Haberleri

Kuyumculuk Sektöründe Taksit İsteği

Kuyumculuk sektöründe taksit seçeneğinin kaldırılmasının hem müşteri anlamında hem de iş verenler tarafında olumsuz etkilemiş görünüyor.

Kuyumcuya Hayatının Şokunu Yaşattılar

Antalya'da yaşanan hırsızlık haberinde balyozla duvarı kırarak 4.5 kiloya yakın altın çaldılar.

Bakan açıkladı: Dev projede Pinna Nobilisler taşındı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan; "2023 metre ana açıklığıyla dünyanın en geniş açıklıklı asma köprüsü olacak 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatında ilerleme yüzde 20'ye yükseldi. Köprünün inşaatında biyoçeşitliliğe özel önem veriyoruz......

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Türkiye kenevir üretimine başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Yerel Yönetimler Sempozyumu"nda önemli açıklamalar yaptı. Plastik poşete karşı başlatılan kampanyaya da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, poşet yerine kenevirden imal edilen filelerin kullanılmasını önerdi.

Asgari Ücret Zammının İşverene Ne Kadar Olacak?

KPMG Türkiye Sosyal Güvenlik Hizmetler Direktörü İsmail Sevinç, asgari ücrete 417 TL zam yapılmasının işverene maliyetinin 621 TL olacağını belirtti.

Hazineye 37 milyar TL aktarılacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak MÜSİAD toplantısında ekonomi gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu. Albayrak Ocak ayında Merkez Bankası'ndan Hazine'ye 37 milyar TL aktarılacağını söyledi. Albayrak, "Yarın Bankalar Birliği ve 12 bankanın katılımıyla KOBİ'ler için kredi paketi açıklayacağız" açıklamasında bulundu.

ÖTV ve KDV indirimlerinde verilen süre uzatıldı

Enflasyonla topyekun mücadele kapsamında önceki aylarda başlatılan ve bazı ürünleri içeren ÖTV ve KDV indirimlerinde süre uzatıldı.

2018'de dünya borsaları 17.7 trilyon dolar eridi

Dünya borsalarının toplam değeri 2018'de 87.3 trilyon dolardan 69.5 trilyon dolara geriledi. 17.7 trilyon dolarlık erime neredeyse 19.3 trilyon dolar olan ABD'nin milli gelirine eşit

Dev şirket konkordato ilan etmişti! Tekrar TMSF’ye geçti

Aynes Gıda AŞ'ye mahkemenin dışarıdan kayyum atamasına itiraz edildi. İtiraz kabul edildi ve yönetim tekrar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) geçti. Firma geçtiğimiz günlerde konkordato ilan etmişti.

İran'daki Petrol Hareketliliği

ABD'nin İran'dan petrol ihraç eden 8 ülkeye geçici petrol ithalatı muafiyeti tanımasına ve Tahran yönetiminin yaptırımları aşmak için geliştirmeye çalıştığı alternatif yöntemlere rağmen, İran'ın dış gelirlerinin önemli bir bölümünü oluşturan petrol ihracatı düşüyor.

Bakan Albayrak: Pazar ve market fiyatları birbirini tutmuyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Akdenizde yaptığı açıklamada enflasyon ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Çin ve Kore'ye Uyarı

Türkiye’nin Güney Kore ve Çin gibi ülkelerle ticaret tarafında ilerlemelerinin çokta sağlıklı olmadığını belirten Bakan Berat Albayrak, “Türkiye’nin aleyhine bir resim var. Ya birlikte kazanacağız ya da başka adımlar atacağız” dedi

Evdeki Erkeklere E-ticaret Desteği

Mecliste yapılan yoğun mesailer, evlerinde ürettikleri ürünleri internet üzerinden satmayı düşünenlere yaradı.

Dünya Nüfusunun yüzde 50'si eşittir 26 kişi

Dünyanın en zengin 26 iş adamının servetleri, dünya nüfusunun en yoksul yüzde 50'sini oluşturmakta.

Bitkisel bazlı motor yağı üretildi

Castrol, ürettiği bitkisel bazlı motor yağını Türkiye'de tanıttı. Bitkisel bazlı motor yağının tanıtıldığı ikinci ülke Türkiye oldu.

Venezuela'daki Enerji Kaynakları Krizde

Dünyanın petrol konusunda en zengin ülkesi Venezuela, son dönemlerde yaşadığı ekonomik ve politik sorunlarını aşmak için kaynaklarını Rusya ve Çin'in erişimine açmasının ardından ABD'nin hedefi haline geldi.

Türkiye İlk 10 da Düşünülüyor!

Standard Chartered'in 2030 projeksiyonuna göre Türkiye dünyanın en büyük 5'inci ekonomisi düşünülüyor.

Venezuela'da devalüasyon!

Venezuela'da devalüasyon gerçekleşti. Halkın kara borsadaki döviz paritelerini dikkate almasının ardından Merkez Bankası, kara borsa ile aradaki makas farkını daraltmak adına bolivarda yüzde 35 devalüasyona gitti.

Düşük Gramaj Tuzağı

Tüketici derneklerinden yetkililer, son günlerde peynir, yoğurt, zeytin, sıvı yağ ve çay gibi fazlasıyla tüketim malzemesi olarak kullanılan gıda ürünleri başta olmak üzere çok sayıda üründe gramajların düşürüldüğünü teyit ediyor.

Fed Kararı Sonrası Dolardaki Düşüş!

Dolardaki durum, dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın enflasyonda düşüşü görene kadar ekonomideki sıkı duruşun devam edileceği konuşmasının hemen sonrasında aşağı doğru giden trafik Fed'in faizi sabit bırakması ve güvercin mesajlarıyla düşüşe devam etti.

Türkiye Garanti Bankasından 311 milyar TL Katkı

Garanti Bankası, 31 Aralık 2018 tarihli finansal tablolarını sundu. Banka’nın konsolide finansal verilerine göre, aktif büyüklüğü 399 milyar 153 milyon 601 bin TL seviyesinde gerçekleşirken..

Dolar/TL Bugün ne kadar oldu? (01.02.2019)

Dolar/TL Bugün ne kadar oldu? (01.02.2019)

Elektrik şalterleri kapanmaya başladı

Ekonomik küçülmeden kaynaklanan elektrik harcamaları düşmeye başladı. 2018’de elektrik tüketimi bir önceki yıla göre sadece yüzde 0.8 arttı.

Son dakika: Ocak ayı enflasyon rakamları açıklandı

Yılın ilk açıklanan enflasyon rakamlarına göre; TÜFE, 2019 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,06, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1.06 arttı..

E-tebligat dönemi başladı

PTT ve Ticaret Bakanlığı birlikteliğiyle yürütülen e-tebligat çalışmaları sonuca ulaştı. Artık şirketler, PTT merkez ve şubelerinden e-tebligat adreslerini alarak işlemlerini yapabilecek.

Trump'tan Beklenmedik Çıkış: Kuzey Kore ekonominin merkezi olacak

ABD yönetimi tarafından Kuzey Kore özel temsilcisi seçilen Stephen Biegun, Kuzey Kore'de 3 gün süren temaslarda bulundu. ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında 27-28 Şubat'ta Vietnam'ın başkenti Hanoi'de görüşeceği açıklamasında bulunurken, Donald Trump Kuzey Kore ile ilgili beklenmedik bir açıklamada bulundu ve "Kuzey Kore, Kim Jong-un liderliğinde büyük bir ekonomik güç merkezi olacak" dedi.

Faiz Oranlarındaki Düşüş!

Borçlanmada enstrüman çeşitliliği aktif edip faizin yükümlülüğünü düşürmeyi hedef alan Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın stratejisi yapılan ihalelerde kendisini gösteriyor. 336 günlük ihalede faiz eylüle göre 5.8 puan düştü

İşsiz sayısındaki artış %50 yi geçti

Ekonomik krizin etkisi işsizlik oranlarını da etkilemeye devam ediyor. İŞKUR’a verilerinde, geçen yılın ocak ayına göre yüzde 54 artarak 3.7 milyon kişiye ulaştı.

Ekonomik özgürlükte sınırı aşamadık

Ekonomik Özgürlük Endeksi’nin 2019 yılında inceleme doğrultusunda raporlarına göre, Türkiye 180 ülke arasında 68’inci oldu. Raporda, yolsuzluk üzerine yorumlarda bulunuldu.

Banka Bilgilerinizi Çalan Virüs Programlara Dikkat!

Online güvenlik araştırmacıları Google Play’de Anubis adında zararlı içerikler barındıran bir yazılım buldu. Kullanıldığında online bankacılık ile işlem yapanlar için faydalı gibi duran iki uygulama aracılığıyla yayılan bu zararlı yazılım, kullanıcılar kullanmış oldukları telefonları veya tabletleri hareket ettirdiğinde çalışmaya başlıyor.

Bakan Albayrak: Faizlerde düşüş devam edecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İzmir'de 'Adım Adım Ekonomi İzmir' görüşmesinde açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak; "Bu faizler iyi ama yeterli değil, daha da düşecek inşallah" dedi.

Hem meslek hem maaş! İşsize 3 bin 41 TL Ödeme

İşini kaybedenler bin 15 ile 2 bin 31 Tl arasında maaş alıyorken, İşbaşı Eğitim Programları’na katılanlar ayda bin 10 lira daha kazanabiliyor.

Mücevher ihracatında Ocak Ayı Artışı

Mücevher ihracatında Ocak Ayı Artışı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 94 artarak 274 milyon 583 bin 906 dolara yükseldi.

Flaş Petrol Hareketi ! İmzalar atıldı..

Katar Petrol şirketi, enerji bağımlılığını düşürmek adına ve "millileştirme programı" kapsamında, uluslararası 3 şirketlerle 2,4 milyar dolar rakamında anlaşma imzaladı.

Bakan Selçuk'tan işverene güzel haber

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "İşverenlerimizin nisan ayı sonuna kadar sağlayacağı her ilave istihdam için 3 ay boyunca prim ve vergilerin yanı sıra ücreti de devlet olarak biz karşılayacağız. İzleyen 9 ayda da prim ve vergileri ödemeye devam edeceğiz.

Küresel Piyasalar ECB ve Fed'den gelecek Haberleri Bekliyor

Küresel piyasalar, 21.02.2019 tarihinde duyurulan verilerin ekonomik aktiviteyle ilgili endişelerin artması sonrasında bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi tarafından ve ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin konuşmalarına odaklandı.

Hal’de Denetim Artışı

Hallerde yapılan denetimler sonucunda fiyatların satılması gereken rakamların çok çok üzerinde satışlarının yapıldığı ortaya çıktı. 1 liraya alınan salatalığın 9 liraya, 50 kuruşa da alınan patatesin 4 liraya servis tespit edildi. Yüksek fiyat uyguladığı tespit edilen 88 firmanın 244 işlemi belirlendi.

Marketlerde zararına satış dönemi

Tanzim satış, büyük market zincirlerini fiyat indirimine zorladı. Ancak marketler fiyat etiketlerine “maliyet” tablosu ekleyip zararına satış yaptıklarını belgeleyerek, alışverişe kilo sınırlaması getirdiler.

Yatırım hedefi 18 milyar dolar

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Türkiye’ye 2018 yılında 13.1. milyar dolar uluslararası doğrudan yatırım geldiğini dile getirerek...

Bakan Albayrak: Ekonomik işbirliğini artırmaya yönelik adımları görüştük

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kıdemli Danışmanı Jared Kushner bugün Türkiye'ye geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Külliye'de kabul edilen Kushner ile yapılan toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da katıldı. Bakan Albayrak, görüşmeye ilişkin Twitter'dan açıklama yaptı.

Muhtaç ailelerin elektrik faturasını devlet ödeyecek

İhtiyaç sahibi hanelere elektrik tüketim desteği verilmesine yönelik Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete'de yer aldı.

Dolar kuru bugün ne kadar? (28 Şubat 2019 dolar - euro fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

‘Küresel ekonomide yavaşlama sürecek’

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, küresel ekonominin 2020 yılı başlarına kadar zayıflamaya devam etmesinin beklendiğini duyurdu.

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! 26 Mart'a kadar yapmak zorundasınız...

Normalde, kira geliri elde edenler beyanname verir. Ancak bazı mülk sahipleri geçen yıl kira geliri elde etmese de bu yıl beyanname verecekler.

Ziraat Bankası kredi faizlerini indirdi

Ziraat Bankası ihtiyaç ve konut kredilerinde faiz indirimi yaptı. Konut kredisinde 120 aya kadar faiz yüzde 1.28 oldu.

Şubat Ayı Enflasyon rakamları açıklandı

Şubat ayı enflasyonu geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19.67 arttı. Aylık enflasyon ocak ayına göre yüzde 0.16 yükseldi. Marul yüzde 35.19'luk fiyat artışıyla şubat ayının zam şampiyonu oldu.

Otomotiv satışlarında büyük düşüş

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2019 yılının şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 52.19 azaldı. Otomobil satışlarındaki azalış geçen yılın aynı ayına göre yüzde 46.51 oldu.

Şubat ayı ihracat rakamları açıklandı

Şubat ayı ihracatı açıklandı. Genel ticaret sistemine göre ihracat 14 milyar 312 milyon dolar oldu.

Dolar yine yükseldi, şimdi ne olacak

Geride bıraktığımız hafta Türk Lirası dolar karşısında yüzde 5.7 değer kaybetti! Haftaya 5.45 seviyelerinden başlayan dolar/TL 5.75 seviyelerinden haftaya nokta koydu.

23 markete soruşturma

Rekabet Kurulu, fahiş fiyatla vatandaşı bunaltan market zincirlerine soruşturma başlattı. Kurul, 23 marketin yaş meyve ve sebze ile suda rekabeti ihlal edip etmediklerine bakacak. Tespit edilirse gelirin % 10’u ceza var

Gümrüklü de satarız

ABD Başkanı Trump, Türkiye’nin artık gelişmiş ülke olduğunu belirterek, Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi yani gümrüksüz ticaretten faydalanan ülkeler listesinden çıkarılmasını istedi.

İş kuran gence 3 yıl destek

Yeni iş kuran gençlere, 3 yıl boyunca, elde ettikleri kazancın bir kısmını vergi dışı bırakma imkânı tanınırken, sigorta prim teşviki de veriliyor.

Sanayide 4 koldan 2023 atağı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanayi alanında dönüşüm için 4 temel stratejiyi hayata geçireceklerini söyledi.

Mersinli pazarcılar tezgah açmadı

Büyük kentlerdeki tanzim noktalarına sebze verilmesi ve işlerin durgunluğu sebebiyle Mersinli pazarcılar tezgah açmamaya başladı

Bakan Turhan: 2020 yılında ..

Bakan Turhan: 2020 yılında önemli merkezlerde 5G’yi hizmete sunacağız

Büyüme rakamları açıklandı..

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçen yıla ilişkin üretim yöntemiyle hesaplanan gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı..

Dolar/TL ne kadar oldu? (13.03.2019)

Dolar/TL Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik endişelerle geçen hafta yaşanan sert yükselişlerin ardından bu hafta nispeten daha sakin bir seyir izliyor.

LPG'ye 5 kuruş zam..

Son dakika haberi... Eşel Mobil sistemi bu yıl ilk olarak LPG otogazda devreye alındı. LPG Otogaz bu gece yarısından itibaren 5 kuruş zamlandı.

TÜİK'ten büyümede baz alınan dolar kuruyla ilgili açıklama

TÜİK, büyüme rakamlarını hesaplarken dolar kurunu düşük aldığı iddialarıyla ilgili açıklama yaptı.

Uzmanlardan slumpflasyon vurgusu! Slumpflasyon nedir?

Türkiye ekonomisi 2018'in son çeyreğinde daraldı! Ekonomi küçülürken yıllık enflasyon yüksek seyretmeye yani hayat pahalanmaya devam ediyor.

Kemer Sıkma Nisan'ı

Yüzde 3'lük küçülme sonrası ekonomik krizin geleceği tartışılıyor.

Dolar/TL ne kadar oldu? (14.03.2019)

Dolar/TL Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik endişelerle geçen hafta yaşanan sert yükselişlerin ardından bu hafta nispeten daha sakin bir seyir izliyor.

S&P’den Türkiye değerlendirmesi

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye'de resesyonun ne zaman sona ereceğini söylemek için çok erken olduğunu belirtti.

Brent petrolün varili 67,36 dolar

Brent petrolün varili, haftanın son iş gününde uluslararası piyasalarda 67,36 dolardan işlem görüyor.

Ford’dan şok karar! 5 bin işçi çıkaracak

Almanya'nın Köln kentinde Avrupa üretim merkezi bulunan Amerikan otomobil firması Ford, 5 bin işçi çıkaracağını duyurdu.

Konkordatoyu gören bankalar ‘yapılandırma’ kapısını açmayı seçti

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, geçenlerde yönetim kurulundan bazı arkadaşlarıyla birlikte İSTOÇ’da “nabız turu”na çıktı.

Çalışma Bakanı Selçuk istihdam destek paketlerini açıkladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan istihdam seferberliği ile ilgili iş insanlarına sunulan teşvik programlarını açıkladı

Evlenene 18 bin lira destek

Evlilik için tasarruf amacıyla açılan ‘çeyiz hesabı’na sağlanan devlet katkısı arttı. 5 bin lira olan devlet katkısının üst sınırı, 9 bin liraya yükseldi.

Dolar ne kadar oldu? (18.03.2019)

TL'de geçen hafta benzer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışma, tahvil faizlerinde ise yükseliş gözlenirken, dolar/TL bu sabah bir süredir sıkıştığı bant aralığında hareketini sürdürüyor.

Benzine zam beklentisi

Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 13 kuruş zam gelmesi bekleniyor.

Gelir İdaresi'nden dolandırıcılık uyarısı

Gelir İdaresi Başkanlığı "Başkanlığımız, vergilendirme işlemlerine yönelik olarak hiçbir şekilde mükelleflerle e-posta yoluyla iletişim kurmamaktadır.

Türkiye Bankalar Birliği'nden tavsiye kararı

Türkiye Bankalar Birliği "Yönetim Kurulu, yükümlülüklerini gecikmeli de olsa yerine getiren/getirmeye çalışan iyi niyetli müşterilere, borcunu hiç ödemeyenlere göre daha olumlu....

Ekonomist Uğur Civelek'ten dolar kuru yorumu (Dolar kuru neden yükseliyor?)

Ekonomist Uğur Civelek, "Kısa vadede yaşanmaması adına, olası kur şoklarının daha yıkıcı olabilmesi için kaçınılması gereken pek çok şey yapıldı" ifadelerini kullandı

Hong Kong yapay adada yaşamı tartışıyor

Dünyanın en pahalı kenti Hong Kong'da barınacak ev kalmadı. Hükümet inşa edeceği yapay adalara toplam 400 bin daire inşa etmeyi planlıyor.

2018 gibi olursa parayı çekeriz..

2018’i kabus yılı olarak tanımlayan yabancı yatırımcı, ‘tekrar ederse Türkiye’den çekiliriz’ mesajı verdi. Yatırımcılar mali istikrar talep etti.

Dünya sınıfta kaldı

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) ‘Enerji Geçişinin Desteklenmesi’ raporu sürdürülebilir çevre konusunda bugüne kadar gösterilen tüm çabalara rağmen dünyada enerji...

Merkez Bankası’ndan kur açıklaması geldi!

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada brüt rezervlerde yaşanan dalgalanmaların olağan işlemlerden ve dönemsel unsurlardan kaynaklandığı belirtilirken...

Kurlardaki hareketin arka planı: Bir kara pazartesi yaşatılmak istendi

Süreci yakından takip eden bir bankacı kurlardaki hareketin arka planını anlattı.

Merkez'den rezerv hamlesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası rezervlerdeki düşüşte olağan dışı durum olmadığını açıkladı.

"Çin ile ilişkiler vazgeçilmez hale geldi"

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "Dünyanın düzeni ve çok taraflılığını devam ettirmek için Çin ile Avrupa arasındaki ilişkiler vazgeçilmez bir hale geldi" dedi.

Londra dolarda ‘kol kesti'

Londra piyasasında swap yoluyla TL borçlanma faiz oranları yüzde 300'ü aştı. Ancak bu oranların Türkiye’ye doğrudan bir etkisi yok.

Kuyumculukta işçilik gerektiren ürünlere 4 taksit geliyor

BDDK Başkanı Akben, "Kuyumculukta işçilik gerektiren ziynet, takı ve mücevherat ürünlerinde kredi kartına 4 taksit düzenlemesi yapacağız." dedi.

Seçim öncesi vatandaş dolar almaya devam etti

Merkez Bankası Haftalık Banka ve Para İstatistikleri'ni paylaştı. Vatandaş seçim öncesi yine dolar biriktirmeye devam etti. 15-22 Mart tarihleri arasında vatandaş 1 milyar 39 milyon doları hesabına ekledi.

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya'dan rezerv açıklaması

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, "Merkez Bankası, rezervlerini güçlendirme politikasına kararlılıkla devam etmektedir

BDDK'nın kuyumda 4 taksit düzenlemesi yürürlüğe girdi

Kurul kararı ile taksit yasağına tabi tutulan kuyumla ilgili harcamalarda, basılı ve külçe halinde olmayanlar için taksitlendirme süresi dört aya çıkarıldı.

Tarıma dayalı yatırım projelerinde süre uzatımı

Kırsal kalkınma destekleri kapsamında tarıma dayalı yatırım projelerinin tamamlanma süresi 1 Ağustos 2019'a uzatıldı.

Son dakika! Ziraat Bankası'na 1,4 milyar dolarlık sendikasyon kredisi

Ziraat Bankası uluslararası 40 bankadan 1 milyar 425 milyon dolarlık sendikasyon kredisi sağladı.

"Ülkemiz ekonomide yapısal reformların hızlanacağı bir döneme girecek"

DEİK Başkanı Olpak, "Ülkemiz, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından ekonomi alanındaki yapısal reformların da hızlanacağı bir döneme girecek" dedi.

'Kalıcı reformlar bekliyoruz'

İş dünyası yerel seçimlerin ardından gündemin ana maddesinin ekonomi olmasını istiyor.

Dolar/TL ne kadar oldu? (02.04.2019)

Yerel seçimin ardından ilk işlem gününde geniş bantta dalgalı seyir izleyen dolar/TL, bu sabah güne 5.55 seviyesinin hemen altında başladı.

Seçim sonrası farklı Türkiye’ye doğru

Seçim sonuçlarına göre büyük şehirleri muhalefetin oluşturduğu ittifak kazandı. En büyük 5 şehrin 4’ünü muhalefet, birini iktidar aldı.

Ekonomide yeni çerçeve haftaya belli olacak! Hal yasası, kalkınma planı, vergi reformu

Yerel seçimlerin sonuçlanmasının ardından Başkent’in gündemi ekonomiye döndü.

Benzine zam geldi

EPGİS'ten yapılan açıklamaya göre benzinin litre fiyatına bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 19 kuruş zam yapıldı.

Otomotiv pazarı ilk çeyrekte yüzde 44,2 daraldı

Otomobil ve hafif ticari araç satışları Mart ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 35.5 düşüşle 49,221'e inerken, vergi indirimlerine rağmen ilk çeyreği yüzde 44 daralarak kapattı.

Ortalama tasarruf 251 lira 56 yaş üstünde ise 411 lira

Axa Hayat ve Emeklilik İcra Kurulu Üyesi Olgun Küntay, Türkiye'de Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) ortalama birikim tutarının 251 lira 56 yaş üstü..

Londra’da faizlerin yükseldiği hafta yabancıdan büyük çıkış

Londra'da swap faizlerinin rekor kırması sonucu yabancı yatırımcı TL likidite ihtiyacını karşılamak üzere hisse ve tahvil piyasasında satışa geçmişti.

Dolar haftaya artışla başladı! Dolar/TL ne kadar oldu?

Cuma günü 5.57-5.63 bandında dalgalanan dolar kuru yeni haftaya yükselişle başladı. Yerel seçim sonuçlarına ilişkin belirsizliğin yarattığı baskıyla ...

Yol haritasının etkisi neye bağlı?

Piyasaları bekleyen düğüm sayısı azalmadı, arttı. Seçim belirsizliği, ekonominin yol haritası, ABD ilişkilerin seyrine bir de ABD ekonomisinden kaynaklı riskler eklendi.

Türk ekonomisine İngiltere'den övgü

Londra Finans Merkezi Başkanı Lord Mayor Peter Estlin "Türk ekonomisi büyüdü. Şu anda Türk ekonomisi dünyadaki 13. büyük ekonomi. Türk ekonomisi Avrupa ülkelerinden daha hızlı ilerliyor" dedi.

Vatandaşın borcu 1 milyar lira arttı

Vatandaşların bankalara olan ve geçen yılın son aylarından itibaren azalma eğilimine giren tüketici kredisi ve kredi kartı borçları, mart ayının son haftasıyla birlikte yeniden artmaya başladı.

Aylık en yüksek reel getiri dolarda oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 yılı Mart ayı ‘Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları’ verisini açıkladı.

TİM Başkanı Gülle: Bundan sonra gün ihracatçıların günü olacak

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Türkiye'nin büyümesinde ihracatın bundan sonra daha fazla pay alması için gerekli önlemlerin önünün açılmasını beklediklerini söyledi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak reform paketini açıklıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında ortaya konulan hedefler doğrultusunda hayata geçirilecek reform paketini açıklıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak reform paketini açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında ortaya konulan hedefler doğrultusunda hayata geçirilecek reform paketini açıkladı.

Enflasyona karşı Sera A.Ş.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Yapısal Dönüşüm Adımları’nda dikkat çektiği ikinci konu enflasyon oldu.

Brent petrolün varili 71.01 dolar

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 71,01 dolardan işlem görüyor.

IMF: Trump'ın Fed'e baskısı tehlikeli sonuçlar doğurabilir

Uluslararası Para Fonu (IMF), ABD Başkanı Donald Trump'ın Fed'e faiz indirmesi yolundaki çağrısı gibi adımlar para politikası hatalarına yol açarsa, ABD ekonomisi için "tehlikeli" sonuçlara yol açabileceği uyarısında bulundu. 

Dolar/TL Güne Yükselişle Başladı! (12.04.2019)

Dolar güne artışla başladı. İstanbul seçim sonuçlarına ilişkin belirsizliğin yanı sıra Türkiye-ABD ilişkilerinin gergin seyrinin baskıladığı piyasada TCMB'nin net rezervlerinde düşüş dolar/TL'nin yükselmesine neden oldu

Berat Albayrak - Reuters: Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı, Washington'daki sunumunda ABD'li yatırımcıları ikna edemedi

Reuters haber ajansı, ABD'de yüzlerce yatırımcıya bir sunum yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın reform paketinin ikna edici bulunmadığını yazdı.

Ekonomi ilk sırayı ne zaman alacak?

Yerel seçimlerden bu yana iki hafta geçmesine karşılık İstanbul seçimini henüz sonuçlandıramadık. Geçen hafta açıklanan ekonominin yol haritası da bu belirsizliğin kurbanı oldu.

IMF'den merkez bankalarına "hesap verebilirlik" çağrısı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde merkez bankalarına, "daha hesap verebilirlik ve şeffaflık" çağrısı yaptı.

Bakan Varank KOSGEB'in ilk çeyrek desteklerini açıkladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "KOSGEB olarak ilk 3 ayda yaklaşık 566 milyon lira destek ödemesi yaptık" dedi.

Fındıkta yol haritası belirlendi

TMO tarafından Ordu'da düzenlenen "Ulusal Fındık Çalıştayı"nın sonuç bildirgesi açıklandı.

Bakan Albayrak'tan çarpıcı 'ABD' çıkışı!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 'Türkiye-ABD ekonomik ilişkileri ikili ilişkilerimizin motoru olmalı, geleneksel güvenlik ortaklığımız kadar da güçlü olmalıdır' dedi.

IMF'den Türkiye'ye Merkez Bankası uyarısı

IMF'nin Avrupa Direktörü Poul Thomsen: Türkiye'nin önünde bir dizi sorun var. Bunlardan biri, Merkez Bankası'nın uzun vadeli düşünerek değişen koşullara göre sürekli değerlendirme yapacak ve politikaları sıkılaştıracak şekilde tam bağımsızlığa ihtiyaç duyması.

Merkezi yönetim bütçe dengesi martta 24.5 milyar TL açık verdi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Mart 2019'a ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Merkezi yönetim bütçesinde, mart ayında 24,5 milyar lira, ocak-mart döneminde 36,2 milyar lira açık kaydedildi.

Çin beklentilerin üzerinde büyüdü

Çin ekonomisi yılın ilk üç aylık döneminde yıllık bazda yüzde 6.4 ile beklentilerin üzerinde büyüdü.

Emekliye ikinci baharda çifte maaş

Yeni kıdem sistemiyle kurum ya da şirketler çalışana emeklilikte ikinci maaş ya da toplu ödeme yapabilecek. Bunun için tamamlayıcı emeklilik teşvik edilecek.

Bor temelli yerli yakıt pili geliyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, borda ürün geliştirme ve ticarileştirme çalışmalarının hızla devam ettiğini belirterek....

Dolardaki sert düşüş!

Bankalararası piyasada dolar/TL 5,72'nin altına geriledi. İstanbul seçimlerine ilişkin gelişmelerin takip edildiği piyasalarda Ekrem İmamoğlu'na mazbata daveti yapılması sonrası kur 5,7127'e kadar geriledi.

Konut satışı 100 bini aştı

KONUT pazarında toparlanma başladı. Ocak ayında yaklaşık 73 bin, şubatta 78 bin 450 olan satışlar mart ayında 100 bini aştı. Türkiye İstatistik Kurumu istatistiklerine göre, Türkiye genelinde mart ayında 105 bin 46 kişi ev sahibi oldu.

Dolar hareketli başladı

Dolar kuru dün seçim ve piyasalardaki gelişmelerle 5.70 - 5.80 arasında iki yönlü dalgalandı. Ekrem İmamoğlu'nun mazbatayı alması ve Çin'deki küresel verilerin etkisiyle 5.71'e kadar inen kur burada kalıcı olamadı. FT'nin Merkez Bankası rezervlerine yönelik haberi ve YSK'nin kesin kararına yönelik bekleyiş doları yeniden 5.75 üzerine taşıdı.

O karar Resmi Gazete'de yayımlandı! Devlet desteği belirlendi

Tarım Sigortaları Havuzuna Devlet Tarafından Taahhüt Edilecek Hasar Fazlası Desteği'ne ilişkin karar yürürlüğe girdi.

Milyonlarca kişiye erken emeklilik fırsatı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın geçtiğimiz hafta açıkladığı yeni reform paketindeki tamamlayıcı emeklilik milyonlarca çalışana hem erken emeklilik hem de çifte maaş imkânı sunacak. Tamamlayıcı emeklilik birçok ülkede farklı şekillerde uygulanıyor.

Dolar/TL ne kadar oldu? (19.04.2019)

Dolar/TL seçim belirsizliğinin ortadan kalktığı algısıyla önceki gün sert düşüş yaşamıştı. Hafta başında yükselişe geçen dolar kuru önceki gün 5,85'e kadar yükselmesi sonrasında yeniden 5,80 sınırında hareket etmişti.

'Türkiye 72 ülke arasında, 4 sene üst üste satış birincisi oldu'

H&M Türkiye Ülke Müdürü Müge Arpacıoğlu, Türkiye'nin 72 ülke arasında, 4 sene üst üste satış birincisi olduğunu söyledi.

Fed/Kaplan: Faiz oranlarında değişikliğe gitmek için bir sebep yok

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Wall Street Journal'a yaptığı açıklamada, "Ekonomi için nötr bir konumdayız ve faiz oranlarında değişikliğe gitmek için bir sebep yok" ifadesini kullandı.

Doğalgazda 'Zorlu' süreç başladı

Zorlu Enerji Grubu’nun satışa sunduğu Gaziantep Doğal Gaz Dağıtım AŞ ve Trakya Doğal Gaz Dağıtım AŞ’de “zorlu süreç” başladı.

ABD ile ticareti artırmak için çalışma grubu hazır

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacmini 75 milyar dolara çıkarma hedefi doğrultusunda ABD Ticaret Bakanlığı ile Bakanlığımız arasında ortak çalışma grubu kuruyoruz." dedi.

Gram altında kritik seviye!

Gram altın dolar kurundan bulduğu destekle yükseliş eğiliminde hareket ederken, yıl başından bu yana yatırımcısına yüzde 9,3 kazandırdı.

"Türkiye tüm yabancı yatırımcılar için iyi fırsat"

İtalya Ticaret Odası Derneği Başkanı Manzini, Türkiye'de tüm yabancı yatırımcılar için iyi fırsatlar bulunduğunu belirtti.

Dolarda son durum (22.04.2019)

Dolar fiyatları şu dakikalarda 5.83 TL seviyesinde hareket ederken, Euro fiyatları ise 6.55 TL seviyesinde bulunuyor.

İran'dan petrol ihracatı muafiyeti kalktı

ABD, İran'dan petrol ihracatı muafiyetine son verdi. ABD Başkanı Donald Trump, 2 Mayıs'ta bitecek İran muafiyetlerini uzatmama kararı aldı

Hazine 3,2 milyar lira borçlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı düzenlediği tahvil ihalesinde 3 milyar 216,4 milyon lira borçlandı.

Ziraat'ten enflasyon korumalı mevduat hesabı

Ziraat Bankası, TL yatırımlarda enflasyona karşı koruma sağlayacak iki ürün çıkardı.

Krediyle büyüme modelini terk edin

Uluslararası Finans Enstitüsü Baş Ekonomisti Brooks, kamu bankalarının daha fazla likidite sağlamak için liradaki oynaklığı artırma pahasına ülkeyi maceraya sürüklediğini öne sürdü. Brooks, “Türkiye bu modeli bir an önce terk etmeli” dedi.

Et fiyatlarını dengede tutacak hamle

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü'ne ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, et fiyatlarındaki dengeleme için alım-satım neticesinde oluşacak fark için kaynak sağlandı.

Albayrak: Hızlı yükseliş yakalayacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Dengelenme sürecinin sanayide ve reel kesim güvenindeki pozitif yansımaları devam ediyor" dedi.

Araç sahipleri dikkat! TÜVTÜRK'ten önemli açıklama

TÜVTÜRK, ücretsiz olarak sunulan randevu hizmeti için bazı internet sitelerinde sahtekarlık yapıldığına ilişkin uyarı açıklaması yaptı.

Dolar/TL ne kadar oldu? (26.04.2019)

Dolar/TL, Merkez Bankası'nın PPK toplantısı metninden "ek sıkılaştırma" ifadesini çıkarması ve kullandığı dili yumuşatması ardından sert yükseldi. Dün 5.97 seviyesinde dalgalanan dolar/TL bu sabah güne 5.95 seviyesinin hemen altında başladı.

Murat Muratoğlu: Faiz indirimi habercisi

Merkez Bankası politika faizini beklendiği gibi yüzde 24 seviyesinde sabit bıraktı. Yapılan açıklamada "ilave parasal sıkılaştırma" ifadesinin çıkarıldı.

Türk Lirası için korkutan senaryo

TD Securites Stratejisti Cristian Maggio, Merkez Bankası'nın açıklamasının ardından dolar Türk Lirası için karamsar tablo çıkardı: "USD/TL’nin ikinci çeyrek sonunda 7,90’a, 3. çeyrek sonunda 8,90’a çıkacağını öngörüyoruz."

"Finans merkezini en kısa sürede ülkemize kazandıracağız"

Bakan Albayrak, "İstanbul’a yakışan finans merkezini en kısa sürede ülkemize kazandıracağız" dedi.

Ekonomideki kanamayı IMF durdurur

Ege Cansen, ‘IMF ile anlaşma yapılırsa döviz stabil hale gelir’ dedi. Borçları çevirmek için yurtdışından yüksek faizli borç alındığını söyleyen Cansen, sürdürülemez olan bu durumu bir hastanın kanama geçirmesine benzeterek, çözüm için IMF’yi işaret etti.

Türkiye serveti en çok eriyen 2. ülke

Küresel Servet Göçü Araştırması’na göre, Türk varlık piyasaları geçen yıl yüzde 23 oranında değer kaybetti. Böylece Türkiye, Venezuela’nın ardından “serveti en çok azalan” ikinci ülke oldu.

Küresel şirketlerin 'vergi oyununda' sona yaklaşıldı

OECD Genel Sekreteri Gurria, "Bundan sonra gelişmekte olan ülkeler toplayamadıkları vergileri toplamaya başlayacak" dedi.

KOBİ iflas kıskacında

SEDEFED Yönetim Kurulu Başkanı Ali Avcı: Kısa vadede can suyu etkisi yaratacak adımlar önemli. Ama sorunların kalıcı çözümü için daha fazlasına ihtiyacımız var.

Bakan Albayrak'tan açıklama!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "Ekonomide aldığımız aksiyonlar Ekonomik Güven Endeksi'ni artırmaya devam ediyor" dedi.

Dolar ne kadar oldu? (01.05.19)

Türkiye piyasalarının 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla kapalı olduğu bugün dolar/TL güne 5.97 seviyesinin altında başladı.

Merkez’in rezerv açıklamaları piyasayı tatmin etmedi

Enflasyon tahminlerini koruyan TCMB, PPK'daki metin değişikliğinin yapısal olduğunu belirtti. Yapılan rezerv açıklamaları ise piyasayı tatmin etmedi. Dolar/TL bugün enflasyon raporu öncesi 5.95 seviyesinde işlem gördükten sonra 5.9390-5.9850 bandında dalgalandı.

Gözler Fed'in faiz kararında

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararını bu gece saat 21:00'de açıklayacak. Faizde değişiklik beklenmiyor.

Üretim daralmaya devam ediyor

Ekonomik büyümenin göstergesi kabul edilen İmalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (İmalat PMI) 2019 yılının ilk dört ayında 50'nin altında kaldı.

Enflasyon rakamları açıklandı

Enflasyon Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19.50 arttı. Nisan ayı enflasyon mart ayına göre yüzde 1.69 artış gösterdi. Aylık en fazla fiyatı artan ürün yüzde 31.90 ile limon oldu.

ABD’de işsizlik 50 yılın dibinde

Obama yönetiminin aldığı ekonomik tedbirler ABD'de meyvesini veriyor. Nisan ayında ülkedeki işsizlik yüzde 3.6 seviyesiyle 50 yılın dibinde çıktı.

Vatandaşlardan yüksek fiyatlı sebzeye karşı çözüm

Son dönemlerde sebze fiyatlarında yaşanan aşırı artışın karşısında Malatya’da bazı vatandaşlar, evlerinin önündeki alanlara sebze ekerek bu soruna çözüm bulmaya çalışıyorlar.

Trump fitili yeniden ateşledi

ABD Başkanı Donald Trump, cuma günü 200 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanan yüzde 10'luk gümrük vergisi oranının yüzde 25'e çıkarılacağını açıkladı.

Dolar/TL kritik haftaya yükselişle başladı

ABD Başkanı Donald Trump'ın dün Çin'e gümrük vergilerini artıracağını açıklaması tansiyonu artırırken bu durum doları destekledi. Dolar/TL  de dün akşam 6.0048 seviyesini test etti.  

İhracatçıya 4 koldan destek geliyor

Yüksek navlun giderleri düşecek, ticaret diplomasisi güçlenecek, alternatif güzergâh çalışmaları tamamlanacak, lojistik merkezlerinin sayısı da artacak.

Dizel yakıta 17 kuruşluk ÖTV düzenlemesi

EPGİS'in sosyal medyadan yaptığı duyuruya göre, dizel yakıtta ÖTV düzenlemesine gidildi. Yapılan açıklamada dizel yakıta yapılan 17 kuruşluk zammın ÖTV'den karşılandığı ve fiyat artışının pompa fiyatlarına yansımayacağı belirtildi.

Dolar/TL YSK'nın yeniden seçim kararı sonrası hareketli

Dolar/TL dün Trump'ın ticaret savaşlarında ateşkesi rafa kaldırmasıyla 9 ay sonra 6 lira üzerine çıkmasının ardından YSK'nın İstanbul kararıyla bir kademe daha yükseldi.

Tansiyon düşmüyor... Trump'tan yeni hamle: Ve imzayı attı

ABD ile İran arasındaki gerilim iyice tırmanırken ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın demir, çelik, bakır ve alüminyum sektörlerine yaptırım getiren başkanlık kararına imza attı.

EBRD Türk ekonomisinin bu yıl yüzde 1 daralmasını bekliyor

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası(EBRD) Türk ekonomisinin bu yıl yüzde 1 daralıp gelecek sene yüzde 2.5 büyüyeceğini öngördüğünü açıkladı. 37 ülkeyi takip eden kuruluş bu ülkelerin ortalama büyüme tahmininde kasım ayında yayımladığı rapora göre eksi yönde 0.3 puanlık değişikliğe imza attı.

Merkez Bankası’ndan repo hamlesi

Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihalelerine bir süre ara verildiğini açıkladı. Banka bu hamlesi ile yüzde 24 olan faizi örtülü olarak yüzde 25'in üstüne çıkarıyor ve piyasada Türk Lirası miktarını kısıp TL'yi daha değerli hale getirmek istiyor.

Dış ticaret dengesi ve istihdam, Çin'i Trump'ın 1 numaralı düşmanı haline getirdi

ABD'nin Çin karşısında verdiği dış ticaret açığı geçtiğimiz yıl 419 milyar doları aşarak rekor kırdı.

Dolar 6 TL'nin altına indi

Dün 6.24'ün üzerine çıkan, bugün 6.05 ile 6.19 arasında dalgalı bir seyir izleyen Dolar/TL, Alman Bild Gazetesi'nin "Türkiye Rusya'dan S-400 almaktan vazgeçti" haberi ile 6 TL'nin altına indi.

'İmalat ve ihracat sektörü için 3 kamu bankası güzel bir paket açıklayacak'

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, haziran ayında imalat ve ihracat sektörünü destekleyecek yeni bir paket açıklanacağını söyledi.

Yeni paket geliyor!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 3 kamu bankasıyla imalat ve ihracat sektörünü destekleyecek bir paket açıklayacaklarını belirterek...

Cari açık geriledi

Cari işlemler hesabı, martta 589 milyon dolar açık verdi. 12 aylık cari işlemler açığı 12 milyar 829 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Mart ayı sanayi üretimi açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK),mart ayına ilişkin sanayi üretim rakamlarını açıkladı. Sanayi üretimi mart ayında beklentilerden iyi geldi. Mart ayında sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 2.2 azaldı. Beklenti yüzde 4.4 düşüş olacağı yönündeydi. Aylık artış da yüzde 2.1 ile 0.9'luk artış beklentisini aştı

Piyasalar 1 günde 1 trilyon dolar eridi!

Çin'in ABD'nin 200 milyar dolar tutarında ürün için gümrük tarifesini yüzde 25'e çıkarmasına misillemede bulunması küresel piyasaları korkuttu. Küresel piyasaların değeri 1 günde 1 trilyon dolar eridi

Merkez Bankasının kefen parasına göz dikildi

Merkez Bankasının 40 milyar TL’lik ihtiyat akçesinin bütçeye aktarılacağı iddia edildi.

Dolar hafif yukarı yönlü başladı

Dolar kuru, dün yetkili ağızlarca yalanlanmasına rağmen S-400 konusunda gelen kulis haberleri ve beklentiden iyi gelen cari açık ve sanayi üretimiyle 6 TL'nin altını gördü.

Bütçede dikkat çeken iki nokta

Büyümeyle birlikte vergiler zayıflıyor, harcamalar ve faiz ödemeleri ise artıyor. Bütçe açığı 2009’daki gibi artmasına artacak da, bu kez açığı kontrol altına almak için de küresel faizlerin düşmesi ve ekonominin büyümesi şart olacak.

ABD’den Türkiye’ye gümrük vergisi indirimi

ABD Başkanı Trump, ABD'nin Türkiye'den yaptığı çelik ithalatına uyguladığı yüzde 50 oranındaki gümrük vergisinin yüzde 25'e indirildiğini açıkladı

Yüzdeyle çalışan işçilerin bahşişleri kıdem tazminatına dahil edilir

Turizm ve eğlence sektöründeki çoğu işyerinde yüzdeyle veya bahşişle çalışılıyor. İşçilerin ücretlerinin önemli bir kısmı, müşterinin hesabına eklenen yüzde 10, 20 gibi servis ücretleri veya bahşişlerden karşılanıyor.

ABD Türkiye'yi vergi muafiyeti programından çıkardı

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'ye ABD ile ticarette vergi avantajı sağlayan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi kapsamındaki ülkeler listesinden Türkiye'nin çıkarıldığını açıkladı. Söz konusu karar 17 Mayıs'tan (bugünden) itibaren geçerli olacak

Merkez Bankası'nın toplam rezervleri arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri, geçen hafta 607 milyon dolar artarak 93 milyar 658 milyon dolara çıktı

75 milyar dolarlık çelişki

ABD, Türkiye’yi bazı ürünlerin gümrüksüz girişine imkân sağlayan GTS programından çıkarırken, çelik ithalatına uyguladığı yüzde 50 oranındaki gümrük vergisini yüzde 25’e indirdi.

Google, Huawei ile işbirliğini kesti

Google, Huawei ile donanım, yazılım ve teknik hizmetler alanında iş yapmayı bıraktığını açıkladı. Google işbirliğini sadece açık kaynak ürünler alanında devam ettirecek.

Türkiye'nin En hızlı büyüyen 100 şirketi Açıklandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) iş birliğinde belirlenen Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi açıklandı

IMF`den ABD-Çin ticaret savaşına ilişkin açıklama

IMF Başkanı Christine Lagarde, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının bir çözüm bulunamaması halinde, dünya ekonomik görünümü için bir risk olabileceğini söyledi.

Dolar ne kadar oldu? (20.05.19)

Dolarda gözlenen güçlü seyir ve Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik endişelerle dolar/TL yeni haftanın ilk işlem gününde de 6 seviyesinin üzerinde seyrini sürdürüyor.

Çin- ABD anlaşamazsa küresel ekonomi durgunluğa sürüklenir

Morgan Stanley analistleri ABD ile Çin arasında süren 'ticaret savaşıyla' ilgili değerlendirmesinde "ABD ile Çin arasındaki görüşmeler çöker...

Tüketici güven endeksi 11 yılın dibinde

Tüketicilerin kişisel mali durumları ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ve gelecek dönem beklentileri...

Türkiye ABD menşeli 22 üründe gümrük vergisini yarıya indirdi

Türkiye ABD menşeli 22 üründe gümrük vergisini yarıya indirdi.

Hesabına yanlışlıkla 1 kilo altın yattı

Türkiye bugüne kadar dolandırıcılar tarafından banka hesapları boşaltılan insanların yok olan paralarını bulma çabalarını tanık oldu ama hesabına fazladan yatan altını geri iade edebilmek için uzun uğraş veren birine pek rastlamadı.

Türkiye’nin ne kadar kaynağa ihtiyacı var?

Reuters'ta yer alan bir analize göre Türkiye'nin nakit ihtiyacının en az 40 milyar dolar olduğu ifade edildi.

Fiyatlar indirim marketleri ile yarışıyor! Raflarda promosyon rekabeti artıyor

Enflasyonun etkisini azaltmak için promosyonlu satışlara ağırlık verdiklerini kaydeden Kutay Kartallıoğlu, satışlarının yarısını promosyonlu ürünlerde yaptıklarını açıkladı.

Üçüncü köprü satılıyor… Üçüncü havalimanı da gündemde

Türkiye'nin iki büyük mega projesinde özel işletmeler paylarını satmaya hazırlanıyor. Üçüncü Köprü için İtalyanlar Çinliler ile pazarlık halinde. Üçüncü havalimanı için ise yoğun bir Fransız ilgisi olduğu iddia ediliyor.

Yeni paket ekonomiye İVME katar mı?

Ekonomik krizin etkilerini azaltmak için son açıklanan kredi paketi ile üç stratejik alana 30 milyar TL kredi sağlanacak.

Türkiye'nin Dev Şirketlerinin Karı Yüzde 14 Eridi

Borsa İstanbul 100 endeksi altında işlem gören şirketlerin net karı, ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,4 azalarak 15 milyar 597,7 milyon liraya geriledi. En fazla net zarar açıklayan şirket 1 milyar 253 milyon lirayla THY oldu.

Yeni askerlik sistemi yasa teklifi kabul edildi

AK Parti'li milletvekillerince TBMM Başkanlığına sunulan yeni askerlik sistemine ilişkin düzenlemeleri içeren Askeralma Kanunu Teklifi, Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi.

Millet bahçelerinin maliyeti 740 milyon

TOKİ, Türkiye geneline yapılacak millet bahçeleri için kesenin ağzını açtı. Kurumun açtığı son 4 ihalenin bedeli 101.8 milyon TL oldu. TOKİ bu bahçeler için 741 milyon TL harcama yaptı .

İnşaat durdu av başladı

İnşaat yatırımlarının azalmasıyla zora giren çimento fabrikaları, ucuza fabrika kapatmayı hedefleyen ABD, Katar ve Kanadalı yatırım fonlarının pençesine düştü.

Tiffany Tomato icradan yarı fiyatına satılıyor

Giyim sektöründe faaliyet gösteren ancak iflas eden Tiffany&Tomato 11 Haziran'da icradan satışa çıkacak.

"Türkiye yenilenebilirde önemli bir başarıya imza attı"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, "Türkiye, yenilenebilir enerjiden elektrik üretimini geçen yıl 2017'ye göre yüzde 31 artırarak Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyadaki birçok ülkeyi geride bırakarak önemli bir başarıya imza attı." dedi.

Çin’den Türkiye’ye yatırım mesajı geldi

Türkiye ile Çin arasında siyasi ilişkilerin gelişmesine paralel olarak, Çin’den Türkiye’ye yatırımlar hızla artıyor.

Rakamlar açıklandı: Ekonomiden iki kötü haber

Resmi rezerv varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 3.6 azalarak 92.8 milyar dolara geriledi. Öte yandan ekonomik güven endeksi Nisan ayındaki 84.7 düzeyinden, Mayıs ayında yüzde 8.5 düşüşle 77.5’e geriledi.

TBM'den uyarı: Emekli aylığınız kesilebilir, ödenenler geri istenebilir

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman, son dönemlerde binlerce emeklinin maaşının kesilerek iptal edildiğini, çalışma günlerinin silindiğini ve yıllardır aldıkları toplamda 100 bin liraları bulan emekli aylıklarının yasal faiziyle iadesinin istendiğine dikkat çekti.

BES'te önemli değişiklik! Resmi Gazete'de yayımlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı Hakkında Yönetmelikte bazı değişiklikler yaptı. Güncellemeye göre, BES'teki devlet katkısının en az yüzde 10'u borsaya yatırılacak.

Sanayide borçtan çıkış yolu

500 Büyük Sanayi Kuruluşunda özvarlıklar yüzde 33’le tarihi dip, borçlar ise yüzde 67 ile rekor düzeye yükseldi.

Elektrikli araç bataryası için onay verildi!

Japonların iki devi Toyota ve Panasonic'in, elektrikli araçlarda kullanılmak üzere geliştirecekleri bataryalarını Türkiye'de üretmeye hazırlandıkları ortaya çıktı.

Dolar ne kadar oldu? (31.05.2019)

Piyasalar bu yılın ilk çeyrek büyüme verisini beklerken dolar/TL güne 5.92 seviyesinin altında başladı. Uzmanlar Türkiye'nin ilk çeyrekte yüzde 2.5 daralmasını bekliyor.

Büyüme rakamları açıklandı

Türkiye ekonomisinin bu yılın birinci çeyreğine ilişkin büyüme rakamları açıklandı. Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 2.6 daraldı.

Bakan Dönmez'den sondaj müjdesi: Startı verdik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Çeşmekolu 2 adlı kuyuda ilk sondaja startı verdik. Burası tam ankonvansiyonel nitelikte bir teknolojiyle yapılıyor. Yaklaşık 5 bin metre kadar ineceğiz. 160 günlük iş programımız var" dedi.

Akaryakıtta çifte indirim

Gece yarısından itibaren motorinin litre fiyatında ortalama 21 kuruş, benzinin litre fiyatında ise 17 kuruş indirim yapılacak

OPEC, petrol üretimini kısıyor

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan ve Irak´ın, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC),Rusya önderliğinde yürütülen üretim kısıntılarını sürdürme kararını destekleyeceklerini açıklamalarının ardından yükseldi.

Dolar şelale düşüşüne devam edecek mi?

Dolar/TL'deki sert düşüşün en önemli nedeni olan S-400 alımı aynı zamanda yukarı yönlü riskin de kaynağı.

Ramazan bayramı tamam, piyasa bayramına devam mı?

Mayıs ayının son günlerinde başlayan toparlanma haziranda hem iç hem de dış etkilerle desteklenerek sürdü.

Fitch: Dolar küresel rezerv para konumunu kaybedebilir

Kredi derecelendirme şirketi Fitch'in analistlerinden James MacCormack, ABD dolarının zaman içinde küresel rezerv para olma statüsünü kaybetme riski altında olduğuna dikkat çekti

Son 14 yılda benzini terk ettik dizele yöneldik!

Yeni bir otomobil almak isteyenler için satın alım kriterleri yıldan yıla değişiklik gösterebiliyor.

Dolar kurunda son durum

Dolar kuru dün ABD ile ilişkilerdeki olumsuz havayla 5.85 ile yüksek açılmasının ardından küresel piyasalardaki olumlu havayla 5.80 altına indi ve 5.76'lı seviyeleri gördü.

Tiffany&Tomato yarı fiyatına satıldı

Tiffany&Tomato Ayris Tekstil ve Sanayi Tic. Ltd.’ye yarı fiyatına satıldı. Bakırköy 13. İcra Dairesi’ndeki markanın satışına Ayris Tekstilden başka katılan olmadı.

Adı ve internet sitesi değişti!

Garanti Bankası bugünden itibaren “Garanti BBVA” ismini kullanmaya başladı. Bankanın internet sitesinin adresi de değişti.

Fitch daralma tahminini korudu

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in gelişmekte olan Avrupa ülkeleri biriminin başında bulunan Paul Gamble ve finansal kuruluşlardan sorumlu yöneticisi Lindsey Liddell...

KOBİ ve işletmelere yeni müjde

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KOBİ'lere ilişkin yeni destek paketini açıkladı. Bakan Albayrak 12 bankanın katılımı ile 25 milyar liralık destek verileceğini söyledi.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini yüzde 24 oranında sabit tuttu.

BDDK'dan peş peşe taksit hamleleri

Kredi kartında taksit sınırı, mobilya alımlarında on sekiz aya, elektronik eşya alımlarında altı aya, fiyatı 3 bin 500 TL'ye kadar olan televizyon alımlarında on iki aya çıkarıldı.

Altın fiyatları yükselişte! Altın fiyatları neden artıyor?

Altın fiyatlarında artış devam ediyor. Dün kapanışta çeyrek altın 404 lira, Cumhuriyet altını 1.655 liradan satılırken, 24 ayar külçe altının gram fiyatı ise dünkü kapanışa göre değişmeyerek 248,2 liradan işlem gördü.

ABD'li şirketlerden Trump'a Çin mektubu

ABD merkezli 600'den fazla firma, ABD Başkanı Donald Trump'a mektup yazarak, Çin'e uygulanan gümrük vergilerini artırmama çağrısı yaptı.

Ve Rusya yarım trilyon dolara yükseltti

Rusya'nın uluslararası rezervleri, 31 Mayıs-7 Haziran döneminde yüzde 1,5 artarak 502 milyar dolara ulaştı.

Dolar/TL ne kadar oldu? (14.06.2019)

Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 konusunda gelen açıklamalar sonrası ABD-Türkiye ilişkilerine yönelik artan endişelerle yükselişin sürdüğü dolar/TL 5.90 seviyesini aşarken, bu sabah dolar TL 5.88 seviyesinde güne başladı.

Pırlanta alırken nelere dikkat edilmelidir

İnsanlığın var oluşu kadar eski bir tarihi olan mücevherler tarih boyunca özellikle kadınlar tarafından en çok tercih edilen ürünler olmuştur. Oluşumu itibariyle çok değerli bir taş olan pırlanta...

İşte Merkez anketindeki dolar beklentisi

Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 16.68'den yüzde 15.85'e geriledi. 2019 yıl dolar/TL beklentisi bir önceki anket döneminde 6,43 TL iken, bu anket döneminde 6,30 TL oldu.

Cari açık belli oldu

İthalatın gerilemesiyle geçen yıl nisan ayında 5 milyar 597 milyon dolar cari açık bu yıl nisan ayında 1 milyar 334 milyon dolara geriledi. Türkiye'nin ilerleyen dönemde ekonomik durgunluktan ötürü cari fazla vermesi bekleniyor.

Yeni seralara 1.7 milyar lira

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, kış aylarında taze sebze ve meyve fiyatlarındaki artışa karşı açıkladığı Seracılık Finansman Kredisi, son üç yılın seracılık kredilerini 3’e katladı.

Şirketler uzun vadeli plan yerine borçlanma, döviz şoku ve enflasyonla uğraşıyor

Sabancı Üniversitesi - TÜSİAD Rekabet Forumu Direktörü Doç. Dr. İzak Atiyas: Hukukun üstünlüğünü ve güveni yeniden inşa etmek gerekiyor. Ekonomi yönetiminde kurumsallaşma zayıfladı.

Kamu işçisinin zam pazarlığı başlıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, kamuda çalışan yaklaşık 200 bin işçinin 2019-2020 döneminde alacağı zam oranının belirleneceği Toplu İş Sözleşmeleriyle ilgili bir araya geldi.

Riskler de büyük, fırsatlar da

Bu haftayı İstanbul seçimleri ile geçireceğiz. Gelecek hafta seçim geride kalacak ama S400’lerin alımı ve ABD gerginlik bizimle olacak. Önce tutuklu iki ABD vatandaşının mahkemesi görülecek.

Ziraat Bankası 'Enflasyona Endeksli Konut Kredisi'ni kullanıma sundu

Ziraat Bankası, konut sahibi olmak isteyen müşterilerine "Enflasyona Endeksli Konut Kredisi" ürününü bugün itibarıyla kullanıma sundu.

Merkez Bankası'ndan piyasa yapıcı bankalara likidite imkanı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri çerçevesinde likidite imkanı kullandırılmasına karar verdi.

Dolar, Fed öncesi hareketli

Döviz kurları dün Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi'nin para politikasında gevşeme sinyali verdiği açıklamalar ve Trump'ın Fed'e yönelik mesajlarıyla düşerken piyasalarda ralli yaşandı.

Fed faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası Fed piyasaların merakla beklediği faiz kararını duyurdu. Fed faizi yüzde 2.25 ile 2.50 arasında sabit bıraktı.

3 katlı tünel ihaleye çıkıyor

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, İstanbul Boğazı’nın altından geçecek 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’nin projelendirme faaliyetlerinin tamamlandığını belirterek, “Cumhurbaşkanlığı kararı sonrasında YİD modeliyle ihaleye çıkacağız” dedi

Altın fiyatlarında artış!

Yükseliş trendini devam ettiren altın fiyatları 256,3 lira seviyesinde dengelendi. Dün kapanışta çeyrek altın 410 lira, Cumhuriyet altını 1.680 liradan satılırken, 24 ayar külçe altının gram fiyatı ise dünkü kapanışa göre yüzde 0,12 yükselişle 252 liradan işlem gördü. Peki çeyrek altın ne kadar? İşte 20 Haziran altın fiyatları...

Dolar yönünü yukarı çevirdi

Dolar kuru bu hafta oldukça dalgalı bir seyrin ardından genel olarak iyimser bir seyir izliyor. İstanbul'da tekrarlanacak seçimler öncesi son işlem gününde küresel piyasalar, ABD ile ilişkiler ve siyaset gündemi izlenirken dolar/TL 5.80'in üzerine çıktı.

Türkiye için tarihi gün

Doğu Akdeniz'de petrol ve doğal gaz arama faaliyetlerine başlayacak olan Yavuz sondaj gemisi Kocaeli’nin Dilovası ilçesindeki limandan bugün yola çıkıyor.

Dolar/TL ne kadar oldu? (24.06.2019)

Dolar/TL İstanbul seçiminin ardından dün illikit piyasada 5.72'ye kadar geriledikten sonra bu sabah 5.7750 seviyesinde bulunuyor.

Erdoğan ile Trump G-20 Zirvesi'nde görüşecek

ABD Başkanı Trump'ın Japonya'da 28-29 Haziran'da yapılacak G-20 Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ikili görüşme gerçekleştireceği bildirildi

Dolar/TL seçim öncesi seviyelere döndü

İstanbul seçimini Millet İttifakı'nın adayı Ekrem İmamoğlu'nun kazanmasının ardından 5.82'den 5.71'e kadar gerileyen kur S400 haberleriyle yeniden yükseldi

ABD’li milyarderlerden çağrı: Bizden daha fazla vergi alın

ABD'nin süper zenginleri kendilerine ek vergi getirilmesi için çağrıda bulundu. Herhangi bir partiyi desteklemediklerini söyleyen milyarderler servet vergisinin, ekonominin iyileşmesine ve demokratik özgürlüklerin güçlenmesine yardımcı olacağını belirtti.

Powell: Büyüme için gerekirse parasal genişleme kullanılır

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, büyüme için gerekirse "parasal genişleme"nin (QE) kullanılabileceğini, ancak önemli olanın uzun vadeli görünüm olduğunu vurguladı.

Emlak sanayi modeli geliyor

İstanbul Sanayi Odası (İSO), Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan 2 yeni organize sanayi bölgesi ve uzun süre kiralamaya uygun fabrika talep etti.

Dolar/TL ne kadar oldu? (28.06.2019)

Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilecek G20 Liderler Zirvesi başladı. ABD Türkiye ilişkilerinin beklendiği piyasada Dolar/TL bu sbah güne 5.78 seviyesinin hemen altında başladı.

Bitcoin 12 bin doların altına indi

Kripto para birimleri piyasalarında Libra ve jeopolitik gerilimlerin etkisiyle görülen artış eğilimi yerini düşüşe bıraktı ve Bitcoin son 24 saatte yüzde 7.61 düşüşle 12 bin doların altına indi.

Merkez Bankası'nın "Yedek Akçe" düzenlemesi Meclis'e geliyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasında Türk lirası olarak tutulan "yedek akçe"nin bütçeye aktarılmasıyla ilgili düzenleme Meclis gündemine geliyor. Düzenlemeyle son yıl karından ayrılan ihtiyat akçesi hariç, birikmiş ihtiyat akçeleri her yıl kara katılarak dağıtılabilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye'ye yatırım yapıp memnun kalmayan yoktur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Ülkemize yatırım yapıp da memnun kalmayan, sıkıntı ve sorunlarına çözüm bulunmayan hiçbir girişimci yoktur. Bizler uluslararası doğrudan yatırımları sadece yasal düzenlemelerle desteklemiyoruz, bilfiil kurumsal olarak da destekliyoruz" dedi.

Dolar G-20 sonrası sert düşerek 5.70 altını gördü

Dolar/TL yılın ikinci yarısına G-20'de Trump ve Erdoğan görüşmesinden gelen olumlu haberler ve ABD - Çin ticaret görüşmelerinin yeniden açılmasıyla aşağı yönlü başladı. Cuma günü 5.7980'den kapanan dolar, 1 Temmuz sabahında 5.70 seviyesinin altına indi. Euro da 6.63'ten 6.45 altına geriledi. Piyasalarda enflasyon verisi bekleniyor

Yıl sonuna kadar köprü ve otoyol geçişine zam yok

Elektrik, çay, şeker ve doğalgazda santrallere yapılan zamlar, gözlerin köprü ve otoyollara çevrilmesine yol açtı.

Milyonların gözü haziran enflasyonunda

Devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklilerinin gözü yarın açıklanacak haziran ayı enflasyon rakamlarına çevrildi. TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerine göre memur ve emeklilerin zam oranları belli olacak.

Çeyrek altın ne kadar? Altın fiyatları artıyor

Artışına devam altın fiyatları bugün 259,6 lira seviyesinde dengelendi. İstanbul Kapalıçarşı'da, dün kapanışta çeyrek altın 413 lira...

Bütçeye 2.8 milyarlık akşamcı yaması

İktidar, 66.5 milyar lirayı aşan bütçe açığını frenleyebilmek için, içki ve sigarada vergiye sarıldı. Vergilerin yükseltilmesiyle sigara tiryakisinden 1.9 milyar lira, içki tüketenlerden de 460 milyon lira olmak üzere 2.4 milyar lira ÖTV toplanacak...

'Yavuz' gemisinde geri sayım!

Bakan Dönmez, "Geçtiğimiz hafta Yavuz sondaj gemisini Gebze'den yolcu etmiştik. Şu anda geminin Mersin-Taşucu'nda bazı ikmalleri ve son kontrolleri yapılıyor. İnşallah bir hafta içinde Doğu Akdeniz'de, KKTC'den aldığımız ruhsat bölgesinde, Karpaz'da Yavuz gemisinin ilk sondajına başlamış olacağız." dedi.

Otomobil satışında yerli üretimin payı arttı

Otomobil satışlarında bu yılın ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yerli üretim araçların payı artarken, Renault yerli otomobil satışında ilk sırada yer aldı.

Merkez Bankası Başkanlığı'na Murat Uysal atandı

Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevinden alınarak, yerine Başkan Yardımcısı Murat Uysal atandı.

Dolar/TL ne kadar oldu? (19.07.2019)

S-400 teslimatının başlamasının ardından ABD beklendiği üzere Türkiye'yi F-35 savaş uçağı programından çıkaracağını açıklarken...

Yurt dışından getirilen telefon harçları bin 500 liraya yükseltildi

Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonu maktu harç tutarı, 500 liradan bin 500 liraya yükseldi. Buna göre cep telefonu maktu harç oranı yüzde 200 artmış oldu.

Faizde 4.5 yıl sonra ilk indirim geliyor

Merkez Bankası, enflasyondaki hızlı düşüşle birlikte perşembe günü en az 2.5 puan faiz indirimi yapacak. Atılacak bu adım kredi faizlerindeki düşüşü hızlandırıp, ekonominin toparlanmasını destekleyecek

ABD’den gelen haberlerin etkisiyle dolarda iyimserlik sürüyor

Bir süredir 5.70 seviyesinin altında seyreden kurda iyimser hava devam ederken uzmanlar bunun en...

Merkez Bankası faizleri indirdi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, piyasaların odaklandığı faiz kararını açıkladı. TCMB, 1 haftalık repo faizini yüzde 24'ten yüzde 19.75'e indirdi. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu tarafından yapılan açıklamada "Enflasyon görünümündeki iyileşme devam etmektedir." denildi.

Ayarları şaşmış! 24 Ayar diye 22 Ayar!

Vatandaşların, “Bazı kuyumcular 22 ayar bilezikleri 24 ayar hesabıyla satarak haksız kazanç elde ediyor” şikâyetlerinin artması üzerine Kapalıçarşı’da ufak bir araştırma yaptık. Alıcı olarak girdiğimiz bazı kuyumcularda 10 gramlık 22 ayar bir bilezik için 300-400 lira fazla para istediklerine şahit olduk. İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Atayık da, “Kendine esnaf diyen kimse bunu yapmaz” dedi.

Çatıda 17 yıllık bedava elektrik

Çatıdaki güneş santralları ortalama 8 yılda kendini amorti ediyor. Yaklaşık 25 yıl kullanım ömrü olan santrallar 17 yıl boyunca elektrik faturasını sıfırlıyor

Asgari ücret 2.020 lira açlık sınırı 2.075 TL

TÜRK-İŞ’in yaptığı araştırmaya göre açlık sınırı 2.075 TL, yoksulluk sınırı ise 6.759 TL olarak açıklandı. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) temmuz ayı açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı.

Altın fiyatları 27 Temmuz: Güncel gram ve çeyrek altın fiyatları ne durumda?

Yatırımları olanlar ve altın yatırımı yapmayı planlayanlar altın fiyatlarını merak ediyor. Döviz fiyatları ile birlikte bir aşağı..

Brent petrolün varili 63,53 dolar

Brent petrolün varil fiyatı haftanın son iş gününde uluslararası piyasalarda 63,53 dolardan işlem görüyor.

Dolar/TL ne kadar oldu? (30.07.2019)

Dolar/TL'de bu hafta Merkez Bankası'nın (TCMB) enflasyon raporu ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararı beklenirken...

Fed sonrası kafalar karıştı! Dolar tekrar tırmanır mı?

Fed 25 baz puan ile tahminlere paralel faiz indirim kararı alırken, seri faiz indirimlerine gerek duymadığının sinyalini verdi.

Zamlara Merkez’den kötü haber

Merkez Bankası’nın hesabına göre, elektrik ve doğalgaza yapılan son zamlar yüzünden tüketici fiyatları 1.2 puan birden yükselecek. Merkez, doğalgaz zamlarının elektrik fiyatlarını artıracağını bunun da iğneden ipliğe birçok ürüne zam olarak yansıyacağını bildirdi.

Emekliler dikkat! İkramiyeler bugün hesaplara geçmeye başladı

Kurban Bayramı nedeniyle emeklilere ikramiye dağıtımı başladı. SSK emeklilerine bugün, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur emeklilerine ise yarın ödeme yapılacak.

Benzin ve motorinde indirim beklentisi

Araç sahipleri dikkat! Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatında 18 kuruş, motorinin litre fiyatında ise 32 kuruş indirim bekleniyor. Dün ise benzinin litre fiyatına 28 kuruş indirim gelmişti.

Ticaret savaşında Çin sessizliğini koruyor

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, ABD’nin Çin’den ithalatın bir bölümüne 1 Eylül’de uygulamayı planladığı yüzde 10 gümrük tarifesini Aralık ayı ortasına ertelemesine Çin’in henüz bir karşılık vermediğine dikkat çekti.

Güneş Türkiye'den doğacak

Niğde’de 650 milyon dolar yatırımla inşa edilen Ekore güneş paneli üretim tesisi Türkiye’nin güneş enerjisinde üretim üssü olmasının önünü açacak.

BDDK'dan kredilere ilişkin önemli karar

BDDK, reel sektör firmalarının bağımsız denetime tabi kredi limiti, 500 milyon liradan 100 milyon liraya indirdi.

Huawei 6G çalışmalarına başladı

Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei, 5G'nin yaygın olarak piyasaya sürülmesinden önce 6G çalışmalarına başladı.

Ticaret savaşı piyasaları oynattı

Dünya piyasaları geçen haftanın son işlem gününü Çin ile ABD’nin karşılıklı ticaret savaşı hamleleriyle kapatmıştı.

Artık vanalar kapanmayacak

Türkiye’nin kış ayları yaklaştığında sorduğu “Acaba vanalar kapanacak mı?” sorusunu artık tarihin tozlu sayfalarına gömdüğünü belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez...

TOKİ’yi de kriz vurdu Hedefin %4.1’i tuttu

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) umduğunu bulamadı ve düzenlediği kampanyaya yeterli ilgi olmadı. 210 bin kişinin yararlanması beklenen kampanyaya sadece 8 bin 735 hak sahibi başvurdu.

Dolar kuru bugün ne kadar? (28 Ağustos 2019 dolar - euro fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Dolar TL ne kadar oldu? (29.08.2019)

Piyasalarda ABD-Çin ticaret savaşına yönelik gelişmeler ve Brexit süreci izlenirken, dolar/TL bu sabah güne 5.80 seviyesinin üstünde başladı.

Altın fiyatları 31 Ağustos: Çeyrek ve gram altın ayın son gününde kaç lira?

Yatırımcının merak ettiği konular arasında altın fiyatları ilk sıralarda yer alıyor. Altın fiyatları güne yükselişle başladı. Gram altının fiyatı saat 07:30 itibari ile 264 liradan işlem görüyor. Peki çeyrek altın fiyatı ne kadar? İşte güncel rakamlar…

Milli gelir 10 yıl önceye döndü! 2013’ü mumla arıyoruz

Türkiye'de milli gelir 2009'un altına düştü. Vatandaş hemen hemen her ay açıklanan ve ekonomiyi şahlandıracağı söylenen ekonomi paketlerini dikkatle dinlerken...

Dolar/TL ne kadar oldu? (04.09.2019)

Dolar/TL beklentilerin altındaki enflasyon verisi ardından dün başlayan düşüş eğilimini sürdürdü.

Dolar kuru 5 Eylül: Bugün dolar kuru kaç TL?

Dünya ekonomisinin bel kemiği para birimi olan dolar kurundaki gelişmeler, gerek birikim yapan gerekse de ekonomiyi yakından takip edenler için çok önemlidir.

Bankalar reel sektöre yeterli destek sağlamadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son iki yılda kamu dışındaki bankacılık sisteminin, reel sektöre yeteri kadar destek sağlamadığına dikkat çekti.

Almanya’da gemi su mu almaya başladı?

Son çeyrekte daralan Alman ekonomisi, ekonomik duraklama riski ile karşı karşıya. Hükümet sorunu aşabilmek için yeni borçlanma araçları arıyor.

Son dakika: Devlete en borçlu şirket açıklandı

Gelir İdaresi Başkanlığı yasal süresi geçtiği halde devlete en fazla borçlu olan şirketleri açıkladı. Buna göre 30 Haziran 2019 itibariyle devlete en borçlu şirket 1 milyar 462 milyon 244 bin 129 ile Nursan Metalurji Endüstri Anonim Şirketi oldu.

Dolar/TL ne kadar oldu? (11.09.2019)

ABD Hazine Bakanı'nın önceki gün S-400'ler nedeniyle Türkiye'ye yaptırımların incelendiğini açıklaması ardından yükselen dolar/TL bu sabah güne 5.77 seviyesinde başladı. Piyasalar yarın açıklanacak olan PPK verilerine odaklanmış durumda...

Arjantin ekonomisinde ‘yemin ver’ dönemi

Arjantin batan ekonomisini kurtarmak için elinden geleni yapıyor... Şimdi de ülke ekonomisinde 'yemin' dönemi başladı.

Krediyi ucuzlatan indirim

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, 4.5 yıl aradan sonra 27 Temmuz’da başladığı dev faiz indirimine dün yenisini ekledi.

Devlet borçlanmasına yeni organizasyon

Devlet borçlanmasında yeni organizasyona gidildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde Borçlanma Genel Müdürlüğü oluşturulurken, iki farklı genel müdürlüğün iç ve dış borçlanma birimleri birleştirildi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarıyla da bu birim üzerinden etkin ilişki kurulacak.

"ABD ile 100 milyar dolarlık ticaret için yoğun çalışıyoruz"

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve Dünya Türk İş Konseyi Başkanı Olpak, “Türkiye ve ABD başkanlarının ortaya koyduğu, ikili ticareti, 20 milyar dolardan 100 milyar dolara çıkarma hedefi doğrultusunda yoğun çalışıyoruz” dedi.

Rusya'dan dikkat çeken dolar hamlesi!

Rusya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Anton Siluanov, 2020’de ABD doları üzerinden dış borçlanma gerçekleştirmeyeceklerini belirterek, “Muhtemelen avro ve belki yuan üzerinden borçlanacağız.” dedi.

Dolar/TL ne kadar oldu? (16.09.2019)

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine Cumartesi günü yapılan saldırının arz endişelerini artırmasının ardından dört ayın zirvesine yükselirken, dolar/TL de güne yükselişle başladı. Dolar/TL bu sabah güne 5.74 seviyesinin hemen altında başladı.

Halkbank kredi faiz oranlarını indirdi

Halkbank, ticari, ihtiyaç ve konut kredilerinde faizi aşağı çekti.

Alış Satış
Altın 276.415
Gün Fark:%0.33
276.512Ç
Ons 1503.53
Gün Fark:%0.33
1503.69È
Dolar 5.71790
Gün Fark:%0.00
5.71990Ç
Euro 6.32260
Gün Fark:%0.06
6.32790È
Altın Kg/Dolar 48818.1
Gün Fark:%1.46
48824.3Ç
Gümüş 3.28870
Gün Fark:%0.56
3.28990È
Gümüş ONS 17.8860
Gün Fark:%0.58
17.8930È

Kur Çevirici

06:59 küçük