimine devam etmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Ekim ayı güven edeksi açıklandı!

Ekonomik güven endeksi ekimde geçen aya kıyasla yüzde 4.5 yükselerek 86'dan 89.8'e ulaştı.

Bendevi Palandöken: “Türkçe tabela kullananlara vergi indirimi gelsin”

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, özellikle sığınmacıların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde iş yerlerine asılan yabancı dildeki tabelalar hakkında konuştu. Palandöken, Türkçe tabela kullananlara vergi indirimi getirilmesini önerdi.

Ekim ayı ekonomik güven edeksi açıklandı!

Ekonomik güven endeksi ekimde geçen aya kıyasla yüzde 4.5 yükselerek 86'dan 89.8'e ulaştı.

Volkswagen'den 9 ayda 14,8 milyar avro kar

Şirket, yılın 9 ayında 2018'in aynı dönemine göre özel kalemler hariç karını yüzde 11,2 artışla 14,8 milyar avroya çıkardı.

BES kumbarasındaki birikim 120 milyar liraya koşuyor

BES'te katılımcıların fon tutarı ve devlet katkısı fon tutarının toplam büyüklüğü olan 108,3 milyar lira ile otomatik katılımla sisteme dahil olanların biriktirdiği 7,5 milyar lira dikkate alındığında, sistemin toplam büyüklüğü 115 milyar 818 milyon liraya ulaştı.

Ekonomi güven endeksi arttı

Ekonomik güven endeksi Ekim ayında 89,8 oldu.

Petrol ithalatı ağustosta arttı

Türkiye'nin toplam petrol ithalatı, ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12 artarak 4 milyon 209 bin 259 tona çıktı.

Doğal gaz ithalatı arttı

Türkiye'nin doğal gaz ithalatı ağustosta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,7 artarak 3 milyar 148 milyon metreküp oldu.

Türk çayı 10,7 milyon dolar kazandırdı

Türkiye'den yılın ocak-eylül döneminde 103 ülkeye 3 bin 88 ton çay ihracatı karşılığında 10 milyon 771 bin 525 dolar gelir elde edildi.

İstanbul ve Londra arasında hava köprüsü

İstanbul Havalimanı ile Londra arasında hava köprüsü kuruldu ve 5 ayda 612 bin yolcu taşındı.

Türk çimento sektörü, ihracatı ikiye katlayacak

TÇMB CEO İsmail Bulut "Geçen yıla göre ihracatımızı bu sene iki katına çıkartıp, 1 milyar doların üzerinde gelir elde etmeyi hedefliyoruz" dedi.

Türkiye'den konut alan Yemenli sayısında rekor artış

Yemenlilerin Türkiye'den aldığı konut sayısı, bu yılın 9 ayında, Yemen'de savaşın başladığı 2015 yılının aynı dönemine göre yüzde 536 artarken, yabancılara satılan konut sayısındaki artış söz konusu dönemde yüzde 98 düzeyinde gerçekleşti.

ASELSAN yine BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde

ASELSAN, Borsa İstanbulun (BIST), sürdürülebilirlik ve kurumsal sosyal sorumluluk ilkelerini benimseyen, bu alanlarda fark yaratan şirketlerin yatırımcılarca ayırt edilebilmesi amacıyla başlattığı sürdürülebilirlik endeksinde aralıksız altıncı kez yer aldı.

Fiat Chrysler ile PSA birleşme görüşmeleri yürütüyorlar

İtalyan-ABDli araba üreticisi Fiat Chrysler ile Fransa’nın en büyük araç üreticisi ve Peugeot markasının sahibi PSA, 50 milyar dolar büyüklüğünde bir otomotiv devi ortaya çıkarmak için birleşme görüşmeleri yürütüyorlar.

İTO Başkanı Avdagiç’ten bankalara ’faiz’ çağrısı

İTO Başkanı Şekib Avdagiç "Ticari bankalarımızın hızlıca faiz indirime ayak uydurmasını bekliyoruz” dedi.

İnovasyon için sihirli karışım

Sabancı Holding’in yeni nesil dijital ve analitik şirketi SabancıDx, ileri teknoloji çözümlerine odaklanarak Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük etme hedefiyle kurulan yeni merkezinin açılışını gerçekleştirdi.

En zeki tahmin

Yaşanan iklim değişikliğiyle oluşan sıra dışı hava koşulları meydana geliyor. Kasırgalar ve dolular ilk akla gelenlerden. ‘Havayı koklayan adam’ olarak bilinen Bünyamin Sürmeli ve ortağı Kutay Mıhlıardıç, Swaps adındaki girişimi hayata geçirdi. Startup, yapay zekâ teknolojileriyle dolunun çapını bile tespit edebiliyor.

Vergi paketinden 6 milyar lira

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşmeleri başlayan vergi paketi bütçeye 2020 yılında 6 milyar TL gelir sağlayacak.

Brent petrolün varili 60,72 dolar

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 60,72 dolardan işlem görüyor.

ASELSAN'ın sistemi Mehmetçiğin hayatını kurtardı

Modernize edilen M60T tankına kazandırılan Tank Lazer İkaz Sistemi, Fırat Kalkanı Harekatı'nda tanka yönelik düşman tehdidini algılayıp, içerideki personeli ikaz etti.

Çin 5G'ye geçiyor

Çinli telekom şirketleri yarından itibaren birçok büyükşehirde 5G hizmeti sağlanacağını duyurdu.

Özbekistan Tacikistan'a 9,8 milyon dolarlık gaz sattı

Tacikistan, yılın 9 ayında Özbekistan'dan ithal ettiği 77,1 milyon metreküp doğal gaz için 9,8 milyon dolar ödeme yaptı.

Dış ticaret verisi açıklandı

TÜİK'in verilerine göre, dış ticaret dfengesi Eylül'de 2 milyar 56 milyon dolara yükseldi.

6 milyon genç işsiz!

CHP'nin hazırladığı Gençlik Raporu'na göre, üniversite mezunu işsizler 15 yılda 10 kat arttı. Her 100 üniversite mezunundan 26’sı işsiz olduğu Türkiye'de gençler çözümü yurt dışında arıyor.

Hazine üç ayda 56 milyar liralık iç borçlanma yapacak

Hazine, Kasım, Aralık ve Ocak aylarını kapsayan üç aylık dönemde toplam 56.7 milyar liralık borç servisine karşılık, 56 milyar liralık iç borçlanma yapacak.

“İstihdamı da mı banka kredisiyle artıracağız”

Kamu bankalarının, inşaat şirketleri başta olmak üzere ilave istihdam sağlamak için düşük faizli kredi vermesine TÜSİAD’dan tepki geldi. TÜSİAD Baş Ekonomisti Zümrüt İmamoğlu, “İstihdamı da mı banka kredisiyle arttıracağız” dedi.

İnşaat sektörünü kurtarmak için bir hamle daha!

AKP iktidarının inşaat sektörünü kurtarma girişimlerine bir yenisi daha eklendi. Kamu Bankaları, devam eden konut projelerine 2 yıla kadar anapara ödemesiz kredi verecek.

Konaklamada yıldıza göre vergi

Konaklama Vergisi 5 yıldızlı oteller için gecelik 18 lira olarak uygulanacak. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen önergeyle konaklama vergileri maktu oldu ve otelin yıldız sayısına göre basamaklandırıldı.

Ahilik Fonu için geri sayım başladı

Esnafın işsizlik fonu ‘Ahilik Fonu’ için geri sayım başladı. 2017 yılında yasalaşan fon kapsamında, esnaftan yeni yılla birlikte kesinti yapılmaya başlanacak. Dükkanını kapatan esnaf, koşulları sağlaması durumunda fondan yararlanacak.

Eylülde 522 yatırım teşvik belgesi verildi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca eylülde 522 yatırım teşvik belgesi düzenlendi.

İşte kredilerin ayrıntıları

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, ilave istihdam sağlama potansiyeli olan firmalara düşük maliyetli ve uzun vadeli işletme kredisi kullandırılmasına yönelik dört yeni ürünü hayata geçirdi. Yapılan açıklamada, “Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından ilave istihdam sağlama potansiyeli olan firmalara 2 yıla varan anapara ödemesiz dönemli, 5 yıla kadar vadeli, uygun koşullarda, düşük maliyetli ve uzun vadeli işletme kredisi kullandırılmasına yönelik dört yeni ürün hayata geçirilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

TÜRSAB’dan 5 milyar TL’lik rota

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), iç turizm pazarını hareketlendirmek için ‘TÜRSAB ROTA’ adlı dijital projeyi hayata geçirdi.

Orta vadede hedef yüzde 5

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, ekonomik toparlanma ve ithalat fiyatları ile gıda fiyatlarındaki aşağı yönlü güncellemelerin de etkisiyle yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 12’ye çektiklerini ve orta vadede enflasyonun yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını açıkladı.

41 milyon rekor turist

Türkiye’nin turizmdeki yükselişi devam ediyor. 2018’de toparlanma sürecine giren, 2019’da da atağa kalkan turizm sektörü ocak-eylül döneminde yeni bir rekora imza attı. İlk 9 ayda Türkiye’ye gelen turist sayısı 41 milyonu aşarken, turizm geliri de aynı dönemde 26 milyar doları geçti.

Mega vergi paketi komisyondan geçti

Zenginden daha fazla vergi alınmasını öngören tasarı Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Buna göre yıllık geliri 500 bin TL'den fazla olanlar artık daha fazla vergi ödeyecek.

Bankaların toplam döviz varlığı 302 milyar dolar

Merkez Bankası’nın açıkladığı verilere göre, bankacılık sektöründeki toplam döviz varlığı yüzde 5,5 artışla 302 milyar dolara yükseldi. Ayrıca banka dışı sektörlere olan yükümlülükler ise yüzde 12,1 artışla 247,5 milyar dolar oldu.

Bakan Albayrak'tan enflasyon açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ekim ayında enflasyonun yüzde 8'e gerileyeceğini söyledi. Albayrak, üç kamu bankasının istihdam odaklı kredi paketi hazırladıklarını açıkladı.

Kredi kartı kullananlar dikkat!

Yarın uygulanmaya başlayacak olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın kredi kartı komisyonlarına ilişkin gittiği düzenlemeye göre komisyon oranı yüzde 1.60'ı aşamayacak.

Merkez Bankası'ndan enflasyon tahmini

Merkez Bankası yıl sonu TÜFE tahminini yüzde 12'ye düşürdü.

Dış ticaret açığı yüzde 6.6 arttı

Eylül ayında dış ticaret açığı yüzde 6.6 artarak 2 milyar 56 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2018 Eylül ayında yüzde 88.2 iken, 2019 Eylül ayında yüzde 87.5'e geriledi.

Varlık Fonu, Borsa İstanbul'un hisselerine talip!

Türkiye Varlık Fonu (TVF) Genel Müdürü Zafer Sönmez, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD), Borsa İstanbul’daki yüzde 10’luk hisselerinin tamamını satın almak istediklerini söyledi.

Doğalgaza Avrupa’dan 2 kat fazla ödüyoruz

Dünyada enerji fiyatları gerilerken, Türkiye’nin pahalı faturalar ödediğini ifade eden uzmanlar, tedarikçiler ile yeni sözleşmeler yapılması gerektiğine dikkat çekti. Türkiye enerji ithalatına her yıl ortalama 42 milyar dolar ödüyor.

Dolar güne nasıl başladı?

ABD Temsilciler Meclisi'nin Türkiye'ye yaptırım tasarısını onaylaması kurda dün sınırlı dalgalanmaya neden olurken, piyasalar jeopolitik risklere yönelik gelişmeleri izliyor.

FED faiz kararını açıkladı: Doların tepkisi ne oldu?

Para piyasalarının merakla beklediği faiz kararı açıklandı. ABD Merkez Bankası (FED) faizi 25 baz puan indirerek yüzde 1.50-1.75 arasına çekti.

İşte İstanbul Havalimanı Metrosu'nun açılış tarihi

İstanbul Havalimanı Metrosu’nun 2020’nin ikinci yarısında tamamlanacağı ve güzergahının Gayrettepe metro istasyonundan başlayacağı bildirildi.

"299.6 milyar liralık borçlanmaya gidilecek!"

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın internet sitesinde ‘Hazine Finansman Programı’ yayımlandı. Program'a göre gelecek yıl toplam 352.1 milyar lira borç servisi gerçekleştirilmesi, 299.6 milyar liralık iç borçlanma yapılması planlanıyor.

Hanehalkı tüketim harcaması bölgesel verileri açıklandı

Konut ve kira harcamasına en yüksek payı 2018 yılında İstanbul Bölgesi ayırdı.

Kurumsal Dönüşüm Programı BISTEP'in üçüncüsü başlayacak

Son başvuru tarihi 8 Kasım olan program ile şirketlerin sürdürülebilir büyümesi için gerekli kurumsal altyapının oluşturulması ve dönüştürülmesine katkı sağlanıyor.

İSO Türkiye İmalat PMI ekimde 49 oldu

İSO İmalat Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ekimde 49 seviyesinde gerçekleşti. İSO İstanbul İmalat PMI da ekimde 53,6’ya yükselirken, sektördeki iyileşme Şubat 2018’den beri gözlenen en yüksek hızda oldu.

Brent petrolün varili 59,61 dolar

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 59,61 dolardan işlem görüyor.

Bankacılık sektörünün mevduatında büyük düşüş

Bankacılık sektörünün toplam mevduatı, 21 milyar 587 milyon 940 bin lira azalarak 2 trilyon 498 milyar 21 milyon 841 bin liraya geriledi.

Kemal Tanca konkordato ilan etti!

1950 yılından bu yana üretim yapan ayakkabı devi Kemal Tanca konkordato ilan etti.

OYAK ile Demirören Holding masaya oturdu

OYAK, Demirören Holding'in bünyesinde bulunan TOTAL Oil Türkiye ve Moil'in akaryakıt - otogaz operasyonlarını satın almak için harekete geçti.

Bu fiyata satılan hamsilere dikkat!

Hava sıcaklıklarının düşmesi ve deniz suyunun soğumasıyla balık tezgâhlarını hamsi, mezgit, uskumru ve istavrit doldurdu. Balıkçılar, en çok tercih edilen balıkların başında gelen hamsinin düşük fiyattan satılması konusunda vatandaşı uyardı.

"Geliri artan aile fakirhane mi, malikhane mi?"

İktidarın ekonomi politikalarını eleştiren CHP'li Ahmet Akın, “Hane başına düşen gelir 3 kat arttı diyorlar. Hangi hane bu? Fakirhane mi, malikane mi? Hanedanın gelirinin arttığı doğru ama vatandaşın geliri eridi bitti” dedi.

Koton'dan geri adım

Sosyal medyada iş şartlarını protesto eden Koton çalışanları hedefine ulaştı. Kurumdan yapılan açıklamada çalışma şartlarının iyileştirileceği ifade edildi.

Perakende fiyatlarda büyük artış

İTO, İstanbul'da perakende fiyatların Ekim'de yıllık yüzde 11.28 arttığını açıkladı.

Çok önemli çiğ süt uyarısı

Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, çiğ süt alım fiyatlarında önceki yıllarda uygulanan ve sütün kalitesini belirleyen süt yağı, süt proteini, somatik hücre sayısı gibi kriterlerin yeniden uygulanmasını istedi.

Rusya'nın geri gönderdiği 'haşereli' ürünler iç pazara mı sürülüyor?

Rusya'nın son olarak Türkiye'ye geri gönderdiği 370 ton mandalinanın, iç pazara sürülüp sürülmediği tartışmaları gündeme geldi. Canlı haşere nedeniyle iade edilen ürünler hakkında Tarım Bakanlığı'ndan açıklama gelmemesi dikkat çekti.

Fitch 'Türkiye'nin kredi notu'nu revize etti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu "BB-" olarak teyit ederek görünümünü "Negatif"ten "Durağan"a revize etti. Fitch'in açıklamasının ardından dolar/TL 5.71'den işlem gördü.

Tartışmalı vergi teklifi komisyondan geçti

Gelir vergisi tarifesine yeni dilim ve oran eklenmesi gibi düzenlemeleri de içeren kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Veri merkezlerine milyarlık yatırım

Turkcell, 44 bin 150 metrekare kapalı ve 12 bin metrekare beyaz alana sahip, Türkiye’nin en büyük veri merkezlerinden birini Ankara Temelli’de açtı.

Yurtdışında Türk istihdamı artacak

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, 3 kamu bankasının devreye aldığı istihdam odaklı kredi paketini değerlendirdi.

TEB sendikasyon kredisini yeniledi

Türk Ekonomi Bankası (TEB), 400 milyon dolar karşılığı yeni sendikasyon kredisini imzaladı. Bu kredi, ABD, Kanada, AB, Ortadoğu ve Asya’dan önde gelen 22 bankanın katılımıyla sağlandı. 306 milyon Euro ve 61.5 milyon dolar olmak üzere, 367 gün vadeli sağlanan kredi, özellikle ihracatın finansmanında kullanılacak. Kredinin toplam maliyeti Euro ve dolar için sırasıyla Euribor artı yüzde 2.10 ve Libor artı yüzde 2.25 olarak gerçekleşti.

Balık ekmekçiler şimdilik yerinde

Eminönü’nde balık ekmek satışı yapan bir esnafın, kira kontratının son bulması üzerine bulunduğu alanı tahliye etmesini isteyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) aleyhine ‘yürütmenin durdurulması’ talebiyle açtığı davayı kabul eden mahkeme, 30 gün içinde yeniden karar verilmek üzere yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Ekonomist değil ‘arabulucu'

Dün Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) ilk kadın başkanı olarak göreve başlayan eski IMF Başkanı Christine Lagarde’a ekonomist olmadığı için mesafeli yaklaşan piyasalar büyük bir arabulucu olduğuna dikkat çekiyor. Lagarde’ın görevi devraldığı Draghi’nin politikalarında büyük bir değişiklik yapması beklenmiyor.

TÜİK verileri gösterdi: Boğaz tokluğuna çalışıyoruz

TÜİK hane halkı harcama kalemleriyle ilgili verileri açıkladı. TÜİK’in açıkladığı 2016, 2017 ve 2018 verilerine göre Türkiye halkı yemek, barınmak ve işe gitmek için çalışıyor. Bu kapsamda üç kalemin toplamı hane gelirinin üçte ikisinden fazla ediyor.

Ev alım satımlarına 10 kat vergi yükü

Meclis'te görüşülen vergi paketi ile birlikte ev alım satım işlemlerine yeni kriterler geliyor. Buna göre, evin değerini artık özel değerleme şirketleri belirleyecek, bu değer üzerinden yüzde 4 harç alınacak.

Ekim ayı ihracat rakamları açıklandı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ekim ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Verilere göre, ihracat gelirleri geçen yılın aynı ayına göre 254 milyon dolar azaldı.

İstanbul AKM'nin sahne mekaniği ihalesi döviz cinsinden yapılacak

İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yeniden inşası kapsamında yapılacak sahne mekaniği ve profesyonel sistemleri ihalelerinde yabancı para cinsinden teklif verilebilecek.

ESK'nin 90 bin ton "indirimli" eti tüketiciye ulaştı

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun, "Uygun fiyata et satışıyla birlikte kıyma ve kuşbaşı fiyatlarında önemli bir artış yaşanmaması da bizim için çok önemli" açıklamasında bulundu.

Turizm payı beyannameleri elektronik ortamda gönderilecek

Konaklama tesisleri, seyahat acenteleri, hava yolu, havalimanı ve terminal işletmelerinin net satış ve kira gelirlerinin toplamı üzerinden alınacak turizm payına ilişkin beyannameler, elektronik ortamda verilecek.

Bu haftanın kazandıranı belli oldu

Bu hafta, yatırım araçlarından borsa, altın ve döviz kaybettirdi. Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri, haftayı ortalama yüzde 1,75'lik kayıpla kapattı.

Etkin ve bilinçli gübreleme verimi "katlıyor"

Gübre Fabrikaları Türk AŞ (GÜBRETAŞ) Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, toprak analizine dayalı etkin ve bilinçli gübrelemenin verimi artırdığını belirterek, "Fındıkta ülke ortalamasının 4 katı, mısırda 2 katı, patateste yüzde 35, ayçiçeğinde yüzde 40, şeker pancarında ise yüzde 50 verim artışı elde ettik." dedi.

Konfeksiyon ihracatçıları Hollanda yolcusu

Egeli hazır giyim ihracatçıları en büyük 4. ihraç pazarları olan Hollanda’ya yönelik 2018 yılında gerçekleştirdikleri Sektörel Ticaret Heyetinden elde ettikleri olumlu dönüş sonrasında Hollanda’ya yönelik “Sektörel Ticaret Heyeti” organizasyonlarını geleneksel hale getirme kararı aldı.

"Yeni vergiler yolda"

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, iktidarın yürüttüğü 'israf' politikası nedeniyle yeni vergilerin yolda olduğunu ifade etti.

Kara liste affı TBMM'de

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, TBMM'ye sunduğu yasa tasarısı ile bankalarda bulunan "Kara liste" için sicil affı istedi.

Salda’ya sonbaharda da yoğun ilgi

TÜRKİYE’nin Maldivleri olarak bilinen Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü sonbaharda da yoğun ilgi gördü.

Milli haberleşme uydusu "Türksat 6A" paneli

Milli haberleşme uydusu "Türksat 6A"nın üretim süreci ve projenin ayrıntılarının konuşulduğu panel düzenlendi.

TMO mısır satış fiyatını açıkladı

TMO tarafından, üreticiden satın alınan mısırın Ocak 2020'den itibaren ton başına 1250 lira fiyatla iç piyasa satışının planlandığı duyuruldu.

Resmen açıkladı! Google'dan dev hamle

ABD'li teknoloji devi Google, giyilebilir egzersiz ekipmanları üreticisi Fitbit'i 2,1 milyar dolar bedelle satın almak için anlaşmaya vardığını açıkladı.

348 lira taksitle ev fırsatı

TOKİ tarafından açık satış yöntemiyle satışa sunulan konutlar için başvurular devam ediyor.

TPAO'nun petrol arama sahalarında genişletme kararları

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) Adıyaman sınırları içinde kalan petrol işletme ruhsat sahasında genişletme yapılması kararlaştırıldı.

Herkesin ilgisini çekti, polisten cezayı yedi

Altın sarısı simli araç Taksim’de ilgi odağı oldu. Aracın rengini ruhsata işletmeyen şoföre 108 TL para cezası kesildi.

Konutta kredi rekabeti faizi düşürebilir

Kamu bankalarının yüzde 1'in altında konut kredisi kullandırma hamlesi özel bankaları da harekete geçirdi. Yüzde 1.10 seviyesinin altına düşen banka sayısı artarken vatandaş özel bankaların da faiz oranlarını yüzde 1'in altına çekmesini bekliyor.

Kars üzerinden Türkiye'ye giriş yaptı

Çin'den yola çıkarak, Marmaray'ı kullanıp Avrupa'ya geçecek ilk yük treni olma özelliği taşıyan China Railway Express, Türkiye sınırlarına girdi. Tren, 6 Kasım'da Ankara'ya ulaşacak.

Pırasa üreticileri bu yılki verimden memnun

Balıkesir'in Bandırma ilçesine bağlı Yeni Yenice Mahallesi'nde yaklaşık 2 bin dönümlük alana ekilen pırasadan bu yıl dönüm başına 7 ton hasat bekleniyor.

İstanbul Havalimanı 1 yılda megapollerin nüfusundan fazla yolcu ağırladı

Geçen yıl 29 Ekim'de yapılan resmi açılışın ardından hizmete başlayan İstanbul Havalimanı'nda, bir yılda icra edilen seferlerle 40 milyon 470 bin 45 kişi seyahat etti.

Kacır: Konya milli teknoloji hamlesinde öncü şehirlerden biri olacak

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır "Konya, bundan sonra da bugüne kadar olduğu gibi Türkiye ekonomisinin lokomotif şehirlerinden biri olma rolünü üstlenirken, bir yandan da milli teknoloji hamlesinin öncü şehirlerinden biri olacak" dedi.

ABD’de saatler geri alındı

ABD'de yaz saati uygulamasının sona ermesiyle Türkiye-ABD arasındaki saat farkı 3 Kasım itibarıyla 1 saat arttı.

KDK'den TCDD'ye "bisiklet" tavsiyesi

Kamu Denetçiliği Kurumu, banliyö trenlerine günün belli saatlerinde bisiklet alınmasına izin veren Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğüne saat sınırlamasının kaldırılması tavsiyesinde bulundu.

Denize açılamayınca balık fiyatları fırladı

Olumsuz hava koşulları nedeniyle tekneler açılamayınca, tezgâhta balık fiyatları arttı. Tezgahlarda, hamsinin fiyatı 5 TL'den 10 TL'ye yükseldi.

Şikayet etmeye hakkımız yok

Sompo Sigorta CEO’su Recai Dalaş, sigortacıların iyi bir yıl geçirdiğini, yüzde 20’ler civarında büyüme olduğunu belirterek, “Sigortacılık faaliyetinden elde ettiğimiz gelir azaldı, faiz gelirleri arttı. Sektör olarak şikâyet etmeye hakkımız yok, birçok sektöre göre iyiyiz” dedi.

Dolar güne nasıl başladı?

Dolar/TL sakin bir seyir izlerken bu sabah güne 5.71 seviyesinin hemen altında başladı. Piyasalar bugün açıklanacak olan enflasyon verisini izleyecek.

Tarım ve çiftçiye ithalat darbesi

Çiftçiye yine ithalat darbesi geliyor. Gıda enflasyonundaki yükselme ihtimaline karşı AKP, TBMM Bütçe Komisyonu'nda geçen kanun teklifine yeni bir madde ekleyerek, TMO'ya ihalesiz, sınırsız her türlü tarım ürünü ithal etme yetkisi verdi.

Toprak Mahsulleri Ofisi’ne şok yetki

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen Vergi Paketi’nde Toprak Mahsulleri Ofisi’ne Kamu İhale Kanunu’ndan bağımsız olarak ithalat yapma yetkisi verildi. Dr. Mehmet Alagöz, söz konusu yetkinin ülkede tarımı bitirebileceğinin altını çizdi.

4,5 milyon işsiz var ama: Afganistan’dan çoban ithal ediyoruz

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, Afganistan’dan çoban ithal edeceklerini söyledi. Türkiye’deki yüksek işsizliğe rağmen insanların iş beğenmediğini öne süren Çelik, Afgan çobanlara hayvan yetiştiricilerinin de olumlu baktığını söyledi.

Ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı

Enflasyon 2019 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,55 arttı. Baz etkisi ile tek hanede kalan enflasyonun Kasım ve Aralık ayında tekrar çift haneye çıkması bekleniyor.

İsrafın faturası vatandaşa kesildi!

85 milyar açığı olan bütçeden harcanan kalemler dudak uçuklatıyor. Kiralama ve temsil giderleri yüz milyonlarca lira tutuyor.

SGK’ya 12 yılda 1 trilyon lira!

SGK’ya son 12 yılda transfer edilen paranın bir trilyon lirayı bulduğu ortaya çıktı. İktidar kanadı söz konusu transferi “hastaların ve hizmeti sunanların en son teknolojiden yararlanmayı istemesine” bağladı.

Bireysel Emeklilik Sistemi'ne yeni düzenleme

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) gençlere sağlanan devlet katkısı artıyor. Evlilik, sağlık, eğitim sebebiyle sistemden çıkmadan da nakit çekme imkanı getiriliyor.

Yeni yılda yapılacak zamlar belli oldu

Yeniden değerleme oranı yüzde 22.58 olarak belirlendi. Motorlu taşıtlar vergisi, pasaport harcı, ehliyet harcı, trafik cezaları yıl başından itibaren yüzde 22.58 zamlanacak.

Ekim ayının zam şampiyonu erkek kazağı oldu

Tüketici fiyatları bazında ekim ayında en yüksek fiyat artışı, yüzde 43,70 ile erkek kazağında gerçekleşti. Geçen ay fiyatı en fazla düşen ürünlerin başında ise yüzde 27,66 ile yurt içi bir hafta veya daha fazla süreli turlar geldi.

Borsa İstanbul yükselişte

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, açılışta yüzde 0,82 artışla 99.267,44 seviyesine yükseldi.

Enflasyon yaklaşık 3 yılın en düşük seviyesine geriledi

Ekimde yıllık enflasyon yüzde 8,55 ile yaklaşık 3 yılın en düşük seviyesine indi.

Enerji harcamalarında 600 milyar dolar tasarruf sağlandı

IEA'nın "Enerji Verimliliği 2019" raporuna göre, ajansa üye 30 ülkede enerji harcamalarında yapılan tasarruf geçen yıl itibarıyla 600 milyar doları aştı.

Türkiye ekonomisi 2020 yılı büyüme tahmini yüzde 5

2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı Resmi Gazete'de yayımlandı. 2020 yılı enflasyon hedefi yüzde 8.5 olurken işsizlik hedefi de yüzde 11.8 olarak gerçekleşti. 2020 yılı için ise büyüme hedefi yüzde 5 olarak belirlendi.

AB'den Fransız perakendecilere soruşturma

AB, Fransa'da iki önemli perakende firması arasındaki tedarik anlaşması hakkında soruşturma açtı

Fındık ihracatı iki ayda 641 milyon dolar kazandırdı

Karadeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı İlyas Edip Sevinç "Bir önceki sezona göre miktar bazında yüzde 72, değer bazında ise yüzde 106 artış gerçekleşti" dedi.

Selah Gemicilik konkordato istedi!

Geçmişi 1950’li yıllara dayanan ve askeriyeye gemi yapan Selah Gemicilik konkordato istedi. Mahkeme, yapılan başvuru sonrası şirkete konkordato komiser atadı.

"Hükümet milletin maaşını tırtıklıyor"

TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamlarının akla mantığa sığmadığını ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, "TÜİK'e göre enflasyon düşüyor ama temel ihtiyaçların fiyatı sürekli artıyor" açıklamasında bulundu.

“Hayatımıza 3 yeni vergi giriyor”

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, AKP’nin hazırladığı yeni vergi tasarına ilişkin yaptığı açıklamada “Yetmiyor, verginin vergisini ödüyoruz ama yine de yetiremiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Artan elektrik fiyatları çiftçiyi de vurdu

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, elektriğin kilovat saat ücretinin 80 kuruşu aştığına dikkat çekerek, acil olarak indirime gidilmesi gerektiğini söyledi.

Dolar güne nasıl başladı?

Dolar/TL, dün açıklanan enflasyon verisinin ardından bu sabah güne 5.74 seviyesinin hemen altında başladı.

TÜFE'ye endeksli kira sertifikası ihracı

Hazine, yurt içi tasarrufların artırılması, yatırımcı tabanının genişletilmesi ve finansman araçlarının çeşitlendirilmesi amacıyla 30 Ekim 2024 itfalı, TL cinsi TÜFE'ye endeksli kira sertifikası ihraç edecek.

Hazine duyurdu: İki yeni ihale yapılacak!

Hazine ve Maliye Bakanlığının yarın 2 tahvil ihalesi gerçekleştirileceği duyuruldu.

Ekonomistlerden çarpıcı yorum: "Albayrak'ın açıklamaları gerçeği yansıtmıyor"

TÜİK'in açıkladığı rakamlara göre ekim ayında tüketici fiyatlarındaki artış yıllık bazda yüzde 8,55 oranında arttı. Ekonomistler, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın enflasyon açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

20 milyarlık altın İstanbul'da

BDDK verilerine göre, Türkiye'deki altın mevduatları bu yılın ilk 9 ayında, 2018'in aynı dönemine göre yüzde 67.3 artarak yaklaşık 64,5 milyar liraya ulaştı.

Marmarabirlik ürün alım planını açıkladı

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, 2019-2020 ürün alım kampanyasında 42 bin 500 ton ürün alım planı ve 340 milyon lira alım bütçesi yapıldığını açıkladı.

Dünya Bankası'ndan Türkiye büyüme tahmini

Dünya Bankası Türkiye'nin büyüme tahminini değiştirmezken ülkenin 2020 yılında yüzde 0 büyüyeceğini açıkladı.

Ekim ayında 6 bin 159 aile yuvalarına kavuştu

TOKİ tarafından 12 ilde inşası tamamlanan 6 bin 159 konut, ekim ayında hak sahiplerine teslim edildi.

Türkiye'nin e-tarım stratejisi belirlenecek

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğiyle Ulusal E-Tarım Stratejisinin Desteklenmesi Projesi hayata geçirildi.

Enerji talebi 2040'ta günlük 357,5 milyon varil olacak

OPEC'in Dünya Petrol Görünümü Raporu'na göre, dünyada 2040'a kadar küresel enerji talebi yıllık ortalama yüzde 1 artışla günlük 357,5 milyon varil petrol eş değerine yükselecek.

LPG'ye yeni zam

Otogaz fiyatlarına bu gece yarısından itibaren olmak üzere 10 kuruş zam yapılacağı duyuruldu.

Yeni Havalimanı'nın işletmecisi borcunu yapılandırıyor

İstanbul Havalimanı'nın işletmecisi İGA borcunun 32 milyar TL'lik kısmı için yapılandırmaya gitme kararı aldı.

Avro Bölgesi'nde ÜFE eylülde yükseldi

Avro Bölgesi'nde (AB) Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), eylülde bir önceki aya göre yüzde 0,1 artış gösterdi.

e-Ticarette rekor hedef

Türkiye'de e-ticarette yıl sonu itibarıyla gerçekleşmesi öngörülen 185 milyar liralık işlem hacminin gelecek yıl 213 milyar liraya yükselmesi ve internet üzerinden alışveriş oranının yüzde 35'i bulması bekleniyor. Ülkenin kalite odaklı, yenilikçi uygulamalarla ticaretin kolay ve güvenli yapıldığı, tüketici haklarının korunduğu önemli ticaret merkezlerinden olması hedefleniyor. Tüketicinin korunmasına ilişkin mevzuat gözden geçirilerek, Satış Sonrası Hizmetler, Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamaları ile Mesafeli Sözleşmeler yönetmelikleri değiştirilecek.

Fındık ihracatında yeni rota: Hindistan, Rusya, Meksika ve Brezilya

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, bu yılın sonunda yeni bir tanıtım kampanyasına başlayacaklarını, hedefte Hindistan, Rusya, Meksika ve Brezilya'nın olduğunu belirtti.

Çin'e gıda ihracatı yüzde 86 arttı

Türkiye'den Çin'e yapılan 10 aylık gıda ürünleri ihracatı 205 milyon dolara yükseldi. Bu süreçte Çin'e gerçekleştirilen fındık ihracatı ise yüzde 107'lik artışla 71 milyon dolara ulaştı.

TSK'nin enerjisine 100 milyon lira yatırım

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı, ASPİLSAN'a yapacağı yaklaşık 100 milyon liralık yatırımla TSK'nin enerjisine güç katacak.

Kalkınma Yatırım Bankası’nın aktifleri 18,5 milyar TL’ye ulaştı

Kalkınma Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop "Ana hedefimiz Türkiye’nin 11. Kalkınma Planı çerçevesinde ülke gelişimine katkı sağlayacak, ülkenin ithalatını azaltıp ihracatı artıracak her sektöre destek olmak" dedi.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin istifa etti

TÜRKSAT ve Basın İlan Kurumu yönetim kurullarında da üye olması tartışmalara neden olan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'in, TÜRKSAT'taki görevinden istifa ettiği belirtildi.

TSKB'nin, ilk dokuz ayda net dönem karı 530,3 milyon TL

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş'nin (TSKB), yılın ilk dokuz aylık net dönem karı, yıllık yüzde 8 artışla 530,3 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

Calhoun: Boeing CEO’su 2019 yılı teşvik primini almayacak

Boeing Yönetim Kurulu Başkanı David Calhoun, ABD Temsilciler Meclisi’nden gelen ağır eleştiriler üzerine, şirketin CEO’su Dennis Muilenburg’un 2019 yılınaki teşvik primini almayacağını açıkladı.

Gümrük Genel Tebliği'nde değişiklik

Pil ve akümülatörlerin serbest dolaşıma giriş işlemlerini gerçekleştirmeye yetkili gümrüklere Kayseri Gümrük Müdürlüğü de eklendi.

Dolar kuru ne kadar oldu?

Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından 5,7630 seviyesinde işlem görüyor.

Trump'ın iklim anlaşmasından çekilmesi 24 trilyon doları riske atabilir

Dünya Kaynakları Enstitüsü Sürdürülebilir Şehirler Global Direktörü Aniruddha Dasgupta "Düşük karbonlu kalkınmanın 2050'ye kadar sadece şehirlerde 24 trilyon dolar net fayda sağlayacağını hesaplıyoruz. Umuyorum olmaz ama Trump ve yönetiminin bu hareketi, iklim değişikliğine karşı tüm bu çabaları olumsuz etkileyebilir" dedi.

TSE Genel Kurulu'ndaki temsilci sayısı artırıldı

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Genel Kurulu'nda Cumhurbaşkanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından görevlendirilen temsilcilerin sayısı 3'erden 5'ere çıkarıldı.

Yeni Su Ürünleri Kanunu ile kaçak avcılık bitecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "Su Ürünleri Kanunu'nda yapılan değişiklikler sadece balıkları ve sucul biyoçeşitliliği değil, aynı zamanda alnının teriyle ekmeğini sudan çıkaran, kurallara uyan balıkçıların haklarını da koruyacak" dedi.

Tarımsal desteklere "girdi maliyeti" ayarı

Bitkisel üretimin artması için verilen tarımsal destekler, başta mazot ve gübre olmak üzere girdi fiyatlarındaki değişimler dikkate alınarak belirlenecek.

Aycı'dan Zhao'ya tebrik

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı "Dünyanın en iyi kurumsal golf turnuvalarından biri olan Turkish Airlines World Golf Cup, dünya genelindeki golfseverler üzerinde tesis ettiği ilgi düzeyini her geçen yıl daha da artırıyor. Gelecek finallerin heyecanını yaşamak için şimdiden sabırsızlanırken, bu yılın yeni şampiyonu Luke Zhao'yu tebrik ediyorum" dedi.

Çin'den Avrupa'ya giden trenin yolculuğunda Türk Konseyi'nin katkısı büyük

Çin'den gelip Marmaray'ı kullanarak Avrupa'ya geçecek ilk yük treninin yolculuğu için güzergah üzerindeki Türk Konseyi üyelerinin ulaştırma alanındaki çalışmaları ciddi katkılar sundu.

Enerji Bakanı Dönmez: Sondaja başlıyoruz

Bir açılışta konuşan Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Güney Akdeniz'de bulunan Fatih Sondaj Gemisi'nin KKTC'den alınan lokasyonda en kısa sürede sondaja başlayacağını duyurdu.

Volkswagen'den Türkiye'ye yatırım için yeni açıklama!

Volkswagen’in Türkiye operasyonlarında yetkili bir isim, Barış Pınarı Harekâtı sürecinde askıya alınan yatırımın tüm olumsuzluklara rağmen gerçekleşeceği düşüncesinde olduğunu söyledi.

Dolar güne nasıl başladı?

Dolar/TL bu sabah güne 5.77 seviyesinin hemen altında başladı. Piyasalar ABD ile ilişkileri ve küresel gelişmeleri izliyor.

Gümrük Kanunu'nda değişiklik

Gümrük kanunu ve bazı kanunlarda değişiklikler yapan 7190 sayılı yasa yayımlandı.

Elektrik tüketimi ekimde arttı

Geçen ay günlük bazda en yüksek elektrik tüketimi 785 milyon 728 bin kilovatsaatle 3 Ekim'de, en düşük tüketim ise 641 milyon 374 bin kilovatsaatle 20 Ekim'de gerçekleşti.

Brüksel'de grev

Brüksel'de kamu çalışanları, ücretlerinin yükseltilmesi için greve gitti.

"Mucize bitki" Çubuk'ta üretilmeye başlandı

Ankara'nın Çubuk ilçesinde Ziraat Odası öncülüğünde, 1,5 dönümlük arazilerine safran soğanı eken Nafi ve Seyhan Reçber çifti, bu yıl 250 grama yakın safran üreterek diğer üreticilere de örnek oldu

THY’nin 4’üncü Çin seferi

ÇİN Halk Cumhuriyeti’ne ilk seferini 1999’da Pekin şehrine gerçekleştiren Türk Hava Yolları, Çin’deki 20. yılında sefer yaptığı Pekin, Shanghay ve Guanzo noktalarının ardından ana kara Çin’de 4. destinasyon olarak Xi’an (Şian) şehrini uçuş ağına bağlıyor.

Brent petrolün varili 62,46 dolar

Brent petrolün varili haftanın son iş günü uluslararası piyasalarda 62,46 dolardan işlem görüyor.

Riskli binalara güçlendirme kolaylığı

İSTANBUL Kartal ve Beyoğlu’nda çöken binaların ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kaçak riskli binaların da güçlendirilmesinin önünü açmaya hazırlanıyor.

Trafiğe kayıtlı otomobillerde liderlik ilk kez dizel araçlarda

Bu yılın eylül ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı otomobillerin 4 milyon 711 bin 205'i dizel, 4 milyon 710 bin 863'ü LPG'li ve 3 milyon 38 bin 788'i benzinli araçlardan oluştu.

İnşaatta iki aydır hareketlilik yaşanıyor

Türkiye Hazır Beton Birliği'nin "Hazır Beton Endeksi 2019 Ekim Ayı Raporu"na göre, inşaatta, son 2 yıldır ilk kez üst üste iki ay hareketlilik yaşandı.

Ekimde en fazla DİBS kazandırdı

Aylık en yüksek reel getiri Ekim döneminde Devlet İç Borçlanma Senetleri'nde (DİBS) oldu.

Güneş Mardin’den doğuyor

GLOBAL Yatırım Holding, stratejik yatırım alanları arasında yer alan temiz ve yenilenebilir enerji üretiminde ilk güneş enerjisi santralını devreye alıyor.

Ahırlar şehir merkezinden kalkıyor

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ‘Ahır Yenileme Projeleri’ ile ülke genelinde şehir merkezinde yer alan ahırların şehrin dışına taşınacağını duyurdu.

Dünyayı yıkayacak

Bor madeninden üretilen Boron deterjanının bundan sonra toz ve sıvı olarak üretileceğini açıklayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Boron için bundan sonraki hedefimiz yurtdışı pazarları” dedi. Bakan Dönmez, Boron’un kimyasal içermediği için toprağa ve suya zarar vermediğini belirtti.

Süzer, Doğa için pazarlıkta

Temeli 18 yıl önce atılan Doğa Koleji dördüncü kez satış sürecinde.

DSİ taşkın riskine "set" çekti

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Mevlüt Aydın "Kasım ayı itibarıyla son 17 yılda 4 bin 876 taşkın koruma tesisini tamamlayarak, tarım arazilerinin ve yerleşim yerlerinin taşkın riskini azalttık" dedi.

Rekor etkinlik için fidanlar yola çıktı

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey "Geleceğe Nefes kampanyası kapsamında 11 Kasım'da fidan dikimi yapılacak her bir noktada mutlaka görevli personelimiz olacak" dedi.

Turizm gelirinde 2020'de yüzde 12'lik artış beklentisi

Türkiye'de en fazla turist ağırlayan Antalya'da turizmciler, gelecek yıl için fiyat kontratlarını tamamlayarak satışlara başladı.

İthalatta haksız rekabetin önlenmesi

Güney Kore menşeli bazı kimyasal ürünlerin ithalatında uygulanan önlemlerin etkisiz kılınmasına karşı açılan soruşturma tamamlandı.

Geleceğe Nefes Seferberliği çifte dünya rekoruna hazır

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan Geleceğe Nefes Seferberliği kapsamında 11 Kasım 2019’da 81 ilde 3 saatte dikilecek 11 milyon fidan Türkiye’yi Guinness Rekorlar Kitabı’nda çifte rekora taşıyacak.

İTO Başkanı Avdagiç: Piyasada tutunmak üretim ve pazarlamada dürüstlükle mümkün

İTO Başkanı Şekib Avdagiç "Ahlak, ticareti besleyen, üretimi verimli kılan bir yöne sahiptir. Dolayısıyla modern tabirlerle konuşursak, 'piyasada tutunmak' hem üretimde hem pazarlamada dürüstlükle mümkündür" dedi.

Kredilerde 'çevre' şartı

Dünyada 130 banka Sorumlu Bankacılık Prensipleri’ne imza attı. Bu bankalar arasında Garanti BBVA da yer alıyor. Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin, “Sürdürülebilir, çevreci olmayan projelere kredi sağlamıyoruz” diyor. Bankanın gündeminde yeşil kredi, yeşil bono ve yeşil mortgage’ı arttırmak var.

329 bin işçi aranıyor

Türkiye’deki çalışma hayatının 2019 yılı fotoğrafı ortaya çıktı. Türkiye İş Kurumu’nun tamamladığı çalışmaya göre halen 329 bin açık iş var. Kadınlarda en çok makineci, erkeklerde imal işçisi aranıyor. İşyerlerinin yüzde 10’u bir yıl içinde yatırım planlıyor. Gelecek 10 yıl içinde 3 boyutlu katı model teknikeri, network güvenlik uzmanı, homologasyon uzmanı gibi mesleklerin ise öne çıkması bekleniyor.

Hedef 10 Türkcorn

Belçika’nın başkenti Brüksel’de geleceğin şehirlerinin konuşulduğu proje pazarına Türkiye’den, aralarında start-up temsilcileri ile akademisyenlerin de bulunduğu 150 kişilik bir heyet katıldı.

Önce izlettik sonra sattık

Yurtdışında büyük ilgi gören Türk dizileri Türkiye imajına ve ürünlerinin tanıtımına katkı sağlayarak hizmet ve mal dışsatımının arttılmasında etkili oldu. Latin Amerika ve Karayip ülkelerine mal ihracatında istikrarlı bir artış yakalanırken, 2016 ile 2018 yılları kıyaslandığında Venezuela’ya dışsatım yüzde 572, Paraguay’a yüzde 105, Peru’ya yüzde 88 artış gösterdi.

Lezzet yolculuğu

Son dönem yerli turistin tercihleri çeşitlenmeye başladı. Geçmişte tatil için ilk akla gelen deniz, kum ve güneş olurken, şimdi ülkenin dört bir yanındaki gastronomi turları büyük ilgi çekiyor. Ciğerden, dağ otlarından yapılmış çorbaya, burma kadayıftan, yeniçeri pilavına kadar farklı ve bölgeye has lezzetleri insanlar yerinde tatmak istiyor.

Safran tarlalarına 80 bin turist

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen safran bitkisini görmek için 40 günde 80 bin ziyaretçi geldi.

11 milyon fidan toprakla buluşacak

Geleceğe Nefes kampanyasında, 11 Kasım 2019 saat 11.11’de, Türkiye genelinde 2023 noktada 3 saat içinde tam 11 milyon fidan toprakla buluşacak.

Çin'e gıda ihracatında hedef 1 milyar dolar

Türk gıda ürünlerini 2019 yılında yüzde 86 daha fazla tercih eden Çinliler, Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nda Türk lezzetlerini tatmak için uzun kuyruklar oluşturdu.

11 milyon fidan hedefi, 13 milyonu aştı

TARIM ve Orman Bakanlığı’nca ’geleceğe nefes’ sloganıyla 81 ildeki 2 bin 23 noktada başlatılan 11 milyon fidan dikimi kampanyasında hedef, 4 Kasım’da aşılırken, bugün itibarıyla sahiplenilen fidan sayısı, 13 milyon 552 bin 337 oldu.

Kışlık sebzede yerli hat ve türler geliştirilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı, soğan, havuç, marul, kırmızı baş lahana ve brokoli gibi önemli kışlık sebze türlerinde yerli hat ve yeni çeşitler geliştirilmesi için çalışma başlattı. Bu sebzelerde gen havuzlarının oluşturulması ve ıslah programlarıyla dünya pazarlarında rekabet gücü yüksek, tüketici talebine uygun türler üretilebilecek.

Taşıt kredi faizleri yaklaşık 2 yılın en düşüğünde

Taşıt kredi faizleri, kasımın ilk haftasında aylık ortalama yüzde 1,27 ile yaklaşık 2 yılın en düşük seviyesine geriledi. Otomobil ve hafif ticari araç pazarı, geçen ay 2018'in aynı dönemine kıyasla yüzde 127,5 büyüyerek 49 bin 75 oldu. Sektör temsilcileri, kasım ve aralık aylarında hem faiz oranlarındaki düşüşün sürmesi hem de şirketlerin yıl sonu kampanyalarıyla toplam pazarın 400 binin üzerine çıkabileceğini tahmin ediyor.

Kuşadası'na kruvaziyerle 2 bin 657 turist geldi

Aydın'ın Kuşadası ilçesine yanaşan Bahama bayraklı kruvaziyerdeki çoğunluğu ABD'li 2 bin 657 turist, turizme hareketlilik getirdi.

Tahvil faizi 2 yılın en düşüğünde

Tahvil-bono piyasasında düşüş eğilimindeki gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 12,20 ile 2 yılın en düşük seviyesini gördü.

İran'da 53 milyar varil petrol rezervi keşfedildi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesinin mevcut petrol rezervini yaklaşık üçte bir oranında artıracak yeni petrol rezervi keşfedildiğini açıkladı.

Çalışan anneye 1300 lira destek

Sigortalı çalışan annelere müjde. 0-24 aylık çocuklarını bakıcıyla büyüten annelere,her ay 1300 lira destek sağlanacak.Kayıtlar 13 Kasım’da başlıyor.

TÜRKPATENT'e 14 personel alınacak

Türk Patent ve Marka Kurumunca (TÜRKPATENT), 14 sınai mülkiyet uzman yardımcısı istihdam edilecek.

Türkiye Yalova kivisine doyacak

Türkiye'nin kivi üretiminde yüzde 50'lik paya sahip olan Yalova, bu yıl da dalında satılan yaklaşık 35 bin ton kiviyle ekonomiye 250 milyon lira girdi sağlayacak.

Dubaililer şoka girdi! Dev AVM'yi su bastı

Dubai'de etkili olan şiddetli yağış nedeniyle Dubai Mall'u su bastı. Yağışlar nedeniyle 2 emirlikte okullar tatil edilirken bazı uçuşlarda aksama yaşandı.

ASELSAN denizlerde "fersah fersah" ilerliyor

ASELSAN, son 10 yıldaki performansıyla "sonar pazarında" güçlü bir küresel oyuncu haline geldi.

Pazarcılar ıspanakları çiğ çiğ yedi

İstanbul ve Tekirdağ’da görülen ıspanak zehirlenmelerinin ardından ıspanağa temkinli yaklaşan vatandaş, yetkililerin açıklaması ve fiyatların da düşmesiyle tekrar ıspanak tüketimine başladı.

Türkiye ile Kazakistan arasında 3 anlaşma imzalandı

Türkiye ile Kazakistan arasında ekonomi, yük taşımacılığı ve helal akreditasyon alanında iş birliği anlaşmaları imzalandı.

Emlak Konut GYO'dan 3.7 milyar TL'lik sözleşme

Emlak Konut GYO, İstanbul Finans Merkezi projesi kapsamında 3.7 milyar TL'lik bedelli üç sözleşme imzalandığını duyurdu. Yeni sözleşmede yer alan şirketler ise dikkat çekti.

İstanbul’da suya yüzde 20 zam gelecek!

İSKİ’nin 2020 bütçe kitapçığına göre İstanbul’da 1 Aralık tarihinden itibaren yüzde 20 zam gelecek. Açıklanan rakamlara göre,  0-15 metreküpe kadar olan kullanımlar için uygulanan 4 TL’lik metreküp fiyatı 4,80 TL olacak.

n11'e büyük tepki: "11.11'de aldatıldık"

Alışveriş sitesi n11’in 11 Kasım’da yapacağını duyurduğu büyük indirimin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Sosyal medya kullanıcıları ürünlerin pek çoğuna zam yapıldığını belirterek, siteyi boykot çağrısı yaptı.

“Emekli ve memura yapılan zam dolaylı vergilerle geri alınacak”

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda süren bütçe görüşmelerinde dolaylı vergilerde büyük artışın beklendiğini belirterek, birçok devlet kurumunda yüksek borçlanmaların öngörüldüğüne dikkat çekti.

Otomotivde ihracatı bir ayda yüzde 8 düştü

Otomotiv ana sanayi üretimi ekim ayında ticari araç üretimindeki daralmayı telafi eden otomobil üretimindeki artışın desteğiyle yüzde 0.7 yükselerek 132 bin 155 adet oldu.

Gemi söküm rantı!

Gemi sökümü sırasında meydana gelen çevre felaketlerinin ardından verilen cezaları soran CHP’li Murat Bakan’a gelen yanıtta firmalara yedi yılda 7 milyon TL civarında ceza verildiği belirtildi. 2002 ile 2012 yılları arasındaki cezalar ise açıklanmadı.

Dolar güne nasıl başladı?

Piyasa çarşamba günü Washington'da gerçekleşecek Erdoğan-Trump görüşmesini beklerken dolar/TL 5.78 seviyesinin altında işlem görüyor.

Diplomalı işsizlik yüzde bin 968 arttı!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, İŞKUR’un verilerine göre Türkiye’de üniversite mezunu işsizliğin 2003 yılından 2018 yılına kadar yüzde bin 968 arttığını belirterek, kayıtlı işsizlerin yüzde 82’sini kadınlar ve gençlerin oluşturduğunu söyledi.

Gıdaya yeni zamlar geliyor

İstanbul Ticaret Odası, fırıncıların ekmek zammı talebini komisyonda görüşmek üzere kabul etti. 2020’ye girmeden 250 gram ekmek 1.75 TL’ye yükselebilir. Fırıncıların ekmek zammı talebi, ağustostan beri reddediliyordu.

Çalışanların maaşlarına büyük kesinti

Vergi uzmanı Ozan Bingöl, 5 bin lira bürüt maaşı olan bir bekar çalışanın aldığı net tutarın Asgari Geçim İndirimi hariç 3 bin 575 lira olduğunu belirterek, yıl sonunda bu ücretin 3 bin 65 liraya düşeceğine dikkat çekti.

"3 milyar 754 milyon lira vereceğiz"

Ticaret Bakanı Pekcan, "İhracatta devlet destekleri kapsamında yıl sonuna kadar ihracatçılarımıza 3 milyar 754 milyon lira destek vermeyi öngörüyoruz." dedi.

Toprağımız ipotek altında

Türkiye’de var olan toplam 266 milyon 766 bin 913 dekar tarım alanının yüzde 15’i, yani 39 milyon 474 bin 630 dekarı ipotek altında bulunuyor.

TÜİK'in enflasyonu yüzde 8,5 marketin enflasyonu yüzde 21

TÜİK, Ekim ayının bir önceki yıla oranla enflasyon rakamını yüzde 8.5 olarak açıklarken, markette enflasyon oranı yüzde 21'i buldu. Maaşların yüzde 12,5'u eridi. Geçen sene bir aile, temel gıda sepetini 308 liraya doldururken bu sene aynı ürünlere 373 lira ödüyor.

Ekmeğe zam kapıda!

İTO, fırıncıların ekmek zammı talebini komisyonda görüşmek üzere kabul etti. 2020'ye girmeden 250 gram ekmek 1.75 TL'ye yükselebilir.

Altın ithalatı yüzde 568 arttı

Altın ithalatı, Ekim ayında geçen yıla göre yüzde 568 artarak tüm zamanların en yüksek ekim ayı altın ithalat rakamı olarak kayıtlara geçti.

Cari işlemler verisi açıklandı

Cari işlemler fazlası, bir önceki yılın eylül ayına göre 599 milyon dolar artarak 2 milyar 477 milyon ABD doları olarak açıklandı.

Milyonlarca vatandaşa e-haciz şoku

Ekim ayında başlayan ve 3,3 milyon kişiyi etkileyen e-hacizde ikinci dalga dün başladı. 1,5 milyondan fazla kişiyi kapsayan ikinci dalga sonrası vatandaşlar paralarını çekmek ve borçlarını ödemek için bankalara koştu. Gerçekleşen hacizler trafik cezası, KYK borcu gibi pek çok ödeme ve cezayı kapsıyor.

İstanbul'da suya neden zam geldi? İBB'den açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB), suya neden yüzde 20 zam yapıldığına dair açıklama geldi.

Su tutmaya başlayan Ilısu Barajı enerji üretimine hazırlanıyor

Türkiye'nin vizyon projelerinden biri olan GAP kapsamında yapımı tamamlanan Ilısu Baraj Gölü'nde biriken su miktarı 600 milyon metreküpe ulaştı.

ABD, AB'ye karşı gümrük vergisini erteleyebilir

ABD Başkanı Donald Trump'ın AB'den ithal edilen otomobillere gümrük vergisi kararını ertelemesi bekleniyor.

TÜSİAD'dan vergi paketi uyarısı

AKP’nin hazırladığı yeni vergi paketine ilişkin açıklama yapan TÜSİAD "Yeni vergi düzenlemesine ilişkin kanun teklifi tüm toplum kesimleri için yeniden değerlendirilmeye muhtaç düzenlemelere sahiptir" çağrısı yaptı.

Fitch, Türk bankalarının görünümünü yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notu görünümünün ardından, 20 Türk Bankasının görünümünü de "negatif"ten "durağan"a revize etti.

Hazine 9,7 milyar lira borçlandı

 Hazine ve Maliye Bakanlığı, düzenlediği 2 tahvil ve 1 Hazine bonosu ihalesinde 9 milyar 684,4 milyon lira borçlanmaya gitti.

Balık fiyatları neden düşmüyor?

Av sezonunun açılmasına rağmen balık fiyatlarında gözle görülür bir düşüş yaşanmadı. Özellikle hamsi fiyatlarının aşırı yükselmesi vatandaşın aklına "Balık fiyatları neden düşmüyor?" sorusunu getirdi. İşte detaylar...

Ilısu Barajı nerede? Su miktarı ne kadar oldu?

Su tutmaya başlayan Ilısu Barajı enerji üretimine hazırlanıyor. GAP kapsamında inşası tamamlanan Ilısu Baraj Gölü'nde biriken su miktarı 600 milyon metreküpe ulaştı. Peki, Ilısu Barajı nerede? İşte detaylar...

E-haciz nedir, nasıl kaldırılır?

Milyonlarca vatandaşın vergi borcu, mahkeme harç borcu ve KYK borcu gibi pek çok borç ve ceza ödemesi için gelen e-haciz nedir, e-haciz nasıl kaldırılır?

Uzungöl tıraşlanacak

Uzungöl’de daha önce imar planına aykırı olduğu tespit edilen 118 binadan 23'ü için Çevre ve Şehircilik Başkanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından yeni bir plan hazırlandı

"Çalışana % 22.5'dan aşağı zam olmaz"

İktidarın çalışan çalışmayan bütün vatandaşlardan 2020 yılı için aldığı vergileri yüzde 22.5 artırdığını kaydeden İYİ Parti Konya milletvekili Yokuş,"Memuru, işçiyi emekliyi enflasyon ve vergi yükü altında ezdirmeyeceğiz diyorsak, hükümetin, hem memura, hem işçiye, hem emekliye yüzde 22.5 zam yapması gerekir"dedi.

İşte 2020 için elektrik kullanımı tahmini

Uluslararası Enerji Ajansının Dünya Enerji Görünümü Raporu'na göre, küresel elektrik üretimi 2040'ta 38,7 milyar megavatsaate ulaşacak.

Dolarda son durum ne?

Dolar gün içinde en düşük 5.7613 lira ve en yüksek 5.7827 lira üzerinden işlem görmesinin ardından günü 5.77 - 5.78 lira aralığında kapattı.

Tehdit Ediyor

Ekonomist Uğur Gürses, AKP iktidarının ekonomideki kötü gidişi gizleyerek sadece iyi gidiyormuş gibi göstermeye çalıştığını belirterek, vatandaşların ve şirket yöneticilerinin iktidara güvenmediğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Kuzey Ege'de "ara tatil" hareketliliği

18 milyona yakın öğrencinin 18-22 Kasım'da yapacağı ilk ara tatil, Edremit Körfezi'ndeki turizmcilerin yüzünü güldürdü.

Ispanak 1 liraya düştü, alan yok

Karaman’da üreticilerin büyük bir umutla ektiği ıspanak, İstanbul’daki zehirlenme olaylarının ardından para etmeyerek tarlada kaldı.

Almanya'da yıllık enflasyon ekimde yüzde 1,1 oldu

Ülkede, eylül ayında yüzde 1,2 olan yıllık enflasyon ekimde yüzde 1,1'ye gerilerken ECB'nin tüm Avro Bölgesi için hedeflediği yüzde 2'nin "çok" altında kaldı.

Tayvan, Türkiye'de 100 milyon dolarlık çelik yatırımı yapacak

Tayvan Dış Ticareti Geliştirme Konseyi Başkanı Walter Yeh "Tayvan'ın en büyük çelik üreticileri arasında yer alan bir firmamız, Kocaeli'de 100 milyon dolarlık bir çelik fabrikası yatırımına başlıyor" dedi.

Türkiye'den 10 ayda 93 ülkeye Antep fıstığı ihraç edildi

Türkiye, yılın 10 ayında Antep fıstığı ihracatında 2018 yılı rakamlarını aşarak, 111 milyon 624 bin dolar gelir elde etti.

Ejder meyvesi Egeli üreticiye de umut oldu

Akdeniz Bölgesi'nde üretimi yaygınlaşan ve "pitaya" adı verilen tropik meyveyi İzmir'de üretmeyi deneyen üretici Semih Elmas, talebe yetişebilmek için üretimini artırmayı hedefliyor.

1.7 milyar adet yumurta üretildi

Tavuk yumurtası üretimi, eylülde aylık bazda yüzde 3,2, tavuk eti üretimi de yüzde 15,1 artış gösterdi.

Türkiye'de hububat ve bakliyatta ihracat şampiyonu Güneydoğu Anadolu

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından ekim ayında 199,8 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

Yenilenebilir enerjiyle sanayi üretim değeri artacak

Mevcut yenilenebilir enerji politikalarının sürdürülmesi halinde Türkiye'nin güneş enerjisi sektörünün 10 yılda 1,36 milyar dolar, rüzgar enerjisi sektörünün ise 33,3 milyar dolar değerinde sanayi üretimi sağlaması bekleniyor.

"Eğitimli çocuk bakıcısı" desteğine başvurular başladı

Sosyal Güvenlik Kurumunca Avrupa Birliği destekli "Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi"ne başvurular "www.sgk.gov.tr" üzerinden alınıyor.

Güvenlik sektörü çalıştıracak personel bulamıyor

Güvenlik Servisleri ve Organizasyon Birliği Derneği Başkanı Levent Güler "Şartlarımız pek çok sektöre göre iyi olmasına rağmen çalıştıracak eleman bulmakta zorlanıyoruz. İşsizliğin yüzde 13’lerde olduğu ülkemizde bizim en büyük derdimiz çalıştıracak eleman bulamamak" dedi.

Katar'da 36 milyar dolarlık potansiyel, Türk şirketlerini bekliyor

ASHGHAL Başkan Yardımcısı Yousef Al-Emadi "Katar’da 2020- 2024 döneminde 36 milyar dolarlık proje gerçekleştirilmesi öngörülüyor" dedi.

Artık o belge de eDevlet'ten alınabilecek

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), doçent unvanı alan veya almaya hak kazanan adayların doçentlik belgelerini e-Devlet kapısı üzerinden alabileceğini duyurdu. YÖK'ten gelen açıklamada düzenlemenin faaliyete geçirildiği bildirildi.

Altın fiyatları ne kadar oldu? İşte son durum!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump ile yapacağı görüşme öncesinde, dolar ve altının durumu merak ediliyor.

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor

Araç sahiplerini yakından ilgilendiren zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık Pazar günü itibariyle başlıyor. Kış lastiği uygulamasına uymayanlara 625 lira ceza kesilecek.

Çalışan anne bakıcı desteği başvuruları başladı mı?

Sigortalı çalışan anne için ayda 1300 liralık bakıcı desteği başvuruları başladı mı? Bakıcı desteğinden yararlanmak isteyen çalışan anneler için detaylar haberimizde...

"Emekli maaşı için zam oranı 7.3 olabilir"

12 milyondan kişinin emekli maaşı zam oranları netleşmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde açıklan ve SSK ve Bağ- Kur emeklilerini yakından ilgilendiren enflasyon verilerine göre 2020 emekli maaşının 7.3 zamlanması bekleniyor. İşte bu orana göre en düşük ve yüksek emekli maaşları...

Tayvan'ın ihracatı 1.4 milyar dolar

Türkiye ile Tayvan arasındaki ekonomik işbirliğini güçlendirmek amacıyla hayata geçirilen Taiwan Business Day (Tayvan İş Günü) İstanbul’da düzenlendi.

Konut pazarı hareketlendi

Ankara’da, Emlak Konut GYO arsasında Pasifik İnşaat tarafından hayata geçirilen ‘Merkez Ankara’ projesinin tanıtımı gerçekleştirildi.

‘İndirim için daha yer var’

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, dünyada faizlerin düşüş trendinde olduğunu, Merkez Bankası’nın da faiz indirimine devam edebileceği öngörüsünde bulunarak, “Faiz indirimi için daha yer var. Yılı çift hanelerin önlerinde yüzde 10-12 seviyelerinde kapatırız. Hedeflenen büyüme için bir an evvel tek haneli faiz seviyelerinin yakalanması lazım” dedi.

Facebook’tan para gönderme dönemi

ABD merkezli sosyal medya platformu Facebook dijital hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Şirket uzun süredir üzerinde çalıştığı dijital ödeme sistemi Facebook Pay’i dün tanıttı.

Hava alarm veriyor

İklim değişikliği ve küresel ısınma canlı yaşamını tehdit ediyor. Lancet Geri Sayım Raporu’na göre sadece fosil yakıt tüketiminden dolayı oluşan hava kirliliğinden dünyada 2.9 milyon kişi öldü. Geçen yıl Türkiye’de 800 bin kişi sıcak hava dalgalarından etkilendi. Tüm dünyada tarımsal verimlilik düşerken salgın riski de arttı.

‘Şato’ müteahhidinin iflas kararı kaldırıldı

Bolu’da inşaatı başladığından beri gündemden düşmeyen Burj El Babas’la ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Fiber ağ 5 milyon km’ye çıkarılmalı

Altınbaş Üniversitesi, Türkiye Bilişim Vakfı ve Çelebi Danışmanlık tarafından düzenlenen ‘Dijital Yönetim ve Kırılma’ Konferansı’nda Türkiye’nin dijitalleşme süreci ve yaşanan sorunlar masaya yatırıldı.

Son dakika: Moody’s’den Türkiye açıklaması

ABD'li kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'den gelen son dakika açıklamasına göre Türkiye ekonomisinde 2019 yılında yüzde 0.2, 2020 ve 2021 yıllarında ise yüzde 3 büyüme bekleniyor.

Denizbank'tan Borsa İstanbul kararı!

Denizbank, Borsa İstanbul'dan çıkma kararı aldı.

Şehir hastanelerine bütçeden dev ödeme!

Devletin kasasından tek kuruş çıkmadan yapılacağı söylenen şehir hastanelerinin müteahhitlerine, bütçeden 2022 yılına kadar 57.5 milyar lira para ödenecek.

Dolar güne nasıl başladı?

Piyasalar Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşmelere odaklanırken dolar/TL bu sabah güne 5.77 seviyesinin hemen altında başladı.

Çiftçi borcunu ödeyemiyor!

Tarım sektörünün takibe düşen borcu bir yılda yüzde 49 artarken bazı illerde artış oranı yüzde 100’ün üzerinde. Çiftçi, borcunu ödeyebilmek adına ürününü bedelinin altında satmak zorunda kalıyor.

Tarım ürünleri üretici fiyatları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Tarım ÜFE Aralık ayına göre yüzde 11.64 ve 12 aylık ortalamalara göre de yüzde 22.64 arttı.

Sanayi üretim rakamları açıklandı

Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,4 arttı. Endeks son bir yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Türkiye'de biyodizel üretimi rekora koşuyor

Biyodizel Sanayi Derneği Başkanı Selçuk Borovalı "Geçen yılın 8 ayında 66 bin ton, bu yıl ise aynı dönemde 78 bin ton üretimimiz oldu. Bu yıl 130 bin tonluk bir üretim bekliyoruz. Bu da rekor anlamına geliyor" dedi.

Gürcistan'ın ticari potansiyeli Türk iş adamlarına fırsat sağlıyor

Gürcü ve Türk İş Adamları Derneği Başkanı Osman Turan "Türk girişimcilerin Gürcistan'da bir milyarın üzerinde yatırımı var. Türkiye, Gürcistan'ın en büyük ticaret ortağı" dedi.

Yeni kanunla kural dışı balıkçılığa set

Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özkaya "(Yeni Su Ürünleri Kanunu) Kanun, denizlerin bereketli günlerine dönmesine katkı sağlayacak" dedi.

Aramco'nun değeri 1.2 trilyon dolara ulaşacak

Son üç yıldır doğru fiyatların bulunması gerekçesiyle sürekli ertelenen Aramco halka arz sürecinde sona gelindi. Aramco hisseleri 11 Aralık itibarıyla Suudi Arabistan Borsası Tedavül’de işlem görmeye başlayacak.

Merkez Bankası'nın rezervleri azaldı

TCMB toplam rezervleri, geçen hafta 3 milyar 241 milyon dolar azalarak 102 milyar 36 milyon dolara düştü.

Borsa İstanbul'da akşam seansı başlıyor

Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla, "Önümüzdeki günlerde yapacağımız duyurularla üyelerimize VİOP'ta yeni döviz kontratları ve akşam seansı gibi uygulamaların bilgisini de vermiş olacağız" dedi.

Moody’s’den Türkiye açıklaması

ABD'li kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'den gelen açıklamaya göre Türkiye ekonomisinde 2019 yılında yüzde 0.2, 2020 ve 2021 yıllarında ise yüzde 3 büyüme bekleniyor.

Dolar güne nasıl başladı?

Piyasaların günlerdir odağında olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın gerçekleşen görüşmesi sonrası dolar/TL yatay bir seyir izledi. Dolar /TL bu sabah güne 5.76 seviyesinin hemen altında başladı.

Hazine'den faize 96.3 milyar TL ödendi!

Dünyada birçok devlet eksi faizle borçlanırken, Hazine, son 12 ayda faize 96.3 milyar TL ödedi.

Öğrenim kredisi alan 217 bin kişiye haciz

CHP Yozgat Milletvekili Keven Plan Bütçe Komisyonu'nda " Bir tarafta milyarları yandaş vakıflara aktarıyorsunuz, diğer taraftan üniversite mezunu işsizleri hacizle tehdit ediyorsunuz. Bir yandan da 'Suriyeli göçmenlere 40 milyar dolar ödedik' diye övünüyorsunuz"dedi.

Tepki çeken konaklama vergisinde geri adım

Turizm sektörü ile vatandaşın tepkisine neden olan konaklama vergisinde değişikliğe gidildi. TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen önergeyle teklifin ilk halindeki düzenlemeye dönüldü.

ABD'nin petrol üretiminde yeni rekor

ABD'de ham petrol üretimi geçen hafta günlük ortalama 12,8 milyon varile yükselerek yeni bir rekor kırdı.

‘Transit’ ihracat

Türkiye’ye yumurta ihracatı yasağı koyan Irak’a, ihracat devam ediyor. Irak’a yumurta gönderdiklerini söyleyen üreticiler, “Irak’ta yumurta fiyatları çok yükselip ihtiyaç da artınca, Irak’ta ‘aracılar’ farklı bir yöntem geliştirdi. Irak’tan transit geçip başka ülkeye gideceği belirtilen yumurtalar aracılar tarafından satın alınarak, Irak’ta piyasaya sürülüyor” dedi.

Konaklama vergisi yüzde 2 oldu

TBMM Genel Kurulu’nda yapılan düzenleme ile konaklama vergisi yüzde iki olarak belirlendi. Dün akşam kabul edilen önergeyle, teklifin ilk halindeki düzenlemeye dönüldü. AK Parti’nin kabul edilen önergesine göre “konaklama vergisini” içeren düzenleme şöyle değiştirildi:

‘Dış borç için çözüm madencilik’

MADEN sektörü son dönemde sektöre yönelik çevre eleştirilerine yanıt verdi.

‘Hobi bahçeleri toprağı kirletiyor’

TARIM ve Orman Bakanlığı’nın 2020 yılı bütçe görüşmelerinde, son dönemde sıkça gündeme gelen hobi bahçeleri tartışıldı.

Sanayiden ‘büyüme’ sinyali

Sanayi üretim endeksinin 12 aydan sonra ilk kez pozitif tarafta yer alarak eylül ayında yıllık bazda yüzde 3.4 artış göstermesi, yeniden büyüme dönemine girildiğinin belirtisi olarak değerlendirildi.

‘Artık kendimiz yapacağız’

Şehir hastaneleri üzerinde yapılan eleştirilere Sağlık Bakanı Fahrettin Koca cevap verdi. Şehir hastanelerinde hasta garantisi olmadığını vurgulayan Koca, “Şehir hastanelerini kendi imkânlarımızla, kendi bütçemizle yapacak tecrübeye sahip olduk. Bu gelecekte yine kamu-özel ortaklığıyla yapmayacağımız anlamına gelmiyor” dedi.

İşsizlikte rekor artış

Ağustos döneminde işsizlik geçen yılın aynı ayına göre 2.9 puanlık artış ile yüzde 14 oldu. İşsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 980 bin kişi artarak 4 milyon 650 bine yükseldi. Üniversitesi mezunu işsizlerin oranı da genç işsizlerin oranı da artmaya devam ediyor.

TEB konut kredisi faizlerini yüzde 0.99’a indirdi

Türk Ekonomi Bankası (TEB), konut kredisi faiz oranında bir indirim daha yaparak, faiz oranını yüzde 0.99'a düşürdü.

İSG'nin "Yolcusuna zaman kazandıran havalimanı" projesine ödül

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Terminal İşletmecisi İSG, müşteri deneyimi ve memnuniyetlerinin ödüllendirildiği CX Awards 2019'da ödüle layık görüldü.

ASELSAN'dan 176,9 milyon avroluk sözleşme

ASELSAN, ASFAT Askeri Fabrika ve Tersane İşletme AŞ ile Pakistan Milgem Projesi'ne yönelik 176,9 milyon avroluk sözleşme gerçekleştirdi.

Küresel petrol arzı ekimde arttı

Küresel petrol arzı, ekimde bir önceki aya göre günlük 1,5 milyon varil artışla yaklaşık 101 milyon varile yükseldi.

Rüzgarda 2 milyar dolarlık yatırım mümkün

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yıldırım, gelecek yıl 2 bin megavatlık karasal rüzgar enerjisi santrali (RES) lisansının verilmesi durumunda, toplam 2 milyar dolar yatırım seviyesine ulaşılacağını söyledi.

Perakende satış hacmi arttı

Perakende satış hacmi, eylülde bir önceki aya göre yüzde 0,6 yükseldi.

Ciro endeksi arttı

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplam ciro endeksi, eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,8 artış gösterdi.

Brent petrolün varili 62,62 dolar

Brent petrolün varili haftanın son iş günü uluslararası piyasalarda 62,62 dolardan işlem görüyor.

Vatandaş kredi kartına mahkum edildi

Bankalararası Kart Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre, nakit sıkıntısı çeken vatandaş kredi kartı harcamalarına yüklendi. Kredi kartları ile ekim ayında toplam 86,4 milyar liralık ödeme yapıldı. Yıl sonunda ödemelerin 1 trilyon lira gibi önemli bir rakama yaklaşacağı öngörülüyor.

İşte Merkez’in yıl sonu dolar beklentisi

Merkez Bankası kasım ayı Beklenti Anketi İstatistikleri'ni açıkladı. Ankete göre dolar beklentisi bir önceki anket döneminde 6.05 TL iken bu anket döneminde 5.91 TL'ye geriledi.

Murat Muratoğlu: "2001 krizinde bu kadar işsizlik yoktu"

Ağustos döneminde işsizlik geçen yılın aynı ayına göre 2.9 puanlık artış ile yüzde 14 olurken, ekonomist Murat Muratoğlu 2001 krizinde işsizlik oranının yüzde 8.4 olduğunu hatırlattı.

Karar ertelenmişti: Volkswagen ile görüşmeler sürüyor...

Türkiye'nin sınır güvenliği için teröristlere yönelik başlattığı harekatın ardından Volkswagen tarafından askıya alınan görüşmelerin devam ettiği öğrenildi.

Merkezi bütçe açığı ilk 10 ayda patladı

Merkezi yönetim bütçesinde, ekim ayında 14,9 milyar lira, ocak-ekim döneminde ise 100,7 milyar lira açık kaydedildi. Bütçe açığı 2018 yılı ocak-ekim döneminde 62.1 milyar TL olmuştu. Buna göre bütçe açığı ocak- ekim döneminde geçen yıla göre yüzde 62 oranında artmış oldu.

İki yılda 216 kantine ceza

TARIM ve Orman Bakanlığı, 2018-2019 ile 2019-2020 eğitim ve öğretim dönemlerinde 59 bin 561 okul kantinine denetim yapıldığını, bu denetimlerde mevzuata uygun olmayan 216 kantine ceza verildiğini açıkladı.

Vergi turiste sürpriz olmaz

Konaklama vergisi olarak bilinen ve konaklama sonucunda tüketicinin harcadığı paranın yüzde 2’si kadarını vergi olarak ödemesini içeren düzenleme Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, söz konusu vergi hakkında, “Bize gelen turistlerin çoğu gittikleri ülkelerde bu vergiye muhatap. Aslında turist bunu biliyor, sürpriz olmayacak” dedi.

Bu haftanın kazandıranı belli oldu

Bu hafta, yatırım araçlarından borsa ve altın kazandırırken, dolar kaybettirdi. Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri, haftayı ortalama yüzde 2,16'lık kazançla kapattı.

Türkiye'nin yollarına Avrupa'dan övgü

Kaplamalar Birliği (EUPAVE) Direktörü Luc Rens, Türkiye'deki yol ağının ve şehir içi yolların iyi kalitede olduğunu belirterek, "Ülkede yoğun trafik şartlarının bulunduğu şehir içi yollardaki iyileştirmeler takdir edilmeli." dedi.

Şampiyonlar taylardan TİGEM'e rekor gelir

TİGEM bu yıl 237 safkan Arap tayının satışından 22 milyon 981 bin lira gelir elde etti, söz konusu tutar son 10 yılın rekoru oldu. "Sancar" ve "Arapoğlu" isimli safkan atlar 700'er bin liraya alıcı buldu.

Türk Hava Yolları ailesi Afrika’ya iyiliğe uçtu

Türk Hava Yolları(THY) kabin memurları kendi aralarında kurdukları ‘İyiliğe Uçanlar Platformu’ ile ihtiyaç sahibi insanların yüzlerini güldürmeye devam ediyor. Platform gönüllüleri bu kez Tanzanya’nın Darüsselam kentinde bulunan Aşure Vakfı Yetimhanesi ve çevre mahallelerde yaşayan yüzlerce Afrikalı çocuk için uçtu.

İngiliz turistte katlamalı artış trendi

AKDENİZ Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, "Son yıllarda, Türkiye ve Antalya’yı daha fazla keşfetmeye başlayan İngiliz misafirlerimiz katlamalı şekilde artış trendine girdi" dedi.

Sabiha Gökçen'e ilk uzun mesafeli uçuş gerçekleştirildi

Malezya Havayolları tarafından başlatılan Kuala Lumpur-İstanbul charter uçuşları, üç ay boyunca cumartesi günleri karşılıklı yapılacak.

Taksit sayısıyla talepler arttı

Altında taksit sayısının 7'ye çıkarılması sonrası altına olan talebi biraz daha artırdı.

Turizmde 2019, acentelerin yılı oldu

TURİZMDE bu yıl tüm zamanların rekorunu kırmayı hedefleyen Antalya’da ekim sonu itibariyle gelen 14 milyon 696 bin turistin 13 milyon 292 bini seyahat acentelerini kullandı.

Tarım ve Orman Şurası'nda "çeyrek asırlık" zirve

Tarım ve Orman Bakanlığınca, başta sektör temsilcileri ve STK'ler olmak üzere toplumun her kesiminin değerlendirmesi alınarak koordine edilen, tarım ve ormana dair 25 yıllık yol haritasının belirleneceği 3. Tarım ve Orman Şurası yarın başlayacak.

Bakan açıkladı! 26 meslekte belge gerekecek

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 26 mesleğe daha Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirdiklerini belirtti.

TESK'ten "etil alkol" ithalatı sınırlandırılmalı talebi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, hem vatandaşların can sağlığını korumak hem devletin büyük vergi kaybını önlemek adına etil alkol ithalatına sınır getirilmesi gerektiğini bildirdi.

Yollarda karla mücadeleye sıkı takip

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan "Karayolları Genel Müdürlüğünce açılan Karla Mücadele Merkezi'nde 68 bin 254 kilometrelik yol ağı, kamera ve bilgi sistemleriyle 7 gün 24 saat anlık takip ediliyor" dedi.

e-Poliçe ile yılda 21 bin ağacın kesilmesi önlenecek

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nin (SBM) e-Poliçe projesi ile sigortalılar, poliçelerine dijital ortamda istedikleri zaman ulaşabilecek.

Türkiye fındıktan 10 ayda yaklaşık 1,6 milyar dolar kazandı

Dünya fındık üretim ve pazarının büyük kısmını elinde bulunduran Türkiye, bu yılın ocak-ekim döneminde bu üründen 1 milyar 578 milyon dolar gelir sağladı.

Efsane Cuma ne zaman başlayacak?

Bir diğer adı Black Friday olan Efsane Cuma için geri sayım başladı. Dünyanın dört bir yanında düzenlenen Efsane Cuma indirimleri ne zaman başlayacak? Alışveriş dünyasını canlandıran Efsane Cuma etkinliği yaklaşırken uzmanlar, indirimler sebebiyle oluşabilecek mağduriyetler için vatandaşları uyardı.

Ali Eroğlu: "Üretici borç batağında"

Aralık 2020 tarihine kadar geçerli olacak şekilde çiğ sütte 2.30 TL olarak belirlenen ‘referans fiyat’ üreticileri memnun etmedi. Türk Veteriner Hekimler Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, üreticinin borç batağında olduğunu söyledi.

İşsizlikte düşündüren rakamlar: Batı, bu tabloyu mu kıskanıyor?

İktidar çevrelerinin her fırsatta söylediği ‘Batı bizi kıskanıyor’ ve ‘Ekonomimiz şahlanıyor’ söylemlerine rağmen durumun tam tersi yönde olduğu ortaya çıktı. Türkiye ile yaklaşık aynı nüfusa sahip Almanya’nın istihdam rakamları karşılaştırıldığında ortaya düşündüren bir tablo çıkıyor.

“AKP iktidarı sosyal yardımları seçim malzemesi olarak kullanıyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, seçim dönemlerinde sosyal yardımlara ayrılan bütçenin arttığına dikkat çekerek, 16 Nisan başkanlık referandumu öncesi yardımlar için ayrılan 13 milyar 635 milyonluk bütçenin neredeyse tamamının kullanıldığını ve 24 Haziran seçimi öncesinde ise sosyal yardım bütçesine ek yapıldığını söyledi.

17 yılda elde sadece 9 sanayi kuruluşu kaldı

Türkiye'nin AKP döneminde yaşadığı sanayisizleşme süreci sonunda kamunun elinde 9 sanayi kuruluşu kaldı. Devletin elindeki 9 sanayi kuruluşunun hepsi satılsa bile, 2019'un ilk 10 ayında ortaya çıkan 100,7 milyar TL'lik bütçe açığını kapatmaya yetmiyor.

Aile Bakanlığı açıkladı! 26 meslek etkilenecek

Son dakika haberine göre Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "26 meslekte daha yeterlilik belgesi olmayanlar çalıştırılmayacak" denildi.

'Etil alkol ithalatı sınırlandırılmalı' talebi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, hem vatandaşların can sağlığını korumak hem devletin büyük vergi kaybını önlemek adına etil alkol ithalatına sınır getirilmesi gerektiğini söyledi.

Otomotiv devi 450 bin aracını geri çağırıyor

Japonya'nın otomotiv devi Nissan, fren hidroliğinin yangına sebebiyet verme endişesi sebebiyle 450 bin aracını geri çağırma kararı aldı.

Hayat emekliye zulüm oldu

Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün, "Akademisyenlerle yaptığımız araştırmada Türkiye'de neredeyse 3 milyon 300 bin emeklinin evi yok. Emeklinin ömrü vitrinleri seyrederek geçiyor"dedi

Geniş tabanlı işsizlik yüzde 20,6 oldu

TÜİK’in açıkladığı yüzde 14,2’lik işsizlik rakamlarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Türkiye’de geniş tabanlı işsizlik yüzde 20,6’ya yükselirken, genç işsizlikte bu rakam yüzde 27,3’e kadar çıktı.

EYT nedir? EYT’de son durum nedir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları sonrası EYT'de son durum merak konusu oldu. EYT nedir? EYT'de son durum nedir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli açıklamasına CHP’den tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emeklilerle ilgili yaptığı açıklamalara gösterdiği tepkide, emeklilerin yüzde 90’ının açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşadığını belirterek, “Şimdi Cumhurbaşkanına sormamız gerekir; Hangi emekli vatandaşımız insani düzeyde yaşamını sürdürmektedir?” dedi.

Faizlerin düşmesi ikinci el piyasasına darbe vurdu

Sıfır otomobil alımlarında kredi faizlerinin art arda düşmesi, ikinci el oto piyasasını olumsuz yönde etkiledi.

Kamu bankalarının kârında sert düşüş

AKP iktidarının talimatıyla başta taşıt ve konut kredileri olmak üzere bazı sektörler için kredi faizlerini düşüren kamu bankalarının kârı Ocak-Eylül döneminde yüzde 31,9 ile yüzde 46,7 oranları arasında düştü.

Yüzlerce araç çürümeye terk edildi

Ankara'da haciz, trafik cezası borçları veya çeşitli nedenlerle yediemin otoparkına çekilen yüzlerce araç, sahipleri borçlarını ödeyemediği için çürümeye terk edildi.

Antalya’da tropikal servet!

Antalya’nın Gazipaşa ve Alanya ilçelerinde ürün çeşitlendirilmesi amacıyla avokadonun ardından üretimine geçilen mango da üreticinin yüzünü güldürmeye başladı.

Hasar olmazsa prim iade

Neova Sigorta Genel Müdürü Özgür Bülent Koç, katılım sigortacılığının en önemli özelliğinin bakiye iadesi olduğunu ve iadelerin başladığını belirterek, “Toplamda 50 bin kişiye 5 milyon prim iadesi yaptık. Ortalama sigortalı başına 100 lira ödedik. İadeler de daha çok kasko ve konut sigortalarında oluyor” dedi.

BES’te düşük getiriyi Fon Koçu yendi

Garanti Emeklilik’in Fon Koçu, BES yatırımcısının en büyük şikayeti olan düşük getiri sorununu yendi. Ekim ayı itibarıyla risk almak istemeyen katılımcıların tercihi olan ‘en düşük risk’ profilinde getiri yüzde 20.53, ‘çok yüksek risk’ profilindeki getiri yüzde 23.35 oldu. Yıllıkta ise en düşük risk profilinin getirisi yüzde 24.65, çok yüksek risk profilinin getirisi yüzde 28. 3 oldu. Aynı dönemde TL mevduat getirisi yüzde 20.65 oldu.

Türk iş insanları, İran ile ticaret hacmini 30 milyar dolara çıkarmak istiyor

DEİK Başkanı Nail Olpak "Amacımız 9,5 milyar dolarlık iş hacmimizi iki ülkenin hedefi olan 30 milyar dolar seviyesine çıkarabilmektir" dedi.

Dolar güne nasıl başladı?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump'ın yakından izlenen görüşmesinin ardından genel olarak yatay bir seyir izleyen dolar/TL bu sabah güne 5.75 seviyesinin hemen altında başladı.

Brent petrolün varili 63,36 dolar

Brent petrolün varili haftanın ilk iş günü uluslararası piyasalarda 63,36 dolardan işlem görüyor.

Dış borç 121,3 milyar dolara yükseldi!

Kısa vadeli dış borç stoku, eylülde geçen yılın sonuna kıyasla yüzde 6 artarak 121,3 milyar dolara yükseldi.

Konut satışları yüzde 2,5 azaldı

TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre konut satışları ekim ayında yıllık bazda yüzde 2,5 düştü. Merkez Bankası’nın üst üste faiz indirimine gitmesinin ardından iktidarın isteğiyle kamu bankaları konut kredisi faizlerini düşürse de beklenen artış gerçekleşmedi.

Çin'de eski banka yöneticisine "yolsuzluk" soruşturması

Ülkede yolsuzluk soruşturma komisyonunca Jilin Bankası'nın eski yöneticisi Cang Baoşiang hakkında "ciddi kanun ihlalleri" şüphesiyle soruşturma başlatıldı.

Çin 2015'ten bu yana ilk kez faiz oranını düşürdü

Çin Merkez Bankası (PBOC) 2015'ten bu yana ilk kez kısa vadeli borçlanma maliyetlerini düşürdü. PBOC'un bu faiz indirimi piyasalara politika yapıcıların yavaşlayan büyümeyi canlandırmak için adım atmaya hazır oldukları sinyali verdi.

Borsa'dan 20 ayın en yüksek kapanışı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,39 değer kazancıyla 106.846,18 puandan tamamlayarak 20 ayın en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

Hazine'nin kasası bomboş, vur abalıya!

CHP'li Osman Budak: 10 ayda 91 bin esnaf kepenk kapattı, iflâs etti. 3 milyon 300 bin kişinin ardından, 1,5 milyon kişiye daha e-haciz gönderildi. Bundan dolayı esnafın kepenk indirmesi hızlanacak.

Brent petrolün varili 62,36 dolar

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 62,36 dolardan işlem görüyor.

Değnekçilere karşı harekete geçildi

TOBFED, değnekçilere karşı önlem alabilmek için 'QR kodlu vale kimlik kartı' projesini geliştirdi. Bununla birlikte değnekçilerin dönemi sona erecek.

31 bin genç KYK borcunu erteleme talebinde bulundu

Genç işsizliğinin rekor kırdığı Türkiye’de, öğrenim kredisi borcunu ödeyemediği için erteleme talebinde bulunan üniversite mezunu sayısı Eylül 2019 itibarıyla 31 bine ulaştı. İcra tehdidi nedeniyle borç erteleme talebinde bulunan gençlerin oranı 2006 yılından bu yana yüzde 416 arttı.

Bakan duyurdu: 1000 personel alımı yapılacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "1000 ASDEP personeli alımı için ilanımız bu hafta yayınlanacak ve gelecek haftaya başvurularımızı almaya başlayacağız." açıklamasında bulundu.

Efsane Cuma ne zaman başlayacak ve ne zaman bitecek?

Bir diğer adı Black Friday olan Efsane Cuma için geri sayım başladı. Dünyanın dört bir yanında düzenlenen Efsane Cuma indirimleri ne zaman başlayacak ve ne zaman bitecek? Alışveriş dünyasını canlandıran Efsane Cuma etkinliği yaklaşırken uzmanlar, indirimler sebebiyle oluşabilecek mağduriyetler için vatandaşları uyardı.

Balıkçıların yeni geliri: Deniz salyangozu

Deniz ürünleri ihracatında önemli bir yer tutan deniz salyangozu balıkçıların gelir kaynağı oldu.

Gençlik ve Spor Bakanlığından Bursa'ya 85 milyon liralık yatırım

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu "Pek çok branşta hizmet verecek tesisleri Bursa'mızın hizmetine sunacağız. Protokolleri hızlı bir şekilde tamamlamanın gayreti içinde olacağız" dedi.

İklimlendirme sektörünün ihracat atağı sürüyor

Türkiye iklimlendirme sanayi ihracatı, Ocak-Ekim 2019 döneminde yüzde 2,7 artarak 3 milyar 869 milyon dolara yükseldi.

TCMB repo ihalesiyle piyasaya yaklaşık 4 milyar lira verdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün miktar yöntemiyle düzenlediği 26 Kasım vadeli repo ihalesi ile piyasaya 3 milyar 999 milyon 999 bin 998 lira verdi.

Borsa İstanbul Başkanı Arıcan açıkladı: Son aşamaya geldik

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erişah Arıcan "10 bankadan oluşan komite yardımıyla bir haftadan 10 yıla kadar veri girilerek OIS eğrisi oluşturulmuş ve bu noktada son aşamaya gelmiş bulunuyoruz" dedi.

Rekabet Kurulu kararları

Türkiye Bankalar Birliği tarafından hazırlanan Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması'na iki yıl süreyle rekabetçi sürecin sağlanmasına yönelik esasların dikkate alınması suretiyle bireysel muafiyet tanınmasına karar verildi.

THY'ye "fındıklı baklava" önerisi

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Türk Hava Yollarının sosyal medya hesabında "Dünya Baklava Günü"nde yapılan paylaşım üzerine Genel Müdür Bilal Ekşi'ye uçakla fındıklı baklava gönderdi.

Türkiye'nin yurt dışı varlıkları yüzde 8 arttı

Türkiye'nin eylül ayında yurt dışı varlıkları 247,5 milyar dolar, yurt dışı yükümlülükleri 599,2 milyar dolar oldu.

AnadoluJet, yurt içi ve KKTC seferlerinde yüzde 20 indirimli uçuracak

AnadoluJet, tüm yurt içi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti seferlerinde yüzde 20 indirimli bilet kampanyası başlattı.

ASDEP nedir, kimler başvurabilir?

Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un açıkladığı ASDEP personel alımının detayları merak konusu oldu. İlk etapta bin personelin alınacağı ASDEP nedir, kimler başvurabilir? İşte ASDEP ile ilgili detaylar ve başvuru şartları...

2 ayda 1,9 milyon dolar kazandırdı

Türkiye'den 1 Eylül-1 Kasım döneminde 13 ülkeye 390 tonluk hamsi ihracatı gerçekleştirildi. Böylelikle hamsi tek başına 2 ayda 1,9 milyon dolar kazandırdı.

Deniz ticareti gözetim hizmetlerinde şirketlere kolaylık

Deniz gözetim hizmetlerinde işletme yetki belgesi alabilme şartları arasından maliyet yüksekliği nedeniyle akreditasyon zorunluluğu çıkarılırken, istenen belge sayısı da azaltıldı.

Bakan Selçuk'tan EYT açıklaması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, EYT ile ilgili yaptığı açıklamada "Her türlü kombinasyonu denedik. Hiçbirinin maliyeti sürdürülebilir değil" dedi.

Alternatif finans şart

‘Dönüşüm’ temalı Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’ne gelişen teknolojiyle birlikte artan alternatif finans kanalları damga vurdu. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, alternatif finans çalışmalarının sektörün insanla bağının yeniden kurulmasında önemli olduğunu ve bu kanalların yeterince iyi kullanılmaması halinde 5-10 yılda finans bulmakta zorlanılacağına dikkat çekti.

Tarihi bütçe

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bütçesi, tarihte ilk kez 500 milyar lira sınırını geçiyor. 2020 yılında SGK’nın bütçesi 524 milyar TL olacak. Türkiye bütçesi ise, aynı tarih itibariyle 1 trilyon 95 milyar TL olacak. Emekli aylıklarına aktarılan tutar da 342 milyar TL’ye kadar çıkacak.

Yapı izin istatistikleri açıklandı

Yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü Ocak-Eylül döneminde yüzde 58 azaldı.

Bankacılık sektöründe neler oluyor? On binlerce bankacı işsiz kaldı

Türkiye Bankalar Birliği’nin açıkladığı rakamlara göre bankacılık sektöründde son 5 yılda 11 bin 698 kişi işten çıkarıldı. Son yıllarda katılım bankalarının sektörüne ek istihdam sağlamasına rağmen pek çok bankacının işsiz kalması dikkat çekerken, son bir yılda mevduat bankaları 169 şube kapandı.

Son dakika: Kurumlar vergisi rekortmeni Merkez Bankası oldu

Türkiye'nin 2018 yılı kurumlar vergisi rekortmeni 10 milyar 610 milyon 547 bin 65 lira vergi tahakkuk ettirilen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası oldu.

Tekirdağ'da 286 milyar metreküplük doğal gaz bulundu

Norveçli ve Kanadalı firmalar, Tekirdağ'ın Muratlı ilçesinde yürüttüğü keşif çalışmalarında bir köylünün tarlasında 286 milyar metreküplük doğal gaz rezervi tespit etti.

Bundesbank "alternatif ödeme sistemi" çağrısını yeniledi

Almanya Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Burkhard Balz "Ödemeler sisteminde adil bir rekabeti sağlamak için Avrupalı alternatife ihtiyacımız var. Ödemeler sisteminde büyük bir dönüşüm yaşanırken bizim buna sadece seyirci kalmamamız ve aktif bir şekilde pazarı şekillendirmemiz gerekiyor" dedi.

"Her yıl öncekinden daha pahalı tohum..."

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, "Türkiye'de kullanılan tohumların çoğunun yerli değil, fason olduğunu; çiftçinin her yıl öncekinden daha pahalı tohum aldığını" ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı anketine göre memurlar maaşlarından memnun!

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Salim Atay, kamuda çalışanların şikâyetlerini ölçmek için anket hazırladıklarını belirterek, "Anket sonuçlarında ücret, kamudaki memnuniyetsizlik kriterleri arasında 5 ya da 6. sıradaydı. Hiçbir şey zannettiğimiz gibi değilmiş." dedi.

Fitch'ten Türkiye yorumu

Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmede bulunan Fitch EMEA Ülke Notları Grubu Direktörü Ed Parker, ekonominin son dönemde dengelendiğini belirtti.

Yerli üretici yurt dışına kaçıyor

Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin giderek içinden çıkılmaz bir hale gelmesi ve döviz kurundaki dalgalanma yerli üreticinin rotasını yurt dışına çevirmesine neden oldu. Yerli üreticinin yurt dışında yaptığı yatırımın boyutu 2018 yılı sonu itibariyle 38 milyar dolara ulaştı.

BDDK'dan Turkish Bank kararı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca (BDDK), Turkish Bank AŞ'nin yurt içi ve dışında kurulu banka ve diğer finansal kuruluşlara destek ve danışmanlık hizmeti sunmasına izin verildi.

Vergi rekortmeni Gönenç Gürkaynak kimdir?

Avukat Gönenç Gürkaynak 2018 vergi rekortmenleri listesine 9. sıradan giriş yaptı. Merak konusu olan vergi rekortmeni avukat, internet kullanıcıları tarafından arama motorlarında Vergi rekortmeni Gönenç Gürkaynak kimdir? sorusuyla aranmaya başladı.

İstanbul'daki önemli metro hattı inşaatı yeniden başlıyor

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yapımı 2 yıldır duran Çekmeköy–Sancaktepe–Sultanbeyli Metro Hattı’nda çalışmalara başlanması için talimat verdi. 10,9 km’lik 8 istasyonlu hatta, 26 Kasım’da düzenlenecek törenle kazı çalışmasını yapacak TBM tekrar tünele indirilecek.

Tüketici güven endeksi açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu, kasım ayı Tüketici Güven Endeksi verisini açıkladı. Buna göre, kasım ayında tüketici güven endeksi, bir önceki aya göre yüzde 5,2 oranında arttı ve 59,9 oldu.

Alman otomobil üreticilerine 100 milyon avroluk çelik karteli cezası

Almanya Rekabet Kurumu Federal Kartel Dairesi, çelik satın almak için kartel oluşturdukları gerekçesiyle BMW, Daimler ve Volkswagen'e toplamda 100 milyon avro para cezası verildiğini açıkladı.

Boğalara kalite için sperm testi

TARIM ve Orman Bakanlığı, et kalitesini artırmak için 97 boğaya sperm testi yaptı. Koyun ve keçi türü hayvanlar için soy kütüğü çalışmalarının bittiğini açıklayan Bakanlık, ıslaha yönelik kayıt sisteminin de tamamlandığını bildirdi.

Tuncay Özilhan Anadolu Vakfı’nın 40 yılını anlattı: Topluma katkı için çalışmaya devam

ANADOLU Grubu’nun kurucuları Kamil Yazıcı ve İzzet Özilhan’ın, eğitim ve sağlık başta olmak üzere sosyal alanlarda toplumsal gelişime katkı sağlamak amacıyla kurdukları Anadou Vakfı bu yıl 40. yılını kutluyor. Bugüne kadar 50 kalıcı eserin yanı sıra 29 binden fazla öğrenciye burs, 80 bin öğretmene de proje hazırlama eğitimi veren Vakıf 40 yılda 204 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdi.

Gelir değil gider sorun... Bankalar Birliği Başkanı futbol kulüplerini değerlendirdi

Türkiye Bankalar Birliği Başkan Hüseyin Aydın, futbol kulüplerinin borçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Kimsenin borcunu silmedik. Hibe de yapmadık. Cari piyasa koşullarını ne getiriyorsa onu yaptık. Türkiye’de kulüplerin sorunu gelir değil, gider yönetiminde sorun var” dedi.

Kışın Niğde'den Gürcistan'a tarla çileği ihracatı

Kışın etkisini hissettirmeye başladığı son günlerde, yaz meyvesi çileğin son tarla hasadının yapıldığı Niğde'de toplanan ürünler, Gürcistan'a gönderiliyor.

Su ürünleri destekleri için 23 Aralık'a kadar başvurulabilecek

Su ürünleri desteklerinden yararlanmak isteyenler, 23 Aralık'a kadar, yetiştiricilik tesisinin bulunduğu Tarım ve Orman Bakanlığının il ve ilçe müdürlüklerine başvurularını yapabilecek.

Uzay Ajansı’nda 123 kişi görev yapacak

TÜRKİYE Uzay Ajansı’nın kadro ve unvanları kararnameyle belirlendi. 123 personelin görevlendirileceği ajansta uzay teknolojileri uzmanı 20 kişinin yanı sıra astronom, matematikçi ve fizikçiler görevlendirilecek.

100 bin çocuk ‘kod’lamayı öğrenecek

TÜRKİYE Vodafone Vakfı, Habitat Derneği işbirliğiyle 3 yıldır 7-14 yaş aralığındaki öğrencilere kod yazmayı öğrettiği ‘Yarını Kodlayanlar’ projesinde bu yıl hedef büyüttü.

İndirim savaşları

Alışverişin rekorlarla beraber anıldığı Kara Cuma (Black Friday) indirimleri başladı. Firmalar 29 Kasım’ı beklemeden bir hafta öncesinden müşterilerin kapısını çalarken bu yıl geçen yıla göre alışverişin en az 2 kat artarak 7 milyar lirayı aşması bekleniyor. E-ticaret devleri bu süreçte müşterinin zarar görmemesi için belirlenen indirim oranlarını kilitlediklerini belirtirken perakendeciler ise AVM’lerde büyük seri sonu indirimlerinin yaşanacağını ve saat 24.00’a kadar açık olacaklarını söyledi.

Azeri Gazı Avrupa’yla buluşuyor

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Enerji Bakanı Dönmez, TANAP kapsamında Avrupa’ya ilk gaz sevkıyatının bu ay sonunda verileceğini açıkladı. Dönmez, ayrıca enerji teknolojilerinde Türkiye’nin adının bir marka haline gelmesini, kalitesiyle bütün dünyada bilinmesini amaçladıklarını söyledi.

‘Akaryakıtta kaliteden taviz yok’

ENERJİ Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıtta kaliteden taviz vermeyeceklerini ve DAKİS uygulaması sayesinde kalite kontrol zincirinin tamamlanacağını söyledi. 

Vay ‘cam’ına

Geliştirdiği elektrikli otomobil Tesla ile yeni ekonominin önemli temsilcilerinden biri olan ünlü girişimci Elon Musk, bu kez zırhlı olmasıyla övündüğü elektrikli pikapı tanıtırken camların kırılmasıyla büyük bir şok yaşadı. Salondaki gülüşmelerin şaşkına çevirdiği Musk, durumu “Daha çok çalışmamız lazım” diyerek kurtarmaya çalıştı.

Bu haftanın kazandıranı belli oldu

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 1,15 değer kazanırken, altının gram fiyatı yüzde 0,44, avro/TL yüzde 0,30 ve dolar/TL yüzde 0,42 düşüş kaydetti.

Tarım Kredi market sayısını artıracak

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, “Türkiye'de toplam sayısı 400 ile 500 arasında olan bir market zinciri açmak istiyoruz. Türkiye'nin dört bir tarafında kooperatif marketler açarak çiftçiden aldığımız gıda ürünlerini doğrudan tüketicimizle buluşturacağız" dedi.

Servis sürücülerine 1 buçuk milyon para cezası

İstanbul Valiliği, 16 Ekim-15 Kasım tarihleri arasında servis sürücülerine yönelik gerçekleştirilen denetimlere ilişkin açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada, "İstanbul’daki toplam 5 bin 192 denetim neticesinde 3 bin 887 adet cezai işlem uygulanmış olup 1 milyon 571 bin 196 lira para cezası kesilmiştir" denildi.

Gelir vergisinin yarısı İstanbul'dan

Türkiye genelinde geçen yıl tahakkuk eden 23,6 milyar liralık gelir vergisinin yüzde 50,06'sı İstanbul'dan elde edildi. İstanbul'u, yüzde 8,38'lik payla Ankara izlerken, İzmir, yüzde 7,37'lik pay ve 1 milyar 740 milyon liralık vergiyle üçüncü sırada yer aldı.

KYK bursları ne zaman ödenecek?

Kredi Kurtlar Kurumu'ndan (KYK) burs hakkı kazanan üniversiteliler, heyecanla burslarının yatacağı günü bekliyor. Peki, KYK bursu ne zaman ödenecek?

Bakanlıktan e-ticaret uyarısı

Ticaret Bakanlığı, tüketicilerin genellikle e-ticaret yöntemiyle katıldığı "Efsane Cuma" gibi indirim kampanyalarında mağdur olmaması için dikkat edilmesi gereken konulara ilişkin uyarılarda bulundu.

Bakan açıkladı: İstanbul'un 3-4 aylık suyu var

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, İstanbul'un 3-4 aylık suyu bulunduğunu duyurdu. Pakdemirli ayrıca ıspanak zehirlenmeleri ile ilgili "Vatandaşlarımız ıspanağı güvenle yiyebilirler" açıklamasında bulundu.

Merkez Bankası'ndan Hazine'ye para mı aktarılacak?

TCMB'nin analitik bilançosunda "değerleme hesabı"nın son bir ayda 20 milyar TL civarında azalış göstermesi, TCMB'nin değerleme hesabından Hazine'ye para aktarımı olabileceği iddia edildi.

İtalyan Unicredit Yapı Kredi’den çıkıyor mu?

Yapı Kredi Bankası'nın büyük hissedarı İtalyan şirket Unicredit, payını satarak bankadan çıkıyor. Koç Holding'in hisselerini geri alacağı konuşuluyor.

Bitcoin son 6 ayın en düşüğünde

Bitcoin'in değeri, PBoC Şangay merkezinin, "Bitcoin ve kripto para alım satımına karşı sıkı önlem alacağını" duyurmasının ardından yüzde 9 düşerek 6 bin 929 dolara gerileyerek son 6 ayın en düşük seviyesine geriledi.

KYK burs ödemeleri ne zaman yatacak?

Geçtiğimiz günlerde açıklanan KYK burs ve kredi ödemeleri için "KYK burs ödemeleri ne zaman yatacak?" sorusu internetten aratılmaya başlandı. Peki, KYK burs ödemeleri ne zaman yatacak? Detaylar haberimizde...

EYT 2020'de çıkacak mı? EYT açıklamalarında son durum

EYT açıklamalarında son durum nedir? Üst üste yapılan EYT açıklamaları vatandaşları meraklandırdı. "Yeni yılda EYT çıkar mı?" sorusu internette sıklıkla aranmaya başladı. Peki EYT 2020'de çıkacak mı? İşte EYT açıklamalarında son durum...

Halk Ekmek A.Ş'nin başına getirtilen Özgen Nama kimdir?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, büyükşehir iştirak şirketlerinden İstanbul Halk Ekmek A.Ş’nin yönetim kurulu başkan vekilliğine Özgen Nama'yı getirdi. Özgen Nama, 31 Mart yerel seçimlerinde CHP'nin Sancaktepe Belediye Başkan adayı olmuştu. Peki, Özgen Nama kimdir? İşte, Özgen Nama’nın kariyeri hakkındaki detaylar…

Asgari ücret zammında yeni gelişme

Asgari ücret zammı ile ilgili yaşanan yeni gelişmeye göre Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2 Aralık Pazartesi günü ilk toplantısını gerçekleştirecek.

Kişi başına düşen borç ikiye katlandı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı 31 Ekim itibariyle merkezi yönetimin 1 trilyon 260 milyar lira borcu olduğunu duyurdu. Genç yaşlı her yurttaşa 15 bin 374 lira düşüyor. 12 ayda 176 milyar lira artan borcun yüzde 64’ü ile EYT sorunu çözülebilir.

BDDK'nın bazı yetkileri TCMB'ye devredildi

BDDK'nın bazı yetkilerinin TCMB'ye devredilmesine ilişkin kanun Resmi Gazete'de yayımlandı.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi'den kâr açıklaması

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, medyada 'THY zarar ediyor.' şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek bu yılı kârla kapatacaklarını söyledi.

İstanbul'daki depremi o fay tetikleyecek!

İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ziyadin Çakır, "Silivri açıklarından İstanbul Boğazı açıklarına gelen fay hattının kilitli olduğunu, bu hattaki enerji hareketliğinin büyük İstanbul depremini yaratacak olduğunu ortaya çıkarmış olduk" dedi.

Dolarda son durum ne?

Güne 0.02 düşüşle 106 bin 802 puandan başlayan Borsa İstanbul Endeksi (BIST100), en düşük 106 bin 315 puanı ve en yüksek 107 bin 307 puanı gördükten sonra, günü yüzde 0.02 yükselişle 106 bin 805 puanda tamamladı.

Bankaya borcu olan herkesi ilgilendiriyor

Bankalar, tahsil edemediği 2 milyondan fazla müşterinin borcunu varlık yönetim şirketine devretti. Devredilen tutarın 51 milyar lira olduğu belirlendi.

İran'da hasar büyük

İran'daki gösterilerde 900'den fazla banka şubesinin zarar gördüğü iddia edildi.

Bursalı çiftçi hem ejder meyvesi hem de fidesini üretiyor

Kestel ilçesinde çiftçi Özhan Öztürk tarafından yaklaşık 15 ay önce kurulan serada fideleri de yetiştirilen ejder meyvesinde ilk ürünlerin hasadına başlandı.

Turistler 9 ayda 5,1 milyar dolarlık yemek yedi

Türkiye'yi ziyaret eden turistlerin bu yılın 9 ayında yaptıkları 19,5 milyar dolarlık kişisel harcamaların 5,1 milyar dolarını yeme içme oluşturdu.

Ticaret Bakanlığından "elektronik sigara"ya geçit yok

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "Gümrük Muhafaza ekiplerimizce, gerek sigara gerekse elektronik sigara kaçakçılığıyla mücadelemiz hız kesmeden başarıyla devam ediyor" dedi.

Tekirdağlı üreticiler zeytin hasadı heyecanı yaşıyor

Üzüm ve kiraz yetiştiriciliğinin de önemli ilçelerinden Şarköy'de, zeytin hasadı sürüyor. Üretici Vedat Aydın "Çok emek isteyen bir iş. Sabah 06.30'da kalkıp hazırlanıp tarlaya geliyoruz. Gün boyunca toplanan zeytinleri eve gidince kalitesine göre boyluyoruz. Yağlık ve sofralık zeytin şeklinde de ayırıyoruz" dedi.

Çevre korumaya 5 yılda 150 milyar liradan fazla harcama yapıldı

Türkiye'de atık ve atık su yönetimlerine harcanan tutar, toplam çevre koruma harcamalarının yüzde 85,5'ini buldu.

19 şehir hastanesine 95 milyar dolar hazine garantisi

AKP iktidarının özel sektörle birlikte yaptığı projelerde verdiği hazine garantilerini dolar üzerinden vermesi dikkat çekti. Yapım maliyeti 11,2 milyar dolar olan 19 şehir hastanesi için verilen hazine garantisi 94,9 milyar doları buldu.

İşsizlik reklamına 20.6 milyon

İŞKUR, İşsizliğin zirve yaptığı 2018 yılında tanıtım ve temsil giderlerine 20 milyon 617 bin TL harcaması dikkat çekti.

Koç Holding`den Yapı Kredi Bankası açıklaması

Koç Holding, Yapı Kredi Bankası`nın çoğunluk hisselerinin alınacağına dair çıkan haberlere ilişkin açıklama yayınladı.

Dolar güne nasıl başladı?

Dolar/TL geçen hafta aşağı yönlü seyir izledikten sonra bu sabah güne 5.72 seviyesinin hemen altında başladı.

İnşaat sektöründe istihdam yüzde 26,4 azaldı!

İnşaat sektöründe istihdam endeksi 2019 yılının 3 çeyreğinde yüzde 26,4 azaldı. İnşaat sektörüne güven ise kasım ayında yüzde 1,9 düşüşle 63,9 oldu.

Manisa'nın organik muşmulasına yoğun ilgi

Demirci Ziraat Odası Başkanı Mehmet Karakaya "Muşmula üretiminde hiçbir şekilde zirai ilaç kullanmıyoruz. Şifa kaynağı olan organik muşmula meyvemiz, başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere yurt içi pazarlarından yoğun ilgi görüyor hatta bazı tüccarlar, ürünü tarladan alıyor" dedi.

İş gücü girdi endeksleri açıklandı

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksi, yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,9 azaldı

Vodafone Ukrayna satıldı

Rus telekom şirketi MTS, Ukrayna’daki şirketi Vodafone Ukrayna’nın Azerbaycanlı Bakcell şirketine 734 milyon dolar bedelle satışına yönelik anlaşma imzalandığını duyurdu.

Manisa'dan Çin'e 3 milyon dolarlık kuru üzüm ihracatı için anlaşma imzalandı

Firmanın yönetim kurulu üyesi Şemsettin Özgür "Çin'de ilk başta 30 bin tonluk bir pazar görüyoruz. Potansiyel çok büyük ve ilerisi çok açık" dedi.

ÇAYKUR çay pudrası ihraç edecek

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) siyah ve yeşil çay pudrası ihraç edecek.

Tarım girişimcisine 50 milyon avroluk IPARD-II hibesi verilecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "IPARD 8'inci Başvuru Çağrısı ile işleme ve pazarlama sektörlerinde, 50 milyon avro yani 320 milyon liralık hibe paketini üretici, yetiştirici ve yatırımcılara sunuyoruz" dedi.

Naftogaz'dan "Gazprom borcunu gazla ödeyebilir" teklifi

Naftogaz İcra Direktörü Yuriy Vitrenko "Borcun para ile ödenmesinden memnun oluruz ancak Gazprom eğer borcunu doğal gaz temin ederek ödemek isterse, bunu değerlendirmeye hazırız" dedi.